ft Stress door weigerende rijdekdeuren' Waddenvereniging begint klimaatcampagne Tijdelijke raadhuis aanbouw ontruimd Onzekere toekomst voor Waddengebied TEXELSE g COURANT -Machinist Van den Broek gaat met prepensioen jeslaagd (j eslaagd J Prominenten op Sommeltjespop Festival in voetsporen Pinkpop en Lowlands DONDERDAG 31 MEI 2007 ■machinist Hans van den Broek ging dinsdag met prepensioen. ar was Hans van den Broek verantwoordelijk voor de gehele technische installatie van TESO-boten. Hij begon als machinist op het Marsdiep en de tfexelstroom. Dinsdag maakte hij zijn laatste vaart op het Schul- pengat. De inwoner van Den Burg ging met prepensioen. Een versierde stoel, slingers in de machinekamer, de collega's van Van den Broek hadden hun best gedaan ér een feestelijke dag van te maken, flet duurde even voor hij was opge spoord op de Schulpengat, maar fel was dan ook niet over het inter view ingelicht. Verrast stapte hij de machinekamer binnen: 'Dit had ik «cht niet verwacht. Die jongens zijn tot alles in staat.' Jus had zijn vrouw een teller op de computer geïnstalleerd waarop fil kon zien hoeveel dagen het nog hm voor hij met pensioen zou an. Van den Broek vindt het een re dag. 'Het is een afslui ting van een bepaalde periode in je leven. Je leeft er naar toe, maar nu het zo ver is, vind ik het raar. Je doet alles voor de laatste keer.' Het contact met zijn collega's zal hij het meeste missen. 'We hebben een heel gezellige ploeg.' Hij belandde bij TESO doordat zijn toenmalige schoonouders op Texel woonden. Destijds werkte hij bij de Amsterdamse Droogdok Maat schappij waar hij machines van bin nenvaartschepen repareerde. Toen TESO een olieman vroeg die tot machinist wilde worden opgeleid, greep hij zijn kans. Nu werkt hij er alweer 33 jaar. 'Ik weet nog als de dag van gisteren dat ik hier binnen kwam. Het is snel voorbij gegaan.' Hij heeft in die jaren veel veranderin gen meegemaakt. De grootste was volgens hem de opkomst van de computer in de jaren tachtig. 'Voor dien moesten we alles zelf zien. Met de computer regel je alles op afstand.' Ook zijn werkplek veran derde. Zat hij eerst boven in het stuurhuis, sinds de renovatie van de Schulpengat heeft hij samen met de andere machinisten een eigen ruim te onderin het schip. 'Boven had je contact met de gehele beman ning. Hier zitten we meer geïso leerd. Daarom gaan we 's ochtends en 's middags koffie drinken in het stuurhuis.' In de machinekamer zitten een eerste en een tweede machinist. Toen Van den Broek begon, was er slechts één machinist aan boord. Hij zou niet meer terug willen naar die situatie. 'Het is plezieriger om met z'n tweeën te werken. Soms weet ik iets niet, maar mijn maat wel. Over leg is erg belangrijk.' Machinisten zijn drie jaar lang aan elkaar gekop peld en werken altijd samen. Van den Broek doet dat sinds een jaar met Bob Nieuwenhuis uit Den Burg. Dat bevalt goed. 'We kunnen gezel lig met elkaar praten en zitten op één lijn.' Nieuwenhuis prijst zijn collega om zijn vakkundigheid. 'Hans heeft veel kennis over de gehele instal latie. Die is zeer gecompliceerd en veel omvattend. Eigenlijk doen we alles. Van machineproblemen tot toiletten die verstopt zitten.' Het werk van een machinist kan soms veel spanning opleveren. Zo was er een periode dat de rijdek deuren niet goed werkten. Van den Broek: 'Dat gaf gestresste bedoe ningen. Mensen wilden eruit maar dat kon niet. Ze raakten in paniek en gingen claxonneren. Wij moes ten ervoor zorgen dat die deuren zo snel mogelijk open gingen.' Een andere situatie die Van den Broek nooit meer zal vergeten was brand aan boord eind jaren zeventig. 