WBÏ René de Lange volgt Henk van Wijk op 'Ik ga ervoor, roer recht en de neus in de wind' Volendammer aan het roer Henk van Wijk speelde uitgever Steun de KNRM B&B Rabobank René de Lange en alle medewerkers van Langeveld De Rooy B V TEXELSE g coURXNT Achter de schermen 1 eigenaar en directeur René de Lange met zijn vriendin Miranda en hun dochters Sylvia (4) en Ilse (1). rekeningnummer 46.99.64.812 t.n.v. KNRM Texel Nee, Henk van Wijk is geen succes vol uitgever. Hij doet soms alsof hij de gearriveerde Texelse zakenman is (Rotary, jagen, de zak van Max) die bruist van de ideeën, maar Henk's succes is eigenlijk alleen de krant die u nu leest en het zwaar gesub sidieerde 't Lant van Texsel (1977). Henk wilde voor de bühne wel een respectabel uitgever zijn, maar hij beeft geen verstand van boeken en van lezers. En Henk kan moeilijk nee zeggen. Waar Theo Timmer en Daan Welboren wijselijk niet thuis 9aven, haalde Henk de hand over net hart. Hij schonk Texel bijvoor beeld 'Bessie van ouwe Hoore' van Anneke Paagman-Bakker. 'Aardrijks kunde van het eiland Texel 1897' door ene P. Deuzeman, Texel in de eerste Wereldoorlog, de feiten' van üelein Jansen, 'Overleven in Angst' van Piet Beemsterboer en 'Herin neringen uit een Texelse huisartsen praktijk' van de op Texel gesjeesde okter Seegers. Boeken die je soms n°9 vindt in de doos'10 voor 1 euro' bp de Oosterender rommeltjesmarkt. "amen de werknemers het Henk kwalijk dat bijna elke uitgave van L&R meer kostte dan het opbracht? Nee, geen moment, leder vond Henk een goeie vent,' een relaxte baas en iedereen wist dat Henk door omstan digheden zeer jong in deze rol was beland. We wisten ook allemaal dat Henk gelukkiger was geweest als strandpaviljoenhouder, boswachter of beurtschipper. Henk speelde uit gever en wij speelden mee, ook om het voor hem een beetje aangenaam te houden. Alleen in 1980 hebben we geprobeerd in te grijpen. Toen was L&R een faillissement nabij dankzij het meesterwerk 'Texelstoom, ge schiedenis en techniek van de stoom vaart op Texel'. Met zo'n titel heb je eigenlijk al gegeten en gedronken, maar toen de eerste hoofdstukken van de pers rolden was het nog erg er dan we al vreesden. Het waren 300 pagina's technische data over schepen die niemand kende en alles ook nog gortdroog opgeschreven. Harry de Graaf waarschuwde Henk voorzichtig dat de schrijver Willem Boot weliswaar een gemakkelijk te onthouden naam had, maar dat weinig Texelaars zijn passie deelden. Henk was echter gegrepen door het succes van 't Lant van Texsel, voor spelde een nieuw nautisch stan daardwerk en wilde van geen wijken weten. Je hebt niet voor niets zo'n achternaam. Henk moest in 1981 de magazijnvoorraad flink 'afwaarderen' en de Rabo nog eens diep in de ogen kijken. Wij keken nog jaren tegen die volle pallets aan. Bedrijfsleider Taeke van Lingen belde de Slegte, maar die had geen interesse. De bouw van een nieuwe dtp-ruimte en receptie bracht echter uitkomst. Enkele oudere medewerkers weten ongetwijfeld nu vast nog wel waar in de voormalige drukkerij aan de Warmoesstraat het steen van de tussenmuur overgaat in de perfect isolerende historie van de stoomvaart. Drie boeken verticaal tegen elkaar was namelijk bijna net zo dik als een blok gipsbeton. Stuka door Dick Oudendag had alleen een beetje extra plamuur nodig. Goed idee Henk! Hans Oosterhof (medewerker Texelse Courant van 1980 tot 1985) B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Adviseurs en Rabobank Noord-Holland Noord feliciteren: VAN DER VIS DEN BOER L&R Drukkerij en L&R Uitgeverij zijn als bedrijf onlosmakelijk verbonden met Texel. Vanaf de oprichting 120 jaar geleden zijn ze diep geworteld in de Texelse samenleving. B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Adviseurs