Zomersprookjes op Texels strand Stichting Kerken en Minima Texel texelseJcourant Kunst als therapie voor jonge kinderen COURANT V oPIENie Hulp aan Texelaars in financiële nood Overleven op twee kopjes water per dag E Agenda E oud Papier BEZORGERS DINSDAG 5 JUNI 2007 TEXELSE Aansluitend op het Terschellinger Oerolfestival is op het Texelse strand van 5 tot en met 10 juli Zomersprookjes te zien. Zeventig glazen reuzenschelpen vertellen verhalen, opgetekend door meer dan zestig schrijvers, dichters en klankkunstenaars. Zomersprook jes trekt van Terschelling naar het zuiden en doet na Texel nog verschillende stranden aan, om te eindigen in Cadzand-Bad. Daarbij gaat het de makers om de inter actie tussen beeldende kunst, literatuur, poëzie, klankkunst en landschapskunst. Het project is een initiatief van Bruno Doedens en wordt uitgevoerd door de Stichting Landschapstheater en Meer (SLEM), die vorig jaar op Oeral te zien was met Jaarringen. Doe dens stelde zich daarbij voor hoe mooi het kon zijn 'als de oude wijze zee ons kon vertellen hoe om te gaan met een welvaartmaatschap pij waarin het geld regeert en de consumptiedrift allesbepalend is. verhalen over de relativiteit van onze menselijke acties, de drijfveren voor geluk, de waarde van menselijke interacties, het belang van kunst en haar verbeeldingskracht, hoop en kwetsbaarheid.' De schelpen 'vertel len verhalen' die een brede kijk op de wereld geven en passen bij de tijd loosheid én de wijsheid van de zee. Luchtige verhalen die vragen oproe pen en tot de verbeelding spreken. Door de bredere kijk zijn de verhalen maatschappij-beschouwend. Alle verhalen zijn gebundeld in Zomer sprookjes, uitgegeven door Thieme Art. Ook wordt een luister-DVD uit gegeven waarop naast de verhalen en gedichten ook de soundscapes te horen zijn. Van de reis van de schel pen wordt een poëtische en educa tieve videodocumentaire gemaakt, Een kunstatelier voor kinderen. Remedial teacher en kunstzinnig therapeute Susana Mulas begint hier in september mee. Op vijf tien woensdagmiddagen kunnen kinderen van zes tot en met „elf jaar kennismaken met schilderen, tekenen en boetseren. Mulas vindt kunst erg belangrijk in de ontwikkeling van kinderen. 'Kunst is een middel om gevoelens te uiten. Daarnaast beleven kinderen veel plezier aan kunstzinnige activi teiten en verbazen zichzelf vaak over het resultaat. Gevolg is dat ze een positief gevoel en zelfvertrou wen overhouden aan dit werk. In mijn praktijk in Den Burg zie ik dat kinderen met sociaal-emotionele en leerproblemen vaak een gebrek aan zelfvertrouwen hebben.' Ze vindt dat er op school niet genoeg aan dacht aan kunst wordt besteed. 'De kinderen knutselen wel, maar dat is beperkt. Bij mij ervaren ze met kleu ren en vormen om te gaan.' In het kunstatelier gaan de kinderen op basis van een verhaal, sprookje of thema aan de slag, zonder kant en klare opdracht. 'Op die manier wordt de eigen creativiteit en fan tasie aangesproken.' Als de kin deren klaar zijn met een opdracht, bekijken ze eikaars werken. 'Het is belangrijk dat kinderen leren om te respecteren wat anderen maken. Daar begint het leren.'Het kunstate lier start op woensdag 5 september in een lokaal van de Jozefschool in Den Burg met twee groepen van maximaal acht kinderen: één voor kinderen van zes tot en met acht jaar (13.30 tot 15.00 uur) en één voor kinderen van negen tot en met elf jaar (15.30 tot 17.00 uur). Een serie van vijftien middagen kost €135,-. Doolhof Ik ben verzot op doolhoven. Waar ik er één zie, moet ik erin. Niet dat ik er zo vreselijk handig in ben de uitgang snel