Eerbetoon na misleidende gang naar raadhuis Meierblissen afgelast voor veiligheid HEMA Cjrocn Thwarts Jexeh in het harL, in LINTJESREGEN 2007 'K 1X2£K DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12171 DINSDAG 1 MEI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Harry Wuis werd geridderd in de Orde van (Foto Slier donderdagavond Duw Maas werd onderscheiden voor haar Hannie Maas werd onderscheiden voor haar Sieme Dijkshoorn was jarenlang Piet Hin was actief in het bestuur van Jacob Bakker is vrijwilliger bij Oranje Nassau. inzet in het toeristenpastoraat inzet in het toeristenpastoraat. chauffeur van de schoolbus in Eierland. de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de KNRM en redde 327 a Sibon/Baoldbank Texel) (Foto SOana Sibon/Beeldbank True!) (Toto Stona Slbon/Beeldbenk Texel) (Foto Stuna SibonlBeelObank Texel) (Foto Stlana SitxmJBeeldDank Texel) (Foto Snana SiDon/B Vijf Texelaars werden vrijdag onder valse voorwendselen naar het raadhuis gelokt voor de jaar lijkse lintjesregen. De zussen Duw en Hannie Maas, Sieme Dijks hoorn, Piet Hin en Jacob Bakker werden benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Har ry Wuis werd donderdagavond na de ledenvergadering van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) geridderd in de Orde van Oranje Nassau. 'De man des vredes', zo werd Wuis door Martin Warnaar omschreven in een video-boodschap in theater De Kiekendief op Vakantiepark De Krim. Warnaar zat in het buitenland en kon het afscheid van Wuis niet bijwonen. Samen richtten ze in 1986 TVL op. 'We waren een stel jonge honden, maar jij bewaarde altijd de rust. Daar ben ik je zeer dank baar voor.' Aanvankelijk was het de bedoeling dat Warnaar en Wuis na een jaar zouden opstappen bij TVL. Het liep anders. Warnaar zat tot 2003 in het bestuur en Wuis was vanaf de oprichting tot afgelopen donderdag voorzitter. Wuis nam in 1967 Grand Hotel Opduin over van zijn ouders. Hij zou er tot 2001 'het gastheerschap als handelsmerk van het hotel uitdra gen', aldus Wouter de Waal, direc teur van VW Texel. Naast zijn hotel oefende hij tal van nevenfuncties uit. Zo was hij onder meer tien jaar secretaris en voorzitter van VW Texel, van 1984 tot 2000 voorzitter van de Ondernemersvereniging De Koog en hij was jarenlang voorzit ter van de Texelse Vereniging voor Logiesverstrekkers. Ook ouderen zorg heeft zijn aandacht, sinds 2003 zit hij in de Raad van Toezicht van de Stichting Tabitha in Amsterdam. En passant publiceerde hij ook nog drie kunstboeken met ieder een oplage van tweeduizend. De bur gemeester vond dan ook dat Wuis zich 'meer dan zeer verdienstelijk' had gemaakt. Wuis gaf aan verlegen te worden van de eer die hem toekwam. 'Ik heb wel eens makkelijker toespra ken gehouden.' Hij richtte allereerst het woord tot zijn vrouw Josien. 'Jij hebt me altijd bijgestaan en gaf me de gelegenheid al deze functies te vervullen. Ook voelde je je mede verantwoordelijk. Menigmaal heb je een stukje becommentarieerd en gewuisigd.' Aan het einde van zijn toespraak liet Wuis weten een gift van €24.000,- te willen schenken voor het herstel van het historische wandelpad Zeereep. een pad van 250 meter op de buitenste dui nenrij tussen de Badweg en Slag Opduin. Zijn afscheid benoemde hij als volgt: 'Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Dat geldt ook voor horecabezoekers. Zo blijf ik prikkelen.' Vrijdag was het de beurt aan vijf andere Texelaars om een lintje in ontvangst te nemen. De zussen Duw en Hannie Maas dachten die