Regen speelt Open Atelier Route parten Agenda E teso Hoogenbosch wint publieksprijs oPIENie TEXELSE 2 COURANT Verhalenfestival: huiskamers kijken en luisteren opening fietsroute Dinsdag 26 juni: In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.00 uur het Azheimer Café. Neuropsycholoog Patrica Rijs spreekt over mogelijke oorzaken van gedragsveranderingen. De muziek wordt verzorgd door Nel Bruin en Jan Beijert. In de rooms-katholieke kerk in De Cocksdorp begint om 20.15 uur een concert van Trio Melange: Marlies Klumpenaar (klarinet). Claudia Bartz (hobo) Ruth Krabbe (fagot). De toe gang is gratis, na afloop wordt een inzamelin gehouden. In Cinema Texel draaien vandaag de volgende films: Shrek de Derde (18.45 uur); Shrek The Third (19.00 uur); La Vie en Rose (21.00 uur); Ocean's 13 (21.15 uur). Woensdag 27 juni: Historicus Gelein Jansen verzorgt een rondleiding op de scootmobiel, met als thema 'De Ruyter op Texel'. Alle plekken in en rond Oudeschild die iets met Michiel de Ruyter te maken heb ben, worden bezocht Deelname aan de tocht kost €6.50,- ,- (voor leden van de Stichting Integratie Gehandi capten Texel €3.25,-), inclusief koffie en appelgebak. De rondleiding duurt anderhalf uur en start om 10.00 uur. Voor de plek van vertrek moet gebeld worden met Jansen. Hij is dagelijks tussen 13.00 en 15.00 uur te bereiken via tel. 365972. In dorpshuis De Bijenkorf begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Voor opgave en inlichtingen: J. Vaillant, tel. 329060 of 06-53492321 In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de Derde (13.45, 16.00, 18.45 uur); Shrek The Third (14.00. 16.15, 19.00, 21.00 uur); Ocean's 13 (21.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Haaibaai (13.30 uur); Pirates; At world's End (15.30, 21.15 uur); Mr. Bean's Holiday (19.00 uur). Donderdag 28 juni: Ten bate van het orgelfonds verkoopt vrouwenvereniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kle ding in de hervormde kerk van De Cocksdorp. Op boerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg begint om 14.15 uur de voorstelling 'Wolvet', met één boe rin en vijftig schapen. Entree €5,-. In Cinema Texel draaien de volgende films: Pirates, At world's End (18.30 en 21.15 uur); Shrek the Third (18.45 uur); Ocean's 13 (21.45 uur). Vrijdag 29 juni: Op het parcours bij Oudeschild betp om 19.00 uur een tijdrit van Wide- vereniging Texel. Samen met de wed strijden van morgen is deze bepalen voor het clubkampioenschap. Het Texels Vrouwenkoor geeft samenwerking met saxofoonkwartet Saxy-Q een concert in de hervorm* kerk in Den Burg. Aanvang 20.00 w Toegangskaarten kosten €8.- en ir verkrijgbaar bij Nauta Boek in D» Burg en voor aanvang aan de zaal In Cinema Texel draaien de volgende films: Pirates; At world's End (18.30», 21.15 uur); Shrek de derde (18.45 uur) Ocean's 13 (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krm draaien Shrek the Third (14.00 en 21.30 uur); Shrek der Dritte (16.15» 19.00 uur). Om de drukte de baas te kunnen TESO in en rond het weekeinde gere geld een extra boot m. Dat gebejn vrijdag van 9.30 tot 16.00 t zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Todi moeten automobilisten rekening ha> den met wachttijden. Vrijdag moetq: Texel tussen 9.00 en 11.00 uur Den Helder tussen 11.00 en 15.00iw mogelijk een half uur worden gewacli; Zondag wordt tussen 17.00 en 20.00 uur een half uur wachttijd verwacht. En maandag moet op Texel I 11.00 en 12.00 uur mogelijk zelfs één uur worden gewacht. Op vrijdag 