JE k J Lit £/)kens Duitse scholieren moeite met tutoyeren leraar Om te onthouden z Internationale zeiltop naar Ronde om Texel Wiering begint dak en montagebedrijf Provincie staat Stiehl uitbreiding niet toe Regenvakantie leidt tot koop restaurant COURANT Wiering J^ednjvigheid Blf P bedrijvigheid DINSDAG 5 JUNI 2007 TEXELSE De Ronde om Texel belooft een krachtmeting te worden tussen diverse zeilers uit binnen- en bui tenland die volgend jaar in Peking aan de Olympische Spelen mee doen. Met nog drie weken te gaan, heeft de organisatie inmid dels over de vierhonderd inschrij vingen binnen. De grootste catamaranrace ter wereld kent onder andere het Nederlands Olympisch duo Mitch Booth en Pirn Nieuwenhuis als deel nemer. Zij werden eerder dit jaar tweede op het Wereldkampioen schap in de F18-klasse en negende bij het Europees Kampioenschap in de Tornado-klasse. Daarnaast doen de Australische topzeilers Darren Bundock (overall-winnaar van de Ronde in 2003) en Glenn Ashby mee. Zij zijn regerend wereldkampi oen in de Tornado- en F18-klasse. Uit Frankrijk doet de zeiltop uit de F18-klasse mee en Zweden stuurt het duo Göran Marström en Tho mas Persson dat vorig jaar nog als first-finisher bij Paal 17 over de streep kwam. Tot de andere Nederlandse kanshebbers op de overwinning hoort het duo Mischa Heemskerk en Sebastiaan Tentij. Heemskerk was in 2005 met Sander de Boer overall-winnaar, Tentij is in de race voor de Olympische Spelen van 2012 in London. Tot nu toe hebben zeilers uit negen landen zich aangemeld. De zeilers kunnen zich dit jaar voor het eerst voor de Gold Fleet (wedstrijd) of Silver Fleet (recreatief) inschrijven. De organisatie heeft de splitsing aangebracht om deelname voor de recreatieve zeilers aantrekkelijker te maken. Zij hoeven geen startlicentie te hebben, geen lid te zijn van een watersportvereniging en betalen wat minder dan de wedstrijdzeilers. Tot nu toe gaan de inschrijvingen voor het wedstrijd- en recreatieve gedeelte redelijk gelijk op. De dertigste Ronde om Texel gaat op zaterdag 23 juni tussen 12.00 en 13.00 uur van start bij Paal 17. Van woensdag 20 tot vrijdag 22 juni wordt de Texel Dutch Open gehou den. Dat is het Open Nederlands Kampioenschap Catamaranzeilen. Op het strand komen twee tenten (feesttent en zeilerscafé) en wordt een pitstraat voor catamarans inge richt. - Ts&s. en Montage B Tel: 310361 0612404332 Edwin Wiering is een dak- en montagebedrijf begonnen. (Foto stona Sfoon/BeeiaDank Ta De afwisseling, dat trekt Edwin Wiering uit Den Burg het meeste aan in zijn werk. In april is hij een eigen bedrijf begonnen met de naam Dak- en Montagebe drijf Wiering. Hij verricht dak- en gootwerk, loodgieterklussen en werkzaamheden aan de centrale verwarming. Zestien jaar werkte Wiering onder een baas. Vijf jaar als dakdekker bij Loodgietersbedrijf Oele, vier jaar bij Installatiebedrijf Geus waar hij naast dakwerk ook loodgieterklussen ver richtte en ruim zeven jaar bij CVI Texel waar hij het onderhoud aan de centrale verwarming leerde. 'Op een gegeven moment begon het te kriebelen. Ik wilde iets voor mezelf beginnen. Ik ben nog jong en als je wat wilt moet je het nu doen.' Wiering is inmiddels twee maanden aan het werk als ondernemer en het bevalt hem goed. 'Ik hoef niet meer de fouten van anderen op te lossen. Als het mis gaat, heb ik het zelf gedaan.' Tot nu toe is hij vooral ingehuurd door andere installatie bedrijven. 'Als een bedrijf een grote klus heeft, werken we samen. Dat gaat heel goed. 'Al is de toekomst nog onzeker, hij weet nu al dat hij nooit personeel in dienst neemt. 