ochtend een verrassingstocht met de boot te gaan maken. Bram Guil- jam vergezelde ze, maar moest nog even wat regelen op het gemeente huis. Stomverbaasd kwam het duo de raadzaal binnen. Beiden waren onder meer van 1970 tot 2006 actief in het toeristenpastoraat vanuit ker ken op Texel en het Bisdom Essen. Ook vervulden ze de kostersfunctie tijdens de diensten. Daarnaast zijn ze lid van de Schuilhutcommissie, vrijwilliger voor de Oudheidskamer en zitten ze in de Wijkraad van de Rooms-Katholieke kerk in De Koog. Sieme Dijkshoorn bracht van 1994 tot 2006 kinderen met de school bus naar de school in Eierland. Ook was hij lid van het bestuur van de Buurtcommissie Midden- en Zuid-Eierland en van de Dorpscom missie De Cocksdorp. Sinds 2002 is hij koster van de Protestantse Waddengemeente De Cocksdorp. Arnold Langeveld benaderde Dijks hoorn in 1994 om chauffeur te wor den van de schoolbus. 'Toen we bij je kwamen om je te vragen voor de functie, zei je dat je daar al op zat te wachten en dat je antwoord ja was. We zijn altijd erg blij met je geweest. Je bent je gewicht in goud waard.' De vrouw van Piet Hin werd pas vrij dagochtend op de hoogte gesteld dat haar man werd onderscheiden. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting dacht dat de gemeente de familie zou informeren, maar dit bleek met het geval. Hin was 21 jaar voorzitter van de vereniging. Ook was hij medeoprichter van de Vereniging van de Vrienden van het Paard, medeoprichter en vrijwilliger van het Cultuurhistorisch Museum Texel, bestuurslid van de Ringsteek commissie en lid van de Pachtka- mer Noord-Holland. Theo Hin van de Vereniging voor Bednjfsvoorlich- ting: 'Naast al deze functies had je ook nog een eigen boerderij die een voorbeeldbedrijf was voor andere veehouders.' Jacob Bakker is vanaf 1978 als vrijwilliger werkzaam bij het KNRM- station Texel-De Koog. Volgens Wim Grisnigt was hij volgens de laatste telling betrokken bij 315 acties en heeft hij 327 mensen gered. Bakker hielp onder meer bij de stranding van de coaster Compass in 1986, in 1996 bij het ongeval met de Dakota en in 2001 bij de stranding van het Duitse vrachtschip Hunte. Willem Grisnigt: 'Als de pieper afgaat, zit je bij wijze van spreken al in de auto. We willen je nog lang niet kwijt.' Texelaar zes keer teveel drank op De politie heeft zaterdagavond een 21-jarige automobilist uit Oudeschild betrapt die zes keer de toegestane hoeveelheid alco hol had genuttigd. De man werd gecontroleerd nadat •jB hij op de Ploegelanderweg in de Dennen tegen een boom was gere den De Texelaar blies 535 micro gram alcohol per liter uitgeademde ,ek?' lucht (ug/l), terwijl hij als beginnend bestuurder maximaal 90 ug/l had mogen blazen. Dat maximum geldt voor mensen die na 29 maart 2002 hun rijbewijs hebben gehaald. Voor andere automobilisten geldt een maximum van 220 ug/l. De Politie vorderde het rijbewijs in en dee"* streef een proces-verbaal uit. De Oudeschilder was tegen een boom gebotst, omdat hij met een te hoge snelheid reed en daardoor een bocht had gemist. Hij liep kneu- angen en schaafwonden op. