CDA ontstemd over start aanbesteding TEXELSE g COURANT 'Zelfstandig werken is grootste verschil' Twee Arubaanse docenten op Luberti voor uitwisseling Groen Buitrug prikkelt creativiteit De Akker in teken Afrikaanse sport Rob Manse wil met muziek mensen een plezier doen Zwart Kamperen bij de boer WOENSDAG 16 MEI 2007 de Arubaanse vlag. Marieke Bol, Gerardo Figaroa en Nadine Kirindongo Verwarming, dat kennen Gerardo Figaroa en Nadine Kirindongo niet op Aruba. Figaroa moest dinsdagochtend dan ook even zoeken voor hij door had waar de warmte vandaan kwam. Kirin dongo is docent en Figaroa is hoofd van het Sint Franciscus College in Oranjestad op Aruba. Deze week zijn ze op Texel voor een uitwisselingsproject met basisschool Luberti in De Koog. Sabine de Jong nam het initiatief voor de uitwisseling. Zij werkte tot de zomervakantie op de basis school in De Koog en vertrok daar na met haar gezin naar Aruba. Daar ging ze aan de slag op het Sint Franciscus College, een school met 215 leerlingen. Ze geeft les aan groep acht. Figaroa: 'Ze is een aanwinst voor onze school. Ze heeft veel goede ideeën en is bereid meer te doen dan waar ze voor is aangenomen. Zo eet ze met de kinderen en doet spelletjes met ze. Andere leerkrachten nemen dat van haar over.' De Jong kwam er achter dat het Europees Platform via het Kans Project uitwisselingen tussen scho len in overzeese gebieden finan cieel ondersteunt. In september nam de school uit Aruba contact op met De Koog en zo kwam het balletje aan het rollen. Deze week brengt het Sint Franciscus College een bezoek aan Luberti. Op 25 mei vertrekken de leerkrachten Marieke Bol uit De Koog en Laura Willems uit Eierland naar Aruba. Doel van het project is om kennis bij elkaar op te doen en de leerlingen tussen de twee scholen met elkaar in con tact te brengen via e-mail. De lessen op Aruba zijn klassi- kaler dan die op Texel. Figaroa: 'Het grootste verschil tussen het onderwijs op Aruba en op Texel is het zelfstandig werken. We zijn er wel mee begonnen, maar hier kun nen we zien waar het op de lange termijn toe leidt. Er wordt rekening gehouden met niveauverschillen en dat is erg goed.' Het leesonderwijs vindt Figaroa een goed voorbeeld van zelfstandig werken. 'De kinde ren bepalen zelf wanneer ze een boek lezen en wanneer het uit moet zijn. Daarna praten ze erover in de klas. Op Aruba is helemaal geen leescultuur.' Op Aruba wordt, in verband met de talrijke probleemleerlingen, veel aandacht besteed aan het soci aal-emotionele leren. 'Er zijn veel sleutelkinderen. Dat zijn kinderen van alleenstaande moeders die de huissleutel mee naar school krij gen. Hun moeders zijn aan het werk als ze thuis komen.' Kirin dongo vult aan dat er ook veel allochtone kinderen zijn. 'Er komen kinderen uit Columbia, Venezuela, Haïti, Peru en ga zo maar door.' De twee waren onder de indruk van de kringgesprekken die iedere och tend worden gehouden. Figaroa: 'Vooral die op vrijdag is belangrijk. Dat zijn vergaderkringgesprekken. Als kinderen ruzie hebben gehad, kunnen ze dat opschrijven in een schrift en tijdens het kringgesprek bespreken. Ze lossen het zelf op.' Dinsdagochtend woonde het duo een gymles bij. Ook dat ging er anders aan toe dan op hun school. 'We hebben inmiddels wel een vak leerkracht, maar er is een groot tekort aan materiaal. Turnen doen we bijvoorbeeld niet omdat we geen toestellen hebben', aldus Kirindon go. Het tweetal vindt de sfeer op de school in De Koog prettig. Figa roa: 'Het is hier één grote familie, ledereen zit vlak bij elkaar. Bij ons is het iedere klas voor zich en zitten de klassen ver van elkaar af. Ook is het kleuter- en basisonderwijs op Aruba van elkaar gescheiden. Hier is alles binnen één school.' Er wordt niet alleen maar gewerkt tijdens de uitwisselingsweek, er is ook genoeg tijd voor vertier. Zo gaan ze nog wadlopen, tandemfiet- sen, naar Ecomare, naar het strand tijdens een zonsondergang, win kelen in Den Burg en zaterdag ter afsluiting naar Amsterdam. Ze eten iedere avond bij een andere docent. 