en de Rabobank Noord-Holland Noord zijn er trots op als adviseurs betrokken te zijn geweest bij de ovename van het bedrijf. B&B Van der Vis en Oen Boer Accountants en Adviseurs, Postbus 72, 1790 AB Den Burg VRIJDAG 6 APRIL 2007 Paranoia Zou hij het nou doorhebben of niet? Dat is mij de afgelopen weken meermalen door het hoofd geschoten als ik Henk sprak. Hij (hopelijk) nietsvermoedend en ik volop bezig met deze bijlage. Ik denk dat hij wel gemerkt heeft dat er 'iets' gaande was. In welke vorm hij dat 'iets' in gedachte dan heeft vormgegeven, kan ik echter niet zeggen. Probleem aan deze bijlage was dat we hem niet zonder Henk konden maken. We hadden hem 'nodig' om een stel openstaande vragen te beantwoorden. Hoe Henk bij deze bijlage te betrekken zonder hem erin te kennen, was dus de opgave. De oplossing leek simpel: we in terviewen hem gewoon open en bloot voor een afscheidsinterview in de krant. En over de rest zwij gen we maar even. Is deze opzet geslaagd? Ik denk het met. Aan het eind van een uitgebreid interview aan de Rozendijk vroeg Henk op eens vanuit het niets of Erna (zijn vriendin) en ik toevallig nog iets te bespreken hadden 'waar hij niet bij hoefde te zijn...?' Ik betrapte me erop dat ik net iets te lang in zijn woonkamer stond te dralen, terwijl hij op het punt stond naar Den Burg te gaan. 'Stik', schoot het door mijn hoofd, 'hij heeft iets door.' 'Doen of je neus bloedt' was de tweede gedachte. Gelukkig sta ik wel eens vaker te dromen, dus ik kon naar waarheid zeggen dat ik 'even met mijn gedachten ergens anders was', waarna ik tegelijk met Henk naar Den Burg vertrok. Probleem omzeild, maar de ba sis voor wantrouwen en paranoia •was gelegd. Sindsdien ben ik niet meer argeloos de drukkerij aan de Spinbaan binnen gewandeld. Ik kom spiedend de hoek om en vraag bij bijna elk gesprek met een collega eerst voorzichtig 'of Henk niet toevallig in de buurt is.' Ook op mijn bureau vindt een verande ring plaats. De aantekeningen voor de bijlage (tot dan toe gewoon open bloot tussen alle paperas sen) verdwijnen in een grote map die vanzelf onder een stapel papier verstopt raakt. Maar ook bij Henk slaat de argwaan toe. Als collega Marlon een keer per ongeluk hem in plaats van Erna aan de telefoon krijgt, roept hij meteen 'dat het waarschijnlijk over iets gaat, dat hij toch niet mag weten.' Tja, het is lastig als je troepen opeens niet achter je lopen, maar om je heen marcheren en jij niet weet wat ze uitspoken. Om de paranoia een beetje hoofd te bieden, hebben we daarom maar het volgende bedacht. We weten van elkaar dat we iets weten dan wel vermoeden, maar we doen allebei gewoon of we mets in de gaten hebben. Dit is een 'overeenkomst' waarin Henk uiteraard ook niet gekend is. maar waarvan ik inschat dat hij zich er ongemerkt wel aan zal houden. Het is in ieder geval een rustgevende overeenkomst. Het biedt ons (de medewerkers van L&R) de mogelijk heid te zeggen dat deze bijlage volledig in het geheim is gemaakt en Henk kan achteraf zeggen dat hij 'of werkelijk niets in de gaten heeft gehad' of 'ergens wel iets vermoed heeft'. Hoe dan ook, je komt er altijd mee weg. Nee. die bij zondere, eenzijdige, onuitgespro ken overeenkomst lijkt me de beste prijs die je kunt betalen voor het betrekken van iemand bij een pro ject waar hij eigenlijk helemaal niets van mag weten. En dat alle maal voor een interview dat we per sé wilden hebben. Hopelijk komt met de publicatie van deze bijlage een eind aan alle paranoia en arg waan. Kan Henk rustig van zijn pensioen genieten en ik wil eerlijk gezegd weer eens onbekommerd bij de collega's op de Spinbaan binnenwandelen. Jeroen van Hattum René de Lange uit Den Burg wordt de nieuwe eigenaar en di recteur van Langeveld de Rooy. De Lange, die sinds 1996 bij L&R werkt, neemt zowel de drukkerij als de uitgeverij over, waaronder de Texelse Courant. In 1996 werd De Lange, in verband met ziekte van een collega onverwachts cfcaccountant naar het eiland gestuurd. Hij werkte op dat moment een jaar of tien bij BDO, toen nog Walgemoed geheten. 