Kunst geeft uitdrukking aan zorgen over klimaat Schoo overgenomen TEXELSE 2 COURANT Artistieke kijk op klimaatverandering Micheiie pooi wint wetenschapsprijs Aëenda Bedrijvig heid teso - onweersbuien passeren eiland Bolder in loods Rijkswaterstaat oPIENie DINSDAG 12 JUNI 2007 Leerlingen van groep 5 van De Fontein bij de door hen gemaakte werkstukken over het Moeder aarde...smeltend verdriet' thema klimaatverandering. Truus Hoogenbosch. De 18-jarige Michelle Pool uit Den Burg heeft vrijdag aan de Univer siteit van Amsterdam een prijs in ontvangst mogen nemen voor haar profielwerkstuk over de rela tie tussen de temperatuur van de zee en de hoeveelheid C02 in de lucht. De prijs werd uitgereikt door Aarde.Nu, een samenwer kingsverband van vijf aardweten- schappelijke opleidingen. Samen met acht andere prijswinnaar vertrekt de Texelse studente in augustus voor een rondreis van tien dagen door IJsland. Alle leerlingen van 5 HAVO en 6 VWO schrijven aan het eind van hun opleiding een profielwerkstuk, dat zij in klassikaal verband moeten presenteren. Pool, die wacht op de uitslag van het VWO-examen, deed haar onderzoek bij het NIOZ. Zij onderzocht water van uiteenlo pende leeftijd, uit de Mokbaai, de Atlantische Oceaan (voor de kust van Zuid-Afrika), van bij Groenland en van Antarctica. Zij werd daar bij begeleid door Stefan Schouten, Irene Rijpstra en Ellen Hopmans van het instituut. Aan de hand van de verzamelde gegevens berekende zij vervolgens de relatie tussen de temperatuur van het zeewater en de hoeveelheid C02 in de lucht gedu rende een lange periode. Na de presentatie op de OSG stuur de studiebegeleider Rico Meertens het rapport in voor de jaarlijkse wedstrijd van Aarde.Nu. Dit samen werkingsverband wil leerlingen en docenten interesseren voor de ver schillende aardwetenschappelijke opleidingen. Afgelopen vrijdag wer den in aanwezigheid van de deel nemers de prijswinnaars bekend gemaakt. Samen met leerlingen uit Bussum, Gouda, Zuidhorn, Mid- delstum en Utrecht vertrekt Pool voor een kennismakingsreis met het IJslandse landschap, dat tot de geologisch meest interessante ter wereld hoort. Ondanks het gekozen onderwerp en de prijs voelt Pool zich niet aange trokken tot de aardwetenschappen. Zij heeft zich ingeschreven voor een studie medicijnen. De Hogeberg aan Zee, giraffes en palmbomen op Texel en een tuin waarin tropische planten groeien. Een artistieke interpretatie van de gevolgen van de klimaatverande ring die momenteel volop in de belangstelling staat. 'Kunst is een krachtig middel om uitdrukking te geven aan de zorgen hierover', prees Han Lindeboom van Imares bij de opening van de thematen toonstelling van Texelse kunste- Het thema klimaatverandering had tot verassende inzendingen geleid. Een bijzondere bijdrage was gele verd door leerlingen van groep 5 van basisschool De Fontein Bijgestaan door de Texelse (amateur) kunste naars Truus Hoogenbosch, Joke Cofino en Cécile de Boer was de jeugd met verf, papier, karton lijm en andere materialen enthousiast aan de slag gegaan om hun kijk op het onderwerp te geven. Dit resulteerde in een bonte variatie aan werkstuk ken, onder meer in een auto die kan vliegen, varen en rijden. 'Heel handig', vond Lindeboom. 'Die heb je nodig als de zeespiegel stijgt. Dat komt doordat al die gassen in de lucht komen', vertelden leerlingen Manon en Eline. Klasgenoten had den van karton een dnjvende stad gemaakt. In hoeverre een extreme stijging van de zeespiegel een rea listisch toekomstbeeld is, is volgens Lindeboom lastig te voorspellen. 