'Op het strand boterham eten' Overlast verbouwing Hogerstraat afgenomen met KNRM Politieacademie op zee 'Alle vergunningen worden getoetst' Texels tintje aan Harry Potter 5 i een bakfiets voor kamp straatkinderen U7U7U7.texeIsecourant.nl TEXELSE j COURANT \lbinozwaluwen in boerderij Viktor Rietveld 1 De gemeente heeft moeten ingrij pen bij de verbouwing van de nieuwe Scapino en C&A in de Hogerstraat. De straat was regel matig geblokkeerd door vracht wagens, waardoor sommige ondernemers niet bereikbaar waren. Na vragen van de PvdA tijdens de raadsvergadering heeft oe gemeente contact gehad met uitvoerder William Witte, eigenaar nn het pand. Peter Koster van de Natuurwinkel ondervond de overlast. 'Regelma tig blokkeerden de vrachtwagens de straat, waardoor je moeilijk bij de winkels kon komen. Wij wisten helemaal niet wat er allemaal ging gebeuren, er is geen contact met ons geweest.' Koster is verbaasd dat de gemeen te zo'n verbouwing midden in het hoogseizoen toestaat. 'Sommige toeristische gemeenten geven geen vergunning voor een grootschalige verbouwing na 1 juni. Gewoon om het hoogseizoen niet in de weg te staan. Het is natuurlijk van de zotte dat een straat een heel seizoen last van een verbouwing heeft. Toen Koster contact probeerde te zoeken met de gemeente kreeg hij nul op rekest. Daarop nam hij con tact op met PvdA-raadslid Alfred Schaatsenberg. Die vroeg het col lege tijdens de raadvergadering van vorige week dinsdag hoe het zat: 'Voor omwonenden en onderne mers is de verbouwing niet handig in deze tijd van het jaar.' Burge meester Geldorp beloofde dat de gemeente contact zou opnemen met de uitvoerder om de verbou wing meer in samenspraak met de omgeving te laten verlopen. De afgelopen week gaat het beter in de Hogerstraat meent Koster: 'Voor elke vrachtwagen is nu schriftelijk toestemming nodig De hele straat is blij met de aanscherping, want de overlast is afgenomen.' DINSDAG 10 JULI 2007 Kringloopwinkel Een paar weken geleden las ik dat de Kringloopwinkel gedoemd is te verdwijnen omdat de huur die voor het pand betaald moet worden te hoog is. De gemeente wenst de Kringloopwinkel niet te subsidiëren met als argument dat dat niet bijdraagt tot vermindering van armoede. Misschien is dat wel zo, maar iemand met een klein budget kan daar nog wel eens iets leuks of nuttigs kopen, waardoor het leven met een (tijdelijk) klein inkomen beter is vol te houden. Als de Kringloopwinkel verdwijnt worden alle goederen die niet via internet te verkopen zijn, wegge gooid via de Hamster of bij het grof vuil gezet. Ik vind dat dat niet kan in deze tijd. We hebben de mond vol van duurzaam Texel en als er iets duurzaam is. is dat wel een Kringloopwinkel met hergebruik van goederen. Kom gemeente, strijk de hand eens over het hart en geef dit stukje duur zaam Texel een klein gedeelte van de subsidie die hiervoor is of een betaalbaar pand zodat de Kring loopwinkel kan blijven bestaan. Velen zullen dankbaar zijn. Nora Steen, Oudeschild kunnen vragen.' Maar de oefening ging niet door en Albers moest iets anders verzinnen. De twintig coaches gingen de wad denzee op met de KNRM-boten Francme Kroesen uit De Koog en de Joke Dijkstra uit Den Helder. Door het onstuimige weer voor sommigen een reden om in Oudeschild aan de kant te blijven. 'Zo hebben ze toch kennis gemaakt met de KRNM Duitse ballon landt op Texel Meer dan driehonderd kilome ter legde de ballon van het pas getrouwde stel Annika en Gregor Pudlo uit het Duitse Möncheng- ladbach af. Hun kerkelijke bruiloft was op 9 juni in Mülheim an der Ruhr. Daarbij lieten ze ballonnen met hun adres los. Zo'n drie weken geleden vonden Kees en Bea Klute uit De Koog er één op het strand bij paal 19. Bea: 'We zagen hem in zee liggen en hebben gewacht tot hij aanspoelde. We vinden wel vaker ballonnen met adressen en dan sturen we een kaartje.' Ook nu lieten ze weten de ballon gevonden te hebben. Ze kregen bericht terug dat er meer ballonnen in Nederland waren geland, maar dat deze ballon het verste was gekomen. Een prijs zat er niet aan vast. 