Geschil vergister in Raad van State Cjroen "/tvarts-Jexels in het harL, Autocross gaat voor viering 50ste verjaardag Ambachtscentrum gaat naar De Mient JAAR Dode door bliksem op strand paal 19 e jUTA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12191 DINSDAG 17 JULI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Gisteren behandelde de Raad van in Den Haag het geschil jat is ontstaan rond de biomas- savergistingsinstallatie die de jebroeders Martijn en Jan Pie- er Smit willen oprichten bij hun aan de Oostkaap bij Oos- jfend. Partijen zijn enerzijds de ameente Texel en anderzijds je organisaties Tien voor Texel, landschapszorg en enkele buren. Centrale vraag is of de gemeente je gebroeders Smit de ruimte nag geven om de installatie te ouwen. Bis letterlijk, want zoals elk agra- bedrijf beschikt maatschap i- over een bouwblok van een ectare. Voor de installatie is een ectare extra nodig. B en w willen Int mogelijk maken met een artikel •procedure, want zij vinden dat et winnen van energie uit biomas sa volledig past in de plannen om van duurzame energiebron ier te voorzien. Genoemde orga- saties en buurtbewoners maakten erwaar. want zij vrezen aantasting r het landschap en hinder door tank en van vrachtverkeer bij het aoorraden van de installatie en de fioer van het residu. Het college «es de bezwaren van de hand. je tegenstanders tekenden beroep aan bij de Raad van State, wat bij procedure als deze tegenwoor- K mogelijk is zonder eerst naar de Kuursrechter in Alkmaar te gaan. St nu aan de orde zijnde plan- rzging moet los worden gezien ir de milieuvergunning die tevens roc? is. Die is dinsdag door het co,ege aan de gebroeders Smit vsrstrekt, ondanks bezwaren die 3n waren ingebracht. Enkele «si de bezwaren werden geheel of gedeeltelijk gegrond verklaard. Die hadden betrekking op de aan voer van een aantal grondstoffen, onduidelijkheden in de aanvraag, de aangenomen grenswaarden van het geluid en de duurzaamheid van de installatie. B en w hebben naar aanleiding daarvan het definitieve besluit aangepast. Voor zover de bezwaren betrekking hadden op geurhinder, inpassing in het land schap en geluidshinder menen zij deze afdoende te hebben weerlegd. Ook tegen de verstrekte milieuver gunning is beroep bij de Raad van State mogelijk. De voorgenomen biogaswinning bij Oosterend was een van de onderwerpen die b en w ter sprake brachten bij het bezoek van premier Balkenende, dat in het teken van duurzaamheid stond. Aan de orde werd gesteld dat de ambitieuze plannen die Texel heeft om in 2030 'energieneutraal' te worden drei gen stuk te lopen op regelgeving en beperkingen die ook behoud van natuur en milieu als doel heb ben. Een ander genoemd voorbeeld was het experiment met het winnen van elektriciteit uit zeestroming met behulp van propellers die onder water worden verankerd. Daarvan is afgezien omdat het strijdig was met de PKB Waddenzee. De premier kreeg tevens te horen dat het frus trerend is als subsidieregelingen die zijn ingevoerd om experimenten op het gebied van duurzame energie te stimuleren zomaar weer worden ingetrokken. Daardoor ontstaat twij fel over de betrouwbaarheid van de overheid. Ook de gebroeders Smit hebben naast een subsidie gegre pen waarop zij lange tijd hadden gerekend als ruggesteuntje in de aanloopfase van hun bedrijf. Verjaardagsfeest of niet, bij de familie Koorn moet wel worden gecrosst. Vlnr: Peter, monteur Stefan Maas, Arjen, Maarten en de jarige Dorothé. Rechts de pop Sarah. De Texelse autocross heeft een trou we aanhang. Velen zetten er alles voor aan de kant. Zoals de familie Koorn. Oud-coureur Maarten ver leent tegenwoordig hand-en-span- diensten aan zoons Arjan en Peter, beide Formule 1 -rijders. Alletwee rij den ze in auto's die ze, onder meer met hulp van hun vader, zelf hebben gebouwd. In het rennerskwartier werd zondag druk gesleuteld aan de haperende stuurinrichting van de wagen van Arjan. Het manke ment was snel verholpen. 'Waar een beetje ducktape al niet goed voor is.' Ook moeder Dorothé zat niet stil. Met een plamuurmes schraapte ze de grootste klonten prut van het vehikel. 