Een nachtje logeren tussen jongerencamping en Dorpsstraat 'Slapen met open ramen kan niet' Overheden staken Masterplan Water Daling van aantal bezwaren in 2006 een ;en TEXELSE j COURANT 'Burgemeester Schipper zei dat we hier niet hadden moeten gaan wonen tlon Ambulance meestal binnen norm ter plekke Groen Zwart GeknipKf Recht op ambulancezorg "schrijven voor ondernemersprijs Man gewond door kisten DINSDAG 17 JULI 2007 Om vier uur 's nachts word ik wakker. Buiten op straat inkt het kinderliedje Poessie Mauw, gezongen door een koor met een stuk of wat vrolijke damesstemmen. Het lied je wordt beëindigd met een gezellige groepsuithaal die een paar seconden aanhoudt. De stilte is weer terug, ik draai fleom en ben weer weg. Zomer in De Koog? Een verslag gever van de Texelse Courant ging die jongerenoverlast eens beluisteren tijdens een logeerpartij afgelopen vrijdag. tót het begin van het hoogseizoen ook de overlast voor een deel in de bewoners van De Koog eer begonnen. Al jaren klagen zij ./er feestende jongeren die van et jongerengedeelte op camping [ogerstrand naar de kroegen in Ie Dorpsstraat trekken. Vooral hun erugreis midden in de nacht zorgt oor ergernis in de woonwijken: ïigen, schreeuwen, slopen, jsn en Dineke Winter* wonen al yen op de route van de jongeren- amping naar het dorp. 'Al zolang ie hier wonen hebben is er overlast de jeugd. Schreeuwen, joelen, lijsen, zingen, het houdt niet op', lertelt Dineke. De herrie is er niet Seen als de jongeren rond een ur of twaalf naar het dorp gaan. De meeste last hebben we als s s nachts terugkomen. Het lijkt 21 wel alsof de duivel los is', vult fen Winter aan. Daarom wordt er huize Winter niet met het raam pen geslapen: 'We zouden dat in lezomerzo lekker vinden, maar dat an gewoon niet door het lawaai.' Vanaf begin juli begon de overlast »eer, die volgens Jan en Dineke loorgaat tot september. 'In de win s' nebben we nergens last van, het jn deze twee maanden. Maar het wel moeilijk slapen die periode.' Daarom nodigden ze een verslag gever van de Texelse Courant uit eens een nachtje te komen logeren. 'Dan kun je eens meemaken hoe het hier in de zomer is. Niet elke avond is het raak, de ene avond is het erger dan de andere. Maar dit horen wij al jaren vóór en tijdens het slapen.' Tijdens een kop thee om 23.00 uur vertellen Jan en Dineke dat de buurt niet alleen geluidsoverlast heeft, maar dat er ook veel vanda lisme is. Zo werden ze twee weken geleden wakker van harde knallen. 'Buiten bleek dat jongeren met een stuk hout tegen een lantaarnpaal aan het slaan waren', vertelt Dineke. 'Wist je dat de lamp uit gaat als je goed raakt? Vinden ze leuk, zo na het stappen.' Het stuk hout bleek afkomstig van een hekje in de buurt dat uit de grond was getrokken. 'Op de terugweg van het stap pen worden er regelmatig dingen vernield. Vooral auto's zijn de klos; antennes, spiegels, logo's en ban den. Niets is veilig. Bezoekers laten wij hun auto niet in deze straten neerzetten.' Niet alleen auto's zijn het doelwit; 'Er is hier in de buurt al eens een steen door een raam gegaan.' De vuilnisbak wordt niet de avond van te voren al aan de straat gezet. 