'Dat hoeft ook niet. Dit is al leuk genoeg. Arie Eelman is vrijwel de gehele zomer in zijn strandhuisje bij paal 9 te vinden. t.Foto SVana Sibon/Beeldbank Texel) Strandhuisjes zijn er in alle soor ten en maten. Somjnige eige naren gebruiken het alleen als opslagruimte voor strandspullen, anderen bivakkeren er de hele zomer en richten het naar eigen smaak in. Verslaggeefster Stiana Sibon gaat deze zomer van zuid naar noord alle stranden bij langs en pikt er een aantal uit. Deze week: strandhuisje 225 bij paal 9 van Arie en Marga Eelman uit Den Burg. Met de blauwe deuren en de Jut- tertjesvlag in top is strandhuisje De Jutter van Arie Eelman goed te her kennen. De vlag kreeg de 71-jarige toen hij nog als magazijnmedewer ker werkte bij groothandel De Wit. 'Als kennissen hier fietsen, kunnen ze aan de vlag zien of mijn vrouw en ik er zijn.' Hij plaatste het huisje vijf jaar geleden. 'Ik had het al wil len doen toen de kinderen nog klein waren, maar het kwam er steeds niet van. Mijn zoon werkte bij Gamma en vroeg wanneer ik nou eindelijk eens een strandhuisje ging bouwen. Toen heb ik hout gehaald.' Eelman bouwde het huisje met een opper vlakte van vijf vierkante meter zelf. Toen het klaar was, toog hij naar de gemeente voor een plaats. 'Eerst kreeg ik te horen dat er nergens plek was. Ik dacht dat kan toch met waar zijn. Na het weekend ging ik weer heen. Toen bleek dat er bij paal 9 nog genoeg ruimte was.' Het onder stel is op wielen en heeft hij speciaal laten maken. 'Het huisje mag er tot oktober staan. Dan rijdt René Jager het van het strand en stal ik het in Den Hoorn.' Al met al kostte het bouwen van het huisje Eelman zo'n €2000.-. Hij betaalt €88.- per jaar aan de gemeente voor de plaats. Als het goed weer is, zit het echtpaar er iedere dag. 'Tegen half elf zeggen we vaak tegen elkaar we kunnen net zo goed op het strand een boterham eten. Meestal gaan mijn vrouw en ik samen. Vaak loop ik even naar het Jan Ayeslag en weer terug.' In het huisje zit een tweepits gasstel. 'We kunnen hier een eitje bakken en als we 's avonds langer willen blijven dan warmen we eten op.' Verder staan er vooral strandspullen in het onderkomen zoals visnetjes, twee bodyboards en een vlieger. 'Ik heb acht kleinkinderen en de meesten komen hier regelmatig op zondag. Ik moet eigenlijk nog meer bodyboards halen. Anders krijgen ze ruzie.' Van de klok die aan de muur hangt, wordt gretig gebruik gemaakt door strandgangers. 'Dan zie je ze naar binnen turen om erachter te komen hoe laat het is. Dat is altijd een grap pig gezicht.' Ook in de winter is Eel man veel op het strand te vinden. Hij jut graag. Veel aangespoelde spullen brengt hij naar Schipbreuk- en Jut- tersmuseum Flora, maar hij houdt ook zelf wel eens wat. 'Afgelopen winter spoelde er allemaal cosme tica aan van Nivea. Dat was nog hartstikke goed. Mijn schoondochter heeft er nog een lippenstift aan over gehouden.' Kent u iemand met een bijzonder strandhuisje of heeft u er zelf één? Bel naar: 0222-362621. De Francien Kroesen met aan boord enkele coaches van de politieacademie. KRNM ook onderwijskundige bij de politieacademie. Hij traint de coa ches die op hun beurt tijdens prak- tijkweken studenten trainen. Deze coaches werken in het dagelijks leven bij de politie. Albers organi seerde donderdag en vrijdag een teambuildings-tweedaagse. Met de oefening wilde hij de KNRM en de politie en andere hulpdien sten op zee dichter bij elkaar bren gen. 'Als er calamiteiten zijn op zee, wordt de KNRM vaak buiten beschouwing gelaten. Er wordt geen gebruik gemaakt van de kennis die zij in huis heeft. Dat is zonde. Met de oefening wilde hij de verschillen de onderdelen kennis laten maken met eikaars disciplines. 