'Bij Thuiszorg ben ik de zeurpiet' Geld op komst voor nieuw hek Bruinvis Ronde heeft hinder van Natura 2000 Scootmobiel blijkt toch onbetrouwbaar TEXELSE j COURANT Spectaculaire verbouwde Jozefschool Speelweide kreeg facelift Fietser gewond IBULANCE WTO TO# DINSDAG 26 JUNI 2007 Directeur André de Ruijter neemt een foto van alle leerlingen. Zeehondenvirus Het zeehondenvirus leverde in 2002 in totaal 2240 aangespoelde zeehonden langs de Nederland se kust op. Hoeveel dieren pre cies overleden, is nooit bekend geworden. Langs de Texelse kust werden 250 kadavers opgehaald. Op 16 juni werd de eerste besmette zeehond op Vlieland gevonden. Van begin juli tot eind november was er vol gens het ministerie van LNV officieel sprake van een epidemie. Het phocine distemper virus tast de longen van een zeehond aan. Het dier krijgt moeite met adem halen en blijft voornamelijk boven water omdat duiken pijnlijk wordt. Ongeveer negen dagen na besmet ting overlijdt het. Toen de epide mie voorbij was, voorspelde Peter Reijnders dat zich vaker uitbraken zouden voordoen. Hij is verrast door de snelheid waarmee het gebeurt. 'Dat is interessant om nader te onderzoeken.' Volgens rekenmodellen kan het voor de populatie geen kwaad als die eens in de zoveel tijd door een virus in omvang wordt verminderd. Openbare basisschool De Bruin vis in Oudeschild maakt kans het oude vervallen, houten hek rond de school te vervangen. Burge meester en wethouders willen €34.500,- voor een nieuw ijzeren exemplaar uittrekken. De school is al langere tijd bezig het schoolplein, dat er troosteloos bij ligt, aantrekkelijker te maken. Een van de onderdelen van dat en spijkers uit de loshangende plan ken steken. De gemeenteraad moet volgende week dinsdag een besluit over het collegevoorstel nemen. De politieke partijen moeten eveneens laten weten of zij het goed vinden dat Gemeentewerken de school ver der helpt bij het opknappen van de schoolomgeving. De Bruinvis wil de zogeheten 'groene hoek' bij de De Houtmanstraat verbeteren, nieuwe speelobjecten plaatsen, een deel opknapplan is vervanging van het van het plein opnieuw betegelen en hek. De Bruinvis had daarvoor bij de gemeente aangeklopt, omdat die volgens de verordeningen ver antwoordelijk is voor omheiningen bij scholen. Voor de €34.500.- kan een ijzeren hek van 350 meter wor den aangeschaft. De kosten kun nen mogelijk met €7500,- worden gedrukt als het school lukt in de hoek van de De Houtmanstraat en Loodsingel een pannaveldje aan te leggen. Op die plek zou dan geen nieuw ijzeren hek meer hoeven te komen. Als het houten hek niet het basketbalveldje op het 'boei- enlandje' verharden omdat het op het gras lastig basketballen is. De school is bezig met fondswerving voor de kosten. Zaterdag wordt een fancy-fair voor het plein gehouden. ÏÏ333U ns@3 Op spectaculaire wijze is vrij dag de verbouwde Jozefschool geopend. Met enige vrees hing directeur André de Ruijter boven het schoolplein in een bakje aan de hijskraan van Pietje Kager. 'De verbouwing is begonnen met het hijsen van materiaal naar het schoolplein en daar moet het ook mee eindigen.' Leerlingen, leerkrachten en ouders .erzamelden zich op het vernieuwde schoolplein van de Jozefschool, dat dne weken geleden al werd inge wijd. Na zijn spectaculaire opkomst nep De Ruijter de familie Visser naar voren om het nieuwe logo van de school te onthullen. Lucie Zijm en dochter Janneke Visser zijn beiden lerares op de Jozefschool en Jan- nekes kinderen Thijs en Jesse zitten ook op die school. Nadat De Ruijter weer was geland, volgde de offici