Culinaire hoogstandjes op Proeverij Den Burg IEXELSE 2 COURANT 'Terugkeer naar oude tijden' 'Luister naar de beat en verzin daar iets op' Koffieconcert in Spaanse sfeer 'Oester, sushi, loempia en bier gehad' _o PI EN ie Agenda teso DINSDAG 22 MEI 2007 Grote opkomst evangelische dienst In jongerencentrum Time Out werd vrijdag een workshop rappen gegeven. Siana &£wi'8e«*»an* TajcQ Jongeren rappen in Time Out Jongeren die driftig zaten te schrijven, op de achtergrond een telkens terugkerende beat, het was vrijdagavond geen alledaags gezicht in jongerencentrum Time Out in Den Burg. De rapgroep Dopestgezinden uit Sneek trad op en gaf een workshop rappen. Zo'n vijftien jongeren deden mee. Het rappen ontstond volgens And rew Livsey in de ghetto's van New York. Hij is rapper bij Dopestge zinden, zijn artiestennaam is Rase. 'Men organiseerde feestjes waarbij de muziek van twee platenspelers kwam. Een MC (Master of Cere mony, red.) praatte de platen aan elkaar en bracht het feest op gang. Hij kreeg een steeds grotere rol en daar kwam het rappen uit voort.' Ook de Texelse rapgroep Op de mie verzorgde vrijdag een optre den. Deze groep bestaat, na het opstappen van Robin Rump, nog uit twee groepsleden waaronder Dave Sessink. Sessink: 'We hebben één keer met z'n drieën opgetreden in J'Elleboog. Daarna is Robin eruit gestapt omdat hij voor zijn rapcar rière naar de overkant verhuisde. We zijn verder gegaan met het schrijven van teksten. Vanavond is de eerste keer dat we weer optreden.' Nikola Zekic was één van de deel nemers aan de workshop. Hij had al vier regels op papier staan. 'Een jaartje terug schreef ik regelmatig rapteksten. Je luistert eerst naar de beat en daar verzin je iets op.' Zekic zou graag zijn geld verdienen met rappen. Zijn grote voorbeeld is Ghostface Killah van de Wu-Tang Clan. 'Hij is goed omdat hij teksten over zichzelf schrijft. Daaroverheen hoor je de muziek.' De workshop was georganiseerd door Madeion Hin, het afgelopen jaar stagiaire bij Time Out. Het was haar afstudeeropdracht voor de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk. 'Rappen leeft onder de jon geren. Af en toe ving ik de naam Dopestgezinden op. Ik heb gezocht op internet en gevraagd of ze wil den komen.' De rapgroep heeft al een album uitgebracht en is in de rapwereld volgens eigen zeggen redelijk bekend. Hin keek met veel plezier op het afgelopen jaar terug. 'Toen ik begon, kwam er niemand naar Time Out. Ik heb op de OSG een wedstrijd gehouden wie de mooist versierde fiets had. De jongeren die hadden gewonnen, hoefden alleen maar hun prijs op te halen. Zo heb ik ze erbij betrokken en nu bestaat de groep uit zo'n dertig tieners.' Vooral van het organiseren van activiteiten heeft ze veel geleerd. 'Het is belangrijk om de jongeren erbij te betrekken. Voor deze workshop ben ik met drie jon gens op pad geweest om te flyeren en om posters op te hangen.' Robin Koopmans was één van die jon gens. 'Het was in het begin wel een beetje eng om mensen een flyer in handen te drukken, maar later ging het wel. Ik vond het wel leuk.' Hin wil na haar studie een baan zoeken waarin ze met probleemjongeren werkt. 'Ik kan gewoon heel erg goed met die groep overweg.' Aan het einde van de avond was het voor de jongeren tijd hun tekst ten gehore te brengen. De opkomst van het publiek viel wat tegen. Toch was Hin tevreden. 'Het ging hartstikke goed.' Volgens haar begeleidster Esther Duinker, ambulant jonger- werker bij Pharos Texel, hoeft Hin zich geen zorgen te maken over haar beoordeling. 'Ze heeft wel wat fouten gemaakt, maar daar leer je alleen maar van.' Na zo'n dertig jaar afwezigheid was het op Hemelvaartsdag weer zo ver, een evangelische dienst van het Leger des Heils op Texel. Op de ijsbaan stond een grote tent waar de dienst werd gehou den. Jan Brouwer van Boekhan del Het Olijfblad nam het initiatief omdat zijn vrouw zich inmiddels vijftig jaar inzet voor het evange lie op Texel. Korpssecretaris Daan Bok wist alleen van verhalen hoe de bijeenkomsten vroeger waren. 