29 juni zijn de afvaarten van 10.00 vanuit Den Helder en van 13.30 ut vanaf Texel uitsluitend bestemd var het vervoer van gevaarlijke stoffen. worden geen wachttijden verwacht Meer informatie over de veerdienst s te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. T E X E LS E -SfcoU RAMT Hoogwater te Oudeschild Di. 26 05.00 en 17.36 u. Wo. 27 06.10 en 18.35 u. Do. 28 07.15 en 19.30 u. Vr. 29 08.26 en 20.35 u. Za. 30 09.15 en 21.20 u. Zo. 01 09.55 en 22.04 u. Ma. 02 10.40 en 22.45 u. Di. 03 11.15 en 23.27 u. Aan het strand is het onge eere n uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 1 juli op om 05.19 en gaat onder om 22.10 uur Zaterdag 30 juni volle maan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf StianaSibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: 1 Spinbaan 6 1791 MC Den Burg 1 Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mall info@lenr.nl te Amsterdam ondernummer 41198699 Eene*envtaM de Regelen *00f het Advertent «wezen wordt op un ,eo» kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36,45 34 .85 ismcmafad Per jaar €71,10 68.95 i^tomas* Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Volkstuinvereniging Den Burg houdt zaterdag 30 juni een open dag op haar complex aan de Buy- tengors. Tuinders leidden bezoekers rond en vertellen over hun hobby. Er kunnen diverse groente- en plantensoorten worden bekeken en de vlindertuin met een keur aan waardplanten, vlinders en insecten is geopend. Het thema is 'tuinieren voor jong en oud'. Voor kinderen is een spring kussen aanwezig. De open dag duurt van 10.30 tot 14.30 uur. De volkstuinen zijn te bereiken door vlak voor het houten bruggetje over de Jan Ayesloot rechtsaf te gaan. Geluidsvervuiling Hoe een mens zich toch kan ver gissen. Of zou ik onverwacht aan een vroege dementie zijn gaan lijden? Het was niet te hopen. Vrijdagavond, zo goed als wind stil, ging ik even naar paal 17. Genieten van de gezellige druk te, de zeilers, de catamarans, de stoere medewerkers in hun opvallende, nieuwe truien én van de zee. Luisteren naar het rui sen van de branding. Het pakte anders uit. De zee was vrijwel vlak, er was weinig branding en er ruiste niks. Had wel gekund. Hier en daar sloegen een paar kleine, witte rollertjes om, maar hun geluid klonk zo anders dan ik gewend was. Keboenk, keboenk, keboenk. Ik wreef mijn ogen eens uit en schudde met mijn vingers aan mijn oren. Waar was ik? Ja, toch echt aan het strand. Kijk al die masten eens, dat water, die zeilers. Het kon met missen. Maar dat geluid dan? Sinds wan neer keboenkt de zee? Deed mijn geheugen raar of was er echt Truus Hoogenbosch is de winnaar van de publieksprijs bij de thema tentoonstelling 'Klimaatverande ring' in Tusse de Banke. Haar kunstwerk Moeder aarde... Smel- iets aan de hand? Poolshoogte in de feesttent. Nee, de gebruike lijke feestherrie met elkaar in het gezicht schreeuwende mensen. Ze knikten op goed geluk of haal den lachend hun schouders op, maar niemand deed keboenkerig. Dat geluid klonk alleen buiten. De boenk hing hoog in de lucht en overweldigde het strand Over- boenkte de rust in de duinen. Konijnen trokken zich strategisch terug in hun holen. Een roof vogel viel pardoes uit de lucht. Nee, hij was zich toch niet dood geschrokken. Wel de arme muis, die hem in het gedreun niet had horen aankomen. Ik kon het niet aanzien en ging terug naar de zee. Liep verward langs het water dat vandaag zo'n heel andere stem had gekregen. Pas een heel stuk verder langs de vloedlijn was het vervuilende geluid ineens weg. Dit was weer de Noordzee zoals ik hem kende. Ik haalde opgelucht adem. Pien Verberg tend verdriet kreeg de meeste stemmen. De winnares was ver hinderd haar prijs op te halen, omdat ze op vakantie is naar Suriname. Marian Smit van de gemeentelijke adviescommissie Kunst- en Cul tuurbeleid vindt Hoogenbosch een terechte winnares. 