ële opening door wethouder Marian Merkelbach. Zij kreeg hulp van de jongste leerling Ruben Kager, de oudste leerling Koen Hoogendijk, de jarige Owen Spoelstra en een andere jarige. Oma Riet die al jaren voorleesoma op de school is. Mer kelbach prees het geduld van de kinderen die vijf maanden in de ver bouwing hebben gezeten. Wel vond ze het zuur voor de leerlingen van groep acht, die na de zomer naar de OSG gaan: 'Jullie hadden wel de overlast, maar geen nieuwe school. En straks zitten jullie opnieuw in een verbouwing. Met veel ooh's en aah's liepen de leerlingen daarna door hun vernieuwde school, die naast een nieuwe entree ook een grote opknapbeurt kreeg. De Ruij ter: 'De nieuwe entree is toch wel het mooist. We hebben gekregen wat we wilden; een grotere team ruimte, spreekkamer en een echte keuken. Dit verbetert de kwaliteit van werken echt.' De verbouwing begon in januari, na een proces van jaren. 'We wilden de hele verbou wing in één keer goed doen, dan zit je ook maar één keer in de rommel. Maar het vergt veel organisatie en zorgt voor overlast. Gelukkig bleek dat in de praktijk mee te vallen.' Over het algemeen overleven de wordt vervangen, kunnen er vol- sterkste dieren en stijgt daarna het geboortecijfer. gens het college gevaarlijke situa ties ontstaan, omdat er schroeven @0(llooo \ss sJUaJL r.atörium.nl De speeltoestellen op het Vierkan te Stuk in de Dennen hebben een grote onderhoudsbeurt gekregen. In de heuvel met glijbaan is een kruipbuis aangebracht en rond de speeltoestellen is kunstgras aangebracht om bodemerosie te voorkomen. Hierdoor vermindert de kans op modderplekken en tiet vrijkomen van de fundering, öe speeltoestellen zijn voor een deel afkomstig van speelweide /iet Lange Stuk. Om de speelweide meer weersbe- stendig te maken heeft Staatsbos beheer het terrein een halve meter opgehoogd en opnieuw gedraineerd. Tevens is de grasmat vernieuwd. Dat het terrein mooi vlak was, was enkele weken geleden al te merken bij het Buitentoernooi van Tevoko. Het parkeerterrein is verbeterd en er is een nieuw (rolstoelvriendelijk) toi letgebouw geplaatst. Voor de wan delaars is er een directe aansluiting op de Bosweg 'gerealiseerd. Het wandelpad via het Lange Stuk naar de Eksterlaan is zo verlegd dat het recht tegenover de toegang tot de speelweide begint. Door deze ver anderingen hoeven wandelaars die op het parkeerterrein starten niet meer langs de Ploegelanderweg te topen. Ook is het tracé van het natuurpad De Mient zo aangepast dat deze rondwandeling nu vanaf het Vierkante Stuk start. De maatregelen zijn onderdeel van de realisatie van het Verbeterplan Recreatieve Infrastructuur en is mede mogelijk dankzij een subsidie van de provincie Noord-Holland. Horeca bezorgd over plannen Hoornder café Horeca-ondernemers uit Den Hoorn hebben wethouder Nico Kikkert vrijdag laten weten bedenkingen te hebben tegen het plan van Janien de Bruijn en Irene Penha om een café te beginnen in het voormalige gebouwtje van de Rabobank, tegenover de super markt van Goënga. De ondernemers - Jef Schuur (Bij Jef), Willem Ham (Het Kompas), René Jager (Paal 9) en Cor van Een 29-jarige man uit Breda is vrij- Heerwaarden (Klif 12) - hebben vol- dagavond gewond geraakt aan zijn gens Schuur niet zo zeer geklaagd, heup toen hij viel met zijn fiets. Het als wel hun zorgen geuit. Die betrof- ongeluk gebeurde rond half twaalf fen onder meer de toekomst van op de Californiëweg. De man reed het pand. Ze vrezen dat de initia- in de richting van de Pontweg toen tiefnemers te optimistisch zijn en hij door een tegemoet komende niet zullen slagen. Schuur: 'Overal De organisatie van de Ronde om Texel ondervindt grote hinder van de steeds strengere regelgeving van Natura 2000. De vergunning aanvraag voor het evenement moet aan steeds meer eisen voldoen. Sidney van Zon klaagde hier' maan dag over tijdens een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel Noordwest-Holland, Koninklijke Algemeene Vereeniging van Bloem bollencultuur en LTO-Noord. Eind vorige week kwam de vergun ning voor de Ronde pas definitief rand. 