fS. Texelse Courant altijd zelfstandig gebleven 'Alleen lokaal nieuws beste keuze die ooit is gemaakt' TEXELSE COURANT Prijzen in periode Van Wijk Anekdote Helikopter redt krant Anekdote De jonge Harry de Graaf overlegt met machinezetter Jaap Vlaming overeen zojuist gemaakte tekst. Vlaming zette met behulp van de machine de vormen waarmee de loden regels, die tot eindjaren zeventig nodig waren voor het drukken van de krant, werden gegoten. VRIJDAG 6 APRIL 2007 Een lokale krant die als onafhan kelijk berichtgever midden in de samenleving staat. Dat was het beeld dat de familie Van Wijk zestig jaar lang voor ogen heeft gehad als het om de Texelse Courant ging. Een beeld waar de familie nooit aan heeft getornd. Overkantse uitgevers die de krant wilden op kopen, werd meermalen vriendelijk de deur gewezen. De familie Van Wijk verkoos Texel boven het grote geld, waardoor het eiland altijd zijn eigen krant wist te behouden. Op krantengebied lijkt er in zestig jaar tijd eigenlijk met veaJ te zijn veranderd Toen Jan van Wijk aan trad, kreeg hij een Texelse Courant in handen die net als tegenwoordig twee keer per week werd gedrukt en waarop bijna elk Texels huishouden een abonnement had. De oplage bestond destijds uit een kleine vier duizend exemplaren in plaats van de huidige vijfenzeventighonderd, omdat er minder huishoudens op het eiland waren. De kranten werden nog in de drukkerij aan de Parkstraat gedrukt. Dat er weinig veranderd lijkt, wil ech ter niet zeggen dat er ook weinig ver anderd is. Onder het regime van Jan van Wijk maakte de Texelse Courant de definitieve overstap naar een puur lokale krant. De Texelse Courant be vatte vóór de Tweede Wereldoorlog nog veel nationaal en internationaal nieuws', aldus redacteur Harry de Graaf. 'Voor veel Texelaars was de Texelse Courant destijds fiet enige nieuwsblad dat ze hadden, dus daar moest ook nieuws van buiten het ei land in.' Voor overig nieuws waren mensen op de radio aangewezen, televisie kwam pas begin jaren vijf tig. Harry: 'Na de oorlog kwam er steeds minder landelijk en interna tionaal nieuws in de Texelse Courant en onder Van Wijk zijn we helemaal overgegaan op alleen maar Texels nieuws. Dat betekende dat we op het eiland veel vergaderingen gingen bijwonen en ook aandacht schon ken gingen aan bijvoorbeeld toneel. Mensen vonden het prachtig dat daar verhalen over in de krant kwamen.' Henk van Wijk bestempelde de over gang naar alleen lokaal nieuws als 'de beste keuze die we ooit hebben gemaakt.' Onder leiding van Harry, die in au gustus 1962 als redacteur aantrad en vier maanden later hoofdredacteur werd, kreeg de krant ook een pittiger karakter. 'Ik vond de Texelse Courant destijds onbenullig. Ik wilde hem pit tiger maken door bijvoorbeeld naar heeft me daar destijds helemaal in vnj gelaten. Hij vond het prima.' TexelToerist Het bleef in het tijdperk Van Wijk met alleen bij de wekelijks publicatie van de Texelse Courant. In 1967, eén jaar voor het overlijden van Jan van Wijk, begon Langeveld de Rooy met het uitgeven van de TexelToerist. Het eerste exemplaar, gemaakt door Jan Edward (Ekkie) Craanen, Rudie Stork en Henk Bergman, rolde vrijdag 30 juni 1967 van de persen. De drie wilden zich met het nieuwe blad meer op de toeristen richten. De allereerste TexelToerist was acht pagina's groot (helft verhalen, helft advertentie) en zou dat jaar zes keer als zomerkrant verschijnen. Het eerste nummer be vatte onder meer verhalen over de strandwachten en een woordje van burgemeester De Koning. Er werden beurt natuurlijk best wel eens wat.' In 1969 stopten Craanen (tegenwoordig Nederlands ambassadeur in Polen), Bergman en Stork met de Texel Toerist, waarna de redactie van de krant in handen van Harry kwam. Folders In 1976 veranderde de TexelToerist in het toeristisch magazine dat het tegenwoordig is. Volgens Henk van Wijk, die toen net twee jaar bij Lan geveld de Rooy in dienst was, kwam de verandering voort uit een verzoek van ondernemers. 