f%-1 "Z~ Cf roen ^wartr jexels in het hartL, Halsbrekend Kaal en Haar op Horizontour Geldorp dreigt met vervolging Standaart Texel in trek bij dagtoerist Eigenaar blust brand bij strandpaviljoen weede leven Molengat aan westkant van Italië RANT v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg (GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12199 DINSDAG 14 AUGUSTUS 2007 hoedanigheid als voorzit- de NV Luchtvaartterrein eeft burgemeester Geldorp Piet tandaart gedreigd met straf- ichtelijke vervolging. Volgens heeft Standaart rondverteld at zijn vliegtuig is gesaboteerd de hangar van het vliegveld, tandaart ontkent dit te hebben ezegd, maar Geldorp eist dat jdeluchtvaartpolitie inschakelt. Is uit onderzoek blijkt dat er isn sabotage heeft plaatsge- enden, is volgens Geldorp spra- van smaad. e s een publiek geheim dat het botert tussen de burgemeester de fractievoorzitter van Texels ■ang. Niet in de politieke arena, psar ook niet op het vliegveld, indaart als gebruiker, Geldorp als corzitter van de NV Luchtvaartter- in. Toen Standaart ten tijde van -oorlog de zijde van de Mie Rienks koos, werd hem dat ear eigen zeggen niet in dank Ijenomen. 'Ze dreigde me eens :een vergadering met de gebrui st van het vliegveld te zetten, rdat ik daar volgens haar niets z te zoeken. Maar dat kon ze niet rdat ik daar zat als eigenaar van bi vliegtuig en adviseur van het tótvaartmuseum.' De spannin- giliepen verder op. 'Die jongens bi BSU zeiden dat ze me wel sjóen krijgen. Als er wat mis zou 2i. zouden ze mij verantwoorde- istellen. Dat wilde ik niet hebben ■•oen heb ik twee jaar met met gevlogen.' Toen Standaart e commotie was gesust zijn l ïtuig weer uit de hangar reed en cczaterdag 16 juni een tochtje naar id wilde maken, kreeg hij ter van Witmarsum motorpech ikte hij in een weiland een fcodlanding. 'Toen is alles onder zocht wat tot die motorstoring heeft kunnen leiden. Ook de brandstof. Dan moet je ook onderzoeken of er dingen zijn toegevoegd. Dat bleek niet het geval. Uit het onderzoek bleek dat technisch alles in orde was en dat ook de brandstof goed was. Het woord sabotage heb ik nooit gebruikt. Als anderen daar zelf conclusies uit trekken, is dat voor hun rekening.' Volgens hem speelt ook mee dat hij op de och tend van de vliegshow tegen zijn zin niet het vliegveld op mocht. 'Ik heb toen gesteld dat ik met het oog op het onderzoek zelf toezicht op mijn vliegtuig wilde houden.' Maar Geldorp heeft andere informatie. 'Van verschillende kanten hoor ik dat uw vliegtuig in de hangar op ons vliegveld zou zijn gesaboteerd.' Ze schermt met getuigen die in de rechtzaal willen bevestigen dat Standaart dit heeft rondverteld. Standaart: 'Ik ben erg benieuwd wie wat onder ede gaat verklaren.' Gel dorp: 'U zult begrijpen dat dergelijke aantijgingen, met name in de lucht vaart, door mij niet zo maar terzijde kunnen worden gelegd.' Wegens de ernst eist ze dat Standaart de lucht- vaartpolitie inschakelt voor onder zoek. Als hij dat niet binnen veertien dagen doet, zal ze de luchtvaartpo- litie zelf inschakelen. Als uit onder zoek blijkt dat er geen sprake van sabotage is, zal ze aangifte doen wegens smaad. Standaart noemt de brief van de burgemeester onge past. 'En ik ben van mening dat u zonder hoor en wederhoor voorba rige conclusies trekt. Het is voor mij onbegrijpelijk dat de burgemeester van Texel in haar nevenfunctie hier toe overgaat. In zijn algemeenheid begint u mij, als burgemeester met al uw nevenfuncties, aardig te ver velen en alleen excuses zullen hier niet toereikend zijn.' Koninklijke TESO lïSOmag zich vanaf morgen een hninklijke veerdienst noemen. Koningin Beatrix verleent de jubi lerende veerdienst het recht het predikaat 'Koninklijk' te voeren. doet dat op verzoek van de ^eente. Burgemeester Joke Gel- nop maakt de toekenning woens dag officieel bekend tijdens de opening van de TESO-feestweek in Oudeschild. In Nederland zijn ongeveer 550 bedrijven, instellingen en verenigin gen die zich Koninklijk mogen noe men. De koningin verleent het pre dikaat als een organisatie een zeer belangrijke plaats in het vakgebied inneemt, landelijk van betekenis is of tenminste 100 jaar bestaat. Brand Krimbos snel geblust De brandweer heeft zaterdagoch tend een brandje in het Krimbos geblust. Ongeveer dertig vierkan te meter vegetatie werd aange tast. 