'We moeten aan steeds meer regels voldoen in het kader van Natu re 2000, terwijl de wetgeving nog niet definitief is. Wat de regels precies inhouden is dus niet duidelijk. We hebben nu te maken met een omge keerde bewijslast. Wij moeten aanto nen dat het evenement niet schadelijk s voor de natuur. We blijven voortdu rend in overleg met de gemeente en andere partijen en dat contact is heel goed. maar de beperkingen worden steeds groter.' Natura 2000 is een netwerk van beschermde natuurgebieden in de Europese Unie. Ondernemers die in of vlakbij de aangewezen gebieden activiteiten (willen) uitvoeren, moeten voortaan bewijzen dat er geen nade lige gevolgen zijn voor de natuur. Voor de aanwijzing van zeven Natura 2000-gebieden in het Waddenzeege bied heeft de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) ont werpbesluiten opgesteld. Tot en met 3 juli liggen die met kaarten en toe lichting ter inzage in het gemeente huis en de bibliotheek in Den Burg en kunnen er zienswijzen worden inge diend via het Inspraakpunt Natura 2000 in Den Haag en de website van LNV. Alleen wie een zienswijze heeft ingediend, kan tegen de definitieve aanwijzing beroep aantekenen. Zeeprik op strand Klaas de Jong uit Den Burg vond afgelopen week op het strand bij de Slufter een zeeprik (Petromyzon marinus), een vis die, net als haaien en roggen, geen bot heeft, maar kraakbeen. Hoewel zeeprikken niet echt zeldzaam zijn. worden ze maar zelden waargenomen. In februari werd er een opgevist door de TX25. De zeeprik heeft net als een paling geen schubben en een kaakloze mond waarmee hij zich vastzuigt op andere vissen om zich te voe den met hun bloed. Het dier heeft aan weerszijden van het lichaam zeven kieuwopeningen en kan tot een meter lang worden. De zeeprik, ook lamprei genoemd, maakt zijn nest in zoet water en werd lange tijd auto werd verblind en de wegver smalling te laat zag. Hij reed tegen een paaltje en is met een heupfrac tuur opgenomen in het ziekenhuis. Jongerentheater tijdens Biebnight De openbare bibliotheek in Den Burg houdt donderdag 28 juni vanaf 20.00 uur biebnight, een culturele manifestatie voor jon geren van 14 tot 18 jaar. Nieuw dit jaar is de samenwerking met de opleiding jongerentheater van de Muziek- en Dansschool. Onder leiding van docent Anneke Berghuis maken de jongeren theater op locatie, waarbij de hele bibli otheekruimte gebruikt wordt voor het spelen van korte scènes. Het publiek wordt langs de presenta ties geleid en beleeft zo steeds een ander verrassend verhaal. Sommige theaterteksten zijn gemaakt vanuit bestaande verhalen, andere worden ter plekke geïmproviseerd. In het kader van de Biebnight wer den woensdag onder leiding van Jan Keymeulen uit België enkele filmpjes opgenomen. Keymeulen is regisseur, scenarioschrijver en producer, o.a. van Sesamstraat en verschillende televisie- en bioscoopfilms. De jon geren bedachten korte verhalen die zich afspelen in de bibliotheek. Ze zijn zelf de acteurs. De filmpjes wor den vertoond tijdens de Biebnight, als onderdeel van de voorstelling. Publiek