PHH-gebouw gaat definitief door Cjroen rwartsjexeh in het hart. Sportshop Texel Kieft voorgedragen als vervanger Bakker AB Texel koopt Zeeuws bedrijf OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12172 VRIJDAG 4 MEI 2007 Baggerwerk 'We dreigden een beetje de naam te krijgen dat je met laag water met bij ons terecht kunt. Dat kunnen we met hebben. Dit is heel hard nodig', vertelt havenmeester Pieter de Vries over het baggerwerk in Waddenha ven Texel waarmee deze week een begin is gemaakt. Pagina 5 u Weeskind Haar moeder, liggend op een bran card, wanhopig roepend: 'Mijn kind, mijn kind, wie zorgt er voor mijn kind?' Het zijn haar laatste herinne ringen aan de tijd dat ze nog geen wees was. Het zijn maar flarden, maar 62 jaar later ziet Ria van der Hoek ze nog haarscherp voor zich. 'Ik ben er niet steeds mee bezig. Maar het is bagage en zit altijd in mijn hoofd. Pagina 9 Lage respons woononderzoek Texelaars hebben de afgelopen weken 1300 keer het woonbe- hoefteonderzoek van de gemeen te en de Stichting Wonen Texel opgestuurd. Dat is minder dan waar de organisaties op hadden gerekend. 'We hadden op zo'n 2000 exem plaren gehoopt', aldus wethouder Marian Merkelbach. Gemeente en dorpscommissie hadden de afge lopen weken meermalen op een hoge respons aangedrongen. Con clusies zijn nog niet te trekken. De komende weken worden de inge leverde formulieren eerst op hun kwaliteit bekeken. 'Het kan zijn dat iedereen die hem heeft ingevuld, wil verhuizen, maar het kan net zo goed zijn dat misschien maar de helft plannen heeft.' Gemeente en woningstichting hopen op basis van de enquête van de provincie meer bouwmogelijkheden te krijgen en de nieuwbouw meer op de behoeften van Texelaars af te stemmen. Nieuw asfalt Deze maand zullen diverse stuk ken weg van een nieuwe asfalt- laag worden voorzien. Andere weggedeelten en fietspaden krij gen een nieuwe slijtlaag. Het werk wordt voor €487.000,- (exclusief BTW) uitgevoerd door Koninklijke Wegenbouw Stevin Infra (KWS) uit Heerhugowaard. Groot onderhoud wordt gepleegd aan de Kaai, de rotonde bij de Nieuwlanderweg, de Schilderweg fer hoogte van het bedrijventerrein in Oudeschild, het noordelijke stuk van de Vuurtorenweg en het Waal- enburgerdijkje. Een nieuwe slijtlaag komt onder meer op Pijpersdijk, Koningsweg. Slufterweg en diver se fietspaden. Op de Schilderweg ter hoogte van het bedrijventerrein Oudeschild zal tevens belijning op het wegdek worden geschilderd om te stimuleren dat fietsers en overig verkeer beter van elkaar worden gescheiden. Het werk moet 30 juni klaar zijn. (Advertentie) TEXELSE^COURAMT gnoïmrLWHI-al- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Tj~ TEXELTOURS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Raadslid Rikus Kieft van Groen- Links neemt tijdelijk de plaats in van wethouder Peter Bakker. Het college heeft hem voorgedragen om Bakker, die door ziekte uit de roulatie is, te vervangen. De gemeenteraad neemt dinsdag avond een besluit over de ver vanging. De taken van Bakker worden momenteel door de andere leden van het college waargenomen. Omdat het niet duidelijk is wan- hij weer als wethouder aan de slag kan, kan die wijze van *aarneming volgens dc gemeente onevenredig belastend worden. 'Zij urnen dan te volle agenda's en een overbelast programma krijgen', ïdus een woordvoerder. Bakker, bij wie een paar weken geleden enkele ichaamsfuncties uitvielen, is bezig met revalidatie. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat Kieft hetzelfde takenpakket als Bakker krijgt. Die had financiën, ver keer en vervoer, openbare werken, (duurzaamheid, milieu, volksgezond- jted en de haven van Oudeschild si zijn portefeuille. Kieft zit sinds november in de gemeenteraad. Hij volgde destijds Arthur Oosterbaan op In het dagelijks leven is hij advi seur op het gebied van water, milieu en ruimte. Kieft wordt als raadslid olgd door Rob Heijman die sinds vorig jaar al in de commissie Middelen zit. De vervanging heeft de gemeente hoofdbrekens opgeleverd, omdat in te Gemeentewet niets voor ver vanging van een zieke wethouder is geregeld. Daarnaast mag Texel met meer dan drie wethouders heb- 73 sollicitanten directeur TESO Da advertentie voor een nieuwe deur van TESO heeft 73 solli citanten opgeleverd. Dat zijn er iets dan de vorige keer. De ter mijn waarop kandidaten zich kon den melden is inmiddels