'Ze fietsten eerst naar Den Burg en vervolgens naar de Fon teinsnol waar in de openlucht een dienst werd gehouden. De bijeen komst vandaag is een terugkeer naar oude tijden.' Bok vindt het belangrijk om de banden met Texel aan te halen. 'Van 1936 tot 1941 had Den Burg een eigen korps, maar sinds 1941 valt het onder Den Helder. We verkopen hier nog wel ons tijdschrift De Strijd kreet, maar verder doen we mets. Het zou leuk zijn om volgend jaar weer een dienst te houden, maar de boot maakt het wel prijzig.' De dienst trok bijna tweehonderd bezoekers. De tent bood niet genoeg ruimte, maar door het goede weer kon het overgrote deel van het publiek buiten zitten. Er werd gepreekt en liederen gezon gen, ondersteund door de praiseband Amazing Praise, en het muziek- en zangkorps van het Leger des Heils. afdeling Den Helder. Paula Brouwer had het maar druk met de grote opkomst. Continu was ze in de weer om ervoor te zorgen dat iedereen een zitplek had. In 1957 koos Brouwer ervoor haar baan als gezinsverzorg ster op te zeggen en zich volledig in te zetten voor het evangelie. Ze gaf leiding aan kinderbijbelclubs en aan bijbelclubkampen. Samen met haar man trok ze vijf zomers met een caravan over het eiland voor kinders amenkomsten, onder meer op het strand. Ook waren er samenkomsten op camping Van der Werf en later op camping Loodsmansduin. Van 1983 tot 1999 runde het echtpaar kamphuis Elba bij Den Burg. Jarenlang stonden ze op de markt met een boekenkraam en in 1985 openden ze Boekhandel Het Olijfblad. Het bord De Heer is mijn helper aan de Pontweg is er mede op haar initiatief komen te staan. Brou wer kijkt met veel plezier terug op de evangelische diensten die vroeger op Hemelvaartsdag werden gehouden op het eiland. 'Dat was altijd heel erg gezellig. Half Texel kwam erop af. Daarom is het nu ook zo leuk dat Jan dit heeft geregeld.' De evangelische dienst op de ijsbaan trok bijna tweehonderd bezoekers. De Vleet vernieuwd Ecomare heeft De Vleet, het digitale naslagwerk over zee, kust en wad den, vernieuwd. Alle informatie is her zien en veel illustraties zijn vernieuwd. Ook zijn er onderwerpen toegevoegd. Nieuw is bijvoorbeeld een hoofdstuk over de geschiedenis van het wad dengebied. Ook is er een hoofdstuk over zoetwaterecologie toegevoegd, voor zover het betrekking heeft op het waddengebied. De informatie over waterbeheer is uitgebreid. De Vleet is verkrijgbaar bij Ecomare en kost €11,95. Tijdens de Week van de Zee (19 tot en met 27 mei) kost hij €7,95. In de kerk van De Waal verzorgen sopraan Marian van der Heide en gitarist Rob Nijboer, die samen het duo Abrazo vormen, zondag het laatste Waalder Koffieconcert van het seizoen. Abrazo is Spaans voor omarming, de naam slaat op de intieme sfeer die tijdens de concerten van het tweetal wordt gecreëerd. Van der Heide studeerde aan het conservatorium van Groningen en volgde lessen bij de Canadese sopraan Ann Monoyios. Zij treedt veelvuldig op en beschikt over een breed repertoire (waaronder Middel eeuws, Bach, Schubert en Spaans). Nijboer studeerde ook aan het Gro ninger conservatorium en vervol gens bij John Mills in Londen en de Tsjechische gitarist Pavel Steidl. In 1999 maakte hij een solo-CD, Kokyunbaba. Hij treedt op in ensem bles en samen met klarinettist Wim de Boer. Op het programma staan werken van Barrios, Rodrigo en De Falla met teksten van Garcia Lorca, al bij leven een beroemd dichter en toneelschrijver en daarnaast uit voerder van Spaanse volksmuziek. De Falla noteerde zijn Canciones Populares Espagnolas en gebruikte, evenals Rodrigo, zelf ook de traditi onele Spaanse volksmuziek in zijn composities. Het concert begint om 12.00 uur. De toegang bedraagt €7,-, kinde ren €3,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en voor aanvang bij de kerk. Loch Bult Zodra de eerste berichten over de bultrug in de media verschenen, spoedde ik mij naar 't Homtje om vanaf de boot een glimp van het enorme beest op te kunnen van gen. Een echt zeemonster