heeft gratis toegang. Subsidie voor landschap Landschap Noord-Holland heeft in juni aan 55 Noord-Hollanders subsidie toegewezen voor aan leg, herstel of achterstallig beheer van erfbeplanting, rietland, fruit boomgaarden, natuuroevers en landhekken. Nieuwe aanvragen voor de subsidie Landschapsele menten kunnen tot 1 september worden ingediend. De subsidieregeling voor landschap selementen is ingesteld door de pro vincie en wordt uitgevoerd door Land schap Noord-Holland. Aanvragen moeten voor 1 september worden ingediend. Belangrijk is dat de werk zaamheden waarvoor subsidie wordt aangevraagd nog niet zijn uitgevoerd. Subsidie kan worden aangevraagd voor aanleg, herstel en achterstal lig onderhoud, maar ook voor het (laten) opstellen van een inrichting- of beheerplan. Er wordt geen subsi die verstrekt voor regulier beheer en onderhoud. Meer informatie over de regeling is te vinden op www.land- schapnoordholland.nl. Daar zijn ook aanvraagformulieren te downloaden. Landschap Noord-Holland is ook te bereiken via tel. 0251-662244. in het land gaan dorpscafés dicht omdat er geen publiek voor is. Dus moet je als uitbater ook op toeris ten gaan richten. Maar willen we dat als dorp? En wat gebeurt er met het gebouwtje wanneer het een andere eigenaar krijgt? Een horeca- vergunning wordt afgegeven voor een pand en niet voor een persoon. Voor hetzelfde geld komt er dan een nachtcafé of disco in.' Bang voor concurrentie zijn de vier niet, volgens Schuur. Wél waar schuwt hij voor oneerlijke praktij ken. 'De gemeente wil wel meewer ken. dat staat volgens ons vast. De wethouder lijkt zelfs bereid de ver plichting te laten vallen een afkoop som te betalen om van een woning een bedrijf te maken. Dat is scheef, dat moet je niet doen. Ik of een col lega had ook wel op zo'n goedkope locatie willen zitten.' Het wachten is nu op een beslissing van het college. Dat moet besluiten .of het wel of niet wil meewerken aan de plannen van De Bruijn en Penha. Pas daarna gaat eventueel de pro cedure van start om de bestem ming van het pand te wijzigen. Bij een eerder gehouden hoorzitting toonden de meeste Hoornders zich positief. Ook in het rapport dat vorig jaar verscheen naar aanleiding van het Loodsproject wordt gepleit voor de vestiging van een dorpscafé. Ongeluk rotonde Een 46-jarige vrouw uit Oude schild is vrijdagmiddag op haar fiets aangereden door een auto. Het ongeluk gebeurde op de rotonde Emmalaan/Schilderend in Den Burg. Een 29-jarigc man uit Hoorn reed de rotonde op vanaf de Bernhardlaan. Hij sloeg op het verkeersplein rechtsaf, maar verleende daarbij geen voorrang aan de vrouw. Het slachtoffer is met verwondingen aan nek, rug en hand in het ziekenhuis opge nomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Van Dik Hout Ik zie nog voor me hoe we van de camping over smalle paadjes door het bos en de duinen naar het strand gingen. Later ben ik hier nog wel eens een weekend geweest.' Buitenhuis is minder bekend met het eiland. 'Ik vind het altijd mooi om te zien liggen.' Lachend: 'Dat is niet lullig bedoeld. Texel ziet er vanaf de dijk in Den Helder mooi uit Toch stak ook hij al eerder het Mars diep over. 'Toen we zestien waren, hebben we hier met het grootste deel van Van Dik Hout gekampeerd. Dat was een echte zuipvakantie.' Rensmaag: 'Ik weet nog dat we in de Berenkuil in De Koog waren en ik vier bier bestelde. Ik kreeg er acht en zei tegen de anderen: nou. die vergis sen zich zeker. Maar de volgende die bestelde, kreeg er ook acht Het bleek happy hour te zijn. Een uur later stonden we buiten te kotsen.' Buitenhuis herinnert zich dat hij met de A-junioren van HRC tegen SV Texel moest voetballen. 