'Zo kwam ik in aanraking met Langeveld de Rooy. Henk van Wijk zag wel wat in mij en vroeg of ik wilde blijven. Omdat mijn vriendin Miranda, die uit Nijmegen komt, en ik tóch voor de beslissing stonden waar we moesten gaan wonen, was de keus voor Texel snel gemaakt. Zo konden we alle twee een nieuwe start maken. We hebben nooit een mo ment spijt van die beslissing gehad. Al heel snel voelden we ons thuis hier. De mentaliteit is vergelijkbaar met Vo- lendam, waar ik vandaan kom.' Op 22 april 1997 kwam De Lange offi cieel in dienst, het moment waarop Langeveld de Rooy gesprekken voerde met Sjef Brügemann rond de overname van zijn drukkerij en zich opmaakte voor de verhuizing van de Warmoesstraat naar de Spinbaan. Volendam De Lange is een geboren en geto gen Volendammer, een volk van vissers en boeren. Hij groeide op in een gezin met zes kinderen, geheel volgens de traditie van het roomse leven. Zijn vader vestigde zich in het vissersdorp na de oorlog als bankier. Een initiatief dat de eerste keer op niets uitliep. 'Omdat de De Lange's beslist doorzetters zijn, heeft hij het later nog eens geprobeerd. Ditmaal met succes. Mijn vader heeft altijd verkondigd dal dit het werk van de Here is geweest. Bij die tweede poging werkte hij namelijk vanuit de achterkamer van zijn schoonvader, die aan de Haven woonde. De ruim te was tijdens de oorlog gebruikt om de tabernakel van de katholieke kerk te herbergen. Op die manier probeerde de kerk te voorkomen dat waardevolle zaken door de be zetter in beslag werden genomen. Mijn vader deed zaken vanuit deze door de bisschop gewijde ruimte. En daar rust natuurlijk Gods zegen op, was zijn stellige overtuiging. Twee jaar geleden is hij helaas overleden. Afgelopen zomer is ook mijn moeder gestorven.' Gepolst Vijfjaar geleden werd De Lange voor het eerst door Henk van Wijk gepolst of hij mogelijk interesse had de zaak over te nemen. Een moment waarop het paar in tweestrijd stond over de vraag of ze wel of geen kinderen wilden.'Ik had eigenlijk nooit zo goed begrepen wat mensen nou zo leuk vonden aan kinderen. Ik zag ze meer als een noodzakelijk kwaad voor de voortplanting. Tot mijn verbazing ging ik daar in de loop der tijd toch anders tegenaan kijken. Samen met Miranda wilde ik best wel een kind opvoeden. Toen dat besluit was gevallen, had den we niet veel tijd meer. We waren al aardig op weg naar de veertig. Na de geboorte van Sylvia heb ik maan den op wolken gelopen. Ook vast wel naast mijn schoenen. Er is toch niets mooier? Vorig jaar is onze tweede dochter Ilse er bij gekomen. Ik moet eerlijk zeggen dat mijn drie meiden (inclusief vriendin) het mooiste zijn wat me in mijn leven is overkomen. Ik ben van een morsige, nurkse vrij gezel in echte family-man veranderd. Iemand die niets heerlijker vindt dan met de kinderen in de weer zijn. Fiet sen, badderen, boekjes lezen en mis schien in de toekomst nog een bal letje trappen. Dan komen die Vo lendammer voetbalgenen er ook nog uit en sta ik straks aan de zijlijn van het veld. Weliswaar bij het dames voetbal, maar een mens kan niet alles hebben.' Toekomst Na het stichten van een gezin merkte De Lange dat hij er zin in had het be drijf helemaal over te nemen. Het was een stap waar hij naar eigen zeggen als het ware vanzelf naar toe groei de. Als adjunct-directeur had hij al een aantal jaren de leiding over de dagelijkse gang van zaken gehad en die functie wilde hij uitbreiden. 