1 Wiering Captain's dinner buffet 50 'Dit heeft niets met kamperen te maken' Opruiming totale zomercollectie! Kortingen t/m 5Q%! A 4* HÈ LR Vier yurts op Loodsmansduin damesmode moerbeek damesmode moerbeek nieuwe collega Natuursteen Texel De Lange Muur Nieuw! Wokken [■-,] FONVILLE Wilt u op maandag en vrijdag werken? RONDE OM TEXEL SPECIAL Vrijdagavond 22 juni LIVE: Poundcake vanaf 22.30 uur Zaterdag 23 juni vanaf 16.30 uur J' iRTJf.| sett v\ce -ar VRIJDAG 22 JUNI 2007 TEXELSE COURANT De yurts staan aan de achterkant van camping Loodsmansduin. Achter de duinen van camping Loodsmansduin zijn vier witte tenten opgedoken. Het zijn yurts, woontenten van nomaden in Mon golië. Na de succesvolle verhuur van de yurt bij de familie Dros aan de Hallerweg, heeft Piet Laan er nu vier neergezet op Loods mansduin. Laan werkt op dit moment aan de afwerking van de vier gers, zoals de yurts in Mongolië worden genoemd. 'Dit zijn traditionele yurts, ik heb ze in Mongolië laten maken bij een klein bedrijfje. Er zijn veel van dat soort yurtfabriekjes, maar ik wilde wel een goede. Er zit namelijk een half jaar arbeid aan.' Toch zijn deze yurts wel een beetje aangepast aan de Nederlandse omstandigheden. 'Het tentdoek is hier genaaid omdat het in verband met het Nederlandse weer goed waterdicht moet zijn. In Mongolië regent het minder en als het zo ver is zijn ze alleen maar blij.' Ook is de hoogte van de rechte wand aangepast aan de lengte van meulen/Baeldbonk) de Nederlanders. In totaal is de yurt zo'n 3 meter hoog. Een paar jaar geleden ontdekte Laan de yurt tijdens een festival op de Veluwe. Het idee bleef in zijn hoofd hangen en vijf jaar geleden bouwde hij een moderne versie. Die stond eerst een jaar bij Donatus, daarna bij de familie Dros aan de Hallerweg. De verhuur ging goed en Loodsmansduin wilde er graag vier op hun terrein hebben. 'We hebben hier een prachtig plekje achterop de camping.' De yurts op Loodsmans duin zijn traditioneler dan die aan de Hallerweg, waar ramen en twee deuren inzitten. Wel zit hier elektri sche verlichting in. 'Mensen konden niet zo goed met de olielampen omgaan. Dat is jammer, maar er waren wat problemen met roet.' De yurts op Loodsmansduin worden vanaf 29 juni verhuurd. De yurt bestaat uit een frame en een doek bestaande uit lagen vilt, can vas en katoen. Volgens de Mongo len staat het frame voor de botten, het vilt voor de spieren, het canvast voor de huid en de laag katoen voor een jas. 'Een yurt zit vol symboliek. De palen in het midden zijn versierd met houtsnijwerk en staan voor de vier draken die de hemel dragen.' Vanuit de nok van de tent hangt er een touw naar de rechterzijkant. Het uiteinde van het touw zit tussen het frame en het tentdoek gevouwen. 'Dat is een eeuwenoude traditie. Rechts slaapt de vader altijd. Als het stormt en het doek klappert los van het frame, dan valt het touw in het gezicht van vader. Hij bindt het touw vast aan de grote steen, recht onder de nok, om de tent stevig heid te geven. Of het echt helpt weet ik niet.' In Mongoolse yurts is het gebruikelijk dat het frame oranje geverfd en versierd wordt, maar Laan ziet dat hier niet zo zitten. 'Ik houd het liever blanco.' Van binnen zijn de yurts ruim en licht. 'Het licht komt via de lichtkoepel in de nok naar binnen, dat is genoeg. En voel je het verschil met een gewone, rechthoekige ruimte? Een cirkelvormige ruimte kom je nergens meer tegen.' In de tent komen een aanrechtblokje, eettafel, vier bed den met Texelse dekbedden en een houtkachel 'Een yurt ervaar je als je met z'n allen in dezelfde ruimte leeft en slaapt. Moet je deze ruimte eens voorstellen als de houtkachel gloeit, waxinelichtjes branden, je de vogels hoort fluiten of met regen de drup pels op het doek hoort vallen.' En dat zijn de mensen die een yurt boeken: 'Jonge gezinnen, stelletjes, mensen die avontuur en roman tiek zoeken. Je moet je echt aan getrokken voelen tot deze manier van overnachten. Mensen die een vakantie niets willen doen, moeten hier niet komen. Je hebt geen sani tair. je moet houtblokken sjouwen voor de kachel en je haalt water uit een emmer. Iemand die in de yurt aan de Hallerweg overnachtte vertelde mij dat ze voor het eiland kwam, maar dat ze moeite had om de yurt uit te komen. Er is zoveel te doen en te beleven.' Volgens Laan is al die moeite het meer dan waard: 'Dit heeft niets met kamperen te maken. Je woont echt, maar dan in een comfortabele woontent. Een