gesloten, jnders dan dat de Raad van Com missarissen (RvC) van TESO voor Ie selectie externe kennis heeft geschakeld, doet president-com- lissaris Kees Dros geen verdere lededelingen over het verloop an de procedure. De benoeming ebeurt door de RvC. Bedoeling is I® de nieuwe directeur tijdens de Igemene vergadering van aandeel- louders op vrijdag 28 september lordt gepresenteerd.. ben, waardoor er niet tijdelijk een vierde kon worden aangesteld. De gemeente hanteert daarom een zelfde constructie die in 2003 ook al werd toegepast toen oud-wet houder Nel Eelman drie maanden uit de roulatie ging om van een knie-operatie te herstellen. Zij trad formeel af, waarna Daan Schilling tijdelijk haar plaats in nam. Nadat Eelman was hersteld, trad hij vrijwil lig af en werd Eelman opnieuw door de raad tot wethouder benoemd. De raad stemde er toen eveneens mee in dat haar bezoldiging en pen sioenopbouw in die drie maanden werden voortgezet. De bedoeling is dat dat nu ook bij Peter Bakker gebeurt. De benoeming van Kieft geldt in principe voor onbepaalde tijd, met het vertrouwen dat hij het wet houderschap beschikbaar stelt als Bakker voldoende is hersteld is om het ambt opnieuw uit te oefenen. Bedoeling is dat Heijman zich dan terugtrekt uit de raad, zodat Kieft opnieuw als raadslid kan worden geïnstalleerd. Zijn benoeming levert de gemeente een extra kostenpost van €4000,- per maand op. Het college wil dat ten laste van de post onvoorzien laten komen. Dek king moet gevonden worden via de voorjaars- of de najaarsnota. Het voortzetten van de bezoldiging van Bakker leidt niet tot extra uitgaven, omdat die kosten al in de begroting zijn opgenomen. Transportbedrijf AB Texel in Oudeschild heeft de activiteiten verder uitgebreid. De onderne ming heeft een principeovereen komst getekend voor overname van Scheerders Transport BV en Scheerders Op- en Overslag BV in Vogelwaarde (Zeeland). Internationalisering en de wensen en eisen tot schaalvergroting die daar vaak mee samenhangen heb ben grote invloed op de transport branche, zo ook voor AB Texel Holding BV. Om de markt- en concurrentiepo sitie te versterken zoekt het bedrijf, dat vanuit Oudeschild wordt aan gestuurd en Europees opereert in binnen- en buitenland, naar strate gische partners. De overname van Scheerders versterkt de positie van AB Texel in Zuidwest Nederland en e provinciale weg komen de hulpdiensten, aan de kant van de Vaargeul komt het n De bouw van het PHH-gebouw voor brandweer, politie, ambu lance en medische diensten aan de Pontweg gaat definitief door. De Stichting Wonen Texel heeft overeenstemming bereikt met de aannemers. De bouw gaat naar verwachting in oktober van start. Het doorgaan van het PHH-gebouw was nog niet zeker, omdat de inschrijfbedragen van de aanne mers boven de beschikbare bud getten lagen. De woningstichting (SWT), die het project vorig jaar na de mislukte aanbesteding van de gemeente overnam, moest daardoor de afgelopen tijd veel onderhande lingen voeren met de geselecteerde aannemers over prijsaanpassingen en alternatieven. Dat heeft volgens SWT-directeur Jan van Andel geleid tot diverse aan passingen in het ontwerp, waardoor bouw wel binnen de beschikbare budgetten mogelijk is. Die waren, nadat de gemeenteraad ze zo'n twee jaar geleden had vastgesteld, nooit meer aangepast aan de prijs stijgingen in de bouw. 'Terwijl de kosten van lonen en materialen het afgelopen jaar aanzienlijk zijn geste gen.' Er wordt in totaal ruim zeven miljoen euro (inclusief BTW) in het gebouw gestoken. Volgens Van Andel zijn de kosten onder meer teruggedrongen door de constructie 'eenduidiger en een voudiger' te maken. Ook wordt meer met prefab-onderdelen gewerkt. 'We hebben verder onlogische en over dreven zaken uit ontwerp gehaald. Op sommige plekken waren bij voorbeeld drie plafonds getekend, terwijl één ook kon. We hebben zorgt voor een betere aansluiting op de behoefte aan transport naar België. Frankrijk en andere landen. Na de overname van Scheerders, die naar verwachting in juli van dit jaar zijn beslag krijgt, gaan de bedrijven van Scheerders intensief samenwerken met transportbedrijf G. Bosman Transport BV in Nisse, eveneens een AB-dochter. Volgens een persbericht vullen de mogelijkheden in transport en dienstverlening van beide bedrijven elkaar uitstekend aan en vormen een belangrijke basis voor verdere verbetering