'In die tijd werd een stroom folders onder de ruitenwissers van auto's gestoken. We zijn met een groep ondernemers om tafel gegaan en hebben bedacht dat het beter was een magazine te maken waarin al die folders als re clame zouden worden opgenomen. Dat is de huidige TexelToerist gewor- de rechtbank te gaan voor verslagen en door in verslagen over raadsver gaderingen de belangrijkste items naar voren te halen. Raadsverslagen waren toen nog verhalen waarin de vergaderingen chronologisch van het begin tot het einde werden weerge geven. Niet iedereen stelde de veran deringen op prijs, maar Jan van Wijk drieduizend exemplaren gedrukt die voor 35 cent per stuk aan toeristen werden verkocht. In een recensie in de Texelse Courant benadrukte Harry destijds dat er een strikte scheiding tussen de redactie van de Texel Toerist en de Texelse Courant in acht moest worden genomen (ook al was hij de bedenker van de naam). De Texelse Courant heeft in het tijdperk Van Wijk meerdere jour nalistieke prijzen en onderschei dingen in de wacht gesleept. Een overzicht. Liefst drie keer kreeg de krant een eervolle vermelding bij de uitreiking van de Prijs voor de Nieuwsblad- journalistiek die sinds 1986 jaarlijks door de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP) wordt uitgereikt. In 1997 kreeg de redactie (toen bestaand uit Harry de Graaf, Frans Hopman, Gerard Timmerman en Tessa van Daalen) een eervolle vermelding voor de verslaggeving over de Da kota die in september 1996 in de Waddenzee verongelukte. In 2002 werd redacteur Joop Rommets onderscheiden met een eervolle vermelding voor een ver haal over de achteruitgang in de melkveehouderij. Een jaar later was hoofdredacteur Gerard Timmerman aan de beurt voor de verslaggeving over de Hunte die in december 2001 tussen paal 21 en 22 was gestrand. De advertentieafdeling van de krant kreeg dat jaar een eervolle vermel ding bij de uitreiking van de A.M. Bandaprijs. Dat is een prijs die de NNP sinds 2001 uitreikt voor op merkelijke commerciële activiteiten. L&R kreeg de eervolle vermelding voor een advertentiebijlage die aan het huwelijk van kroonpnns Willem- Alexander en prinses Maxima was gekoppeld. In februari 2001 werd de Texelse Courant uitgeroepen tot het beste nieuwsblad van Noord-Holland. De redactie kreeg toen de Zilveren Cicerolat van de Noord-Hollandse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ). De mooiste onderscheidingen voor de krant zijn echter de ereburger schappen voor redacteuren Harry de Graaf en Jan van der Vlis. De laatst werd op 4 juni 1964 tot eerste ereburger van Texel benoemd. De Graaf kreeg het predikaat op 20 september 2002. Redacteur Harry de Graaf werd vrijdag 20 september 2002 wegens zijn veertigjarig jubileum bij de Texelse Courant door burgemeester Joke Geldorp tot ereburger benoemd Jan van de Vlis viel dezelfde eer ten deel op 4 juni 1964. Beiden werden onderscheiden voor hun inzet voor de Texelse samenleving. Dat Harry de scheiding strikt nam, blijkt uit de Texelse Courant van 1 augustus. De TexelToerist had toen net een verhaal gepubliceerd over 'langharige jongeren' die 'de Koogse middenstanders zouden terroriseren'. Harry schreef openlijk dat hij zich afvroeg of het verhaal 'in overeen stemming was met de werkelijke situatie' en ging zelf op onderzoek uit. Gesprekken met ondernemers leerden hem dat het met het 'terror iseren' wel meeviel, maar dat er jon geren waren die het de ondernemers knap lastig maakten. Harry wilde zijn collega's van de TexelToerist niet afvallen en wees in zijn artikel op het vraagteken achter de kop boven hun verhaal. 'Het is daardoor toch niet zo sensationeel als gedacht', luidde zijn conclusie in een groot verhaal op de voorpagina. 