22 teken langs bosrand bij Rovershut Open huis in schapenboet Afgeleid doordat mensen wegliepen Blauwe strandvlag Corbis verwerft hoog keurmerk Kippenhok bou bij examen wisku TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 MEI 2007 22 teken waren donderdag de vangst op een stuk van honderd meter langs de bosrand bij de Rovershut. Kees Verschoor van EcoTex doet in opdracht van de Universiteit van Wageningen maandelijks onderzoek naar teken op Texel. Hij ontdekte vorig weekend dat er meer teken voor komen in gebieden waar grote grazers, zoals Schotse Hooglan ders, leven. Verschoor telt het aantal teken nor maal gesproken langs de Randweg, maar week voor één keer uit naar de Martjesweg. Daar grazen Schot se Hooglanders. Hij ving negentien teken, terwijl het er aan de Rand weg hooguit vijf zijn. De teken lijken een voorkeur te hebben voor grote grazers. Volgens Verschoor ligt dat mede aan de vegetatie. 'Hooglan ders lopen vaak in ruig gebied. Dat zijn ook plekken waar veel teken voorkomen. Ze zitten in struiken en bomen.' De insecten voeden zich op koeien. 'Op koeien die wor den geslacht, zitten soms wel vijftig teken. Zodra de koe doodgaat, laat de teek los omdat er geen bloedcir culatie meer is.' Donderdag ging hij opnieuw op zoek naar teken. Aan de bosrand naast de Rovershut legde Verschoor een dik, wit, katoenen doek van één vierkante meter uit. Hij trok het doek honderd meter achter zich aan. Na een paar meter was het al raak Een nimf (levens fase voor volwassen teek) sprong op het doek. Het dier was ongeveer twee millimeter groot. Met het blote oog was het onderscheid tussen de nimf en een kleine spin nauwelijks te zien. Toch herkende Verschoor de teek gelijk. 'Een teek onderscheidt zich door het bolle lichaam.' Aan het einde van het traject pakte Verschoor zijn pincet en haalde de teken van het doek af. Ook aan de onderkant zaten ze. De insecten gingen in een epje met alcohol en werden naar Wageningen verstuurd. Daar onderzoekt men of de teken de Borreliabacterie bij zich dragen. Deze bacterie veroorzaakt de ziekte van Lyme. De oogst van donderdag was 22 teken. 'Dat is echt ontzet tend veel', aldus Verschoor. Terwijl Verschoor de teken van het doek haalde, waren nieuws gierige kinderen van basisschool de Lunetten uit Heemskerk erbij komen staan. Zij verbleven tijdens hun schoolreis in de Rovershut. Pim de Vries (12) vertelde dat hij heel vaak teken had gehad. 'Toen ik een keer in Apeldoorn was, liep ik met blote borst omdat het warm was. Ik had toen wel vier teken op me. Die zijn er met zo'n tang van afgehaald.' Een meisje begon te krabben toen ze naar Verschoor stond te luisteren. 'Het begint overal te kriebelen.' Een ander kind waar schuwde een klasgenoot. 'Je staat onder een boom. Daar vallen ze uit.' Verschoor vindt dat er op school reisjes meer aandacht moet worden geschonken aan teken. 'Als je op de paden blijft, is het risico niet zo groot. Maar vaak gaan de kinderen 's avonds het bos in om spellen te doen. Men heeft niet in de gaten wat daarvan de risco's zijn. Een teek is gevaarlijker dan een Hooglander.' De basisschool uit Heemskerk was voorbereid op tekenbeten. Eén van de docenten toonde een tekentang die de goedkeuring kreeg van Ver schoor. Yvonne Vos, moeder van één van de kinderen, vindt het goed dat er onderzoek naar teken wordt gedaan. 'Deze man verricht goed werk. Zelf letten we er op dat ieder een dichte kleding draagt.' Verschoor legde aan de kinderen uit dat een tekenbeet is te herken nen aan een rode cirkel op de huid. 'Het is belangrijk om binnen 24 uur de hele teek uit de huid te verwij deren. Ga er niet aan draaien want Harry Bakker heeft op zijn boet een ooievaarsnest gemaakt, hopende dat een voorbijkomend ooievaarspaar dit zal gebruiken om een gezin te stichten. Als je de foto ziet, zou je denken dat het al zover is, maar de fotografe manipuleerde de opname en projecteerde er twee keer de ooievaar in die zij eerder op een heel andere plek op Texel op de gevoelige plaat vastlegde. In werkelijkheid is het nest dus leeg. De kans dat daar verandering in komt, is klein. Het is meer dan 100 jaar geleden dat in Den Hoom echt ooievaars broedden, ovengens ook op een nest dat op het dak van een boet of schuur was gemaakt. iroto c*cm m Het strand bij Paal 28 is voor de vijfde keer op rij rr Ook de acht andere Texelse strandslagen en onderscheiding. ;f een Blauwe Vlag onderscheiden. Waddenhaven Texel kregen de IFoto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) Vlaggen langs de Nederlandse stranden. In totaal kregen 44 stran den de onderscheiding. De vlaggen van de Vereniging van Strandexploi- tanten Texel toonde zich tevreden met de resultaten. 