Jeugd: 'Merendeel wil weg' Energie-eiland al twintig jaar toekomstmuziek Wat ik zeggen wou... Wal ik zeggen wou... ,PH Wat ik zeggen wou... TEXELSE 3 COURAN1 p^vchiQÏstuk Familieberichten Aquatüchr hifi mail 9 Taskforce Met stijgende verbazing heb ik kennis genomen van een advies dat door de werkgroep Task Force Ruimtewinst is uitgebracht aan de provincie Noord- Holland en de Gemeente Texel. Nu wordt in het midden gelaten wie hier toe opdracht heeft gegeven aan de TFR, maar ik kan mij nauwelijks voor stellen dat dit met volle verstand en medeweten van de gemeente Texel of een dorpscommissie is gebeurd. De dorpscommissie in De Cocksdorp heeft de gemeente Texel al geadvi seerd over de behoefte aan dorps ontwikkeling. Dit gebeurde ten tijde van het voorbereiden van het defini tieve bestemmingsplan met een uit gebreid en keung verzorgd werkstuk in 2005. In het advies stond op welk wijze woningbouw en bedrijvigheid de komende 10 tot 15 jaar moeten (kunnen) worden ingevuld. Dit dnder andere om de vergrijzing tegen te gaan. Bij het definitief vaststellen van het bestemmingsplan 2006 zijn eveneens bedrijven gepolst omtrent de vesti- gings- dan wel uitbreidingsbehoefte in De Cocksdorp. Hiertoe bestond wederom geen of nauwelijks belang stelling. Geeft de gemeente deze stukken dan niet ter inzage mee aan deze TFR? Waarom koos de TFR De Cocksdorp en Oosterend als voorbeeld? Waarom komt deze TFR voor De Cocksdorp op bebouwing van het industneter- rein aan de Langeveldstraat en met aan de noordzijde in de richting van de waterzuiveringinstallatie zoals eer der door de gemeente is aangegeven en bepaald?Mij dunkt dat de bewo ners aan de Langeveldstraat met zit ten te wachten op het belemmeren van het prachtige uitzicht, ondanks dat dit met een boomrijke laan wordt versierd! Ook denk ik met dat bureaus als DHV, Buro 4Dstad en DS Land schapsarchitecten dit advies uit liefde voor Texel (en dus) kosteloos hebben gedaan. Wanneer de eerder vermel de adviezen waren meegegeven aan deze TFR hadden we voor wat betreft De Cocksdorp kosten en moeite kun nen besparen. Corjan Luyt, De Cocksdorp. Overtocht Zaterdagavond werd ik gebeld door het Gemini Ziekenhuis. Het ging niet goed met mijn vader Het was al 21 00 uur geweest en de laatste boot was dus al weg. De frustratie en onmacht waren groot. Ik reali seerde me dat ik absoluut bij mijn vader wilde zijn en dat dat dus niet mogelijk was. Wat nu te doen7 Mijn vriendin is de buurvrouw van Aad van Gils, commandant van de Mok. Misschien was dat een mogelijk heid? Ij< belde en legde het pro bleem voor. Zij ging voor me bel len. Het was ondertussen 23.00 uur geweest. Vijf minuten later belde ze al weer terug. Ik kon naar Van Gils' privé-adres rijden; hij zou er voor zorgen dat ik in Den Helder zou komen. Wat daarna gebeurde, is onvoor stelbaar. We reden met Aad van Gils naar de Mok waar we koffie kregen. Die was nog niet eens op toen er een boot aanlegde. Ik werd ontvan gen door de schipper en nog een man. Nog geen kwartier later was ik in Den Helder waar iemand van de marine klaarstond met een auto. De hele operatie had nog geen uur geduurd. Een geoliede machine. Het gaat ondertussen weer beter met mijn vader. In de loop van de nacht werd zijn toestand stabiel. Mijn verbazing dat dit mogelijk is, is nog steeds groot en mijn dank aan de aardige en belangstellende men sen van de Mok en van de manne nog veel groter Tine van Heerwaarden, Den Burg. g impio?1 ;houtf- r" tie»1 n zwe'- eefi /at ik zeggen wou... Lepelaars foeden op de Schorren heeft voor c lepelaars grote voordelen. Ze zijn ji öar vlakbij hun voedsel en kunnen ;1 jongen er met meer succes otbrengen dan als ze verder van Wad broeden. Een eersterangs r°edplaats dus, behalve met hoog Dan kunnen er dramatische K°s gemaakt worden. ^sars kunnen wel twintig jaar *4 worden, al is er veel sterfte c der jonge dieren. Dat is normaal J1 de natuur. Het is niet de bedoe ld dat