in onze eigen wateren. Als dat niet bij zonder was! Ik ben de afgelopen dagen diverse keren overgevaren, al die tijd in weer en wind aan dek verkerend, maar heb geen buit rug gezien. Zelfs geen spuitertje vanuit de verte. Op TV hadden ze het over het beest, in zowat alle kranten stond een plaatje, maar in het echie? Ik geloof er na een volgestempelde overtochten- kaart niks meer van. Verdenk de VW van een geweldige propa gandastunt om het toensme wat vroeger in het seizoen van start te trekken. In navolging van het Schotse monster in het meer van Loch Ness, dat door de onder nemers liefkozend Nessie wordt genoemd, hebben wij hier ineens een Loch Bult gekregen met een eigen Bultie. Of wordt het Loch Mars met Marsie? Nee, dat laatste klinkt teveel naar een marsreep. Bultie dus. Ook in Den Helder vaart iedereen er wel bij. En dat is fijn. Een gezamenlijke vreugde tussen Texel en Nieuwe Diep kan alleen maar de band versterken, die door de overlast van het vele autoverkeer van en naar het eiland al geruime tijd wat rafelig is. Er zijn echter ook andere geluiden. Een verbolgen Tesselaar vertelde dat hij door de toestroom van al die nieuwsgierige automobilisten twee keer de boot gemist had. Hij wenste zich, ondanks aandringen, niet te verdiepen in het toeristisch aspect van Bultie: 'Dood aan de walvis!' Zo blijken er voor de wis- peltunge consument twee kanten aan de walvis te zitten. Vertel mij maar welke de goeie is. Pien Verberg Lekkerbekken kwamen donder dag goed aan hun trekken op de Proeverij Den Burg. Negen eet- gelegenheden in Den Burg en de Tesselse Oesterman bereidden tal van culinaire hoogstandjes. Van sushi tot pannacotta; het was smullen geblazen. leder restaurant had een eigen hoek in de grote witte tent op de Groene- plaats, die ze naar eigen believen konden inrichten. Sommige eetge- legenheden, zoals Freya, deden dit met tafeltjes, andere lieten deze achterwege. De opkomst was goed. Broer en zus Hans en Renee Too- nen konden de drukte bijna niet aan bij de verkoop van de raaksjes. Onder muzikale begeleiding van Small Buzz deed Henk Roelenga uit Nietap mee aan de bierproeverij. Hij koos voor het tweede menu, wat bestond uit Orval, Archel Blond, Westmalle Dubbel en Westvleteren 12. Hij had zijn eerste slok Orval op. 'Deze is lekker, maar ik verheug me het meeste op Westvleteren 12. Die is gekozen tot beste bier van de wereld.' Zijn favoriete bier is La Trappe. 'Dat is het enige Neder landse trappistenbier. Maar eigenlijk drink ik liever wijn. Ik ben een beetje een vinoloog.' Fenny Schagen uit Oudeschild zat aan een tafel bij de stand van Res taurant Het Tessels Kwartier. Ze genoot van de chocolademousse. 'Ik ben hier nu een uur en heb al een oester, sushi, loempia en bier gehad. De oester smaakte erg goed, maar eigenlijk was alles even lekker.' De sfeer op de proeverij vond ze aangenaam 'Het is echt heel erg leuk. De muziek is goed en natuurlijk speelt ook het mooie weer een grote rol.' Volgens Bouke Weber, general manager bij De Lindeboom en bij Greenside in De Koog, liep het goed bij de stand van 't Schoutenhuys. De Lindeboom en 't Schoutenhuys hadden samen een deel van de tent, maar op de Proeverij werd voornamelijk onder de vlag van 't Schoutenhuys gekookt. Weber: 'Op vrijdag en zaterdag zit 't Schouten huys vol, maar op de andere dagen is dat minder. We proberen op deze manier de naemshekendheirl te ver groten.' Chef-kok Pieter Krugers was voor één dag omgedoopt tot Pedro. Hij bereidde vleesspiesjes op Mallorcaanse wijze. 'Pieter at ze een keer op vakantie op Mallorca. Hij heeft geprobeerd dezelfde krui denmelange te maken. Het smaakt bijna net zo goed als op Mallorca, alleen is daar het weer beter', aldus Beiden waren het met elkaar eens dat de loempia van Osprey het lek kerste was wat ze tot nu toe hadden gehad. Ondanks dat Osprey in de achterste hoek van de tent stond, was het er druk. Dat de loempia goed in de smaak viel, vond eigenaar Claudia Koorn leuk om te horen. 