'Het is een heel leuk en begrijpelijk kunstwerk. Het beweegt en er gebeurt watHet keramieken kunstwerk van Hoogen bosch beeldt een smeltende aard bol uit. Met het tikken van de klok hoorbaar op de achtergrond val len er druppels smeltwater uit de wereldbol in een bakje. Naast het bakje staan een moeder en kind. Eerder had dp adviescommissie Giraffen op Texel van Duwie Bak ker en Verdwijnend wit van Miep de Jong al uitgeroepen tot kwaliteits- winnaars in de categorieën 2D en 3D. In totaal deden zestien kunste naars mee. Er is veel onduidelijkheid over de toekomst van de jaarlijkse thema tentoonstelling. Volgens Marian Smit zorgt dat voor minder enthou siasme onder de kunstenaars én publiek. 'Er is veel onzekerheid over de toekomst van Tusse de Banke, het voortbestaan van deze tentoon stelling en de nieuwe kunstnota.' Ze hoopt dat er snel meer duidelijkheid komt. 'Alleen als er een toekomst lijkt te zijn, houd je ze enthousiast.' DINSDAG 26 JUNI 2007 Bii Klif 12 in Den Hoorn nra- n de huiskamer van Loes Timmer luistert het publiek naar Leo Eppink. Voor de derde keer werd zaterdag het twee-jaarlijkse vertelfestival Verhalen in de wind gehouden. Tien vertellers vertelden eeuwen oude en moderne verhalen, sagen en fabels aan ruim 210 luisteraars in de huiskamers van de Waal. Loes Timmer van Hogereind 36 ontving vier keer zestien mensen. 'Het huiskamergevoel moet wel blijven.' Tegen vieren 's middags is het voor Waalder gewoontes een drukte van belang op het Hogereind. Groepjes mensen wandelen door de straten, zitten op een stoepje of zijn op zoek naar het juiste adres. Een groep dames paradeert met grote hoeden naar de door hen gekozen verteller. De Stichting Welzijn Ouderen Texei organiseerde voor de derde keer het verhalenfestival. In tien huiska mers in De Waal konden mensen in vier rondes luisteren naar de ver halen van enthousiaste vertellers. Het vertellen van verhalen is een uitstervende bezigheid maar een groep liefhebbers oefenen uren om de kunst te leren. In de huiskamer van Loes Timmer staan de stoelen en banken in een grote kring, in de achtertuin wacht de verteller tot hij op moet komen. 'Ik heb alleen de eettafel aan de kant geschoven, het huiskamerge voel moet wel blijven. Ik hoef geen banken op een rij als in een echt theater.' Het is de tweede keer dat Timmer haar huiskamer ombouwt tot een mini-theater. 'Nadat ik bij de eerste editie zelf was gaan kijken, werd ik enthousiast van het idee. Het is zo leuk om een verteller in huis te hebben. Én het is natuurlijk leuk om even eens bij 'de buren om een hoekje te kijken.' Leo Eppink is dit keer de gast van Loes Timmer. Als het publiek klaar zit, komt hij binnen en stelt zich voor. Hij zal De kruik van Luigi Pirandello vertellen. Het publiek luistert aandachtig en na 25 minu ten is er zelfs nog tijd over voor een tweede verhaal, De butler van Roald Dahl. Nieuwsgierige voorbij gangers schuifelen langs de ramen en werpen af en toe een blik naar binnen. Aan het einde van het ver haal krijgt Eppink een applaus en het publiek blijft nog lekker naklet- sen. Loes Timmer is tevreden over de eerste voorstelling; 'Volgens mij waren we echt een gezellig groepje met elkaar, iedereen luisterde aan dachtig. Ik had voor de zekerheid dropjes neergezet zodat ik die aan iemand kon geven die vervelend begon te kuchen, maar dat was niet nodig.' Het verhaal vond ze mooi. 