'Had ik die schikking toch maar betaald' Grote prijs voor Duurzaam Texel Texel raakt Imares kwijt aan overkant Armoede op Texel in beeld gebracht (jrocn r/wartrjexels in het harL, Nieuw gebouw in Den Helder Hogere boete voor overtreding milieuregels Gemeente start onderzoek Texelse Media EBB&KS I Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg I Texel raakt vrijwel zeker een van I haar wetenschappelijke kennis- I instituten kwijt. De universiteit I ran Wageningen wil Wageningen I IMARES (voorheen Alterra) naar I schiereiland Harssens in Den Hel- |der verhuizen. t heeft de raad van bestuur Ivan Wageningen University and lesearch besloten na ruim een half ar wikken en wegen over de beste catie. De bereikbaarheid voor rela- s en andere onderzoekers was I éen van de doorslaggevende rede- "ïnvoor Den Helder te kiezen. laast kan in Den Helder meer eigen gezicht aan IMARES wor- gegeven, omdat het dan niet leer bij het NIOZ in het gebouw zit', aldus Han Lindeboom, vesti- van IMARES op Texel en directielid van geheel IMARES. Harssens, dat naast de veerhaven tot, wordt gezien als een toplocatie voor toegepast marien ecologisch :oek. Streven is dat de Texel se afdeling uiterlijk 2012 naar Den Helder verhuist. De medewerkers van de Texelse sideling hebben teleurgesteld gere ageerd. 'Al zagen de meesten de bui wel hangen', zegt Lindeboom, de de keuze zelf ook betreurt. 'Dat wstraks het NIOZ moeten missen, is het gevoel dat het meest over- ■erst.' IMARES en het NIOZ wil lenen convenant afsluiten om de menwerking in stand te houden, ïtó instituut blijft een paar kamers r het NlOZ-gebouw huren. 'Een soort pied-a-terrezodat we altijd een plek hebben om ook op Texel Ie kunnen werken.' Deverplaatsing is nog geen volledig uitgemaakte zaak. Wageningen, de Koninklijke Marine, Den Helder, de provincie en een woningstichting in de marinestad onderzoeken eerst of nieuwbouw op Harssens financi eel haalbaar is. 'Als dat met zo zou zijn, ontstaat er een nieuwe situatie, maar nu wordt volledig op Den Hel der ingezet', aldus Lindeboom. Eind 2008 moeten definitieve besluiten over de nieuwbouw zijn genomen. Het bestuur van Wageningen ver wacht dat door vestiging in Den Helder de samenwerking met de IMARES-vestigingen in IJmuiden en Yerseke zich het beste kan ontwik kelen. Den Helder moet het insti tuut ook de kans geven te groeien van 40 naar 85 medewerkers. Het biedt volgens Wageningen de beste perspectieven om IMARES binnen vijf jaar een prominente rol te laten spelen in het Nederlands toege past marien ecologisch onderzoek. Dat was een paar jaar geleden de belangrijkste reden diverse onder zoeksinstituten te laten opgaan in IMARES. De komende jaren verandert er vooralsnog weinig voor de Texelse afdeling. Volgens Lindeboom is er wel een kans dat sommige (nieuwe) medewerkers vanaf 2008 alvast worden gehuisvest bij een TNO- sectie in Den Helder als er ruimtete kort in de gehuurde ruimten van het NIOZ ontstaat. Die sectie maakt ook deel uit van IMARES. 'Een andere optie is dat we ruimte huren bij TNO Industrie en Techniek die al een vestiging op Harssens hebben, maar we hebben een huur contract van tien jaar met het NIOZ en dat dienen we uit.' Voorzitter Nel Eelman, directeur Nienke Bloksma, projectmedewerkster Petra Schut e Ruimte' felicitaties in ontvangst nadat zij hun 'ton' hadden gekregen. medewerkster Marleen Hohmann n n de vertegenwoordigers van 'De Acht voor Foto Harry de Graaf) De stichting Duurzaam Texel heeft een prijs van €100.000, - gekre gen, te besteden aan uitbreiding en promotie van activiteiten. Het geld is afkomstig van 'De Acht voor Ruimte', een netwerk van specialisten dat een voortrek kersrol speelt bij het versneld duurzaam maken van de Neder landse samenleving. De prijs, in de vorm van een symbo lische houten ton, werd gistermid dag uitgereikt op de NDSM-werf aan het IJ in Amsterdam, tijdens het daar gehouden Midzomern8- festival dat duurde tot zonsopgang vanochtend en geheel in het teken