1 Bundock en Ashby winnen Ronde Van Dik Hout steekt Marsdiep over Nieuwe virusziekte bedreigt zeehond Cjrotn ^tmrLr Jexels in het harL, ARMOEDE OP TEXEL I BEELD GEBRACHT <i) 1 DINSDAG 26 JUNI 2007 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12185 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag haal pe &jk<5eiiebswC\ EN WETHOUDERS MAAI? VAN J IpE LrjiT v^_, HET 6MT on f FINANCIËLE AKHOBdE EN NIET OM (jEESTEVjKE g ARHOEpe X MiK.msmmioG.Ni/ TEXELTOERIS] Zeehonden wacht een nieuwe uit braak van de zeehondenziekte. Op het Deense eiland Anholt zijn afgelopen weekend zo'n vijftig dode zeehonden gevonden die met het phocine distemper virus waren geïnfecteerd. Dat virus kostte in 2002 de helft van de zee honden in het Nederlandse deel van de Waddenzee het leven. Zeehondenautoriteit Peter Reijn- ders van Wageningen IMARES op Texel verwacht dat het virus zich net als vijf jaar geleden door de gehele Waddenzee verspreidt. 'Het kanalleen wat langer duren voor het her is dan vijf jaar geleden, omdat het al later in het seizoen is waar door de dieren minder op trektocht zijn.' Naar verwachting duurt het drie tot vier weken, totdat het virus in Nederland is. Reijnders verwacht dat tegen de 35 procent van de populatie gewone zeehonden wordt getroffen. 'De omvang van het sterftecijfer zal lager Zijn, omdat er nog veel zeehonden zijn die de vorige ziekte hebben overleefd. Die zijn er immuum voor geworden.' In 2002 was het veertien jaar geleden dat het zeehondenvi rus had toegeslagen, waardoor toen meer robben bevattelijk waren. Nu zijn vooral de gewone zeehonden die na 2002 zijn geboren kwetsbaar. De gnjze zeehond heeft geen last van het virus. Da zeehond is als soort opgewas- tegen de ziekte. Er zwemmen WWfenteel zo'n 6000 tot 7500 gerone zeehonden in het Neder- Samenwerking nader onderzocht Bureau Berenschot presenteert vrijdag de eerste bevindingen van een onderzoek naar intensieve re gemeentelijke samenwerking tussen de Waddeneilanden. Dat gebeurt tijdens een openbare bij eenkomst van de Eilander Raad in Dokkum. Het onderzoek, dat in december op Schiermonnikoog werd gelast, moet aangeven op welke manier de samenwerking vorm moet worden gegeven. De ene mogelijkheid is de realisatie van een gemeenschap pelijk kantoor op één van de eilan den van waaruit beleidsambtenaren voor alle vijf de eilandgemeenten werken. Op de eilanden blijven in dat scenario aadhuizen met kleinere ambtelijke apparaten over. De andere optie is dat alle vijf de ambtelijke apparaten op het eigen eland blijven en dat op elk gemeen tehuis specialistische afdelingen ontstaan die voor alle eilanden gaan werken. In dat geval hoeven geen ambtenaren te verhuizen. Dat laatste is met name op Ameland een heikel punt, omdat ambtenaren een belangrijk deel van het maatschappelijk leven dragen. Het Eilander College had aanvan kelijk tijdens de bijeenkomst op Schiermonnikoog al een voorkeur voor één van de twee varianten willen horen, maar omdat de eilan den het onderling niet eens konden worden, werd het extra onderzoek mgelast. De vergadering van de Blander Raad begint om 10.30 uur in het gemeentehuis in Dokkum. lands deel van de Waddenzee (de recente geboorten meegerekend). Reijnders: 'Als van die groep zo'n tweeduizend zeehonden zouden overlijden, blijven er vierduizend over. Voor de individuele zeehond is het een ramp als hij wordt getroffen, maar de populatie is met in gevaar.' In 2002 waren er vóór de epidemie eveneens tussen de 6000 en 7500 zeehonden in de Waddenzee. Reijnders had gisteren contact met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) over mogelijk te nemen maatrege len. Het ministerie neemt bij een uitbraak de regie in handen. Naar verwachting krijgen mensen dan net als in 2002 het advies op het strand en langs de kust honden aan de lijn te houden, zodat ze niet door snuffelen aan een kadaver besmet raken. Mensen krijgen ook het advies aangespoelde zeehon den niet aan te raken. Ecomare (317741) is voor Texel momenteel het aangewezen punt om ze te melden. Mogelijk komt er net als vijf jaar geleden weer één landelijk meidnummer. Dat was in 2002 het telefoonnummer van de Brandaris op Terschelling. Ecomare overweegt de vaste groep zeehonden in de bassins (14 stuks) preventief in te enten. Dierenarts Loek van Vliet sprak daar gisteren