Natura 2000: behouden wat er is Stiel iting Helpt' Texel Grote rol beheerplan in Natura 2000-gebied Externe activiteit ook aan toets onderhevig Soms eerst schone kleren aan na klus TEXELSE J COURANT Greenpeace knapt Doolhof en Zandkuil op Natura 2000: boerenbedrog W"at ik de trap het maken van leuning onderdeel DINSDAG 12 JUNI 2007 de werkzaamheden op de Hogeberg. (Foto Joop RommetslBaeldbank Te Ruim tachtig vrijwilligers van Green- leace hebben gisteren een middag jng de handen uit de mouwen gestoken in het Doolhof en de Zand- Het betrof medewerkers van iet internationale hoofdkantoor in Imsterdam, waarzo'n honderdtwin- ig mannen en vrouwen uit de hele vereld werkzaam zijn. Ze waren drie lagen lang op Texel, voornamelijk >m werkbesprekingen te houden, laamaast wilden ze graag lichame- ■k werk verrichten - pro deo en het etst voor een natuurorganisatie, anvankelijk werd gedacht aan Eco- tare, waar voormalig Greepeace- medewerker Just van den Broek directeur is. maar daar was men niet berekend op zoveel medewerkers. Ook Staatsbosbeheer leek door het broedseizoen niet direct genoeg werk voorhanden te hebben, maar uiteindelijk werd gekozen voor het aanpakken van de Hogeberg, waar heel wat spierkracht nodig was. Op het programma stonden onder meer het onderhoud van paden, restauratie van de trap van de kuil en de door regenval en mensen voeten heel wat kleiner geworden Zevenpannekoekenberg, het maken van een houtwal en het door glad draad vervangen van prikkeldraad op de tuunwal tussen de weg en het Doolhof. In de Zandkuil, die niet voor publiek toegankelijk is err eigendom van Natuurmonumenten, werd jonge begroeiing verwijderd, om de wan den van de kuil kaler en daar mee extra aantrekkelijk te maken voor allerlei zonminnende zeldzame insecten. De werkzaamheden werden bege leid door medewerkers van Staats bosbeheer en Natuurmonumenten, waarbij Engels de voertaal was. Natuuruitbreiding aan de bin- nenduinrand, meer leefruimte voor enkele bedreigde vogels en vooral veel behoud van wat er al aan flora en fauna is. Dat zijn de doelstellingen die het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit voor de toekomstige Natura 2000-gebieden op Texel heeft. De doelen staan in de zogehe ten ontwerp-aanwijzingsbesluiten die momenteel ter inzage liggen. Daarin wordt bepaald welke delen van het eiland onder het nieuwe regime worden geschaard en wat er minimaal aan planten en dieren zou moeten zijn. Natura 2000 is een nieuwe verzamelnaam voor die delen van het eiland die nu al onder de Europese Vogel- en Habita trichtlijnen vallen of een beschermd natuurmonument zijn. Op en rond Texel komen drie ver schillende Natura 2000-gebieden. De Hors, de Schorren, De Vlakte van Kerken en het duingebied rond camping De Robbenjager in De Cocksdorp worden onderdeel van het gebied Waddenzee. Het strand valt onder het gebied Noordzee kustzone en de rest van de natuur gebieden onder het gebied Duinen en Lage Land Texel. Dat zijn pol der Waal en Burg, Dijkmanshuizen, de Zandkes, de Bol, Ottersaat, de Hanenplas, Korverskooi, de Den nen, de Petten en het gehele duin gebied inclusief de binnenduinrand. De binnenduinrand neemt een belangrijke plek in in het plan Dui nen en Lage Land Texel. Daar moet de kwaliteit van vochtige duinvallei en worden verbeterd en de opper vlakte heischraal grasland en duin- blauwgrasland worden uitgebreid Het Ottersaat, n de aangewezen Natura 2000-gebieden. li iformatiebijeenkomst van LNV werd door zo'n 120 mensen bezocht. Vijf \i Mtgenwoordigers gaven tekst en uitleg. De Texelse opkomst was de hoogste tot nu toin de serie bijeenkomsten die het ministerie in het Waddengebied houdt. teiten die buiten de Natu- 2000-gebieden plaatsvinden, iingilljJ«iC°eten ook aan de doelen in -18.00"P® aanwijzingsbesluiten worden )-17.00«getoetst. Dat stelden vertegen- irdigers van het ministerie van IV tijdens de informatieavond het raadhuis. ij wisten de zorgen van de agrari- *e sector niet weg te nemen. De loeren vrezen dat vooral bedrijven Nicht in de buurt van een Natura 5-gebied liggen met beperkin- te maken krijgen. Volgens het tmsterie maakt de afstand niet uit, ear gaat het meer om de vraag 211 i welke mate een activiteit buiten 2K ^a,ura 2000-gebied schadelijke «eten in zo'n gebied kan heb- sn Er is geen heldere grens te 2|Xl ^en Het is nu overigens ook al idat activiteiten die buiten de hui- IS 9e Vogel- en Habitatrichtlijngebie- jjjj sn soms moet worden getoetst op Schadelijke effecten aan de natuur- t 19 Ikantf htenfc waarden in die gebieden. Tijdens de drukbezochte bijeen komst ontstond enig rumoer nadat één van de vijf LNV-vertegenwoor- digers had gezegd dat 'zeker 80 procent van wat er nu kan ook straks nog mogelijk is.' Volgens hem moest dat echter niet worden uitge legd als dat 20 procent niet meer zou kunnen. Het genoemde getal werd later ook afgezwakt. Op een vraag van Gerard Bakker om con crete voorbeelden te noemen van zaken die onmogelijk zijn geworden, bleef een concreet antwoord uit. Wim Schoorlemmer (LNV) zei geen voorbeelden te kunnen bedenken. 'Het kan wel zijn dat tijdens het opstellen van de beheerplannen wordt gezegd dat sommige activi teiten anders moeten om de natuur beter te beschermen.' Luuk Boerema (LNV) haalde de Voordelta (bij de Maasvlakte van Rotterdam) naar voren nadat Bak ker om concrete voorbeelden van Beheerplannen gaan in de toe komst een belangrijke rol spelen in de nieuwe Natura 2000-gebie den. in die plannen moet worden beschreven op welke wijze de doelen uit de aanwijzingsbeslui ten worden gerealiseerd. De beheerplannen zijn er nog niet. Het ministerie van LNV wil daar mee aan de slag als begin 2008 de aanwijzingsbesluiten definitief heeft vastgesteld. Vertegenwoordigers van het ministerie betoogden vorige week tijdens een informatiebijeen komst op het raadhuis dat ieder een kan meedoen aan de invulling ervan. 'De doelen zijn bekend, nu moeten de wegen er naar toe wor den gevonden.' De plannen moeten uiterlijk na drie jaar klaar zijn. Belangrijk onderwerp daarin wordt de beschrijving van activiteiten die er nu al zijn. LNV heeft daarvoor de nieuwe term bestaande activiteiten in het leven geroepen. Alle activi teiten die per 1 oktober 2005 op en rond het eiland bestonden en sindsdien niet wezenlijk zijn veran derd, maken kans in het beheerplan te komen. Dat betekent dat voor die activiteiten in de toekomst in principe niet meer hoeft te worden getoetst in hoeverre ze schadelijk voor plant, dier of omgeving zijn. Anders wordt het voor nieuwe acti viteiten die niet in de plannen wor den beschreven. Daarvoor geldt dat ze moeten worden getoetst aan de doelen in de aanwijzingsbesluiten, voordat toestemming kan worden verleend. Dergelijke toetsingen heb ben nu overigens ook al plaats als schadelijke effecten aan flora en fauna worden verwacht. Volgens de LNV-vertegenwoordi- gers wordt met de beheerplannen specifiek getoetst óf iets wel of niet kan. 'Dan wordt niet meer algemeen naar de natuurwaarden gekeken.' LNV wil binnenkort met de gemeen te om tafel gaan om over inventari satie van de bestaande gebruiken op het eiland te praten. l/^ "7^^ Tel. 32 90 20 ABN-Amro I 55 31 16 088 andere Natura 2000-gebieden had gevraagd. Volgens hem wordt daar 'meer gereguleerd dan dat er wordt verboden'. Activiteiten worden niet verboden, ze mogen alleen niet overal meer plaatsvinden. Bollen- boer Alfons Kuip vond het aardig dat over allerlei natuurdoelen werd gesproken, maar de landbouw moet volgens hem niet uit het oog wor den verloren. 