'Texel heeft in 2015 helft minder woningen nodig' Companen over nieuwbouw: Cjrocn rwartrjexels in het harL, Kind in noodsituatie 'Symptomatisch voor situatie in jeugdzorg' Waterhoos spectaculair gezicht Hagel trekt spoor van vernieling in Oosterend I jij OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12189 DINSDAG 10 JULI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Er hoeven tot 2015 geen 1110, maar 500 woningen op Texel te worden gebouwd. Dat blijkt uit onderzoek van bureau Compa nen naar woningbehoefte op het eiland. Het bureau baseert deze conclusie op bevolkingsprogno ses. Door het wegtrekken van jeugd en de toenemende vergrij zing kan de gemeente volstaan ït de helft minder nieuwbouw woningen. We zien een daling in het aantal inwoners. Jongeren die hun diplo ma voor HAVO of VWO hebben gehaald, vertrekken van het eiland enkomen niet meer terug. Daardoor zal de vergrijzing hier nog meer toeslaan dan in de rest van het land', aldus wethouder Merkelbach. Volgens haar is het belangrijk om werk te creëren en de jongeren op het eiland te houden. 'We hebben een natuurlijke barrière en dat is het water. Bedrijven zullen zich hier niet zo snel vestigen. Een voorbeeld was het vertrek van Imares. We heb ben er alles aan gedaan om ze hier te houden, maar ze zijn toch naar Den Helder vertrokken.' Adviseur Daniël Depenbrock van Companen vernacht vooral in Oudeschild een ëegloop van jongeren. 'Het is een kinderrijk dorp, maar ais de huidige trend doorzet, zullen jongeren ook n de toekomst blijven vertrekken, ■teen als er voldoende werk is, blij- wi jongeren.' Naast het bestuderen van het bevol kingsregister heeft het bureau ook dehuis-aan-huis verspreide enquê tes geanalyseerd. Door de vergrij- ing ontstaat steeds meer behoef te aan woningen zonder trappen. Depenbrock: 'Daar zijn er vooral n de buitendorpen niet zo veel van. Oudere inwoners in de buiten dorpen gaven in de enquête vaak de voorkeur aan een bungalow, in Den Burg vaker aan appartementen. Als ouderen naar woningen zon der trappen verhuizen, komen hun woningen vrij en dat levert kansen op voor andere woningzoekenden.' De resultaten van de vragenlijsten waren volgens Merkelbach niet ver rassend. 'De meeste mensen wil len graag een kleine kwaliteitsslag maken. Bijvoorbeeld iets ruimer gaan wonen. Ze gaven aan hiervoor niet per se te willen bouwen. Ook bleek dat de meeste mensen willen kopen en met huren.' Enkele res pondenten hadden ingevuld graag een huis van een half miljoen te wil len kopen. 'Dat is irreëel vanwege hun inkomen. Bij het grootste deel van de vragenlijsten kwamen inko men en wensen wel overeen.' De uitkomsten van het onderzoek rijmen volgens Jan van Andel, direc teur Stichting Wonen Texel, met het beeld dat de stichting heeft. 'Door gezinsverdunning stijgt de vraag naar woningen, maar er zijn geen 1100 nieuwbouwwoningen nodig. De resultaten van dit onderzoek zijn realistisch.-Vijftig tot zeventig nieuw bouwwoningen per jaar is op Texel nog steeds een behoorlijk aantal.' Van Andel merkt dat steeds meer ouderen zich inschrijven voor een woning zonder trap. 'Het afgelopen jaar zijn er verschillende complexen voor senioren gerealiseerd, zoals aan de Gasthuisstraat, maar we merken dat het aantal inschrijvingen toeneemt.' Oud-wethouder Nel Eelman maakte zich twee jaar .geleden bij het opstel len van de regionale woonvisie hard voor 1110 nieuwbouwwoningen. De uitkomst van het onderzoek ver baast haar, maar ze vindt het goed dat er nu duidelijkheid is. 'De 1110 nieuwbouwwoningen waren des tijds gebaseerd op de wachtlijst bij de woningstichting en de behoefte aan nieuwbouw in buitendorpen. We hebben toen wel gezegd dat er altijd gekeken moet worden naar hoeveel huizen er nodig zijn. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat er een overschot aan woningen is. Dat onderzoek is nu gedaan en daar mee weten we waar we aan toe zijn. Toch houden we die marge tot 1110 huizen.' In de week van 20 augustus (voor de commissievergaderingen) ont vangen raadsleden en dorpscom missies de definitieve resultaten van het onderzoek. Aan het einde van het jaar komt de gemeente met een lokale woonvisie. Op pagina drie vertellen drie jonge Texelaars waarom zij wel of niet op Texel wil len blijven 'De koek is op' 'De koek is op.' Met die woorden stuurde cartoonist Benjamin Kikkert zondagavond zijn laatste cartoon co. Een besluit dat voor de redactie een donderslag bij heldere hemel wam, maar waarmee Kikkert al een tijdje bezig was. 