'We hadden het geluk dat het loofbe- planting was en geen heide', aldus brandweercommandant Dick Jon- geneel. De brand, pal naast de weg, werd 's ochtends ontdekt door een fietser. Die waarschuwde het res taurant van de Sluftervallei, waarna medewerkers van Landal met vuur- zwepen op pad gingen. De brand weer van De Cocksdorp bluste het vuur definitief met twee hogedruk- stralen. De eveneens gealarmeerde brandweer in Den Burg hoefde niet uit te rukken. Dorp tegen dorp Elke Texelaar vind zijn of haar dorp natuurlijk het beste van het eiland. Elk dorp heeft dan ook zo zijn eigen char me. Vrijdag mogen alle dorpen op het TESO-feest in Oudeschild bewijzen het leukste te zijn. Elk dorp heeft een tent tot zijn beschikking om aan de hand van toneel, muziek, natuur en bedrijven te laten zien wat het in huis heeft. Maar waarom is elk dorp het leukste van Texel? Pagina 2 m Eerste dagheffing Kritiek op zijn plan voor het instellen van eerste-dagheffing heeft wet houder Rikus Kieft uitgedaagd tot het schrijven van een ingezonden brief. 'Het zou jammer zijn deze inkomstenbron voor het Meerjarig Toeristische Investeringsfonds niet te benutten. Ik reken er op dat de toeristische sector de steun die ze voor het Fonds en voor de eerste- dagheffing in de werkbijeenkomsten heeft uitgesproken, ook nu gestand doet. Texel heeft de komende jaren voortdurende kwaliteitsverbetering en vernieuwing nodig om de toe ristische aantrekkelijkheid voor het hele eiland op peil te houden.' Pagina 6 TX1 Klasina-J Er klinken wel eens sombere gelui den over de visserij, maar daarvan was bij de feestelijke ingebruik name van de nieuwe TX1 zaterdag niets te merken. Pagina 7 TEXEITOERISVhl Vu) 'J J iiUijüaiüJ Dagjesmensen wisten het eiland eind van de zaterdag ontstonden op afgelopen weekend met het mooie de veerhaven bij 't Horntje wacht- weer goed te vinden. In de loop rijen met fietsers en voetgangers die van de ochtend was het druk op huiswaarts keerden, de tochten naar het eiland. Aan het ifok Jeroen v»r Hanum/eoewöaM tb»» Advertenties voor de Vakantiekrant van 24 augustus kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 16 augustus a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 Voedselbank zoekt kandidaat tv-quiz De Texelse voedselbank Broodno dig is op zoek naar een kandi daat voor de nieuwe televisiequiz PlaceMatch. Het programma wordt geproduceerd door Endemol en op zeven regionale televisiezenders uit gezonden, waaronder RTV Noord- Holland. In de quiz strijden kandi daten uit de zeven regio's tegen elkaar om een bedrag voor een goed doel te winnen. De vragen gaan over de eigen, maar ook over de andere regio's. Brigida van Lies hout werd zaterdag gebeld door het programma. 'Het is kort dag want de opnames zijn vrijdag en zaterdag in de Endemol studio's in Aalsmeer. Toch hoop ik dat er iemand is die mee wil doen want we kunnen het geld goed gebruiken.' Geïnteres seerden kunnen zich aanmelden bij Van Lieshout: 320231. Het pro gramma wordt vanaf 3 september van maandag tot en met zaterdag uitgezonden gaande en afslaande verkeer met belijning en geleidedrempels van elkaar worden gescheiden. De rotonde wordt in twee fasen aangelegd. Van 3 september tot 28 oktober wordt aan het eerste deel gewerkt, van 29 oktober tot eind november wordt het tweede deel aangelegd. Verkeer van en naar de boot hoeft geen omleiding te volgen. De provincie past de situ atie aan om de verkeersveiligheid te verbeteren. Voor fietsers worden nieuwe paden en een nieuwe over steekplaats aangelegd. Kaal en Haar spelen met de zwaartekracht tijdens de Horizontour in het Halsbrekende toeren werden maandagmiddag uitgehaald in het centrum van Den Burg. Het acro- batenduo Kaal en Haar traden op voor het toegestroomde publiek, waarvan sommigen tot hun grote schrik mee moesten doen aan een act. Kaal en Haar zijn deel van het reizende muziek- en the aterevenement Horizontoer, dat deze week de vier grootste wad deneilanden langszeilt. Het duo, dat zich op mini-brommers door Den Burg verplaatste, kreeg het publiek in vervoering door acts waar veel spierkracht voor nodig was. Langzaam en sierlijk werden mensen uit het publiek zonder pro bleem de lucht in gehesen, 's Mid dags stond Den Burg in het teken van straattheater. Naast het acro- batenduo was er ook een poppen kast, steltenlopers en toneelspelers tussen het publiek en muziek, 's Avonds waren er live optredens in verschillende cafés. Hemelwaterafvoer in Ankerstraat De Ankerstraat in Oosterend krijgt dit najaar een aparte regenwater afvoer. Het water loopt nu nog door het riool waarmee ook het afvalwater wordt afgevoerd, wat bij hevige regenval tot problemen leidt. Bij gescheiden afvoer gaat alleen het afvalwater naar de rioolzuive ring. Het regenwater gaat naar de dichtstbijzijnde poldersloot. Omdat dit beter is voor het milieu en voor de werking van de zuiveringsin stallatie wordt de laatste jaren het Volgens woordvoerder Jan Boon is het frustrerend dat ook de rest is weggehaald. 