'Het is ook goed aandacht op dit onderwerp te houden, want er ge- den. In het begin hebben de VW, de gemeente en de Stichting Texels Museum er nog aan meebetaald, maar dat is al vrij snel gestaakt.' Het verdwijnen van de TexelToe rist als zomerkrant leidde tot een leemte in de zomer. Die werd begin jaren tachtig ingevuld met de eerste publicatie van de Vakantiekrant (die toen nog de Recreatiekrant heette). Sindsdien wordt in het hoogseizoen (en tijdens andere vakanties) weke lijks een gratis krant gedrukt waarin toeristen kunnen lezen welke acti viteiten er allemaal op het eiland zijn. De krant, die op veel plekken wordt verspreid, vindt gretig aftrek onder toeristen. De Texelse Courant onder ging ondertussen weinig veranderin gen. Texelaars verwachtten dat de krant uitvoerig over het eiland berich tte en zolang dat het geval was, was het verder wel goed. Kenmerkend was dat ook de opmaak van de krant in de periode Van Wijk weinig veran derde. De krant ging op een gegeven moment over van zes naar zeven kolommen, na de overgang naar Van Ketel in Schagen eind jaren zeventig werden de pagina's wat groter en in de loop der jaren werden de verhalen korter, maar dat waren wel de groot ste aanpassingen. Meest opvallend is dat het uiterlijk van de kop Texelse Courant en de onderkop 'Groen Zwart- Texels in het hart' (afkomstig van de in 1930 overgenomen Nieuwe Texelse Courant) sinds 1949 altijd hetzelfde is gebleven. Dat is vrijwel uniek in het landelijk krantenlandschap, waar ver anderingen aan de orde van de dag zijn. Weekendblad Rondom de Texelse Courant bleven de veranderingen zich wel voordoen. In januari 1990 startte Langeveld de Rooy met de publicatie van de TC3. Dat moest een tegenhanger worden van Het Zondagsblad waarmee de uitgeverij van Sjef Brügemann een jaar eerder was begonnen. Een week na de publicatie van de eerste TC3 hield Het Zondagsblad echter al op te bestaan. De TC3 was aanvankelijk een op zichzelf staande weekendkrant. Be gin 1992 werd hij als weekendbijlage bij de Texelse Courant gevoegd. Re dactioneel was de krant een succes, hij bood ruimte aan lichtere verhalen waar In de Texelse Courant geen ruimte voor was en vormde de ba sis voor de columns Langs de Weg waarmee Harry de Graaf veel suc ces had. Commercieel was de TC3 minder succesvol, waardoor Lan geveld de Rooy in de loop van 1992 de stekker eruit moest trekken. In de oudejaarskrant van 1992 verscheen de laatste TC3. Een ander vroegtijdig beëindigd project was de TC-Nieuwslijn die van juli 1995 tot januari 1996 in de lucht was. Mensen konden voor één gulden per minuut een telefoonnum mer bellen, waarop een bandje met dagelijks ververst nieuws was te ho ren. De Texelse Courant was één van de eerste kranten in Nederland met een dergelijk initiatief. Redactioneel viel op de TC-Nieuwslijn weinig aan te merken (redacteur Joop Rommets had zelfs een landelijke primeur over drenkelingen die net uit zee waren gered), maar de lijn sloeg onvol doende aan. Er werd te weinig ge beld, waardoor het project onrenda bel was. Digitalisering Begin jaren negentig betrad de Tex else Courant voorzichtig het digitale tijdperk. Dat werd ingeluid toen de typemachines op de redactie door computers werden vervangen. Ge typte berichten hoefden na correctie niet meer te worden overgetypt in de fotozetapparatuur op de drukkerij. In juli 1993 liet de redactie weten dat Texelaars persberichten en verslagen voortaan ook op floppy konden in leveren, zodat berichten rechtstreeks in een fotozetsel voor de krant zouden kunnen worden gezet. 