met viroloog Ab Osterhaus van de Erasmus Universiteit in Rotterdam over. Vijf jaar geleden werden de zeehonden van Ecomare ook voor de zekerheid ingeënt. Vier huilers in de opvang krijgen waarschijn lijk eveneens een vaccinatie. De oorzaak van de nieuwe uitbraak is onbekend. Reijnders: 'We hebben het vermoeden dat een grijze zee hond de drager is.' Sarasani Ze waren niet veel meer dan begin nende muzikanten toen ze in 1973 huis en haard in Doetinchem verlie ten om een zomer lang de huisband van popboerderij Sarasani op het verre Texel te worden. Als routiniers, bekend van bands als Normaal en Vandenberg, keerden ze zaterdag terug op het eiland. Pagina 3 a Jozefschool Op spectaculaire wijze is vnjdag de verbouwde Jozefschool geopend. Met enige vrees hing directeur André de Ruijter boven het schoolplein in een bakje aan de hijskraan van Pietje Kager. 'De verbouwing is begonnen met het hijsen van materiaal naar het schoolplein en daar moet het ook mee eindigen.' Pagina 5 De Ronde om Texel trok veel bezoekers bij paal 17. Lees verder op pagina 5 3 uur, 16 minuten en 34 secon den hadden Xander Pols en Tjiddo Veenstra nodig om de Ronde om Texel te varen. De race ging om 13.00 uur van start. Een uur later pakte het duo de kop en zou die niet meer afstaan. De Australiërs Darren Bundock en Glenn Ashby wonnen het overall klassement met hun Hobie Cat Tiger. Bundock: 'Dit geeft veel vertrouwen voor het wereldkampioenschap Tornado over twee weken.' Bundock won de race ook al in 2003, toen met Will Howden. Hij amveerde donderdagavond pas op het eiland. 'In het Portugese öascais bereiden we ons voor op het wereldkampioen schap Tornado waar we onze titel verdedigen. Dat is voor ons dit jaar erg belangrijk omdat we ons daar ook kunnen kwalificeren voor de Olym pische Spelen. Daarom kwamen we pas donderdagavond op Texel. Des ondanks waren we hier met één doel: om te winnen. Ik ben erg blij dat dat is gelukt.' Voor de snelsten, Pols en Veenstra, werd het bij de VC-boei nog even spannend.. Ze kwamen daar vast te liggen op een zandplaat. Veen stra: 'We waren bang dat het zwaard kajoot was, maar dat bleek gelukkig niet het geval. We kregen Dercksen in zicht en konden hem inhalen. Daarna ging het super.' Herbert Dercksen en Aaron Mcintosh eindigden met een achterstand van zeven minuten op de tweede plaats en Jaap Straakenbroek en Menno Vercouteren eindigden een minuut later op een derde plek.' Een uitgebreid verslag van de Ronde op pagina 7 Al bijna vijftien jaar staan ze aan de top van de Nederlandse popscene, maar niet eerder trad Van Dik Hout op Texel op. Vrijdag was het eindelijk zo ver en stak de van oorsprong Helderse band het Marsdiep over om in de feesttent van de Ronde om Texel te spelen. Met succes, want ogenschijnlijk zonder veel moeite ging de zaal 'plat' op de stevige rock en poëti sche Nederlandse teksten 'We zijn voor het eerst aan de over kant', lacht Martin Buitenhuis, terwijl hij een flinke slok bier neemt. Een kwartier na afloop is de zanger erg te spreken over het optreden. 'We hebben lekker gespeeld. Er was veel belangstelling en het publiek reageerde enthousiast. Het geluid was niet geweldig, maar dat heb je al snel in zo'n tent.' Gitarist Dave Rensmaag is het met hem eens: 'Daar moet je niet over zeuren, je moet gewoon spelen.' Volgens Rensmaag is er wel eerder sprake van geweest dat de band op Texel zou optreden. 'Toen we met het EK-voetbal in 2004 in Portugal waren om bij Barend en Van Dorp te spelen, raakte ik in gesprek met John Rep. Hij vond dat we naar de Nacht van de Ezelgedachte moes ten komen. Ik heb toen een paar keer contact gehad met Theun de Winter. Maar eerst werd de één vader bij ons en toen de ander en toen zijn we er ook nog een jaar tussenuit geweest. En uiteindelijk is het er helemaal niet meer van gekomen.' Van Dik Hout is een grote naam in Nederland. De band schitterde twee keer op Pinkpop, won een Edison, de Annie Romeljn-Verschoor-prijs en vier TMF-awards voor de bes te Nederlandse rockband en werd door Hitkrant drie keer uitgeroepen tot beste rockgroep. De muzikan ten zijn harde werkers. Sinds ze in 1994 doorbraken met de hit Stil in mij hebben ze acht CD's gemaakt en een eindeloze serie optredens verzorgd. Buitenhuis: 'We hebben tien jaar lang bijna onafgebroken getoerd. Het was of we een loco