'Jullie eten heel veel groente. Wij eten elke dag rijst met vlees en veel junk food', aldus Kirindongo. Volgens Figaroa is de ongezonde eetcultuur langzaam aan het ver dwijnen op Aruba. 'Men wordt zich er langzaam van bewust dat men gezond moet eten en meer moet bewegen.' Slapen doen ze ook bij hun Texelse collega's. Kirindongo: 'Bij ons hebben de huizen allerlei kleuren. Hier zien de huizen er veel rustiger uit. Dat vind ik gezel lig.' Het meest opvallende aan het landschap van Texel vinden ze de vele boerderijen en schapen en koeien. Figaroa: 'Het komt overeen met wat ik me ervan had voorge steld, alleen is het nog mooier.' buitrug in 't marsdiep De buitrug prikkelt de creativiteit. Ondernemer Paul van Dijk sloeg met de foto's aan het fotoshop pen, met als resultaat deze ansichtkaart. Hij deelt ze vanaf vandaag uit op de boot en biedt ze aan aan kaartverkopers op Sport in Afrika is het thema van de kampweekdie basisschool De Akker deze week hield. In plaats van een schoolreisje aan de overkant, bivak keerden de leerlingen in de Strender lokalen en maakten ze kennis met verschillende Afrikaanse sporten en bezigheden, zoals capoeira, Afri kaans dansen en djembe spelen. Ze maakten van oude sokken en lappen en bakten zelf Afrikaans brood. De dinsdagmiddag werd op Zijn stem wordt door veel Texe laars geroemd. Toch twijfelt bari ton Rob Manse nog altijd aan zichzelf. 'Als ik werkelijk een goeie stem had gehad en al eer der met zingen was begonnen, was ik misschien wel naar het conservatorium gegaan. Maar ja, het is niet zo.' Rob Manse groeide op in Rot terdam, waar zijn vader zelfstan dig broodbezorger ('broodslijter') was in een volkswijk. 'Dat was een zogenaamde neerlegwijk: mijn vader had één sleutel waarmee hij de deuren in heel Rotterdam-Noord kon open doen. Hij legde door de week z'n luxe wittebrood (want de mensen uit die wijk wilden altijd wittebrood) en op zaterdag veel gebak en taarten op de trap of in de keuken. Ik had een vrolijke, leuke jeugd, met veel feesten bij ons thuis, waar dan de hele familie bij elkaar kwam.' Naast broodslijter was Manse senior operettezanger. Met zijn zoon, de oudere broer van Rob, op de piano, trad hij her en der op en maakte hij zelfs een 78-toeren glasplaat. 'Ik wist als kind eigenlijk helemaal niet dat ik kon zingen', vertelt Manse. 'Ik had muziek van mijn vader, maar die vond ik veel te hoog, dat klonk van geen kant. Ik kreeg pianoles toen ik zes jaar was, dat hoorde er gewoon bij. Toen ik een jaar of twaalf was kon ik behoorlijk spelen, Chopin en zo. Ik ben met lessen gestopt toen ik een andere leraar kreeg. Die vond mijn vingerzetting niet goed, waardoor ik alle stukken die ik tot die tijd had gespeeld over moest doen. Toen ging de animo er snel af.' Manse trouwde en verhuisde in 1972 naar Texel, waar hij een baan kreeg bij de electriciteitscentrale in Oudeschild. 'Ik zag de advertentie en ben met de sollicitatiebrief in de hand samen met mijn vrouw in onze eend naar Texel gereden. We waren nog nooit noordelijker dan Amsterdam geweest. Toen we hier aankwamen dacht ik verdorie, wat is het hier mooi. We kwamen eigen lijk meteen in Oosterend terecht en waren gelijk verkocht. We zijn hier gaan wonen en we hebben een piano aangeschaft. Dat was een rib uit mijn lijf. Ik ben toen met muziek verder gegaan, speelde veel piano en ook accordeon.' Pas in 1987 begon Manse met zingen. Hij werd gestrikt voor het mannenkoor en is daar nooit meer weggegaan. 