'Al hadden we worden woensdag 13 juni tijdens de wel een donkerbruin vermoeden dat start van het nieuwe strandseizoen het goed zou komen.' uitgereikt. Voorzitter Jur Schuiringa dan gaat het dier kapot en heb je kans dat er een deel achterblijft in het lichaam. Ik adviseer altijd om langs een huisarts te gaan.' Zelf is hij attenter op teken sinds hij er onderzoek naar doet. 'Ik controleer bij mijn kinderen altijd hun nek als ze in het bos zijn geweest. Mijn dochter had laatst nog een teek.' Ziekte van Lyme De ziekte van Lyme is een infec tieziekte die wordt veroorzaakt door de Borreliabacterie. Door een tekenbeet kan een mens met deze bacterie geïnfecteerd raken. Jaar lijks worden in Nederland ongeveer 1,2 miljoen mensen door een teek gebeten. Hiervan krijgen er onge veer 17.000 (bijna 1,5 procent) een lokale huidinfectie (vaak rode ring), die vrijwel zeker leidt tot Lyme. Via de bloedbaan kan de bacterie door het lichaam worden verspreid. Bin nen enkele weken tot maanden kun nen dan ziekteverschijnselen van het zenuwstelsel, de gewrichten en het hart ontstaan. De meest voorko mende verschijnselen zijn: aange zichtsverlamming, heftige pijn in een arm, been of de romp, dubbelzien en één of meer gezwollen, pijnlijke gewrichten. In zeldzame gevallen kan de ziekte tot de dood leiden. (Bron: http://www.wikipedia.nl). Dieren en Lyme Volgens dierenarts David Tijssen van Dierenartspraktijk Texel zijn de meningen erover verdeeld of alle dieren ook de ziekte van Lyme kun nen oplopen. 'Het staat wel vast dat ze besmet kunnen raken. Er is onder andere onderzoek naar paarden en honden gedaan. Bij deze dieren zijn antistoffen aangetroffen die duiden op een besmetting. Of ze ook echt ziek worden, is de vraag. Paarden leken wel vage klachten te kunnen krijgen zoals gewrichtsproblemen. Een hond met zeer veel antistoffen kreeg dit ook.' Net als bij mensen, moeten teken ook bij dieren zo snel mogelijk volledig uit de huid worden gehaald. 'Lukt het met om de teek helemaal uit het lichaam te verwij deren, ga er dan niet aan rommelen want daarmee maak je de huid kapot en wordt de infectie alleen maar groter. De huid moet ontsmet worden. Dat kan bijvoorbeeld met Betadine.' De veelbesproken schapenboet van Harry Bakker uit Den Hoorn is praktisch klaar. Het bouwsel staat aan de Hoornderweg recht tegenover hoeve Sint Donatus, op ruime afstand van de weg en van andere bebouwing. Bakker maakte gebruik van gewijzigde gemeentelijke regelgeving. Tot voor kort was het niet toege staan een nieuwe schapenboet te zetten op een plek waar er voordien geen stond, maar tijdig werd ingezien dat versoepeling nodig was om de teruggang van het aantal boeten op Texel tegen te gaan. Van de nieuwe regelgeving werd ook gebruik gemaakt door Nico van Heerwaarden die bij de Stroop pot aan de oude Kogerweg een rietgedekte schapenboet bouwde die door voorbijgangers als een verrijking van het landschap wordt gezien. Afgezien van de hoofdvorm is de boet van Bakker duidelijk anders, maar toch karakteristiek. Opvallend voor wie het interieur betreedt zijn de uitzonderlijk zware balken waaruit het vierkant is opge trokken. de brede vaste trap naar de begaanbare bovenverdieping en het 23 centimeter dikke metselwerk van de gevels, met betrekkelijk weinig hout. De kap is helemaal gedekt met pannen net als de meeste andere boeten in de buurt van Den Hoorn. Dat is bewust gebeurd om er zo wei nig mogelijk onderhoud aan te heb ben. Ook de grootte gaat die van de gemiddelde Texelse boet te boven. Daarmee wordt de cultuurhistorie geen geweld aangedaan. Voor een 'echt' Texelse schapenboet gel den geen exacte maten. Hoe zo'n bouwsel eruit kwam te zien, werd in het verleden door factoren van puur praktische aard