'Brug tussen ambtenaren, raad en college bouwen' Deense garnalenvisserij succesvolle onderneming onds Ondanks borgsom van €10.000,- l5ég!K?J«J TEXELSE J COURANT 2006 was voor De Krim een 'memorabel jaar' Rob Heijman nieuw raadslid GroenLinks Hoogwaardige keuken vergt meer vakmensen v\'£oe7 w Kte-h^i <rj?v DAGELIJKS TEXELS NIEUWS u;wu;.texelsecourant.nI paar weken op De Krim vijf chalets indervaliden. Eén van de vele nieuwe ontwikkelingen in het (Foto Gerard Trmmormon'BoeltJbank Texel) der Meer, Aart Zegers en Meijert Klein maken de SC41 klaar voor de kreeftvisserij. Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Bankrekening 22.32.20.175 www.texeIfonds.nl VRIJDAG 25 MEI 2007 kwaliteit en beleving werkt. Met name tijdens het tussenseizoen, de periode april, mei en juni, wordt steeds drukker, waarbij ook het weer en de economie meewerken.' De verhuuromzet van de chalets steeg met 19,4 procent, die van bungalows met 14,8 procent en de horeca genereerde een meeromzet van €322.157,-. Ook de vooruit zichten voor 2007 zijn goed. 'Bij de verhuur van de bungalows liggen we nu al drieëneenhalve ton vóór op 2006.' De vernieuwing op De Krim is nog niet ten einde. Bedoeling is om aan het eind van dit jaar te starten met de bouw van dertig familiehuizen, voor groepen van acht tot twintig personen. De slaapplaatsen waren volgens Groothuis deels nog in reserve. 'En de rest komt uit de omzetting van kampeerplaatsen. De gemeente heeft daarmee inge stemd omdat de ondergrens voor het toeristisch kamperen nog niet is bereikt. Bovendien zijn er door de uitbreiding van het kamperen bij de boer plaatsen bijgekomen Op De Krim houden we ruimte genoeg over voor kampeerders. Alleen viertot vijf weken in het hoofd seizoen is het hele terrein bezet. Er is veel vraag naar familiehuizen, die een veel hoger rendement heb ben dan kampeerplaatsen.' Met de huizen is een investering van €6 miljoen gemoeid. Vroeg ontbijt voor Waalders De bewoners van De Waal zit ten morgenochtend met z'n allen vroeg aan het ontbijt. De mini-blis op het land van Flip Breman aan de Spangerweg, die om 7.00 uur wordt aangestoken, wordt gecombineerd met een geza menlijk ochtendmaal. 'We beginnen om 6.00 uur met lui lak en daarna gaan we in optocht naar de mini-blis', aldus Jeannette van der Haas uit De Waal. 'Normaal sta je bij de meierblis met een bier tje, een Juttertje of een borrel en nu hebben we een ontbijt.' Diverse Waalders zijn inmiddels met de voorbereidingen bezig. Het dorp krijgt een mini-blis, omdat de grote blis een paar weken geleden in ver band met brandgevaar moest wor den afgelast. Yvette van der Haas en Merel Tjepkema stapten daarna naar de burgemeester met de vraag of alsnog iets voor het dorp moge lijk was. Parkeeronderzoek centrum Den Burg B en w overwegen een onderzoek in te stellen naar de parkeermo- gelijkheden in Den Burg in nauwe samenhang met de plannen voor een nieuwe Groeneplaats. Een van de vraagstukken betreft de wenselijkheid van parkeervakken aan de Burgwal voor de daar in het park te bouwen woningen. Een fraaier straatbeeld ontstaat als daarvan wordt afgezien en de benodigde parkeervakken (uit sluitend bedoeld voor omwonen den) wordt gezocht in een door bebouwing en groen omsloten terreintje aan de westelijke kant van het park, een zogeheten par- keerkamer. B en w stellen de raad wat betreft de nieuwe Groeneplaats definitief te kiezen voor het ontwikkelingsmodel C dat bij de onlangs afgesloten inspraakronde de meeste stemmen kreeg, inclusief de optie om hui zen te bouwen aan de Burgwal. Het door velen ondersteunde idee om de Parkstraat smaller te maken zodat die meer beslotenheid krijgt, is door het college overgenomen, maar het ziet er niet naar uit dat die versmalling ook binnen afzienbare tijd kan worden verwezenlijkt. Wel zal dit in het voor het centrum te maken bestemmingsplan mogelijk worden gemaakt door het aange ven van rooilijnen die enkele meters voor de bestaande gevelrij liggen. Bij het verder