'Ik zag die man echt in die kruik zit ten. Dat is het verschil tussen een gewone verteller en een verhalen verteller.' Verteller Eppink vond het zelf ook een geslaagde voorstelling: 'Het publiek luisterde aandachtig.' Al in de brochure vertelde hij dat het te vertellen verhaal pas wordt bepaald vlak voor de voorstelling. 'Ik laat dat afhangen van mijn stemming en omgeving. Omdat ik op Texel ben wilde ik een vrolijk verhaal en deze schrijver is één van mijn favorieten.' Hij kent zo'n dertig verhalen uit zijn hoofd en bij de andere drie voorstel lingen bij Loes Timmer in de woon kamer zal hij dan ook een ander verhaal vertellen. 'Mijn stemming kan met het uur verschillen, dus ik wissel steeds met mijn verhalen.' Timmer heeft inmiddels haar zoon en dochter even ingeschakeld om op het huis te passen, 'dan kan ik ook nog wat verhalen meepikken bij de buren.' Organisatoren Henk Snijders en Rosa Harbers zijn tevreden over Verhalen in de wind. Snijders; 'Het verhalenfestival moet ook een ont moetingsplaats zijn. Overal in De Waal zag je mensen kletsen op straat en de maaltijd in het dorps huis was ook gezellig. Onze opzet is dus geslaagd.' Roofvogelshows op De Krim Op De Krim wordt op 3 en 14 juli en op 11 eri 21 augustus een roofvogelshow gehouden Op een open terrein laten de roofvogels hun eigen manier van vliegen, eten en jagen zien. Zo is goed te zien hoe valken bijvoorbeeld hoog vliegen en buizerds, uilen en arenden laag. Het publiek wordt bij de demon straties betrokken door bijvoorbeeld een kerkuil terug te roepen, een bosuil terug te fluiten of konijn te spelen voor een buizerd. Er wordt de mogelijkheid gegeven verschil lende vogels van dichtbij te zien en na afloop kunnen sommige vogels zelfs op de hand gehouden wor den voor het maken van foto's. De demonstraties duren van 11.00 tot 12.00 uur en zijn gratis toeganke lijk. Open dag volkstuinen Landschappen in Klif ART In galerie Klif ART in Den Hoorn is tot en met 18 juli een expositie te zien van het Texels landschap, vastgelegd door verschillende kun stenaars. Te zien zijn werken van onder anderen Blok van der Velden. Toon de Haas, Carl Klinkert en Henk Bij Klif 12 in Den Hoorn pre senteert de Stichting Wadden- groep zondag de Waddengoud Lamsvleesroutes. In het bij de route horend boekje worden twee fietsroutes van ongeveer veer tig kilometer beschreven, met rustpunten bij schapenhouders, restaurants en andere adressen waar lamslees wordt verkocht. Het eerste exemplaar van het boek je wordt zondag om 10.30 uur over handigd aan wethouder Nico Kik kert. Daarna rijden de aanwezigen gezamenlijk de zuidroute. Mensen die willen meerijden, kunnen zich (uitsluitend per e-mail) aanmelden via e-mailadres vvvtexel@texel.net, onder vermelding van naam en het aantal personen. De eerste hon derd aanmeldingen ontvangen een tegoedbon voor een Texels-lams- vleeslunchpakket van Cateringser vice Ruud Boom. Dit lunchpakket kan alleen op de dag zelf worden afgehaald. Maartenhuis houdt open dag Het Maartenhuis aan de Ruys- laan bij De Koog houdt zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur open dag, Bezoekers zijn welkom in de werk plaatsen, het activiteitencentrum en de woonhuizen. Er worden rondlei dingen gegeven over de boerderij door de siertuin, de moestuin en de