Paal 12 even Cannes van Texel Veel planten en servies op fair bij Zelfpluktuin Directeur 'Niet week, maar eeuw van de zee' Elstgeest verlaat Maartenhuis Zeiljacht verliest roer Week van de Zee geopend bij paal 17 rmtA TEXELSE 5 COURANT 'Zelfpluktuin kreeg in begin veel tegenwerking' i problemen door een defect aan het 12 mocht zich woensdag even het Cannes van Texel noe- W 8,7j men. Het strandpaviljoen was losjf uitgekozen als de plek waar de 77- belangrijkste mensen van de :l film Zomerhitte aan de landelijke media werden gepresenteerd. Oe PR-vrouw van Zomerhitte had het er maar druk mee. Camera ploegen, fotografen en journalisten van meer dan tien verschillende media, waaronder RTL Boulevard Shownieuws van SBS 6 waren neergestreken in het paviljoen van Jan-Sieme Dros. Allemaal om met jan Wolkers, hoofdrolspelers Sop hie Hilbrand en Waldemar Toren stra, regisseur Monique van de Ven en scenarioschrijver Edwin de Vnes te kunnen praten, ledereen was beschikbaar voor de draaiende camera, maar het moest allemaal wel een beetje gecoördineerd ver- De vijf personen hebben eveneens druk met alle interviews. De ene cameraploeg wilde ze op het strand spreken, nummer twee plaatste ze in de duinvoet en nummer drie vond het terras van Paal 12 de beste plek voor een gesprek. Alleen Wblkers bleef permanent achter de plekke samengestelde perstafel het strandpaviljoen zitten. Zijn vrouw Karina wilde niet dat ook hij de ene naar de andere plek op het strand zou worden gedirigeerd. Binnen was het voor de ereburger echter ook goed toeven. De came raploegen en verslaggevers trokken een rij voorbij om hem te inter viewen. En zelf vond Wolkers het prachtig dat een strandpaviljoen op Texel dé plek voor een landelijke perspresentatie was. 'Je hebt hier de zee waarin het schuim zijn banen trekt en de vogels voorbij vliegen als achtergrond. Dat is toch een veel betere plek om te praten over een film die op Texel wordt opgenomen, DINSDAG 22 MEI 2007 Het strandpaviljoen bij Paal 12 was woensdag de plek waar de hoofdpersonen van Zomerhitte acte de presence gaven a dan een of ander Amsterdams hotel waar zulke bijeenkomsten meestal plaatsvinden.' Burgemeester Joke Geldorp en Erik van der Spek van Staatsbosbeheer, eveneens aanwe zig om vragen te beantwoorden, moesten het zonder de camera's van Shownieuws en Boulevard stel len. Relatie Torenstra en Hilbrand beantwoor den een paar uur lang onvermoeid vragen die voor een groot deel over hun relatie gingen. In de film spelen ze als Bob en Kathleen een lief deskoppel en in het echt hebben ze sinds anderhalf jaar ook een van elkaar uitgekozen. De mensen die de hoofdrolspelers uitzochten wisten niet dat de twee een koppel waren, maar het was ze tijdens de casting wel opgevallen dat er 'veel chemie' tussen Hilbrand en Toren stra was. Voor Hilbrand, in het dagelijks leven presentatrice bij BNN, wordt het de eerste keer dat ze langere tijd op Texel is. Torenstra, die De Gier speelt in de TV-serie Grijpstra en De Gier, heeft meer ervaring met het eiland. 'Ik ben hier geregeld op vakantie geweest, nog wel eens op de fiets van Alkmaar naar Texel gereden en heb hier ook een brevet relatie. Ze hadden een verhaal voor voor parachutespringen gehaald.' de media; ze waren onafhankelijk Dat laatste en ook diverse andere activiteiten waarbij lichamelijk letsel kan worden opgelopen, is voor de hoofdrolspelers de komende weken overigens uit den boze. Dat is con tractueel vastgelegd. 