m (jvocn ^warL-Jexels in het harL. !25 Verbod op Koger kiosk dupeert strandexploitant Gewelddadige Texelaar 'niet geschikt voor cel' Panorama weer in opspraak Meer vertrouwen in Wuis dan in opvolgers' Brand Westerduinen snel geblust DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl 'Stienenpikker' reconstrueert Texelse Steentijd 'r° 2216! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12173 DINSDAG 8 MEI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 'Helpt u mij alstublieft', richtte strandexploitante Ria Zoetelief zich gisteravond tot de raadscom missie Grondgebied. Ze beklaag de zich erover dat de gemeente haar niet toestaat om de strand- kiosk die tientallen jaren, welis waar illegaal, op paal 20 zuid heeft gestaan, weer op te bouwen. Noodgedwongen werkt ze daar vanuit twee strandhuisjes. In april 2007 diende ze naar eigen zeggen een aanvraag in voor een kiosk van vijftig vierkante meter bij 20 zuid bij De Koog, voor de Jffifhuur en opslag van onder meer windschermen, ligbedden, parasols er, het verhuren van strandhuisjes. Met foto's toonde ze aan dat er in al zo'n innchting stond en dat I'die er sindsdien heeft gestaan. Het betreft volgens haar een overgangs situatie naar de nieuwe strandnota. Voor opslag en opbouw van de strandhuisjes plaatste ze in april alvast een unit van vijftien vierkante meter en werd meteen gebeld door een handhavingsambtenaar. Elke dag dat de container zou blijven staan, kostte haar dat €10.000,-. Er volgende een boos telefoontje naar de burgemeester, die nog dezelfde dag een kijkje kwam nemen en de kwestie in het eerstvolgende col- legeoverleg ter sprake bracht. Maar de container moest weg en het leverde uiteindelijk met meer op dan de tijdelijke vrijstelling voor een kiosk b paal 19,5 noord en het advies voor een creatieve oplossing bij paal 20 zuid: twee strandhuisjes voor opslag, volgens Zoetelief verre van teekend. Een noodzakelijke toil etunit is niet toegestaan, waardoor de huurders van strandhuisjes naar het naburige strandpaviljoen moe ten, Het zou waarschijnlijk anders zijn gelopen, als de exploitatie van de kiosk in 2006 niet tijdelijk in handen van derden was gekomen. Doordat er in die periode sprake was van stri|dig gebruik, is de gemeente nu streng gaan optreden. Zoetelief: 'Wij worden daar op afgerekend, paal 20 zuid is van de kaart geveegd.' Wethouder Nico Kikkert noemde drie redenen voor het gemeente lijk standpunt: 'Op paal 20 zuid heeft nog nooit een legaal gebouw gestaan, het voldoet niet aan de bepalingen in de strandnota en er is geen bouwaanvraag ingediend.' De wethouder zei coulant te zijn geweest door op paal 19,5, voor uitlopend op de nieuwe strandnota, een kiosk van ruim 56 vierkante meter toe te staan. Dat de vrijstelling langer op zioh laat wachten, komt volgens Kikkert omdat de aanvraag die Zoetelief indiende niet conform de afspraak was die in een gesprek met haar was gemaakt. Rikus Kieft hemnnerde eraan dat de bestaande situatie tot de nieuwe strandnota zou worden bevroren. Jur Schui- ringa, voorzitter van de vereniging van strandexploitanten, gaf na de vergadering aan geen goed woord over te hebben voor het gemeente lijk handelen. 'Gebrek aan visie, je ziet wat er van komt.' Para met rugletsel naar ziekenhuis Een parachutist kwam zondag middag dermate ongelukkig terecht, dat hij met vermoede lijk ernstig rugletsel naar het zie kenhuis in Rotterdam is overge bracht. Het betrof een zeer ervaren tandem- master die al duizenden sprongen heeft gemaakt. Zijn parachute werd rond 16.00 uur bij de landing gegre pen door een windvlaag. Hij viel daarbij op ongelukkige wijze ach terover, waarbij zijn rug knikte op de knobbel van de reserveparachute. Zijn lengte van 2.05 meter maakte hem extra kwetsbaar. De tandem passagier mankeerde niets. Artsen hoopten gisteravond meer duidelijk heid te kunnen geven over de rug van de para. Het is haast niet voor te stellen, maar er is een tijd geweest dat Texel géén eiland was. Een periode waar in het hele gebied dat zich uitstrekt vanaf Sleeswijk-Holstein via de Noordduitse laagvlakte en Neder- Een37-jarige man uit Den Burg, die al sinds 6 februari in de gevangenis jat is hien/oor ongeschikt. Dit stelt de Brijderstichting in een rapport lover de man. Ook zijn advocaat, J. (Jager uit Amersfoort, is het hier mee eens, zo bleek maandag in de "ihtbank in Alkmaar. Volgens de ihtbank moet de advocaat van de man hierover in gesprek treden jmet de gevangenis en de officier Ivan justitie. dan op medicatie gezet en dan ging het weer een tijdje goed.' Maar in februari ging het helemaal mis. De man bedreigde volgens Zetsma diverse personen. 