I I ire: V Buitrug verschijnt niet op commando TEXELSE j COURANT Retro-futuristisch kamperen op Camp Silver ing p]^edrijvig/ieiV/ T nnrvoticcev Q ib-or-toof. 'Bultrug trekt verder als voedsel op is' Walvis vermoedelijk afkomstig uit West-Afrika Symposium over zeetrekvogels Dwergmeeuw vliegt niet meer op Koninginnedag WOENSDAG 16 MEI 2007 ■rkij Een aluminium Airstreamcaravan is niet het eerste waar je aan denkt bij kamperen bij de boer op Texel. Maar bij de tot Camp Silver omgedoopte boerderij aan de Eendenkooiweg bij Oosterend staan sinds een paar weken acht toercaravans die doen denken Mn vliegtuigen zonder vleugels. En op het erf een futuristisch ogende halfronde tent, waarin de gasten een natje en een droogje kunnen halen. Op boerderij 't Riemke van Jan Oosterhof is veel veranderd sinds I paardenfokker Jan de Leeuw er drie aar geleden met zijn echtgenote leerstreek. samen met dochter Git ten haar man Albert Wiglema, die pa boerderij beheren. In het weiland lopen al enige tijd Belgische trek- parden (belzen). ook wel bekend ais Silverhorses, omdat de vacht in liet voorjaar een zilverkleurige glans krijgt. Een ras dat vroeger, ook op I, voor zwaar trekwerk werd w :et en dat door steeds meer iefhebbers wordt ontdekt en voor nostalgische doeleinden worden ngezet, bijvoorbeeld door bierbrou wers die ze voor een rijtuig spannen. Gitta Wiglema: 'Veel belangstelling uit het buitenland, met name uit Hongarije en Duitsland. We bieden geïnteresseerden hier de mogelijk heid paarden te bekijken en bij voorbeeld het gedrag in de kudde te observeren. De fraaie omgeving en het bijzondere verblijf maakt dat de gasten graag wat langer blij ven. Naast de ligging en de ruimte maakte de aanwezigheid van een kam peervergunning deze boerderij voor ons aantrekkelijk. En het Texel se klimaat, met veel wind en weinig insecten, is bijzonder geschikt voor deze paarden.' 'Om onze gasten wat bijzonders te bieden, hebben we naar wat origi neels gezocht. Zo'n kleinschalige camping leent zich uitstekend voor een creatieve invulling. Dat zie je overal. Bijvoorbeeld de yurt van Piet Laan. En in het oosten van het land heb je Beter BoerenBed, met een compleet een ingerichte tent met een bedstee erin. Wij hebben gekozen voor deze Airstream cara vans. Het model is in de jaren der tig ontworpen door vliegtuigbouwer Boeing, die ze maakte uit aan elkaar geklonken platen van aluminium. Ze zijn onverwoestbaar. 65 procent van de caravans die oorspronkelijk zijn gemaakt, schijnen nog in gebruik te zijn. Toen bekend werd dat ze ermee de Europese markt op zou den gaan, hebben we ze meteen hierheen gehaald.' Aan comfort geen gebrek. Ze zijn zeer gerieflijk en voorzien van tele visie en badkamer. De stijl is zoals iemand laatst zei retro-futuristisch, ouderwets-modern of hoe je het ook wilt noemen. We vinden het een mooi contrast met het landschap, dat er bij wijze van spreken in wordt weerspiegeld. Wij vinden ze passen en de gasten vinden het leuk. De één vindt ze mooi, de ander niet. Je kunt het niet iedereen naar de zin maken.' Langs de camping is een brede sloot gegraven, met een natuurvriendelijke oever. Opmerkelijk is de halfronde Pacific Dome-tent op het erf. Een ont werp uit de jaren zestig, die ooit nog op een wereldtentoonstelling heeft gestaan en die dienst doet als centrale voorziening. 