Henk van Wijk markant bestuurslid NNP Elanden 'Vier maanden lang bijna alleen maar geslapen' Betrokkenheid TEXELSE 7 COURANT 'Henk is rond en vierkant tegelijk' Van 1989 tot 2006 was Henk vrijwilliger van de KNRM in De Cocksdorp. In die Het pand aan de Spinbaan waar sinds 1997 Langeveld de Rooy is gevestigd in de voormalige drukkerij van Brügemann. raona naar Den B.itr tegen bel. terug bij J. Schrammeycr, Pomona Met grote" vreugde geven wij kennis van de ge boorte van onze Zoon en Broertje Wssen is al jarenlang één van de grootste hobby's van Henk. Sinds een jaar of tien ilt hij met drie andere Texelaars een maatschap die vis op de visafslag in Den Helder mag verkopen. VERVOLG VAN PAGINA 6 bedrijf actief was. Hij zat in de loop der jaren in een waslijst aan be sturen van veelal Texelse organisaties en legde zich vaak toe op zijn grote hobby's jagen en vissen. Hij beriep zich er geregeld op maar een paar uur per nacht te slapen, omdat 's ochtends in alle vroegte al de netten moesten worden geleegd. Hoewel hij het niet altijd liet blijken, drukte het gevoel verantwoordelijk te zijn voor het bedrijf en de werknemers onder tussen stevig op hem. Privé maakte Henk roerige tijden door toen hij en zijn vrouw Catrie uit elkaar gingen. Tijdens de Ronde om Texel leerde hij zijn huidige vriendin Erna Dam ken- Eind 1992 moest Henk wegens overspannenheid noodgedwongen een forse stap terugnemen. Directe aanleiding was een lichte gezichts verlamming. 'Ik kon opeens een deel van mijn gezicht niet meer bewegen, k dacht dat ik een hersenbloeding had gehad en dat het einde oefening was. Dat was het dus niet, maar ik ben toen wel meteen met heel veel zaken gestopt.' Taeke van Lingen werd aangesteld als mede-directeur van L&R en Henk trok zich begin 1993 tijdelijk terug. 'Ik heb vier maan den lang werkelijk bijna alleen maar 9eslapen. fc was helemaal op. Ik kwam alleen mijn bed uit om te eten en naar de wc te gaan. Ik heb denk ik wel twintig Uur Per dag geslapen. Daarna heb ik nog een tijd begeleiding gehad om de geest weer in de goede richting te duwen.' Verhuizing I ne9enti9 stonden voor Henk deels in het teken van de verhuizing I war de Spinbaan, de overname van ■ftigemann en het vertrek van de lrtüfkhande' e" de kantoorvakhan del uit Langeveld de Rooy. 'Dat ik hLniet meer voor hoefde te zorgen, it eeft me veel rust gegeven.' Met die rus'was het snel gedaan toen Henk de rekening kreeg voor de omvang rijke verbouwing van de drukkerij aan de Warmoesstraat tot de huidige re dactie van de Texelse Courant. Het kostte meer dan gepland, maar het bedrijf kon het hebben. 'Langeveld de Rooy is er gelukkig altijd wel goed uitgekomen. We hebben jaren met verliezen gehad, maar er is altijd goed te leven geweest van de Texelse sa menleving. Dan moet je denken aan een beperkte winstgevendheid. Maar in tegenstelling tot andere plek ken in Nederland waar drukkerijen en uitgeverijen zware tijden hebben beleefd, was het goed te doen. In die zin is het ook belangrijk dat je ais Texelse bedrijven zoveel mogelijk bij elkaar koopt. Ik kreeg bijvoorbeeld vroeger thuis al de les mee dat je niet naar een Albert Heijn of Hema mocht gaan. Wat je daar uitgaf, bleef niet op Texel maar ging direct naar de overkant.' Opvolging Een paar jaar geleden begon Henk serieus over opvolging na te denken. Hij nam zich stellig voor uit het bedrijf te stappen zodra hij 55 zou worden. Licht cynisch: 'Ik wil graag de eerste Van Wijk zijn die levend Langeveld de Rooy verlaat.' Aanvankelijk werd met meerdere kandidaten over over name gesproken en uiteindelijk kwam Henk bij adjunct-directeur René de Lange uit. De vier kinderen van Henk hadden geen interesse de zaak voort te zetten. 