stond van duurzaamheid op allerlei terreinen. Duurzaam Texel dankt de ton aan het feit dat deze organisatie de enige in Nederland is die zich actief bezig houdt met verschil lende thema's op het gebied van duurzaamheid en wordt gedragen door uiteenlopende belangenorga nisaties op het gebied van land bouw, natuurbescherming, toerisme en lokale bedrijvigheid. De stichting is daarmee een voor beeld voor een landelijke aanpak en goed voor de zogeheten icoon- prijs plus begeleiding door experts bij bestaande en nieuwe activitei ten. Het stichtingsbestuur bepaalt de komende weken hoe het geld zal worden besteed, vooral bij een nieuwe activiteit, gericht op klimaat, water en landbouw en hoe alles landelijk in de aandacht zal worden gehouden.Voor het in ontvangst nemen van de prijs was een uit vier vrouwen bestaande delegatie van Duurzaam Texel naar Amsterdam gekomen, aangevoerd door voor zitter Nel Eelman. Met duidelijke trots maakte zij al direct een begin met de landelijke promotie van de Texelse stichting, aangehoord door de meer dan duizend mensen die op dat moment in het enorme werf- gebouw aanwezig waren. Piet Verberne Dertig jaar lang stond hij aan de top van de schapenfokkerij, zowel in binnen- als buitenland. Hij leverde jaarlijks kampioenen, was een veel gevraagd jurylid en stond bekend als een kenner pur sang. De dinsdag na een lang ziekbed op 81-jarige leef tijd overleden Piet Verberne maakte daardoor niet alleen onbetaalbare reclame voor het Texelse schaap Pagina 3 a Auto als prijs 'Wij winnen echt nooit wat en dan nu een auto.' Martina Plaatsman uit Den Burg was woensdagavond blij verrast. Ze deed mee aan een actie van de Rabobank en won een rode Suzuki Swift Shogun ter waarde van €15.000,-. Pagina 5 Man overlijdt op Duits schip De Koninklijke Marine is dinsdag ochtend met een helikopter uitge vlogen naar een schip omdat een bemanningslid een hartaanval zou hebben gehad. Bij aankomst bleek de officier al te zijn overleden. Om 8.15 uur kreeg de Kustwacht een telefoontje uit Bremen dat het Duitse schip Rebecca om evacuatie vroeg vanwege een vermoedelijke hartaanval. Het schip bevond zich 15 mijl ten noorden van Texel. De Kustwacht schakelde de Marine in. die naar het schip toevloog. Aange komen bij het schip bleek de officier te zijn overleden Het stoffelijk over schot is aan boord gebleven. Hoewel hij liever als taakstraf een tijdje in het verpleeg huis in Den Burg had gewerkt, werd loonwerker Werner Dros uit Oosterend dinsdag door de Alkmaarse rechter veroordeeld tot een boete van €1400, - waarvan €1000, ■voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het was de straf voor overtredingen van milieuvoorschriften op de bedrijfslocaties Harkebuurt 4 en Rozendijk 22. Daarmee kwam Dros er volgens rechter mevrouw Mr. F. Lourens nog heel genadig af, wat te danken was aan het feit dat hij niet eerder voor iets dergelijks met justitie in aanraking was geweest. Toch was het voor de gedaag- betalen, maar had dat geweigerd de geen meevaller. Hij had het omdat hij dat bedrag in geen ver rechtsgeding kunnen voorkomen houding vond met de ernst van de door een schikking van €300, - te overtreding. De zaak kwam daar om voor, met een hogere boete als resultaat. Het was ook nog een misverstand, want de loonwerker dacht dat de schikking betrek king had op niets anders dan het onveilig bewaren van restjes van de gewasbeschermingsmiddelen Corbel (tegen afrijping van gra nen) en Decis EC (tegen luis) op de locatie Harkebuurt, maar bij de zitting werd hem duidelijk dat daar ook andere overtredingen bij hoorden zoals het zonder vergun ning opslaan van allerlei materia len op de locatie Rozendijk. Lees verder op pagina 6 jWner Dros (rechts) deelt zijn gemengde gevoelens over de afloop van het geding met (van links n totelief, teeltbegeleider Jan Ros, en zijn vrouw en medevennoot Frieda. De gemeente start een onder zoek naar de oorzaken en gevol gen van armoede op Texel. Het moet de basis vormen voor een nieuw op te stellen armoedebe leid. Volgens de gemeente heeft de komst van de voedselbank en de vorig jaar geluide noodklok van de Stichting Kerk en Minima tot het besef geleid dat er iets aan de armoede op het eiland moet wor den gedaan. 