Gedichten, historie en foto's eiland te boek I Negentiende-eeuwse broers en zussen van de Texelse Courant TEXELSE J COURANT "f iUL i DE 3RCHT OÊPSi V Wijk - week - uitgeweken 'Kranten zijn verlengstuk samenleving geworden' VRIJDAG 6 APRIL 2007 ii.lv ReDDINGS BOOT npRlNE WflSBRR HBI Een deel van de boeken die de afgelopen tientallen jaren door Langeveld de Rooy zijn uitgebracht t ii Wv Ml en (oud)-collegas beschrijven hun ervaringen met Harry. Aan de hand van honderdtwintig foto's worden de werkzaamheden van Harry be schreven en wordt een vogelvlucht gemaakt door het Texelse nieuws dat hij versloeg. Het boek werd op 20 september 2002 gratis bij alle abonnees van de Texelse Courant bezorgd. STRQHCZWRCil De besten gaan eerst Harry de Graaf Verzameling van bijna vijftig columns die Harry de Graaf van 1990 tot 1992 schreef. Harry begon daarmee toen Langeveld de Rooy in 1990 met de TC3 startte. Het boek werd in juni 1993 uitgegeven en kan inmid dels een collectors item worden ge noemd. Het is nergens meer verkrijg baar. De Graaf verwacht binnenkort een tweede deel te presenteren met columns die hij vanaf 1993 voor de Texelse Courant heeft gemaakt ST W0N6N TëKEL RÜN06 OM TEXEL DE TOEKOMST? y Langeveld de Rooy heeft onder aanvoering van de familie Van Wijk de afgelopen decennia diverse boeken over Texel uitgegeven. De meest bekende daarvan zijn wel 't Lant van Texsel en Tragedie op Texei van J.A. van der Vlis. De meeste andere boeken behandelen eveneens delen van de omvang rijke Texelse historie. Een bloem lezing van tien uitgaven die Henk van Wijk het meest zijn bijge bleven. Tragedie op Texel J.A. van der Vlis In dit boek, voor het eerst gepu bliceerd in 1946, gaat Van der Vlis nauwgezet in op de Georgische Opstand die van 6 april tot 20 mei 1945 op het eiland plaatsvond. Het boek werd in eerste instantie gepub liceerd door uitgever H.J.W. Becht in Amsterdam, waarna nog diverse her drukken bij Langeveld de Rooy volgden. 't Lant van Texsel J.A. van der Vlis Het standaardwerk over Texel van JA van der Vlis. In een ruim vijf honderd pagina's tellend boekwerk beschnjft de ereburger en oud-onder- wijzer van de lagere school in Den Burg de historie van Texel. Het boek werd uitgegeven in november 1976. Woordenboek Op basis van -een handgeschreven woordenlijst van S. Keyzer uit 1951 stelden Gelein Jansen en de dialect groep van de Historische Vereniging een woordenboek met Texelse woor densamen. In 1993 heeft de publica tievan het eerste deel plaats. Lezers kunnen daarin de Texelse vertalingen van Nederlandse woorden opzoeken. Begin 2007 verscheen een nieuwe uitgave, waarin de woordenlijsten zijn omgedraaid. Lezers kunnen de Nederlandse vertaling van Texelse woorden opzoeken. Overleven in angst Piet Beemsterboer Oud-gemeentesecretaris Beemster boer beschrijft in dit boek hoe het verzet op Texel te werk ging tijdens de Duitse bezetting. Beemsterboer. die zelf ook in het verzet zat, blikt onder meer uitvoerig terug op de Georgische Opstand. Het boek werd in december 1999 gepubliceerd, een paar jaar voor de dood van Beem sterboer die van 1947 tot 1980 ge meentesecretaris van Texel was. Texelstoom Willem Boot Een bijna driehonderd bladzijden tel lend boek, waarvan een groot deel is gewijd aan de totstandkoming van TESO in 1907 en de ontwikkeling die de veerdienst daarna doormaakte. Het boek, gepubliceerd in 1980, is verder zowel eep technische als een geschiedkundige verhandeling over de stoomvaart op Texel. Vogels op het Gouwe Boltje Adriaan Dijksen, Frits-Jan Maas en Cor Smit De drie auteurs geven in dit boek, gepubliceerd in juni 1996. een