Scholieren rijden €1200,- bij elkaar Wat ik zeggen wöt^ Regenbui zet via wc meubelhuis blank Nieuwe ingang Flora Ecomare 55 jaar: vernieuwd boek TEXELSE 6 COURANT Texels bier goed voor gehandicapten Tesselhuu DINSDAG 17 JULI 2007 Wat ik zeggen wou... 75 jaar SVC In het weekeinde van 22 juni kwam de familie Van Hoorn in Lauwers- oog bijeen voor een familiereünie. Natuurlijk kwam hier ook de Texelse Courant van 12 juni ter sprake, waarin het artikel over 75 jaar SVC. De familie Van Hoorn bestaat uit de kinderen van Adri (1914-1999) en Engeltje (1918-2000): Louis (1940), Trijnje (Tiny, 1943), Joop (1947) en Arie (Abe, 1948). Met echtgenoten, kinderen en kleinkinderen gaat het om 23 mensen. Adri was tot 1951 machinist van het gemaal in De Cocksdorp, in 1951 werd hij opzichter/secretaris van de polder Eierland,'tot de waterschap pen in 1970 werden samengevoegd. Toen verhuisden Adri en Engeltje naar Den Burg. Hun kinderen zijn allemaal in De Cocksdorp geboren in het huis naast de hervormde kerk. In 1951 verhuisde het gezin naar het 'polderhuis', waar nu de familie Van der Gracht woont. Adri, Engeltje en hun vier kinde ren waren lid van SVC, Adri ook als bestuurslid. Engeltje korte tijd als lid van de gymafdeling. Louis speelde bij de aspiranten en later ook nog even in het 'tweede'. En bij de toneelafdeling, die onder leiding van mevrouw Meindersma-Jorna een toneeluitvoering in De Hoop gaf. Ook Joop en Abe speelden in de aspiranten. Tiny zat bij de gymaf deling De foto bij het artikel was uit 1956 en met uit 1966. Te zien zijn op de ach terste rij Cor de Waard (bestuurslid), Tonnie Beerling, Piet Saai, Nico Bak ker, Maartie Boon, Arie van der Veen en scheidsrechter Gerrit Bakker. Op de voorste rij staan Wim van Voort huizen. Jaap van Voorthuizen, Jan de Waard, Jan Saai, Jan Bakker en Aris Eelman. De meeste namen wist zus Tiny nog. De voornamen van de gebroeders Voorthuizen werden door Aris Eelman, helemaal rechts vooraan op de foto, genoemd. Aris, die nu in Den Burg woont, was net als zijn vader Jan postbode in Eierland. Jan de Waard is een zoon van bestuurslid Cor de Waard. Jan en Nico Bakker zijn broers en zonen van Gerrit Bakker de scheidsrech ter. Piet en Jan Saai en Wim en Jaap van Voorthuizen zijn broers. De foto moet uit 1956 zijn, want Louis (1940) was een (school)jaar ouder dan de oudste jongens op de foto. Louis was van de leeftijd van Piet Jan Stolk, Sikke ten Brug, Jan Boon, Alle Roorda en Liekele van der Veen en die staan niet op deze foto, omdat ze in 1956 geen aspirant meer waren, en de jongens op de foto wel. Joop en Abe waren in 1956 nog te jong om in de aspi ranten te spelen. Het zien van de foto bracht nog wat anekdotes naar boven. Jaap (van Wiep) van der Kooi, kruidenier van de Centra, was omstreeks 1953 voorzitter van SVC. Hij was nogal gecharmeerd van Jan Piet Stolk als keeper. Daarom moest Wim Verseput, die toen al ongeveer veertig jaar was, wijken. Het gevolg was dat Verseput en zijn familie en kennissen hun bood schappen niet meer bij Jaap van Wiep deden, maar bij Freek Kikkert van de ENKABE-winkel. Naar aan leiding hiervan stapte Jaap van der Kooi op als voorzitter. Het eerste elftal speelde in de jaren vijftig in de derde (de laagste) klasse van de Noordhollandse KNVB. Het tweede team speelde in de reserves van dezelfde klasse. Tot ieders verras- Misschien bent u ze afgelopen week wel tegengekomen op de Texelse fietspaden. De 17-jarige Jasper Nol en Tim van der Kroef fietsten in een bakfiets rondjes over Texel om geld op te halen voor Indonesische straatkinde ren. Zaterdagochtend voltooiden ze de 500 kilometer waardoor ze ruim €1200,- hebben opgehaald. 