Texel kiest voor meest behoudende variant Groeneplaats C&A opent in 2008 filliaal in Den Burg 'Zij moeten eiland draaiende houden' rsm Cjrocn ^warLr Jexels in het hart 'Er kan een hoopmaar weinig diep in de grond' 'Slagroom op de koffie' Zes Texelaars krijgen koninklijk ereblijk Pluim leerlingen VMBO 'Nacht is voor ongedierte' Twijfelende raad laat cafés uur langer open Raadhuis krijgt groen licht De Vries ruilt TX41 Broedertrouw in texelseScourant -IR uuoomuvs vakantiekrant, OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12170 VRIJDAG 27 APRIL 2007 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Twee pleinen met een eigen iden titeit, nieuwe bebouwing die gro tendeels op de plek van het hui dige raadhuis komt, een smallere Parkstraat en bebouwing aan de Burgwal. Dat zijn de hoofdpunten uit ontwikkelingsmodel C, waar voor een ruime meerderheid van de bezoekers van de meningspei ling over het centrum van Den Burg woensdagavond hun voor keur uitsprak. Het woord is nu aan de gemeenteraad, die op 3 juli een besluit zal nemen. 'Dit gaat tenminste ergens over', verwoordde een bezoeker de vooraf als 'historisch' geduide avond. De meningspeiling in de Burgemeester De Koninghal trok zo'n 140 bezoe kers, van wie 130 mensen het for mulier invulden waarop kon worden gekozen uit ontwikkelingsmodellen A, B of C. De grootste verschil len zaten tussen model B, waarbij de bebouwing aan de Parkstraat wordt doorgetrokken tot voor de Rabobank en park en plein in elkaar overlopen, en model A en C, waarbij park en Groeneplaats door bebou wing van elkaar worden geschei den. Kees Grit van Witpaard-partners gaf vooraf aan dat de drie model len waren doorgerekend en dat de exploitatie budget neutraal zou kun nen verlopen. Voorwaarde daarbij is wel dat er woningen, winkels en horeca komen. Sceptici zijn bang dat woningen in het uitgaanscen trum tot klachten zal leiden. Maar appartementen en huizen brengen wel geld op en zijn volgens Grit ook 'een wezenlijk element in een aan trekkelijk hart'. 'Bij een monocultuur van winkels en horeca wordt het een heel arm centrum.' Winkelrondje Volgens Witpaard is uit onderzoek gebleken dat er in het centrum nog Texelaars geven hun voorkeur wel ruimte is voor 800 tot 1000 vierkante meters aan winkels en horeca, maar veel middenstanders zien dat anders. 'In de meeste win keltjes is nu al weinig te doen, meer erbij, wordt dodelijk', waarschuwde Odette Klaassen. Grit wees op eer dere sessies, waarin uitdrukkelijk was gevraagd om een sluitend win kelrondje. 'Als u nu zegt dat er geen winkels mogen komen, waar zijn we dan mee bezig? Als je dit niet doet, dan krijg je het rondje niet slui tend.' Wellicht nog krachtiger was zijn financiële argument: 'Als je de bebouwing laat vallen, dan vervalt de financiële grondslag.' Hij voor spelde wel dat de winkeltjes vóór de Rabobank in model B lastig te run nen zijn, omdat ze twee voorkanten hebben en dus geen achterzijde waar spullen kunnen worden neer gezet en dat opslagruimte intern moet worden gezocht. Dat was met zijn enige bezwaar tegen mode B. Vanuit historisch oogpunt hoort het rijtje daar met thuis. Bezoeker Peter van der Hoeven, die wees op de gevelgrens langs de Groeneplaats, zei het wat scherper: 'Die grens bestaat al eeuwen. Je bouwt toch ook niet voor de Bijenkorf.' Van boven af zag het rijtje er misschien aardig uit, steeds meer aanwezigen raakten overtuigd van de bezwa ren waardoor model B uiteindelijk slechts 13 stemmen trok. Uit dat kleine aantal stemmen zou je ook kunnen concluderen dat een park en plein die in elkaar overlo pen niet de voorkeur heeft. In ieder geval niet van Grit: 'Hier lopen twee belevingsplekken in elkaar over. Op het plein willen we drukte en reu ring. terwijl in het park rust hoort te heersten. Als je die functies wilt Impressie van inrichtingsmodel C van de Groeneplaats, gezien vanuit de Parkstraat. Een impressie die overigens niets zegt over de architectuur van de gebouwen die op de plek van het raadhuis zullen worden gebouwd. scheiden, dan mogen ze niet in elkaar overlopen.' Maar volgens de voorstanders zijn een park en plein gescheiden door winkels en huizen juist nadelig. Bij een klei nere Groeneplaats en Vismarkt en versmalling van de Parkstraat is er immers minder ruimte voor de markt en evenementen. En blijft een afgescheiden park volgens de doemdenkers een 'pishoek'. Maar het idee van de ereburgers om ook kraampjes in het park te zetten, sloeg niet aan. De sterrenkundige had in het park rondgelopen en was erg somber geworden van de ach terzijde van de meubelzaak en het postkantoor. 