'Op de Marsdiep of op de Texelstroom hadden jongeren een blokje piep schuim in de fietsengang in brand gestoken. Je had geen idee wat er boven je hoofd hing want de rook was inktzwart. Uiteindelijk is de brand geblust en viel de schade mee.' Van den Broek werkte in twee dien sten, of 's ochtends van 5.40 uur tot 14.00 uur of 's middags van 13.40 uur tot 22.05 uur. Aan deze laatste tijden gaf hij zelf de voorkeur. 'Ik ben niet zo'n ochtendmens.' Na de middagdienst kon hij ook worden opgeroepen voor patiëntenvervoer. Daarvoor zijn per vaart negen per sonen in touw om alles goed te laten verlopen, onder wie de twee machinisten. 'Dat is best belastend, vooral naarmate je ouder wordt. Als ik weer thuis ben, kan ik nooit direct slapen. Ik ga dan voor de televisie zitten totdat ik zit te knikkebollen en dan ga ik naar bed.' In zijn beginja ren was er een zwangere vrouw die 's nachts voor een bevalling naar het ziekenhuis moest. Probleem was dat de motoren met werkten. 'Na een uur kregen we ze toch aan de praat. De vrouw is gewoon in het ziekenhuis bevallen. Toen ik jaren later een relatie kreeg met mijn vrouw, bleek dat het mijn schoon zus geweest was.' Ook op zijn laatste dag is hij even alert als anders. Als het alarm gaat, richt Van den Broek zijn aandacht snel op de beeldschermen. Het blijkt loos alarm. 'De computer geeft aan dat de smoorklep is dicht gevallen. Dat zou betekenen dat de boot een noodstop heeft gemaakt. Maar dat klopt niet want de motoren lopen nog gewoon.' Veel plannen voor de vele vrije uren die hij krijgt, heeft hij nog niet. 'Ik heb me voorgenomen me eerst een half jaar koest te houden. Een ken nis die stopte met werken, vertelde me dat hij het door allerlei vrijwil- ligerstaken na zijn pensioen drukker had dan daarvoor. Dat wil ik niet.' Hij gaat in ieder geval eerst drie weken op vakantie naar Frankrijk. 'Daarna ga ik klussen in huis. Dat is er het afgelopen jaar niet van gekomen. Ik heb nog voor maanden werk liggen.' De tijdelijke aanbouw achter het raadhuis. De gemeente heeft de tijdelijke aanbouw achter het raadhuis ont ruimd. De containers zijn verkocht aan Duin Bouwbedrijf. De ambte naren van de afdeling Infra en Bouw die er zaten, zijn verhuisd naar een nieuwe werkruimte in het gebouw van gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. De aanbouw is sinds eind 2002 in gebruik geweest. De gemeente had destijds de extra ruimte nodig om op de begane grond van het raadhuis de centrale publieksbalie en het bedrijfsverzamelgebouw te realiseren. Het bouwwerk, dat uit twaalf units bestaat, mocht maxi maal vijf jaar blijven staan. Die ter mijn loopt binnenkort af. Voor de overgeplaatste medewer kers Infra en Bouw is bij gemeente werken het magazijn tot een nieu we werkplek van zo'n 85 vierkante meter omgebouwd. De materialen uit het magazijn zijn volgens hoofd gemeentewerken Peter van Ree 'op een slimme manier' op andere plek ken op het terrein opgeslagen. Door de verhuizing bevindt de gehele afdeling Infra en Bouw (18 mensen) zich weer op één plek. 'Dat werkt prettiger. Het is beter voor over leg en mensen die een afspraak hebben, kunnen nu ook op één plek terecht.' Voor het indienen van aanvragen moeten mensen zich bij de publieksbalie op het raadhuis blijven melden. Duin Bouwbedrijf wil de units gebruiken als bouwkeet als de rea lisatie van het PHH-gebouw aan de Pontweg van start gaat. De bouw daarvan wordt door Duin en De Geus uit Broek op Langedijk ver richt. 