5 I Politierechter: 'Afpersing is geen mild feit' Cafébaas deed het bijna in zijn broek Ontoerekeningsvatbare voorlopig niet vervolgd Uitbreiding uren voor weginspectie vervalt Raad denkt mee over huisvesten leerlingen Virectie RST verwijderde hem met gezocht argument TEXELSE j COURANT' i.oriefBRÏË^.DfcU.EP' Rechter ziet nog geen oplossing Erg jonge zeehond bij Ecomare Euregio Wadden praat over gevolgen klimaatveranderingen Joop Quint eist standplaats terug via rechter :el. 022 DONDERDAG 31 MEI 2007 De politierechter in Alkmaar heeft woensdag vijf Texelaars in de leef- van 19 tot 39 jaar veroordeeld tót onvoorwaardelijke werkstraf fen tot 120 uur. Alle eilanders n ook een maand voorwaar delijke celstraf opgelegd. Het kwintet perste eerder dit jaar de baas van een café in Den Burg af door geweld te gebruiken en te dreigen met geweld. In totaal maakten zij hem op 6 en 7 januari ruim €600,- afhandig. Met de straffen ging de politierechter een stap verder dan de officier van justitie bij het formuleren van de eis jiad gedaan. De officier vorderde eveneens werkstraffen tot 120 uur, voor een deel voorwaarde- |jk In het vonnis viel politierech ter M. Lolkema de verdachten aan bp hun proceshouding, omdat ze probeerden de kroegbaas in een Lvaad daglicht te stellen. 'Afper- sng is geen mild feit. Er staat zes pr op. Natuurlijk bekijk ik de twee aangiftes kritisch. Dat doet iedere (achter. Maar zijn lezing wordt deels ondersteund door getuigenverklarin gen en uw eigen verklaringen', aldus .olkema. Zij vervolgde: 'En heren, vergeet niet, de caféhouder deed het bjnainzijn broek.' 'Beachboy' te oorzaak van de afpersing is vol gens de daders dat de jongste van hen, volgens zijn advocaat H. Teu- msse 'een echte beachboy', voor de caféhouder werkte, maar nooit loon had ontvangen. Volgens zijn baas was de 'beachboy' dj in zijn zaak. Volgens de benjamin van de afpersers was hij echter bedrijfslei der. De jongen ontkende dat hij het werk vrijwillig deed. 'Dan was ik wel gaan schoffelen.' Op de vraag van de politierechter of hij een arbeids overeenkomst had, antwoordde de 'beachboy' dat zijn baas die hem vele malen had beloofd, maar nooit aangeboden. Op de avond van 6 januari was de benjamin naar het café gegaan om opnieuw om zijn loon te vragen. In totaal zou hij recht hebben op €1500,-. Dat had zijn zus uitgerekend en op papier gezet. De kroegbaas zou hem heb ben gezegd 'kom later vanavond maar terug.' Toen hij dit deed, was er nog altijd geen geld. Daarop stuurde de 'beachboy' een sms'je aan zijn 25-jarige broer. Die kwam naar de kroeg nadat hij een 24 jarige, een 34-jarige en een 39-jarige vriend had opgetrommeld. Eenmaal in het café eisten de man nen voor de 'beachboy' het geld op, iets wat zij niet ontkennen. Maar de manier waarop het geld zou zijn verkregen, de ruim €600,-, bracht de verschillen aan in het proces bij de politierechter. Volgens de kroegbaas is er gedreigd, is hij vast gepakt en is hij gedwongen in een taxi te stappen om met de broer van de 'beachboy' van Den Burg naar De Koog te gaan. Kort voor de taxirit had de 'gijzelaar' uit zijn binnenzak al €300,- gehaald en betaald en had hij uit de kas €80,- gepakt. Verbouwen In De Koog ging de man naar zijn compagnon, die daar een restaurant heeft. Hij stelt in een van zijn twee aangiftes die hij later heeft ingetrok ken, dat later ook de andere mannen minus de 'beachboy' daar arriveer den. Zij dreigden de hele boel daar eveneens te