'Maar het wordt alsnog niet te verstaan wat ze zeggen, een bende, het pad in het bos is Het geluid is een harde ruis met altijd bezaaid met flessen en ander geschreeuw er tussendoor. Een afval.' In de zomer is het dus niet paar meisjes voegen zich bij de altijd even prettig wonen zo rond groep en de ruis lost op. AMSTEl - - de Brink en de Ruyslaan. Dineke: 'Burgemeester Schipper heeft wel eens gezegd: dan had je ergens anders moeten gaan wonen. Dat maakte me zo boos, al jaren praten ze over de overlast maar uiteindelijk gebeurt er niets. Waarom moeten de jongeren eigenlijk via het dorp naar de Dorpsstraat? Ze kunnen toch ook via de camping naar het centrum lopen?' Volgens Jan is de oplossing simpel: 'Het jongerenveld moet gewoon verplaatst worden naar het hoofdgebouw van de cam ping, zodat de jeugd in de gaten gehouden kan worden.' 23.45 Om half 12 hadóen we via de open schuifpui in de woonkamer al wat geschreeuw gehoord. Het viel ons drieën wel op, maar waarschijnlijk omdat je erop gespitst bent. De muziek stond aan en we hadden een gesprek, dus storend was het niet. Om kwart voor twaalf lig ik in mijn bed aan de voorzijde van het huis met de klapraampjes open. Volgens Jan en Dineke is er met de nieuwe sluitingstijden een verschui ving opgetreden: 'De overlast was vorig jaar vanaf 23.00 uur, nu is dat een uur later. Ze hebben een uur langer om lauw bier te drinken en dronken te worden.' Tot 0.00 hoor ik inderdaad wat geklets van meisjes en een jongen schreeuwen. Het stoort me niet bij het lezen van een boek. Maar de toezegging van Jan en Dineke klopt, precies om 0.00 uur komt het eerste groepje jongeren van de camping in de woonwijk aan. 'Arie, Arieee, Arieeeeeee. Lui!' roept een jongen. Een groep jongens schreeuwt met een zuidelijk accent tegen elkaar op. Ze staan stil en lijken op ande ren te wachten. 'Mag ik een slokje?' Behalve als iemand schreeuwt, is 0.05 'Oh, een boodschappenautootje. Vroaaammm, vroaaammm', klinkt er ineens vanuit de teruggekeerde stilte. Het blijft daar even bij en tien minuten later hoor ik hakken voorbij lopen en gejoel op de achtergrond. Er komen fietsers voorbij, waarvan er één ontdekt dat de fietsbel niet goed werkt. Op de achtergrond klinkt gekrijs en het wordt weer stil. Inmiddels is het twintig na twaalf als ik een muzikaal optreden krijg van een groep meisjes: 'Altijd is Kortjakje ziek' klinkt door de straten van De Koog. Ze hebben nog een nummer in hun repertoire: Poessie Mauw. Opnieuw klinkt er op de achtergrond hard gekrijs. Ineens is alle lawaai weg en hoor je enkel het ruisen van de zee. Een paar minuten later komt een jongen telefonerend voorbijgelo pen en komt er langzaam een groep rappers richting mijn raam. De rap van de jongens wordt steeds luider, de scheldwoorden ook. De groep trekt meer in de richting van het dorp en de zeeruis is weer terug. 0.32 Een groep jongens stampt voor bij. Even verderop staat een groep stil en klinkt luid geroezemoes en geschreeuw. Een angstaanjagende krijs als in een horrorfilm klinkt boven alles uit. Het is een ritme, een terug kerend verhaal. Het is stil, dan klinkt ineens een luid geroezemoes, harde schreeuwen en krijsen. Het geluid staat even stil en ebt daarna weer weg als de groep zich naar de Dorps straat verplaatst. De stilte houdt zo'n vijf minuten aan en daarna begint het weer op nieuw. Dit ritme herhaalt zich tot 1.00 uur, daarna is het stil omdat iedereen inmiddels wel in de kroeg zit. Tot dan De Ruyslaan ligt precies tussen het dorp en de jongerencamping. heb ik mijzelf wakker gehouden door verdwijnt weer en het wordt weer stil van lawaai op straat, een boek te lezen. Ik zou ondanks op straat. Ik val opnieuw in slaap. Een het lawaai wel in slaap kunnen vallen, half uur later word ik opnieuw wakker, IFora Se Be Vam<eulenlBetKX»nk Teiet) Maar hoe reageer je op het geluid als je hier dag in dag uit mee te maken hebt? Wordt het dan minder erg of ga je je er juist meer aan ergeren? Ik denk het laatste. 