'De oudste, Jan, is golfpro- fessional en werkt in Brabant, Erik wil beroepsduiker worden, Melle lood gieter en Ardine kapster.' Even stilte. 'Ik geloof ook niet dat ik het ze zou gunnen om net als ik op jonge leeftijd al zo'n bedrijf te moeten leiden.' Henk wil zich de komende jaren toeleggen op professionele foto grafie. Daarnaast blijf hij beheerder en eigenaar van het archief van de Texelse Courant en Beeldbank Texel waarin foto's van de Texelse Courant en het archief van zijn vader zijn op genomen. Bedoeling is dat de Texelse Couranten van 1887 tot nu over enige tijd eveneens via de Beeldbank zijn te raadplegen. Daarnaast willen Henk en Erna wat vaker met vakantie gaan. 'Het lijkt me heerlijk gewoon zomaar te kunnen gaan. Ik ben jarenlang niet op vakantie geweest. Ik vond vaak dat ik eigenlijk niet weg kon, omdat ik verantwoordelijk was voor het bedrijf. Enige mate van betrokkenheid met en inzet voor de Texelse samen leving kan de directeuren van Lan geveld de Rooy en uitgevers van de Texelse Courant niet worden ontzegd. De gebroeders Duinkers waren zeer actief (onder met meer de promotie van het Esperanto), Jan van der Vlis en Martin War- naar hielden zich nauwgezet met de samenleving bezig eri ook vader en zoon Van Wijk lieten zich niet onbetuigd. Jan van Wijk was één van de op- nchters van de Rotary op Texel bestuurslid van de winkeliers vereniging in Den Burg en actief promotor van film en fotografie in de jaren vijftig en zestig. Hij organi seerde onder meer fotowedstrijden en fotobijeenkomsten in het voor malige Casino. Henk van Wijk nam zitting in een keur van besturen. Hij was onder meer voorzitter van de woningbouwvereniging, vice-voor- zitter van de Stichting Ronde om Texel, lid van de PR-commissie van de Ronde, voorzitter van Kustzeil- vereniging Westerslag (waaruit de Ronde om Texel is ontstaan), sec retaris van de Jonge Ondernemers vereniging, bestuurslid van de Te xelse Vereniging van Ondernemers en bestuurslid van De Bolder. Dat laatste was hij vanuit TVO. Daarnaast was hij bestuurslid van de Stichting Folklore Texel, de ondernemersvereniging in Den Burg en mede-organisator van de Sinterklaasintochten. Vanuit de Rotary, waar hij op zijn 23ste voor werd gevraagd ('ik was toen het jongste Rotarylid van Nederland'), was hij betrokken bij de oprichting van de Stichting Vakantie Gehandi capten waar 25 jaar geleden het Tesselhuus uit is voortgekomen. 'We zijn nog een keer met een bus van L&R naar Jan Wolkers geweest om kunstwerken voor het Tessel huus op te halen.' Hij was even eens betrokken bij de oprichting van de Vereniging Texelse Product Promotie en voorzitter. Op jachtgebied was Henk voorzit ter van de Jachtcombinatie Den Burg en bestuurslid van de Konin klijke Nederlandse Jagersverenig ing. Bij golfclub De Texelse in De Cocksdorp was hij voorzitter van de jeugdcommissie en trok hij ja renlang met jonge Texelse golfers (onder wie zoon Jan) langs toer nooien aan de overkant. Tot vorig was hij redder bij de KNRM (waar van bijna zestien jaar reserve- schipper). Tegenwoordig is hij nog voorzitter van Radio Texel en bestuurslid van de Nederlandse Nieuwsblad Pers (sinds mei 2005). 