alle jongen die een lepe- ^sPaar uitbroedt, blijven leven. Ze J"ie of vier eieren per nest en vele jaren lang. Een paar wt met meer dan twee jongen nun hele leven groot te brengen, |s genoeg om de soort op peil te Jden. Als er meer jongen blijven groeit de populatie (en wat er ^ort als er heel veel jongen per blijven leven, kunnen we zien Z oaar 'T- rn. ïjde felies" grauwe ganzen). van vijftien nesten is dus geheel geen probleem. Bovendien waren de meeste jongen op de Schorren al vliegvlug. De vogels die nu nog op de nesten zaten waren laatbroeders, waar toch al wat mis mee was. Vergrijzing onder de lepelaars? Daarvan zou sprake kunnen zijn als de populatie kleiner werd, als er meer verlies van jongen was dan het vervangingsaantal. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met de wul pen in de Noordhollandse duinen, die elk voorjaar weer met broeden begonnen, terwijl al hun jongen door de vossen werden opgegeten. Dan verdwijnt de soort tenslotte uit zo'n gebied. De lepelaars op Texel zul len, ook als er speciale voorzienin gen voor hen worden gemaakt, zelf kiezen welk risico ze willen nemen voor het beste broedresultaat. Kie zen voor de Schorren is geen teken van verstandsverbijstering of senili teit, maar een succesvolle strategie, althans bij redelijk weer. De mens moest zich er maar niet te veel mee bemoeien. Irene Maas, Kees Roselaar, Alkmaar Toeristisch fonds 'Toeristen, -steun in de rug voor ondernemers'? 'Aandelen in Texel'? 'Vrienden van het eiland'? Gewel dige ideeën, maar is het niet zo dat de echte vrienden van Texel worden buitengesloten? Probeer maar eens lid te worden van een vereniging als je wel vriend, maar geen Texelaar bent. Ik kom al jaren op Texel. Dan moet je er toch wel een vriend van zijn? Of zijn we alleen maar financieel welkom? Een paar jaar geleden heb ik de gemeente gevraagd om de sta tus 'semi-inwoner'. Daarmee kun je aangeven geen passant te zijn. En terecht, als je zo'n tweehonderd dagen per jaar op het eiland ver blijft en wettelijk verplicht bent inge schreven te worden. Het antwoord van de gemeente was simpel: 'Wij kennen deze status niet.' Het wordt tijd, dat een politieke partij die het werkelijk goed met het prachtige eiland voor heeft, hier een agendapunt van maakt. In het belang van het eiland. Mijn vrouw en ik investeren immers in Texel? Wij kopen alles wat we nodig heb ben op Texel, wij betalen belastin gen aan Texel, enzovoorts. En zo zijn er velen. Daar moet je zuinig op zijn. Moet er nu nog een fonds komen? En heeft de gemeente daar bureau Noordtij voor nodig? Met zijn vakprofessionals met de geweldige ideeën? 'Verhoging van de toeris tenbelasting', 'invoeren van de dag- toerismebelasting', 'verhogen van de OZB' werden door het bureau genoemd als kansrijke bronnen Het is te hopen dat TESO voet bij stuk houdt over het innen daarvan. Dit is toeristen verjagen in plaats van bin nenhalen en lijkt het welkom toch van financiële aard te zijn. Even verderop staat in de krant: 'Ondernemer zoekt huurders voor nog te bouwen bedrijfshallen/ Mis schien ook iets voor het toeristische fonds? Pieter Kok, De Koog. I I- v r i or DINSDAG 10 JULI 2007 Op uitnodiging van de Texelse Rotary bracht ir. Uevense een bezoek aan de Razende Bol. de plek waar het spaarbekken zou moeten komen. Er moet snel een energie-eiland n zee komen. Dat adviseert de Taskforce Energie Transitie aan liet kabinet. De werkgroep wil Nederland een eiland in de Noordzee bouwt dat twee mil joen huishoudens van stroom kan voorzien.' Dat was het bericht in het NOS Journaal van vrijdag. In beeld- en geluidfragmenten werd een vergelijking gemaakt met een 'uit de jaren zeventig'. Dat plan, toentertijd bekend als het jilan-Lievense', werd door inge- neur Lievense uit Breda in 1985 persoonlijk toegelicht in hotel De Lindeboom. te werkgroep Taskforce Energie Transitie haakte met de aanbeveling et het kabinet in op het donder- tagdoor KEMA en