'Er gaan ook een paar units naar het strand voor de Ronde om Texel', aldus Paul Buijsman van het bouwbedrijf. Natura 2000 ook voor boeren De afdeling Texel van landbouw organisatie LTO Noord roept haar leden op de voorlichtingsavond over Natura 2000 te bezoeken. Bij deze bijeenkomst, die maandag in het gemeentehuis wordt gehou den. geven medewerkers van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit uitleg over dit plan. 'Het is belangrijk dat ondernemers in de landbouw en recreatie kennis nemen van de inhoud van Natura 2000. De verwachting is dat dit plan op termijn grote gevolgen zal hebben voor de ontwikkeling van allerlei activiteiten op Texel en in de Waddenzee', aldus LTO Noord. De bijeenkomst begint om 18.00 uur. Gemma Betsema uit Ooste rend heeft aan de Universiteit van Amsterdam haar bachelordiplo ma Sociologie behaald. Ze heeft zich gespecialiseerd in de richting stadssociologie en een eindscriptie geschreven over de vorming van jeugdbendes in Amsterdam. Voor haar opleiding heeft ze een half jaar in Barcelona gestudeerd en stage gelopen bij dagblad Het Parool. lief voormalige magazijn SmdDank Teren Tessa Betsema uit Oosterend is aan het CIOS in Heerenveen geslaagd voor het diploma Operationeel Sportmanager. Daarnaast behaalde ze diploma's voor fitnessinstructrice eri sportmasseuse. Komend school jaar begint ze in Amsterdam de opleiding Small Business en Retail Management aan de Hogeschool Inholland. De klimaatverandering gaat in te toekomst een extra druk op de Waddenzee leggen. Wat er te jebeuren staat, is nog moeilijk te zeggen, maar er moet rekening niet de nodige veranderingen in flora, fauna en kustverdediging Worden gehouden. stelt hoogleraar Pier Vellinga Wageningen Universiteit en Researchcentrum en de Vrije Univer- stetin Amsterdam. Hij geldt landelijk en internationaal als een autoriteit op fe gebied van klimaatonderzoek. Hij b eveneens voorzitter van het NIOZ, *32rhij vorige week officieel een nieu- fïcampagne van de Waddenvereni- 0ng startte. In die campagne wordt Wacht gevraagd voor de gevolgen de klimaatveranderingen op de Wadden teweeg kunnen brengen. Het Werwerp staat in de belangstelling. Bestuurders van de Waddeneilanden spaken vorige week op Sylt ook over ■rcaatverandering. k campagne van de Waddenver- frwig. genaamd Groeten van de Me wadden, bestaat uit een web- "e met informatie over het Wad- •figebied. Bezoekers kunnen er 'al een ansichtkaart versturen t>P de Eierlandsche vuurtoren palmbomen is afgebeeld. De Menvereniging wijst erop dat dat *9 ver gaat, maar stelt dat 'nergens Wrs in het land nu al alle gevolgen «c de klimaatverandering merkbaar T A's voorbeelden worden stijging to de watertemperatuur in de Wad- Mee en stijging van de zeespiegel Pioemd. kn blik op de website leert dat ver keringen in de Waddenzee zich ')d hebben voorgedaan, maar dat Woor de klimaatverandering hef- °9®r en onvoorspelbaarder worden. *®"ga: 'Er kan niet meer worden uit gegaan van de ritmiek die er vroeger als je een zachte of strenge win- tad. De toekomst is onzekerder porden. Ook de toekomst van de Wselvoorzienmg is niet goed meer I voorspellen.' De website van de Rw 'envereniging meldt dat onder meer kokkels, nonnetjes en mossels het lastig krijgen. Door zachte win ters hebben zij moeite zich voort te planten. De larven die zij toch voort brengen hebben vervolgens te leiden onder garnalen en strandkrabben die goed gedijen bij zachte winters en leven van de larven. Door afname van de schelpdieren krijgen scholeksters, eidereenden en kanoeten eveneens moeite voldoende geschikt voedsel te vinden. De afname van de nonne tjes hoeft volgens Vellinga overigens niet een gevolg van de klimaatveran dering te zijn. 