'Na vijf dagen fietsen begin je het wel te merken aan je benen', vertelt Jasper in de TESO-haven, vlak voor de twee fietsers weer teruggaan naar Santpoort Noord. 'De eerste dagen had ik nergens last van, maar op dag vier begonnen mijn benen hilariteit bij het publiek. Speelde het 'tweede' volgend jaar hoger dan het 'eerste'? Het bestuur heeft daar ongetwijfeld een elegante oplossing voor bedacht. Louis van Hoorn, Peize. ons rondje om waardoor we achter de dijk uit de wind konden fietsen.' De eerste dagen ruilden de jongens pas van plek als de fietser moe was. 'Aan het eind wisselden we elk half uur, dat is precies goed. Dan kun je tenminste nog een beetje doortrap pen en gaat het uiteindelijk een stuk snellerElke avond trakteerden de jongens zichzelf op een drankje in De Koog. 'Dat was onze ontspan ning, de rest van de dag fietsten we.' 'Terugkijkend hebben we het heel leuk gehad. We hebben de dorpjes bekeken, rondgefietst en lol gehad. En vakantie is lol hebben dus dat is gelukt. We zagen dit ook echt als een vakantie.' Maar ze hebben het nu wel even gehad met het fietsen. 'Ik ben wel blij dat het klaar is, het is een mooie prestatie. 500 kilometer afleggen in vijf dagen is niet niks.' Even willen de jongens niet denken aan nog zo'n actie. 'Maar over een half jaar denken we er toch weer anders over. Dus dan misschien weer.' sing werd het tweede team in de toch wel pijn te doen. Ik ben er nu laatste uitwedstrijd kampioen. Grote wel klaar mee.' Meteen op de eerste dag kochten de jongens een notitieblok om bij te houden wat ze de hele dag deden. 'We kwamen onderweg steeds men sen tegen die ons aanmoedigden of vroegen hoeveel kilometer we al gereden hadden.' Van het lezen van tijdschriften in de bak kwam het niet: 'Er was altijd te veel te zien en te bepraten.' Jasper en Tim hebben kennis gemaakt met het Texelse weer: op de eerste dag van hun actie was er in Oudschild een waterhoos en in Oosterend een enorme hagelbui. 'Gelukkig fietsten we toen aan de andere kant van het eiland, toen we in Oosterend kwamen lagen overal die hagelstenen.' Vooral de wind zorgde voor een intensieve tocht: 'We wisten dat er veel wind zou staan, het is nu eenmaal Texel. Donderdag was de zwaarste dag, we fietsten toen op de Hoofdweg maar daar staat hele maal niets om de wind tegen te houden.' De jongens hadden al snel een systeem bedacht: 'We draaiden Jasper Nol en Tim van der Kroeft hebben in vijf dagen ri Hogs jeli Rondweg Net op het moment dat ik op vw Texel-Plaza.nl mijn volmondig W heb aangeklikt, valt het uitsteker» magazine Natuureiland Texel 6» de brievenbus. Een citaat uit blad van nationaal park Duinen Texel, Ecomare, VW. Staatsbos» heer en Natuurmonumenten steunt meteen volledig mijn meni* Geen verkeersweg door het Hc berggebied! Over het nationaal park, Texel di schrijft het blad: 'Niet alleen de dom aan soorten planten en diere- maar ook de Rust, de Ruimte het Landschap, waarvan we genieten.' Daar past dus abso.; geen drukke verkeersweg bij. Nadat ons eerst al door b en w behulp van een volgzame raad volkomen overbodig nieuw raadhu door de strot is geduwd - tegenafenal wens van de kiezers, naar wie politici zo graag luisteren (zegger ze) - is het nu kennelijk de bed» ling het Hogeberggebied onde schikt te maken aan de ecor En weer is zeker een groot van de Texelaars er vierkant teg? Hetgeen duidelijk blijkt uit de stsr- verhouding op Texel-Plaza Ten overvloede nog een citaat, k; verwijzing naar flora en fauna, na tuunwallen en bijpassende schape-, staat er: 'In het Hogeberggebied if al deze facetten van dichtbij waai nemen.' Houwen zo! Ab Peetocr z' DenBu-, cu i< :onont t luk lot in luihalfu gesta het o t-bnd'. iw adzi k a m ft tagtlJW di, di r p 'Een nieuw bedrijf met een nieuw dak en nieuwe riolering in de straat, dan denk je dat het voor elkaar is. Maar niet dus.' Toen Peter Moer beek van het gelijknamige meubel huis aan de Maricoweg vanmor-" gen zijn bedrijf binnenstapte, wist hij niet wat hij zag. Een aanzienlijk deel van de 1700 vierkante meter grote toonzaal stond onder water. 