uitwerken van het plan zal scherp worden gelet op de afgesproken 'budgettaire neutrali teit'. Uitvoering mag per saldo niets kosten. Dit is te beïnvloeden door voldoende bouwmogelijkheden in het plan op te nemen. «jr<v - (jSB Voor een opleiding milieuma nagement liep hij ooit stage bij de gemeente Texel. Dinsdag betrekt Rob Heijman uit Den Burg een andere positie bij de lokale overheid. Hij wordt raadslid voor GroenLinks. De 55-jarige Heijman neemt de plaats in van Rikus Kieft, die begin 'Er wordt in de Texelse hotels en restaurants steeds hoogwaardi ger gekookt. Daar zijn we hart stikke trots op, maar het vergt wel meer vakmensen', vertelt Rob Teisman van Hotel Molenbos, die zich inspant voor de opleiding van koks en andere horecame- dewerkers en contactpersoon is voor leerbedrijven. Teisman: 'Voorheen had je in de keu ken een kok en wat hulpjes en werd er veel met kant-en-klaarproducten gewerkt. Nu wordt er ter plekke van alles zelf gemaakt, met Texelse producten gewerkt en noem maar op. Toen we vijftien jaar geleden de opleiding van het ROC naar Texel haalden, wisten we dat de kwaliteit in de keukens omhoog zou gaan, met als gevolg dat er meer arbeid nodig zou zijn. De opleiding heeft er wel voor gezorgd dat we zelfs koks kunnen genereren. Per jaar stromen er zo'n vijftien leerlingen in voor de opleiding tot kok, gastheer of -vrouw en kunnen we zelf opleiden tot ondernemersniveau. Het aantal leerbedrijven op Texel is gegroeid van twintig naar dertig. Maar het is wel een investering voor de lange termijn. En het geeft niet de garantie dat de leerling die je opleidt later bij je in de keuken gaat staan. Van mijn leerlingen is er eentje hier chef-kok geworden, de rest is over het eiland verspreid Wat je ook ziet is dat leerlingen die de opleiding hebben voltooid, een baan zoeken aan de overkant. Op termijn is dat goed. want ze leren er veel, maar op Texel deze maand de wethouderspost van Peter Bakker overnam. Het aanko mend raadslid, vorig jaar vierde op de kieslijst van GroenLinks, zit sinds de raadsverkiezingen al in de raads commissie Middelen. De in Amsterdam geboren Heijman kwam in 1986 naar Texel als AIO-er (assistent-in-opleiding) bij het NIOZ. Daarvoor werkte hij als taxonoom heb je er nu mets aan Wel is het zo dat ze als ze wat ouder zijn, vaak weer op Texel terugkeren.' Teisman heeft niet het gevoel dat de aantrekkende economie hier een grotere vraag naar keukenpersoneel veroorzaakt. 'We hebben op Texel niet in zo'n dip gezeten als aan de overkant Daar merk je nu dat er, nu het weer beter gaat, vooral in de zakelijke hoek veel vacatures zijn. Daardoor is het moeilijker om mensen van de overkant naar Texel te knjgen. Wat ook een rol speelt is het dreigement van de belasting dienst, de inspectie, de Warenwet en het UWV dat er in de noordelijke provincies, inclusief Texel, dit sei zoen gigantische controles komen. Dan duiken er ineens acht man je bedrijf in. Die gaan ook controleren op illegale arbeid. Ondernemers die andere jaren wel eens een vluchte ling zonder werkvergunning aan de slag hadden, passen nu wel op. Die willen nu een legale kracht. En het is natuurlijk zo dat op Texel te weinig mensen wonen om al onze gasten van een hoogwaardig pro duct te voorzien.' en marien bioloog bij de Univer siteit van Amsterdam. Een taxo noom is iemand die zich bezighoudt met soortsvorming en indeling van levende organismen.'Mijn speciali teit is ongewervelde dieren in zee.' Na zijn NlOZ-periode volgde hij een opleiding voor milieumanagement waarvoor hij een tijdje stage liep bij de gemeente Texel. Hij bezocht in die tijd al wel eens bijeenkom sten van GroenLinks, maar tot het politieke handwerk kwam het niet. 'In 1995 kreeg ik een baan bij een stichting voor taxonomisch onder zoek die aan de Universiteit van Amsterdam was gelieerd en daar voor zat ik doordeweeks in Amster dam. Dan kun je niet bijhouden wat er allemaal op het eiland gebeurt en ook geen vergaderingen bijwonen.' Sinds een paar jaar is Heijman ook weer doordeweeks op Texel, waar door er meer tijd voor de poli tiek ontstond. Hij volgde afgelopen twee jaar een opleiding tot stuur man grote zeilvaart aan de Enkhui- zer Zeevaartschool. 