verbouwen als er geen geld op tafel kwam. In zijn verklaring rept de caféhouders compagnon hier met geen woord over. Wel gaf de compagnon de sleuteltjes van de gokkast in het café in Den Burg aan de broer van de beachboy mee. De taxichauffeur die het viertal weer terug naar Den Burg bracht, spreekt in zijn verklaring van een jolige stem ming, niet van een agressieve. Vol gens de cafébaas zou hij ook in de taxi nog bedreigd zijn. Terug in het café in Den Burg zou hij volgens zijn eerste verklaring tegen de muur naast de gokkast zijn gegooid en volgens zijn tweede verklaring tegen de gokkast. De afpersers ontkennen. Ook getuigen in de kroeg hebben nergens gezegd dat de man weer zou zijn binnengekomen en tegen de muur of de gokkast zou zijn aan gegooid. Een aantal getuigen spreekt wel over een gespannen situatie en dwang die werd uitgeoefend om te betalen. Eén getuige meldt dat de oudste ver dachte in het eerste gedeelte van de afpersing de man onder dwang naar het toilet heeft begeleid, hem daar heeft gepakt en opnieuw sommeer de te betalen. De cafébaas ontkent dit verhaal weer in zijn beide aan giftes. 'We waren wel samen in het toilet, maar daar is niets gebeurd.' Officier van justitie L. van Zwieten achtte bewezen dat er is afgeperst door middel van geweld en het dreigen hiermee. Ten aanzien van de 'beachboy' achtte Van Zwieten ook bewezen dat hij door mid del van tweemaal een greep te doen in de kas diefstal zou hebben gepleegd. Omdat de 24-jarige man uit Den Burg een ondergeschikte rol speelde, hoorde deze 80 uur dienstverlening tegen zich eisen, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook de rol van de 'beachboy' acht te de officier kleiner dan die van het trio. Maar vanwege zijn greep in de kas hoorde ook hij 120 uur werk straf tegen zich eisen, waarvan 40 uur voorwaardelijk. Dubieus Alle advocaten van de verdachten noemden de verklaringen van de cafébaas dubieus. Ook stelde Teu- msse, die de 'beachboy' bijstond, dat de ondernemer veel te jong personeel in zijn kroeg liet wer ken en hij niet over de benodigde horecapapieren beschikt. Dat was volgens Teunisse ook de reden dat de gemeente inmiddels de zaak heeft gesloten. Politierechter Lolkema was het met de officier eens dat de 24-jarige een mindere rol had gespeeld in de afpersing. Hij kreeg de laagste straf, een werkstraf van 80 uur en één maand cel voorwaardelijk 'als waarschuwing om de komende twee jaar niets strafbaars meer te doen.' Net als de officier van justitie in haar eis vonniste zij de andere vier gelijk, zij het iets zwaarder: 120 uur onbetaald werken en één maand cel voorwaardelijk. Advocaat H. Teunisse sloot na de uitspraak hoger beroep niet uit. R,H|E« M6W?OUW RBPUITj (K B6L VOOR DE Fltri f IKBENS&DPqg.riflQRlK BÉ/TpRiB^rDeiPKillUsr GEWEEST êh aUb 2ir WÊ£e STRftW SRN D6 UOORfcfJNl DON BEN IK.BW6DR1 U Niet in BefLo kont WANT IN BR8 PRODUCTIE kont 6 6EN BOLT RU6 VOOR ftP'E V. PfilL g /O/AU' CQStIhG RtitOCH <»©fes Q U- OS'- too Figuranten gezocht Milieuvriendelijke phoducten bij Etos In de winkel van Etos in Den Burg is de komende drie weken een stelling met natuurvriendelijke pro ducten te zien, ingericht door de stichting Duurzaam Texel. Daarin worden producten onder de aan dacht gebracht die de winkel nor maal verkoopt en die van duurzame kwaliteit zijn. Extra aandacht is er bijvoorbeeld voor cosmetica van Weleda en Dokter Van der Hoog en voor wegwerpluiers van Nature Babycare. Duurzaam Texel stelt