bepaald. De bouwers van vroeger waren niet uit op landschapsschoon, maar wilden gewoon een schuur voor opslag. Hoe die eruit kwam zien, hing voor al af van de toevallige lengte van de masten, ra's, spanten en ander scheephout dat op het strand werd gevonden of van andere boeren werd overgenomen. Wel streefde men naar het meest praktisch gebleken en thans typisch Texelse model. Van een bouwvergunning of welstandstoezicht hadden ze toen nooit gehoord. Als Bakker voor zijn boet aange spoeld scheepshout had willen gebruiken, had hij lang moeten wachten. Hij gebruikte nieuw hout, maar ook veel tweedehands materi aal, zoals de klinkers en de dakpan nen. Hij bouwde zijn boet groten deels eigenhandig en had daarvoor minder tijd nodig dan menige criti caster had voorspeld. Wie een kijkje wil nemen in de boet is maandag tweede Pinksterdag tussen 15.30 en 21.00 uur welkom. Bakker houdt dan open huis en leidt bezoekers rond. Omdat hij sympa thiseert met het project 'Help een Papoea naar school' van de Stich ting Nieuw-Guinea is in het gebouw een kleine expositie ingericht met foto's, kunst- en gebruiksvoorwer pen uit West-Papoea. Er worden dia's vertoond, waarop mondeling toelichting wordt gegeven. Ook zijn foto's en voorwerpen te zien uit de bonte collectie van Bakker zelf. Alle negen Texelse strandsla gen en de Waddenhaven Texel in Oudeschild krijgen opnieuw de Blauwe Vlag. Paal 28, paal 21 en de Waddenha ven hebben de onderscheiding voor de vijfde keer op rij verworven, de rest krijgt hem voor de vierde keer. De Blauwe Vlag is voor strandgan- gers en badgasten een garantie dat de stranden en de jachthaven schoon en veilig zijn. Het zwemwa ter is van uitstekende kwaliteit, we's en douches zijn in orde en er zijn voorzieningen voor gehandicapten. De Texelse stranden zijn goed voor bijna een kwart van alle Blauwe De Gollards en het Verpleeghuis hebben het zogeheten HKZ-certi- ficaat behaald. Dat is een landelijk hoog aangeschreven keurmerk dat aangeeft dat een zorginstel ling de zaken op orde heeft. Het certificaat is uitgereikt door de Stichting Harmonisatie Kwaliteits beoordeling in de Zorgsector (HKZ). De stichting, die sinds 1994 bestaat, wordt gevormd door zorgaanbie ders. zorgverzekeraars en patiën tenorganisaties. Het HKZ-certificaat is één van de hoogst haalbare keur merken in de zorg. De stichting reikt het uit als een zorginstelling de zaken intern op orde heeft, de klant principieel cen traal stelt, betrouwbare resultaten presenteert en voortdurend aan het verbeteren van de zorg- en dienst verlening werkt. Momenteel is 15 procent van de instellingen die lang durige zorg en verpleging bieden gecertificeerd. 'We zijn er trots op bij dat percentage te horen', zegt directeur Geertje van Lingen van Corbis Plus Texel. Het Verpleeghuis en De Gollards werden de afgelopen tijd meerma len getoetst door een onafhankelijke certificatie-instelling. Daarbij werd onder meer naar de ervaringen van de cliënten gekeken. De stichting HKZ laat voortaan jaarlijks toet sen of Corbis Plus aan de normen voor het certificaat blijft voldoen. De Stichting Kinderopvang Den Helder en Texel, waar de Buitelboet in Den Burg onder valt, heeft begin deze maand eveneens een HKZ-certifi- caat behaald. Alle bewoners van het Zorgcentrum kregen een bloemetje in verband met het behalen van het HKZ-certificaat. De heer Leppink kreeg er een van Majanka Kleinveld. Kees Verschoor sleept een wit doek achter zich aan om teken te vangen. Boerderig Nederlands, zo omschrijft Tom Pool (16) de Duit se taal. Hij geeft de voorkeur aan het Engels. Toch moest hij dins dag vmbo-examen doen in Duits. Hij volgt de kaderberoepsgerichte leerweg op de OSG. Tom had genoeg tijd voor het exa men. 'Ik kreeg een half uur extra omdat ik dyslectisch ben. Ik was precies op tijd klaar.' Dyslexie en dan toch kiezen voor een vreemde taal in je profiel. Is dat niet onlo gisch? 'Ik wil hierna graag de the oretische leerweg volgen. Duits is daarvoor niet verplicht, maar wel handig.' De Duitse taal komt goed van pas bij zijn vakantiebaan. Hij is verkoper bij Mantje. 'Zo kan ik de Duitse toeristen te woord staan.' Het examen bestond uit veertien teksten waarover 42 vragen werden gesteld. 