'Na een aantal naanden twijfelen en nadenken ben ik tot de conólusie gekomen dat het beter is dat ik stop met mijn cartoon de Texelse Courant. Eigenlijk heb alles wel zo'n beetje voorbij zien tomen en ben ik mezelf eigenlijk wk al een tijdje aan het herhalen.' tot die conclusie was de redactie oog niet gekomen, al viel het de oatste tijd wel op dat de gemeente regelmatig terugkeerde in de spot prenten van Kikkert, zoals ook blijkt ui' zijn tekening. Wij danken Kik kert voor de tekeningen waarmee bij sinds januari 2005 wekelijks zijn v's,e gaf op de Texelse actualiteit en wensen hem veel succes. De redac- - beraadt zich op de vraag op 'elke wijze de vrijkomende plaats zal worden ingevuld. Suggesties zijn welkom. 'Alle hulpverleningsinstanties zeggen dat er iets moet gebeu ren, maar niemand doet iets.' Een noodkreet van Albert Hoven, directeur van basisschool De Bruinvis in Oudeschild, de school die al twee jaar vergeefs pro beert verandering te brengen in de noodsituatie van een Texels kind. 'Een schrijnende situatie, je kunt kinderen toch niet zo aan hun lot overlaten.' Ten einde raad stuurde hij een noodkreet naar de gemeente en vele andere instan ties. Het kind in kwestie wordt volgens de school door de situatie thuis ernstig in de ontwikkeling bedreigd. Hoven: 'Dit kan toch met langer. We zijn er al twee jaar mee bezig en schieten niets op. We hebben hierover zeventien instanties aan gesproken, van de psycholoog tot het meldpunt kindermishandeling en van maatschappelijk werk tot de huisarts. Maar ze verschuilen zich achter elkaar. Wat we ook probe ren, we komen niet verder. De ene instantie geeft aan niets te kunnen, de andere geeft aan niets te mogen, de volgende beroept zich op zijn of haar zwijgplicht en de daaropvol gende geeft aan geen inlichtingen te mogen verstrekken. En er zijn instanties die ondanks dat we ze herhaaldelijk benaderen niets meer van zich laten horen. En intussen zien wij het kind naar de bliksem gaan. Het is treurig. We hebben eens keer een hele ochtend besteed om alle instanties op te bellen en overdreven gesteld alle instanties boven het Noordzeekanaal gehad. Maar we kwamen geen stap ver der. Dit is symptomatisch voor de situatie hoe het momenteel met de jeugdzorg is gesteld. Het betreft hier weliswaar een extreem geval, maar in het verleden heb ik helaas situaties meegemaakt waar het net zo teleurstellend verliep. Als school kunnen we alleen maar signaleren en dit doorgeven aan de instanties. We zijn er nu twee jaar mee bezig en ik denk dat we er voorlopig maar mee door moeten gaan.' De noodkreet die Hoven rondstuur de heeft inmiddels tot uiteenlopen de reacties en adviezen geleid. De waterhoos, gefotografeerd kort vt een vastgelopen jacht. Maar zelden kreeg de redactie zóveel foto's opgestuurd als van de waterhoos boven de Waddenzee die maandag rond het middaguur tussen Oudeschild en Oosterend was te zien. De waterhoos, die werd voorafgegaan door een kleiner exemplaar boven de Waddenzee, ontstond door hevige luchtturbulen- tie boven de Waddenzee. De trech tervormige slurf werd veroorzaakt door snel draaiende luchtbewegin gen. Velen zagen hoe de waterhoos begon als een dun streepje dat zich vanuit een donkere wolkenpar tij steeds verder naar beneden uit strekte. Toen de slurf het waterop pervlak raakte, zoog deze zich vol met water en kreeg de waterhoos die langzaam naar het noorden trok een enorme omvang die vanuit de verre omtrek zichtbaar was. Later leek er nog een derde te ontstaan, maar die bleef beperkt tot een Sommeltjespop 'ledereen heeft een leuke dag gehad. Daar doen we het voor', vertellen de organisatoren van het zaterdag gehouden Sommeltjespop. Pagina 2 m Strandhuisjes Strandhuisjes zijn er in alle soorten en maten. Verslaggeefster Stiana Sibon gaat deze zomer van zuid naar noord alle stranden