L. Nieuw vistuig bewijst zichzelf bij testvaart n bakfiets rondrijden voor straatkinderen KIJK OP DE KUST TEXELSE g coURANT Dwn - Hoogwater bedreigt nesten lepelaars Geslaagd Geslaagd Gelaagd DINSDAG 26 JUNI 2007 .vleugel zweeft op veertig cen- neter hoogte door het water, taster aan de neus glijdt over bodem van de zee. Afgelopen iterdag werd er proef gevaren et de sumwing, een nieuw soort stuig. De videobeelden vanaf de eugel liegen er niet om: de test net de moderne variant op de oomkor door drie Texelse vis sers is geslaagd. En dat is goed K>or het brandstofgebruik én de bodem van de zee. te sumwing is bedacht door inge- w Harmen Klein Woolthuis en vissers Jaap van der Vis (TX36). Jack Betsema (TX38) en Albert Schagen (TX63). Omdat de kosten van brandstof de laatste jaren enorm zijn gestegen, moesten de vissers wel op zoek naar kosten besparingen. Jaap van der Vis: 'Op een dag gebruik je zo'n €2500,- aan brandstof. Vroeger kostte olie niets, nu moet de visserij wel bezuinigen. Het moet anders.' Samen met Klein Woolthuis werd de sumwing bedacht. In plaats van de boomkor van 4000 kilo. hangen de netten nu aan een gestroomlijnde vleugel die door het water zweeft. Een neus met een taster houdt de boel in evenwicht. Het nieuwe vis tuig is lichter en bespaart daardoor energie. Ook is er minder weerstand omdat er geen zware sloffen meer nodig zijn. Hierdoor wordt de bodem van de zee minder omgewoeld. Enkele maanden geleden testte het viertal de sumwing als schaalmodel in een bassin in het Franse Boulog ne. Afgelopen zaterdag werd er ein delijk op ware grote getest. Van der Vis: 'ledereen wilde wel met ons mee op het schip, maar uiteindelijk waren er zo'n vijftien mensen aan boord. Mensen hebben snel een mening, vooral als het fout gaat. Daar had ik geen zin in', vertelt hij lachend. Het schip droeg aan de rechterkant de sumwing, aan de linker zijde de traditionele boomkor. Hierdoor kon men aan boord het verschil tussen de twee vistuigen goed zien. Scha gen: 'Er was een groot verschil in weerstand, we moesten daardoor steeds tegensturen. Het was dui delijk dat de sumwing veel lichter was.' Op de vleugel van de sumwing zat een onderwatercamera met LED- lampjes. Hierdoor kon de hele bemanning meteen zien wat er onder water gebeurde. 'Voor het eerst zag ik wat ik al veertig jaar deed,'vertelt Van der Vis. 'Je weet niet wat er onder water gebeurt en dan zie je De sumwing werd afgelopen weekend getest. ineens de neus van de sumwing over de bodem glijden. De beelden waren echt helderder dan we had den verwacht. In totaal hebben ze de sumwing tien keer in en uit het water gehaald. Op de beelden van de camera was goed te zien hoe de neus de bodem raakte. Schagen: 'We bleven pro beren tot we de goede instellingen te pakken hadden. Zo hadden we eerst twee vleugeltjes op de neus die ervoor moesten zorgen dat het allemaal niet te ver de bodem in zou zakken Maar in de praktijk bleken die helemaal niet nodig.' Tijdens de test werd duidelijk dat de sumwing echt energie bespaarde én zijn eigenlijke werk, vissen, gewoon deed: 'We haalden net zoveel vis op als normaal', vertelt Van der Vis. 'Je kunt wel een fantastisch energiebe sparend vistuig hebben, maar als je er geen vis mee ophaalt, helpt het ook niet.' Volgens Van der Vis was het daarom een heel spannende dag: 'Je weet niet wat het ding met een snelheid van 6 mijl in het water doet. We stonden met z'n allen te kijken hoe het te water ging.' De sumwing reageerde op alles precies zoals het miniatuurmodel in Frank- njk. 