Welk dorp is het leukst? Digitaal dek laden op vernieuwde expositie I Nieuwe films belichten TESO oPIENie TEXELSE 2 COURANT NK parachutespringen Yam yam... honderd recepten met echt Texels lam Agenda Geslaagd 1st «j, - teso 1 DAGELIJKS TEXELS NIEUWS i www.texelsecourant.nl DINSDAG 14 AUGUSTUS 2007 Een 100 jaar oud welkomstlied voor De Dageraad, een opstelspel om de boot te laden en nieuwe films om de beleving van TESO te belichten. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft in aanloop naar de viering van het 100-jarig bestaan van de veer dienst de TESO-expositie in een nieuw jasje gestoken. Alleen rondlopen en kijken is er op de vernieuwde tentoonstelling met meer bij. Een van de aandachttrekkers is het nieuwe TESO-opstelspel, waarbij bezoekers op een beeldscherm het dek met auto's kunnen volladen. De kunst is het gewicht zo te verdelen dat de boot stabiel blijft. Bovenin in het scherm wordt de gewichtsverde ling bijgehouden. Dé attractie moet een vaarsimulator worden waarbij bezoekers zittend in een stoel en met de hand aan een stuurstick zelf de Dokter Wagemaker van Den Helder naar Texel varen. 'Dat wordt de oude simulator van TESO', vertelt Maarten Roeper van het Maritiem en Jutters Museum, 'maar-die laat nog even op zich wachten, omdat hij moet worden aangepast. Bedoeling is dat je hier straks in vijf minuten van Den Helder'naar Texel kunt varen.' In 2004 was het overigens nog een 1 aprilgrap in de Texelse Courant dat de simulator naar het museum zou gaan. De nostalgie komt tot leven met een welkomstlied dat op 4 augustus 1908 bij de intocht van De Dage raad, TESO's eerste eigen schip, op de haven werd gezongen. Het museum heeft het opnieuw laten inzingen en aan de collectie toege voegd. Ook nieuw is een historische houten postkist die de familie Mets heeft gedoneerd. Het postvervoer was vroeger één van de meest lucra tieve taken van TESO. De veerdienst kreeg het in 1909 in handen, nadat Alkmaar Packet van de familie Bos man definitief het bijltje erbij neer had gelegd. Films Twee nieuwe films moeten de bezoe kers een impressie geven van TESO door de jaren heen. In de films (een is klaar, de ander is in wording) vertel len medewerkers en oud-medewer kers over hun belevenissen. Zo ver halen voormalig buffetmedewerkers Will Zoer en Elly Kortenhoeven hoe ze in de jaren vijftig en zestig tussen de gasten liepen met in de ene hand een koffiekan en de andere een blik koeken. Omdat de overtocht nog driekwartier duurde, nam iedereen koffie. Het betalen kwam fater wel. Kapitein Sietse Broersma vertelt hoe hij varend op de tweede Dageraad volop contact had met reizigers, in Oudeschild hielp met laden en los sen en hoe dat door de komst van de grotere boten allemaal veranderde. Ook kaartjescontroleur Wim de Boer, machinist Jaap Bakker, matroos Dirk Kuiter, kapitein Alfred Schaatsen- berg en buschauffeurs Veronica van Boven-Logman en Huub van Boven komen aan het woord. De films, waarvan de eerste het tijdperk 1907- 1962 en de tweede de periode tot 2007 beslaat, zijn gemaakt door Bert Koning, Maarten Roeper en Patrick Piersma. De eerste werd gisteren aan de geïnterviewden gepresen teerd. Vanaf oktober zijn DVD-ver sies te koop. Belangstellenden kun nen er alvast op voorintekenen bij het museum en bij een stand van het museum op de TESO-markt van maandag 20 augustus. Bezoekers die zich geroepen voelen een toekomstbeeld van TESO te schetsen, kunnen hun ideeën kwijt op een groot krijtbord. Roeper: 'Daar kunnen we als er heel bijzondere dingen op staan foto's van maken, zodat de ideeën bewaard blijven.' Het Maritiem en Jutters Museum ontwikkelde de TESO-tentoonstel- ling nadat de Schulpengat in gebruik werd genomen. De schaalmodellen van diverse TESO-schepen blijven deel uitmaken van de vernieuwde expositie. Tragedie op Texel Willem Boot, schrijver van het boek over TESO dat morgen wordt gepre senteerd en die eerder het boek Texelstoom over TESO schreef, heeft geen enkele aanwijzing dat de bootdienst tijdens de Tweede Wereldoorlog niet aan de goede kant stond. Dit naar aanleiding van de ingezonden brief onder het kopje Tragedie op Texel. 