'Je kunt helaas niet 24 uur per dag bewaking op het dak zetten.' De verdwenen leiding wordt, net als de eerder ontvreemde leiding, vervangen door een alumi nium variant. Volgens de leverancier is dat ook voldoende bestendig tegen de zoute omgeving. gemengde rioolstelsel steeds meer vervangen door gescheiden stel sels. Dit gebeurt telkens als een riool aan vernieuwing toe is. In de Ankerstraat gebeurt het wat eerder omdat deze aan herbestrating toe is. De weg hoeft dan maar een keer te worden opgebroken en dichtge maakt. Voorbereidingen rotonde gestart De provincie is gisteren begon nen met de voorbereidende werk zaamheden voor de aanleg van een rotonde op de kruising van de Ravelijnweg met de N250 in Den Helder. Verkeer van en naar de boot ondervindt deze week nog geen hinder. Vanaf maandag 20 augustus moet rekening worden gehouden met enige vertraging, omdat de rijbaan in beide richtingen wordt versmald. Op de kruising komt een zogeheten turbo-rotonde- Dat is een plein met twee rijstroken waarbij het door- Bij strandpaviljoen De Strand- hut bij paal 20 heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag korte tijd brand gewoed. Eigenaresse Thera Vonk was er net op tijd bij om het te blussen. 'Er is geen schade, maar ik had er niet aan moeten denken wat er was gebeurd als ik niet was gaan kijken.' Het was al een paar nachten onrus tig bij De Strandhut. Vonk: 'Er zaten telkens mensen op ons terras. Vrij dag besloot ik mijn wekker op vier uur te zetten om naar het strand te gaan en met die mensen te pra ten. Toen ik aankwam, zag ik de vlammen. Ik heb direct de politie gebeld en met de tuinslang het vuur geblust.' Het hooi bij het paviljoen had vlam gevat en het vuur kwam bijna tegen de windschermen aan. Volgens politievoorlichter Kees Tak ken is er de afgelopen week meer vandalisme geweest bij paal 20. 'Er zijn één of twee strandhuisjes open gebroken en er is een ruit kapot. We kennen de problematiek, deze is van allen tijden. We houden een oogje in het zeil. 's Nachts mag er in een straal van tien meter nie mand bij gebouwen op het strand, zoals strandpaviljoens, komen. Eén keer per nacht controleert de politie. Maar het eiland is groot en er is nog meer te doen.' De exploitanten heb ben volgens Takken ook een eigen verantwoordelijkheid. 'Vorig jaar betaalden de exploitanten nog mee aan de bewaking van het strand door dorpswachten, maar daar zijn ze mee gestopt. Het blijft natuurlijk te gek voor woorden dat dit soort dingen gebeuren.' Nieuwe diefstal koper van NIOZ Het NIOZ is opnieuw bezocht door koperdieven. Nadat twee weken geleden al zo'n vijfhonderd meter bliksemafleiding werd gestolen, is nu ook de rest van de koperen leiding van het dak gehaald. De diefstal werd zaterdagochtend door een van de beheerders ontdekt. ^tooot Molengat vertrekt bin- afzienbare tijd naar Italië, «minste als de koper op tijd procent van de koopprijs "smaakt aan TESO. Tot dat "ment houdt TESO de naam "n het bedrijf en de bestemming veerboot nog even geheim, «ar dat het een eiland ergens werwege de westkant van Italië wil directeur Rob Wortel wel ML de bedongen prijs van een 3 biljoen euro boven de schroot- '=£'de is Wortel niet ontevreden, gaande van 38.000 ton moet die zijn te berekenen. 'Het is pwiijk altijd leuk als zo'n schip %is een dienstverlening gaat ■jjft' Wellicht net zo aardig is dat verlost raakt van een aan zienlijke onkostenpost. 'Een schip dat stil ligt, gaat achteruit. Het aan de gang houden vergt onderhoud. Bovendien moet het schip in de verzekering.' TESO probeerde het schip aanvan kelijk op eigen kracht te verkopen, maar toen dit niet tot een con creet bod leidde, is een makelaar in de arm genomen. Er meldden zich meerdere geïnteresseerden, onder wie de Italiaanse rederij. De eerste gesprekken met dit bedrijf dateren van september vorig jaar. Alvorens de Molengat wordt overgedragen, zal TESO nog enige werkzaamhe den aan het schip moeten verrichte. Zo moet één ballasttank worden gerepareerd en zal TESO zorgen dat het voldoet aan de klasse die is afgesproken. (Foto Ton Zsge/s)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1