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis te worden gebracht. Vrouwentoilet [De sanitaire ongemakken waarmee bouwen s nachts in De Koog zijn pgezadeld. behoren vanaf 2008 tot >e' verleden. Op aandringen van de komt er in 2008 een degelijk enbaar toilet voor dames in de pxelse badplaats. De brandweer moest even in actie komen aan de Haffelderweg in Den Burg, nadat in de sloot stukken hout in brand waren gestoken. n De Waal hield gisteravond de wacht bij de meierblis a spceek ik nor het 30 WH GCMEEWTtHUiS 2 Ur HET 6€/lewrEHm's VQMVHr? HOEZO VEE De meierblissen van De Koog en De Waal zijn gisteravond niet doorgegaan. De Waal werd afge last in verband met de brand veiligheid van een nabijgelegen boerderij, De Koog vanwege het overlijden van een 9-jarig meis je en de brandveiligheid van de omliggende bossen. De Koog vond het niet gepast een vreugdevuur te ontsteken, nadat bekend was geworden dat een plaatsgenote door een ongeluk was overleden. Daarnaast hadden brandweer, politie en Staatsbosbe heer burgemeester Joke Geldorp geadviseerd de meierblis aan de Bosrandweg om veiligheidsrede nen niet te laten branden. 'Met de droogte zou dat onverantwoord zijn geweest', aldus Geldorp. Zij toonde zich onder de indruk van het mede leven van de dorpscommissie de blis al vanwege het ongeval af te gelasten. In De Waal had de meierblis, die aan de Spangerweg was opgebouwd, door de wind voor problemen op de nabijgelegen boerderij Dorpzicht van Flip Breman kunnen zorgen. Het dak daarvan is deels van stro. De brandstapel bleef op advies van de brandweer, die het dak 's middags uit voorzorg al had nat gemaakt, onaangeroerd. De dorpscommissie hield de wacht aan de Spangerweg om te voorkomen dat alsnog dè fik erin zou gaan. Voorzitter Edo Kooiman van de Waal der dorpscommissie zei het besluit van de burgemeester te begrijpen. 'Het is alleen jammer voor de kinde ren. We hadden de meierblis graag een week later alsnog willen aanste ken, maar dat mocht niet meer. De stapel moet worden weggehaald, omdat hij anders alsnog gevaar zou kunnen opleveren. En dat is ook wel begrijpelijk. De particuliere blis van Harry de Graaf werd eveneens vanwege de droogte afgelast. In Den Burg moest de brandweer in actie komen bij de meierblis aan de Haffelderweg. nadat op twee plek ken in de droge sloot langs het wei land stukken hout in brand waren gestoken Dat was met de bedoe ling. Volgens Geldorp, die een ron de langs de vuren maakte, verliep de traditie over het algemeen 'heel gezellig en plezierig.' 'Het ging op zijn Texels.' Zwembad Molenkoog weer geopend Bas van der Velden en Kris Smit hebben het zomerseizoen van zwem bad Molenkoog geopend. Zittend op een orka en een dolfijn sprongen zij vrijdag om 17.00 uur in het water dat door het warme weer van de afgelopen tijd bijna 26 graden was. Omdat 2007 is uitgeroepen tot jaar van de dolfijn, staat dit dier het hele seizoen centraal. Job van Etten had speciaal voor de opening een teke ning van een dolfijn in zijn haar laten scheren. De opening werd door ruim honderd kinderen en ouders bezocht. De kinderen konden zwemmen met een onderwaterscooter en meedoen aan een dolfijnenrace en een dolfij nenspeurtocht. Tot en met zondag 6 mei kunnen abonnementen worden gekocht tegen voorverkoopprijs. ongeluk met hek Een 9-jarig meisje uit Den Burg is gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk met een hek werk. Dat gebeurde bij een weiland aan de Bosrandweg bij De Koog. Een voorbijganger trof het meisje rond 18.00 uur aan onder het hekwerk. Volgens de politie was het kind toen al overleden. De politie vermoedt dat de schar nieren van het hek zijn losgescho ten toen het meisje het opende, waardoor hel bovenop haar terecht is gekomen. Ze raakte zo zwaarge wond dat ze ter plekke overleed. Het kind was vermoedelijk met paarden van de nabij gelegen manege naar het weiland gelopen. Van Lubek derde bij EK op Ibiza Ingrid van Lubek heeft zaterdag een bronzen