'De veerdiensten stonden toen onder toezicht van de bezetters. Als niet op de afgespro ken tijd werd gevaren, dan had dat ernstige gevolgen voor de kapitein. Die kon tegen de muur worden gezet. Daar zijn wel voorbeelden van.' Overigens gaat Boot in zijn boek niet heel diep in op de oor logsjaren. 'Dat gezeur over goed en fout moet maar eens af zijn.' Ondanks de vermelding van de straatnaam (Waalderstraat) achter de naam van Kees Dros (om ver warring te voorkomen), blijkt een aantal Texelaars toch te denken dat zijn naamgenoot en president-com missaris van TESO de schrijver is van de ingezonden brief, Maar Kees Dros van TESO, woonachtig in de Weverstraat, heeft niets met deze brief te maken. TESO bij VARA VARA Ontbijtradio zendt woensdag 15 augustus een reportage over 100 jaar TESO uit. Het programma is tussen 6.00 en 9.00 uur te beluis teren via Radio 2. Het accent ligt op het historische aspect van TESO; hiervoor wordt gesproken met Jaap Bakker uit Oudeschild. Bank en bak Dat heerlijke zomerweer de laat ste twee weken. Ik was niet van de fiets te slaan. Weggetje hier, paadje daar, bankje zus, bankje zo. Thermoskannetje mee, brood je mee. Het begon echt op genie ten te lijken. Ik voelde me boven dien zo ontstellend milieubewust. Dicht naast bijna ieder bankje stond namelijk een prullenbak, dus er was geen enkele noodzaak mijn afval in de vrije natuur van me af te smijten. Veel voorgangers hadden ook redelijk zorgvuldig gebruik gemaakt van de afvalbak. Zag en rook ik. Dat laatste bedierf na korte tijd mijn zitgenot. Getsie, wat een stank kwam er uit die bak. Hoe meer ik er op lette, hoe erger het werd. De doordringende geur overheerste die van het walstro en andere kruiden. Wespen ble ken er wel dol op te zijn, zodat ik ruim gezelschap had en bij iedere hap mijn broodje moest controle ren op een niet vegetarische hap. Waarom die innige combinatie van bank en bak? Ik begon mij in alle ernst af te vragen of degenen die bankjes en prullenbakken plaats ten, of daartoe opdracht gaven, zelf bankjeszitters zijn. Gezien het resultaat vermoedde ik dat op deze missies autorijders waren losgelaten. Lieden, niet gewend kleine afstanden per benenwagen te overbruggen. Waarschijnlijk wel goedwillend, maar onbekend met het fenomeen lopen en daarom ongeschikt voorbank-en bakplaat- smg. Deze wereld, waarin niets meer zonder begeleiding kan, en gezien bovengenoemde droevige resultaten terecht, heeft dringend behoefte aan een brochure waarin diep wordt ingegaan op de fysie ke en psychische aspecten van een te innig geplaatste bankbak- combmatie. Mocht er ergens nog een potje over zijn, dan is onder tekende bereid zich met kennis van zaken over deze materie te buigen. Pien Verberg Vliegveld Texel is komend week end het toneel van het NK para chutespringen. Organisator Para centrum Texel heeft zeventien parateams gestrikt die van vrij dag tot en met maandag om de hoogste eer strijden. Grootste onderdeel is het viermans formatiespringen. waarbij vijftien teams uit heel Nederland figuren boven het vliegveld vormen. 