3.30 uur Om half vier. de tijd dat in de kroegen de tap sluit en de lichten aangaan, word ik wakker van de wekker. Ik heb die gezet omdat ik van lawaai niet zo snel wakker word en ik wil weten of je werkelijk lawaai op straat hoort. Op dat moment is er geklets in de straten. Een groep jongens en meisje komen kletsend voorbij. Het geluid maar niet van de wekker. Buiten op straat klinkt het kinderliedje Poessie Mauw, gezongen door een koor met een stuk of wat vrolijke damesstem men. Ik vermoed dat de groep die blij zingend naar het dorp ging, een leuke avond heeft gehad. Het liedje wordt beëindigd met een gezellige groepsuithaal die een paar seconden aanhoudt. De stilte is weer terug, ik draai me om en ben weer weg. Om 4.30 zijn de kroegen een half uur dicht. De Dorpsstraat wordt al wat leger, de mensen gaan naar huis. Tenminste dat vermoed ik, want bij ons in de straat is het erg gezellig. Opnieuw ben ik wakker geworden Een groep jongens doet een wed strijdje maar waarin kan ik niet ver staan. Nog voor het lawaai ophoudt ben ik alweer in slaap gevallen. 8.30 uur Twee keer ben ik die nacht wakker geworden, maar ik ben gelijk weer in slaap gevallen. Kortjakje, bood schappenautootjes, Poessie Mauw en kapotte fietsbellen heb ik vannacht gehoord. Als je ligt te niksen is het leuk om te horen, maar hoe kijk je hier tegenaan als je de volgende dag vroeg op moet? Niet al te vermoeid zit ik aan het ont bijt bij Jan en Dineke. Ook zij zijn die nacht een paar keer wakker gewor den. 'Maar dit was een softy hoor', verzekert Dineke me. 'Het stelde niet zo veel voor vannacht.' Sietze Vermeulen Jan en Dineke Winter hebben eigenlijk een andere naam. is van dt to one?' illem 4 OpgeT og tot' t van teren: t n Nico W 105;i 95; l 4; 8.H-"1 nn Provincie, gemeente en hoog heemraadschap zijn gestopt "et het Masterplan Water. De projecten die nog niet zijn uit- zijn bij de zogeheten Gebiedscommissie Texel onder- gebracht. Het Masterplan Water heeft ruim f jaar bestaan. De betrokken organisaties begonnen in 1999 "et de voorbereidingen om geza menlijk met diverse projecten de tferhuishouding op het eiland op ra te houden. In totaal heeft het masterplan sinds eind 2001 tot 23 rojecten geleid. Het gaat onder 'eer om de aanleg van duin en, natuurvriendelijke oevers, Mra waterbergingen en natuur ontwikkeling. Ook de aanleg van v? de nieuwe riolering in het bui- .:"é"gebied viel onder het Master- Water. De drie overheden zijn s vW arrr.ee gestopt, omdat sinds enige augis-p de zogeheten Investerings- teling Landelijk Gebied (ILG) bestaat. Daarin worden subsi- festromen van Europa, het rijk en te provincie gebundeld. Volgens !oorganisaties is het beter de nog te voeren projecten en nieuwe ^er de ILG-regeling te laten val- Texel is binnen Noord-Holland o apart ILG-gebied. De coör- :"2tie daarvan is in handen van de Gebiedscommissie die in 2002 werd opgericht. Volgens de laatste nieuwsbrief van het Masterplan Water wordt de komende jaren de nadruk gelegd op projecten om wateroverlast tegen te gaan. Door de klimaatverandering moet reke ning worden gehouden met kor tere maar hevigere regenbuien dan voorheen die plotseling de boel blank kunnen zetten. Bedoeling is dat de Gebiedscommissie via de