Buitrug levert spectaculaire plaatjes -AR- HEMA OSG zoekt tijdelijke locaties voor lessen Boeren bij natuur mogelijk in de knel KITE El HIER (jrocn ThwartsJexeh in het hart Filmcrew klaar voor Zomerhitte cr Nieuws van de provincie Verbouw school vanaf april 2008 gesloten I Rijbewijs kwijt 3 <S> OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12175 WOENSDAG 16 MEI 2007 TEXELSE^COURANT 1 Verschijnt dinsdag en vrijdag Leerlingen van de OSG worden verwachting van april vol gend jaar tot november 2009 tij delijk in vervangende huisvesting ondergebracht. De schooldirec tie venvacht in die periode bezig te zijn met de verbouw en nieuw bouw van de scholengemeen schap aan de Haffelderweg. Vaarde leerlingen in die tijd de les- en moeten volgen, is vooralsnog een vraag. Rector Henk de Vries heeft deze week een oproep aan ouders en leerlingen gedaan mee te denken over mogelijke locaties. De OSG zoekt ruimte voor vijf- tot zeshonderd leerlingen. Lesgeven aan de Haffelderweg is volgens De Vnes tijdens de verbouwing niet te doen. Het gebouw aan de Emma- blijft in gebruik. De school zoekt in eerste instantie naar beschikbare gebouwen op het eiland Het leegstaande kantoor van Rijkswaterstaat aan de Kees- i is één van de potentiële locaties. Daarnaast wil De Vries nog eens bekijken welke mogelijkhe den voor vervangende huisvesting 1 Helder zijn. 'De ouderraad heeft dat liever niet, maar de leer lingen moeten toch ergens worden ondergebracht. We kunnen niet in de open lucht les geven.' Een der deoptie is de huur van units, maar caar voelt de OSG weinig voor. De huur zou uit het beschikbare twögetvan bijna tien miljoen euro moeten worden betaald en dat geld wideOSG aan de bouw besteden. Ifendaar dat we op zoek zijn naar goede en creatieve oplossingen', aldus De Vries. 'Ik houd me aanbe volen voor suggesties.' Volgens nieuwe schetsen van de architect wordt er compacter gebouwd dan aanvankelijk de plan ing was. De nieuwbouw wordt over het bestaande school gebouw geschoven. 'Er komt ongeveer zeshonderd vierkante meter op het dak van het huidige gebouw. We denken eraan dat deel voor Binas-lokalen in te richten.' zijn de lokalen voor algemene natuurwetenschappen (natuurkun de. scheikunde en biologie). Het jWat zijn de gevolgen van Natura het label dat voor bestaan de Texelse natuurgebieden gaat gelden? Over die vraag buigen de landbouw- en recreatiesector zich momenteel. Jaap Hin, voor zitter van LTO Texel, uitte vrijdag 3ij de uitreiking van de nieuwe 'older over de landbouw zijn zor gen. De procedure voor Natura 2000, een datief vanuit de Europese Unie, is volle gang. De maatregel omvat ■k gebieden die zijn beschermd op irond van bestaande natuurwetten, s de vogel- en habitatrichtlijn, de duinen, de Waddenzee en ZO VVORDT EEN EFFKTiEVERÉ Betere di'en57VeBenw& Stfë/U-iSEERt> EN TWEE ri£ER P/WEEN Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg idee om compacter bouwen komt voort uit het raadsbesluit van een paar weken geleden om €1,3 mil joen extra in de verbouw en nieuw bouw te investeren. De raad wil dat een deel daarvan wordt besteed aan het realiseren van een zo ener giezuinig mogelijk gebouw. Naast het compacter te bouwen, onderzoekt de OSG daarvoor ook in hoeverre de nieuwe school met een warmte-koude-opslag in plaats van gas kan worden verwarmd. Met zo'n duurzaam systeem kan het gebouw in de winter met warmte uit grondwater worden ver warmd. 's Zomers wordt koude uit grondwater gehaald om te koelen. De warmte en koude worden met warmtewisselaars uit opgepompt grondwater onttrokken en via lei dingen in de constructie van het gebouw verspreid, zodat een con stant binnenklimaat ontstaat. Bedoeling is dat de OSG de warm- te-koude-opslag deelt met het nieuwe raadhuis dat een eindje verderop wordt gebouwd. De Vries wijst er bij voorbaat op dat een dergelijke duurzame verwar ming niet teveel op de exploitatie van de school moet drukken. 