'De Noordpool smelt inderdaad waar door het water mogelijk zal stijgen, maar misschien ook niet. Aan de andere kant van de aardbol, op de Zuidpool, valt juist meer sneeuw, waardoor de zeespiegel weer daalt. Maar dat het klimaat verandert, is wel zeker. En deze tentoonstelling toont dat we ons daar heel erg bewust van zijn. Misschien kunnen we er met z'n allen iets aan doen.' Dat de ijsbeer het moeilijk zal krij gen, staat volgens Lindeboom vast. 'Dankzij z'n witte vacht valt hij in een besneeuwde omgeving niet op en kan goed jagen. Maar als de sneeuw weg is zien zijn prooien hem al van verre aankomen en slaan op de vlucht.' Als symbool van de kli maatverandering keerde de ijsbeer terug in meerdere kunstwerken. Er waren vijftien inzendingen, variërend van keramische voorstellingen tot schilderijen van olieverf. Dat was met zoveel als voorgaande jaren, maar de jury constateerde dat de kwaliteit er met onder had geleden. 'We waren verrast door de originele ideeën en geestige invallen.' Variatie De variatie was groot. Onder meer Verdwijnend wit van Miep de Jong, waarin ijsberen op een wegdrijvende ijsschots waren afgebeeld. In de cate gorie driemensionale voorstellingen kreeg ze de eerste prijs. De kracht van dit kunstwerk zit volgens de jury in de eenvoud. 'Met heel beperkte middelen is het thema duidelijk in beeld gebracht.' Eervolle vermelding was er voor Truus Hoogenbosch. Haar keramische voorstelling Moe der aarde...smeltend verdriet (een druppelende aardbol) laat niets aan duidelijkheid over. De jury liet zich ook lovend uit over de twee schilde rijen. Eentje verbeeldde een Texelse tuin in 2006 (met onder meer tulpen), de ander dezelfde tuin, maar dan een eeuw later (met tropische bloe men). Wat Lindeboom ertoe bracht te constateren dat de klimaatveran dering ook mooie dingen met zich meebrengt. 'Bijvoorbeeld bijzondere Texelse producten, zoals wijn. Als is dat natuurlijk geen excuus om nu allemaal weer in die C02-uitsto- tende auto's te gaan rondrijden.' Fraai, maar met een knipoog was het schilderij De Hogeberg aan Zee van Cécile de Boer en origineel de door Natalie van der Berg bewerkte foto Schoo centrale verwarming B.V. is overgenomen door de drie eigenaren van Installatieburo IBS-Oele-Schoo. Het bedrijf werkte sinds 1992 onder één naam, maar door de overname is het nu ook één holding. Directeur Joes Schoo wilde het wat rustiger aan doen en verkocht zijn bedrijf. Hij had sinds 1986 de leiding. Oele is de loodgieterstak binnen het bedrijf, IBS is gespecialiseerd in elektra en Schoo in centrale verwarming. Voordeel van de overname is vol gens mede-eigenaar Menno Schuijl dat er efficiënter gewerkt kan wor den. Foto SUutu Sibüiï/ Cécile de Boer, een schildenj met een knipoog De Hogeoerg toekomst Het winnende schilderij van Duwie Bakker 'Giraffen op Texel' van een Texels strand, dat aan een rijstveld deed denken. De jury kende in de categorie tweedimensionaal de eerste prijs toe aan het schilderij Giraffen op Texel van Duwie Bakker, die typisch Texelse landschapsele menten had gecombineerd met exo- ten. 