Bureau Lievense ^presenteerde plan voor een 'val- -eercentrale', een kunstmatig eiland «tien bij zes kilometer, rond een r*van zeventig meter diep. Wind as malen het meer 's nachts bsg, op een moment dat er weinig tfoom nodig is. Overdag stroomt het water weer naar binnen, waar- nee elektriciteit wordt opgewekt. De lerkgroep meent dat door de bouw wi de valmeercentrale geen nieuwe fetencentrales nodig zijn, maar vol e's de energiebedrijven is het ener- ;e-edand meer iets voor de lange femjn. In 1985 leek de komst van t» dergelijke natuurlijke centrale «n stuk dichterbij. Hoewel het nieuwe plan grote gelij kenis vertoont met het oorspron- UIT 120 JAAR TEXELSE COURANT kelijke plan-Lievense, verschilt het op enkele belangrijke punten. Meest opvallend is daarbij het omkeren van de stroomrichting. In 1985 werd het meer 's nachts juist volgepompt en werd de kracht van het uitstromende water benut. Ook was het twintig jaar geleden nog niet de bedoeling voor het oppompen van water (uitsluitend) gebruik te maken van windmolens. De techniek van windturbines stond nog maar in de kinderschoenen en de pompen zouden vooral moeten worden aangedreven door goedko pe nachtstroom, die de centrales zouden produceren op momenten dat er minder vraag was. In eer ste instantie werd daarbij gedacht aan kerncentrales in Frankrijk, omdat deze nu eenmaal niet 'op een laag pitje' kunnen draaien en dus minder goed op de vraag kunnen inspelen. Lievense sprak in 1985 dan ook niet van een energie-eiland, maar van een 'spaarbekken', waarin ener gie werd opgeslagen. 'Nederland kan straks tegen brandstofkosten uit bijvoorbeeld Frankrijk overtollige stroom kopen die van de kerncen trales aldaar afkomstig is en deze via spaarbekkenopslag op de uren van de meeste vraag gebruiken. Nog goedkoper is natuurlijk windenergie en het is helemaal niet uitgesloten dat deze energiebron in de jaren die met het ontwerpen en bouwen van het bekken zijn gemoeid, toch soe laas zal bieden.' Toen Lievense zijn plan op uitno diging van de Texelse Rotary ter plaatse kwam toelichten, waren de ideeën al in een vergevorderd stadium. Oorspronkelijk waren de gedachten uitgegaan naar het Mar kermeer, maar het bleek minder bezwaarlijk en bovendien goedkoper het 'spaarbekken' op de Razende Bol te projecteren. Rond deze zand plaat zou een nngvormige duindijk moeten worden aangelegd van hon derd meter hoog, 'met als bijkomend voordeel dat het afsluiten van het Molengat door de verbindingsdijk die waarschijnlijk tussen de Razende Bol en het Westerslag zal komen tot een ander stromingspatroon zal leiden, waardoor de kustafslag tot staan zal worden gebracht. De Razende Bol is bij uitstek geschikt omdat deze al de benodigde oppervlakte (6 km2) heeft en boven water uitsteekt. Het staat al vast dat dit plan één tot anderhalf miljard gulden goedkoper zal uitvallen, een verschil van 30 pro cent met het Markerwaardplan.' Ondanks de goedkopere locatie was meer dan de helft van de totale investering nodig voor het water bouwkundig werk; 40 procent van de totale kosten waren bestemd voor de elektrotechnische werken, waaronder de kabel waarmee het eiland moest worden aangesloten op het Noordhollandse elektriciteitsnet. 'Die kabel kost alleen al 135 miljoen gulden. Met het extra dure stuk zee kabel is veertig miljoen gemoeid (10 miljoen per kilometer).' Volgens het persbericht van vorige week waren het vooral de kosten waarop het oude plan is afgeketst. De landschappelijke bezwaren tegen de honderd meter hoge ringvormige duidelijk werden al in 1985 door Lievense gerelativeerd. 'Gezien van twee kilometer afstand - de Texelse kust - lijkt honderd meter niet hoog.' Hij wees er daarbij op dat op meer dere plaatsen langs de Nederlandse kust de duinen rond vijftig meter hoog zijn. 'Niemand vindt dat lelijk, hoewel die duinen, veel hoger lijken omdat je er veel dichterbij staat.' Lievense wees er verder op dat het geen rechte dijk zou worden, maar een geaccidenteerd terrein, dus met hoogteverschillen. 