'Ik wil het simpel en duidelijk houden. Geen poespas eromheen. Zo ben ik niet.' Nationaal Park komt met 'ontdekkaart' Het IVN is begonnen met de pro ductie van 'ontdekkaarten' van nationale parken in Nederland. De eerste kaart in de reeks van acht tien is die van nationaal park Dui nen van Texel. De kaart biedt met vrolijke tekeningen een overzicht van kijk-, doe- en beleefactivitei- ten in het park. O nckkhvur Duinen van Texel De tekeningen op de kaart zijn van illustrator Co Loerakker, het ontwerp is van Recreatieparc. Medewerkers van de parken dragen zorg voor de beschrijving van activiteiten en bezienswaardigheden. Het project wordt mogelijk gemaakt door finan ciële ondersteuning van de Natio nale Postcodeloterij, het Prins Bern- hard Cultuurfonds, het VSB Fonds en het IVN. De komende anderhalf jaar wordt elke maand één kaart geproduceerd. 'We verwachten dat mensen ze allemaal gaan sparen. Hopelijk bekijken ze tijdens hun ver zamelwoede ook alle nationale par ken", zegt projectleider Klaas de Jong, coördinator educatie en voor lichting van het nationaal park Duinen van Texel. De kaart heeft een handig zakformaat en geeft informatie over excursies en vogels en stimuleert het maken van een wandeling. Op de achterkant is algemene informatie te vinden over biodiversiteit en de nationale parken in Nederland. De Ontdekkaart is te verkrijgen in de winkel van het bezoekerscentrum van het nationaal park, bij Ecomare en kost €1,-. OPLOSSING: - Gebruik geen tafelkleed waar een kind aan kan trekkenl Neem geen kind op schoot als u hete thee drinktl m brandwonden b', baby s ei een uitwisselingsproject tussen Steinfurt Julia Drahmann, Charlotte Anicker en Roos Dros deden (Foto Stlana Sitxtn/Beaiabank Te Een verjaardagskalender op het toilet. Dat vonden Julia Drahmann (18) en Charlotte Anicker (18) uit het Duitse Steinfurt maar raar. Een maand geleden gingen zes Texelse VWO-leerlingen op uit wisseling naar Steinfurt. Vorige week was het de beurt aan de Duitse scholieren om een bezoek aan Texel te brengen. De Duitsers krijgen Nederlandse les op hun school. Ze spraken de taal dan ook verrassend goed. Roos Dros (16) uit Den Burg: 'Zij zijn beter in Nederlands.dan wij in Duits. Dat was in Steinfurt wel eens makkelijk. Als ik niet wist hoe ik iets in het Duits moést zeggen, kon het gewoon in het Nederlands.' Veel Duitse scholieren kiezen voor Nederlands omdat ze hier willen studeren. Zo niet Julia en Charlotte. Charlotte: 'Ik heb ervoor gekozen omdat ik het niet juist vind dat alle Nederlanders in ons land Duits praten en dat Duitsers geen Nederlands spreken als ze hier zijn.' In Steinfurt zijn twee groepen van zo'n vijftien leerlin gen die Nederlands volgen. De ene groep, waar ook Julia en Charlotte toe behoren, op een hoger niveau dan de andere. Op Texel sliepen de Duitse scho lieren bij de Nederlandse. Zo werd Julia ondergebracht in het huis van Roos. Een verschil tussen beide landen is dat in Duitsland tussen de middag warm wordt gegeten en in Nederland 's avonds. Dat was wennen voor Charlotte. 'Ik had 's avonds heel erg veel honger omdat ik 's middags niet zo veel had gege ten als ik normaal doe.' Ook het brood is anders. 'Het Duitse brood is heel erg zwaar. Het zit vol met granen. Hier is het erg zacht', aldus Julia. Roos moest daar op haar beurt in het buurland aan wennen. 'Na eén broodje zat ik al vol.' De jongeren draaiden tijdens de uitwisseling in beide landen mee in de les. In Duitsland worden de cijfers voor vijftig procent bepaald door het gedrag van de leerling. Het gaat er dan ook anders aan toe dan in Nederland. Roos: 'Als hier een vraag wordt gesteld, kijkt iedereen snel naar beneden. Daar zit ieder een continu met de vinger omhoog.' Tijdens een Duitse les biologie kon Roos haar aandacht er niet meer bij houden. 