'Ik stond reserve, na een lange nacht stap pen. Ik ben in mijn jas languit in het gras gaan liggen en in het zon netje in slaap gevallen.' Een beetje beschaamd: 'Het Texelse publiek heeft waarschijnlijk nog nooit zo gelachen. Mijn trainer vond het min der leuk, want hij wilde me schorsen. Dat is nog een hele rel geworden.' Drie van de vijf leden van Van Dik Hout bleven vrijdag na afloop van het optreden een nachtje op Texel, Rensmaag vertrok in gezelschap van Buitenhuis 's avonds laat nog met een gecharterde boot vanuit de haven van Oudeschild weer naar de overkant. 'Ik word binnenkort voor het eerst vader. Mijn vnendin is pas over twee weken uitgerekend, maar ik wil niet het gevaar lopen dat ik niet bij de bevalling ben.' Joop Rommets Midden op een drukke weg geen beweging meer in je scootmobiel kunnen krijgen, tegen een pui van de Albert Heijn botsen, met een rotgang achteruit rijden en tegen een paal opknallen terwijl je de contactsleutel in je handen hebt, Karoline Bol uit Den Burg maakte het allemaal mee. In oktober 2004 kreeg ze een Trophy 6 scootmo biel. Bijna om de twee maanden had ze een reparateur over de vloer, soms meerdere keren. Het duurde tot februari 2007 voor ze een andere kreeg. Twee weken geleden verscheen een bericht in de kranten en op het televisiepro gramma Hart van Nederland dat de fabrikant 6500 Trophy 6-voer- tuigen terughaalt vanwege kwali teitsproblemen 'Bij de Thuiszorg sta ik bekend als zeurpiet. Daar kan ik echt boos om worden. Ik belde toch niet iedere keer voor de lol? Het frustrerende is dat je heel afhankelijk bent. Je kunt niet te kwaad worden op de instan ties, want je hebt hun hulp nodig', vertelt Bol. In oktober 2003 kreeg ze te horen dat ze aan de ziekte mul tiple sclerose lijdt, een aandoening aan het centraal zenuwstelsel. Ze kan moeilijk lopen en diende in juni 2004 bij de gemeente een aanvraag in voor een scootmobiel. Die kreeg ze in oktober. 'Na een week begon de ellende al. Hij deed niets meer."" Ze belde met Thuiszorg, die weer contact opnam met Revatech, het bednjf in Dirkshorn dat de scoot- mobielen repareert. De elektronica zou volgens de monteur niet goed werken en hij nam het voertuig mee. Na een week kreeg Bol het apparaat terug, maar het euvel bleek niet ver holpen. De fabriek kon niet vinden waar het aan lag. Na vele telefoontjes naar Thuiszorg en bezoeken van monteurs, raakte Bol ten einde raad. Bij het overste ken van de Kogerstraat kwam ze midden op de weg stil te staan en kreeg ze de scootmobiel niet meer aan de praat. Een passant moest haar van de straat drukken. Ook sloeg de scootmobiel op hol bij de Albert Heijn en ramde ze een pui. Een telefoniste van Thuiszorg vroeg ze om een andere scootmo biel. 'Het hoefde geen nieuwe te zijn, als hij het maar deed. Er ontstond een discussie en de medewerkster werd kwaad. Ze gooide de hoorn erop. Mijn man heeft maar terug gebeld. Hij kreeg de belofte dat Thuiszorg nogmaals contact op zou nemen met Revatech. Het heeft alle maal niet geholpen De scootmobiel werkte nog steeds niet.' Vele bezoe ken van monteurs volgden. 'Toen ze weer eens bij me waren, hoorde ik ze op straat tegen elkaar zeggen dat ze er scheitziek van werden.' In december 2006 was de maat vol bij Bol. 