'Ik zong eigenlijk nooit, behalve soms voor mijn vrouw Goodnight Dar ling. Bij de eerste repetitie, toen ik alleen maar kwam kijken, stond ik gelijk mee te zingen en werd ik LANGE A TERMIJN Aëenda ter plekke tot lid gebombardeerd.' Het kersverse lid wilde het meteen- goed aanpakken en nam zangles bij Hanny Roos in Den Hoorn, waar hij een prominente plaats kreeg in de Rose Harmony Singers. 'De eerste keer dat ik bij een optreden solo zong, stond ik te trillen als een rietje, maar het ging gelukkig goed. Daarna kreeg ik veel meer solowerk te doen. Erg jammer dat de Rose Harmony Singers na een paar jaar stopte. Er was zo'n variëteit aan repertoire, we deden echt alles: klassiek uit alle perioden, spirituals, operette, close harmony, al dan niet speciaal voor ons gearrangeerd.' 'Ik was - en ben eigenlijk - nooit zo zeker van mezelf. Toen we met het mannenkoor een CD opnamen en ik een solo had in De twaalf rovers, hoorde ik mijn eigen stem terug en sloeg stijl achterover. Mijn schroom was meteen weg Maar je blijft toch altijd kritisch op jezelf. Ik wil het per se zo goed mogelijk doen en blijf altijd twijfelen Uit het mannenkoor ontstond een kleine groep zangers die meer wil de gaan zingen en ander repertoire wilde oppakken. Zo ontstond in 1991 a'Capabel. dat zich onder leiding van Jan Beijert en met Rob Manse in de gelederen toelegde op close harmony en barbershop. Toen Jan Beijert en zijn opvol ger Jaap van der Slikke afscheid namen, werd Manse bijna vanzelf sprekend leider van het ensemble. 'De jongens zijn heel enthousiast en dat geeft voldoening. Al zou ik wel zelf graag willen meezingen. Maar dirigeren en zingen tegelijk gaat niet, als je het tenminste goed wilt doen. Het is wel veel werk: ik zoek nieuw repertoire bij elkaar, arrangeer dat zo nu en dan en ik wil het programma verbreden naar bijvoorbeeld Russisch en spiritu als. Dit jaar heb ik een basiscursus koordirectie gevolgd, dat was een openbaring. Ik heb er veel van geleerd, vooral theorie. Ik ben zelf meer een praktisch mens en ga veel op mijn gevoel af.' 'Ik ben steeds met muziek bezig en heb wel ideeën, die ik graag aandraag. Bij het mannenkoor zijn er plannen voor een CD en een DVD op locatie. We denken aan bijvoorbeeld een filmpje over de Slufter waarbij het mannenkoor dan een lied over de zee zingt. Of we kunnen naar een hotel en dan iets uit de spijskaart zingen. Zoiets lijkt ons wel wat. maar zo'n project heeft nog wel heel wat voeten in de aarde. Het kan dus nog wel even duren voor het gerealiseerd wordt.' Daarnaast zingt Manse in een kwar tet en werkt hij met tenor Peter Bakker aan een duettenprogram- ma. Met sopraan Marijke Lionarons was hij vaak te horen in intermezzi bij de kerstuitvoeringen van Excel sior. 'Ik zit elke dag achter de piano. Ik begin meestal met love songs, maar ben ook nog steeds gek op de pianomuziek van Chopin. Die klank herken ik uit duizenden. Of het nu klassiek is, close harmony of operette, ik vind het allemaal mooi. Muziek is ontspanning voor mij zelf, maar ik wil mensen er graag bij betrekken, mensen een plezier doen. Ik zing graag solistisch, maar helemaal niet om m'n ego te strelen. Als mensen iets mooi vinden, ben ik bereid me te pletter te studeren om het goed te kunnen zingen. Toen Jan Vlaming, die in het mannenkoor vlak naast me stond, ernstig ziek was, ben ik in een opwelling bij hem thuis voor hem gaan zingen: drie Italiaanse liederen, die ik eerst voor hem vertaalde. Hij was er ontroerd door. Een paar dagen later overleed hij. Zijn familie vroeg mij een van de liederen op de begrafenis te zingen, omdat hij dat zo mooi had gevon den. Zulke dingen doen mij goed, daar doe ik het voor. Ja, muziek is een deel van m'n leven.' Lida Wels Texel. 