'En het is niet mogelijk het systeem toe te passen in het al bestaande schoolgebouw, maar verder bekij ken we wat kan.' Voor de financie ring wordt onder meer bekeken of een derde partij eigenaar van de warmte-koude-opslag kan worden. Dat is een constructie die landelijk vaker wordt toegepast. De school heeft zelf geen geld het systeem te financieren. Het compacter bouwen gaat vol gens de rector niet ten koste van de hoeveelheid vierkante meters in de school. Door slimmer met de ruimte om te gaan; wordt de totale oppervlakte (verspreid over meerdere verdiepingen uitgebreid zodat er voldoende ruimte is om alle leerlingen in één gebouw te huisvesten. De school hoopt in juli op basis van de schetsen en overleg met diverse betrokkenen een voorlopig ontwerp te kunnen presenteren. Kees Camphuysen en Rutgert Oosterhuis fotografeerden zaterdag de buitrug vanaf de vissersboot Het Sop. Het leverde maandagochtend een spectaculaire tocht met charter- visboot Het Sop op, maar de buit rug liet zich niet zien. De beman ning van een patrouilleboot van de marine signaleerde de walvis donderdag voor het eerst bij de Helderse zeedijk. Sindsdien pro beren velen een glimp van het dier op te vangen. Een harde wind en golven van bijna een meter; de boot van Rutgert Oos- terhuis knokte zich door de Wad denzee heen. De passagiers beston den uit vijf journalisten, waaronder natuurfotograaf Martijn de Jonge. Daarnaast was Ada Nooy uit Den Hoorn mee, een kennis van Ooster huis. Zij werkt bij de schoonmaak ploeg van NIOZ en kreeg die och tend vrij om op zoek te gaan naar de buitrug. 'Ik heb nu de kans het dier in levende lijve te bewonderen. Dat lijkt me een mooie ervaring. Als we het überhaupt te zien krijgen.' Oosterhuis stond zaterdagochtend startklaar om de zee op te gaan. 'Kees Camphuysen vroeg of ik mee wilde zodra de walvis ergens werd gesignaleerd. Rond elf uur belde hij dat het dier zo'n vijftig meter voor de kust van Den Helder zwom. Kees was vogels aan het kijken en zou binnen een half uur bij mij zijn.' Ze gingen op pad en vonden het dier. 'De buitrug is zo'n twaalf tot vijftien meter lang. Hij zwom heel gecon troleerd. Er mankeerde niets aan.' Oosterhuis had nog niet eerder een buitrug in het echt gezien. 'Wel eens dolfijnen. Gewoon voor de kust in Nederland. Heel veel mensen weten niet dat hier dolfijnen zwemmen.' Zondagochtênd zagen ze het dier opnieuw bij Kaaphoofd. Het dier zwom dichtbij de kant. 'Voor het toegestroomde publiek was het min der interessant omdat ze de walvis met goed konden zien. maar vanaf zee konden wij het dier wel goed natuurgebieden aan de oostkant van Texel onder het regime zul len vallen, staat niet ter discussie. Wat de gevolgen zullen zijn is nog onzeker. De terreinen liggen ver spreid over het eiland, waardoor ze volgens Hin een behoorlijke 'uitstra ling' over de rest van Texel kunnen hebben. Hin: 'In het verleden is wel gesproken over een straal van drie kilometer. Ik ga er vooralsnog van uit dat bedrijven die het dichtst bij een natuurgebied zitten, de meeste beperkingen kunnen krijgen. Dat kan ook gelden voor recreatieve bedrijven in of bij de duinen.' Natura 2000 moet volgens beleids makers de 'hoeksteen vormen voor het EU-beleid voor behoud en her stel van de biodiversiteit'. Wat de gevolgen zullen zijn voor landbouw- en toeristische gebieden in de nabij heid van een Natura 2000-terrein hangt volgens Hin af van de natuur waarden in het gebied en in hoever re die schade kan ondervinden van effecten uit de omgeving. 'Je kunt denken aan ammoniakdepositie of geluid. Dat laatste kan gevolgen hebben voor de werkzaamheden in de omgeving. Het heeft onze volle aandacht. Op 4 juni wordt op Texel een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Het is geen hoorzitting, maar mogelijk zijn er wel een paar insprekers.' Op de aanwijzing kan geen invloed worden uitgeoefend Wel op de uitwerking van het beleid De hoorzittingen waarbij hierop kan worden gereageerd, worden gehou den in Harlingen, Delfzijl en Den Helder. Het strand tussen paal 9 en 12, de Slufter, de haven van Oudeschild en meerdere Texelse gebouwen vormen de komende weken de locaties voor Zomerhitte. De film ploeg begint zaterdag met de ver filming van het boek van erebur ger Jan Wolkers. Regisseur Monique van de Ven en een paar andere medewerkers van de filmploeg hebben de afgelopen maanden geregeld over het eiland getoerd om de locaties uit te zoe ken. Texel krijgt een prominente rol in de film; Zomerhitte wordt voor het overgrote deel op het eiland opge nomen. De filmploeg van zo'n veer tig medewerkers en twintig acteurs verblijft daarvoor tot eind juni in één van de vakantieparken. Tot de gebouwen behoren het huis van de familie Elzinga in De Waal, de schuur van Ben Gieze aan de Zanddijk en het havengebouw van de Stichting Waddenhaven Texel. De laatste wordt voor de film omge bouwd tot een discotheek waar Kathleen, één van de hoofdperso nen, werkt. De schuur van Gieze wordt het atelier van hoofdpersoon Bob Griffioen (fotograaf). De voor malige galerie Langwaal wordt decor voor de woning van Kathleen. In de zuiderhaven in Oudeschild komt een groot schip te liggen waarop zich een feest afspeelt. 