'Ook was er een vuurwapen of iets wat daarop jijkt bij betrokken en vernielde hij een Mercedes. Daarom werd nu beslo ten tot het strafrechterlijk circuit', aldus Zetsma. Medio maart is de verdachte aangemeld bij het PBC in Utrecht. Daar is een wachttijd van zeven weken. De opname om te kijken wat er psychisch aan de hand is met de Texelaar, duurt zes weken. Dan moet er nog een rapport worden geschreven. 'En dan zijn we zestien weken verder', aldus de advocaat. Zij verzocht de rechtbank haar cliënt te schorsen uit de voorlopige hech tenis en tot de opname in het PBC in Utrecht te plaatsen in een psy chiatrische inrichting. Zij meldde de rechtbank ook dat haar cliënt in het huis van bewaring al enkele malen in de separeercel was geplaatst, omdat hij onhandelbaar was geworden. Na een korte schorsing kwam de rechtbank met de mededeling dat zij daar met over kunnen beslissen en dat de advocaat dit moet opnemen met de gevangenis en de officier van justitie. Texelaar wordt verdacht van een Pp geweldsdelicten op de Koger- Tjêat m Den Burg op 6 februari 2007. ^rechtbank in Alkmaar behandelde Bandag zijn zaak niet inhoudelijk, p Texelaar moet namelijk eerst door fit Pieter Baancentrum (PBC) in teht moet worden onderzocht. [Mens officier van justitie C. Zetsma Me Texelaar geen onbekende van Tütie en justitie. 'Tot nu toe hebben I Mm altijd als een psychiatrisch ®ënt gezien en hem als het fout 3de te gaan steeds via een zoge nde in bewaring stelling even uit maatschappij genomen. Hij werd Een oplettende deelnemer aan een excursie heeft vrijdagmiddag voorkomen dat een beginnende brand in de Westerduinen zich tot een grote duinbrand kon ontwik kelen. De deelnemer, die met vogelwachter Glenn van Ginkel in de meeuwenko lonie van Westerduinen was, zag rook kringelen toen hij achterom keek. Van Ginkel alarmeerde direct de hulpdiensten. De brandweer ruk te in verband met de droogte met groot materieel uit. De brand, die zich in de berm naast het Westerslag voordeed, was snel onder controle. Naar schatting van brandweer en Staatsbosbeheer ging ongeveer dertig tot veertig vierkante meter natuur in vlammen op. 'We hebben er meteen twee hogedrukstralen opgezet en het daarna met lagedrukstralen natge- houden', aldus officier van dienst in opleiding René Paulus.'Het was de tweede keer in een week dat zich een natuurbrand voordeed. Ook de andere brand, langs de Ploegelan- derweg, deed zich in de berm voor. D'T BESU4/r HEEfT te/iSTCEuzp Gevolgen fa* DE W/ÏÏUue IN EN lONb DE KOOG VOORAL VEEL BR/WEN-STWiKEN Zullen pit wiet overleven 'De gemeente heeft kennelijk meer vertrouwen in de heer Wuis dan in zijn opvolgers.' Raadslid Rikus Kieft (GL) reageerde gister avond op het voorbereidingsbe- sluit dat ervoor moet zorgen dat 120 geregistreerde slaapplaatsen van Panorama na de verhuizing naar StayOkay niet opnieuw kun nen worden gebruikt. Het mag dan al vele jaren geleden zijn dat de gemeenteraad toestem de in de verhuizing van de bed den, formeel zijn ze nog niet van Francine Kroesen helpt lek schip De Francine Kroesen uit Oude- schild heeft zaterdagmiddag hulp verleend aan een kajuitzeiljacht dat zinkende was. Dat gebeurde in het Malzwin op zo'n drieënhalve mijl van Den Hel der. Het schip, de Lobke, maakte water door een lekkende schroefas doorvoering. Toen de reddingboten arriveerden stond er dertig centime ter water in het schip. De vrijwilligers van de KNRM pompten het weg en maakte een provisorische afdichting bij de schroefas. Ze kregen daar bij assistentie van het Marinebe wakingskorps en een ander schip dat voorbij kwam. Daarna werd de Lobke door de Joke Dijkstra naar Den Oever gesleept. Schansweg 7, dat onlangs in ande re handen overging, verwijderd. En ondanks dat er contracten zijn gete kend die misbruik moeten uitsluiten, zouden de bedden in theorie alsnog op de Hogeberg in gebruik kunnen worden genomen. 