te vinden, maar daar gaat het me ook niet om. Vier keer in dezelfde hoek terecht komen en zeker weten dat ik er echt nog nooit ben geweest, is vrij normaal voor deze doler. Het maïsdoolhof van Paul van Heer waarden kan ieder jaar op mijn frequente bezoeken rekenen. Ik kijk er al reikhalzend naar uit en hou de stand van de maïsvel den nauwlettend in de gaten. Het is echter nog even wachten. Maar hoera, de gemeente Texel heeft mijn onderhuids verlangen geregistreerd en zonder aanvra gen van mijn kant gehonoreerd Onder de kop 'Verkeersmaatre gelen' in de krant van afgelo pen donderdag begint het feest. Heel Texel wordt de komende weken door alle afsluitingen en omleidingen wegens wegon derhoud één groot doolhof. En ieder paadje heeft ook nog zijn eigen datum van afsluiten. Het wordt puzzelen of dolen om op je bestemming te komen. Met de krant in de hand is het natuur lijk allemaal te berekenen, maar je zonder krant laten verrassen is veel spannender. Op de fiets stappen is wel een heel simpele oplossing. Meer iets voor logisch denkende mensen, die zich met dit eenvoudige vervoersmiddel overal langs wurmen, maar o die verrukkelijke auto. Overal staat-ie voor vast. Ik ga deze paar weken veel achterstallige sociale con tacten inhalen om maar zoveel mogelijk te kunnen genieten van het Texel-doolhof. En eenmaal aangekomen, want de omrijder wint, heb ik een berg gespreks stof. Lekker zeuren over de tijd en de benzine die al het omrijden kost en daarnaast blij zijn over al het verrassende van de wegen waar ik normaal nooit kom. Spe ciaal nu de bermen nog zo mooi zijn. Ontdekkingstocht over eigen eiland. Juni, doolhofweken op Texel, verrukkelijk! Pien Verberg Bouwdorp Het terrein achter zwembad Molenk oog biedt in de weken van 23 en 30 juli plaats aan Bouwdorp. Deze acti viteit is volgens traditie bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar. Zij kunnen een week lang hutten bouwen, spelletjes spelen en knut selen. Ook mogen ze één nachtje blijven slapen en meedoen aan een nachtspel. Hun ouders en andere geïnteresseerden zijn op de don derdag welkom om de bouwwerken le bewonderen. De organisatie is in handen van Esther Duinker van het jongerenwerk van de stichting Pharos Texel. Zij wordt geholpen door collega Justin Segerink en achttien vrijwilligers. Deelname kost €35,-. Opgeven kan vanaf maandag 11 juli 12.00 uur door het aanmel dingsformulier op www.pharostexel. nl in te vullen. Inschrijven gaat in volgorde van binnenkomst en 'vol is vol', waarschuwt de organisatie. Voor vragen kan contact worden opgenomen met Esther Duinker, eduinker@pharostexel.nl of tel. 06- 12657263. Big Band Big Band Texel speelt zondag samen met bigband 2Swing4U bij strandpaviljoen paal 9. Het optre den begint om 1400 uur. de toegang is gratis. Nordic walking Onder professionele begeleiding van een erkende trainer van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) houdt Weikoop zater dag 16 juni van 10.0 tot 11.45 uur een clinic nordic walking. Aan de orde komen de basisprincipes, uit leg over lichaamshouding en bewe gingsaspecten. Deelname kost €5,-, opgeven kan in de winkel. die met het boek, de DVD en de site www.zomersprookjes.nl als edu catiemateriaal aan het voortgezet onderwijs worden aangeboden. De glazen schelpen zijn te zien van 5 tot en met 10 juli, de officiële opening vindt plaats op 5 juli, de precieze locatie wordt nog bekend gemaakt. Het boek Zomersprookjes is verkrijg baar via de boekhandel, ISBN 978 90 78964 -03 2, de DVD via SLEM, www.slem.org. Het boek en de DVD zijn ook op het strand verkrijgbaar. Laatste