'We heb ben ieder jaar wel loempia's. Dit is een variant met kipsaté en mango chilisaus bedacht door mijn man Markus.' Dat er dit jaar muziek bij de Proeverij was, vond Koorn een goed initiatief. 'Vorig jaar was er Het was smullen geblazen op de Proeverij Den Burg. Weber. Ook de paella vond gretig aftrek onder de bezoekers. 'We zijn nu een uur bezig en dit is al de tweede pan.' Even verderop stonden Betty en Teus van E uit Amersfoort aan een statafel te eten bij Freya. Sinds 1999 staan ze met de caravan zowel in het voor- als in het naseizoen op Kampeerterrein 't Woutershok in De Dennen. Ook voorheen kwamen ze al op het eiland. Betty: 'Texel is ons tweede thuis. Onze eerste vakan tie samen was in Bosch en Zee, destijds nog een jeugdherberg. We waren twintig jaar, maar jongens en meisjes moesten apart van elkaar slapen. Zo ging dat in die tijd.' Het stel noemde de Proeverij enig. 'We houden het altijd in de gaten wanneer dit is. Soms komen we bekenden tegen van de camping en dan praten we met elkaar over wat wr habhfln oerieten'. aldus Bettv geen muziek. We stonden naast de bar. Dat trok ook veel mensen, maar dit is wel net zo gezellig.' Koorn stond met plezier op de Proeverij. 'Het kost ons wel veel werk. Ook moet het restaurant dicht omdat we met z'n tweeën zijn, maar het is altijd erg leuk.' Naast het eten was er nog meer te beleven op de Proeverij. Zo waren er buiten de tent twee springkus sens, konden kinderen geschminkt worden en was er een oldtimer show. Charles Bosma van de Stich ting Folklore Texel organiseerde de autoshow. 'Heino Huizing vroeg of ik hier wilde staan met de oldtimers. De mensen zijn erg geïnteresseerd.' Samen met zijn broer Paul had hij even tijd om een kijkje in de tent te nemen. Paul: 'We zijn nog niet binnen geweest en hebben nog niets geproefd. Eerst maar eens een biertie.' Dinsdag 22 mei: De afdeling dialect van de Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Volleybalvereniging Tevoko houdt jaarvergadering in De Schakel, het gebouwtje naast de hervormde kerk in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: Spiderman 3 (19.30 uur); Letters from Iwo Jima (20.00 uur). Woensdag 23 mei: In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg 214 B (tussen Den Burg en Oudeschild) starten om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen. Informatie tel. 313229. Hans Witte van het NIOZ spreekt in de bibliotheek aan de Dnjverstraat in Den Burg over vissen in de Waddenzee. Aanvang 20.00 uur, toegang €2,50. Het medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Via wat zij haar 'gidsen uit de ongeziene wereld' noemt, krijgt zij boodschappen door, bestemd voor belangstellenden in de zaal. De avond begint om 20.00 uur. Entree €8,- In Cinema Texel draaien de volgende films: Mr. Bean's Holiday (14.00 uur); Haaibaai (14.15 uur); Spiderman 3 (16.00 uur); Pirates; At world's End (16.15 19.30 uur); Letters from Iwo Jima (20.00 uur). Donderdag 24 mei: In Ecomare wordt van 13.30 tot circa 16.40 uur een symposium gehou den over trekvogels. Onderzoekers vertellen over de problemen van ver schillende soorten trekvogels. De pre sentaties zijn in het Nederlands, de toegang is gratis. Rachel Kruk, vertegenwoordiger van de Vereniging voor Bortsvoeding Nederland, houdt een informatiebij eenkomst voor zwangeren. Aanmel den via vbn@texel.com. In de Compagnie bij de passan tenhaven in Oudeschild wordt vanaf 21.30 uur een salsa-avond Hoogwater te Oudeschild Di. 22 00.50 en 12.54 u. Wo. 23 01.17 en 13.45 u. Do. 24 02.00 en 14.56 u. Vr. 25 02.47 en 15.35 u. Za. 26 03.54 en 16.25 u. Zo. 27 05.47 en 17.40 u. Ma. 28 06.20 en 18.30 u. Di. 29 07.17 en 19.