'Je kunt misschien beter over bestaande gebruiken in de landbouw gaan praten, zodat dat doorgang kan blijven vinden.' De Kamer van Koophandel wijst erop dat voor ondernemers in of vlakbij de Natura 2000-gebieden een 'omgekeerde bewijslast' ontstaat, omdat zij straks moeten aantonen dat hun activiteiten geen nadeli ge gevolgen voor de natuur heb ben. Als voorbeelden worden varen en recreëren genoemd, maar ook bedrijfsactiviteiten, het gebruik van mineralen en gewasbeschermings middelen, de uitstoot van stoffen en het neerslaan van ammoniak. •andhonger van onze natuurbe- t-ermers kent geen grenzen. Hun lijkt wel: alle boeren van Texel om te beginnen uit Waalenburg. J is de eigentijdse versie van de ®et van de blanken uit het wilde esten; de enige goede indiaan oen dode indiaan. Net als de lianen toen worden boeren nu huis en haard verdreven. Toen 1 het pure hebberigheid van de 'ken. nu is het de doorgesla- natuurbeschermingsdrang van e welvaartsmaatschappij, van hei en natuurbeschermingsfunc- ""ahssen die belang hebben bij «eel mogelijk natuurbeheer. Dat a! Qoed in je CV en het is goed J°r de werkgelegenheid van de ®®njassen. Het gevoel bij de boe- komt aardig overeen met dat de indianen toen. Boeren die malies lang op dezelfde plaats Pserzame wijze landbouw hebben even. zijn nu ineens probleem- en. Omdat ze op een plek zit- "aar Natuurmonumenten graag -sn wil hebben, daarom moeten r weg. Zoals de Sioux-indianen werden verdreven uit de Black Hills, waar ze eeuwen hadden gewoond, maar vervolgens weg moesten, omdat daar goud was gevonden. Crow Feather, opperhoofd van de Sioux, zei tot de blanken: 'Vrienden, het land dat jullie willen kopen is het beste land dat we hebben. Het land is van mij, ik ben hier geboren en getogen, mijn voorvaderen hebben hier geleefd en zijn hier gestorven, en ik wil in dit land blijven wonen.' Maar hij moest weg, zoals de boe ren weg moeten voor het Wienn- gerrandmeer en de Blauwe Stad. Zoals de boeren weg moesten van hun eiland Tiengemeten, waar nu de dijken doorgestoken worden. Er moet ontpolderd worden. Dat zijn merkwaardige manoeuvres in een land dat door mensenhanden is ontworsteld aan de zee. Door de eeuwen heen hebben wij woeste gronden ontgonnen ten dienste van de landbouw, wij zijn een volk van inpolderaars, en nu wordt dat teniet gedaan. Het maakt in Nederland geen indruk dat de Wereldvoedsel organisatie oproept de wereldvoed- zeggen wou... selproductie te verdubbelen, omdat er anders nog veel meer mensen dan nu door honger zullen omko men. Boerenland afpakken voor natuur doet het blijkbaar beter. En net als in het negentiende- eeuwse Amerika zijn onze huidige bestuurders niet vies van een leu gentje om bestwil. Bij de eerste relatienota werden gebieden aan gewezen als natuurgebied, dan wel beheersgebied. De toenmalige gedeputeerde zette zijn handteke ning onder de definitieve aanwij zing van de relatienotagebieden op Texel. Mooi, dat hebben we gehad, zou je denken. Maar toen kwam de tweede relatienota, en moest er nog veel meer landbouwgebied in natuur worden omgezet. Komt er ook een derde relatienota? vroegen de boe ren, maar hen werd gezegd dat ze vooral niet zo achterdochtig moes ten zijn. Trouwens, alles was volko men op vrijwillige basis, individuele boeren die tegen waren hoefden echt helemaal nergens bang voor te zijn, niemand werd ergens toe verplicht... Maar daarna volgde nog veel meer narigheid: allerlei richtlij nen met beperkingen voor de land bouw, Waalenburg werd onder de voet gelopen en nu hebben we weer Natura 2000, met onder andere buf ferzones, terwijl altijd is beloofd dat als er iets was waar men niet bang voor hoefde te zijn... Het doet allemaal sterk denken aan de getergde uitspraken van opper hoofd Red Cloud: 'Sinds de Grote Blanke Vader heeft beloofd dat we niet meer hoefden te verhuizen, hebben ze ons vijf keer verhuisd. Misschien moeten jullie