motief waren, die altijd maar door ging. Tot vong jaar, toen vonden we dat we de batterij weer even moesten opladen. Vanaf ons vier entwintigste zijn we professioneel muzikant. Dan komt er een moment dat je de tijd moet nemen je horizon te verbreden. Nu onze nieuwe CD (Alles waar ik nooit aan begon uit, red.) uit is, zijn we weer druk met optredens. We spelen overal. We hebben plannen om in het najaar in de Heineken Music Hall te spelen, in december staan we in Paradiso en in januari en februari hebben we een reprise van de theatertour die we eerder deden. En we spelen ook op de jubileumeditie van Vrienden van Amstel Live. We hebben er weer zin in.' Hoewel ze professioneel worden afgeschermd en beveiligingsmede werkers en managers van Radio 3 FM en de band zelf de fans op een flinke afstand houden, vertonen de muzikanten van Van Dik Hout geen tekenen van sterallure. Een paar eenvoudige tafels en stoelen vor men het enige meubilair in de verder kale container achter de feesttent. Opvallend is ook dat ze Bavana drinken, uit een blikje. Hebben ze dan geen speciale eisen? Buitenhuis grijnst: 'We vragen wel altijd een fles whisky voor in de kleedkamer. Als grap, eigenlijk. Ik zou niet weten van welk merk, want ik drink het zelf niet. Weet jij wat voor whisky het is. Dave?' De gitarist schudt het hoofd. 'Nee, geen idee.' Bereidwillig graven de twee in hun geheugen, op zoek naar eerdere ervaringen op het eiland. Want dat ze hier niet eerder optraden, wil niet zeggen dat ze voor het eerst op Texel waren. Rensmaag: 'Tot mijn zestiende was ik hier elke zomer vijf weken. Eerst op Kogerstrand, later op Dennenoord. Lees verder op pagina 5 i Vistuig Waddenfonds bij Raad van State Het definitief doorgaan van het Waddenfonds is bij Raad van Sta te aanbeland. Het rechtsorgaan in Den Haag buigt zich momenteel over de bodem procedure die enkele bezwaarma kers van de gaswinning onder de Waddenzee hadden aangespan nen. Naar verwachting maakt de bestuursrechter begin september bekend of zij wel of met in het gelijk worden gesteld. Als de bezwaarmakers verliezen, worden de vergunningen voor de gasboringen onherroepelijk en kan het ministerie van VROM beginnen met het verstrekken van de eerste miljoenen uit het Waddenfonds. Als de bezwaarmakers in het gelijk wor den gesteld, gaat alsnog een streep door het fonds met 680 miljoen voor de komende 20 jaar. Het Wadden fonds is pas een feit als de vergun ningen niet meer kunnen worden teruggedraaid. De vleugel zweeft op veertig cen timeter hoogte door het water, de taster aan de neus glijdt over de bodem van de zee. Afgelopen zater dag werd er proef gevaren met de sumwing, een nieuw soort vistuig. De videobeelden vanaf de vleugel liegen er niet om: de test met de moderne variant op de boomkor door dne Texelse vissers is geslaagd En dat is goed voor het brandstofgebruik én de bodem van de zee. Pagina 9 Geldboete voor verkeersongeval Een 62-jarige inwoner van Den Burg is maandag door de politie rechter in Den Helder veroordeeld tot een geldboete van €300,-. De man was op 27 november vorig jaar betrokken bij een verkeers ongeval op de Pontweg, waarbij twee jongens gewond raakten. De jongens, destijds 15 en 16 jaar oud en woonachtig* in De Koog, reden die bewuste maandagmiddag op de scooter van Den Burg naar huis. De automobilist zag het tweetal over het hoofd, toen hij ter hoogte van de rioolwaterzuivenng rechtsaf wilde slaan. De bestuurder van de scooter ging vol in de remmen en probeerde het busje nog te ontwij ken, waardoor hij met scooter en al in de sloot eindigde. Een gebroken kuitbeen voor de bestuurder van de scooter en een gekneusde pols voor zijn passagier waren het resultaat. De automobilist zelf kwam er zonder kleerscheuren vanaf, alleen het busje raakte licht beschadigd Lees verder op pagina 7 TEXELSE0COURANT I Cfntm £mirf ,-Jintl u hk hort. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kom naar onze OPEN DAG woensdag 27 juni van 15:00 - 20:00 uur Harkebuurt 3 - Oosterend (Advertentie) Met stevige rock en poëtische teksten speelde Van Dik Hout vnjdag de feesttent bij paal 17 plat. (Foto Joop Rommets/Boektbank Taxot) Advertenties voor de Vakantiekrant van 6 juli kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 28 juni a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1