fly ers met informatie beschikbaar en ook het winkelpersoneel kan meer informatie verstrekken. Wandelaars vonden zondag op het strand bij de vuurtoren een wel erg jonge zeehond. Gewone zeehon den worden doorgaans vanaf half juni geboren. Het jong was dus ongeveer drie weken te vroeg. Dat bleek ook wel uit de witte vacht die het dier nog had en dat ze nor maal in de baarmoeder verliezen. Volgens de dierenarts die de zee hond onderzocht, was de zeehond zo'n twee dagen oud. Hij woog 7,9 kilo. Om hem snel op gewicht te brengen, krijgt hij van zijn verzor gers in Ecomare vijf keer per dag multimelk, een vervanger voor de moddervette zeehondenmelk. Over een paar weken krijgt hij zijn eerste vis Als Rom (zoals het mannetje is genoemd) 35 kilo weegt, wordt hij in de Waddenzee uitgezet. De vondst van zondag was overigens geen record. In 1992 werd bij Ecomare al op 18 mei een pasgeboren zeehond opgevangen. IFoto Salko de WoK. Ecomare) is, kan niet worden vervolgd. Officier van Justitie L. van Zwieten begon zijn verhaal met de mede ding dat .hij in het licht van de uitspraken van de psychiater niet anders kon dan om schorsing vra gen. Bijkomend probleem is dat een geschikte behandeling van de man vooralsnog onmogelijk lijkt. 'Maar er moet natuurlijk wel iets gebeuren. Het kan niet zo zijn dat we straks weer meldingen van mishandelingen bmenkrijgen, enkel en alleen omdat er geen behandeling mogelijk is. Dan wordt het onhoudbaar in Den Burg', alous de officier. De moeder van de verdachte hield namens haar zoon uitgebreid betoog, waarin ze uiteenzette wat de problemen zijn en .die al dtiren. De problema tiek gaat terug tot de jaren tachtig en de man is veelvuldig in contact geweest met de politie. 'Hij is het Een 41-jarige inwoner van Den krijgt vooralsnog geen straf voor drie mishandelingen, die hij in juni 2006 in zijn woonplaats pleegde. De strafrechtelijke ver volging tegen de man wordt voor lopig geschorst, zo besloot poli tierechter Doorewaard Boekhout rjdag. tebeslissing van de rechter is geba seerd op een rapport van een psy chiater. Die sprak de verdachte een- fnalig en concludeerde dat de man kind van de rekening. Natuurlijk wil len ook wij deze situatie niet, maar wat moet er gebeuren? We vragen al jaren om hulp, maar we zijn roepen de in de woestijn', aldus de moeder. Volgens de rechter blijkt echter uit het dossier dat er wel degelijk meer malen hulp is aangeboden, maar dat deze was afgewezen door de familie. 'Uw zoon komt dan gewoon met opdagen en accepteert de behande ling niet. Maar uiteindelijk heb ik als rechter slechts de keuze uit twee: opsluiten of niet opsluiten. Wij, het met in staat is te begrijpen waar de Openbaar Ministerie en Justitie, kun- rechtszaak over gaat en daarom als ontoerekeningsvatbaar moet worden nen uw zoon en u niet de hulp bie den die jullie nodig hebben, daar zijn oezien. Wie ontoerekeningsvatbaar andere instanties voor.' De rechter verklaarde ten slotte niets anders te kunnen doen dan tot voor lopige schorsing van vervolging te besluiten. Hij had de hoop op een oplossing echter niet helemaal opge geven. 