'Ik heb zelf geen biologie, dus ik begreep er niets van. Een vriendin van mij ook niet. Zij zette haar discman op en ik begon een boek te lezen. Die lerares flipte helemaal.' Julia en Charlotte prijzen in Nederland het contact tussen onderwijzer en leerling. 'Dat is hier veel beter. In Duitsland praat je niet over privé-zaken met je leraar.' Aan het tutoyeren en een docent bij zijn voornaam noemen, moesten ze erg wennen. Julia: 'Ik heb het maar een beetje omzeild door men te zeg gen.' De Duitse meiden waren enthou siast over Texel. 'De natuur is hier erg mooi', aldus Julia. Het leukste moment vonden ze zaterdagavond toen ze gingen stappen in De Koog en daarna een kampvuur op het strand gingen bouwen. Julia: 'We zagen de zon opkomen.' De drie waren het met elkaar eens dat er volgend jaar een nieuwe groep op uitwisseling moet. Roos: 'Toen ik terug was uit Duitsland,maakte ik een Duitse toets en kon ik echt merken dat ik beter was geworden in de taal.' Beursplein als huwelijksboot Hoewel belden al jaren in Voorburg wonen, wilden oud-Texelaar Maar ten Koom en Debby Olierook toch een echt-Texelse bruiloft. Vrijdag gaven ze elkaar ten overstaan van trouwambtenaar Noortje Roll het jawoord in de schapenboet in De Nederlanden en vervolgens stap ten ze bij paal 33 letterlijk in het huwelijksbootje door aan boord te gaan van de reddingboot Beurs plein 5, die daarvoor bij uitzondering beschikbaar was gesteld. Na een korte cruise in het Eierlandsche Gat werden ze weer op het strand gezet om met een grote schare gasten in paviljoen paal 33 de bruiloftstaart aan te snijden en het champagne glas te heffen IFOIO 5 Harry da Graaf) Anti-discriminatie Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discri minatie. Telefoon 317896, 315321 of 312435. Apotheek Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Artsen Den Burg: W. Vos, Haffelderweg 2, tel. 312023. Spreekuur op afspraak. K. Eissen, Maricoweg 5a, tel. 320005. J.F. Hoekstra en J. Dros, Molenstraat 87, tel. 321123. A.C.RJ. Waverijn en Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, tel. 312016. De Cocksdorp: R.A. van den Bent en F.M. Haasdijk, Kikkertstraat 12, tel. 316234. Telefonisch spreekuur op werkdagen van 14.45-15.15 uur. Visites aanvragen vóór 9.00 uur. Op werkdagen ook spreekuur in Den Burg, Schilderend 38, alleen op afspraak! Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feest dagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsenpost, tel. 321143. Vakantiegangers kunnen het hele jaar bellen naar 327270. Baha'i Plevierstraat 16, De Koog, tel. 317896. Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahai-geloof van 19.30-21.30 uur. Bibliotheek Openbare bibliotheek. Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10.30-12.30 uur; dinsdag 14.00- 20.30 uur; woensdag 14.00-17.00 uur; donderdag 14.00-17.00 uur; vrijdag 14.00-20.30 uur; zaterdag 10.30-12.30 uur. De Schuilhut, achter de NH-kerk in De Koog, leent in juli en aug. boe ken uit in de Nederlandse en Duitse taal. Openingstijden: zie Vakantie krant. Bloedafnamepost Stichting Artsenlaboratorium en Trombosedienst Kop van Noord- Holland, Emmalaan 65, Den Burg. Maandag en donderdag van 8.30 tot 11.15 uur. Borstprothesen BodyCare Texel, Burgwal 15, Den Burg, Nora Bekking, tel. 315206. Voor ziekenfonds- en particulier verzekerden. Brand/ambulance Bij brand en voor spoedeisend ambulanceven/oer, tel. 1-1-2. Voor niet-spoedeisende zaken kan Meld kamer Noord-Holland Noord wor den gebeld via 072 - 564 44 44. Brijder Verslavingszorg Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg (Texel), Tubantia Pontweg De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie. Bereikbaar