ons indi anen maar op wielen zetten, dan kunnen jullie ons overal naartoe rij den waar je maar wilt.' Met die indi anen is het slecht afgelopen. Red Cloud legde haarfijn de vinger op de zere plek: 'De blanken hebben ons veel beloofd, veel meer dan ik me nu nog kan herinneren, maar ze zijn slechts één belofte nagekomen: Ze hebben beloofd ons land af te pak ken, en ze hebben het afgepakt.' Lia Duinker, Nieuweschild. en verbeterd. Beide grassoorten bevinden zich landelijk in een 'zeer ongunstige staat van instandhou ding', waardoor verbetenng moet plaatsvinden. De binnenduinrand van Texel is daar volgens LNV zeer geschikt voor. De verbetering moet tegelijkertijd leiden tot een verbete ring van de leefruimte van de noord se woelmuis. Volgens LNV heeft het dier een verbeterde leefruimte nodig, omdat hij concurrentie van een toenemend aantal aardmuizen ondervindt. Het ministerie speelt met de uitbrei dingen aan de binnenduinrand in op al bestaande plannen. Bij de Rom melpot en de Hanenplas zijn vol gens Erik van der Spek van Staats bosbeheer al gebieden aangewezen voor natuurontwikkeling, maar moet die nog plaatsvinden. Hetzelfde geldt voor gronden bij de natuurge bieden van Natuurmonumenten aan de oostkant van het eiland. 'Maar in hoeverre die voor natuur worden ontwikkeld is afhankelijk van de vraag hoe de ruilverkaveling in Waal en Burg verloopt.' Het aanwijzingsbesluit voor Texel voorziet ook in de uitbreiding van leefgebieden voor diverse vogel soorten die landelijk in een ongun stige staat van instandhouding bevinden. Er moet leefruimte zijn voor tenminste 20 paar velduilen. 100 paar tapuiten, 40 paar dwerg sterns, 5 paar bontbekplevieren en 1 paar strandplevieren. Die aantal len zijn er nu nog niet. Het noordelijk deel van het duingebied wordt als geschiktste plaats Voor de rest van de vogels die door de Vogelrichtlijn vallen is volgens het ontwerp-besluit behoud van de huidige leefgebieden en aantallen voldoende is. Duinen Het plan Duinen en I age Land voor ziet verder in het behoud van kwa liteit en oppervlakten van zeekraal, schorren, grijze duinen en 'embryo nale wandelende duinen' (de jonge duintjes bij de Hors). Opmerkelijk is een doelstelling dat in de duinen een leefgebied voor de gevlekte witsnuitlibel moet worden gecre- eerd. Dat dier, dat landelijk wordt bedreigd, komt nu nog niet op Texel voor. Volgens Van der Spek wordt het nog een vraag welke prioriteit in alle doelstellingen moet worden aangebracht. Het behoud of uit breiden voor de ene soort kan ertoe leiden dat een gebied voor een Zienswijzen Natura 2000 De ontwerp-aanwijzingsbesluiten voor Natura 2000 liggen momen teel ter inzage op het raadhuis en bij de bibliotheek in Den Burg. Tot 3 juli kunnen er zienswijzen wor den ingediend. Dat is mogelijk bij het Inspraakpunt Natura 2000 in Den Haag. Er kan ook via de website van LNV (www. minlnv.nl) worden gereageerd. In hotel Den Helder aan de Marsdiep straat in Den Helder wordt mor gen een hoorzitting gehouden, waar mondeling reacties kunnen worden ingediend. Dat was tijdens de infor matiebijeenkomst op het raadhuis niet mogelijk. Dat was een extra bijeenkomst buiten de hoorzittingen om. De zienswijzen gaan in eerste instantie naar de provincie voor een beschouwing. Eind dit jaar presen teert minister Gerda Verburg een nota van antwoord op basis waar van de aanwijzingsbesluiten, even tueel gewijzigd, worden vastgesteld. Mensen die een zienswijze hebben ingediend en het niet eens zijn met de definitieve besluiten kunnen naar de Raad van State stappen. De Kamer van Koophandel Noord west-Holland houdt maandag 18 juni op vakantiecentrum De Krim bij De Cocksdorp een voorlichtingsbij eenkomst over Natura 2000. Belang stellenden kunnen zich aanmelden op 072-5195764. De bijeenkomst duurt van 18.30 tot 21.30 