'De psychiater heeft aange geven zijn uiterste best te doen een oplossing te vinden. Hopelijk heeft hij zijn pogingen nog niet gestaakt.' De gemeente hoeft geen extra krachten in de arm te nemen voor de inspectie van wegen binnen de bebouwde kom. Door een nieuwe werkwijze met vuil ophalen, zijn er uren binnen de bestaande for matie van de gemeente vrijgeko men die gemeentewerken voor de inspectie kan inzetten. Dat lieten burgemeester en wethou ders weten tijdens de raadsvergade ring. Het college wilde aanvankelijk de formatie op het raadhuis met 500 uur per jaar uitbreiden voor wegenin spectie, maar daar wilde een meer derheid van Texels Belang, CDA en WD tijdens de laatste raadscommis sie Middelen nog niet aan beginnen. Volgens wethouder Rikus Kieft (Ver keer) is de urenuitbreiding niet meer nodig. Er is vanaf volgend jaar een vuilniswagen met bijlader, waardoor in het ophalen van vuilnis minder uren hoeven te worden gestoken. Die gaan de wegeninspectie. De drie par tijen konden zich vinden in de oplos sing. De gemeente hield al reguliere inspecties van de wegen buiten de bebouwde kom, maar binnen de Zomerhitte heeft geluk met weer Het huidige weer roept niet meteen associaties met broeienge warme zomers op, maar de makers van Zomerhitte hebben daar toch niet al te veel last van. Volgens producent Edwin de Vries heeft het weer tot nu geen roet in het eten gegooid. 'We hebben geluk gehad. We lopen op schema en hebben kunnen draaien wat we wilden.' Met de belichting weten de filmmakers, als het weer minder is, toch de sfeer te creëren die ze willen hebben.' De cast van Zomerhitte is inmiddels bijna twee weken bezig op het eiland. Diverse Texelaars hebben al een figuran tenrol vervuld. Deze week waren twee rustdagen ingelast. bebouwde kom was dat nog met het geval. De raad stemde, op de PvdA na, in met de nieuwe nota wegbeheer waar de weginspectie een onderdeel van is. De sociaaldemocraten hadden liever gezien dat het college de vrij gekomen uren nog niet meteen had ingezet. Alfred Schaatsenberg (PvdA) opperde nog de mogelijkheid dat de dorpscommissies tijdens de jaar lijkse dorpenronde met het college de wegen in de dorpen bekijken, maar dat leidde meteen tot opmerkingen van Joop Groeskamp (Texels Belang). Hij liet weten dat dat juist niet de bedoeling is, omdat de verantwoor delijkheid over het wegbeheer dan deels bij de dorpscommissies zou worden gelegd, terwijl het een verant woordelijkheid van de gemeente is. In de nota wegbeheer is vastgelegd dat het onderhoud van verbindings wegen. wegen in het buitengebied en woonstraten op een 6 (op een schaal van 10) moet uitkomen. Het onderhoud van voet- en fietspaden moet een 7 zijn. Gerbrand Poster (WD) vond dat een te laag niveau. Hij kondigde aan tijdens de begrotings- raad met een motie te komen om meer geld voor het onderhoud in de begroting los te peuteren. Kerkgebouwen, de brandweer kazerne, een leegstaand kinder dagverblijf en zelfs het raadhuis. Wethouder. Marian Merkelbach (onderwijs) kreeg tijdens de raadsvergaderingen diverse tips van de partijen om de leerlingen van de OSG tijdelijk te huisves ten. Het CDA ging het verst. Fractie voorzitter Marijke Eelman opper de dat zelfs het raadhuis aan de Groeneplaats een optie is. 'Gezien de snelheid van aanbesteden, zou het volgend jaar ai beschikbaar kunnen zijn', zei ze met een knipoog naar de kritiek die het CDA eerder op de aanbesteding van het nieuwe raadhuis had geuit. Serieuzer waren de suggesties de leerlingen tijdelijk in Panorama of de brandweerkazerne aan de Bern- hardlaan onder te brengen. Pano- een dagelijkse schoolreis naar de marinestad. Eric Hercules (PvdA) deed de sug gestie te kijken naar het leegstaan de kinderdagverblijf aan de Slinger weg. het voormalige Alterra-gebouw (bij de mosselverwaterplaats in het NlOZ-poldertje) of kerkgebouwen. 