dag Avondvierdaagse De route van de laatste dag van de Avondvierdaagse voert donder dag traditiegetrouw door de stra ten van Den Burg. De wandelaars komen het dorp in langs Akenbuurt, om via Kogerweg, Kogerstraat, Ste nenplaats, Binnenburg, Vismarkt en Groeneplaats de Elemert af te lopen. Dan gaat het langs de tennisbanen en over het schoolplein van de voor malige LTS naar het finishlokaal bij Odysseus, waar de medailles in ont- Open tuinendag In totaal zeven tuinen, in Oude- schild, De Waal en Den Burg, doen zaterdag 16 juni mee aan de open tuinendag van de tuinclubs Spriet, Oudeschild en De Waal. De tuinen liggen verspreid langs een route van ongeveer tien kilometer, zodat het bezoek heel goed met een fietstocht valt te combineren. Te zien zijn in Oudeschild de tuinen van Irma Huisman (Trompstraat 61), Paula van Schoonhoven (Heems- kerckstraat 68) en Antje Schoehuys (De Ruyterstraat 31), in De Waal de tuinen van Jeanne van der Linden (Hogereind 25a, via het Groeneweg- je) en Lida Kooiman (Laagwaalder- weg 48) en in Den Burg de tuinen van Ingrid Koorn (Molenstraat 84) en El en Fridt Kortenhoeven (Pont- weg 90). De tuinendag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. In verschillende tuinen worden versnaperingen en stekjes aangeboden. Workshop FOOD Voedingskundige Meijke van Her wijnen van Weg met de Weeg schaal geeft zaterdag 30 juni van 14.00 tot 16.00 uur in Oosterend een workshop FOOD. De workshop (Fijnproeven, Onder zoeken, Ontdekken en Doen) is bedoeld voor mensen die met hun manier van eten niet de resultaten bereiken die ze willen. Ze vallen bijvoorbeeld niet (meer) af. terwijl ze zichzelf te zwaar vinden. Of ze voelen zich niet ontspannen, met fit of hebben te weinig energie. In een korte, actieve workshop leren de deelnemers hoe ze kunnen zorgen dat hun lichaam gaat doen wat zij willen. Deelname kost €24,95. Reserveren is noodzakelijk; dat kan via www. wegmetdeweegschaal.nl of tel. 020- 7851704. vangst kunnen worden genomen. De gezamenlijke fanfarekorpsen spe len van 19.15 tot 20.15 uur op het schoolplein, waar het een gezellige boel belooft te worden. Enkele wan delaars die al vele malen hebben deelgenomen worden extra in het zonnetje gezet. Klimaatprobleem in Tusse de Banke Een van de deelnemers aan de thematentoonstelling in Tusse de Banke is groep 5 van basisschool De Fontein. Onder leiding van kunstenaarscollectief HoWiBo Co maakten zij kunstwerken over de klimaatverandering. In totaal werd drie middagen aan de objecten geknutseld. De kunstwerken laten de wereld zien zoals die er onder invloed van de klimaatveranderingen over hon derd jaar kan uitzien. Er is gewerkt met karton, papier, plastic, afvalma- teriaal, verf, hout, steen, ijzerdraad. piepschuim en zelfs saté-stokjes. Samen met meester Marcel Wijnal- da verlenen de kunstenaars van HoWiBo Co (Truus Hoogenbosch, Cécile de Boer en Joke Cofino) hand- en spandiensten. Met het project hopen de kunstenaars en de school de kinderen bewust te maken van de klimaatproblemen. De gevolgen van de klimaatverande ring inspireerden de kinderen onder meer tot een onderwaterdorp, een huis met aanlegsteiger, een extra hoge dijk voor de vuurtoren, een auto die met hetzelfde gemak ook kan varen en vliegen en een woning met reddingboei. De 'vlieg-, vaar- en rijauto' komt volgens ontwerpers Ward en Danny in verschillende modellen op de markt. Een sportmodel, een model met eigen restaurant en een model met tankstation. De wagen rijdt op benzine, maar voor de zekerheid ook op zonne-, wind- en waterener gie. 