Vakantiekrant Cjrocn "Zwarts Jexels in het hart Veimehljiii 26 mei Experiment visserij met Texelse vinding Brandweer redt paard uit sloot Rabobank blijft Rabobank, betrokken en altijd dichtbij! ÊMi aganchi ioi 3 Junli Opzet schoolvoetbaltoernooi opnieuw ter discussie Inbraak Klif 23 texelseScourant texelseScourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12174 VRIJDAG 11 MEI 2007 gemeentetexel huisvuilroute Wijziging n| afvairoute zie pagina 4 Het is tijd voor een kennismakingsgesprek. Het is tijd voor Rabobank Noord-Holland Noord. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg EXELTOERISTffl Sumwing op ware grootte gemaakt m Henny Kok den. Bekend is het verhaal van een paar jaar geleden dat een school géén jongensteam voor het Texels kampioenschap inschreef, 'bang dat ze zouden winnen'. Hoven: 'Want dan moesten ze een dag lang naar de overkant. En dat kost een hoop tijd en geld...' Meer over het schoolvoetbaltoernooi op de sportpagina. Tekst Joop Rommets, foto Jeroen van Hattum p weer ontfermde zich woensdagmiddag over het paard Polly nadat die met brandslangen uit de sloot was getrokken. www.rabobank.nl Rabobank Advertenties voor de Vakantiekrant van 25 mei kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag 15 mei a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. De TX36 en de TX38 gaan naar verwachting over een paar weken proefvaren met een nieuw vis tuig dat ingenieur Harmen Klein Woolthuis uit Baarn en Texelse vissers hebben ontwikkeld. De kottervisserij verwacht veel van het nieuwe tuig dat tot minder bodemberoering en brandstofbe sparing moet leiden. gaat een sumwiqg (zweefvleu- gei) die kans maakt in de piaats de traditionele boomkor te komen. De zweefvleugel bestaat uit een boomkor die door een andere vormgeving onder water veel min der weerstand ondervindt. Aan de zijkanten zitten geen zware slof- meer op. Door de vormgeving de neus raakt de zweefvleugel nauwelijks de grond en blijven de toch stabiel als ze door het water worden getrokken. De sumwing is ontworpen door Klein Woolthuis en de Texelse vis- se's Jaap van der Vis (TX36), Jack Betsema (TX38) en Albert Schagen (TX63). De afgelopen maanden heb ben zij met schaalmodellen getest pf hun vinding in de praktijk haal baar zou zijn. Daarvoor togen ze eerder dit jaar onder meer naar het Franse Boulogne waar de modellen in watertanks werden getest. De proeven leerden dat de weer stand tot bijna nul kon worden gere duceerd. De resultaten waren voor te vong jaar november geïnstal leerde landelijk Visserij Innovatie Platform aanleiding het experiment voort te zetten. Visserij voorman Ben Daalder: 'De offertes zijn binnen en er is deze week opdracht gegeven de zweefvleugels op ware grootte te maken, zodat de TX36 en de TX38 over een paar weken de eerste proeftrekken kunnen maken.' Volgens Daalder kan de nieuwe con structie het brandstofverbruik met een derde terugdringen. 'De brand stofkosten zijn iets minder hoog geworden, maar het baart ons nog steeds zorgen. De kosten blijven op de exploitatie drukken.' De visserij betaalt momenteel tussen de 35 en 38 cent per liter rode diesel. Dat er minder bodemberoering ont staat, beschouwt de visserij even eens als een goed vooruitzicht. In natuurbeschermingswetten geldt bodemberoering als een belang rijk gegeven. Het Europees Hof baseerde zich in 2004 erop om de schelpdiervisserij in de Waddenzee te verbieden. De nieuwe zweefvleugel wordt vooralsnog met traditionele wekker ketting uitgerust. Volgens Daalder is het een volgende stap in de ont wikkeling van de zweefvleugel om de ketting te vervangen door puls- Kee draden waarmee de vis met lichte stroomschokken wordt opgewekt. De afgelopen jaren is op de Urker kotter UK153 al met pulskorvisserij e Akker 1 uit Oosterend verdedigde met verve zijn doel tijdens het schoolvoetbaltoernooi. geëxperimenteerd. Dat leerde onder meer dat het tijd kost de juiste afstellingen voor de juiste jaargetij den te vinden. Gratis vervoer aan Texel voorbij Een proef met gratis openbaar vervoer voor ouderen van 65 jaar en ouder in de regio Noord-Hol land Noord gaat aan Texel voor- bij. bevestigen woordvoerders van [de provincie en busmaatschappij Connexxion. Het experiment dat in juni begint, geldt alleen voor streek bussen en die rijden niet op Texel. In de rest van de Kop van Noord- Holland, West-Friesland en Noord- fennemerland kunnen 65-plussers op vertoon van identiteitspas in de daluren wel gratis met de streekbus mee. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de provincie willen met het experiment onderzoeken of ouderen vaker de bussen pakken als het gratis is. De proef wordt lan delijk in vier gebieden gehouden. In Eethuis Klif 23 in Den Hoorn is in de nacht van dinsdag op woensdag tussen 1.00 uur en 5.00 uur inge broken. Na een mislukte poging om via de serre binnen te komen, hebben de inbrekers het slot van de voordeur eruit geboord. Ze namen een kluis met geld mee. Recreatief of prestatief? De opzet van het jaarlijkse schoolvoetbaltoer nooi lijkt alweer rijp voor een nieuwe discussie. Onder het Olympische motto dat deelnemen belangrijker is dan winnen vroegen de onder wijzers de vakleerkrachten uit het bewegingsonderwijs vorig jaar alleen nog maar een toernooi voor miniteams (zeventallen) te organi seren. Daarmee kwam een einde aan het toernooi voor elftallen, die al sinds mensenheugenis om het Texels kampioenschap streden en waarvan de winnaars bij de jongens en de meisjes mochten meedoen aan het kampioenschap van Noord- Holland. Bedoeling in de nieuwe opzet was ook gelijkwaardige teams te maken, waarbij clubvoetballers samen spelen met hun minder geta lenteerde klasgenoten. De nieuwe opzet werd vrijwel una niem ondersteund. 'Ik had als enige mijn bedenkingen', vertelt Henk Liefkozend aait een vrouw woens dagmiddag de nog nadruipende 34-jarige Polly. 'Heb je in het water gelegen', vraagt ze met bezorgdheid in haar stem. De vrouw, een vaste bezoekster van bet oude paard, komt op het goede moment. Het dier is net een beetje bijgekomen van een hachelijk avon- iuur in de sloot en uit eigen bewe- |ing weer overeind gekomen. :erder lag het minutenlang puffend op de kant van een sloot langs de Stuifweg bij molen Het Noorden, nadat het door de brandweer uit het water was gered. Hoe lang het dier in de sloot (nabij de boezem van de molen) heeft gelegen, is niet bekend. De postbode zag het paard liggen en maakte eigenaar Martien Witte erop attent. De brandweer moest erbij komen, omdat het dier niet op eigen kracht uit de prut kon komen. 'Er zijn twee mensen met een waadbroek de sloot ingegaan om slangen onder het paard door te trekken', ver telt officier van dienst Richard Rijk. 'Daarna hebben we het op de wal getrokken Enkele brandweerlieden ontferm den zich met dekens over het paard om het op te warmen. Na ongeveer tien minuten begon het op eigen kracht weer te lopen. Voor de zeker heid werd nog een dierenarts erbij gehaald. Dekker, directeur van de Jan Drijver- school en de Jacob Daalderschool. 'Ik ben voor een recreatieve opzet, maar volgens mij hoort er ook een prestatieve poule te zijn. Ik was bang dat de goede voetballers aan spel vreugde zouden verliezen wanneer ze met duidelijk mindere spelers één team moesten vormen. Maar niemand zag dat probleem, zodat ik heb me er uiteindelijk ook maar achter heb geschaard. Er waren geen klachten, dus dit jaar hebben we opnieuw voor deze opzet geko zen.' Overigens had Dekker van de voetballers zelf vooral positieve geluiden gehoord. 'In Den Hoorn mochten de kinderen zelf zeggen of ze een jongens- en een meis jesteam wilden of twee gemengde teams. Je zou je kunnen voorstellen dat de jongens niet met de meisjes in één team wilden spelen, maar ze waren zonder uitzondenng voor gemengde teams.' Volgens vakleerkracht Martin Land. die het toernooi samen met col lega's Annemarie Nijkoops, Remko Spelde- en Christie Albers organi seerde, heeft hij de onderwijzers gevraagd toch nog eens over de opzet na te denken. 