vlindertuin en langs het Alloo-pad. Er zijn marktkramen met etenswaar en door de bewoners gemaakte producten. Fancy-fair De Bruinvis Rond basisschool De Bruinvis in Oudeschild wordt zaterdag 30 juni een grote fancy-fair gehouden. Van 11.00 tot 15.00 uur kunnen bezoe kers meedoen aan allerlei spelletjes, worden demonstraties jumpstyle gegeven en staat er op het school plein een springkussen opgesteld. De inwendige mens komt niets tekort en naast gerookte vis wordt op het plein ook haring aangebo den. Noorlander. Klif ART is geopend van donderdag tot en met zondag, van 13.30 tot 17.30 uur. Bezichtiging op afspraak is ook mogelijk, tel. 319541. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21, 1796 BP De Koog. Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Zo'n zeshonderd kunstminnaars namen een kijkje in één van de vijftien ateliers en galeries in Den Hoorn en omgeving die afgelopen weekend in het kader van de Open Atelier Route waren opengesteld. Dat waren er zo'n honderd minder dan vorig jaar, toen het evenement voor het eerst werd gehouden. De terugval was waarschijnlijk te wijten aan het regenachtige weer op zon dag. 'We hebben vooral gemerkt dat beduidend minder mensen op de fiets waren. Ook de adressen buiten het dorp zijn slecht bezocht', ver telt Herman Bakker van Galerie Klif ART, die samen met zijn collega's van Galerie Melk voor het leeuwen deel van de organisatie tekende. Overigens waren er op zondag toch nog altijd twee keer zoveel bezoe kers als op zaterdag. Welke rol de Ronde om Texel daarbij speelde, is moeilijk te achterhalen. De orga nisatoren waren in ieder geval dik tevreden met de belangstelling. Ze hebben nu al besloten dat er ook een derde editie komt en dat die ook weer tegelijk met de catama ranronde wordt gehouden. De bezoekers reageerden vol lof. Dat had er ongetwijfeld mee te maken dat de tentoonstellingen zeer divers waren en iedereen dus aan zijn trekken kwam. Grafiek, tekenin gen, schilderijen, keramiek, foto's, papierkunst en andere technie ken waren te bezichtigen, in zowel moderne als traditionele uitvoerin gen en gemaakt door professionals en de betere hobbyisten. Jammer was dat dit keer geen stukken uit gemeentelijke bezit ten toon werden gesteld. Vorig jaar trokken kwamen veel mensen vooral voor de al bijna klassieke werken van Blok van de Velden en Bakels, die in De Wald hoorn waren te zien. In afwachting van de nieuwe Cultuurnota heeft de gemeente de eigen archieven ech ter (voorlopig) gesloten. In plaats daarvan was het dorpshuis ingericht met foto's, gemaakt door Hoornder fotografen en de landschapsarchi tecten van bureau Parklaan. Een opvallend nieuw adres vorm den de kleedkamers van ZDH. 'We hadden eigenlijk de kantine willen gebruiken, maar omdat de we's worden verbouwd, 'bleek dat toch niet zo handig. Achteraf was dat helemaal niet erg, want de kleed kamers voldeden uitstekend. Met al die tegels zijn ze mooi. strak ingericht. Het licht is er prima en de haken van de kapstokken waren zeer geschikt om de schilderijen aan op te hangen.' Waren er dan helemaal geen aan merkingen? 'Eén ding, misschien', zegt Bakker. 'De fotografen die r: het dorpshuis exposeerden, klaag den dat de borden geen goal ophangsysteem hebben en ook wel eens aan vervanging toe zijn. De gemeente is eigenaar. Missch?- dat er nog wat geld beschikbaa is.' Joop Rommeü De kleedkamers van ZDH, waar werk van de leden van TEEVA, Dirk Terpstra en Piet Schneider te z galerie.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2