bij langs en pikt er een aantal uit. Deze week: strandhuisje 225 bij paal 9 van Arie en Marga Eelman uit Den Burg. Pagina 5 Start suppletie paal 9 tot 14 Rijkswaterstaat start deze week met een zandsuppletie tussen paal 9 en 14, de eerste van drie voor- oeversuppleties voor de Noordhol landse kust. Rijkswaterstaat brengt twee miljoen kubieke meter zand aan voor de Texelse zuidkust. Doel is de kustlijn in stand te houden Bij de vooroeversuppletie brengt een sleephopperzuiger een zand bank aan onder water, De zandbank breekt de golven en door de stroming beweegt het zand langzaam naar de kust. Vooroeversuppleties hebben volgens Rijkswaterstaat gedurende een langere tijd een positief effect op de kust en zijn goedkoper dan een strandsuppleties. Strandsup- pleties hebben als voordeel dat ze direct effect hebben. Dronken Pool maakt brokken Twee taxichauffers hebben in De Koog een 22-jarige Pool aange houden die met ruim tienmaal de toegestane hoeveelheid drank op in zijn auto was gestapt. Hij viel op doordat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen twee gepar keerde auto's aan was gereden. De Pool werd op de Nikadel in de kraag gevat. Het bleek dat de ver dachte een grote hoeveelheid alco hol had gedronken. Hij blies 925 ug/l. Dat is ruim tienmaal de toegestane hoeveelheid van 90 ug/l (beginnend bestuurder). Gelet op dit hoge alco holgebruik en het feit dat de ver dachte een aanrijding veroorzaakte, werd zijn rijbewijs ingevorderd. ir gistermiddag. Op de voorgrond KNRM-reddingboot Francine Kroesen, op weg naar (Foto Ben Kanng) streepje onder de wolken. Water hozen zijn wel vaker te zien, maar zoals deze waarvan de slurf tot aan het wateroppervlakte reikt krijg je hier zomaar niet voor de lens. Door dat de windhoos zich vrij langzaam verplaatste, bleef hij tamelijk lang te zien en konden vele plaatjes worden geschoten. Ze verschenen gisteren al vrij snel op de websites van de grote dagbladen. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Heb je m Lffff l ffiïtfr«?.S4K?8?S ZIE CVi.JANMARIJNISSEN.NL OF i mm ma mmms Een zware bui waarbij dikke hagelstenen vielen heeft gister middag in Oosterend en omstre ken voor veel schade gezorgd. Landbouwgewassen en volkstui nen liepen hier en daar zware schade op en door de bliksem is een koe van de familie Boogaard doodgeslagen. In de regenmeter van de familie Bar nard aan de Kotterstraat stroomde in 55 minuten 42 millimeter water. Dermate veel dat het water plaatse lijk over het land en over de erven golfde en de sloten het hemelwater amper konden verwerken. Maar er kwam ook een dikke hagelbui naar beneden, waardoor bijvoorbeeld de dijk bij Hoogezand met een laag van naar verluidt vier centimeter ijs werd bedekt. De hagel had desastreuze gevolgen voor volks- en andere tui nen in Oosterend. Peulen en ande re gewassen werden verpulverd, bloemperken werden geruïneerd. Akkerbouwer en loonwerker Martijn opgelopen. 'Ze zien er niet uit.' Smit meldt dat het blad van een Ook een perceel pootaardappels perceel bieten zware schade heeft van zijn buurman is zwaar getrof- --^2 a«r» Grote hagelstenen richtten schade Oosterend en omstreken fen. Het blad is dermate getekend door de hagel, dat de keurmeester waarschijnlijk niet meer kan zien of de planten al dan niet door een virus zijn geïnfecteerd. In dat geval kunnen de aardappels niet worden gekeurd en komen de poters met voor een certificaat in aanmerking, waardoor ze in feite waardeloos zijn geworden. De neerslag was heel plaatselijk. In polder Het Noorden viel een mil limeter of negen en een bescheiden hoeveelheid hagel, Eierland kreeg volgens een zegsman 'geen spat'. Een bollenteler in de PH-polder, die een deel van de waterhoos over zijn land kreeg, ging spoorslags aan de slag om zijn drainage door te spuiten. Hagelbuien in juli, zeker van deze omvang, zijn op Texel een zeldzaamheid. Corrie Timmer wist gisteravond te melden dat al het ijs in haar tuin op Oost nog niet was gesmolten. (Foto Frul» Klaasson) Advertenties voor de Vakantiekrant van 20 juli kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 12 juli a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1