L Winnaar heeft goede melkuitstraling' Logiesverstrekkers ingezet bij tellen van slaapplaatsen (jrocn TwartjJ'exeh in het hart Geschil rond regeling kwaliteitsverbetering Over kop na correctie Geen toestemming extra huisje texelse'Scourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12194 VRIJDAG 27 JULI 2007 [verschijnt dinsdag en vrijdag Alle logiesverstrekkers die toeristenbelasting afdragen, krijgen volgende week het verzoek aan te geven hoeveel toeristische slaapplaatsen zij hebben en hoeveel daarvan bezet zijn in de week van 30 juli tot en met 5 augustus a.s. Die oproep komt van het Toeristisch Kennisinstituut Texel ([KT), dat op deze manier duidelijkheid wil krijgen over iet momenteel beschikbare aantal 'bedden' en hoeveel daarvan ook werkelijk worden gebruikt. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg aat Naar het resultaat zal door velen nulspanning worden uitgekeken, «ant het aantal slaapplaatsen en iet feitelijke gebruik ervan is in jverse kringen al jaren onder van discussie en specula te. Volgens de officiële gemeen telijke tellingen zijn momenteel 3.500 recreatieve slaapplaat- en beschikbaar, verdeeld over totels, bungalows, campings en de andere sectoren. Volgens VW enTESO kunnen het er niet meer t,n dan 36.000, wat zou bete lenen dat men nog ruim onder et vastgestelde maximum van 6000 zit. Er zijn blijkbaar ver skillende manieren om slaap- Jaatsen te tellen. Het Toeristisch kennisinstituut wil daar meer tan weten en eventueel tot een uieow en betrouwbaar telsysteem komen. Cogens wordt geconstateerd: hoe pat het werkelijk op Texel aanwe- k aantal toensten ook mag zijn, vs dat het gros van de Texelaars graag zou zien dat de huidige Wfe verder toeneemt. Evengoed d'stwenselijk het werkelijke aantal te bepalen, om zo de recreatieve tukte meten, zodat mede aan de daarvan een nieuw of ver- fa] slaapplaatsenbeleid zou kun- worden ontwikkeld. Niemand w dan de logiesverstrekkers zelf Ben hoeveel mensen zij in hun ïcommodaties hebben. Het ligt is voor de hand het hen te vragen. Het juiste moment daarvoor is het topseizoen, dus nu. Anoniem Voor deze enquête zijn de adressen nodig van alle logiesverstrekkers. Besloten is gebruik te maken van de ongeveer duizend adressen die de gemeente gebruikt bij de inning van toeristenbelasting, omdat die het meest compleet en represen tatief zijn. Dat kan niet gezegd worden van de adressen van de Texelse Vereniging van Logiesver strekkers en Horeca en ook niet van de adresgegevens die de VW gebruikt bij haar boekingssysteem. Het gemeentelijke adressenbestand is echter niet openbaar en de afzen ders van de enquêteformulieren mogen bij de gemeente niet bekend worden, omdat ze anders zouden kunnen denken dat de enquête ook als controle wordt gebruikt. De brief met het verzoek om mee te werken gaat uit van het TKT. De gemeente verzorgt de adressering door op de blanco enveloppen adresstickers te plakken. De ingevulde formulieren kunnen anoniem worden ingeleverd bij een van de partners van het TKT of een centraal adres, dat in de brief wordt genoemd. De bij het TKT betrokken organisaties wijzen erop dat het van groot belang is dat iedereen de enquête direct invult en op de post doet. 'Dan hebben we snel een betrouwbaar antwoord op een vraag die ons al jaren bezig houdt'. Edwin Boogaard rr. n firma Witte Wezenspyk. De realisatie van een kleinschalig de, bij monde van Inge Jaspers, dat Marieke 74, dat was de naam van de koe die donderdag op de Landbouwdag in Den Hoorn tot mooiste koe werd uitgeroepen. De Twenter is afkomstig van firma Witte Wezenspyk. Een echte kam pioenskoe want het dier sleepte tevens de uierprijs in de wacht. De koeienkeuring werd voor het eerst sinds drie jaar weer gehou den. Zestig koeien deden mee. Edwin Boogaard was maar wat blij met de prijs. Hij begeleidde Marieke 74 in de ring en is werk zaam bij Wezenspyk. 'Ik zei giste ren nog, ik kan het niet beter doen dan dit. Ik heb het dier helemaal schoongemaakt en getoiletteerd voor de keuring. Ook heb ik er heel wat avonden mee gelopen. Dat het een krachtig beest was, bleek al tijdens de trainingen. 