ILG-regeling geld voor uitvoering van de projecten verwerft. Burge meester Joke Geldorp, voorzitter van de Gebiedscommissie. zegt in de nieuwsbrief de bevolking 'net als bij het Masterplan bij nieuwe plannen en de uitvoering te willen betrekken'. Vergaderingen van de Gebiedscommissie zijn openbaar en er worden nieuwsbrieven uit gegeven. Volgens Geldorp was de laatste tijd de 'schwung' voor de waterplannen minder, maar begint het enthousiasme bij de betrok ken partijen terug te keren. Binnen het samenwerkingsverband van de Waddeneilanden wordt ernaar gestreefd projecten die op het ILG-programmma van Texel staan (en soortgelijke projecten op de Friese eilanden) in aanmerking te laten komen voor geld uit het Waddenfonds. Huur sportvelden 1,1 procent omhoog De huur die de gemeente in reke ning brengt voor sportvelden, gym nastieklokalen en andere binnen- en buitensportaccommodaties gaat ingaand volgend seizoen met 1,1 procent omhoog. De huur die de verenigingen betalen dekt slechts 30 procent van de werkelijke kos ten. De rest komt voor rekening van de gemeente zelf. Maaimachine kan langer mee De tweewielige maaimachine van Gemeentewerken is officieel afge schreven en zou dus vervangen kunnen worden. Dat zou €10.000,- kosten. De mensen die ermee wer ken, hebben echter laten weten dat het ding nog in prima staat verkeert en nog een paar jaar meekan. B en w hebben daarom besloten de vervanging uit te stellen tot 2010. Dat levert een financieel voordeel van €1.600,- op. De machine is ook geschikt voor frezen, zaaien en vegen. Wachten op een ambulance lijkt soms lang te duren, maar toch is de ziekenwagen meestal (ruim) binnen de norm van vijftien minu ten na de melding ter plekke. Ook als er piketdienst wordt gedraaid en de chauffeur en verpleegkun dige oproepbaar zijn. Overdag zijn beide ambulances bemand. De eerste van 8.00 tot 20.00 uur en de tweede van 8.00 tot 16.00 uur. Bij een melding vol staat het de medewerkers om in de auto te springen en zijn ze snel ter plekke. Na genoemde tijdstip pen stapt het ambulancepersoneel over op piketdienst en wacht een eventuele oproep thuis af. In zul ke gevallen, zeker wanneer dat 's nachts gebeurt, kan het wat langer duren alvorens de ambulance ter plekke is. Ook omdat er tussen het tijdstip dat een incident wordt gemeld en het alarm van de ambu lancemedewerkers af gaat, enige tijd kan zitten en de verpleegkun dige thuis moet worden afgehaald. Desondanks is de ambulance in de meeste gevallen binnen de norm van vijftien minuten ter plekke. Uit zondering daarop zijn incidenten in de noordkop van het eiland, waar voor de ziekenauto langer onder weg is en de norm bij piketdienst wel wordt overschreden. Maar voor zover bekend heeft dit nooit fatale gevolgen gehad. Deze situatie heeft de aandacht van de veiligheidsre gio. Landelijk wordt momenteel een faalkans van vijf procent (waarin de norm voor de aanrijtijd niet wordt gehaald) acceptabel geacht. Uit de brief van huisarts Van den Bent blijkt dat de regio in het ambu lancevervoer wil investeren. Hierbij moet worden gedacht aan de situ atie dat het ambulancepersoneel in het nieuwe hulpverleningsgebouw ook 's nachts aanwezig is. Van den Bent: 'Maar het is voor ons onbe grijpelijk dat een minimale verkor ting van de aanrijtijd van de eer ste ambulance (geeft een minimale kwaliteitsverbetering) als argument wordt gebruikt om te rechtvaardi gen dat er op een ander moment eens met een ambulance beschik baar