volle dig overzicht van vogels op Texel en de gebieden waar zij vertoeven. Het uitgebreide boek (ruim vijfhonderd blazijden) is niet alleen een beschrij ving van de Texelse avifauna, maar ook een pleidooi om de 'schoonheid en ongereptheid' van Texel als vogeleiland te behouden en te be schermen. De schrijvers gaan verder in op bebossing en inpoldering op het eiland, de Texelse bodem en de geschiedenis van oude en jonge duinafzettingen. Veertig jaar Harry de Graaf, notulist van de samenleving Gepubliceerd in september 2002, onder redactie van Pip Barnard, ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van Harry de Graaf bij de Texelse Courant. Veertig Texelaars Tussen dijk en duinenrij I en II Klaas Bonne Deze twee boeken bevatten gedich ten die Klaas Bonne jarenlang in de Texelse Courant publiceerde Daarin gaf hij kritische beschouwingen op het eiland. Deel één werd uitgegeven in juli 1989 in een oplage van dui zend stuks en was vrijwel meteen uit verkocht. Drie maanden later bracht Langeveld de Rooy een tweede deel op de markt. Daarvan zijn nog diverse exemplaren beschikbaar. Texel te kiek Van 1982 tot en met 1988 gaf Lan geveld de Rooy rond de jaarwis seling jaarlijks fotoboeken uit. waarin in tekst en beeld op het afgelopen jaar werd teruggeblikt. De publicatie werd gestaakt, omdat de productie te duur werd. 2 De Texelse Courant is met zijn 120- jarige leeftijd één van de oudste i lokale nieuwsbladen in Nederland. M Maar het is niet de enige. Neder- 4 land telt in ieder geval nog 20 an- dere lokale nieuwsbladen die vóór 1900 zijn opgericht en sindsdien al- tijd zijn blijven bestaan. Een nadere beschouwing van de negentiende- Jeeuwse 'broers en zussen' van de Texelse Courant. I Kenmerkend aan de nieuwsbladen is it ze. net als de Texelse Courant, I door kleinere lokaal gewortelde uit- ■gevenjen worden gemaakt en ver- ■schijnen in gebieden die ver van de I Randstad zijn gelegen. Driekwart van I de negentiende-eeuwse meuwsblad- I en is te vinden in Friesland, Drenthe Man de kop van Overijssel. JHoekstra Uitgeverij in Emmeloord en JBoom Courantenuitgeverij in Meppel jjtemen gezamenlijk de helft van de 'bladen voor hun rekening. De oudste aarvan is de Meppeler Courant die al "kis 1840 verschijnt. In Noord-Lim- irg weten twee lokale nieuwsbladen j*i elkaar in de buurt al meer dan een H hun broek op te houden en in ironingen is het er nog maar één. De ""rnsche Courant, de Culemborgse ■Want en de Steenbergse Courant (West-Brabant) zijn de enige drie die pntraler in het land liggen. eigens directeur Paul Bos van de —.ederlandse Nieuwsblad Pers, waar- bi zon 250 lokale nieuwsbladen Jïjnaangesloten, is het aannemelijk dat de negentiende-eeuwse bladen I door juist hun afgelegen ligging en streekgebondenheid de tand des "Idshebben doorstaan. 'Daar zijn het verlengstukken van de samenleving Qeworden. Ze hebben waarschijnlijk ook minder last van concurrentiedruk gehad.' Zestien van de 21 negentiende-eeuw se nieuwsbladen zijn abonneekrant en, waarvan de meesten één of twee keer per week verschijnen. Sommige van de betaalde nieuwsbladen ver schijnen ook een derde keer in de week, maar dat zijn vaak uitgeklede versies die huis-aan-huis worden verspreid en vooral veel advertenties bevatten. De oplagecijfers van de 21 nieuwsbladen variëren van een paar duizend tot rond de twintigduizend. Gezamenlijk hebben ze een oplage van iets meer dan 200.000 stuks. Workumer Krant Friso, opgericht in 1871. Verschijnt in Workum, Hinde- loopen en Stavoren in een oplage van 2200 stuks. Wordt één keer per week uitgegeven door Hoekstra. De Woudklank, opgericht