'Het meeste heb ik een paar jaar gedaan en daarna weer iets anders. Maar ik vind wel dat iedereen iets aan de samenle ving moet geven. Daar moet je als maatschappij op kunnen rekenen Het is jammer dat veel mensen daar tegenwoordig de tijd niet meer voor hebben.' Henk van Wijk mag zich één van de weinige krantenuitgevers in Neder- land noemen met toestemming om vis te verkopen op een visafslag. Al een jaar of tien heeft hij samen met Cees Daalder, Erwin Daalder en Cees Dijker een maatschap. Een boot hebben de drie niet ('we wilden ooit een kleine kotter kopen, maar dat was te hoog gegrepen'), maar met twintig grote zeefui ken vieten ze wekelijks zo'n drie tot vier kisten vis te vangen. Dat wordt afgeslagen op de afslag in Den Helder. 'Het is vooral hobby', aldus Henk. 'Van de opbrengsten kunnen we de materialen betalen en we hebben natuurlijk elke dag verse vis.' Hendrik VAN WIJK A A VAN WijK- Lodder MARTHA LIDA Den Burg. Texel, 7 April 1952. i" Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank voor de i belangstelling ondervonden I bij het heengaan van onze i j geliefde, zorgzame Vrouw. De geboorte-advertentie van Henk in de Texelse Courant van 9 april 1952. Jan en Arda van Wijk, de ouders van Henk van Wijk. Jan van Wijk was directeur van 1950 tot 1968. Arda van Wijk was het van 1968 tot 1979, waarna Henk tot 2007 de verantwoordelijkheid droeg. Jan van Wijk aan het schaatsen met zijn kinderen. Vissen en jagen zijn altijd grote hobby's van Henk geweest. Door de jaren heen stond hij regelmatig voor dag en dauw op om zijn net ten te inspecteren. En met de jacht kwam hij als kind al in aanraking toen hij met volwassen jagers mee op pad ging. Henk ontwikkelde zich niet alleen tot jager op het ei land, maar reisde ook regelmatig met Walter Brommersma naar Noorwegen. 'Daar trokken we met groepen Noren de bergen in om elanden te schieten. Die groepen kregen elk jaar vergunning er een aantal te schieten. Die moesten ter plekke worden gevild en ontleed, zodat het vlees in grote tassen aan stokken naar beneden kon worden Henk met zijn honden Af ra en Senna die hem tijdens de jacht vergezellen. gedragen. Een keer hebben we een eland van liefst 700 kilo ge schoten. Daar kwamen honderden kilo's vlees vanaf. Die Noren eten een groot deel van het jaar van dat vlees. Daar had je ook programma's op tv waarin werd uitgelegd hoe je met de jacht in je levensonderhoud kunt voorzien. Wat dat betreft, zijn we in Nederland ver afgedreven.' Jagen in Noorwegen doet Henk in middels niet meer, maar op Texel struint hij nog regelmatig rond met zijn jachtgeweer. tijdens het bespreken van meestal serieuze onderwerpen, de kunst ver staat om iets ingewikkeld in een paar momenten met een paar woorden tot de kern terug te brengen. Nu ja, ik zeg 'de kunst', het is niet eens een kunst, Henk is gewoon zo. Hij zegt wat ie denkt en hij doet wat ie zegt. Je zou kunnen zeggen- hij is rond en vierkant tegelijk. Hij is én een aimabel mens, én hij is recht door zee Op die manier duren vergadering met hem meestal te kort. Ook is het speciale medialandschap op Texel vaak voorbeeld hoe het 'ook zou kunnen'. Hebben andere uitgevers in den lande nogal eens last van toenemende concurrentie in de regio, Henk met. Het verhaal wil dat als hij lucht krijgt van een mogelijke inval van een nieuw nieuwsblad op het eiland, hij de nieuwe uitgever bij de boot