'Zodat de KLPD weet dat ze de KNRM ook r bijzonder nest met boeren- «uwen in een schuur op Texel, "de vier jongen in het nest zijn ™ee albino. De beheerder van de boerderij wil de lokatie in ver band met ongewenste pottenkijkers geheim houden. De foto is gemaakt door René Pop. dakkapel of een carport. Ik vind dat de gemeente niet zomaar een ver bouwing van zo'n pand moet toe staan, enkel omdat ze achterloopt met de aanvragen.' Navraag bij de gemeente leert dat er wel degelijk naar alle bouwaanvra- gen wordt gekeken. Hoofd Ruimte Mimi Eelman: 'Elke week wordt er gekeken of er een aanvraag tegen de deadline aanloopt. Dan bekijken we bij welke aanvragen geen bloed vloeit als we een fictieve vergunning afgeven en bij welke extra capaciteit moet worden ingezet om het goed af te handelen, bijvoorbeeld omdat ze in strijd zijn met het bestem mingsplan. Onze prioriteit ligt bij de grote en risicovolle vergunningen.' In het geval van de verbouwing in de Hogerstraat is volgens Eelman correct een fictieve vergunning af gegeven: 'Het lijkt een enorme ver bouwing, maar eigenlijk wordt er alleen maar een gevel aangepast. Voor die gevalaanpassing is dan ook een fictieve vergunning ver leend.' De overlast in de Hoger straat werd veroorzaakt door het slopen. 'Daar is een gewone sloop vergunning voor afgegeven waarin voorwaarden werden gesteld om de overlast te beperken, daarom heb ben we ook contact gezocht met de uitvoerder.' Volgens Eelman staan alle verleende vergunningen, fictief of niet, aangekondigd in de Texelse Courant. Uitvoerder William Witte was tot vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. De KRNM zou vaker moeten wor den ingeschakeld bij grote cala miteiten op zee. Met die gedachte gingen de KNRM en zo'n twintig coaches van de Politieacademie Apeldoorn onder barre weersom standigheden de Waddenzee op. Eigenlijk was het de bedoeling vrij dag een grootschalige oefening te houden met de KRNM, de KLPD, de kustwacht, de marechaussee en een helikopter van de marine. Maar door het weer gaf de kustwacht geen toestemming. Initiatiefnemer Joost Albers: 'Dat is best jammer, het had namelijk best gekund. Maar ja. wie is verantwoordelijk als het fout gaat.' Albers is naast opstapper bij de werkte mee aan deze spreuk van Bellatrix in de nieuwste Harry Potterfilm. 4 .- \- fFoto Stiana Sibon/Beeldbank Texel) 'Hoe worden vergunningen ver leend voor de verbouwing van gezichtsbepalende gebouwen als de gemeente achterloopt met het verwerken van de aanvragen?' Met die vraag kwam Peter Kos ter, eigenaar van Natuurwinkel in de Hogerstraat, naar aanleiding van de verbouwing van het voor malige pand van Moerbeek aan de overzijde van de straat. Die verbouwing heeft namelijk 'geen vergunning'. 'Ik had overlast van de verbou wing van het Moerbeekpand tot C&A en Scapino', vertelt Koster. 'Mij was nooit iets over de verbouwing verteld, het begon ineens. Bij de gemeente vroeg ik wat er in de ver gunning stond ten aanzien van de overlast. Ik vroeg mij af welke maat regelen getroffen moesten worden. Maar toen zei de ambtenaar: er is geen vergunning.' Voor de verbouwing aan de Hoger straat is namelijk geen officiële vergunning afgegeven. Door de achterstand in het verwerken van bouwvergunningaanvragen worden aanvragen die de wettelijke termijn hebben overschreden automatisch goedgekeurd. Zo'n fictieve vergun ning is ook verleend aan de ver bouwing van het voormalige Moer beekpand. Koster: 'Ik heb nu geen bezwaar kunnen maken tegen een verbou wing van een gezichtsbepalend pand. Zo'n verbouwing is niet te vergelijken met de bouw van een tie de komende week twee jon- wsin een groen T-shirt op een tdfets voorbij ziet komen, heeft «arschijnlijk te maken met Jas- perNol (18) en Tim van der Kroef |l?)uit Santpoort Noord. Zij fiet- sm deze week zo veel mogelijk rodjes Van vijftig kilometer over kteiland om geld in te zamelen wr straatkinderen in Indonesië, ndag kwamen ze bepakt en Jrtaan met de boot. Öisde bedoeling dat tijdens de """ocht de één fietst en de ander it de bak zit om uit te rusten. Toen I»jongens van de boot kwamen, 53de bak echter gevuld met alle- iel tassen. Van der Kroef fietste op een andere fiets naast. Van Kroef: 'We gaan eerst naar ons ■«peeradres Dat is bij Andrew ters aan de Hemmerkooi. Daar Cï| we alles uit en dan willen we daag één ronde gaan fietsen.' uute gaat over de dijk langs de fcddenzee, via De Cocksdorp en kKoog richting den Hoorn. Bang «verveeld te