'Dan gaat het onder meer om dwarsgetuigde zeil schepen. Ik wilde vroeger al graag naar zee, maar dat kon toen niet omdat ik een bril droeg. Ik ben nu bezig met maken van zeedagen om mijn vaarbevoegdheid te verkrijgen. Komende winter doe ik mijn aanvul ling voor de koopvaardij.' Als raadslid voelt Heijman niet de behoefte een persoonlijk stem pel op het raadswerk te drukken. 'Waarschijnlijk is de ,tijd daar ook te kort voor.' Het zou volgens hem wel mooi zijn als het lukt meer bruggen tussen raad, college en het ambtelijk apparaat te slaan 'Je ziet nu dat er soms argwaan tussen raad en ambtenaren is of dat raad en college elkaar als twee verschil lende kampen beschouwen. Dat is jammer, want we willen toch alle drie hetzelfde en dat is een goed bestuurd eiland.' Ruimtelijke ordening heeft zijn inte resse en dan met name op het gebied van natuur en milieu. 'Neem bijvoorbeeld het beheer- en ont wikkelingsplan voor de Waddenzee waar momenteel aan wordt gewerkt. Daar moet je je niet conservatief in opstellen, maar je moet je er wel bewust van zijn dat er veranderin gen kunnen komen die later onher roepelijk zijn. Je moet ook bewust omgaan met natuur en ruimte op het eiland. Dat is economisch ook van belang, omdat toeristen ook daarvoor komen. Je moet er als raad goed over nadenken hoe je daarmee omgaat Dat geldt even eens voor nieuwe woningen. Als je met huizen blijft zitten die onver koopbaar blijken te zijn dan schiet je je doel voorbij als je bouwt voor de bevolking van het eiland.' Heijman wil eveneens alert blijven op de gemeentelijke financiën. Als Bakker voldoende hersteld is om het wethouderschap weer op te pakken, treedt Heijman terug zodat Kieft in de fractie kan terugkeren. 'Dat hebben we zo afgesproken en dat lijkt me wel zo netjes.' en/of grootouders.' Lopend door het park wijst hij op het openlucht zwembad, waar hij net een Texelse heeft gesignaleerd. Het park zag er anders uit toen Groothuis vier jaar geleden aantrad. Met name de uit straling van de centrale faciliteiten liet te wensen over. 'Het eerste jaar heb ik goed rondgekeken en toen ben ik plannen gaan maken.' Niet zonder resultaat. De centrale voor zieningen kregen binnen en bui ten een facelift, het centrale plein werd opgefrist, met als hoogtepunt het 'binnenvaren' van een kotter- tje. Een speelschip waar de jeugd zich dagelijks mee vermaakt, dat de sfeer verhoogt en zorgt dat de centrum Kiekendief meer aansluit bij het park:'Een grote stap in de nchting van meer beleving en kwa liteit in ons centrum. We willen het leuk maken voor de gast en in kwa litatief opzicht aan de bovenkant van de markt zitten.' Succes is ook het nieuwe kunstgras op het sport veld. Groothuis: 'Ik snap niet dat ze er in Den Burg zo moeilijk over doen. Zoveel kost het niet.' Het zijn zaken die in het oog springen, maar ook achter de schermen is niet stilgezeten. In tegenstelling tot Loodsmansduin is de herinrichting van het stacaravanterrein op de De Krim vrijwel geruisloos verlopen en zijn er op het terrein voor jaarplaat sen nieuwe chalets neergezet. 'Die waren dermate snel volgeboekt, dat we nu het kampeerterrein Lage Duinen gaan invullen met chalets, deels in verhuur, deels als jaar plaatsen. Niet alles voor de ver huur, want we zijn van oorsprong een divers park en dat bevalt ons heel goed.' Net in gebruik zijn vijf chalets die zijn aangepast voor mindervaliden en die getuige de reactie van de gebruikers in de smaak vallen. Nieuw zijn ook een vijf trekkershutten. Veel veranderingen in korte tijd, met als resultaat dat de tijd van oogsten is aangebroken. 'Meer ;Na zes-en-een-halve maand is er ;voorde SC41 (Ostrems) een einde .