uur. andere soort juist minder aantrek kelijk wordt. Het aanwijzingsbesluit voor de Wad denzee vermeldt een soortgelijke serie doelen voor behoud van dier en leefomgeving. Het gebied moet op z'n minst plaats bieden aan circa honderdduizend eidereenden, bijna 45.000 kanoeten, 26.400 rotgan zen, 36.800 brandganzen en 7000 grauwe ganzen. Voor de kanoet is het nodig dat de kwaliteit van zijn leefgebied wordt verbeterd, omdat de populatie achteruit gaat. Voor de kustzone wordt behoud van jonge duintjes en grijze duinen als doel genoemd. Bestaande bebouwingen, erven, tuinen, wegen, parkeerplaat sen en waterkerende dijken vallen allemaal buiten de Natura 2000- gebieden. Hetzelfde geldt voor camping Kogerstrand bij De Koog. Die viel aanvankelijk deels binnen het gebied, maar dat is in het ont- werp-aanwijzingsbesluit gewijzigd. Ook de Robbenjager blijft buiten het Natura 2000-gebied. Het is niet het schoonste werk, maar Kees Jacob Bakker uit Den Burg is al 34 jaar met veel plezier loodgieter. Daarvan werkt hij 28 jaar bij Installatieburo IBS-Oele- Schoo. In september gaat hij met prepensioen, maar maandag was zijn laatste werkdag. Bakker bezocht zijn vaste klanten maandag in stijl. Geen bedrijfsbus- je, maar een witte Cadillac bracht hem voor de laatste keer bij onder meer Vakantiecentrum Dennen oord, Camping De Bregkoog en Wonen Texel. Mede-eigenaar Men- no Schuijl van het installatieburo gaat zijn werknemer missen. 'Kees is zeer kundig. Met hem verliest het bedrijf veel kennis. Maar goed, er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Hopelijk mogen we hem af en toe bellen als we advies nodig hebben.' Bakker stemde daarmee in. Hij helpt zijn (ex)collega's graag. 'Soms kwamen ze bij mij thuis als ze iets wilden weten.' Het oplossen van loodgieterspro- blemen was zijn drijfveer om het beroep zo lang uit te oefenen 'Je komt ergens waar iets niet werkt. Je weet dat als jij weggaat, het weer picobello voor elkaar is.' Volgens Bakker ben je als loodgieter ook een beetje sociaal werker. 'Mensen vertellen jou hun problemen. Dat is soms wel eens vervelend. Dat het werk soms smerig is. bewijst een voorval van zo'n acht jaar gele den. Bij een particulier was het toilet verstopt. 'Mijn collega en ik waren aan het werk, toen er ineens allemaal tampons boven kwamen drijven. De vrouw des huizes zei dat ze niet van haar waren. Nou, van ons waren ze ook met. Dat was lachen, gieren, brullen.' Soms was het werk zo vies, dat hij eerst naar huis ging om te douchen en om schone kleren aan te trekken voor hij verder ging. In de afgelopen 28 jaar zag hij veel veranderen in zijn vak. 'Vroeger was het allemaal lood en4<oper Nu is alles van kunststof. Het solderen van waterleidingen hoef je bijna niet meer te doen De apparaten die hij onder handen nam. veranderden. 'Eerst repareerde je vooral keuken kranen. Nu ook bijvoorbeeld stoom cabines en bubbelbaden.' De ken nis die hij hiervoor nodig had, deed hij op in de praktijk. 'Ik ontdekte zelf hoé ik iets moest repareren.' De vele vrije uren die hij nu krijgt, gaat hij vooral besteden aan klus sen in zijn huis. 'Ik heb nog voor een jaar werk liggen. Ik moet schil deren, er komen nieuwe plafonds, een nieuwe vloer en aanrecht. Geen loodgietersklussen in ieder gevalDaarnaast gaat hij zijn motor oppoetsen en weer gebruiken. Door rugklachten is dat er anderhalf jaar niet van gekomen. Ook staat hij zijn zoon bij met raad en daad. Deze is loodgieter bij De Wit Instal latietechniek. 'Mijn zoon wilde zich eigenlijk specialiseren in centrale verwarming, maar is het loodgieter vak in gero'd. Zijn collega's gaat hij straks het meeste missen. 'Je raakt die sociale contacten kwijt. Maar ik kom ze nog wel eens opzoeken.' Kees Jacob Bakker was 34 jaar loodgieter.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5