'Er zit geen keuken in de caravans, zodat de gasten hier een kopje koffie of wat anders kunnen drinken.' Bijzonder is ook de achterzijde van de boer derij, die van een laag grijs stukwerk is voorzien, waarop in opvallende letters Camp Silver "is geschreven, dezelfde naam die boven de toe gang tot het erf prijkt. - 'Vfe lijmmum Airstreamcaravans aan de Eendenkooiweg. Texel bewuste keus voor Zomerhitte Volgens Edwin de Vries wordt in totaal zo'n zestig procent van Zomerhitte buiten opgenomen. De filmploeg heeft voor het werk in natuurgebieden afspraken met Staatsbosbeheer gemaakt. Vol gens woordvoerder Erik van der Spek is er heel veel mogelijk, omdat er in de buurt van wandel paden wordt gefilmd. Voordat een filmploeg ergens neer- stnjkt, wordt eerst bekeken of geen lende vogels worden verstoord. 'As dat zo is, wordt een vergunning ingetrokken en bekijken we <e alternatieve locaties er zijn.' De filmploeg loopt het meeste risico dat een keer een broedende wulp in de weg kan zitten. 'Die hebben een storingsafstand van tweehonderd meter. Maar als nu broedende wul- worden aangetroffen, zijn het wulpen die het elders met is gelukt een nest te maken.' Van der Spek kunnen ver- inningen ook worden ingetrokken lis de filmploeg zich niet aan de Opraken houdt. 'Maar we heb- *n het vertrouwen dat de afspra ken worden nagekomen. We heb- ien voor een deel te maken met Ie mensen die ook bij film Johan Waren betrokken en toen zijn ze alles nagekomen.' Van de Ven en De Vries zeggen eveneens rekening met de omge ving te houden. 'We willen met res pect met het eiland omgaan, zodat we na afloop nog eens terug kunnen komen', aldus Van de Ven Volgens De Vries zijn zowel de gemeente als Staatsbosbeheer zeer welwillend in de medewerking. Slufter De Slufter is voor Van de Ven sym bolisch een bijzondere locatie. In augüstus 1972 speelde zij daar samen met Rutger Hauer enkele scènes voor Turks Fruit. Van de Ven maakte destijds als Olga als acteerdebuut in een grote film. Nu maakt ze in de Slufter haar debuut als regisseur van een grote film. In de Texelse Courant van 18 augus tus 1972 is te lezen dat de Slufter destijds een stukje Ameland moest voorstellen. Het was voor de film ploeg het meest praktisch daarvoor naar Texel af te reizen. Voor Zomerhitte hebben De Vries en Van de Ven bewust voor Texel gekozen, omdat het boek van Wol kers zich daar afspeelt. Van der Ven wil onder meer gebruik maken van de schoonheid van het eiland. De hoofdrollen in Zomerhitte worden naast Sophie Hilbrand (Kathleen) en Waldemar Torenstra (Bob) gespeeld door Johan Leysen en Jeroen Wil- lems. De laatste speelt het per sonage Federici en Leysen is de Mummie, een louche oude man die bij de handel in drugs is betrokken. Bedoeling is dat Zomerhitte in 2008 in de Nederlandse bioscopen is te zien. (r, Nieuwe attractie voor Ecomare? 'n der Spek en Maarten-Jan Boon op pad met regisseur Monique van de Ven, wecfor of photography, productie-designer, locatie-manager en first-assistent. Zij h" belangrijke functies bij het tot stand komen van de speelfilm. De Waal krijgt mini-meierblis De Waal kan alsnog een meierblis laten branden. Zaterdagochtend 26 mei mag er na de viering van luilak een mini-blis worden ont stoken aan de Spangerweg nabij de boerderij van Flip Breman. Milieuofficier van justitie Pieter Groenhuis in Alkmaar heeft toe stemming gegeven. Burgemees ter Joke Geldorp benaderde hem, nadat twee meisjes uit De Waal haar hadden gevraagd of er alsnog iets in de plaats van de afgelaste meier blis kon worden gedaan. Groenhuis gaf toestemming voor een blis van maximaal 10 kubieke meter op een zandbed. 