op woe, do en vr tijdens kantoor uren. tel. 06-30215211 of 0223- 620541peter.molenaar@brijder.nl. of www.brijder.nl. Bureau Jeugdzorg Voor hulp aan jongeren bij proble men en voor opvoedingsondersteu ning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies kunnen ouders en of jongeren elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur bellen met num mer 0900 2223330. Medewerkster Anneke Dekker is iedere donderdag aanwezig op Texel. College van b en w Burgemeester C.J. Geldorp-Pante- koek (bestuurlijke coördinatie, poli tie, brandweer, openbare orde en veiligheid, personeel en organisatie, kwaliteitszorg, strandvonderij, inte graal handhavingsbeleid, vliegveld Texel, promotie, representatie, voor lichting en communicatie, begraaf plaatsen, externe vertegenwoordi gingen, w.o. De Waddeneilanden, Gewest Kop van Noord-Holland, informatie en automatisering, pro jecten nieuw gemeentehuis en PHH, burgerzaken.) Wethouder K.N. (Nico) Kikkert (eer ste loco-burgemeester, 1e loco burgemeester, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, natuur en land schap, monumentenbeleid, milieu, economie (visserij, toerisme, land bouw, dienstverlening), grondza ken, strandbeheer Het college heeft de familie Stiehl terecht geen toestemming gege ven uit te breiden aan de Laag- waalderweg. Dat stelt Gedepu teerde Staten van Noord-Holland dat het nieuwe bestemmingsplan voor De Waal heeft goedgekeurd. De familie Stiehl had bedenkingen bij de provincie ingediend. Ze is het er niet mee eens dat de gemeente de uitbreiding van de winkel (Ser vice Center Texel), de bouw van een nieuwe bedrijfswoning en de bouw van een nieuwe loods voor Stiehl Entertainment en Stiehl Eve nementenservice planologisch niet mogelijk wil maken. Gedeputeerde Staten schrijft in een brief zich te kunnen verenigen met de argumenten van burgemeester en wethouders. Die wilden voor de loods geen ruimte scheppen aan het perceel Laagwaalderweg 41 -47, omdat die met een grondoppervlak- te van 1000 vierkante meter en twee bouwlagen te groot voor De Waal zou worden. Het toepassen van ver schillende dakhoogten om het pand optisch kleiner te maken, was niet toereikend. Dat was een streep door de rekening van Sybrand Stiehl die eind 2003 het perceel had gekocht om zijn bedrijven te kunnen uit den. In zijn huidige pand groeit1 uit zijn jasje. Zijn ouders hadden de gemeer verzocht in het nieuwe plan toestel ming te verlenen voor de bouwu een nieuwe bedrijfswoning biiji het bebouwingsvlak aan de acht» zijde van de huidige bedrijfsbebe wing. Daarnaast was het ingediend tweehonderd vierkai meter aan het bedrijf toe te voeg en de winkel te vergroten. Aan laatste wilde het college met m werken, omdat er niet meer da vijftig vierkante meter is toegestaa Voor uitbreiding van de bebouwing ontbrak een ruimtt onderbouwing. Datzelfde gold voor de b« woning. Stiehl heeft welii toestemming van het college bedrijfswoning te bouwen, maan geldt voor de voorzijde van bedrijf. Bij bouw aan de achtc zou de achtergevelrooilijn ten worden verlegd, waardoor gewijzigde planologische situs*- zou ontstaan en daarvoor oi een onderbouwing. De familie beroep aantekenen tegen de ata zing van Gedeputeerde Staten. TESO steunt pad Zeereep TESO stelt €30.000,- beschikbaar voor de aanleg van de wandel promenade over de zeereep bij De Koog. Directeur Rob Wortel onderschrijft de opvatting van de initiatiefnemers van de Stichting Coeghe dat het pad een welkome uitbreiding is van de toeristische mogelijkheden van Texel en bij draagt aan kwaliteit. Met de aanleg van het pad is totaal €250.000,- gemoeid. Er wordt van uit gegaan dat de helft daarvan door de provincie wordt betaald