'Ik reken daar geen kosten voor, maar vraag de wederverko pers om de opbrengst te storten op rekening van het Wereldna- tuurfonds, zodat de buitrug over enkele jaren weer in de juiste wateren zwemt.' Is dit zoals kamperen bij de boer is bedoeld? Een vraag die na he- zien van de caravans aan de Eendenkooiweg bij menig Texelaar op de lippen brandt. Van oorsprong is het bedoeld als aanvulling op het inkomen van de boer, die daardoor zijn taak als beheerder van het landschap kan blijven vervullen, waarbij kampeerders de mogelijkheid krijgen op het platteland te bivakkeren. Tweede vraag is: betreft het hier een boer? Kennelijk wel, want anders zou dë gemeente de vergunning wel hebben ingetrokken. Volgende vraag mag deze kampeervorm? Nergens staat dat dit type caravan ver boden is. Wat grootte betreft vallen ze met zeven meter volgens de eigenaar binnen de criteria. En voor het uiterlijk van de caravans gelden geen voorschriften. En tenslotte: mag je het terrein volzet ten met caravans die alleen worden verhuurd? Ook dat is mei verboden. Gevolg is wel dat de toeristische kampeerder er niets heeft te zoeken. Texelaars die in het verleden kritisch zijn geweest over kamper» bij de boer, zien er een bevestiging in van de landschappelijke aantasting waarvoor ze hebben gewaarschuwd. De Vereniging van Texelse Kampeerboeren spreekt geen oordeel uit over de campings van de individuele leden De VTKB spoort leden wel aan zich aan de regels te houden, maar wil als belangenclub geen leden tegen de schenen schoppen en heeft geen 'zelfreinigend vermogen'. Het bestuur laat het stellen van regels liever over aan de gemeenteraad, Die staat binnenkort voor de keus of al dan niet gehoor zal worden gegeven aan de wens van de kampeerboeren voor verruiming van het aantal standplaatsen. Liefst tot vijftien, zodat de meerkosten van extra voorzieningen kunnen worden terugverdiend. Initiatieven zoals aan de Eendenkooiweg zullen de raadsleden tot nadenken stemmen. Krijgen we straks boerencampings me! vijftien van dit soort caravans? Willen we dat? De VTKB ziet hel met lede ogen aan. En de raad? Die wacht op het oordeel van het Toeristisch Kennis Instituut. Maar hoe serieus wordt deze denktank genomen? Want in het vraagstuk over de sluitingtijden hebben de politici het advies van het TKI naast zich neergelegd. Daarom alvast een redactioneel advies: mocht de raad instemmen met een verrui ming, kijk dan ook goed naar de criteria, zodat we grip houden op de ontwikkelingen in het buitengebied. Want je kunt wel veelgeld steken in de aanleg van tuinwallen, restauratie van schapenboeten, etc, maar als elders op het eiland uitwassen worden toegestaan, is het rendement voor het totale beeld beperkt of nihil. sportieve wijze doorgebracht. Met onder meer een sponsorloop en behendigheidsspelen (zie foto). Het geld dat ermeè werd opgehaald, circa €1725,- komt ten goede aan de organisatie Sport in Afrika. De organisatie was in handen van San dra Bremer, die de Sportopleiding aan de HIS in Groningen volgt, en Dorien Busscher, student van de IPABO in Emmen. Pietelepote in Gemini Ziekenhuis Danique Bakker en Gerie Maria en Talitha van en Berg bezochten voor hun radioprogramma Pie telepote de open dag van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Ze mochten een varkensvel hech ten en een maagsonde inbren gen. Ook werden ze aangeslo ten op meetapparatuur voor hart en bloeddruk. Radio Texel zond zaterdag een reportage van het bezoek uit. Deze wordt woensdag van 17.00 tot 18.00 herhaald. Fietspad Oost-Oosterend bijna klaar Opnieuw een uitbreiding van het versterken, is naast het fietspa Texelse fietspadennet, ditmaal langs de weg tussen Oosterend en Oost. Het betreft een traject van een kilometer, dat voor een groot deel in beton wordt uitge voerd. Om het landelijke gevoel te al een tuinwal aangelegd. Beate ling is dat het werk op 1 juli wo- opgeleverd. De uitvoering is handen van Tatenhove BV. Woensdag 23 mei: In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg 214 B (tussen Den Burg en Oudeschild) starten om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen. Informatie tel. 313229. Hans Witte van het NIOZ spreekt in de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg over vissen in de Waddenzee. Aanvang 20.00 uur, toegang €2,50. Het medium Lia Schippers ver zorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Via wat zij haar •gidsen uit de ongeziene wereld' noemt, krijgt zij boodschappen door, bestemd voor belangstel lenden in de zaal. De avond be gint om 20.00 uur. Entree €8,- In Cinema Texel draaien de vol gende films: Mr. Bean's Holiday (14.00 uur); Haaibaai (14.15 uur); Spiderman 3 (16.00 uur); Pirates; At world's End (16.15 19.30 uur); Letters from Iwo Jima (20.00 uur). Donderdag 24 mei: In Ecomare wordt van 13.30 tot circa 16.40 uur een sympo sium gehouden over trekvogels. Onderzoekers vertellen over de problemen van verschillende soorten trekvogels. De presen taties zijn in het Nederlands, de toegang is gratis. Het CDA is ontstemd over de wij ze waarop de aanbesteding voor het nieuwe raadhuis is begonnen. De aanbesteding was al gepubli ceerd voordat de politieke par tijen er hun zegje over hadden kunnen doen in raads- en com missieverband. De Europese aanbesteding werd op 4 april op de website www.aan- bestedingskalender.nl gepubliceerd. Dat was één dag voordat de partijen er in de raadscommissie Middelen over spraken. Voorafgaand aan de raadsvergadering van 24 april kwam ook de niet-Europese aanbesteding (voor het elektrotechnisch deel van de werkzaamheden) op de aanbe stedingskalender te staan. Fractievoorzitter Marijke Éelman zegt het jammer te vinden dat de politieke partijen niet duidelijk over die wijze van handelen zijn geïnfor meerd. 'Als er in de stukken voor de raadsvergadering had gestaan dat er "gehoord hebbende de partijen tijdens de commissievergadering" alvast op een raadsbesluit vooruit zou zijn gelopen, was het nog te doen geweest. Dat had niet de schoonheidsprijs verdiend, maar dan was er in ieder geval duidelijk heid geweest. Dat was er nu ook met.' De aanbesteding is in handen van ABC Bouwmanagement aan wie de gemeente het heeft uitbe steed. De onvrede werd donderdagavond tijdens de raadscommissie door commissielid Ben Zegeren te berde gebracht. Burgemeester Joke Gel dorp antwoordde toen dat de raad voor 5 april over de voorbereid^ was geïnformeerd. Volgens la zouden alleen de advertentiekosS verloren zijn geweest als de raa toch niet met de aanbesteding la ingestemd. Het CDA bestrijdt (2 Volgens de aanbestedingskalemH is een eenmaal gepubliceerde besteding definitief. Wijzingen hl nen dan alleen nog met een recti catie worden aangebracht. De ra ging eind april overigens akkotf met de aanbesteding. Volgens Eelman zit het CDA vo?' in de maag met het gegeven t de raad van te voren onvoldoend op de hoogte was gebracht 1 gaat ons om het zelfrespect de vraag hoe serieus je als ra& lid wordt genomen. We hebben over iets zitten praten dat al gef bliceerd was.' Geldorp stelde dens de commissie Middelen dati raad alsnog 'ruimschoots aan W komt' en dat de zaken 'in de jitf proporties moeten worden ge# De christendemocraten willen rü overleg over de wijze waarop raad wordt geïnformeerd. Uit de gepubliceerde aanbes^ dingen blijkt dat aanmelden de Europese aanbesteding (bw coördinatie en werktuigbouwkiA ge gedeelten) sinds afgelopen derdag niet meer mogelijk is niet-Europese aanbesteding k> tot en met 21 mei. Eind deze ma* krijgen de geselecteerde aannen» een uitnodiging een bod te do? waarna in juli in het bijzijn van geselecteerde partijen de insc* vingen worden geopend. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS wiu u/.texelsecourant.nl ge Ho Op mei zeil

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 8