opwacht en hem vervolgens vertelt dat er over een uur een boot samengewerkt met 10 andere NNP- leden. Bijzonder is om te zien dat de Texelse Courant direct aan de slag wilde met het organiseren van twee verdiepingsbijeenkomsten. Voor ei gen medewerkers en voor opinion- leaders van het eiland Natuurlijk waren Gerard Timmerman, Frans Bik en René de Lange hierin zeer actief, maar in alles herken je de hand van Henk. Niet praten maar doen. Of anders, 'rond en vierkant tegelijk'. Ik wens namens het bureau en het bestuur van de NNP dat het prachtige eiland Texel en in het bijzonder de mooie Texelse Courant de komende jaren dat als thema mag blijven han teren. 'Zeggen wat je denkt, en doen wat je zegt'. Daar wordt iedereen beter van. Paul Bos, directeur NNP periode was hij betrokken bij 253 acties waarbij in totaal 521 mensep werden gered. Hij was opstapper en jarenlang reserve-schipper. De Texelse Courant is sinds jaar en dag aangesloten bij de Neder landse NieuwsbladPers, kortweg de NNP. Deze organisatie (met zo'n 70 nieuwsbladuitgevers in Nederland als lid) behartigt al sinds 1945 de belangen van pluriforme lokale jour nalistiek. Wekelijks produceren deze leden met elkaar bijna 250 titels, met in totaal een oplage van meer dan 3 miljoen stuks. Sinds 2005 - het jubi leumjaar waarin de NNP 60 jaar be stond - maakt Henk van Wijk deel uit van het Algemeen Bestuur van deze vereniging. In de samenstelling van dit Algemeen Bestuur herken je de veelzijdigheid van de aangesloten nieuwsbladuit gevers. Elke twee maanden stap pen uitgevers uit alle windstreken 's ochtends vroeg in de auto om naar het NNP-kantoor in Hoevelaken te rij den om daar met elkaar de hoofd lijnen van het reilen en zeilen van de vereniging te bespreken. Grote be wondering oogst Henk van Wijk bij de overige bestuursleden om altijd stipt op tijd te zijn, sterker nog, meestal ruim voor aanvang van de vergader ing aanwezig te zijn. Hoe is dat mo gelijk, vraag je je af. Hij is een drukbe zet man, komt van ver, en moet zelfs nog met de boot oversteken. Nu dat laatste daar zit het geheim, bekende hij me pas. 'De vaste vaartijden van de boot zorgen voor die stiptheid', aldus een glunderende Henk. Het is lastig om Henk in een paar woorden te kenschetsen. Wat in ieder geval opvalt is zijn immer opgewekte ge moed. Als Henk ergens binnenkomt, komt er ook echt iets binnen. En dan heb ik het met alleen over zijn indruk wekkende postuur, maar ik heb het over het breed glunderende gezicht dat een goed humeur verraadt. De uitgever van Texel heeft altijd een mooi verhaal of een humoristische anekdote in de achterzak om het ijs te doen breken. Het is prettig om in een bestuur iemand te hebben die retour richting Den Helder gaat... Op deze manier houdt hij al jaren de concurrentie buiten de deur. Een mooi verhaal. De Texelse Courant is ook koploper als het gaat om innovatie en vernieu wing. Mede door de interventie van Henk meldde de krant zich aan om mee te doen met een pilotproject om nieuwe kansen te verkennen voor de lokale nieuwsmedia. Een project dat wordt gesteund door het Bedrijfs fonds voor de Pers en waarin wordt Henk is volgens NNP-voorzitter Paul Bos een bijzondere verschijning binnen het bestuur van de Nederlandse Nieuwsblad Pers. Dat bleek ook op de boerderij van Bos waar Henk meteen zijn handen uit de mouwen stak en mee begon te helpen.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7