plak gepakt bij het Europees kampioenschap offroad- triatlon op het Spaanse vakantie eiland Ibiza. De oud-Texelse moest alleen twee Oostenrijkse en Zwit serse toppers voor zich dulden. Van Lubek ging van start in een deel nemersveld van circa twintig tnatie- ten. Ze moesten bij een temperatuur van ongeveer 25 graden 1 km zwem men, 20 km mountainbiken en 7 km hardlopen. De laatste twee onderde len hadden plaats op een rotsachtig parcours waar de atleten min of meer zelf hun banen moesten uitzetten. De prestatie van Van Lubek was opmerkelijk, omdat zij begin dit jaar bij een auto-ongeluk een kniebles sure had opgelopen. 'Ik had daar door zo'n vier weken weinig gelopen, maar het ging goed op Ibiza, vooral bij het fietsen en het zwemmen. Aan mijn knie heb ik niet zoveel gedacht.' Tweede Paasdag had Van Lubek weer voluit geoefend bij de Zestig van Texel. De oud-Texelse zette een tijd neer van 1.37.31 uur. Ze was daarmee 3.19 min langzamer dan de winnaar, de Oostenrijkse Canna Wasle. De Zwitserse Sibylle Matter werd twee de op anderhalve minuut. Van Lubek wist de Nederlands/Finse Riika Kelja, die vierde werd, net voor te blijven. De twee dames zijn over het alge meen aan elkaar gewaagd Texeltoerist.nl 'Texeltoerist.nl combineert het beste van Texeltoerist Magazine, de suc cesvolle gratis Vakantiekrant (met dit jaar 19 edities ca. 425.000 exem plaren), het rijke beeldmateriaal van Beeldbanktexel.nl en de interactie ve mogelijkheden van het internet.' Dat zegt uitgever René de Lange van Langeveld en de Rooy over de nieuwe website Texeltoerist.nl. Pagina 3 m Op locatie De Texelse Courant klapte dit keer de redactietafel uit op de veerboot Dokter Wagemaker om erachter te komen wat er leeft onder de pas sagiers. Ook is er onder de reizigers gepeild hoe ze denken over de stel ling: Texel moet dagtoeristenbelas ting gaan heffen. Pagina 5 Veteranen Texel'94 Ze zijn 56 (Muus Smit), 57 (Tom Domhof), 61 (John Cnossen) en 64 (Piet Kikkert) en speelden nog bijna wekelijks een partijtje zaalvoetbal. Donderdag namen ze afscheid, na zo'n halve eeuw hun favoriete sport te hebben beoefend. Pagina 6 Koninginnedag De Texelse Courant maakte gis teren een uitgebreide ronde over het eiland en bracht de viering van Koninginnedag en de meierblis kleurig in beeld Pagina 7 Raadhuis Is Gerbrand Poster van zijn geloof afgevallen?, vroeg een abonnee, die vrijdag las hoe de WD-politicus mordicus tegen uitstel van de bouw van het nieuwe raadhuis was. Wie het raadslid heeft gevolgd, weet dat hij daarmee niet bedoelde dat er zo snel mogelijk met de bouw moet worden begonnen. Integen deel. 'Afstel', luidt nog steeds Pos ters credo. Beheerplan Waddenzee Het Rijk, de Waddenprovincies en Waddengemeenten zijn bezig een gezamenlijk beheer- en ontwikke lingsplan voor de Waddenzee op te stellen. De Raad voor de Wad den juicht toe dat dit gezamenlijk gebeurt en dat niet ieder voor zich zijn plannen maakt. De Raad waar schuwt er echter wel voor een met te groot plan te schrijven, omdat al veel geregeld is in onder meer de planologische kernbeslissing en bestemmingsplannen voor de Wad denzee en er bovendien ook nog natuurbeheerplannen vastgesteld worden. Het advies wordt volgende maand aangeboden aan de Commissans van de Koningin van Groningen de heer Alders, tevens voorzitter van het Regionaal Coördinatiecollege Waddengebied. (Advertentie) TEXELSE-COURANT öfw»;Wt JitthuMhen. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: :UUOOnHUYS Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1