'Die staan overdag ook leeg.' Wet houder Merkelbach gaf aan dat er inmiddels hard over alternatie ve locaties wordt nagedacht. Niet alles is volgens haar echter zomaar rama staat leeg. de kazerne komt .geschikt Een kantoorg?bouw is leeg als het PHH-gebouw is gere aliseerd. Eelman haakte in op de weerstand bij ouders en de ouder raad om leerlingen in 2008 en 2009 nog geen schoolgebouw.' Het is volgens haar geen doel om de leer lingen anderhalf jaar lang naar Den Helder te laten reizen 'Met units tijdens de verbouw anderhalf jaar een tijdelijk gebouw neerzetten, lang naar Den Helder te laten reizen. Daar staat rond die periode een schoolgebouw (Molenplein) leeg, maar de ouderraad ziet niets in zou de makkelijkste oplossing zijn, alleen dat zou ten koste gaan van het budget voor de verbouw.' foorzieningenrechter H. Vrakking beslist volgende week donderdag of Joop Quint terecht een verbod beeft gekregen op Loodsmans- duin te komen. De directie van Je RST-camping heeft hem de ontzegd omdat hij een clandestiene schuur naast zijn caravan niet wil afbreken en een P°es los heeft laten lopen. Quint cpande daarop een kort geding aan, die dinsdag in de recht bank in Alkmaar plaatsvond. De ™isterdammer eist zijn stand- ftlgens Quints advocaat B. van Ti wil de RST zijn cliënt weg omdat hij in verschillende teveel kritiek uitte op de Pamp'ng. in zijn slotwoord citeerde »an Overeem uit het artikel in de exe'se Courant van 16 mei. waarin Pc anonieme bron meldt dat leder- *00 bang is voor de directeur van RST. 'Dit citaat past geheel in gt beeld dat Quint heeft. Hij had -bok, heeft deze geuit en vervol- ®ns b^ft de directie hem met een I ®zocht argument van de camping 1 v®fwijderdEn dit mag niet, aldus de advocaat, omdat het in strijd is met de tussen partijen geldende voorwaarden. Daarom moet de ver wijdering van Quint worden terug gedraaid, zo stelde Van Overeem dinsdag. Advocaat P. van den Berg van RST- directeur Harry Mathijsen stelde echter herhaaldelijk dat Quint zijn cliënt in de pers aanviel. Hij kan zodoende niet op een normale manier zijn werk doen, zo betoogde Van den Berg. De voorzieningen- rechter sprak hierop de advocaat van Mathijsen boos toe. Hij vroeg Van den Berg of die uitlatingen in onder meer de Texelse Courant niet de reden waren waarom Quint als 'persona non grata' was ver klaard. 'Nee', was het antwoord, 'maar het had er wel mee te maken Het is onbetamelijk hoe hij al tijden de campingbaas afvalt.' Vrakking stelde echter dat de camping in een reactie op het kort geding als eis had moeten formuleren dat Quint moet zwijgen, als Loodsmanduin dit graag wil. 'U heeft dat niet gedaan, dus Quint mag zeggen of schrijven wat hij wil.' Van Overeem trachtte dinsdag met De klimaatveranderingen en de betekenis hiervan voor de wad deneilanden waren onderwerp van gesprek tijdens een congres van de Euregio van de Wadden, die woensdag, donderdag en vrij dag werd gehouden op Sylt, het meest noordelijk gelegen Duitse waddeneiland. De Eurregio nam een resolutie aan, waarin er op wordt aangedrongen dat de lan delijke overheden van Denemar ken, Duitsland en Nederland meer geld beschikbaar moeten stellen voor de kustverdediging. Het voltallige college van b en w reisde vorige week woensdag met twee ambtenaren per vliegtuig af naar Sylt. Raadslid Piet Standaart vloog er zelf heen en woonde als gast het congres bij. Texel was dus mijl. Punt van zorg was het uitblijven