'Monique van de Ven ziet ons het liefst nog niet eens door het bos joggen', vertelt Hilbrand lachend. De makers van de film hebben een budget van ongeveer 2,5 miljoen euro tot hun beschikking. Er staan tot eind juni 28 draaidagen gepland. Bij het merendeel daarvan zijn de makers afhankelijk van mooi weer. 'Het is een film waarbij de zomer zichtbaar moet zijn. Als het nou niet helemaal 's zomers is, kunnen we bij de montage nog een en ander bijwerken, maar het moet niet rege nen.' Twaalf en een half jaar bestaat de Zelfpluktuin op Texel. Ter ere daarvan hielden Willem en Trudy Boersen zaterdag een tuinfair op hun terrein. Zo'n dertig kramen met onder meer planten, servies en schilderijen waren te bezich tigen. Het begon allemaal met een witlof kwekerij. Trudy: 'Veel kwekers van witlof verbouwen in de zomer aard beien. Dat gingen wij ook doen. Verder hadden we bloemen op ons land. We kregen van passanten vaak de vraag of ze die tegen betaling mochten plukken.' Zo ontstond het idee een Zelfpluktuin te beginnen. In Amersfoort bestond er destijds al één en het stel toog daarheen om te zien of het een goed concept was. Bezoekers van de Zelfpluktuin kunnen onder meer bloemen, fram bozen en kruisbessen plukken. Bij de uitgang worden het gewicht en de prijs bepaald. Alle kramen op de fair waren van Texelaars, met uitzondering van Jan de Meester uit Heemskerk. Hij maakt figuren, zoals zeearenden, van metaal die vervolgens worden voorzien van een zinklaag. Door een schildercursus kwam hij op het idee dit als hobby te gaan doen. 'ledereen schildert tegenwoordig. Ik wilde wat anders en verzon dit.' Zijn voorkeur gaat uit naar agrarische figuren. 'Ik heb de landbouwschool gevolgd. Daar komt die interesse vandaan.' De Meester was tevre den over de handel. 'Ik heb al wat verkocht.' Bij de kraam van Anna-Marie Rei- ding, van Marie's hobby deco shop, was het druk. Vooral kinderen zaten op de banken bij de stand. Ze konden borden, mokken en hou ten figuren beschilderen. 'Het loopt hartstikke goed. Ik heb al bijna geen borden en mokken meerAls hulpje had Reiding Quincy van der Veen uit Den Burg meegenomen. Haar moe der lag op dat moment te bevallen. 'Ik vind het heel leuk dat ik er een broertje of zusje bij krijg. Ik heb al een zus en een stiefzus.' Reiding is een vriendin van Trudy Boersen. Ze vindt dat het duo heel toegewijd met hun bedrijf bezig is. 'Ze heb ben in het begin veel tegenwerking gehad. Ik vind het fantastisch wat ze hebben bereikt.' Tini Biesterbos uit Castricum kwam naar de Zelfpluktuin om jam te kopen, maar toen ze zag dat er een markt was, besloot ze die over te lopen. Haar kleindochter Floor Biesterbos en vriendinnetje Bntt Bijl hadden allebei een bord beschil derd bij Reiding, Het was voor Bies terbos dit jaar al de derde keer dat eens een bezoek gebracht aan de Vorig jaar was mijn man ziek en besloten we om niet naar het bui tenland, maar naar Texel te gaan. Sindsdien zijn we hier niet meer weg te slaan.' Het leuke aan Texel vond Biesterbos dat er veel ver schillende dingen te doen zijn. Floor was het met haar oma eens. 'We gaan zo op een garnalenboot en morgen paardrijden op het strand. Dan gaan we in galop of misschien nog wel harder.' Volgens Lindy Stroo, van tuinboer- derij De Halm in Eierland, liep de handel beter dan verwacht. 'Het is altijd moeilijk om in te schatten hoeveel je mee moet nemen.' In haar kraam stonden voornamelijk planten, maar ook beelden en tuin- accessoires. 