is.' Redactioneel commentaar One "dernemers kunnen zich "-hrijven voor de verkiezing de International Business *ard 2007, een prijs voor de 'ste internationale handelson- ij «rneming van Noordwest-Hol- 4. Internationaal georiënteer- bedrijven met enthousiasme, en doorzettingsvermogen "Men kans. jk winnaar krijgt een wisseltro- - en een geldbedrag dat hij vrij ^9 besteden aan publiciteit. De -bezing wordt voor het eerst piouden en is een initiatief van nemer van Koophandel Noord s-Holland in samenwerking Pnce Waterhouse Coopers, jordhollands Dagblad, MKB wrdwest-Holland en VNO NCW Wn Noordwest-Holland zijn er "bedrijven die zich bezighou den met im- en export. Het bedrijf moet gevestigd zijn in Noordwest-Holland en staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, actief bezig zijn op de buitenlandse markt en posi tieve bedrijfsresultaten boeken. Ook moet de onderneming ver nieuwend zijn op het gebied van import en/of export. Uit alle inzendingen worden vijf bedrijven genomineerd. Van hen wordt verwacht dat zij aan de hand van een presentatie voor beelden laten zien die collega's stimuleren ook op hoogstaand niveau internationaal zaken te gaan doen. Bedrijven kunnen zich inschrijven tot 1 december 2007. De uitreiking gebeurt tijdens een feestelijk evenement in april 2008. Inschrijven kan online via www.alkmaar.kvk.nl. Waar o waar gaan we uit? NL onthult elke week de tips van een party-pro. Wie nog roept dat Texel enkel een vakantieparadijs is voor de kuilgravende Duitser of kneu terige Nutella-familie heeft het mis. Texel is ons enige party-ei- land, ons Hollands Ibiza, met aankomende zaterdag als hoogtepunt. Texelaar Michael: 'Je kunt hier zeven dagen per week uit, maar zaterdag is wel echt bijzonder.' Vertel. 'Zaterdag is Island Samba, Lezers van Dag, een gratis landelijk dagblad, werd donderdag aange raden Island Samba bij paal 17 te bezoeken. Journalist Louis Bollee blijkt verbaasd te horen dat Texel meer is 'dan een hoop zand met wat dorpen', wat 'partyorganisator' Michaels Driessen beaamt. 'Texel is met ver. maar geeft je wel met een dat eilandgevoel Veel mensen komen naar Texel, feesten de hele nacht en nemen dan de eerste boot weer naar huis. Er is een hele straat met alle bars en discotheken. Voor iedereen wat.' De gemeente heeft het aantal bezwaarschriften in 2006 zien dalen naar 82 stuks, 22 min der dan in 2005. Het merendeel daarvan werd ongegrond ver klaard. De daling zat volgens het Bur gerjaarverslag 2006 met name in een kleiner aantal bezwaarschrif ten tegen handhavingbesluiten. In 2006 zag de gemeente 8 bezwaren tegen handhaving voorbij komen, in 2005 nog 25. Dat aantal kwam toen voor een groot deel voort uit de grootschalige handhaving op De Krim. De commissie Bezwaar schriften behandelde 64 van de 82 bezwaren. De overige werden voortijdig ingetrokken. Er werden 39 bezwaren ongegrond verklaard. 11 geheel of gedeeltelijk gegrond en 13 niet-ontvankelijk. Op twee gevallen na namen burgemees ter en wethouders de adviezen van de Bezwarencommissie over. De meeste bezwaren waren tegen besluiten van het college gericht. Kwesties op het gebied van bou wen vormden dikwijls het onder werp. Volgens de gemeente zijn bezwaarschriften in 2006 over het algemeen sneller behandeld. Bur gemeester en wethouders moeten uiterlijk tien weken na ontvangst een besluit nemen. Die termijn, die begint te lopen als aan alle eisen is voldaan, kan éénmalig met vier weken worden verlengd. Volgens het Burgerjaarverslag verwerkte de gemeente in 2006 6.300 brieven en ruim 86.000 telefoontjes. Met de komst van een nieuwe werkwij ze om brieven in de computer in te boeken verwacht de gemeente dat het afhandelen van brieven beter moet gaan verlopen. Over dat laat- j ste is al jaren geregeld gemopper. Het nieuwe systeem biedt meer overzicht. De gemeente ontving in 2006 34 klachten over de dienst verlening en werkwijze. 