'Hij bleek gelukkig gevoel voor traditie te heb ben', aldus Geldorp. De milieuoffi cier was vijf jaar geleden nog te gast op het eiland om met eigen ogen de vreugdevuren te zien. De gemeen te had hem destijds uitgenodigd, omdat een verbod op de meierblis- sen dreigde. Harry de Graaf praatte Groenhuis toen bij over het belang van de Texelse traditie. De mini-blis komt op dezelfde plek als de eerdere afgelaste grote blis. Geldorp zette daar een paar wéken geleden op advies van de brand weer een streep door, omdat er door de aanhoudende droogte en oostenwind teveel gevaar voor de boerderij van Breman dreigde. Daar is door de regen van de afgelopen tijd weinig sprake meer van. Parachutiste landde ongelukkig Een 18-jarigeleerling-parachutiste uit Amsterdam is dinsdag tijdens een sprong ongelukkig terecht gekomen. Volgens het Paracentrum was het een klein ongeluk. Ze is met bekkenklachten naar het ziekenhuis gebracht. Lastig stoplicht weer normaal TESO heeft afgelopen vrijdag geen nieuwe problemen meer ondervon den met het verkeerslicht aan de Zuidstraat in Den Helder. Dat heeft een woordvoerder van de veer dienst laten weten. Het verkeers licht zorgde vorige week vrijdag nog voor grote opstoppingen, omdat het door een technische storing te lang op rood bleef staan. 82 boeren met kampeervergunning De gemeente heeft momenteel 82 vergunningen voor het kamperen bij de boer afgegeven. De wacht lijst is weggewerkt. Daarvoor zijn tijdelijk 250 extra slaapplaatsen aangewend. Deze aanvragen zijn inmiddels getoetst aan de nieuwe, strengere criteria, die opgenomen gaan worden in het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied Texel. Daarna zijn er nog weer nieuwe aanvragen gekomen. Er staan nu zeven aanvragers op de wachtlijst. De gemeente laat weten dat als alle vergunninghouders voor kamperen bij de boer worden getoetst aan de strengere normen (dat het een reëel agrarisch bedrijf moet zijn), dat ongeveer 25 procent afvalt. De raad heeft bepaald dat er voor deze 'boe ren' een overgangstermijn van drie jaar komt. Deze is pas toe te passen bij inwerkingtreding van het nieuwe bestemmingsplan. De gemeente laat weten dat in juli 2006 vergunning is verleend voor kamperen bij de boer aan de Een denkooiweg voor de periode van één jaar. Dit betreft een aanvraag voor een perceel waarop al kamperen bij de boer was. Kamperen bij de boer is locatiegebonden. Bij de reguliere controle zal worden bekeken of er continuïteit van dit agrarisch bedrijf is, in dit geval in de hoedanigheid van een paardenfokkerij. Indien dat het geval is, dan kan de vergunning voor onbepaalde tijd worden uitge geven. Een controle op dit terrein heeft volgens de gemeente nog niet plaatsgevonden. Tijdens de reguliere controles zal - indien nodig - worden opgetreden. De buitrug foerageert De buitrug is waarschijnlijk afkomstig va'n De Kaap Verdische eilanden. Althans, dat is het ver moeden van Jan Boon, voorlich- Wielrenner onderuit Een man uit De Koog is tijdens een competitiewedstrijd van Wielerver eniging Texel met zijn fiets onderuit gegaan. Het ongeluk gebeurde in een bocht van de wielerbaan in Den Burg. Hij is met onbekende klachten naar het ziekenhuis gebracht. ter bij NIOZ. 