'Ik ben gisteravond de winkel door gegaan en heb gepakt wat ik zelf mooi vond. Wat hier staat is een afspiegeling van ons assorti ment.' Bij de aardbeienplanten stond Koos van Roon te zoeken naar goede exemplaren. De planten gingen mee met zijn zoon die in Rotterdam woont. Van Roon heeft een moes tuin bij het zwembad in Den Burg 'Je moet erop letten dat de plan ten er gezond uitzien. De vruchten moeten goed zijn en de bladeren mogen aan de onderkant niet geel zijn, want dan hebben ze te weinig water gehad.' Van Roon had wei- ze met haar man op Texel stond met de camper. 'Toen ik jong was, ben ik eens op schoolreis op Texel geweest. Daarna 48 jaar niet meer. Het maakte toen dus geen indruk. Zelfpluktuin en vond het jammer dat de aardbeien niet mochten worden geplukt. Zijn zoon Robert lachend: 'Maar nu heb ik ze gekocht, dus kan ik ze zelf plukken.' Er stonden zo'n dertig kramen op de tuinfair van de Zelfpluktuin. Peer Elstgeest vertrekt als direc teur van het Maartenhuis. Hij wordt leidinggevende op een vrije school in Zutphen. Elstgeest (54) is tien jaar directeur geweest van de leefgemeenschap voor ver standelijk gehandicapten bij De Koog. De op antroposofische leest geschoeide zorginstelling groeide onderzijn leiding uit tot één van de grotere werkgevers op het eiland. Ook werden de banden met de Texelse samenleving aangehaald. Voorheen had de instelling de naam vooral een gesloten gemeenschap Ie vormen. Elstgeest maakte zijn vertrek afge lopen week bekend. Per 1 augustus wordt hij directeur van de boven bouw van de Zutphense Vrije school voor voortgezet onderwijs. Voordat Elstgeest naar Texel kwam, werkte I hij al als leraar geschiedenis in het onderwijs. Tot half juli blijft hij op het Maartenhuis actief. Hij vertrekt op een moment dat de zorginstelling onderzoekt of ver dere samenwerking en eventueel een fusie met de Raphaëlstichting in Schoorl tot de mogelijkheden behoort Dat is de stichting die eerder dit jaar al Donatus (sinds dien Novalishoeve) kocht om er een zorgboerderij van te maken. Volgens Elstgeest komt zijn vertrek niet voort uit de -samenwerkings plannen. 'Daar ben ik zelfs een groot voorstander van, omdat het Maartenhuis zich dan binnen een Kaartjes voor zeesleepboot In de feestweek die wordt gehou den ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van TESO, kunnen voetgangers dagelijks van Oudeschild naar Den Helder oversteken met de zeesleepboot Holland. Kaartjes voor deze reis zijn vanaf deze week verkrijgbaar bij de VW. Van 15 tot en met 21 augustus worden dagelijks overtochten gemaakt. Per afvaart zijn tachtig plaatsen beschikbaar. Er is alleen ruimte voor voetgangers en er wor den enkele reizen verkocht, of mini- Geen controle over zeiljacht Reddingsboot Francine Kroesen heeft vrijdagmiddag een zeiljacht met vijf opvarenden in veiligheid gebracht. Het schip voer bij de NlOZ-haven tegen wind en golven in. De schipper had het jacht niet meer onder controle. Opstapper Bram Fey nam het roer van de boot over en zocht rustiger vaanwater op bij de Mokbaai. Vier opvarenden zijn daar overgezet op de Joke Dijkstra (reddingsboot van het station in Den Helder). De KNRM bracht het schip naar de haven in Den Helder. cruises heen en terug. Een enkele reis Oudeschild-Den Helder of Den Helder-Oudeschild kost €5,-, een minicruise Oudeschild-Den Helder- Oudeschild €7,50. Deze prijzen zijn inclusief een consumptie aan boord. Een overzicht van de afvaarten is te vinden op www.texel.net/vervoer/ 10Ojaar. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de balie van de VW. Geïnteres seerden van de overkant krijgen de kaarten na overmaking van het juiste bedrag per post toegestuurd. Meer informatie is ook te vinden op www.100jaarteso.nl. Texel helpt Wit-Rusland De stichting Texel Helpt is in de bres gesprongen voor de stichting Vrien den van Ziburys in Woerden. Deze organisatie zou binnenkort naar Wit- Rusland vertrekken om er kleding, schoenen, dekens, schoolmateri aal en andere hulpgoederen uit te delen aan de arme bevolking, maar werd getroffen door een enorme brand. Het spontane gebaar van Texel Helpt om te hulp te komen, werd door de Woerdens stichting blij verrast geaccepteerd. Begin juni om er een vrachtauto naar Texel om de aangeboden goederen, met een omvang van circa 30 kubieke meter, op te halen, zodat er alsnog een transport naar Wit-Rusland kan worden georganiseerd. 'Het is 5 voor 12 voor de trekvo gels.' Met deze woorden werd zaterdag bij paal 17 de Week van de Zee geopend. Thema van de week is In Vogelvlucht. PvdA- Kamerlid Diederik Samson hees de vlag samen met Just van den Broek van Ecomare. Tegelijker tijd werd de aftrap gegeven voor de jaarlijkse verkiezing van het Schoonste Strand van Neder land. Met een rupswagen werden Sam son, Van den Broek en Ingeborg Biemans, woordvoerder van de stichting het Schoonste strand van Nederland, van paal 12 naar paal 17 vervoerd. Eigenlijk zou dit per boot gebeuren, maar door de hoge gol ven was dit niet mogelijk. Telkens als de rupswagen met een ruk in beweging kwam, zorgde dat voor veel hilariteit in de wagen. Samson: 'Ik heb bij Greenpeace gezeten, dus ik ben die hoge golven wel gewend. Het is jammer dat we niet per boot gaan, maar dit is ook erg leuk.' Samson zou liever zien dat het met de week, maar de eeuw van de zee werd. 'De zee is het laatste onge repte natuurgebied. We moeten ons daar bewust van worden. Vanuit de politiek zet ik me bijvoorbeeld in tegen de olielozingen van schepen.' Volgens Van den Broek heeft 90 procent van de trekvogels plastic in de buik, waaronder ballonnen en condooms. 'Dat is gevaarlijk, want die sluiten de maag van de vogels af. Er ligt te veel troep op de stran den. Trekvogels overleven de tocht van en naar het zuiden vaak met door het eten van zwerfafval.' Samson, Van den Broek en Bie mans zetten na de opening hun woorden om in daden en begonnen het strand bij paal 17 op te ruimen. Veel rommel lag er echter niet dus deze klus was snel geklaard. Reden om Texel maar gelijk uit te roepen tot het schoonste strand van Neder land? Biemans: 'Texel is al een keer als tweede geëindigd. Sluis heeft nu twee keer achter elkaar gewonnen. Wat dat betreft zou het leuk zijn als Opknappen school pakt duurder uit De Lubertischool in De Koog wordt opgeknapt, waarbij onder andere de kozijnen worden vervangen. Bij de aanbesteding bleek dat die vervanging €137.000,- kost, €35.000, - meer dan begroot. B en w vinden dat reëel en stellen het benodigde bedrag beschikbaar. De school had ook gemeentelijk geld gevraagd voor het bekosti gen van de ontruimingsinstallatie, maar b en w vinden dat dit voor rekening van de school zelf moet komen. Daarnaast had de school verzocht om vergoeding van de extra gemaakte architectkosten ten bedrage van €8.125. - maar het college stelt dat het schoolbestuur niet aannemelijk heeft gemaakt dat het om dit bedrag gaat en dat deze kosten noodzakelijk zijn gemaakt. Vergoeding wordt daarom afgewe zen. Het Nederlandse zeiljacht Blue e,®r kwam vrijdagochtend in de Problemen door een defect aan het roer. Het schip had vijf opvarenden. Reddingsboot Francine Kroesen nam het schip op sleeptouw en meerde het af in de jachthaven van Oudeschild. een ander strand nu eens wint.' Bij de verkiezing worden 93 Noord zeestranden gekeurd. t Vrijwilligers van de ANWB brengen drie keer onaangekondigd een bezoek aan de stranden. Van den Broek vindt het leuk dat de landelijke opening van de Week van de Zee op Texel is. 