van de verplichting om in Europese wateren met dubbelwandige tan kers te varen. De derde resolutie die werd aangenomen moet druk zetten op de regeringen om alsnog tot een verbod op enkelwandige tankers te komen. In hoeverre de regerin gen het signaal van de waddenge meenten serieus neemt, moet nog blijken. Een soortgelijke resolutie die twee jaar geleden werd aange nomen, heeft niet tot het gewenste resultaat geleid. Wethouder Nico Kikkert gaf een presentatie over het loodsenproject van Den Hoorn. Het illustreerde volgens hem dat het beter werkt als bepaalde doel stellingen niet van bovenaf worden aangestuurd, maar vanuit de bevol king worden aangedragen. Er werd volgens Merkelbach even enthou siast als verbaasd op gereageerd. Discussie was er over de vraag of de Euregio en de internationale denktank Waddensea Forum al dan niet moeten blijven hestaan. Gezien het nut van de samenwerkingsver banden, is ervoor gekozen ze beide te laten bestaan. Gevraagd naar het nut voor Texel van het congres van vorige week, zei Merkelbach dat het met tot nieuwe inzichten heeft geleid. 'Het is een platform om contacten met bestuurders van andere waddengemeente op te fris sen en te horen hoe zaken elders zijn geregeld.' foto's aan te tonen dat de camping willekeur toepast met zijn schuur- tjesbeleid. Ook het poezenverhaal vond Van Overeem een overdreven reactie, want volgens hem ontsnapt goed vertegenwoordigd. Ter verge- elke poes wel eens. Volgens hem was de poes slechts een van de gezochte argumenten om Quint van de camping te weren. De RST blijft verlangen dat Quint de camping verlaat. Volgens de advo caat van de RST heeft de camping er alle belang bij dat Quint er niet meer mag komen, omdat dit duide lijk maakt dat de RST 'strikt, eendui dig en met naar willekeur' verlangt dat de regels die zijn gesteld ook in de praktijk worden nageleefd. 'Andere eigenaren die zich wel heb ben geconformeerd, zouden zich terecht benadeeld voelen als dat met zou gebeuren. Door zijn opstel ling en uitlatingen veroorzaakt Quint al lange tijd grote onrust en probeert hij tweespalt te zaaien. Hij verpest de sfeer op het terrein, maar ook de verhouding met RST.' Mocht de rechter toch Quint zijn plek terug geven, dan wil de RST dat Vrakking uitspreekt dat het Quint €1000,- per keer kost als de poes ontsnapt. lijking: andere waddeneilanden had den slechts één of helemaal geen bestuurder afgevaardigd. Er werd een kijkje genomen aan de kust van Sylt, waar de duinenrij als gevolg van de storm in januari een stuk smaller was geworden. 'Zand- suppletie, wat we hier al jaren doen, is daar iets nieuws. Er is ook niet veel geld voor beschikbaar', ver telt wethouder Marjan Merkelbach. Ondanks het besef dat er meer geld voor kustverdediging moet komen (waarop in een resolutie bij de rege ringen werd aangedrongen), bestaat er bij de eilandbestuurders niet de angst dat de eilanden als gevolg van een mogelijke stijging van de zeespiegel in de toekomst onder water zullen lopen. Tweede resolutie had betrekking op windmolenpar ken in de Noordzee, waarvan de waddeneilanden vinden dat die niet dichter dan twaalf mijl uit de kust mogen. In Nederland geldt overi gens een grens van minimaal 20 i n ben w (met aanhang), waarnemend gemeentesecretaris Bemadette Nouwen, ambtenaar Jim Ie Rol n Vlieland, kort nadat ze met de tweemotorige Beach Super King Air 200 op Texel zijn teruggekeerd. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5