Slechts 24 catamarans haalden de eindstreep niet 600 kilometer gereden om een kwartier te varen' and TEXELSE 7 COURANT Jonge verslaggevers backstage in feesttent BH parkeerplaats voor kaarthou- jrs was zaterdagochtend om alf tien al goed gevuld. Ver- eersbegeleider Duyzen schatte e boo-: et aantal op 450 terwijl er plek tas voor 700. Ook langs de kant ran de Ruijslaan stonden al vele ulo's opgesteld. Het werd dan jok een mooie dag voor zeillief- ebbers, maar liefst 485 van de SS gestarte catamarans zouden fe finish halen. vert* w dag begon om tien uur met Ie briefing van de zeilers. Veel kunne-, ieelnemers waren opgelucht met ie mededeling van wedstrijdleider Jap Tirion dat de race pas om éèri uur zou starten. Zeilers had- de: zo nog extra tijd om hun boot rteiaar te maken. De Engelsman S»aWallace was minder geluk- io 2cblijft er minder tijd over om to te drinken.' fory Houwing behoorde tot één Bide toeschouwers. Bij de strand- isjes van haar en haar schoonfa- nie (nummers 41 en 109) zat ze eiste rang om de voorbereidingen «ode zeilers te volgen. 'Mijn man te! mee. Onze hele familie is zeil- te. Ik vind het hartstikke gezellig, "sar zeil met.' Martin Maat zat •en uit te puffen bij het strand- lusje van de familie Houwing. Hij orT.de samen met Arie Maat een 'Ik had liever wat meer wind ?5had. Het is net wat te weinig.' Indertussen stelden steeds meer atamarans zich op langs het water, tgen half twaalf gingen de eersten op. Om twintig voor één testen alle boten in het water lig- en Enkele catamarans gingen nog terug aan wal om wat laatste inpassingen te verrichten. Toen méén uur de rode rook uit de heli- cpter kwam, schoten ze vooruit, at De Cocksdorp ging het vlot, de eiste catamaran verscheen daar een half uur. Het stuk over k Waddenzee duurde daarentegen Mang. Zo'n twee uur. Bij de finish imde bezoekersdrukte rond kwart Kr vier toe. ledereen zat rustig in E zand te wachten om de eerste 'sier te onthalen. Om vijf over was de catamaran van Xander üs en Tjiddo Veenstra in de verte zien en stonden de toeschou- l£fS opgewonden op. Verrekijkers werden erbij gepakt en fototoestel len van hun lensdop ontdaan. De ontlading bij Pols en Veenstra was groot toen ze hun catamaran op het strand hadden geduwd. De media sprongen er boven op. Beste Texelaar Beste Texelaar was net als vorig jaar Bart Boon in een tijd van 4 uur en 43 minuten. In het algehele klassement eindigde hij als 27ste. Bijna was hij niet op tijd geweest voor de start. 'Ik woon in De Cock- tijd weg. Verder is de boot zo goed afgesteld dat hij prima hoog aan de wind vaart.' Om ooit als eerste te eindigen is iets waar hij stiekem van droomt. 'Zeg nooit nooit. Ik weet niet hoe realistisch dat is, maar ik hoop het wel. Die professionele boten kan ik nooit bijhouden. Maar door het rekenen met handicaps, eindig ik toch hoog. Alsof je met een Opel Kadett een sportwagen voorbij schiet.' Voor Dirk Pool was het misschien Het Texelse duo Willem-Maarten Oosterhaven en Willem-Anton Schagen kreeg te maken met een fikse tegenslag. Schagen: 'Woens dag klaagde Willem-Maarten al dat hij zich niet lekker voelde. Hij dacht dat hij griep kreeg. Ik zei nog nee joh, dat zijn zenuwen voor zaterdag. Vrijdag lag hij ziek op bed.' Duide lijk was volgens zoon Bart Oos terhaven dat zijnvader niet mee kon doen. 'Hij was even uit bed, maar dook er snel weer in.' Scha gen wilde met Bart meedoen. 'Bart vaart vaker met ons mee. Helaas mocht het niet omdat hij veertien jaar is. De minipiumleeftijd is vijf tien.' Oud-Texelaar Hans Bakker bood uitkomst. Schagen: 'Ik vroeg zaterdagochtend of hij wilde. Eerst twijfelde hij, maar gelukkig stemde hij toch in.' Het duo voer niet eer der samen. 