'Samen met de Kustvereniging, Stichting De Noordzee en Stichting Duinbehoud is Ecomare initiatiefnemer van dit evenement. Dit jaar organiseren wij het en dan is het wel zo leuk dat hier de opening is.' Samson werd gevraagd de opening te verrichten in verband met zijn inzet voor de natuur in de Tweede Kamer. Van den Broek: 'Hij zit in het bestuur van de Stichting Texels Museum, daar is Ecomare een onderdeel van. Maar we hebben hem vooral gevraagd om zijn betrokkenheid bij de zee.' Samson heeft meer met de andere Waddeneilanden dan met Texel. 'Ik ga daar vaak heen voor vakan tie. Op Texel kom ik met zo vaak. Daarom is het leuk dat ik nu eens hier ben.' Peer Elstgeest aan tafel bij Maartenhuisbewoners Peter en Marteen. (Foto Jeroen van Hattvm/BeeKlbanK Texel) groter verband verder kan blijven ontwikkelen. Ik vertrek omdat ik nu nog de kans heb een keer van baan te veranderen. Daarnaast is bij mij na tien jaar het enthousiasme wel op. Directeur zijn van het Maarten huis is een baan met een beperkte houdbaarheidsdatum, zeker als je ook intern woont. Een opvolger kan zich waarschijnlijk beter met de voortgang van verdere samenwer king bezighouden.' Op welke wijze Elstgeest wordt opgevolgd, is vooralsnog een vraag. Dat is onder meer afhankelijk van een toekomstige samenwerking met de Raphaëlstichting. Volgens hem zou het verstandig zijn als een nieuwe directeur niet in de leefge meenschap zelf woont, zodat het een minder belastende baan is. Het onderzoek naar de verdere samen werking moet leiden tot plannen die, naar verwachting, in het najaar aan bestuur en medewerkers van het Maartenhuis worden voorgelegd. De organisaties werken al samen op het gebied van sociaaltherapeu- tische opleidingen en zijn lid van de Nederlandse Vereniging van Antro posofische Zorgaanbieders. Er werken op het Maartenhuis momenteel 57 mensen die geza menlijk 32 voltijdsarbeidsplaatsen voor hun rekening nemen. Daar van zijn 12 interne medewerkers, de rest woont buiten de gemeen schap. 'Dat is een verdubbeling ten opzichte van tien jaar geleden. Toen hadden we nog 20 externe medewerkers en ook 12 interne.' Drie komen van de overkant, de rest van de 57 krachten is Texelaar. Het aantal verstandelijk gehandi capten op de werkplaats steeg de afgelopen tien javan 25 naar 51. Het aantal bewoners groeide van 18 naar 31. Het budget steeg van anderhalf miljoen gulden naar zo'n 2,2 miljoen euro per jaar. 'Daarmee zijn de meeste doelstellingen om bepaalde zaken te verdubbelen wel gehaald.' Het afschaffen van de zogeheten sociocratie was een van de zwaarste klussen die de vertrekkende direc teur de afgelopen jaren op zijn bord had. Sociocratie is een systeem waarbij alleen besluiten worden genomen als niemand overwegend beargumenteerde bezwaren heeft, De sociocratie in het Maartenhuis vergde volgens Elstgeest erg veel kennis, inzicht en teveel overlegtijd van veel medewerkers. Het afschaf fen van de sociocratie verliep niet vanzelfsprekend, maar stuitte op de nodige weerstand. Volgens Elstgeest is de invoering van de nieuwe bedrijfsstructuur waarbij een managementteam (hij, Rika van den Berg en Jan Gremmen) de lijnen uitzet inmiddels afgerond. 'Maar nu moet er nog een cultuuromslag plaatsvinden en dat kan nog wel een paar jaar duren.' Ingeborg Biemans, Just van den Broek en Diederik Samson ruimden het strand op.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5