'Er zitten ook haken en ogen aan. In een gemengd team met mindere spe lers loopt een goed voetballertje zo al zijn tegenstanders voorbij om te scoren. Dat lijkt me voor niemand plezierig. Aan de andere kant: heb jij iemand gezien die geen leuke mid dag heeft gehad?' Albert Hoven van De Bruinvis, die zelf als voetballer altijd bekend stond om zijn fana tisme, is een verklaard voorstander van de recreatieve opzet, maar wil de discussie best nog een keer aangaan. 'Er is best wat voor te zeggen om de goede voetballers in één poule om het Texels kampioen schap te laten spelen en de anderen in andere poules onder te brengen. Maar ik heb vandaag ook gezien dat een jongen in scoringspositie de bal toch naar een medespeelster plaatste, die vervolgens hopeloos naschoot. En niemand vond dat erg.' Of het er ooit nog eens van komt dat Texelse scholen meedoen aan het Noordhollands kampioenschap, moet hoe dan ook betwijfeld wor- Opstopping door verkeerslicht TESO heeft overlegd met de gemeente Den Helder over een haperend verkeerslicht nabij het tankstation aan de Zuidstraat. Het verkeerslicht zorgde afgelopen vrijdag voor dusdanige opstop pingen in de marinestad dat op een zeker moment auto's zelfs niet meer van de veerboot konden rij den. Volgens een woordvoerder van TESO waren er technische proble men met de lus in de weg voor het stoplicht. 'Daardoor werden, als het groen was, maar gemiddeld acht tot negen auto's per keer doorgelaten. Dan zit je op zo'n driehonderd per uur en dat is niet veel.' De proble men waren in de loop van de mid dag verholpen, maar toen waren diverse Texelaars al geruime tijd opgehouden. Eén afvaart liep twin tig minuten vertraging op. Doordat de auto's de boot niet af konden rijden, moest het verkeer naar het eiland ook wachten. Den Helder heeft reparaties aan de lus laten uitvoeren. Volgens TESO moet deze vrijdag blijken of de problemen zijn verholpen. Een van de opgehouden Texelaars zei zich erover te verbazen dat wachtende automobilisten op het Helderse veerhaventerrein vrijdag niet beter op de alternatieve rou te langs het Nieuwe Diep werden gewezen. 'Dan raak je de-auto's in ieder geval wat sneller kwijt.' 'Ik ben gewoon een uit de klei getrokken boer uit Wervershoof die iets extra's heeft meegekregen.' Dat zei de zondag overladen Henny Kok in 1994 naar aanleiding van een optreden in het televisieprogramma Uitvinders van de EO. Pagina 3 Wethouder Kieft De nieuwe wethouder Rikus Kieft (GroenLinks), die de plek van de herstellende Peter Bakker heeft ingenomen, wil het wethouderschap in zijn lijn voortzetten. 'Hij heeft veel in werking gezet en daar gaan we mee verder. Het wordt zeker geen passen op de winkel.' Pagina 5 Wandelpromenade Het duurt nog even voordat met de aanleg mag worden begonnen, maar de plannen voor een 300 meter lang voetgangerspad over de buitenste duinenrij ter hoogte van De Koog staan er goed voor. Pagina 7 m Wrakstukken Een scheepswrak uit 1750 boven water halen. Het gebeurt volgens Hans Eelman uit Oudeschild eigen lijk nooit omdat het te kostbaar is. Hij zit in de organisatie van 100 jaar TESO en op zijn advies heeft TESO een aanvraag voor het optakelen van een scheepsrestant ingediend bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten ((3ACM). In juni of juli wordt bekend of de operatie doorgaat. Pagina 9 (Advertentie) Orrt» TEXELSE-kOLUWTT (Advertentie) gnaTwnsJathalMtkM. Gecombineerde krant i.v.m. Hemelvaart In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 17 mei, Hemelvaartsdag, zal er op woensdag 16 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 14 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. directie Langeveld de Rooy (Advertentie) (fTH. ^mirLrJix/ll i.brt han_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Bruining - Nikadel -ZBLPPLUlfVJhi Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1