in 1871. Verschijnt in het oosten van Friesland in een oplage van 17.700 stuks. Wordt eén keer per week door Hoekstra huis aan huis verspreid. Nieuwsblad van Noord Oost Friesland, opgericht in 1880. Verschijnt in het noordoosten van Friesland en heeft een oplage van 8650 stuks. Wordt drie keer per week uitgegeven door Banda Uitgeverij in Kollum. Texel Texelse Courant, opgericht in 1887. Verschijnt in een oplage van 7500 stuks. Wordt twee keer per week uitgegeven door Langeveld de Rooy. Friesland Harlinger Courant, opgericht in 1852. Verschijnt in Harlingen, op Vlieland en Terschelling in een oplage van 6000 stuks. Wordt drie keer per week uitgegeven door Flevomedia in Harlingen. Bolswards Nieuwsblad, opgericht in 1861. Verschijnt in west en zuidwest Friesland in een oplage van 4300 stuks. Wordt één keer per week uitgegeven door Hoekstra in Emmeloord. Jouster Courant, opgencht in 1872. Verschijnt in het midden en zuiden van Friesland in een oplage van 4905 stuks. Wordt één keer per week uit gegeven door Hoekstra Stellingwerf, opgericht in 1897. Ver schijnt in het zuidoosten van Friesland in een oplage van 6307 stuks. Wordt één keer per week uitgegeven door Boom. Balkster Courant, opgencht in 1882. Verschijnt in Balk en omgeving in een oplage van 5350 stuks. Wordt één keer per week uitgegeven door Hoekstra. Groningen Ommelander Courant, opgericht in 1882. Verschijnt in het noorden van de provincie Groningen in een oplage van 7200 stuks. Wordt twee keer per week uitgegeven door Noord Pers in Uithuizen. Drenthe Meppeler Courant, opgericht in 1840. Verschijnt in Meppel in een oplage van 19.033 stuks. Wordt drie keer per week uitgegeven door Boom in Meppel. Oostermoer-Noordenveld. opge richt in 1879. Verschijnt in de om geving van Zuidlaren in een oplage van 2076 stuks. Wordt één keer per week uitgegeven door Unimax Hertz in Zuidlaren. Coevorden Huis aan Huis, opge richt in 1885. Verschijnt in Coevor den in een oplage van 22.191 stuks. Wordt één keer per week huis aan huis verspreid door Boom. Hoogeveensche Courant, opgericht in1857. Verschijnt in Hoogeveen en een stukje Overijssel in een oplage van 10.575 stuks. Wordt drie keer per week uitgegeven door !Pet in Hoogeveen. Overijssel Opregte Steenwijker Courant, op gericht in 1841. Verschijnt in Steen- wijk en omgeving in een oplage van 8188 stuks. Wordt drie keer per week uitgegeven door Boom Dedemsvaart Huis aan Huis, op gencht in 1873. Verschijnt in De demsvaart in een oplage van 17.565 stuks. Wordt één keer per week door Boom huis aan huis verspreid. Noord-Limburg Maas en Niersbode, opgericht in 1846. Verschijnt in Gennep in een oplage van 14.500 stuks. Wordt één keer per week door Janssen Pers in Gennep huis aan huis verspreid. Peel en Maas. opgericht in 1879. Verschijnt in Venray in een oplage van 13.000 stuks. Wordt uitgegeven door Van den Munckhof in Venray en één keer per week verspreid. Rest Nederland Culemborgse Courant, opgericht in 1859. Verschijnt in Culemborg in een oplage van 13.150 stuks. Wordt eén keer per week door de Konin klijke BDU in Barneveld huis aan huis verspreid Steenbergse Courant, opgericht in 1881. Verschijnt in Steenbergen in een oplage van 3310 stuks. Wordt één keer week uitgegeven door Ver meulen in Steenbergen. Baarnsche Courant, opgericht in 1895. Verschijnt in Baarn en om streken in een oplage van 7250 stuks. Wordt drie keer per week uitgegeven door Uitgeverij Baarnsche Courant. De oude zettenj aan de Warmoesstraat. Kees Spronsen Karen den Draak zetten teksten zodat die kunnen worden gedrukt

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5