'Het kan ook zijn dat ze zich minder gemakkelijk voortplanten vanwege de geweldige en voortdu rende bodemberoering door de vis serij tot nu toe.' Scenario Volgens klimaatscenario's van het KNMI moet tot 2050 en 2100 reke ning worden gehouden met een toe name van zachte winters en warmere zomers. De winters worden waar schijnlijk natter door meer neerslag In de zomers neemt naar verwach ting het aantal dagen met regen af. Er moet meer rekening met korte extreme regenbuien worden gehou den. De toename van neerslag leidt naar verwachting tot meer zoet water in de Waddenzee, omdat er meer rivierwater uit het IJsselmeer moet worden gespuid. De spuisluizen in de Afsluitdijk hebben momenteel een spuicapaciteit van 5,5 miljoen liter water per seconden en dat wordt in 2013 met de aanleg van een nieuwe spuisluis verdubbeld. Volgens de website van de Wad denvereniging kan het zoeter worden van de Waddenzee weer gevolgen hebben voor de ontwikkeling van piatvis. Voor jonge schol en tong is een zoetere Waddenzee minder aan trekkelijk, terwijl het voor bot beter toeven wordt. Vellinga wijst erop dat het lastig is al concrete uitspraken te doen. 'Er kan meer zoet water in de winter komen, maar in de zomer juist weer minder door de drogere zomers. Het is dus moeilijk te zeggen wat het netto-effect zal zijn. De Waddenzee De Waddenzee gaat door de klimaatverandering een onzekere toekomst tegemoet, waarbij het vooralsnog lastig is te zeggen wat voor veranderingen zich gaan voordoen. (Foto Beekiban* Twt) was al complex en wordt nog wat meer complexer. Met metingen zullen we moeten proberen alles zo goed mogelijk bij te houden.' Volgens dezelfde scenario's van het KNMI stijgt de zeespiegel tot 2100 naar verwachting met maximaal 85 centimeter. De platen en slikken op het wad kunnen een stijging op eigen kracht bijhouden, mits die tussen de 3 en 6 mm per jaar blijft. Volgens de website is de zeespiegelstijging daar door in eerste instantie niet bedrei gend, maar moet ook niet worden uitgesloten dat platen en slikken op termijn vaker onder water verdwijnen, met gevolgen voor het bodemleven en voedselzoekende vogels. In welke mate de gaswinning tot bodemda ling leidt, wordt aan de hand van diverse onderzoeksprogramma's bij gehouden. Volgens het zogeheten hand-aan-de-kraan-principe staakt de NAM de gaswinning als de bodem te snel blijkt te dalen. Klimaatbuffer De Waddenvereniging en diverse andere natuurorganisatie pleiten er al enige tijd voor dat de Wadden zee als natuurlijke klimaatbuffer wordt aangewezen, zodat de klappen van de klimaatverandering beter kunnen worden opgevangen. Vellinga: 'Het begrip klinkt misschien wat vaag, maar is vooral uitdagend bedoeld naar andere partijen om mee te den ken over oplossingen.' Volgens hem zou er meer ruimte moet worden gegeven aan kwelders en mossel- banken, zodat de Waddenzee meer natuurlijk veerkracht kan ontwikke len. Kustverdediging is volgens Vellinga eveneens een onderwerp waar over moet worden nagedacht. Voor de Noordzeekust leeft onder natuurorga nisaties de gedachte dat de huidige verdedigende kustlijnen tot kustzo nes moeten worden omgebouwd. Volgens de organisaties moeten onder kustzones een soort van Sluf ters worden verstaan, waarbij achter de zeewerende duinen een tweede duinenrij wordt gerealiseerd. In het gebied tussen de duinenrijen moet de zee in staat zijn, zand aan te voeren, zodat het gebied automatisch wordt opgehoogd. Het Toeristisch Kennis instituut Texel pleitte er eerder dit jaar bij de laatste publieke bespreking van de nieuwe strandnota voor in de nota alvast rekening te houden met toekomstige ruimtelijke maatregelen. Dat pleidooi vond, op GroenLinks na, weinig gehoor bij de politieke partijen. Aan de wadkant moet volgens Vel linga eveneens over de kustverdedi ging worden nagedacht. 