'Daar komen ze veel voor. Rond deze tijd trekken ze van West-Afrika naar IJsland en Noorwegen.' Zo'n tien dagen geleden werd er een buitrug gesignaleerd op de Doggersbank, ter hoogte van het Schotse Aberdeen. 'Het is wel raar dat de walvis terug naar het zui den is gegaan, maar we vermoeden dat het om hetzelfde dier gaat.' Er is volgens Boon geen peil op te trekken wanneer de buitrug weer verder zwemt. 'Het is net als bij nomadenvolken, als er geen voed sel meer is, dan vertrekt het dier. Kees Camphuysen vreest alleen voor de staande visnetten waar het dier in verstrikt kan raken. Ook is er veel scheepvaart op de Noordzee, waar het dier mogelijk niet aan is gewend. Aan de andere kant zwemt het dier ook bij Canada en daar is het net zo.' Boon weet niet wat er waar is van het verhaal van vogelwaarnemer Nick van der Ham. Toen Camphuy sen en Rugert Oosterhuis zaterdag in hun boot naar de buitrug stonden te kijken, zag Van der Ham achter de boot een tweede vin. Boon: 'Het is een betrouwbare waarnemer, maar de rugvinnen die Camphuysen tot nu toe zag. horen volgens hem allemaal bij dezelfde buitrug. We weten het niet.' De zoekacties naar de buitrug kun nen volgens Boon geen kwaad. 'Het dier is niet agressief. Je moet hem alleen wel rustig benaderen. Niet als een gek met een speedboot erom heen varen, maar het dier met respect behandelen.' De buitrug is een leuke bijzonderheid voor het NIOZ, maar als er niets speciaals gebeurt dan zal er ai snel weer over worden gegaan tot de orde van de dag. 'Camphuysen heeft bijvoor beeld een langlopend onderzoek naar vogels. Hij houdt de ontwikke lingen rondom de buitrug bij op zijn website, maar moet pok gewoon weer verder met zijn werk.' Waarom vliegt de dwergmeeuw niet meer traditioneel op Konin ginnedag voorbij en wordt het eerste kievitsei steeds vroeger in het voorjaar gevonden? Het zijn zo een paar vragen die aan de orde komen bij een symposium over trekvogels dat donderdag 24 mei in het kader van de Week van de Zee bij Ecomare wordt gehouden. Het antwoord komt van Mardik Leo pold, één van de vier sprekers. De wetenschapper van Wagenin- gen IMARES op Texel vergeleek zeevogeltellingen van de afgelopen dertig jaar om te bezien in hoeverre veranderingen in het klimaat zich daarin vertalen. Zijn bevindingen: bij sommige zeetrekvogels doen zich gedragsveranderingen voor. 'Dat is het best te zien bij de dwerg meeuw. Dat was een trekvogel waarvan de piek van doortrekken vroeger steevast op Koninginnedag lag. Die dag zagen tellers de meeste voorbij komen. Maar als je de gege vens van de afgelopen dertig jaar vergelijkt, zie je dat de piek twintig dagen naar voren is geschoven.' Vogels als de grote zee-eend en de middelste zaagbek blijken door het warmer worden van het klimaat eveneens eerder naar het noorden af te reizen om te broeden. Iets soortgelijks geldt voor de kievit die in Nederland steeds vroeger is gaan broeden. Volgens Leopold doen de veran dering zich eerder voor bij vogels die dichtbij in Frankrijk of Spanje overwinteren. Vogels die in Afri ka (veelal het Mauretaanse Banc d'Arguin) verblijven, hebben een 'ijzeren ritme' en trekken zich niets van de klimaatveranderingen aan. 