'Levensgevaarlijk om dit zo lang te laten staan', ver weet Marijke Eelman (CDA). Gerard Weijers (onafh.). Dit had nooit ach teraf mogen gebeuren.' De voor geschiedenis kan wethouder Nico Kikkert met worden verweten, hij erkende wel dat er te lang was gewacht. 'Daarom hopen we via een artikel 19-procedure ongewenste ontwikkelingen te voorkomen.' De commissie Grondgebied was dat unaniem met hem eens. Mini-meierblis De kinderen van De Waal maken kans toch nog een meierblis te krij gen. Burgemeester Joke Geldorp wil met een officier van justitie bekijken welke mogelijkheden er voor een mini-meier- blis zijn. Diverse kinderen uit het dorp waren teleurgesteld dat vorige week het vreugdevuur aan de Spangerweg werd afgelast. Ze stuurden de burge meester een brief waarin ze haar hulp vroegen. Zij kan echter met zomaar toestemming voor een nieuw vreug devuur geven, omdat er alleen op 30 april ontheffing is voor het ontsteken van meierblissen. Met de officier van justitie wil ze nu bekijken of daar een mouw aan te passen is. Govert van Noort, ook wel de Stienenpikker genoemd, met in zijn rechterhand een deel van een gewei van een edelhert, waann versieringen zijn gegraveerd. De TX1 viste het op in de Noordzee en uit onderzoek bleek dat het 8400 /aar oud is. In zijn linkerhand twee op Texel gevonden vuistbijlen uit de Midden-Steentijd. land doorloopt naar Engeland, één archeoloog Govert van Noort uit tijd een verbinding heeft bestaan aaneengesloten streek was. Er werd Den Burg heeft in de loop der jaren tussen de verschillende volken en gewoond, gevist en gejaagd. In de kisten vol met vuurstenen bijlen en gebieden. Bewijsstukken houdt hij winter trok de mens zich terug op bewerkte botten verzameld uit die op de foto in zijn hand hoger gelegen plekken, zoals bij tijd. Onlangs leverde hij het onom- Meer over zijn ontdekking op pagi- De Waal. Geen verzinsel, vrije tijds- stotelijk bewijs dat er in de steen- na 5 Waddentocht Midden op een zandplaat in de Waddenzee staan met om je heen alleen maar water. Wie droomt er niet van? Sinds 1 mei is het zes dagen per week mogelijk om met de TX20 Orion een Waddentocht te maken waarbij passagiers écht het wad op mogen. Pagina 3 Vliegveldrestaurant Het bedrijf Ulteam BV, gevestigd in Schoorl, is de nieuwe exploitant van het vliegveldrestaurant. De onder neming wordt geleid door Pierre Fenijn en Rob Bijl. Ulteam BV is een horecagroothandel in bier, wijn, kof fie en kerstpakketten. Pagina 5 Geen uren meer voor expositie De gemeente steekt vanaf vol gend jaar geen tijd meer in de organisatie van de jaarlijkse the matentoonstelling voor Texelse amateur-kunstenaars. Als kun stenaars de expositie willen voortzetten, moeten ze hem zelf organiseren. Dat hebben burgemeester en wet houders in een bnef laten weten. Volgens wethouder Marian Mer- kelbach (welzijn) gingen er teveel gemeentelijke uren in de secretarie- Ie ondersteuning zitten. 'Het begon uit de hand te lopen en we zitten al krap in de uren. De organisatie van een dergelijke expositie vind ik ook geen gemeentelijke kerntaak.' De gemeente zorgde er onder meer voor dat uitnodigingen werden ver stuurd, een brochure werd opge steld en de werken bij Tusse de Banke werden aangeleverd Kunstenaars die de expositie vol gend jaar willen voortzetten, kun nen daarvoor bij de gemeente een investeringssubsidie aanvragen. Merkelbach: 'Op die manier kunnen we wel gemeentelijke hulp blijven bieden.' De kunstenaars kunnen daarvoor een beroep doen op het fonds Kunst en Cultuur. Volgens het college staat het ze vrij Tusse de Banke zelf te huren. De adviescom missie voor Kunst- en Cultuurbeleid zegt vanaf volgend jaar de expositie te willen inrichten en de prijzen uit te reiken. Meer taken ziet ze niet voor zichzelf weggelegd. Over de toekomst van de jaarlijkse expositie voor professionele kun stenaars wordt door gemeente en kunstcommissie nog gediscussi eerd. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad? Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1