'Het scheelt aan gewicht.' Ze werd zondag vijftig jaar. 'Ik heb al maanden van te voren gezegd dat ik het met vier. want de cross gaat voor.' Maar de familie liet de mijl paal niet ongemerkt voorbij gaan. Boven op de monteurwagen zat de pop Sarah. Meer over de autocross verderop in deze krant. unfarm De Mient van de familie ikkert in Den Hoorn wordt over- enomen door Joscha Schoots "Inge Yntema. Medio 2008 wil- ïizij hun sinds 2005 in Den Burg «vestigde Ambachtscentrum in (kinderboerderij aan de Rom- Wpot voortzetten. roots en Yntema willen in Den loorn zoveel mogelijk de sfeer naar wen laten komen die ze nu ook het Wezenland hebben. Daar "nen bezoekers in diverse tra- toneel vormgegeven ruimten op Echtelijke wijze kaarsen, zeep '"".'er maken. Ook zijn er een &ne broodbakkerij, distilleerderij een bierbrouwerij. In de stal- n van De Mient worden nieuwe Wen voor die ambachten gecre- -oen, net als op het Wezenland, en winkel voor de eigen produkten ïericht. e voorzieningen van De Mient wor- w zoveel mogelijk overgenomen, e kinderboerderij met levende !,e blijft bestaan, de trapskelter- 6-1 wordt in ere gehouden en ook midgetgolfbaan blijft vooralsnog houden. 'Daar hebben we veel ËtM toontje smrvceen RHB(XQtice) DU5 IK MOET zelf TRTdüJ BOEPPY discussie over gehad', aldus Ynte ma. 'Maar we knappen hem op en dan zien we wel hoe het loopt.' Bedoeling is dat de dieren en de speelvoorzieningen meer worden geconcentreerd. Een deel van 2,5 hectare grote ter rein wordt als natuurgebied inge richt. 'Bezoekers kunnen er rond wandelen en producten voor de workshops vinden.' Schoots en Yntema willen in het natuurgedeelte enkele beken realiseren om mogelijk duinwater doorheen te laten lopen. Een vijver die wat verscholen ligt, kan een opknapbeurt verwachten. Het bestaande restaurantgedeelte staat op de nominatie een koffie- en theeschenkerij te worden. Het terras wordt opgeknapt. De twee zijn al enige tijd bezig de haalbaarheid van hun plannen te onderzoeken. Recent toonde de gemeente zich bereid mee te werken. De Mient heeft al een bestemming voor dagrecreatie en daar moet nog de mogelijkheid voor het uitoefenen van de ambachten bijkomen. De financier sprak even eens zijn vertrouwen uit. Schoots: 'We hebben ook met de dorpscom missie gesproken en die waren zeer enthousiast. Het past allemaal in het Loodsproject.' Half september verhuizen Schoots en Yntema en hun kinderen al naar de boerderij. De familie Kikkert, die de kinderboerde rij sinds 1975 heeft geëxploiteerd, gaat naar Den Burg. Zij waren al enige tijd op zoek naar een koper. Schoots: 'Dit komt voor ons eigenlijk wat vroeg, maar het is een gelegen heid die niet vaak voorbij komt, dus die moet je dan pakken.' Een van de grootste pluspunten van De Mient is volgens Schoots het buitenterrein. Ook komen er bij de Rommelpot geregeld fietsers langs, terwijl dat op het Wezenland nauwe lijks het geval is. Het Ambachtscen trum trok afgelopen jaar tienduizend bezoekers. Schoots en Yntema mik ken erop dat aantal in Den Hoorn ook te halen. De dagbesteding voor verstandelijk gehandicapten verhuist eveneens mee naar het loodsen- dorp. De twee zijn nog op zoek naar een nieuwe naam voor het nieuwe centrum. Onder invloed Een 23-jarige automobilist uit Den Helder moest zondag zijn njbewijs inleveren. Hij was rond 4.00 uur in de Dorpsstraat in De Koog betrapt op rijden onder invloed. Hij blies 880 ug/l, ruim vier keer zoveel als 0 Dinsdag 7 augustus a.s. ver schijnt een extra bijlage bij de Texelse Courant over het jubileum van TESO. Als u wilt adverteren in deze unieke bewaareditie neemt u dan contact op via tel. 36 26 00 of mail naar: info@lenr.nl Ambulances bij de strandopgang bij paal 19. Een 55-jarige man uit Amstelveen is zondagmiddag overleden nadat hij door de bliksem was getrof fen. Zijn broer en schoonzus zijn gewond geraakt en met brand wonden en in shocktoestand naar het Gemini Ziekenhuis overge bracht. De inslag vond plaats op het strand net buiten paal 19. Het ongeval vond even na het mid daguur plaats. Ambulancepersoneel heeft geprobeerd het slachtoffer te