'Het is echter moei lijk om zonder onderzoek vast te stellen of de problemen door de gemeente kunnen worden opgelost en hoe dit zou moeten gebeuren', aldus een startnotitie. De gemeente wil ondersteuning bieden aan Texelaars die door financiële problemen in ongewilde achterstandsposities zijn geraakt. Bedoeling is dat zij uit die achter standen kunnen komen. Als voor beeld noemt de gemeente soci ale isolementen, gedemotiveerd en uitgeblust raken, het niet meer lid zijn van een club of geen uitstapjes meer kunnen maken. Ook wordt opgemerkt dat kinderen op school vaak met een achterstand beginnen als hun ouders door geldzorgen niet meer toekomen aan stimulatie en motivatie. 'Zulke kinderen vallen na verloop van tijd vaak uit.' Ongeveer 100 huishoudens op Texel moeten langdurig van een bijstandsuitkering rondkomen. Zo'n 50 mensen ontvangeh tijdelijk een uitkering via de Wet Werk en Bijstand en er is een grote groep seizoensarbeiders die in de winter maanden een uitkering nodig heeft. De gemeente zegt voor de bestrij ding van armoede niet zomaar geld te willen steken in organisaties die 'zich alleen met goede bedoelin gen' de problematiek van in armoe de levende Texelaars hebben aan getrokken. Volgens de gemeente moet eerst bewijs op tafel liggen dat hun inspanning effect hebben. Het onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van armoede wordt betaald uit het bestaande bud get. Eerst zou het onderzoek zo'n €20.000,- gaan kosten, maar dat is van de baan. Ook wordt er niet meer hoofdzakelijk gebruik gemaakt van een extern onderzoeksbureau. De gemeente wil alle beleidsmedewer kers van de afdeling Samenleving (welzijn) erbij betrekken, zodat het onderwerp breed wordt aangepakt. De kosten kunnen binnen het bud get van die afdeling worden opge vangen. Dronken Texelaar maakt het bont Een 48-jarige man uit Den Burg maakte het woensdagmiddag wel erg bont. Toen hij rond 16.50 uur op de Postweg nabij De Cocksdorp door de politie werd gecontroleerd, bleek hij 940 ug/l alcohol in zijn adem te hebben, ruim vier maal het wettelijk maximum van 220. Bovendien bleek hij een rijontzeg ging te hebben. Deze was opgelegd voor een jaar en duurde nog tot 26 december. Bovendien was zijn rijbewijs ongeldig verklaard en was hij niet in het bezit van een brom fietsrijbewijs. Ten slotte bleek de brommer onverzekerd. De man was aangehouden omdat de politie het verdacht vond dat hij was gevallen. Hij liep daarbij schaafwonden op OSG niet naar Den Helder Het Molenplein in Den Helder is definitief uit beeld als vervan gende huisvesting voor de OSG. De school doet nader onderzoek naar het gebruik van containers voor tijdelijke noodbouw. De gemeente Den Helder heeft laten weten dat de leegstaande school in 2008 en 2009 niet beschikbaar is. 'Dan zijn ze met de afbraak bezig of er wordt in de omgeving gebouwd', aldus rector Henk detVries Diverse leegstaande gebouwen op Texel zijn eveneens als mogelijke schoollocatie afgevallen. Dan het onder meer om schuren, kerkge bouwen en de Molengat. 'We zou den daar zo moeten verbouwen dat er volgens de richtlijnen van het ministerie van Onderwijs les zou kunnen worden gegeven. Dat zou ook een hoop geld kosten en we willen het budget voor de nieuwe school zo weinig mogelijk aantas ten.' De Vries gaat in kaart brengen hoeveel vierkante meter de OSG precies aan vervangende lokalen en stafruimte nodig heeft om de gebruikers van het schoolgebouw aan de Haffelderweg onder te bren gen. De rector sprak eerder al een voorkeur eventuele containerbouw dicht bij de locatie Emmalaan te plaatsen (Advertentie) TEXELSEÖCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12184 VRIJDAG 22 JUNI 2007

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1