'Nu zagen we dat zo'n proefop stelling gewoon werkt. Zo'n uitvinder kan wel van alles zeggen, maar de minatuurproef en deze test kwamen precies overeen.' Over drie weken willen de vissers een grotere test doen. De twee de sumwing ligt al in onderdelen klaar in de haven, maar moet nog in elkaar gezet worden met enkele kleine aanpassingen. Dan willen ze een hele week op zee gaan testen met een sumwing aan elke zijde van het schip. Schagen: 'Deze sumwing staat nu goed ingesteld, met die andere gaan we straks nog meer expenmenteren. Dan kun je pas écht zien hoeveel brandstof we kunnen besparen.' LANGE A TERMIJN Agenda leper Nol en Tim van der Kroef, tee jongens van zeventien jaar '4 Santpoort Noord, rijden tus- sn9en 13 juli met een bakfiets reutjes over het eiland. Door per kilometer sponsors te zoeken en door zoveel mogelijk kilometers Ie rijden, hopen ze geld bij elkaar te krijgen voor straatkinderen in Monesië. fc" idee voor de bakfietsactie ont- stod in januari, toen de jongens ten gezamenlijke vakantie bespra- e- Door een opmerking over de toenemende populariteit van de Wets raakte het balletje aan het Oliën. jedoeling is dat er vijf dagen een stuk wordt gefietst. De *>gens fietsen om beurten, terwijl do ander in de bak kan uitrusten. hebben een route van vijftig lometer uitgezet en hopen zoveel fccelijk rondjes te rijden. Sponso rs is mogelijk per kilometer of voor een vast bedrag. Het geld komt ten goede aan Foundation Peduli Anak, een stichting die straatkinderen in Indonesië onderdak, onderwijs en verzorging biedt. De twee jongens hebben veel steun gekregen voor hun actie. De bak fiets wordt ter beschikking gesteld door bakfiets.nl, de overtocht door TESO. Het vele promotiemateriaal is kosteloos ontworpen en gemaakt door Jop van der Kroef en ook de overnachtingen op het eiland hoe ven zij niet te betalen. Speciaal voor de actie is een web site ontwikkeld, www.bakfietsactie. nl, waar meer informatie is te vinden en waar de jongens een weblog op bijhouden. Via de site is tevens een documentaire te zien over de Foun dation Peduli Anak. Mensen die de actie geldelijk of anderszins willen ondersteunen, kunnen zich melden via de website, of rechtstreek bij Tim van der Kroef, tel. 023-5381920. Zaterdag 30 juni Op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoom wordt voor het laatst voor de zomer een grote rommel markt gehouden. Met onder meer een koffiehoek en verkoop van verse oliebol len. De markt duurt van 9.00 tot 12.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan het onderhoud van het Hoornder kerkje. Agrarisch bedrijf Texel Sun aan de Schorenweg houdt vandaag open dag. Volkstumdersvereniging Den Burg houdt van 10.30 tot 14.30 uur een open dag in de volkstuin in de Mars Die is te vinden aan de Buytengors (voor het houten brug getje rechtsaf) Rond basisschool De Bruinvis in Ou- deschild wordt van 11.00 tot 15.00 uur een fancy-fair gehouden, waarvan de opbrengst ten goed ekomt aan de herin- nchting van het schoolplein. Op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg beginnen om 13.30 uur wed strijden om het clubkampioenschap van Wielervereniging Texel. Het Maartenhuis aan de Ruyslaan bij De Koog houdt van 14 00 tot 17.00 uur open dag. Voedingskundige Meijke van Herwijnen van Weg met de Weegschaal geeft van De Stichting Duinbehoud zet zich al 25 jaar in voor het behoud en herstel van de Nederlandse