yurt is een weldaad aan eenvoud.' Nieuwe olietanks RAB bij IJsdijk Op het oliedepot van de CIV aan de IJsdijk bij Oudeschild werden woensdag drie ondergrondse olietanks geplaatst voor de firma RAB. Een kraanmachinist van Dros Grondverzet groef daarvoor een gat van bijna drie meter diep naast de al bestaande tanks. Het plaat sen van de nieuwe tanks is een volgende fase in de uitvoering van het project Parkeren en meer, dat voorziet in een nieuwe inrichting van de driehoek tussen Schilder- weg en Heemskerckstraat, waar nu nog het oliedepot van RAB is gevestigd. <Foto8*nKoninQ) Hogere boete Als hij zich dat had gerealiseerd zou hij volgend eigen zeggen de schik king direct hebben betaald. Nu is hij niet alleen €100, - duurder uit, maar hangt hem ook de voorwaardelijke boete van €1.000, - boven het hoofd, moet hij razendsnel de milieuvergun ning regelen en een omvangnjke par tij materialen volgens de regelen der wet afvoeren. Pistolen Op 19 juli kreeg de loonwerker, die ook een veehouderij en een grond verzet/aannemingsbedrijf exploiteert en vijftien man in dienst heeft, verras send bezoek van de geüniformeerde provinciale milieupolitie, die zichtbaar was voorzien van pistolen en hand boeien. Voor dat laatste zei hij dins dag weinig waardering te hebben. 'Het was een schokkende ervaring voor onze twee kinderen, die echt even dachten dat hun vader als een gevaarlijke milieucrimineel de gevan genis in zou gaan'. Maar het feit gaf hij toe. Open en bloot stonden op een trekkerbak blikken met resten van de genoemde bestrijdingsmiddelen, die volgens hem door zijn ovengens keurig gecertificeerde medewerker even waren achtergelaten, terwijl het Bestrijdingsmiddelenbesluit voor schrijft dat ze achter slot en grendel moeten. De betreffende politieman zou de loonwerker hebben verweten dat hij zich daarmee onmaatschap pelijk had gedragen, verwijzend naar de mogelijkheid dat bijvoorbeeld iemand met zelfmoordneigingen erbij had gekund... Officier van justitie Mr. RGroenhuis stelde dat de bestrijdingsmiddelen toch wat langer dan 'even' voor ieder een bereikbaar waren geweest. Spin nenwebben tussen de bedieningsor ganen van de trekker wezen erop dat het spul er al geruime tijd zo bij had gestaan. De rechter onderstreepte dat en vond het ten laste gelegde bewezen. Dros stond tegelijk terecht voor een zaak met meer impact. Op het door hem bij een executie veiling in mei 2005 van leliekweker Hoogenbosch gekochte terrein aan de Rozendijk waren op 23 novem ber vorig jaar diverse overtredin gen geconstateerd. Daar was aller lei opslag zonder milieuvergunning, zoals een partij puingranulaat. straat klinkers, een koelcontainer, houtafval, split, afvalhout, zeeweringsmateneel, puin, 200 m3 zand en grond, 1000 m2 kunstgras voor radiografisch bestuurde autootjes, een partij beto- niet, een vrachtwagen met kraan, toiletgebouwen, units van een strand paviljoen en last but not least 30 cara vans, waarvan de door de gemeente gedoogde staperiode was verlopen. Speciale aandacht kreeg een hier opgeslagen voormalig ondergrondse olietank met een laagje naar gas- olie riekende vloeistof, die op onbe schermde bodem stond. Het ding was afkomstig van sloopwerk aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. Ten slotte waren er nog de koelinstallaties van het voormalige leliebedrijf met de zich daarin bevindende koelvloeistof, zonder dat daarbij de vereiste log boeken met keuringsdata (gericht op het voorkomen van weglekken van de zeer schadelijke CFK's) aanwezig waren. Mr. Groenhuis zei dat het terrein aan de Rozendijk een milieu vergunning had voor een leliekweke rij, niet voor een caravanopslag. Die caravans waren door de gemeente tot 1 november gedoogd. De nieuwe eigenaar, de gedaagde, had die cara vans dus moeten opruimen. Want een koper neemt zowel de lusten als de lasten van de vorige eigenaar over. De loonwerker voerde aan dat hij er lange tijd vanuit was gegaan dat de vonge eigenaar ooit weer in staat zou zijn het terrein terug te kopen. Om die reden waren alle spullen die aan de leliekwekerij dienstbaar waren in stand gelaten. De officier verweet de loonwerker echter dat hij na de overname zelf allerlei ander materi aal naar het terrein heeft gesleept, strijdig met de voor de leliekwekerij geldende milieuvergunning. Dros, die zonder hulp van een advocaat zijn verdediging voerde, stelde dat de gemeente overal van wist. Het ter rein aan de Rozendijk is een var locaties die in aanmerking kom? voor grondopslag. 