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 3 |um op om 05.19 en gaat onder om 21.58 uur. woensdag 1 juni nieuwe maan. Woensdag 23 mei eerste kwartier gehouden. De entree is gratis. In Cinema Texel draaien de volgen# films: Pirates; At world's End (20; uur); Spiderman 3 (20.15 uur). Vrijdag 25 mei: In de koffiecorner van de HEMA de Weverstraat in Den Burg kan rs 19.00 tot 21.00 uur worden ir schreven voor de volgende week':? houden Avondvierdaagse. Deelname kost €3,50. In Cinema Texel draaien de vc films: Pirates; At world's End (15.; 18.30, 20.45 uur); Teenage Mi Ninja Turtles (16.00 uur); Holiday (18.45 uur); Perfect Strang» (19.00 uur); Spiderman 3 (21.45 uur) In verband met te verwachten pr». sterdrukte zet TESO vrijdag van 9.x tot 20.00 uur naast de Dokter Wage- maker ook de Schulpengat in. Zat» dag is dat het geval tussen 9.30 16.00 uur. Op zondag zijn geen ex afvaarten gepland. Reizigers uit Den Helder moeten vrijdag van 110) tot 19.00 uur rekening houden rre een half uur wachttijd, vanaf Texel dat het geval tussen 9.00 en 12.CC uur. Zaterdag worden op Texel wachttijden verwacht, in Den Hek'? tussen 9.00 en 14.00 uur een half uu; Meer informatie via telefoonnumnw 369692 of www.teso.nl. TEXELSE 3fcoU RA.V Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Opaion* Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34.85 im Per jaar €71,10 68.95 laur Bij verzending naar het buitenland zi|npj- tokostpn verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vooi afloop van de abonnementsperiode Nabestelling foto's: Cursus bezoekdier Suzan Vlaming verzorgt binnenkort een cursus bezoekvrijwilliger, voor mensen die met hun huisdier op bezoek willen in verzorgings- of verpleeghuis, waar een bezoekje van een hond velen een plezie rige afleiding bezorgt. Deelnemers aan de cursus leren wat het beste is voor het dier, voor de mensen die het bezoek krijgen en voor de begeleiders. De cursus bestaat uit vijf lessen van anderhalf uur. Deel name kost €75,-. Aanmelden kan bij Suzan Vlaming, tel. 06-10692087, e-mail smvsmv@hotmail.com. Meer informatie is te vinden op www. bezoekdier.nl en www.clinidogs. com. Vlaming begint op 2 juni met een nieuwe serie clickertrainingen voor honden. In tien weken worden de deelnemende honden opgevoed tot een gehoorzaam maatje. De trainin gen, die plaatsvinden aan de Schor- renweg bij Oosterend, zijn geschikt voor alle rassen en voor honden van alle leeftijden. Dansfilm in Amsterdam Fragmenten uit de dansfilm Os kere diepten van Ericka Voortmar. zaterdag te zien op Dans voor U een festival in en rond Tl Engelenbak in Amsterdam. Het te' van het festival is 'dans op Ictó Wandelend en winkelend publiekk tijdens het festival op verschfci locaties een diversiteit aan dansst te zien. Fragmenten uit de film Voortman worden opgenomen mi filmprogramma van vijftig minuien Borstvoeding Bij Rachel Kruk in Oudesc: contactpersoon van de Verer: voor Borstvoeding Nederland (F wordt donderdag een avond borstvoeding gehouden, spes voor zwangeren. De kennismak^ bijeenkomst wordt gehouden de Commandeurssingel 15, be om 20.00 uur en duurt maxi" twee uur. Er wordt een bijdrage: €1,- gevraagd. Aanmelden (bj keur via e-mail) kan via vbn@!f' com en via tel. 322734. (Fofo Sfuns SUxml Vogelschilderijen in Ecomare In Ecomare is vanaf donderdag een expositie te zien van schilderijen van Dirk Moerbeek. Moerbeek heeft al van kinds af een passie voor vogels en bracht ontelbare uren in het veld door met verrekijker en telescoop. De groeiende behoefte zich verder te bekwamen in het maken van veldschetsen leidde ertoe dat hij een opleiding tekenen en schilderen volgde aan de Koninklijke Acade mie van Beeldende Kunsten in Den Haag. In het voorjaar van 2000 nam hij het besluit full-time kunstenaar te worden met vogels als inspira tiebron. Hij streeft naar een beeld dat zodanig op een foto lijkt dat de toeschouwer in verwarring raakt. De compositie geeft bovendien een snapshot-achtige, niet-gearran- geerde indruk, zodat de toeschou wer het gevoel krijgt dat hij het tafereel zelf in het echt had kunnen waarnemen. Salsa-avond in De Compagnie Salsa Texel verzorgt donderdag: avond met salsadans en -muz« restaurant De Compagnie, nabij passantenhaven van Oudescri ledereen is welkom. De avond bey om 21.30 uur, de entree is vrij

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2