'Hans heeft nog nooit met een spinnaker gevaren, maar heeft zo veel ervaring. Dat komt wel goed. We hopen dat we onder de drie uur kunnen blijven.' Ach teraf zou blijken dat dat te veel was gevraagd. Schagen en Bakker ein digden in een tijd van vier uur en 16 minuten. Daarmee belanden ze in de gold fleet op de 146ste plaats. Weinig wind De 18-jarige Bart Loos en Ilse Pas toor deden dit jaar voor het eerst samen mee. Ze hadden zich in de gold fleet ingeschreven omdat ze dachten dat dit verplicht was om mee te mogen doen met het jeugdklassement, maar dat bleek achteraf niet het geval. Ze kwamen na 4 uur en 48 minuten aan. In de gold fleet leverde dat een 187ste plaats op. Bij de jeugd werden ze 6de en daarmee laatste. Loos: 'Het Het publiek staat te wachten op de sdorp en vaarde daar vandaan naar de start. Ik kon alleen door de tegenstroom niet om de dam heen. Thijs Jan Reuvers heeft me met zijn speedboot getrokken. Dit doe ik volgend jaar niet weer. Na de Ron de ben ik namelijk nog weer naar huis gevaren en dan zit je tien uur op het water.' De solozeiler wijdt zijn goede eindklassering aan een snelle start. 'Ik heb geen spinna ker en dan moet je kiezen voor de kortste route. Ik startte daarom aan de strandkant en was precies op het laatste jaar dat hij meedeed. Hij zeilde de Ronde voor de 29ste keer en eindigde in de gold fleet op de 111ste plaats. 'Het is nog wat voorbarig om nu al te zeggen dat ik stop, maar ik ga in ieder geval op zoek naar een andere bemanning. Mijn zoon en ik zijn samen te zwaar. We zitten twintig kilo boven de top.' Tot de vuurtoren verliep de Ronde goed. 'Op de Waddenzee was geen constante wind. Als je dan te zwaar bent, kosten die tempowisselingen te veel energie.' ging redelijk. Onze Prindle 18-2 is gebouwd om met veel wind te zeilen, maar die stond er niet. Als je dan voorbij wordt gevaren door jeugdzeilers met een Hobie, weet je dat je daar niet tegenop kunt boksen. Volgend jaar zorg ik ervoor dat ik een catamaran met een spin naker heb. Dan ga je harder voor uit als er niet zo veel wind staat.' Onderweg zagen ze nog iets opval lends. 'Ter hoogte van de Hors was een catamaran omgeslagen en vuurde de bemanning een fakkel af. De reddingboot was er snel bij.' Pech was er voor Jan-Paul Dries- sen uit het Duitse Kröv en Jan Berkvens uit Breda. Zij zouden de start met eens halen. Opgewonden stonden ze bij de container van de wedstrijdleiding hun verhaal te doen. Driessen: 'Een uur voor de wedstrijd lagen we al rustig in het water. Er kwam een catamaran aan stuurboordkant. Er leek niets aan de hand, maar op het laatste moment veranderde die boot van koers en voer aan de achterkant onze spie gel eraf. De boot was total loss en Foto's Ronde Mensen die het dertigste Rondje nog eens willen her beleven, kunnen op meerdere websites voor foto's terecht. Op onder meer de website van de Ronde (www.ron- deomtexel.nl) staan foto's en ook op de website www.texel- toerist.nl van de TexelToerist staan duizenden afbeeldin gen die gratis kunnen worden gedownload. DINSDAG 26 JUNI 2007 Zoals de laatste jaren gebruike lijk, togen jeugdige verslaggevers deze week naar de feesttent op het strand bij paal 17, om een indruk te geven van de situa tie 'backstage'. Lizanne Kroon, Patrick van Bommel en Anne Mattner spraken met Sharon, Roel van Velzen en Krezip. 'De Ronde om Texel van 2007 was voor ons al de derde keer backsta ge. Ditmaal waren we met één ver slaggever minder. Wesley van Bom mel kon er helaas met bij zijn. Met z'n drieën zijn we zaterdagmiddag naar paal 17 gegaan. De optredens begonnen pas na de start van de race, dus kregen we dit jaar de kans om ook die eens van dichtbij mee te maken. We moeten toegeven dat het wel een spektakel is. Na het startschot gingen de boten er als een speer vandoor en wij ook. We moesten immers de eerste artiest, Roel van Velzen, zoeken. Hij trad op in de tent met de megahits Baby Get Higher en Burn, maar liet ons ook zijn nieuwe nummers Deep en Unwind horen. Voor zo'n klein mannetje (1,50 m) heeft hij een enorm grote stem en ook een groot gevoel voor humor. We heb ben erg met hem gelachen over de vele schapen op Texel, wat hij toch wel het meest interessant vond. Hij moest toegeven dat hij nog niet veel andere dingen had gezien van het eiland. De volgende op de lijst was Sharon, de winnares van X-Factor. Het interview begon met een hoop gelach over Van Velzen, die haar de vragen wilde stellen. Het werd wat serieuzer toen we begonnen over jurylid Henkjan Smits van X-fac- tor. Deze blijkt achter de schennen best aardig te zijn. Ze moesten die kant van hem eens wat meer op TV laten zien. Aan het einde van het interview vroegen we naar Sharons droomwens. Ze wist niet zeker of ze dat wel wilde zeggen, omdat mensen het dan nog