'Het is met per se nodig dat dijken worden ver hoogd. Ze kunnen ook worden ver breed. Daarbij moet worden gedacht aan een secundaire dijk achter de zeewerende dijk.' Het wonen op de Waddeneilanden is volgens Vellinga allerminst in het geding, maar in de toekomst ook geen vanzelfsprekend heid. Hetzelfde geldt overigens voor delen aan de overkant die onder de zeespiegel liggen. 'Willen we Neder land op orde houden dan moet er waarschijnlijk jaarlijks één tot dne miljard euro worden besteed om ons op de klimaatveranderingèn aan te passen.' Een deel van dat geld zal volgens hem voor zandsuppleties aangewend moeten worden. Voor de eilanden kan de klimaatver andering volgens Vellinga ook voor delen bieden. 'Die worden door de warmere zomers aantrekkelijker voor toensten.' Hij hoopt dat de gevolgen van de klimaatveranderingen breder worden onderkend. 'Bij de landelijke politiek is de aandacht er, maar het zal ook op gemeentelijk niveau verder moeten toenemen. Al is Texel al goed bezig door veel over energie en duur zaamheid na te denken.' De website van de Waddenvereniging is te vinden op www.waddenverem- gmg.nl. De vereniging presenteerde gisteren ook de site www.wadlandis. nl. Daarop kunnen jongeren een com puterspel in het Waddengebied spe len waarbij klimaatverandering een belangrijke rol speelt. Sommeltjespop krijgt steeds meer allure. Speelden vorig jaar al enkele bands uit het clubcir cuit in De Waal, zaterdag 7 juli verwelkomt de organisatie arties ten van nationale faam. Zo werd Nuff Said, dat vorig jaar nog op Lowlands speelde, onlangs uit geroepen tot 'beste live-act van Nederland' en maakte The Pro digal Sons in de jaren negentig furore op Pinkpop. Vooral de komst van The Prodigal Sons is bijzonder, vindt organisa tor Jeroen Schoo. 'Ze waren tien. vijftien jaar geleden erg bekend. In 1994 stonden ze op Pinkpop en in die tijd speelden ze ook in het voor programma van Pearl Jam. Formeel bestaat de band al een paar jaar niet meer, maar af en toe treden de muzikanten weer samen op. Bij een festival dat ze leuk vinden, bijvoorbeeld. Toen ik de zanger, Erwin Nyhoff, belde, was hij meteen enthousiast. Hij had goede herinne ringen aan Texel, vertelde hij.' Zowel Nuff Said als The Prodigal Sons speelt knap gecomponeerde, melodieuze muziek. Van heel ande re aard is Jeremys, dat pretpunk maakt. De band werd onlangs op radio 3FM uitgeroepen tot winnaar van de Serious Talent-wedstrijd. Terug van weggeweest is Mos- kowicz, dat vorig jaar veel indruk maakte op de festivalgangers. Op voordracht van deze band is ook Unabomber, dat wel wat aan de rockers van AC/DC doet denken, gecontracteerd. Daarnaast is er met Neckless Josie Project, Flux, Sinner, Whatever en Thirsty Work ook een flinke Texelse inbreng. Spoiler, rond oud-Texelaars Arjen Rienks en Sid ney de Haan, heeft afgezegd. De artiesten vertonen hun kunsten op een nieuw podium, dat maar liefst 21 bij 8 meter groot is en speciaal voor de Stichting Som meltjespop ontworpen en vervaar digd. Deze aanwinst en de sterke bezetting van het festival zijn mede te danken aan financiële steun van de nieuwe (hoofd)sponsors Stiehl Entertainment en VBA Van Braak Accountants. Met de vierde edi tie van het festival, dat duurt van 12.45 uur tot middernacht, gaat ook de actie Vriend van Sommel tjespop van start Bezoekers krijgen de kans voor €10,- per jaar vriend van de Stichting Sommeltjespop te worden. Een kwart van dit geld gaat naar NCFS.nl, een stichting die onderzoek doet naar de taaislijm- ziekte CF.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9