duinen. Help mee het kustgebied te beschermen en word donateur. De Stichting Duinbehoud probeert de natuur langs de kust te versterken door het voeren van acties en door overleg. Zij geeft voorlichting over de waarden van en de bedreigingen voor de duinen, de Noordzee en het strand. De kust is het leefgebied van planten en dieren en moet beschermd worden tegen verdroging en vervuiling, bebouwing en een vliegveld in zee. Zo blijven de duinen behouden om er te kunnen genieten van de rust, de ruimte en de natuur. Meer informatie: bel 071 5160490 of surf naar www.duinbehoud.nl BmoUD Ja, ik meld me aan als donateur van Stichting Duinbehoud en stort mijn bijdrage 18) op giro 3505200 en ontvang 4x per jaar het blad DUIN. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Stuur deze bon zonder postzegel naar: Stichting Duinbehoud, Antwoordnummer 10017, 2300 VB Leiden of mail naar stichting0duinbehoud.nl 14.00 tot 16.00 uur in Oosterend een workshop FOOD. Deelname kost €24,95. Reserveren is noodzakelijk; dal kan via www.wegmetdeweegschaal.nl of tel. 020-7851704. Bij de Worsteltent aan de Smitsweg begint om 14.00 uur een optreden van bluesformatie Button Rouge De toegang is gratis, bij goed weer vindt het optreden buiten plaats Leefgemeenschap het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog houdt van 14.00 tot 17.00 uur een open dag. Bij de Worsteltent aan de Smitsweg be gint om 14.00 uur een optreden van gi tarist Arthur Ebeling De toegang is gratis, bij goed weer vindt het optreden buiten plaats. Op het strand bij paal 17 wordt van 15 00 tot 16 30 uur dansworkshop gegeven. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de derde (13.45 en 16.00 uur); Haaibaai (14.00 uur), Mr. Bean's Holiday (16.15 uur); Pirates; At world's End (18.30 en 21 15 uur), Shrek the Third (18.45 uur); Ocean's 13 (21.45 uur). In restaurant Bosch en Zee nabij De Koog Maandag 2 juli begint om 20 00 uur een darttoemooi Deelname is gratis. Model Racing Texel houdt een competi tiewedstrijd op de kartingbaan bij Aken- buurt (nabij Den Burg). Aanvang 20.00 Samen met andere medewerkers en vrijwilligers lepelaarsnesten op De Schorren op te hogen. Natuurmonumenten gisteren druk ii Medewerkers en vrijwilligers van Natuurmonumenten zijn gisteren druk in de weer geweest om de nesten van lepelaars op De Schor ren op te hogen. Zij deden dat in verband met de noordwesterstorm die voor vanmiddag wordt verwacht. De voorspellingen waren een verho ging van 98 centimeter, waardoor het waterpeil rond de 160 centimeter boven NAP zou uitkomen. In totaal 35 nesten zijn opgehoogd met dikke plakken hooi. De kans dat de nesten alsnog in zee zullen verdwijnen, is hiermee weliswaar kleiner gewor den, nog steeds wordt gevreesd dat broedsel wegspoelen. Sinds 1982, toen er voor het eerst lepelaars op De Schorren broedden, is het zes keer gebeurd dat nesten door hoog water werden bedreigd. Ook voor de dwergstems bij De Cocksdorp en op de Hors worden problemen ver wacht. In totaal heeft Natuurmonu menten dit jaar 76 lepelaarnesten op De Schorren geteld. Iets meer dan de helft, 41, zijn uitgebroed, met jon gen die al kunnen vliegen. De andere 35 zijn nieuwe nesten, met eieren die net aan het uitkomen zijn. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de derde (13.45 en 16.00 uur); Haaibaai (14.00 uur); Mr. Bean's Holiday (16.15 uur). Pirates; At world's End (18.30 uur); Shrek the Third (18.45 uur); Ocean's 13 (21.45 uur); Transformers (22.00 uur). In café De Blauwvinger in De Koog vindt een mannelijke siriptease-act plaats. De toegang bedraagt €5,-, er is slechts plaats voor honderd bezoekers. Aanvang circa 23.00 uur. Zondag 1 juli Op het terrein van Calluna aan de Schu- makersweg nabij De Koog wordt van 9.00 tot 13.00 uur kofferbakmarkt gehouden. Een standplaats kost €7,- In dorpshuis De Bijenkorf begint om 19.30 uur een open bndgedrive. Voor opgave en inlichtingen: J. Vaïllant, tel. 329060 of 06-53492321. Daan van Loenhout geeft van 10.00 tot 12.30 uur bij paal 28 een workshop strand en zee-schilderen en van 14.00 tot 16.30 uur in de Slufter een workshop aquarel leren. Deelname kost €30,-, opgeven kan viatel. 06-52447817. Bij Klif 12 in Den Hoorn presenteert de Stichting Waddengroep om 10.30 uur de Waddengoud Lamsvleesroutes. Op De Goede Verwachting aan de Genteweg nabij Oosterend geeft Daan van Loenhout van 11.00 tot 12 30 uur eer. cursus boerderijdier tekenen Deelname kost €10,- tot en met 12 jaar en €12,50 voor deelnemers vanaf 13 jaar. Opgeven kan via 06-52447817. In de schuren van AxefLap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16 00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de restau ratie van het Hoornder kerkje Op vakantiepark De Krim wordt van 16.00 tot 22.00 uur markt gehouden In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt vanaf 19.30 uur een bridgedrive gehouden. Deelname kost €2,50 pp. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de derde (13.45, 16 00 uur en 18.45 uur); Haaibaai (14.00 uur). Mr. Bean's Holiday (16.15 uur); Pirates; At world's End (18.30 uur); Ocean's 13 (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Shrek the Third (14.00 en 21.30 uur); Shrek der Dntte (16.15 en 19.00 uur). Verpleegkundige en aan vakantie toe? Het Nederlandse Rode Kruis 'Hangplek' op Waddenhaven Bij het piratenschip op de Wad denhaven Texel heeft de firma Tatenhove gisteren een zogehe ten JOP geplaatst, een Jongeren Ontmoetings Plek. Een robuuste vandaalbestendige constructie, waarop de wat oudere jeugd zich intensief kan uitleven met kracht- en trimoefeningen, let terlijk een 'hangplek' voor de jeugd van 12 tot 20 jaar. Het plaatsen van de hangplek past in het beleid om de attractiviteit en de verblijfskwaliteit de haven en omgeving attractiever te maken en de kwaliteit van het verblijf te vergroten. Daardoor zal de gemid delde verblijfsduur van gasten worden verlengd. Uit onderzoek is vorig jaar geble ken dat onder de gasten behoefte bestond aan een plek voor de oudere jeugd De plaatsing is een experiment, het is niet de bedoeling dat de JOP leidt tot baldadigheid of ander storend gedrag. Mocht deze ontwikkeling zich onverhoopt toch voordoen, is het apparaat eenvoudig te verplaatsen. Er zijn in den lande nog met veel van der gelijke objecten geplaatst, maar over het algemeen zijn de ervarin gen goed te noemen. Mirjam Beijert (31) slaagde aan Vera Kruithof (29) slaagde aan het Jeroen Smit (28) is aan Hogeschool het NOVA College in Haarlem voor NOVA College in Haarlem voor de InHolland in Alkmaar afgestudeerd de opleiding apothekersassistente, opleiding apothekersassistente. Zij voor de opleiding Technische Bednjfs- Zij is werkzaam bij de Texelse apo- is werkzaam bij apotheek Heylo in kunde en mag nu de titel bache- theek in Den Burg. Heiloo. lor voeren. Hij is werkzaam bij BAM Wegen regio Noordwest in Zaandam.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9