'Eruit met die troep.' Maar, hoewel de versmalling van de Parkstraat wel in de favoriete optie C staat, verwachtte Grit niet dat de tijd al rijp is om deze bedrijfspanden te slopen en richting Parkstraat te schuiven, zodat ook de achterkant wordt aangepast. Meer over de Groeneplaats op pagina 5. Nieuwe brug Nieuwbouwwijk De Volmolen en De Mars zijn sinds dinsdag met elkaar verbonden. De koppeling bestaat uit een stalen brug van 18 meter lengte over de sloot tussen de Distelvlinder en de Korfbaeck. Pagina 3 u Paardenroutes Met het Texelweekend voor de deur wordt Texel weer overspoeld met paarden(liefhebbers). Veel deelne mers en bezoekers van het evene ment plakken er een korte vakantie aan vast. Daarbij kunnen ze gebruik maken van de vijf paardenroutes op het eiland, uitgezet door Paarden routes Texel. Pagina 5 m Onderduiker Anderhalf jaar ondergedoken zitten in een ruimte van zo'n tien vier kante meter. Het eerste half jaar met drie personen, daarna met tien. Manus de Bruijn uit den Hoorn had het ervoor over om de Tweede Wereldoorlog te overleven. Donder dag deelde hij zijn ervaringen in het raadhuis met scholieren van de Jozefschool, De Fontein en de Thijsseschool. Pagina 9 C&A opent rond 1 maart2008 een filiaal in Den Burg. De winkel van 700 vierkante meter voor C&A-begrippen een kleine vestiging - komt op de begane grond van de voormalige meubel zaak aan de Hogerstraat. C&A is in vier jaar tijd gegroeid van 82 naar 115 winkels. 'En we willen er nog dertig tot veertig winkels bij hebben', vertelt Edwin Fafié, woord voerder en lid van het management- van C&A Nederland. Van het bedrijf is bekend dat ze vestigingen hebben in grote steden, maar nu ook steeds vaker in kleinere plaatsen. In van dat de klant naar een ves tiging reist, zoekt het bedrijf de klant op. Texel zit qua inwonertal volgens Fafié aan de ondergrens. 'Maar het eiland is bijzonder. Bijvoorbeeld in de periode dat er toeristen zijn, maar ook omdat Den Burg een heel leuk winkelcentrum heeft. C&A is in dat opzicht de slagroom op de koffie.' Het assortiment van de winkel zal mode voor alle leeftijdscategorieën omvatten, inclusief - mits daar vol doende ruimte voor is - schoenen. De vraag aan Fafié is wat C&A toe voegt aan een dorp waar al zo'n 35 kledingzaken zijn gevestigd. 'Je hoort mij niet zeggen dat we beter zijn dan een ander, maar als markt leider en value retailer verkopen we kwaliteitskleding tegen de scherpste prijs.' Lees verder op pagina 3 Zes Texelaars zijn geëerd met een koninklijke onderscheiding. De eerste was Harry Wuis, die gisteravond tijdens de vergade ring van TVL op De Krim plotse ling werd verrast met het ereblijk. Vanochtend volgden Duw en Han- nie Maas, Sieme Dijkshoorn, Piet Hin en Jacob Bakker, die alle maal met een smoesje naar het gemeentehuis waren gelokt. De 62-jarige Wuis, voormalig eige naar van hotel Opduin, werd onder meer geëerd omdat hij tal van bestuursfuncties op het gebied van horeca, toerisme, politiek, natuur, gezondheid en kunst heeft bekleed en drie kunstboeken heeft uitgege ven. Duw (79) en Hannie (73) Maas waren vooral actief op kerkelijk gebied. Zo werkten ze tussen 1970 en 2006 voor het toeristenpasto raat, zaten ze in de wijkraad van de RK kerk in De Koog en deden ze vrijwilligerswerk voor verzorgings tehuis Sint Jan. Daarnaast werkten ze mee aan tentoonstellingen en verzorgden ze rondleidingen in de Oudheidkamer. Sieme Dijkshoorn (69) was jarenlang bestuurslid van de Buurtcommissie Midden- en Zuid-Eierland en de dorpscommis sie van De Cocksdorp en koster voor de Waddengemeente in De Cocksdorp. Tussen 1994 en 2006 was hij chauffeur van de school bus die dagelijks kinderen van en naar het schooltje in Midden-Eier- land bracht. Piet Hin (73) verdiende zijn sporen vooral in de agrarische wereld. Zo stond hij in de jaren zestig aan de wieg van de Vereni ging Vrienden van