'Dat scheelt typefouten', aldus een bericht in de krant. Er was één voorwaarde, alleen verslagen in Word Perfect konden worden verwerkt. Een paar jaar later deed internet zijn intrede en in 1997 kreeg de krant een eigen e-mailadres waar berichten naartoe konden worden gestuurd. Internet werd voor de redactie ook het transportmiddel om verhalen van de Warmoesstraat bij de opmaakaf- deling op de Spinbaan te krijgen. Tot en met 2004 werden die standaard elke maandag- en donderdagnacht automatisch uit de bestanden van de krant doorgemaild naar de Spin baan. In 2005 kreeg het bedrijf één computersysteem op beide locaties toen een nieuw opmaaksysteem voor de krant werd ingevoerd. In dezelfde periode kwam ook een eind aan de analoge fotografie. Foto's worden vanaf 2003 eerst mondjesmaat en later volledig met digitale camera's gemaakt. Daarmee kwam een eind aan het zelfstandig ontwikkelen en afdrukken van foto's in de donkere kamer aan de Warmoesstraat. In 2002 deed Langeveld de Rooy voor het eerst zijn intrede op internet met een eigen website van de Texelse Courant. Die werd ontwikkeld door de 15-jarige OSG-leerling Arjen Brouwer uit Den Hoorn en OSG-docent Rubin Ootis. De site bestond in het begin uit een pagina waarop elke dinsdag en vrijdag maximaal vier berichten uit de krant werden geplaatst. Begin 2004 breidden Brouwer en Ootis de site uit met een agenda en de mogelijkheid om digitaal ge maakte foto's te plaatsen. Eind 2006 startte de redactie met het vrijwel dagelijks verversen van de site, zodat die meer en meer een digitale krant naast de papieren Texelse Courant aan het worden is. Naast de kran tensite werden ook een website voor foto's uit de krant geïntroduceerd (www.beeldbanktexel.nl) en een an dere site (www.watikzeggenwou.com) waarop mensen over allerlei Texelse onderwerpen kunnen discussiëren. De eerste maanden van 2006 werd die nieuwe site-nog matig tot slecht bezocht, maar tegen het eind van 2006 begon het aantal bezoekers toe te nemen en werden er regel matig reacties geplaatst. De website van de Texelse Courant trekt, sinds het nieuws dagelijks wordt ververst, gemiddeld 500 tot 600 bezoekers per dag. Per maand worden volgens ge gevens van Langeveld de Rooy in totaal 400.000 pagina's (pageviews) bekeken. 2007 is het jaar waar in onder meer de nieuwe website www.texelseveilingcourant.nl wordt gepresenteerd (Texelaars kunnen er bieden op goederen die in de krant worden aangeboden) en een website voor Texelaartjes wordt geopend. Tirade Woest was ik. En Henk was het slachtoffer. Collegae Gerard en Louise waren tegelijkertijd op vakantie. Harry was er ook niet en collega Joop was onverwacht door rugklachten geveld, waardoor de redactie tot Pip en ondergetekende was uitgedund. Gelukkig liet Joop vrijdagmiddag al weten dat hij er maandag niet zou zijn, dus meteen aan de slag om in het weekend al zoveel mogelijk voor de krant van dinsdag te maken. Er gebeurde gelukkig vrij veel en ik had mijn hoop ook gevestigd op een paginagroot interview met een prominente Texelaar. Ik had hem het artikel nog even meegegeven zodat hij kon kijken of er feitelijke onjuistheden instonden. Wat deed echter deze door mij verder zeer gewaardeerde Texelaar: hij her schreef vrolijk het hele artikel! Een blik op zijn tekst was voldoende om te weten dat het hele verhaal maar moest doorschuiven naar vrijdag en mijn hoop veranderde acuut in wanhoop. Dat uitte zich in een ti rade die de arme Henk over zich kreeg toen een paar minuten later nietsvermoedend de redactie bin nen liep. Henk had gelukkig niet veel tijd nodig om in te zien dat er een serieus probleem was en bin nen een kwartier was vriendin Erna ingevlogen om zich over balie en telefoon te ontfermen. We hebben er achteraf gelukkig om kunnen lachen, maar die maandagochtend was Henk even de mijne. (Jeroen van Hattum) Toenmalig hoofdredacteur Frans Hopman overhandigde op 14 februari 1989 denei opgemaakte krant aan piloten van de Marine Luchtvaartdienst die speciaal voorde Texelse Courant door storm en wind naar Texel waren gevlogen. 