'De boodschap is in één oog opslag duidelijk.' De tentoonstelling is geopend tot en met maandag 25 juni, met uitzondering van dinsdag 12 en 19 juni. Tijdens de openings tijden, van 10.00 uur tot 16.30 uur is altijd een van de deelnemers van de tentoonstelling aanwezig. Tekst en foto's Gerard Timmerman Dansvoorstelling in De Koninghal De Muziek en Dansschool Texel geeft op zaterdag 16 en zondag 17 juni de tweejaarlijkse dansvoorstel ling in De Koninghal in Den Burg. De titel van de voorstelling is Impres sies. De twintig choreografieën zijn geïnspireerd op verschillende the ma's zoals oorlog, vrede, boosheid, liefde en een schilderij, een gedicht of een lied. Aan de voorstelling doen alle 240 leerlingen mee, in leeftijd variërend van 4 tot 44 jaar. Verschillende dansstijlen zullen de revue passeren zoals klassiek bal let. spitzendans, streetdance en jazz. De leerlingen hebben een half jaar geoefend voor deze voorstel ling van ongeveer twee uur. Striptease in De Blauwvinger In café De Blauwvinger in De Koog vindt zaterdagavond 30 juni een mannelijke striptease-act plaats. De toegang bedraagt €5,-, er is slechts plaats voor honderd bezoe kers. Zaterdag begint het optreden om 19.00 uur en zondag om 13.30 uur. Kaarten zijn te koop bij de Muziek- en Dansschool Texel en bij Nauta boek en kosten €4,- per stuk. Dinsdag 12 juni: Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.15 uur een concert van Jeanny Beerkens (cello), Jussi Paana- nen (viool) en Eline Keijzer (orgel). De toegang is gratis, bij de uitgang wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien de volgende films: Pirates: At world's End (20.00 uur); Das Leben der Anderen (20.15 uur). Woensdag 13 juni: In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een open bridge drive. Voor opgave en inlichtingen: J. Vaillant, tel. 329060 of 06-53492321 Medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Via haar 'gidsen uit de ongeziene wereld' krijgt zij boodschappen door, bestemd voor belangstellenden in de zaal. De a\/ond begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €8,- In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een openbare vergadering van de raadscommissie Welzijn. In Cinema Texel draaien de volgende films: Haaibaai (13.30 uur); Mr. Bean's Holiday (13.45 uur); Pirates: At world End (15.30, 20.00 uur); Ocean's 13 (16.00, 20.15 uur) In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Spiderman 3 (15.00 uur). Donderdag 14 juni: Gelein Jansen verzorgt een rondlei ding met als thema 'De Ruyter op Texel'. Alle plekken in en rond Oude schild die iets met Michiel de Ruy ter te maken hebben, worden per fiets bezocht. Deelname kost €6.50.- (inclusief koffie en appelgebak). Start 10.00 uur. Aanmelden 13.00 en 15.00 uur via tel 315972. Ten bate van het orgelfonds verkoopt vrouwenvereniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte Ifc ding in de hervormde kerk van D? Cocksdorp In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een openbar? vergadering van de raadscommissh Middelen. Vrijdag 15 juni: In Cinema Texel draaien de volgende films: Pirates' At world's End (15 30 18 30 en 21.15 uur); Ocean's (15.45, 18.45 en 21,45 uur); Wild Hogs (19.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op DeKrir draaien: Teenage Mutant Ninja Turttesi (14.00 uur); Spiderman 3 (16.00 Next (21.30 uur). Om de drukte de baas te kunnen ze. TESO de komende dagen af een extra boot in. Dat gebeurt vnjda; van 9,30 tot 16.00 uur en zondag var 14.30 tot 20.00 uur. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Da- Helder als vanaf Texel. Toch moeten automobilisten soms rekening hou den met wachttijden. Die bedragen vnjdag op Texel tussen 9.00 en 12.00 uur waarschijnlijk een half uur. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zi|« die dag uitsluitend bestemd voor hst vervoer van gevaarlijke stoffen. Mes- informatie over de veerdienst is verkrijgen via tel. 369600 of websr,? www.teso.nl. Onto lijn I Sij F ie 0 besp Groe eel )em ngi doei' raat TEXELS E^COU RANT Hoogwater te Oudeschild Di. 12 05.50 en 18.25 u. Wo. 13 07.10 en 19.35 u. Do. 14 08.17 en 20.45 u. Vr 15 09.25 en 22.06 u. Za. 16 10.15 en 22.56 u. Zo. 17 11.06 en 23.46 u. Ma. 18 11.46 en Di. 19 00.50 en 12.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 17 |um op om 05.13 en gaat onder om 22.09 uur. vrijdag 15 juni nieuwe maan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl van de sXng ROlA.'licvtó.tiga Ie Amsl«dm s gedeponeeid bi| de Kamer van Koophandel en Film Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36.45 34. Per jaar €71,10 Bij verzending naar het buitenland zijn p; tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vow afloop van de abonnementsperiode. Mie jergi Her tërtu E:e arge JSC: I.85 lament I.95 (.vjlOTM Wie sponsort h&rt? Gedocht: d.oria.(eXLrs Kind.^rh.&rten£onéis- Levensgevaarlijk Leven is bloedjelink. Als kind kijk je argeloos en overmoedig de wereld in. Ha, wacht maar, je zult er iets moois van maken. Je ouders en de kleuterjuf zingen nog lieve liedjes over schattige beestjes en blozende beuken nootjes. Maar iets verder in de kleuterklas drupt het eerste besef van gevaarlijk 'leven al voorzichtig binnen. Een gewichtig beuken nootje valt net iets te hard op de kop van een sprinkhaan. Bloed neus. Zomaar uit het niets. Iets verder in je jonge leven wordt de krat met waarschuwingsblik- ken aangevoerd. Voor alle direc te en aanstaande handelingen en gedachten. De boodschap is: wees spontaan, assertief en jezelf, maar trek wel eerst een blik advies open, vul een formulier in of raadpleeg een therapeut. De natuur geeft veel vraagtekens Moeten we er wel zo zuinig op zijn, als sommigen beweren? In de duinen stikt het immers van de Lymeveroorzakende teken en wat beweegt daar in de vacht van onze lieve Fikkie? De kie kendief vreet zomaar een vracht aan schattige woelmuizen op. Met onze kippenvarkenskoeienwilde- vogels is geregeld wat mis. Eet daarom geen vlees en pas op, daar vliegt een gans! Laat je niet op je kop schijten. Vogelpestgriep. Banaantje dan? Ho! Denk om de ecologische voetstap. Tanden in een appeltjepeertje? Nee, aan het vroeger zo gezonde fruit kleven veel verborgen gevaren. Schillen die peer. Vezelverlies? Wassen dan, maar zuinig met water, denk aan de kleinkinderen. Snoepje? Kleurstof. Koekie? Te dik. Zon? Kankerverwekker Geen zon? Te weinig vitamine D-aanmaak. Knak, zeggen onze breekbare botten. Ha! roept de tandarts. Nieuw T- shirt? Denk om kinderarbeid. Uit iedere hoek dreigt wel teenof- tander. Het leven buigt door door voorzorgsmaatregelen en waar schuwingen. Het lijkt bijna levens gevaarlijk om gewoon te leven. Gelukkig is het allemaal teveel, waardoor de zorg, althans de mijne, omslaat in onverschillig heid. Als je dan toch overal aan doodgaat, dan maar zo prettig mogelijk. Ik ga nu het nog kan, eerst maar eens naar het zon nige strand. Met in mijn tas een ongeschilde appel, een bekertje alle kanten opdraaiende yoghurt en wanneer ik thuiskom schuif ik een kippetje in de oven. Leve het leven! Pien Verberg Terwijl andere plaatsen in het land door noodweer werden geteis terd, met hevige regenval, onweer en windvlagen, bleef