-gekomen aan de garnalenvisserij ;voor de kust van de Deense stad ;Esbjerg. Per dag werd er zo'n ;1500 kilo garnalen boven water ;gehaald. Het was niet alleen maar ;hosanna, want tijdens de laat ste reis moest een borgsom van :€10.000,- worden betaald. Het 'schip, dat momenteel in Oude- schild wordt omgebouwd voor de Ireeftvisserij, voer te dicht bij de Deense kust. De SC41 met als bemanning schip ier Meijert Klein en de Texelaars )irk van der Meer en Aart Zegers 'aart onder de Duitse vlag. Net als a Nederland moeten buitenlandse diepen in Denemarken twaalf mijl "1 de kust blijven. Klein: 'We kwa- nen er een halve mijl binnen. De t tie verscheen direct. We moes- onze paspoorten inleveren en regen een borgsom opgelegd.' hdanks de borgsom was het vol lens Klein een succesvolle reis. 'We «aren telkens tien dagen in Dene narken en losten binnen die termijn d'ie keer. Iedere lading bestond uit "Vntien tot twaalf ton garnalen. De frootste vracht was dertien ton.' Er werd koers gezet naar Denemarken omdat er buiten twaalf mijl voor de Nederlandse kust vrijwel geen garnalen in het water zitten. Ook zijn de garnalen, volgens Klein, in Denemarken groter. Maarten Drijver is eigenaar van het schip, maar voer niet mee naar Denemarken. Klein, Van der Meer en Zegers gingen telkens tien dagen naar Denemarken, waarna ze weer drie dagen thuis waren. Daar had den ze een autorit van zeven uur voor over. Klein: 'Als we in de file kwamen, deden we er soms wel tien uur over. Maar heen en weer met de boot kon niet, die reis duurt dan 22 uur.' Als ze op zee waren, hadden ze alleen eikaars gezelschap. Televi sie kijken in de kombuis was niet mogelijk omdat er geen ontvangst was. 'Soms nam ik een videoband mee, maar meestal ging de één puzzelen en de ander naar bed We aten wel altijd samen. Op maan dag prei, op dinsdag bloemkool en op woensdag boontjes en rode kool.' Omdat je zo erg op eikaars gezelschap bent aangewezen, is het belangrijk dat het onderling klikt. 'Als je niet goed met elkaar overweg kunt, is het beter ermee te stoppen want dan gaat het nooit werken. Dit is gelukkig een goede ploeg.' De garnalen gingen eerst in een sorteermachine waar de kleine gar nalen en andere vissen eruit werden gehaald. Vervolgens werden ze vier minuten in een ketel gekookt, waar na ze in een spoelmachine gingen. Daarin werden afvalresten wegge spoeld en de garnalen afgekoeld. De laatste stap was dat ze op een sorteertafel kwamen te liggen om de laatste rommel eruit te halen. Door al het werk kregen de man nen niet veel slaap, zo'n vijf uur per nacht. Klein: 'Ik ben 54 jaar en dan merk je wel dat de jaren beginnen te tellen.' Na Pinksteren gaat de SC41 op zo'n zestig mijl ten noordwesten van Den Helder vissen op langoustines. De boot ligt momenteel in de haven van Oudeschild en wordt gereed gemaakt voor de kreeftvisserij. 'Aan de achterzijde van het schip worden twee borden bevestigd. Die zorgen er in het water voor dat het net open blijft.' De bemanning blijft ongewij zigd. Doordat de reis minder ver is, zijn ze straks minder lang van huis. 'We komen gewoon ieder weekend thuis.' 4- UQBPr P&UlQpcgèiïïj- ,■$0r 1 KuiOls &oTT RNTOON GOES Q lï- Wat maak je menu? 2006 was voor vakantiepark De Krim in alle opzichten 'een memorabel jaar'. De renovatie en ontwikkeling zijn binnen de gestelde termijn voltooid, gasten fcijn enthousiast, het aantal boe kingen en de bezettingsgraad zijn spectaculair gestegen en de besteding per gast is flink toe genomen. Kortom, een tevreden directeur Iwan Groothuis, die een de aandeelhouders een jaarwinst van €960.223,- presenteerde, een stijging van €829.201,-. :'Een beetje eentonig verhaal', ierkent Groothuis als hij het zoveel ste succes uit boekjaar 2006 aan wijst, 'Tot ons genoegen zien we dat ook steeds meer Texelaars gebruik maken van onze voorzie ningen. De bioscoop vervult een ■goede regionale functie en mede '•doordat we het speelparadijs gratis toegankelijk hebben gemaakt zien we wekelijks veel jonge Texelaars, •uiteraard vergezeld van hun ouders

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5