door een bijdrage uit het fonds dat beschik baar is voor recreatie en toerisme. Voor de rest doet het stichtingb stuur een beroep op de gemeen! bedrijven en particulieren waarv; wordt aangenomen dat zij bereidt in staat zijn een substantieel bedrj op tafel te leggen. Deze potent® sponsors krijgen een pakket informatie en vervolgens person- lijk bezoek van twee bestuurslede- Woensdag werd op die manier a directie van TESO benaderd, direct het genoemde resultaat ope verde. Gistermiddag is gesproken rnehv»- houder Rikus Kieft van de gemer- te en de komende weken wo-o? andere instanties, banken en pr.- culiere personen benaderd. De o tiatiefnemers hopen de financiert eind augustus rond te hebben. Susanne en Frank Triller krijgen de sleutel v Waar een regenachtige vakantie aan de Hollandse kust al niet toe kan leiden. Frank en Susanne Tril ler uit het Duitse Hagen beland den twintig jaar geleden op Texel omdat hier de zon scheen. Ze raakten verknocht aan het eiland en besloten een jaar geleden dat ze hier wilden wonen. Donder dag namen ze restaurant Lieden van Rijsduynen van Eric Scheide- mann over. 'Toen ik op Texel kwam, werd ik gelijk verliefd op het eiland. De natuur, duinen, het strand, het is allemaal prachtig', aldus Frank Tril ler. De afgelopen jaren kwamen de twee zo'n drie tot vier keer per jaar op Texel. Ze liepen al langer rond met het idee om een restaurant te kopen, maar het plan werd een jaar geleden serieus toen Triller zijn baan in een kledingzaak opzegde. Scheidemann wilde stoppen met zijn restaurant, gevestigd in appar tementencomplex Juliana, omdat hij het cateringbedrijf Texel Events opzette. Het eerste bezoek van de Trillers aan het restaurant was gelijk raak. 'De eerste indruk was heel goed. De inrichting is mooi, het uitzicht op de duinen en de zee is schitterend. We wisten al snel dat in hun restaurant van Eric Scheidem&r. IFoto Stlana Srbon/BéOktV X we het wilden kopen.' Gedurende hun zoektocht naaree restaurant op Texel werd het dn gevolgd door het Duitse televise programma Lebe deine Trauml vr de omroep Pro 7, een program-; waarin mensen worden gevolgd het roer omgooien. 'De televis; ploeg was er vanaf het begin bij ft eerste keer was ik best zenuwach tig, maar daarna vergeet je c er zijn. Ze hebben overal op opnames gemaakt. Het is een cc* de promotie voor het eiland.' De ui zending is zondag 12 juli van 15,® uur tot 16.00 uur op Pro 7 (allee- met de schotel te ontvangen). Het duo is niet van plan om ves aan het restaurant te verander?. Het krijgt wel een andere naam Gogh. 'Ik ben gek op impressions ten. Bovendien moest het een nationale naam zijn. Het moetod buitenlanders aanspreken.' Ooka? de menukaart verandert niet v£ 'We willen gerechten uit de Frans Duitse, Mediterrane, Hollandse 9 ook Texelse keuken serveren. vrijdag 8 juni is er vanaf 17.00 een open huis. Wethouder M. (Marian) Merkelbach (tweede locoburgemeester, welzijn (Wet Maatschappelijke Ondersteu ning, exclusief technische aspecten volkshuisvesting), volksgezondheid (voor zover niet technisch gericht), sociale werkvoorziening, sociale zaken, maatschappelijk werk, werkgelegenheid (sociaal gericht), cultuur en sport, onderwijs, project ver/nieuwbouw OSG.) Wethouder P. (Peter) Bakker (der de loco-burgemeester, financieel beleid, volksgezondheid (technic gericht, openbare werken, verk# vervoer en waterstaat, duurza?1 heid en milieu, project Haven.) Spreekuur elke dinsdag vanaf 15» uur. De spreekuren zijn in het ra- huis op de Groeneplaats in Burg. Men moet vooraf een |t# fonische) afspraak maken via» centrale balie in de hal van gemeentehuis (tel. 36 21 21).

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6