'Er zijn op regelmatig grondverplaatsingen wj veel materiaal bij vrijkomt. Ons 3 rein wordt dan voor tijdelijke opsa gebruikt'. Uit zijn betoog kwam ,5 der naar voren dat de gemeente) planologische bestemming van terrein ten behoeve van hem aangepast, zodat het de bestemn» agrarisch hulp- en toeleveringsbej krijgt. Later werd door zowel als rechter benadrukt dat daam« nog geen aangepaste milieuvem ning is verstrekt; die staat daar van. Rechter Lourens achtte alles wan laste was gelegd bewezen en vOrrJE te conform de eis van de offic» i dat is nog heel netjes'. De loonwet zei graag een werkstraf in pfe van een geldstraf te krijgen. 'Ik rj het verwijt gehad dat ik mij onmaj schappelijk gedraag. Ik wil tonen0 ik anders in elkaar zit en wil wed,; in het Verpleeghuis Texel, maar graag op zondagen omdat ik doordeweeks erg druk heb'. Reds Lourens zei dat zoiets met de reca sering geregeld zou moeten were- en voorzag complicaties. Ze h vast aan de geldstraf. De loonwer* ft legde zich daar bij neer; hij in beroep. r0' Voetbalpupillen Hoewel de Texelse competitie vanfflhebl pupillenvoetbal pas begin sèptemtt dacl van start gaat, zijn de voetbalclub y druk doende hun teams samen i stellen. Vooral in de buitendam m3a geeft dat nogal eens probie~? ^V; Daarom hebben de clubs bes- er nu al de aandacht op te vestige «tr Jongens en meisjes in de leeftijd: 12 jaar die komend seizoen m voetballen (en nog nergens lid ap ft kunnen zich opgeven bij d verenigingen: Texel'94 (St ker, tel. 321632), SV De C (Helmich Kuiper, tel. 316; (Henk Dekker, tel. 319676), SVOX terend (Jesse Hoven, tel. 323041» SV De Koog (Nanning Kikkert. cr 327021). Parkstraat 4-6, Den Burg Telefoon 313393, fax 310263 - Dak- en Gootwerk - Loodgieterswerk - Centrale verwarming Rob, Patricia, Jolanda, Marjan en Natalie zoeken een Heb je interesse en ervaring in de horeca? Bel Jan C. Stolk: 0222 - 319310 Kwaliteit uit eigen keuken. Grafmonumenten Eigen monumententuin Beletteringen Reparatie Restauratie Korte levertijd uit voorraad Grafversieringen/vazen/lantaams Natuursteen onderhoudsproducten Jaarlijks onderhoud over geheel Texel Mark Pijper Bernhardlaan 147 1791 XD Den Burg tel." 06-51283246 0222-310168 natuursteentexel@uitvaartcentrumtexel.nl CHINEES - INDISCH RESTAURANT Elke vrijdag, zaterdag en zondag! wokbuffet lopend buffet; Speciale prijs: van €16,50 voor €14,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar €8,50 Aanvang 18.00 uur, uitsluitend na reservering *m w Schoonmaakbedrijven Heeft U een rijbewijs B? Wij zoeken een collega die ons tij dens de wisseldagen op bunga lowparken wil helpen met het uit halen en inbrengen van het linnen. 55-plussers ook van harte welkom. Heeft u interesse, bel dan met Ruud Helleman, 06- 128 24 469 of Henny v.d. Puyl, 06 - 229 44 840. Wij zijn op zoek naar iemand met een passie voor automobielen en techniek. Iemand die bereid is om binnen een enthousiast team het vak van autoschade herstel te leren. Voorkeur gaat uit naar iemand met enige ervaring in de automobielbranche of vanuit de metaalsector. Na bewezen geschiktheid mogelijkheid tot vaste betrekking. Dus als jij degene bent die wij zoekenwacht dan niet langer en bel voor een afspraak: 312250. ABS Graaf Spuiterij autoherstel €14, De Pelikaan /Texel flrfrl Kolflunml/vtfpWoumini www.depelikaan.nl QUINTY'S ONLINE www.quintystexel.nl ONS VISITEKAAI ONTWERPEN DRUKWERK INTERNETSITES TEKSTPRODUCTIE PR COMMUNICATIE TEL. (0222) 322 608 WWW.EN-OF.COM Beeiilbank Heeft u een leuke of boeiende foto gezien in de Texelse Courant, Texeltoerist of Vakantiekrant? Dan is het misschien goed te weten dat u foto's die door onze redacteuren zijn gemaakt, eenvoudig via www.beeldbanktexel.nl kunt bestellen en betalen. De bestelde foto's worden dan naar u opgestuurd. Heeft u of iemand anders in uw omgeving geen internet? Dan kunt u de gewenste foto door middel van de ingevulde bestelbon en tegen contante betaling uitsluitend bestellen bij: Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6 te Den Burg. In dat geval brengen wij 3,- administratiekosten in rekening Naam: Adres: PC/Woonplaats:.. Tel: Bestelt hierbij de volgende foto: Datum krant: Pag ina/onderwerp x Foto print 10x15 a €6,00 x Foto print 13x18 a €7,00 x Foto print 20x24 a €7,50 3,- administratiekosten Alle andere formaten op aanvraag. mmau I

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6