'Langeveld de Rooy is een mooi bedrijf en ook nog één van de oudste van Texel. Een zaak met een groots verleden. Als nieuwe eigenaar en di recteur wil ik het voortbestaan van het bedrijf veiligstellen.' De Texelse Courant zal in papieren vorm blijven bestaan, meent De Lange, maar aangevuld met een digitale versie. 'Je kunt de digitale en de papieren Texelse Courant goed aan elkaar koppelen. Met de digitale versie kun je jongeren - onze toekom stige lezers - beter aan je binden. Ik vind het ook belangrijk als krant een kritische en onafhankelijke geest te bewaren. Je staat tenslotte midden in de gemeenschap. Je moet dus als zich, net als in het verleden, richten op vormgeving en drukwerk voor voornamelijk Texelse bedrijven. Het blijft eveneens boeken uitgeven die voornamelijk op het eiland zijn ge richt. Nieuwe loot aan de stam is een digitale versie van de Texeltoerist die dit jaar wordt gelanceerd. Ook is er volgens De Lange een nieuwe web site voor de Texelaartjes in de maak. Particuliere abonnees kunnen hun kleine advertenties gratis op de web site zetten, waarna ze kosteloos in de Texelse Courant verschijnen. 'Ik vind dat je op die manier bijvoorbeeld je bankstel of fiets van de hand moet medium altijd hoor en wederhoor toe passen en vooral objectief blijven. Ik hoop aan mijn opvolger over zo'n twintig, vijfentwintig jaar een bloei ende, onafhankelijke Texelse krant over te dragen.' De opvolger var> Van Wijk ziet het als een missie de twintig hoogwaardige arbeidsplaatsen die L&R telt voor Texel te behouden. Het bedrijf blijft kunnen doen. Dat soort tweede hands spullen zie je steeds minder in de krant en dat vind ik jammer. En dan hebben we nog iets nieuws. Bin nenkort gaat ook het digitaal printen van start. Een volwaardig alternatief voor drukken.' 'In de aanloop naar deze eigendoms wisseling is het de afgelopen tijd niet allemaal even gemakkelijk verlopen. Het is niet eenvoudig om van een collega in een directeur te verande ren. Die overstap is, vanuit mezelf bekeken, moeilijk geweest en zeker niet foutloos verlopen. De afgelopen twee jaar zijn tropenjaren geweest. Niet alleen op de zaak, maar ook privé. Het verliezen van je ouders hakt er behoorlijk in.' Familie Naast het bedrijf en een actief fami lieleven vindt hij een sociaal leven onmisbaar. 'Als het enigszins kan, probeer ik één of twee keer per week te fietsen (MTB of racefiets). Daarbij geldt als voorwaarde dat ik niet alleen wil sporten, maar dat het ook nog gezellig moet zijn. Verder ben ik actief als penningmeester van de Stichting Paardenroutes Texel en lid van de Spinbaanvereniging. Als straks alles goed loopt, heb ik ook wel belangstel ling voor een (bestuurs)functie bij de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP), omdat daar op uitgevers- en jour nalistiek gebied veel te leren valt. Ik heb de afgelopen tijd al verschillende cursussen gevolgd, maar ik ben er nog lang niet. Het is nogal een uit gestrekt terrein waarin ik me beweeg. Maar de De Lange's zijn doorzetters, zoals ik eerder al zei, dus ik ga ervoor. Roer recht, neus in de wind, zoals het een echte Volendammer betaamt.' Colofon Aan deze bijlage werd meegewerkt door: Erna Dam, Margreet Berndsen, Cobie Daalder. Ben Oostra, Harry de Graaf, Joop Kramer, Ed Witte, Frans Hopman. Gerard Timmerman, Joop Rommets, Jesper Kragt, Hans Oosterhof, Marlon Bruin, Severin Candel, Pip Barnard, Paul Bos, René de Lange en zonder het zelf te weten ook Henk van Wijk. Redactie en coördinatie: Jeroen van Hattum. Cobie Daalder, Ed Witte en Michel Stroo aan het werk bij de balie aan de Spinbaan. John Verhees, Marlon Bruin en Jesper Kragt bezig met de opmaak op de dtp-afdeling aan de Spinbaan.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9