het op Texel vrijdag droog en warm. Tegen de avond kwamen met hoge snel heid zware wolken aanrollen, maar het verwachte noodweer bleef uit. Bijgaande foto van aanstormende wolken maakte Sytske Dijksen in de Bleekersvallei. Op het satellietbeeld is goed te zien hoe de buien Texel passeerdenifoio fk« D,D-vDu,»,™i<rni> De Bolder heeft de voormalige loods van Rijkswaterstaat aan het Wezenland in Den Burg in gebruik genomen. De ruimte is voorzien van een productiestraat voor spe ciale vloerplaten. De straat bestaat uit drie walsen waarin verschillende materialen tot vloerplaten worden verlijmd en geperst. Het gaat om geluiddem pende platen die onder meer kokos matten en hard- en zachtboard bevatten. 'Met dergelijke platen kun je zelfs in een appartement plavuizen aanleggen', aldus productieleider Jaap Kiewiet. De Bolder produceert er wekelijks, op bestelling, gemid deld 20 tot 30 pallets vol van. De loods kwam vorig jaar tegelijk met het kantoor van Rijkswaterstaat aan de Keesomlaan in de aanbieding. De gemeente kocht de ruimte voor vier ton van de Dienst Domeinen. Voor de Bolder kwam de uitbreiding op een goed moment, omdat extra ruimte voor de industriële afdeling nodig was. 'Nu lopen de produc tie van vloerdelen en de speciale vloerplaten niet meer door elkaar', aldus directeur Leen Noordzij. De loods, waar gemiddeld vijf tot acht mensen werken biedt ook plek voor de maaimachines van de groen voorziening. De afgelopen maanden heeft het gebouw een omvangrijke verbouwing ondergaan. De stenen vloer is vervangen, de wanden zijn opnieuw geschilderd en er is een nieuw plafond geplaatst, zodat een lichte werkruimte is ontstaan. Ook het sanitair is vernieuwd. Eind dit jaar of in 2008 wil de Bolden nieuw grondstoffenmagazijn r.i de loods bouwen. Die moet huidige opslagschuur aan de H lerweg vervangen. De werkvw ziening wil minstens tien jaar het RWS-gebouw gebruik 'Daarna moeten we bezien of wei eventueel afstoten', aldus Noord 'Dat is afhankelijk van hoe de si atie en de wetgeving tegen diet; is.' De Bolder, waar in totaal li Texelaars werken, heeft 2006 ate sloten met een positief resulta van €105.000,-. Dat blijkt uit f jaarverslag. De organisatie mw kostenbesparende maatregef en een omzetverhoging binnen bestaande formatie doorvoeren 5 te voorkomen dat het jaar met f- lies zou worden afgesloten. Forse deelname sponsortocht Leden en vrijwilligers van twee envijftig Texelse verenigingen en instellingen hebben zaterdag mee gedaan aan de Fietssponsortocht, georganiseerd door Rabobank Noord-Holland Noord. Ze reden 35 kilometer, in een tocht die hen langs Oudeschild, De Koog en Den Hoorn voerde. Elk viertal verdiende €120,-, exclusief €1,- per jeugdlid, met een maximum van in totaal €250,-. Aan de tocht deden zeer uiteenlopende organisaties mee. Uiteraard waren de sportverenigingen goed verte genwoordigd, maar ook scholen, de ziekenomroep, het Rode Kruis, de Historische Vereniging, agrari ërs en de Vrouwen van Nu (van de afdelingen Texel en De Cocksdorp/ Eierland) hadden er wel wat zweet druppeltjes voor over om de clubkas te spekken. Het was voor de tweede keer dat de Fietssponsortocht op Texel werd gehouden In de Kop van Noord-Holland werd de tocht voor de vijfde keer verreden. ---- rtCTon In de voormalige loods van Rijkswaterstaat heeft de Bolder productiestraat voor speciale vloerplaten ingericht. (Foto Jeroen van Ha-um't*""

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2