'Afgezet tegen de hoeveelheid brieven en telefoontjes valt dat wel mee.' De druk op de veiligheidsregio (Texel. Kop van Noord-Holland en West-Fries land) om de tweede Texelse ambulan ce buiten het seizoen (overdag) elders in het werkgebied efficiënter in te zet ten is groot. Onlangs heeft de ziekte kostenverzekeraar nog een aanvraag voor een extra (vijftiende) ambulance in de regio afgewezen, terwijl de vraag naar ambulancevervoer in de regio nog steeds toeneemt. Ook op Texel, waar het aantal ritten per jaar inmid dels de duizend nadert. Afgelopen zaterdag waren er bijvoorbeeld zeven alarmeringen. Het (economisch) lage rendement van de tweede ambulance op Texel, maakt het uit oogpunt van efficiëntie en kosten verleidelijk om deze overdag elders in de regio in te zetten, bijvoorbeeld voor besteld vervoer. Op zich is dat niets nieuws, want 35 jaar geleden, toen de ambu lance nog van Smidt was. werd er al gesteggeld over de tweede ambulan ce op het eiland. En ook in het recente verleden moest er strijd voor worden gevoerd. Naar verluidt is het straks de bedoeling dat de tweede ambulance buiten het seizoen 's avonds terug keert naar Texel en buiten werktijd bemand wordt op basis van piket dienst. Is dit een goede ontwikkeling? Wellicht wel voor de zorgverzekeraar en voor de rest van de veiligheidsre gio, die profijt heeft van 'onze' tweede ambulance Maar Texel lijkt daar de dupe van te worden. De permanente aanwezigheid van twee ambulances is broodnodig, zoals de dramatische onweersklap van zondag, maar ook menig verkeersongeval heeft aange toond. Want op een eiland ben je op zulke momenten op jezelf aange wezen, een verantwoording die de regio niet op de Texelse huisartsen mag afwentelen. Recht op zorg is een verworvenheid. Dus ook recht op ambulancezorg. Voor Texelaars, maar zeker ook voor onze gasten. Met de sluiting van de Medische Post maakten we al niet zo'n beste beurt en op een imago van eiland waar de ambulancezorg tekort schiet, zit Texel helemaal niet te wachten. Hopelijk zal het zover niet komen. De zorg verzekeraar moet zich goed realise ren dat wie de lusten (inkomsten uit premies) heeft, ook de lasten draagt. De ambulancezorg mag hier dan wat extra kosten, het recht erop is hier wel degelijk van kracht. Een argument dat mogelijk ook in de rechtzaal krachtig zal klinken. Want het is niet denkbeel dig dat een toekomstig slachtoffer dat zich benadeeld voelt, naar de rechter stapt. Burgemeester Geldorp kennende zal ze de Texelse belangen in het gesprek met de directeur van de veiligheidsregio op scherpe wijze onder de aandacht brengen. Een 49-jange man heeft zaterdag nadat hij had geprobeerd te voor kneuzingen aan zijn been opgelo- komen dat ze van een platte wagen pen, nadat enkele bollenkisten op zouden vallen. Ambulancepersoneel hem waren gevallen. Dat gebeurde ontfermde zich over de gewonde, op een veld aan de Pontweg. De (foto TaxtlphoKi.rO man kreeg de kisten over zich heen,

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5