het Paard (later opgegaan in Tussen Wad en Duin) en het Agrarisch en Wagenmuseum en was hij bijna 25 jaar hij actief voor de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. Ook de organisatie van de zomerse ringsteekwedstrijden heeft veel aan hem te danken. De laatste gehuldigde was vanochtend de 50-jarige Jacob Bakker. Als vrij williger bij KNRM-station De Koog verrichtte hij in diverse functies 269 reddingen, waarbij 279 mensen en 3 dieren werden gered. Meer over de lintjesregen in de krant van dinsdag a.s. "We zoeken naar iets dat wellicht "iet bereikbaar is', verzuchtte bur gemeester Geldorp tijdens de dis cussie over de proef dat de cafés m juli en augustus en de rest van het jaar op alle zaterdagen een uur 'enger (tot 4.00 uur) open mogen blijven, waardoor de overlast moet verminderen. Willem Vlas (TB) ging akkoord, maar had op voorhand hvijfels. 'Mocht de proef misluk ken, dan moeten we weer terug naar de oude situatie.' ^et tijdperk waarin veel bestuur- f Zlln opgegroeid, maakt de wens van de politiek om de nachtelijke Jongen (12) van tientje beroofd te politie is op zoek naar twee jegens die donderdagmiddag in Binnenburg een 12-jarige jongen t Den Burg van een tientje heb- ten beroofd. De knaap liep tegen !eren van de Stenenplaats naar de 'toeneplaats, toen hij een knietje z')n rug kreeg. Hij werd tegen grond gewerkt, waarna de twee Prrgens geld uit zijn portemonnee Balden en zich uit de voeten maak- 5,1 Het gaat vermoedelijk om twee ïn9ens van tussen de 17 en 21 ®r- met zwarte gymschoenen, een rc®n vest en donker haar. Gezien te drukte op dat moment moeten er tegens de politie getuigen zijn. Wie s heeft gezien kan bellen naar mmer 0900-8844 en vragen naar ne' Politiebureau op Texel. rust op straat te laten terugkeren er niet makkelijker op. Gerard Weijers (onafh.) moest bijvoorbeeld om twaalf uur binnen zijn. Hij ziet die tijd graag terugkeren. 'De nacht is voor ongedierte.' Eric Hercules: 'Je bent niet verplicht om tot vier uur uit te gaan, je mag ook om twaalf uur naar huis.' De raad ging voorbij aan de bezwaren van het Toeristisch Kennis Instituut. Frans Visman: 'Het is goed dat we die proef nu gaan houden, anders blijven we er maar over dis cussiëren.' Discussie was er over de vraag hoe lang de afkoelingsperiode moet duren en het tijdstip waarop de ontnuchteringsbedrijven' moe ten sluiten. Hercules wilde de droge horeca het liefst tot half vijf open houden. 'Niets wekt meer agressie op dan mensen die uit de kroeg niets kunnen eten.' Geldorp: 'Men heeft tot half vier de gelegenheid iets te eten. De afgelopen periode is geble ken dat juist het langer open blijven van de eetzaken agressie oproept.' Geldorp: 'Vakantie is voor de één rust, maar voor de ander is het iets feestelijks. We moeten rekening houden met alle' leeftijden. Maar het mag geen overlast voor anderen veroorzaken.' Rikus Kieft (GL) wilde weten in welke mate de maatregel problemen oplost of juist veroor zaakt. 'Wat is bijvoorbeeld het effect op het imago van Texel. Mogelijk wordt dat te grabbel gegooid. En als je de cafés om vier uur sluit, is dat voor veel overkanters niet de verlei ding groot om door te feesten en de eerste boot te pakken?' Lees verder op pagina 5 Leerlingen van het VMBO kunnen bij wethouder Marian Merkelbach een potje breken. 'Zij moeten het eiland in de toekomst draaiende houden.' Het belang van scholie ren die op de OSG worden klaar gestoomd voor werk in de Texelse horeca, logiesbedrijven, bouw en de dienstverlenende sector, over tuigde de wethouder ervan dat volledige integratie alleen moge lijk is in één gebouw. Waar de leiding van de OSG er wel in was geslaagd de wethouder te overtuigen van de noodzaak om €1,3 miljoen voor de nieuwbouw van de school uit te trekken (bovenop de al beschikbaar gestelde €10 miljoen), bleef Willem Vlas (TB) voorstander van twee gebouwen. 