'Zij bevinden zich 's winters in een gebied dat toch al aan de woes tijn grenst, dus die merken er ook nauwelijks iets van dat het warmer wordt. De klimaatsveranderingen doen zich het sterkst voor bij de poolkappen en het minst in de buurt van de evenaar.' Het symposium heeft een hoog Texels gehaite. Bruno Ens van SOVON houdt een lezing over de vraag of de trek van kanoeten te voorspellen is en Jan Andries van Franeker van IMARES verhaalt over de domme eetgewoontes van de noordse stormvogel. Hij doet al jaren onderzoek naar de hoeveel heid plastic in de magen van die vogels. Aan de hand daarvan kun nen uitspraken over de hoeveelheid zwerfafval in zee worden gedaan Martin Poot van Bureau Waarden burg uit Culemborg gaat in op het onderwerp windparken op zee en trekvogels. Elke spreker is onge veer een half uur aan het woord. Tussendoor is ruimte voor discus sie en het stellen van vragen. In de pauze wordt een tentoonstel ling met vogelschildenjen van Dirk Moerbeek geopend. Deelname aan het symposium, dat om 13.30 uur begint, is gratis. Geïnteresseerden moeten zich van tevoren aanmelden bij Ecomare op tel. 317741 'Overheid pakt je handel af' Niet alleen De Texelse Courant, maar ook het NOS Joumaai wilde maandag mee met Het Sop op zoek naar de buitrug. Oosterhuis zou ze om twee uur oppikken in Den Helder. Totdat hij werd gebeld. Het was niet meer nodig omdat de cameraploeg met de waterpolitie meeging. De schipper was niet blij met dat bericht. 'Dit is toch geen taak voor de overheid? Ze pakken gewoon je handel af. Ik ben al jaren bezig, dan gebeurt er eindelijk zoiets en dan neemt de waterpolitie het over.' Ed Kras- zewski, hoofd communicatie bij de dienst waterpolitie van het Korps Landelijke Politiediensten, denkt dat de waterpolitie niet goed heeft nagedacht over deze actie. 'Dit gebeurt soms als er geen ande re mogelijkheid is om ergens te komen, maar dat is hier niet het geval. Vaak worden dit soort ver zoeken afgewezen omdat je ver schillende media, denk aan NOS en RTL, gelijk moet behandelen. Dit is in ieder geval niet de bedoe ling en ik ga erachter aan. Ik kan me voorstellen dat Oosterhuis hier niet blij mee is.' De koers van 't Sop ging maan dag naar Kaaphoofd. 'Op basis van ervaring van de afgelopen dagen denk ik alleen daar een kans maken het dier te zien. Er zwemt veel zand- spienng en daar houdt de buitrug wel van', vertelt Rutger Oosterhuis. Volgens de schipper is het knap dat het dier deze plek heeft ontdekt. 'Het is in deze omgeving vrij ondiep, met uitzondering van dit gebied. Hier is het zo'n vijftig meter diep. De buitrug heeft graag diepte.' Hoe dichter de kustlijn van Den Helder naderde, hoe rustiger de zee werd. Toch was de kans om het dier te ontdekken niet groot. 'De golven belemmeren het zicht. Al duikt het dier ergens op, dan is het nog maar de vraag of we hem zien Aan de andere kant kan hij ook zo ergens boven komen. Een buitrug kan met langer dan twintig minuten onder water blijven. Het is afwachten.' Het publiek stroomde maandag minder massaal toe dan zondag. Enkele tientallen stonden vanaf de wal over de zee te turen of ze de buitrug konden ontdekken. 'Wacht maar eens af wat er gebeurt als er een melding komt. Dan stormen alle natuurliefhebbers uit hun huis. Toen de buitrug gisteren voor de kust nchting de vuurtoren zwom, zag je de massa mensen meerennen.' De minuten tikten voorbij, maar er was geen spoor van de buitrug te bekennen. Tegen half één hield Oosterhuis het voor gezien, mede op aandringen van een aantal pas sagiers die zich inmiddels ziek voel den en naar land onder de voeten verlangden. De buitrug bleef onder water. Oosterhuis: 'Je kunt het niet afdwingen.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5