ra(<en van telkens teelfde rondje fietsen, zijn ze ft 'Je ziet telkens iets anders, s-endien hopen we dat mensen s komen aanmoedigen', vertelt o Oe jongens kozen bewust voor ast Het idee voor de actie ont stond in januari toen ze hun vakan tie aan het plannen waren. Nol: 'We zien dit vooral als vakantie en dan kom je toch snel op Texel, omdat hier veel jongeren zijn. Bovendien zijn hier de weerselementen hier anders dan op het vaste land. Er is bijvoorbeeld veel wind. Dat maakt de uitdaging groter.' Het duo is van plan om iedere dag één en soms twee rondes af te leggen. Een echte voorbereiding op de vele kilometers hebben ze niet gehad. 'We hebben een uurtje gefietst om te testen of alles het deed. Verder hebben we niets gedaan', aldus Van der Kroef. Het geld dat ze met de actie opha len schenken ze aan Foundation Peduli anak. Deze stichting zet een nieuw kamp op voor straatkinderen in Indonesië. De jongens zagen een documentaire over de stichting en kwamen zo op het idee voor de bakfietsactie. Het eerste wat ze deden was op zoek naar een bakfiets. Nol: 'We stuurden een brief naar Bakfiets.nl en kregen al snel de toezegging dat we er één zouden krijgen.' TESO bood ze een gratis overtocht aan. Ze worden door kennissen en familie gespon sord per kilometer of voor een vast bedrag. Via de site www.bakfiets- actie.nl is hun tocht te volgen. De nieuwste Harry Potterfilm, The order of the Phoenix, heeft een verassend Texels tintje. Veel van de special effects zijn namelijk gedaan door oud-Texelaar Viktor Rietveld. Hij werkt in Londen bij het bedrijf dat Harry zijn magie geeft. 'Je moet goed zoeken naar mijn naam in de aftiteling, in totaal werkten namelijk zo'n 2000 men sen aan de film mee.' Rietveld is in oktober 2006 naar Londen verhuisd om bij het bedrijf Double Negatieve aan Harry Potter 5 te werken. 'Samen met een col lega was ik verantwoordelijk voor de ontwikkeling en de productie van de magische effecten. In Harry Potter wordt natuurlijk flink wat getoverd, in deze film zelfs meer dan in de voorgaande vier bij elkaar.' Double Negative deed drie grote onderdelen van de nieuwste Harry Potterfilm. De grootste effecten zijn te zien in de Hall of Prophecies 'Daar barst het echt los Elke toverspreuk wordt gevisualiseerd door miljoenen particles, minuscule objecten die gemaakt zijn in een 3D-programma. te laten bewegen. Er komt een hoop wiskunde bij kijken, maar gelukkig zit daar een heel team program meurs voor te zwoegen. De effecten vragen veel computerkracht, dus staan er bij ons ongeveer 3500 processors de hele dag en nacht te rekenen.' Ook werkte Rietveld mee aan een scène waar de Death Eater werd opgeblazen. 'Op de filmset stond een houten origineel. Wij heb ben het nagebouwd in de computer en op die manier kunnen opblazen.' Voor Rietveld naar Londen ging, werkte hij in Nederland ook aan special effects: 'Ik deed commer cials voor bijvoorbeeld Heineken, Grolsch en Delta Lloyd. Ook werkte ik mee aan de film Erik of het klein insectenboek.' Zijn werk in Londen is dan ook veel grootschaliger dan in Nederland. 'Het is hier veel tech nischer en mijn werk gaat nu de hele wereld over. Maar dit grote werk levert ook beperkingen op. bijvoor beeld als je 16 Gigabyte RAM (een gewone computer heeft 2GB RAM - Red) vol blijkt te zitten. Of als je twee dagen op de uitkomst van een zware berekening van rooklagen om Voldemort wacht waarna blijkt dat het niet goed werkt.' Uiteindelijk heeft het bedrijf waar Rietveld werkt zo'n negenhonderd shots gedaan. 'Het grootste gedeel te bestond uit het wegpoetsen van de pukkeltjes in het gezicht van de acteurs In zo'n honderd scè nes hebben we meer kunnen doen zoals het opblazen van de Death Eater, maar ook het maken van een volledige achtergrond en virtuele sneeuw.' Voor de Texelaars gaathet nog moei lijk worden om Rietveld te vinden op de aftiteling. 'Bij ons alleen al werk ten 230 man mee aan Harry Potter en in totaal zijn er meer dan 2000 medewerkers. Om mijn naam te vin den moet je dus goed zoeken.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5