'Wel veel, maar ik heb liever veel teksten en dat er over iedere tekst niet zo veel vragen worden gesteld, dan andersom. De vragen gaan dan minder diep op de tekst in en zijn daardoor makkelijker.' chter t te ga; i indele heb oefenexamens gemaakt, h» laatste jaar hebben we in de I® alleen maar oefenteksten doorgi nomen, dus dan weet je wel vL je kunt verwachten.' Zijn oudeal hoeven hem thuis niet achter broek aan te zitten om te g leren. 'Ik kan mijn tijd goed ir Daardoor krijg ik best veel vrijhet Ook zijn zus doet examen (V,1/ dus er is dubbele huize Pool. 'We leren samen de keukentafel. Soms vraag ik eens wat aan haar, maar helpen mijn ouders me. Mijn der is lerares geschiedenis en schappijleer.' Ijskoud water er tijdens het examen voor dat Tom optimaal presteerde, legde ik een avond van te voren de vriezer. Dan is het lekker Hij moest een 3,8 halen om slagen voor Duits en heeft e vertrouwen in dat het is gelukt antwoorden nakijken op doet hij niet. 'Ik ben ervan dat het dan helemaal mis gaat hij zijn examen heeft gehaald, hij volgend jaar opnieuw De tekst over honden die gedumpt werden, vond Tom moeilijk. 'Op een gegeven moment liepen er mensen weg uit de zaal. Daardoor raakte ik afgeleid. Ik kon niet in de tekst komen.' Het makkelijkste verhaal ging volgens Tom over een man die gek was van bananen. 'Dat vond ik een leuke tekst.' Tom begon twee weken geleden met oefenen voor het examen. 'Ik doen voor de theoretische 'Eigenlijk mag je na de roepsgerichte leerweg niet theoretische, maar moet je het MBO. Met mijn ouders in actie gekomen om dat elkaar te krijgen.' Daarna is plan om naar de HAVO te om uiteindelijk in de juridische i marketing sector aan het gaan. 'Het lijkt me leuk om geven en zakelijk bezig te zijn.' 'Wat een ramp', zo kwam een VMBO-scholiere donderdag naar buiten na het examen wiskunde voor de basisberoepsgerichte leerweg en het leerwerktraject. Ook Esther van der Meer had het er niet makkelijk mee, maar verwacht wel te slagen voor wis kunde. 'Ik mag een vier halen en dan sta ik nog voldoende.' Het vele leeswerk zorgde voor pro blemen bij Esther. 'Bij een opdracht was een toren van champagnegla zen getekend. De vraag was hoe veel glazen iedere laag telde. Ik snapte eerst niets van de vraag en ging verder. Maar het is zonde om mets in te vullen en op een gegeven moment begreep ik het gelukkig wel.' Mevrouw van Schie, docent wiskunde, vond dat het exa men goed was te maken. 'Het was gevarieerd en er zaten een aantal leuke opdrachten in. Bijvoorbeeld die waar een kippenhok moest wor den gebouwd. Daar heb je in de praktijk ook wat aan.' Esther volgde wiskunde via leerwegondersteu nend onderwijs. Ze kreeg extra hulp. Voor het examen was ze een beetje gespannen. 'Je weet niet wat je kunt verwachten. Aan de andere kant hebben we veel geoefend en konden we in de les altijd vragen stellen als we iets niet begrepen. Als rï Esther van der Meer zoals ze vaker in de wiskundeles* het examen niet goed was had ik het aan mezelf te dart gehad.' Ook bij haar vader kon! met vragen terecht. 'Hij is timffl man en kan goed rekenen.' Het examen hield haar bezig. Toe ze woensdagavond in bed IJ dacht ze nog na over een b ning. 'Op school behandelden i regelmatig een opdracht waarbj moest berekenen hoeveel kortingj in een winkel kreeg. Ik begreep da nooit iets van. In bed wist ik pi' seling hoe het zat. Eigenlijk is li helemaal niet zo moeilijk.' Zewasi gewaarschuwd door Van Schie 0 lerares: 'Het was 99,9 procent ze dat die opgave in het examen a zitten. En dat was ook zo.' Esther gaat volgend schooljaar na k„,0 het Clusius College in Alkmaar en h eerst twee jaar MBO dierverzorgd te studeren en daarna nog dne ja Tien voor dierenartsassistent te le'?*erel 'Het is altijd mijn droom gews groot iets met dieren te doen.' Uiter-gen, lijk wil ze emigreren naar Senecs m,2j( 'We zijn daar met school zever'.; lande dagen op uitwisseling geweest e geen dat was zó leuk dat ik er wil wot hete; Ik wil daar iets betekenen voord iop mensen.' Bang om Nederland meer verlaten is ze met. 'Ik ben mets aarde gekomen om stil te zitte" Het ei wil meer van de wereld zien darBranc land.' nkeli

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6