'Zelfs op regenenergie', merkt één van de bedenkers op. Je kunt er al je spullen in kwijt en als de benzine op is, wordt deze 'als een soort beltegoed' weer opgeladen. Voor het onderwaterdorp hoeft smeltwater geen probleem te zijn. Een soort systeem zorgt voor zuur stof van boven, uit lucht die direct gezuiverd wordt. De snackbar en het gemeentehuis zijn in het dorp gecombineerd, omdat de architect kampte met ruimtegebrek. De kunstwerken zijn te zien op de thematentoonstelling in Tusse de Banke, die van 9 tot en met 25 juni wordt gehouden. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Mensen in Nood helpt nomaden in Kenia Mensen in Nood steunt 1.5 miljoen nomaden in het noorden van Kenia. Al ruim twee jaar valt daar geen drup pel regen. De waterbassins raken leeg of zijn al uitgedroogd. Het vee sterft massaal Standaard hulppro- gramma's helpen niet. Noodhulp is nü nodig. Meer informatie vindt u op www.menseninnood.nl Helpt u? Giro 667. Den Haag. 0 Bij voorbaat dank. Mensen in Nood Cordaid Dinsdag 5 juni: In Cinema Texel draaien de volgende films: Pirates; At World's End (20.00 uur); Das Leben der Anderen (20.15 uur) Woensdag 6 juni: De Jozefschool in Den Burg houdt 12.15 tot 14.30 uur een feest om de inrichting van het nieuwe schoolplein te vieren. Betrokkenen van de Jozef school zijn welkom. In de Texelse Bierbrouwenj aan de Schilderweg 214 B (tussen Den Burg en Oudeschild) starten om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen. Informatie tel. 313229. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een open bridge drive. Voor opgave en inlichtingen: J. Vaillant, tel. 329060 of 06-53492321. In Cinema Texel draaien de volgende films: Haaibaai (13.30 uur); Mr. Bean's Holiday (13.45 uur); Pirates; At world's End (15.30 en 20.00 uur); Teenage Mutant Ninja Turtles (16.00 uur); Das Leben der Anderen (20.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Spider-Man 3 (15.00 uur). Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burger houtstraat, Jan Reystraat, Wilhel- minalaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 05 12.01 en 23.57 u. Wo. 06 12.24 en Do. 07 00.45 en 13.15 u. Vr. 08 01.24 en 14.04 u. Za. 09 02.07 en 15.00 u. Zo. 10 03.10 en 16.10 u. Ma. 11 04.40 en 17.27 u. Donderdag 7 juni: OSG De Hogeberg houdt open urn in de aula van het gebouw aanj. Haffelderweg. Leerlingen en docent verzorgen zo'n twaalf optredens Aav vang 19.00 uur. ledereen is welker In Cinema Texel draaien de volgen? films: Pirates, At world's End (20it uur); Next (20.15 uur). Vrijdag 8 juni Om 16.00 uur opent Han Lindeboa van Wagenmgen Imares in Tusse# Banke de thematentoonstelling maatveranderingen. met werk r; Texelse kunstenaars dïe zich heb» laten inspireren door klimaatsverr. dering. In eetcafé de Rog in De Cocksdop treedt om 22.00 uur de band 'Rut> ber soul' op. Een Groningse bande; nummers van the Beatles speelt In Cinema Texel draaien de volgens films: Pirates; At world's End (15.x 18.30, 20.45 uur); Mr. Bean's Holida, (16.00, 18.45 uur); Next (19.00 Wild Hogs (21.45 uur). texelseTJcourwi Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourantnl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Slbon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 10 juni op om 05.15 en gaat onder om 22.05 uur vnjdag 8 juni laatste kwartier Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36,45 34,85 (autoraM Per jaar €71,10 68.95 Bij verzending naar het buitenland zijnjxr tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. (jrocn 2rwarL-Jexels in hef harL, Naam Peter van Heerwaarden John van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Annemiek Hin Simon Kramer Daniël Eelman Rinus van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen R. Barhorst Fam. Betsema Joost Bakker Sandra Boersen Sacha van der Velden Jan Krotje Rick Plaatsman Robert-Jan Hin C. Broekman Jorieke Meijer Remco Boon D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit Sjoerd-Hessel Stapersma Ivo Leyen Lisa Winter Eveline Veeger Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. 