van continuïteit, kwali teit en concurrentiekracht. Concert afgelast In verband met de begrafenis van Merel Kikkert, is het optreden van de fanfare KTF en de solexrace op de Groeneplaats zaterdag afgelast. Het optreden van het visserskoor uit Oudeschild is van vier uur naar vijf uur verzet. bekeken waar we andere fabrikaten konden gebruiken en andere slim me oplossing bedacht. Bijvoorbeeld door de fundering voor een nieuwe weg meteen voor de bouwstraat te gebruiken. Dat scheelt ook weer enkele tienduizenden euro's De bezuinigingen zijn volgens Van Andel 'niet of nauwelijks' ten koste gegaan van de kwaliteit, functio naliteit en architectuur. Het PHH- gebouw wordt nog steeds in de vorm van een grote schuin oplopen de dijk gerealiseerd. Het plan voor een grasdak, is een tijd geleden al losgelaten. Het wordt een metalen dak. Het PHH-gebouw wordt deels door Texelse bednjven gerealiseerd. Een bouwcombinatie van Duin Bouw bedrijf en De Geus uit Broek-op- Langedijk doet de bouwkundige werken. Oele zorgt voor het werk tuigbouwkundige deel en Taylor Elektrotechniek uit Den Helder voor de elektrotechnische werken tor, is het oorlog bij jullie?', [aagt Marco Kortenhoeven qua- i verbaasd door zijn mobiele alefoon nadat hij op de veerha- ®n uit een rupsvoertuig van het srps Mariniers is gestapt. Cor één van zijn collega's die van- "K de verkeerstoren van TESO «n goed uitzicht moet hebben Pde vele mariniers die donder- agochtend op het haventerrein ondliepen. On tweehonderd, afkomstig van 'I Korps Mariniers in Doorn, laren op het eiland geland voor ^grootscheepse oefening. Dertig mensen, zogenaamd medewerkers van de Verenigde Naties, moes ten in veiligheid worden gebracht. De meeste van hen waren Texe laars, onder wie Kortenhoeven. Hij meldt zijn collega dat hij zich ook als één van de geëvacueerden op het deels afgezette haventerrein bevindt en voegt zich daarna weer bij de andere van tassen en koffers voorziene Texelaars. 't Horntje is de plek waar ze, afkom stig van het schietsportcentrum en het vliegveld, 's ochtends geza menlijk worden opgevangen. De groep van Odysseus maakt nog een tussenstop bij het woonhuis van Mok-commandant Aad van Gils, de groep van het vliegveld komt rechtstreeks naar 't Horntje nadat ze door mariniers uit een helikop ter zijn veilig gesteld. Hoewel een oefening wordt weinig aan het toe val overgelaten. Rondom de veilige plekken liggen diverse mariniers met een wapen in de aanslag en bovenop de rupsvoertuigen zitten bewapende eenheden. Op de Dok ter Wagemaker worden passagiers geïnformeerd over de reden van de. grote hoeveelheden militairen op de haven. De geëvacueerden en hun bagage worden ondertussen geregeld gecontroleerd en gefouil leerd. Een van de mariniers legt uit dat iemand in eerste instantie als vluchteling kan overkomen en dan plotseling een aanslag kan plegen. Net als in het echt zijn er de ver rassingen. Niet dertig, maar veertig Texelaars melden zich voor vertrek. Overleg volgt over wat te doen met de extra tien. OSG-leerlin- gen Lizzy van der Steeg, Brigitte Oskam en llona Menkveld zijn drie van hen. Ze worden apart gehou den, evenals Joost Swarthoff. Hij wil (conform scenario) niet zonder zijn hondje vertrekken, terwijl de mariniers opdracht hebben gekre gen geen huisdieren te vervoeren. Uiteindelijk mogen ze, na opdracht van de Verenigde Naties (VN) aan de commandant van het klaarlig gende transportschip Hr. Ms. Rot terdam van de Koninklijke Marine, toch inschepen op een landings vaartuig. 'Dit gaat nu allemaal in korte tijd, maar in het echt kan dat soms dagen duren', vertelt Van Gils die voor de gelegenheid een VN-chef speelt. 'Het is voorgeko men dat mariniers twintig mensen zouden ophalen en toen plotseling vierduizend mensen aantroffen.' De drie OSG-leerlingen zeggen het leuk te vinden de oefening mee te maken. Net als de anderen zijn ze door gymleraar Marcel Verbeek gevraagd Daan Hopman vindt het wel wat lang duren. Jan Kalf (geen OSG-leerling) zegt de oefening te zien als een mooie gelegenheid een keer aan boord van de Rot terdam te komen. Om half elf ver trekken alle evacues die kant uit, acht uur nadat de mariniers zijn begonnen de vluchtroute veilig te maken. De oefening is volgens Van Gils geslaagd 'Dit zijn evacuaties die mariniers kunnen meemaken in rampgebieden.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1