'We vinden dat er voor het huidige krediet moet worden gebouwd.' Vlas vroeg zich af waarom het col lege, dat eerst voorstander van twee gebouwen was, nu 'om' was. Merkelbach 'Alle leerlingen zijn me even lief, maar met name de VMBO verdient aandacht. Ik ben ervan overtuigd dat zij in één gebouw beter zullen presteren.' De familie De Vries neemt in het dok de UK137 onder handen. Architectenbureau Alberts en Van Huut kan een begin maken de aanpassing van het ontwerp van het nieuwe raadhuis. Met een nip te meerderheid van acht tegen zeven is de gemeenteraad dinsdag akkoord gegaan met verhoging van het kostenplaatje tot bijna €12 miljoen. Eric Hercules (PvdA) vroeg zich af of de gemeente er wel verstandig aan heeft gedaan om het ontwerp van het raadhuis geheel uit handen te geven. Angst die niet werd gedeeld door Willem Vlas (TB): 'Het programma van eisen blijft gehandhaafd. De door de raad geëiste soberheid wordt gevonden in aanpassing van de centrale hal.' Onzekerheden, zoals eventuele formatieuitbreiding bij de gemeente, het eventueel afstoten van taken, organisatonsche veran deringen en de vraag of bepaalde openbare functies van de gemeente (Advertentie) op de Groeneplaats moeten blij ven. was voor Hercules reden zich af te vragen of de beslissing over het raadhuis niet te vroeg valt. Gel dorp: 'Het ontwerp biedt mogelijkhe den voor uitbreiding. En we kunnen het besluit niet voor ons uit blijven schuiven.' Van uitstel kan wat betreft Gerbrand Poster (WD) geen sprake zijn. 'De bouwkosten stijgen elke maand met één procent.' In ferme bewoordingen waarschuwde hij voor ■financiële kaalslag' en voorspelde dat de begroting over enige tijd weer moet worden bijgesteld, waarbij een 'gisse ambtenaar weer een bedrag uit de financiële hoge hoed moet toveren'. Dat werd bestredend oor Frans Visman (D66): 'Ik blijf tegen de verplaatsing, maar de financiële onderbouwing is perfect. Mijn com plimenten.' (Advertentie) 'Een stap terug om weer vooruit te komen' 'Een stap terug om weer vooruit te komen', zegt Jan de Vries over de UK137, de kotter die tijdelijk de plaats inneemt van hun TX41 Broedertrouw waarmee ze sinds 2000 vissen. Nieuw is de halver wege de zestiger jaren gebouwde kotter van 22 meter lang en met een vermogen van 300 pk zeker niet, maar na de opknapbeurt die de kotter momenteel in het dok van Visser in Oudeschild onder gaat, kan er weer goed mee wor den gevist. De gebroeders Anne, Piet en Jan de Vries varen al van jongs af aan. Ze hebben de gouden jaren mee gemaakt, waarin ze met de visserij op kabeljauw, tong, schol en gar naal beste besommingen maakten. Maar die zijn alweer een poosje voorbij. 'Je kunt gerust opschrijven dat geen sector het zó zwaar heeft gehad als de kabeljauwvisserij, die met kortingen van meer dan veertig procent werd geconfronteerd. Daar kwam nog eens bij dat we op een gegeven moment nog maar één soort netten aan boord mochten hebben, waardoor we op zee niet zomaar meer konden overstappen op een ander soort vis. Kabeljauw is nu trouwens helemaal verdwe nen.' Een opsomming waarbij De Vries andere vangstbeperkingen en de gestegen prijzen van gasolie vergeet te noemen. 'Tongvisserij is ook niet zo makkelijk meer. Zoek als kleine vissers maar eens een goed alternatief voor de boomkor- visserij.' Toch ziet de visserman wel mogelijkheden, ook voor zoon Michiel die de plaats heeft ingeno men van zijn oom Klaas de Vries en zijn vader en ooms al meerdere jaren vergezelt op hun visreizen. 'Het kan wel, maar dan moet je financieel met te veel op je nek hebben.' En dus besloot de familie de Broedertrouw van de hand te doen en op zoek te gaan naar een ander multifunctioneel schip. Een koper vonden ze in de hoedanig heid van de Urker Lub Kramer, die de kotter gaat gebruiken voor de vangst op wat exotische soorten, inktvis, mul, horsmakreel, etc. Maar de UK137 zat bij de koop inbegre pen en zolang daar geen andere gegadigde voor is gevonden, gaat de familie De Vries met dit schip de Noordzee op. Bedoeling is dat er wordt gevist op garnalen en kreeft, waarvoor de tuigage geschikt wordt gemaakt. Het vangstgebied ligt zo'n tachtig mijl uit de kust. C/rt<M 'Zwvrlrjtxdl la hd lal rL. Omdat wij a.s. maandag (koninginnedag), gesloten zijn kunt u familieberichten voor de krant van 1 mei uitsluitend per e-mail of fax doorgeven of uiterlijk dinsdagochtend tot 8.45 uur aan de balie. T 36 26 00 F 31 41 11 E info@lenr.nl Spinbaan 6 - Den Burg TEXELSE1 -'col RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: VJH gemeentetexel TEXELTOtRISV.nl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1