'Ik hield het dak scherp in de gaten, maar dat het water via de wc omhoog zou komen, had ik niet verwacht.' Vanmorgen werd met man en macht geprobeerd om te redden wat er te redden viel, maar het was duidelijk dat met name houten meubels, maar ook allerlei andere interieurstuk ken schade hadden opgelopen. 'Ik ben niet de enige. Ga maar eens verderop bij TCA kijken, daar staat de boel ook onder water.' Een snelle inventarisatie leert dat het onweer zondag en vooral maan dag veel schade heeft aangericht. De bliksem sloeg zondag in bij de familie Van Exel aan de Postweg en maandag bij Geert Timmer aan de Van der Sterrweg in de PH- polder. Vooral veel electronische apparatuur raakte beschadigd. Ook elders heeft het onweer de nodige schade aangericht. Onder meer net nieuw bestrate-Thijssel- aan en de Naalrand liepen onder water en de brandweer schoot te hulp aan De Zes en hotel Strand- plevier in De Koog. Bij Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora is één van de twee parkeerplaatsen bestraat. Door het groeiend aantal bezoe kers van Schipbreuk- en Jut tersmuseum Flora was het niet langer veilig om de ingang aan de Pontweg te handhaven. Vanaf zaterdag wordt de nieuwe ingang aan de Californiëweg in gebruik genomen. Ook bestraatte het museum één van de twee par keerplaatsen. Het bestraten van de parkeerplaats moest het museum uit eigen zak betalen. Beheerder Jan Uitgeest: 'We hebben een tijd heel spaarzaam geleefd. De bestrating was echt nodig want auto's reden het puin eruit. Ook konden mensen er niet goed overheen lopen door de brok ken, Je kunt natuurlijk niet hebben dat mensen hier hun enkels ver stuiken.' Loonbedrijf Nico Roeper en kraanmachinist Ronald Uitgeest namen de opdracht aan. Ze begon nen maandag en vrijdagochtend was het klaar. De parkeerplaats heeft een oppervlakte van 1600 vierkante meter. In verband met het verplaatsen van de ingang var. het museum naar de Californiëweg komt de naam van het museum op de ANWB-borden langs de Pontweg te staan. Ook aan de Californiëweg komt een bord. Jong en oud helpen in de interieurzaak van de familie Moerbeek om de schade door wateroverlast te beperken. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel, De Texelse rotaryclub heeft een nieuwe manier ontdekt om geld bijeen te brengen voor het het groepsverblijf voor zwaar gehan dicapten in De Koog: de verkoop van echt Texels bier in geschenk verpakking. Rotarians op zowel Texel als het vasteland werden daarvoor bena derd en het resultaat was bemoe digend. Het netto resultaat van de actie was €1.500,-. Voorzitter Nel Eelman van de Rotary overhan digde dit bedrag in het Tesselhuus aan de gehandicapten die daar op dat moment toevallig waren, tegelijk met enkele dozen bier voor directe consumptie. De clubleden hadden er wel de han den voor uit de mouwen gestoken. In de loods van RAB in Oudeschild waren ze een avond bezig met het vouwen van geschenkdozen, het daarin verpakken van de fi de verschillende soorten bieren verder verzendklaar maken. Dirt: teur Maurice Diks van de Tex?. Bierbrouwerij