'We moe ten daarvoor alleen nog een schip van zo'n 35 meter zien te vinden', aldus producent en scenarioschrij ver Edwin de Vries. Aan de noorder haven (tegenover Hutjes) wordt een terras ingericht. Het strand wordt onder meer het decor voor een scène waarin hoofd persoon Bob een zeehondje vindt en terugbrengt naar zee. De Vries: 'Dat zeehondje wordt er later bij de montage ingekeyed, zodat we voor de opnamen geen echte zeehon den hoeven te gebruiken.' De zee honden van Ecomare zijn in beeld om later model te staan. Voor een scène waarin Bob in de duinen door een vogel wordt belaagd, wordt met een valkenier gewerkt. Voor enkele achtervolgingsscènes wordt gebruik gemaakt van de openbare weg. Eventuele afsluitingen worden tijdig bekendgemaakt. Er is niet per dag bepaald waar en wanneer wordt gefilmd. De film ploeg laat dat in verband met de buitenopnames deels van het weer afhangen. rT** gemeentetexel Wijziging huisvuilroute zie pagina 8 TEXELSE0COURANT Ons bedrijf is donderdag 17 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 18 mei DRUKKfRU UUGEVfKU Spinbaan 5, Den Burg bekijken.' Oosterhuis was nog geen uur thuis van die tocht, toen er een nieuwe melding kwam. De Dokter Wagemaker spotte het dier in de Mokbaai. 'We zijn gaan kijken omdat er sprake zou zijn van twee buitrug gen, maar aan de foto's is te zien dat het om dezelfde gaat.' Oosterhuis benaderde het dier met beleid. 'Je moet aanvoelen hoe dicht je in de buurt kunt komen. Zondag was er een boot die op de lip van de buitrug voer. Dat kan natuurlijk niet.' Lees meer over de buitrug op pagina 5. Een 25-jarige automobilist uit Zwijn- drecht moest zondag zijn rijbewijs inleveren, nadat hij op de Pontweg was betrapt op een forse over schrijding van de maximumsnel heid. Omdat hij de boot nog wilde halen, reed de man 148 kilometer per uur. waar 80 nog net is toege staan. De snelheidsduivel had zijn rijbewijs nog maar kort. Oesterman De eregast op elk feest. Dat is de oester volgens de Tesselse Oester man Martin Zeeman uit Den Burg. Hij ging in maart van start met zijn nieuwe baan. Donderdag staat de oesterman op de Proeverij Den Burg en kunnen bezoekers bij hem van deze delicatesse genieten. Pagina 2 Camp Silver Een aluminium Airstreamcaravan is niet het eerste waar je aan denkt bij kamperen bij de boer op Texel. Maar bij de tot Camp Silver omgedoopte boerderij aan de Eendenkooiweg bij Oosterend staan sinds een paar weken acht toercaravans die doen denken aan vliegtuigen zonder vleu gels. Pagina 5 CDA ontstemd Het CDA is ontstemd over de wijze waarop de aanbesteding voor het nieuwe raadhuis is begonnen. De aanbesteding was al gepubliceerd voordat de politieke partijen er hun zegje over hadden kunnen doen in raads- en commissieverband Pagina 8 m Loodsmansduin Tweeëneenhalf jaar nadat de RST aankondigde dat alle stacaravans moesten verdwijnen, is de rust op Loodsmansduin nog steeds ver te zoeken. Boze gasten hebben bij tientallen hun standplaats opgezegd en lege plekken worden niet opgevuld. Maar wie kritiek heeft, houdt deze angstvallig voor zich. Ondertussen maken ondernemers en dorpscommissie van Den Hoorn zich zorgen over de teruglopende overnachtingsaantallen en hun invloed op de Hoornder economie. Reden genoeg voor de Texelse Courant eens dieper in de materie te duiken en de betrokkenen aan het woord te laten. Pagina 9 a Jan van Beek 'Hij is altijd bereid om te helpen bij elke activiteit in en om het dorp en zegt nooit nee.' Aldus de kortst mogelijke karakterschets van Jan van Beek, die vrijdag bij het 60- jarig bestaan van SV De Koog werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. c Pagina 11 (Advertentie) TEXELSE0COURANT1 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van; 1 n stketl>«kler é- Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Monique van de Ven keert als regisseur van Zomerhitte terug in de Slufter waar ze in 1972 als Olga in Turks Fruit haar acteerdebuut maakte. De afgelopen maanden trok ze geregeld met medewerkers rond op het eiland om locaties voor de nieuwe Nederlandse speelfilm Uit te zoeken. (Foto Jemen van Hatlum/BeeldbankTexeO Veilig zwemmen in Noord-Holland Win toegangskaarten voor de opera! t Noord-jJjo//and Kijk in deze krant!

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1