'Het ging goed mis. Ik was bij het postkantoor en wilde afstappen. Ineens ging de scootmobiel met een bloedgang achteruit terwijl ik de sleutel in mijn handen had. Omstan ders riepen dat ik moest stoppen. Dat wilde ik natuurlijk wel, maar dat kon niet. Ik klapte tegen een paal en kwam tot stilstand. Ik wilde nooit meer op deze scootmobiel.' Ze belde opnieuw met Thuiszorg. Daar kreeg ze te horen dat er eerst een afkeuringrapport moest komen van Revatech. Dat bedrijf mailde de gemeente een week later de bevin dingen. Bol nam contact op met de gemeente die zei op antwoord te wachten van Thuiszorg. Daarop belde ze met Thuiszorg, waar ze te horen kreeg dat de stichting op antwoord van de gemeente wachtte. Thuiszorg nam vervolgens contact op met de gemeente om te vertellen dat deze actie moesten ondernemen en een nieuwe moesten bestellen. Nadat ze in februan een nieuwe scootmobiel had gekregen, kwam ze tijdens therapie in Zorgcentrum Texel tot haar stomme verbazing haar oude scootmobiel weer tegen. 'Ik had stickers op mijn kappen en daaraan kon ik hem herkennen. Ik had er twee jaar problemen mee gehad en de gemeente gaf hem blijkbaar gewoon weer uit. Deze scootmobiel is totaal onbetrouw baar.' Bert Kuijs, ergotherapeut bij Zorgcentrum Texel: 'Ik weet niet door wie de betreffende scootmo biel nu wordt gebruikt en of daar problemen mee zijn. Het is wel zo dat mochten er klachten zijn, ik het waarschijnlijk wel had gehoord van- Karoline Bol had n wege mijn functie. Maar ik heb niets vernomen.' Hij kan zich wel voor stellen dat de gemeente de scoot mobiel opnieuw heeft uitgegeven. 'Twee weken geleden heeft in alle kranten een advertentie gestaan dat de scootmobielen worden terugge haald door de fabrikant. Toen wij de scootmobiel kregen, was dat nog niet bekend. Ik vind het logisch dat de gemeente denkt dat alles weer werkt als het is gerepareerd.' Kuijs neemt nog contact op met de Thuis zorgwinkel over de terughaalactie. 'Ik lees de krant, dus ik weet dat ze terug worden genomen. Er zijn ook mensen die geen krant lezen en daar niet over geïnformeerd zijn. Ik wil voor hen graag als tussenpersoon optreden, maar dan moet ik wel van Thuiszorg een opgave hebben met namen van mensen die zo'n type hebben.' Voorzitter Dick van Barneveld van Stichting Integratie Gehandicapten Texel betreurt de gang van zaken. 'Bij Karoline zijn serieuze klachten over haar veiligheid meerdere malen weggewimpeld. Ze heeft onder meer een brief naar de gemeente gestuurd waarin ze de gemeente aansprakelijk stelt, mocht er iets gebeuren. Daarop heeft ze geen antwoord gekregen. De gemeente laat de uitvoering van de WMO over aan de Thuiszorg en Revatech. Ze moeten zich wel realiseren dat zij verantwoordelijk blijven voor de uit voering. Nu is het in het nieuws gekomen dat deze scootmobielen niet functioneren, maar het mag niet van de landelijke pers afhangen of een klacht wel of niet in behandeling wordt genomen. Daarnaast maken we ons grote zorgen over degene in Zorgcentrum Texel die gebruik maakt van de oude scoótmobiel van Karoline.' Wethouder Marian Merkelbach is ervan op de hoogte dat de oude scootmobiel van Bol in het verpleeg huis staat. 'Hij dient daar als show model voor mensen die er misschien één willen. Hij gaat niet meer de weg op.' Volgens haar krijgt iedereen met een Trophy 6, geleverd na 1 septem ber 2004, een brief van de Thuiszorg winkel in Den Helder waarin staat dat de betreffende scootmobielen worden teruggehaald. 'Klanten heb ben deze brief nog niet allemaal ontvangen Ook Bol krijgt vanwege de terughaalactie een nieuwe scoot mobiel. Haar huidige is nog altijd een Trophy 6. 'Ik krijg een Sterling. Dat zijn hele degelijk scootmobielen.' r7 twee iaar problemen met haar Trophy 6 scootmobiel.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5