bracht voor de fles-'! geen statiegeld in rekening. door hij het project feitelijk sper- sorde met ongeveer €500,-. De foto werd gemaakt bij de sy bolische overhandiging aan derd-K stoelers Brian Kruithof en Erik Haj[| boom. In aanwezigheid van de opricht ster van Ecomare, mevrouw De Haan, is het boek Zeehond en Waddenzee overhandigd aan de Texelse aanbieders van robben- tochten. Het boek is vernieuwd ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de zeehondenop vang bij De Koog. De schrijver is opnieuw Johan Bos. Het boek werd aan de aanbieders van de robbentochten overhandigd omdat zij 'de mensen in aanraking brengen met de Waddenzee', aldus directeur Just van den Broek van Ecomare. 'Als mensen vragen hoe het met de Waddenzee en de zee honden gaat, dan zeg ik: kijk maar naar het aantal robbentochten. Er is genoeg te zien op het wad.' Bij de overhandiging was mevrouw De Haan aanwezig. Samen met haar man begon zij 55 jaar geleden de zeehondenopvang op Texel. Van den Broek: 'Dat was voor het eerst dat mensen zich bekommerden om die dieren. Daarvoor werden ze nog als monsters gezien. Door de zee honden zichtbaar te maken, zijn mensen van de dieren en de wad denzee gaan houden.' Het boek is volgens schrijver Johan Bos bijna compleet vernieuwd. 'Het enige dat nog hetzelfde is, is de geschiedenis en de biologie van de zeehond. Die veranderen niet. De rest is vrijwel helemaal vernieuwd.' Vooral de veranderingen in de Wad denzee komen nu aan de orde. 'De klimaatverandering is de grootste stoffen in de Waddenzee gek: bedreiging voor de Waddenzee op en is ook de visserij nog ste dit moment. Als het water stijgt kan een bedreiging voor het getw de waddenzee verdrinken. De zand- Het boek is volgens Bos dan i platen verdwijnen en de zeehonden een oproep aan de politiek: zullen ergens anders heen gaan. iets doen, we kunnen niet la" Ook worden nog steeds veel afval- wachten.' De Haan, oprichtster van Ecomare, bekjW (Foto SMI* VwiwcWvf"'-'" Dokter Wagemaker op Waddenhaven Het sleepmodel van de Dokter Wagemaker, dat gebruikt werd voor de bouw en het bereke nen van de stroomlijn, is aan een tweede leven begonnen als zitbank op Waddenhaven Texel. Vrijdag werd het object geplaatst. Het ruim acht meter lange model van het onderwaterschip van de nieuwste veerboot werd gebruikt voor tests om de juiste vorm te bepalen. Dat gebeurde bij het Mari tiem Research Instituut Nederland (MARIN) in Wageningen. Talloze malen werd het model door een waterbassin getrokken om onder wisselende omstandigheden de weerstand in het water en de zee waardigheid te bepalen. Het onderzoek en de bouw van het model hebben tonnen gekost, maar toen het schip was gebouwd, had het model geen waarde meer. TESO schonk het aan Waddenha ven Texel. Op de bovenverdieping van Tatenhove BV bouwde Gert Reijmerink uit Hilversum het sleep model om tot een schaalmodel van de Dokter Wagemaker, te gebrui ken op om te zitten. De 66-jarige Reijmerink komt al sinds 1962 op Texel. Hij is 30 jaar cameraman bij de AVRO geweest en heeft in die functie de hele wereld bereisd. Als hobby bouwde hij in zeven maan den zijn eigen zeilboot. Na zijn pensionering legde hij zich steeds meer toe op de interieurbouw van schepen. In zes weken tijd reali seerde hij als vrijwilliger het Wage- maker-project, dat onderhoudsvrij is en vandaalbestendig. Binnenkort zal bij het scheeps model informatie worden aange bracht over TESO. de herkomst en het gebruik van het sleepmodel en over de schepper van dit bijzon dere zitelement. ifou joo« amu»;

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6