31251 Den Burg Al. 3155) Den Burg B. 31201 Den Burg C. Den Burg D. 0222 - Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstraat, Houtweg, Witte Kruislaan, Kogerweg/Kogerstraat 1-57/2-74 Jan Reystraat De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Vertaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild - dorp Oudeschild - Noord Den Hoorn De Koog, Bosrandweq t/m 227, Pijpersdijk, Pontweg 234 en 236, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 06-42 De Cocksdorp 06-12 Oosterend De Waal Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterweg Midden-Eierland, Hoofdweg, Slufterweg, Oorsprongweg, Stengweg, Limietweg Eierland, Postweg, Oorsprongweg, Hollandseweg, Muyweg, Nieuwtanderweg 3164"! Vuurtorenweg/Krimweg/Roggeslootweg 31641 Het Noorden 3183#! Oost 3188? Spangerweg, Marsweg, Kadijksweg, Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waaten)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstraat, Hallerweg 51/55. Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuid haffel 49 3131 't Horntje, Pontweg 1-68 06-15 60 27* Rozendijk, Smitsweg, Kogerweg 3157? Gasthuisstraat vanaf 57, Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 3122' Californiëweg, Pontweg 123-224, Bosrandweg v.a. 516, Pelikaanweg 3173' De Kaai, Genteweg 1-6 even 31893 Hoornderweg, Hemmerweg, Emmalaan v.a. 66, De Grie. Westerweg, Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi, Driehuizen Slufterweg/Zanddijk Den Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel, Beatnxlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Buic»; v. Cuyckstraat, Elemert. Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats. Hogerstraat, Ada van Hc£rr straat. Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39: Molenstraat. Molendwarsstraat. Parkstraat Sc^l»*5 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat. Weststraat. Weverstraat. Pater Witte Zwaanstraat. Den Burg Al: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester Schoorwat. Vaargeul. Golfslag. Vta Zeebries. Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-...even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brou»«iS* Dnjverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmmalaan 37- o** 50-120 even. Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145-.. oneven en 60-,..even; W. van Beierenstraat, Boogerd, Jan jjjrkSM^ Gasthuisstraat 33-43 oneven en 44-76 even, Jonkerstraat, Kogerstraat 59-... oneven en 76- Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelmmalaan 1-35 oneven 2-48 even. Jutianastraat. Burfletstraat Mr. KraaistrBemind* 1-61 oneven en 2-48 even. Tjakkerstr., Lieuwstr.. Hof van Geus Oen Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Mancoweg. Schoonoordsingel. Waalderstraat 2-48 e-f' 1-43 oneven Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44. Haffelderweg, Keesomlaan 1-7. Schilderend 1-143 oneven en 20-1-- !"f Slingerweg 21-27. Oudeschild-Noord: Commandeurssingel. De Wittstraat, Heemskerckstraat, Schilderweg 249-296. I* Haven, Barendszstraat, Laagwaalderweg en Mieland. Geen krant gekregen? Bel uw bezorger

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2