'Ik vroeg een collega of zij de koe even vast wilde houden zodat ik kon zien hoe ze liep. Nou, binnen vijf seconden was het dier weg.' De koe had al wat ervaring met zich te presenteren voor publiek. Vier jaar geleden deed ze ook al eens mee aan een demonstratie. 'Tij dens het lopen kon je merken dat ze er aan gewend was.' Als fokker bij Wezenspyk kent Boogaard de lijnen van de winnares. 'Een rib van de moeder was een beetje inge deukt. Daarom hebben we stier Roy erbij gehaald. Dit is het resul taat. De koe zit wat betreft melk productie dertien procent boven het bedrijfsgemiddelde.' Keurmeester Linda Verhoef uit Wie- ringerwerf had de zware taak uit alle koeien de mooiste aan te wijzen. Zij koos uiteindelijk voor Marieke 74. 'Deze koe had een goede melkuit straling. Ze heeft beste uiers, de juiste afmetingen, een prima condi tie en je kunt zien dat het een echte dame is.' De hele ochtend gaf ze na iedere rubriek haar commen taar. Er waren vijf rubrieken en van iedere rubriek gingen de beste drie door naar de kampioenskeuring. Ook was er een aparte uierkeuring. 'Het is belangrijk dat je alles wel overwogen doet. De koeien moe ten uiteindelijk op de juiste plaats terecht komen. Daar moet je heel veel voor oefenen. Ik was vijftien screatiepark met zes vakantie- aan de Muyweg in Zuid rand stuit op problemen bij de lemeente. Burgemeester en wet houders willen geen vrijstellings- focedure starten om de bouw zesde huisje mogelijk te «ken. Eigenaar Ries Swanink had to op basis van de 25-procentsre- »ng kwaliteitsverbetering pvraagd. tanink bezit aan de Muyweg een tó grond waarop vijf verouderde toeatieve opstallen stonden. Twee het terrein bij zijn woning en drie Peen lap grond die hij later van Ger W kocht. Voor het opknappen van to vijf verblijven kreeg hij een bouw- sgunning. Voor het zesde, nieuwe •se dat hij op basis van de regeling Vj kwaliteitsverbetenng aanvroeg, teg hij nul op het rekest. «bewoner van Zuid-Eierland uitte bij de bezwarencommissie ongenoegen over de weigering, kaartte aan dat tijdens mondelinge "''eggen met de ambtelijke organi- altijd over zes huisjes is gespro- en dat hij tijdens het zogeheten apeberaad een positief advies gekregen. Op advies van de ^sijke organisatie had hij aparte towaanvragen voor de vijf verblijven het zesde huisjes ingediend. De J^tandscommissie was eveneens met de plannen. Swanink "jeg zich af waarom het college de "pding niet wil toestaan, terwijl in «verleden op vergelijkbare kleine ^tieparken in De Cocksdorp en Oost wel de 25-procentsregeling - 'ln de nota To®"8"16 en '«create en de Structuurvisie 2020 V ook ingezet op de 25-procents- TOjg voor kleine terreinen, dus 1 zou moeten doorwerken in het Jk cS^m'n9sP|an Midden- en Zuid- wj ®iand. Er is nu geen sprake van btn beleid.' Het college weerieg- tooy, het vorig jaar herziene bestemmings plan de 25-procentsregeling niet zou bevatten. Die zit er volgens Jaspers wel in, maar geldt alleen voor terreinen met de bestemming 'verblijfsrecrea- tiefOp het terrein van Swanink rust de bestemming 'wonen', waardoor de regeling niet kan worden toegepast. De vijf bestaande recreatieve opstal len mogen er volgens het bestem mingsplan zijn, maar uitbreiding wordt niet toegestaan. Een verdere ontwik keling van recreatie en toerisme in Midden- en Zuid-Eierland wordt als 'ongewenst' beschouwd. Volgens Jaspers kunnen de genoemde parken op Oost en in De Cocksdorp niet met dat van Swanink worden vergeleken, omdat ze onder andere bestemmings plannen vallen. De gemeente is met verplicht regelingen uit het ene plan ook in een ander plan van kracht te laten zijn. Jaspers wees erop dat de 25-procentsregeling geen auto matisch recht is, maar dat het college telkens een afweging maakt als er een beroep op wordt gedaan. Swanink reageerde getergd nadat was gezegd dat er geen ambtelijke toezeggingen zouden zijn gedaan. Hij liet weten dat hij de uitkomsten van gesprek ken op papier had vastgelegd en ter bevestiging naar de gemeente had gestuurd. Hij vond het ook erg verve lend dat hem na het pnncipeberaad was gevraagd een beeldkwaliteitsplan te maken, terwijl in een volgende fase van de bouwaanvraag tegen hem werd gezegd dat dat niet nodig was. Het maken van het beeldkwaliteitsplan kostte hem vierduizend euro. 