reanimeren, maar dat mislukte. De man is ter plekke overleden. De man en zijn familieleden waren aan het wandelen op het strand tus sen paal 18 en 19 toen het noodlot toesloeg. De man werd geraakt en zijn broer en schoonzus, die vlak bij hem stonden, liepen brandwonden op. De broer heeft zelf de alarmcen trale gebeld, waarna de ambulance en de strandbewaking werden inge schakeld. De vrouw van het slachtof fer was achtergebleven op camping Kogerstrand. Nog voor de onweersbui losbarstte, was het bewaakte strand bij paal 19 door de strandbewaking uit voor zorg al ontruimd. Zij hadden contact gehad met Ed de Bruijn van Texel Airport over de vooruitzichten. Hij waarschuwde voor hevig onweer. De slachtoffers bevonden zich tijdens de ontruiming buiten het bewaakte strand, waardoor zij uit het zichtveld van de strandbewaking liepen. Omdat de ambulance niet het strand op kan, werd de truck van de KNRM ingeschakeld om het ambulanceper soneel naar de slachtoffers te bren gen. Reanimatie van de 55-jarige man mocht niet baten. Het stoffelijk overschot is met de truck van het strand gehaald. De gewonde fami lieleden zijn met de tweede ambu lance naar het Gemini Ziekenhuis gebracht, waarvoor de TESO van haar dienstregeling afweek. In eerste instantie konden de broer en schoonzus niet vertellen wat er was gebeurd, omdat zij in shock toestand waren. Pas later konden zij informatie geven over wat er was gebeurd. Onbekend is hoe zij er aan toe zijn. rrviM kk.iunt TEXELTOERI5 Advertenties voor de Vakantiekrant van 27 juli kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 19 juli a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Jumpen in Klif 12 Zelfs in kindertheater Klojo Ko in Klif 12 heeft het jumpvirus toege slagen. Donderdag was de première van de voorstelling Klojo en de grote Klunsen. Klojo en tante Ko beleefden een nieuwe avontuur in een kunst atelier. Daarin hadden de schrijvers van het stuk het jumpen verweven. Dat sloeg aan bij het publiek want iedere keer als de muziek klonk, sprongen de kinderen op uit hun stoel om te jumpen. Pagina 2 Island Samba Met 1500 feestgangers vond zater dag de vierde editie van Island Samba plaats. Ondanks de harde wind van het begin van die dag was het dansfeest helemaal uitverkocht. Veel Texelaars waren op het evene ment afgekomen en een traditie lijkt te zijn gezet. Pagina 3 u Waterschade Toen Peter Moerbeek van het gelijk namige meubelhuis aan de Marico- weg vanmorgen zijn bedrijf binnen stapte, wist hij niet wat hij zag. Een aanzienlijk deel van de 1700 vier kante meter grote toonzaal stond onder water. Pagina 6 Geldboete voor diefstal minibike Een 19-jarige inwoner van Oos terend is maandag door de Hel- derse politierechter veroordeeld tot een geldboete van €500,-. De man is schuldig bevonden aan de diefstal van een zogeheten minibike. Een minderjarige hand langer werd eerder al via bureau HALT bestraft. De diefstal vond op 24 december vorig jaar plaats in de Dorpsstraat in De Koog. Ze werden betrapt door een portier van een horecagelegen heid, die het duo op kerstavond met de fiets over een dak zagen sjouwen. Hij belde de politie, die de verdach ten even later in de kraag greep. De oudste probeerde te vluchten, maar werd achterhaald door de portier, die hem aan de agenten overdroeg. De Oosterender kwam maandag niet opdagen bij de zitting van de poli tierechter. Eerder had hij tegenover de politie laten weten dat er van echte criminaliteit geen sprake was geweest. Het was volgens hem meer baldadigheid. 'Dronkemanslol', beti telde rechter Van Voorst de daad. Officier van justitie Nienhuis achtte de diefstal bewezen en eiste een geldboete van €460,-, €50,- meer dan de verdachte eerder als trans- actievoorstel had gekregen. Op dat voorstel was hij echter nooit ingegaan, waardoor de zaak alsnog ter zitting kwam. De politierechter besloot nog een stapje hoger te gaan met de boete en maakte er €500,- van, waarvan de helft voor waardelijk. Betaalt de Oosterender niet. dan wachten hem maximaal tien dagen gevangenisstraf. (Advertentie) TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1