wel eens voor haar konden gaan regelen Het mag dan wel haar droomwens zijn, maar ze vindt parachutespringen toch nog wel een beetje te eng De band XYP had alleen tijd voor een foto, dus gingen we daarna gelijk door naar Ellen ten Damme. Deze rockchick. die op het podium helemaal los ging. bleek backstage heel rustig te zijn Deze leuke jon gedame houdt van eten. is bij een optreden in de Kleine Komedie wel eens uit haar broek gescheurd en heeft een pas ontdekt talent voor poker. Om half zes kwam Krezip een spet terend optreden geven: helaas alweer ons laatste interview. Er was alleen tijd voor een kort gesprek met toetsenist Annelies. We hadden in de tent ai roddels gehoord over het nieuwe album en vooral over de foto op de voorkant, We vonden het dus tijd voor uitleg en die kre gen we. Het enige wat we erover mogen zeggen, is dat het een heel spannende foto wordt van zangeres Jacqueline De interviews waren niet mogelijk geweest zonder de hulp van Edwin Lodder. Michel Weber, de bands en hun managers. Die wilden we daarom nog even bedanken. Lizanne Kroon, Patrick van Bommel, Anne Mattner De pers stortte zich op overall winnaar Darren Bundock en Glenn Ashby. we werden van het water gehaald. Ik heb zeshonderd kilometer gere den om een kwartier op het water te liggen. Dit is echt balen.' Protest aantekenen deden ze met. 'Dat kan niet. want het gebeurde met tijdens de wedstrijd. Bovendien bood de andere partij aan de schade te ver goeden. Het is echter een boot uit 1989 dus veel geld krijg je er niet voor terug.' Lachend als een boer met kiespijn: 'Dit is de derde keer dat ik meedoe. In 2000 werd het afgelast, vorig jaar eindigde ik als 109e en dit jaar vielen we voor de start uit. Je kunt dus stellen dat ik in staat ben om dertig procent van de Rondes uit te varen.' Niet te overtreffen In totaal haalden 485 van de 509 gestarte catamarans de finish. Door de zuidwester windkracht 3/4 was de Ronde van 2007 voor iedereen goed te doen. Volgens voorzitter Sidny van Zon is deze ronde bijna niet te overtreffen 'Ze voorspel den ellendig weer, maar uiteindelijk waren het ideale omstandigheden. Zowel voor zeilers als voor publiek. Misschien dat er één keer eerder zo veel boten zijn gefinisht, maar niet vaker.' Het was dit jaar voor het eerst dat er dat er onderscheid werd gemaakt tussen professionele (gold fleet) en recreatieve (silver fleet) deelnemers. De recreatieve deelne mers hoefden geen startlicentie aan te schaffen, want die was door de organisatie bij het Watersportver- bond afgekocht. Dit verlaagde de drempel om mee te doen. Van Zon- 'Het onderscheid tussen professio nele en recreatieve zeilers was een succes.' De voorbereidingen voor de ronde op 7 juni 2008 beginnen op 1 september. Dan zijn de eerste vergaderingen. 'Ik weet nog niet of ik volgend jaar weer voorzitter ben. Er gaat heel veel tijd inzitten en ik doe het al lang. Maar er zit wel een kans in dat ik er opnieuw voor ga.' De vergunning voor de Ronde kwam dit jaar laat rond: ruim een week van te voren. De organisatie moet door Natura 2000 aan steeds meer regels voldoen. Dit jaar waren voor het eerst twee inspecteurs (Foto Stiana StbonlBeelóbank Texel) van de sector handhaving van de Directie Subsidies, Handhaving en Vergunningen van de provin cie Noord-Holland aanwezig om te controleren of de vergunningen, die in het kader van de Natuurbescher mingswet zijn verstrekt, werden nageleefd en op welke wijze. John Klippel, één van de inspecteurs: 'We hebben een positieve indruk van een professionele organisatie die niets aan het toeval overlaat en zeker veiligheid en natuurwaarden hoog in het vaandel heeft staan en hier ook naar handelt.' Samen met zijn collega controleerde hij vooral het gebied rond De Hors. 'Staats bosbeheer en de Vogelwerkgroep moeten binnen vijftig meter van de vloedlijn met linten en palen aange ven of daar broedvogels zijn. Dat hadden ze gedaan.' Zaterdag toog het tweetal opnieuw naar De Hors. 'Mochten daar catamarans strand den dan zouden wij controleren hoe die werden afgevoerd. Maar dat gebeurde met.' Stiana Sibon Tjiddo Veenstra en Xander Pols passeerden als eersten de finish. (Foto stiana SiboniBeeiobank Te

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7