'De deadline van de Texelse Cou rant is het moment dat de boot vertrekt', was tot een paar jaar geleden een veelgehoorde uit spraak bij Langeveld de Rooy. Een tot de verbeelding spre kende uitspraak, maar ook de naakte waarheid. De vellen papier waarop de krant tot 2006 met de hand werd ge plakt, moesten elke dinsdag- en vrijdagochtend uiterlijk aan boord van de boot van tien uur zijn, zodat de krant 's middags gedrukt en wel op tijd op het eiland terug kon zijn. Dinsdag 14 februari 1989 dreigde dat vaste patroon echter een keer volledig in de soep te lopen. Door een zware noordwester storm en extreem hoog water kon de veerboot de hele ochtend niet varen. De krant via internet door sturen, was er in de tijd nog niet bij, waardoor in allerijl een alternatief moest worden bedacht om de op gemaakte krantenpagina's aan de overkant te krijgen. De mariniers op de Joost Dourleinkazerne werden te hulp geroepen, maarzij konden door het slechte weer ook niet uit varen. Zij hadden wel een andere oplossing. Op vliegveld De Kooyiri Den Helder werd een Lynx-helikop ter van de Marine Luchtvaartdiens! in gereedheid gebracht om in wee- en wind naar Texel te vliegen. Toenmalig hoofdredacteur Frans Hopman toog ogenblikkelijk met de opgemaakte krant naar de Mok, waar hij de pagina's overdroeg aan de piloten van het Zevende Squa dron. Terug op De Kooy nam ee- medewerker van drukkerij Va- Ketel in Schagen de vellen van te marineluchtvaartdienst over, waa-- na de Texelse Courant alsnog optc kon worden gedrukt. Toen de krar ten in de loop van de middag in Der Helder arriveerden, was de veer dienst weer in de vaart waardoortfc krant kon worden verspreid alsoftr niets aan de hand was geweer. In de Texelse Courant van vrijda: werd uitgebreid op de bijzonder overtocht teruggekeken en Defer sie door de directie van Langeves de Rooy hartelijk bedankt var de spontane medewerking. Plakken Normaal bemoeide Henk zich nooit zoveel met de opmaak van de Tex else Courant. Hij liep eens langs op de opmaakafdeling, bekeek alvast de pagina's die klaar waren en liet het niet na commentaar te geven op wat hij las. Na een weekendje skiën was het een keer andere koek voor Henk. We waren met het hele bedrijf met de bus naar Winterberg gereden om een dag op de lange latten te staan. Allemaal heel gezel lig. maar terug in de bus ging te mis. Een van de collega's wasz« geworden. De virussen werden» spreid door de airco in de bus? het duurde niet lang voordat itr collega's ziek werden. Eind vant? liedje was dat terug op Texel bjt iedereen ziek onder de wol krooj terwijl er nog een Texelse Cour# in elkaar moest worden geza Henk heeft die dinsdagochteïl na het skiën ongetwijfeld ook ee hoop commentaar gehad, rrar dan wel op zijn skiënde medewerk- ers. Vormgeefster Bianca Witt; zorgde ervoor dat alle verhaler werden geprint, maar Henk hac die ene ochtend voor één keertfe eer de hele krant in elkaar te ken. Het was even niet ander» (Cobie Daalón René de Lange, de opvolger van Henk van Wijk, wil met de websites de connectie tussen de papieren krant en internet versterken. 2007 moet ook het jaar worden waarin de TexelToerist het internet op gaat.. Tussen alle (digitale) ontwikkelingen door, is de Texelse Courant onder de familie Van Wijk altijd twee keer per week als onafhankelijk lokaal nieuws blad blijven verschijnen. En immer als lokale Texelse Courant, omdat de familie Van Wijk hem nooit wilde verkopen. Henk van Wijk verwacht voor de toekomst ook niet al te veel verandering. 'De papieren Texelse Courant zal altijd blijven altijd bes» Maar je moet wel het internet op! daar dingen veranderen, omdat jeugd dat nodig vindt. De jeugd» andert en dat houd je niet legen II dochter gaat bijvoorbeeld, als n school komt, meteen achter de co puter zitten om te msn-en met mes die ze kort daarvoor nog heeft gea Zoiets moet je niet onderschatten,' verandert wel weer, mijn oudsteza pakt steeds vaker de papieren te als hij thuiskomt, maar de jongs jeugd moet je via internet bere« Dat is nodig wil je ze later ook tx krant betrokken houden.' De 15-jarige OSG-leerling Arjen Brouwer uit Den Hoom ontwikkelde in 2001 samen met OSG-docent Rubin Ootis een website van de Texelse Courant. Het was de eerste van diverse websites die Langeveld de Rooy sindsdien op internet heeft geplast V Internet neemt een steeds prominentere plek in bij het bedrijf.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 4