'Het geld groeit me niet op de rug.' Jasper liet weten dat dat plan wel nodig was, omdat het college daaraan toetst of een vrijstellingsprocedure kan worden gevoerd. Frans Visman, lid van de bezwarencommissie, vroeg zich af of er bij Swanink in de gesprekken geen vertrouwen was gewekt dat het zesde huisje haalbaar zou zijn. Jaspers wees Gerucht over drug 'Drankje niet onbeheerd laten' Laat het drankje dat je hebt besteld, niet onbeheerd op bar of tafel staan. Dat adviseren de gemeente en andere partijen die betrokken zijn bij het handhaven van de openbare orde in het uit gaansleven van De Koog. Aanlei ding is het gerucht (geen bewijs) dat het middel GHB in omloop is en op onbewaakte momenten in de drankjes van bezoekers wordt gedaan. GHB is een verdovende, ontspan nende en seksueel stimulerende stof. Gebruik kan leiden tot onge wild seksueel contact waarvan het slachtoffer zich achteraf weinig her innert. Vooral omdat de dosering moeilijk is, zitten er risico's aan. Wie het binnenkrijgt, kan bewuste loos raken. Voor de rest wordt niets alarmerend gemeld over de situatie in De Koog, waar het hoogseizoen nu zijn top heeft bereikt. Het aantal gewelds delicten is minder dan vorig jaar in deze tijd, wat wordt toegeschre ven aan de goede samenwerking tussen de betrokken partijen. Wel blijkt het nodig om in de woonstra- ten rond de Dorpsstraat beter en meer gericht te surveilleren. Mel dingen over verstoringen worden in elk geval serieus genomen en als het ook maar enigszins mogelijk is, wordt er direct op gereageerd door dorpswachten en politie. De afgelopen weken heeft de poli tie diverse keren proces verbaal uitgeschreven wegens baldadig heid, 'wildplassen' en het drinken van alcohol op straat. Met tevredenheid wordt door de politie teruggekeken op het eve nement Island Samba op 14 juli bij paal 17. Het is organisatorisch veel beter verlopen dan vorig jaar. Wel bleek dat het geluid enorm ver droeg en op diverse plaatsen op Texel hoorbaar was. Onderzocht wordt of het de volgende keer anders kan. Een opmerkelijke klacht had betrek king op loslopende honden, vooral in de Dorpsstraat. Volgens het gemeentelijke persbericht wordt het gesnuffel en gebanjer van de beesten -eigendom van Texelaars - door veel mensen als hinderlijk ervaren. Vaartocht naar Razende Bol De Joost Dourleinkazerne maakt tijdens de TESO-feestweek vier vaartochten naar de Razende Bol. Texelaars kunnen zich aanmelden om mee te gaan. De tochten worden gemaakt op woensdag 15, donderdag 16, maan dag 20 en dinsdag 21 augustus. De mariniers vertrekken elke dag om 17.00 uur met twee landingsvaar tuigen uit de haven van Oudeschild en keren om 21.00 uur terug. Op Een 37-jarige vrouw uit Uitgeest en twee kinderen zijn dinsdagochtend ongedeerd gebleven bij een ongeval op de Ruigendijk nabij de rotonde met de Nieuwlanderweg. Hun auto belandde op zijn kop in een grep pel, nadat de vrouw de macht over het stuur was verloren. Ze was met haar wielen in de rechterberm geko- erop dat niet het geval is. Aan ambte lijke toezeggingen kunnen volgens de jurisprudentie geen rechten kunnen worden ontleend. 'Het is uiteindelijk het college dat de besluiten neemt.' Swanink merkte op dat de nieuwe huisjes er een stuk beter uitzien dan de opstallen die er eerst waren. 'Er komen per huisje vier bedden, terwijl een vakantiehuisje op papier stan daard vijf bedden bevat. Zelfs als er een zesde zou komen, lever ik dus nog een bed terug in de pot voor de slaapplaatsen.' Oudeschilder Visserskoor Het Oudeschilder Visserskoor geeft zaterdag 28 juli het jaarlijkse zomer avondconcert op de haven van Oudeschild. Dat gebeurt tegenover café De Kombuis. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de nettenschuur van visserij coöperatie CIV. Het optreden begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. jaar toen ik voor het eerst vee ging beoordelen.' Ook door haar werk heeft ze ervaring opgedaan. Ze is inspecteur bij de Nederlandse Rundvee Stichting. Het contact met de veehouders vindt ze heel erg leuk tijdens de keuringen. 'Ik wil graag dat iedere deelnemer met een tevreden gevoel naar huis gaat. Daarom is die toelichting na iedere ronde zo belangrijk.' Ze haalt veel voldoening uit haar hobby. 'Als ik een mooie koe zie, krijg ik hele maal een glimlach op mijn gezicht. De 'kampioen en reserve-kampi oen van vandaag zie ik echt een beetje als mijn koeien. Zo zie ik ze gewoon graag.' Meer over de Landbouwdag verder in deze krant. de Razende Bol krijgen deelnemers begeleiding van een medewerker van Ecomare. Deelname is moge lijk voor Texelaars vanaf 12 jaar. In totaal kunnen 480 mensen de tocht maken. Volgens majoor Aad van Gils van de Mok is het verstandig als zij voor de terugweg droge kle ren meenemen, omdat het laatste stukje naar de Razende Bol door het water moet worden gewaad. Bij slecht weer wordt een tocht afge last. Deelname is gratis. Belangstellenden kunnen zich aan melden via een aanmeldformulier dat elders in deze krant staat. Kastanjeboom De kastanjeboom op de Stenen plaats verkeert in redelijke staat. Dat is de bevinding van de boomverzor- gingsdienst die de in kastanje eerder dit jaar heeft geïnspecteerd. Wel is vastgesteld dat de vitaliteit van de oude boom iets is achteruit gegaan. 'Maar niets om ons direct zorgen over te maken'. Pagina 5 a Alice Blom Zes uur per dag traint oud-Texelaar Alice Blom momenteel. Komend weekend speelt ze met het Neder lands" volleybalteam twee wedstrij den in Eindhoven tegen regerend Olympisch kampioen China. Inzet is de Dela Trophy. De wedstrijden zijn een voorbereiding voor de Olym pische Spelen in Peking in 2008, waarvoor het team zich hoopt te kwalificeren. Pagina 6 Ballonnenactie voor Tesselhuus Net als in voorgaande jaren organi seert de RST een ballonnenwedstrijd, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Tesselhuus, vakantiehuis voor kinderen met een spierziekte en één van de naaste buren van RST-kampeerterrein Kogerstrand. De ballonnen worden donderdag 2 augustus om 20.00 uur opgelaten. Dat gebeurt op Kogerstrand bij De Kaapsnol en op camping Loods mansduin bij Den Hoorn bij het jeugdhonk. Ballonnen kosten €1,-. Voor de eigenaren van de dne bal lonnen die de verste afstand afleg gen, zijn leuke prijzen te verdienen. Oranjefonds steunt verbouw Bijenkorf Het Oranjefonds verleent een sub sidie van €25.000,- voor de reno vatie en uitbreiding van dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Tot vreugde van de dorpscommissie. Volgens bestuurslid Ruud Tim mer is realisatie van de plan nen hierdoor 'een stap dichterbij gekomen'. De dorpscommissie wil het dorpshuis uitbreiden met een medische ruimte en een vergaderzaal. Obk moeten de dorpskamer en de keuken worden vergroot. Bedoeling is ook dat er een verbinding komt tussen de dorps kamer en de sportzaal. De renovatie betreft het vernieuwen van de toilet groepen, opknappen en isoleren van het 35 jaar oude platte dak en het verstevigen van de betonnen vloer van het dorpshuis. Het Oranjefonds is het grootste fonds op sociaal gebied en besteedt jaarlijks ruim €20 miljoen aan maatschappelijke organisaties in Nederland, Aruba en de Nederland se Antillen. Door deze bijdragen wil het fonds meer betrokkenheid in de samenleving stimuleren en ervoor zor gen dat mensen een nieuwe plek in de maatschappij vinden. Het Oranjefonds wordt zelf gesteund door de Nationale Postcode Loterij en de Lotto. men. Bij de stuurcorrectie schoot ze naar de andere kant van de weg en sloeg over de kop. De auto raakte zwaar beschadigd. Personeel van de ambulance ontfermde zich over de drie inzittenden. Zij werden met een politieauto naar hun vakantie verblijf teruggebracht. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ^UUOOnHUYS TEXELTO£RIStfnl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1