'Mede door de beplanting zal het er heel natuur lijk gaan uitzien.' Hij maakte daarbij een vergelijking met een piramide in de Egyptische woestijn. 'Die wordt niet als hinderlijk beschouwd, hoe wel hij is bedoeld voor eenmalig gebruik door één persoon. Terwijl het Razende-Bolbekken bedoeld is voor dagelijks gebruik door vijftien miljoen Temidden van zijn familie is vredig ingeslapen mijn lieve man, onze lieve vader, schoonvader en opa Jan Adriaans in de leeftijd van 79 jaar. Dordrecht: Nettie Adriaans - van Kesteren Kockengen: Pieter en Rim Johannes en Sam Ingnd Den Haag: Johan Carel en Reiny Texel: Ewout en Jolande Dordrecht: Ingrid en Marcel Maartje Coen USA. Dorothy Alexandna USA: Martin 6 juli 2007 Vredenburg 12 3328 DG Dordrecht Woensdag 11 juli zal om 11.00 uur de afscheids- plechtigheid gehouden worden in de aula van crematorium Essenhof, Nassauweg 200 te Dordrecht. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid. Bedroefd zijn wij na het overlijden van onze schoonzus Wilhelmina Martina Moorman Tante Zus weduwe van Jacob Witte, "Dordrecht" Fam. Witte Wij zijn heel bedroefd door het plotseling over lijden van mijn zorgzame vrouw en onzë lieve moeder en oma Carla de Jager-Kranendonk 13-7-1937 t 6-7-2007 Simon de Jager Simon Cees Jan en Annemieke Mirte Maarten Mokweg 12 1797 SB Den Hoorn Carla is thuis. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 10 juli van 19.30 tot 20.30 uur in „Ons Huis", Herenstraat 35 te Den Hoorn en na de crematieplechtigheid in de koffiekamer van het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op woensdag 11 juli om 16.15 uur in crema torium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Zij die geen kennisgeving hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen Dag lieve oma Texel Kusjes van Mirte Maarten Op vrijdag 13 juli trouwen Joris Visser Maroes Albers om 14.30 uur in het gemeentehuis van Den Burg Feliciteren? Kom vanaf 20.30 uur langs op de Hemmerkooi 16. Een belangrijke oorzaak voor de lagere behoefte aan nieuwbouw woningen, is het wegtrekken van de jeugd. De Texelse Courant ging de straat op en vroeg aan jongeren: Wat zou er moeten gebeuren om jou op het eiland te houden? Afmctin^n; 10 x km Capwiteit: 1.500 MW. 20.000 MWh Wjtrrdicpte binnaunrrr: 32 tol -40 m Wateroppervlakte binnenmeer: 40km: k taskforce Energie Transitie adviseert het kabinet spoedig o energie-eiland in de Noordzee. In 1985 presenteerde ir. Uevense een plan voor een gigantisch spaarbekken op de Razende Bol. Eline Jansen (15) uit Oosterend weet nog met of ze op Texel blijft. 'Ik ga volgend jaar eindexamen VMBO theoretische leerweg doen en ben van plan om daarna nog naar de HAVO te gaan. Uiteindelijk zou ik wel Engels willen studeren. Ik zou best op Texel willen blijven, maar dan moet hier wel werk zijn. Met Engels kun je niet zo veel verschil lende kanten op. Je kunt leraar of tolk worden.' Ook bij Robin Stroo (18) uit Eier- land is het afhankelijk van de werk gelegenheid of hij zich hier vestigt. 'Ik ben het afgelopen jaar gestopt met mijn opleiding en weet nog niet wat ik volgend jaar ga doen. Het hangt ervan af waar ik ga studeren of ik hier blijf. Ik zou best op Texel willen wonen. Vooral 's avonds is hier genoeg te doen. Ik zou dan niet in Den Burg, maar in de buurt van Eierland een huis zoeken. In Den Burg staan de woningen zo dicht op elkaar.' Daphne Koopman (16) uit Den Burg wil niet op Texel blijven. 'Er is geen werkgelegenheid en de huizen zijn duur. In andere steden kun je goed koper in studentenhuizen wonen. Ik weet nog niet wat ik later voor werk wil. Ik ben geslaagd voor VMBO en ga volgend jaar naar de HAVO, rich ting economie. Met mijn vrienden heb ik het er wel eens over of we hier willen blijven. Het merendeel wil Weg.' (TbfoS Sterna Sfoon.'BoakSbar* Tent)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3