'Ze hebben er heel hard op getraind', vertelt Jan Boyen Rienks. Specta culair is ook het formatiespringen, waarbij zes para's de uitdaging aan gaan om zo dicht mogelijk bij een doel op het vliegveld te landen. Daarnaast demonstreert een team het zogeheten free flying, een vorm van driedimensionaal springen. Hierbij suizen de para's in staande, zittende en andere posities naar beneden. Donderdagavond bespre ken de teamcaptains de finesses, waarna vrijdagmorgen vanaf 9.00 uur (zondag vanaf 10.00 uur) tot zondagavond met een uitloop naar maandag onafgebroken zal worden gesprongen. Omdat de formaties vanaf de grond moeilijk zijn waar te nemen, wordt in het vliegveldres taurant een groot scherm neergezet waarbij toeschouwers over de hoof den van de jury de huzarenstukjes van dichtbij kunnen bekijken. Niet live, maar wel zodra de para's bene den zijn. Om de springers naar 4,5 kilometer hoogte te vervoeren, zet het paracentrum drie toestellen in. Althoff blijft week langer Niet minder dan 100 recepten waarin Texels lamsvlees is ver werkt zijn te vinden in het 60 pagi na's tellend kookboek dat zondag middag tijdens de Lamsvleesdag in Oudeschild wordt gepresenteerd. Het is geschreven door Maria de Graaf uit De Koog die de verschil lende gerechten in de loop der jaren bedacht en ontwikkelde. In het boek staan de recepten op een rijtje, voorzien van soms opmerkelijke namen als waedsoep, dronken bief stukjes, Texelvink. zwesser stoofscho tel en Texelse ballen. De recepten zijn allemaal meer dan eens beproefd en geproefd door vrienden en kennis sen met culinaire belangstelling en volgens de schrijfster zijn die alle maal nog in leven en enthousiast. Ze legt uit dat kokkerellen een hobby is die in haar genen is verankerd en geslachten lang via de vrouwelijke lijn is doorgegeven. Haar oergrootvader had een herberg in Leiden die zo vermaard was om het eten dat daar werd geserveerd, dat de prinsen van Oranje er graag kwamen schransen. Yamyamyam, lekker Texels lam is een eenvoudig maar fleurig boekje in ring band geworden, grotendeels in eigen beheer gemaakt en geïllustreerd met 23 foto's. In afwijking van wat in kookboeken gebruikelijk is, zijn die plaatjes niet gemaakt van de gerech ten, maar van Texelse landschappen, vooral met schapen en dartelende lammetjes. Voor sommigen zal dat even slikken zijn, maar de schrijfster houdt niet van vals sentiment. Haar boek maakt honderdvoudig duidelijk dat die 'lieve lammetjes' er in de eer ste plaats zijn om geconsumeerd te worden, al mag het feit dat Texelse lammeren onder zeer diervriende lijke wijze worden gehouden best nog wat meer onder de aandacht van het publiek worden gebracht. De foto's worden door de schrijfster bescheiden 'kiekjes' genoemd, wat verwijst naar de Leidse fotograaf J.D. Kiek die ooit haar culinair getalen teerde oergrootouders portretteerde. Tussendoor doet de lezer ook nog wat algemene Texelkennis op: gre pen uit de historie van het eiland, een beschrijving van de dorpen en diverse weetjes en anekdotes. Een enkele keer ging de schrijfster of de eindredactie in de fout door foto's van de schapenfokdag van het onder schrift 'lammerenmarkt' te voorzien en door speenkruid met dotterbloe men te verwarren, maar voor de rest is het boek best te pruimen en kan het een prominente rol spelen bij de recentelijk gestarte campagne om de belangstelling voor echt Texels lams vlees aan te wakkeren. Het boek is op de presentatiedag in Oudeschiid te koop voor €17,95. Daarna ligt het voor €19,95 bij Het Open Boek in Den Burg, Slagerij Goënga in Den Hoorn. Keurslager Dros in Den Burg en vleesboerderij Hoogvliet aan de Nieuwlanderweg. De foto op de omslag van 'Yamyamyam, lekker Texels lam' tc op de dijk bij De Cocksdorp. if schapen en lammeren De Diabetes Risicotest u ma vertuogd nsico loopt om diabetes te Krijgen Want u verkleinen. Haal de Oiabetes Risicotest met centimeter bij de apotheek Of test uw risico op. www kljkopdlabetes.nl ^"Pdiabetes.nK Elke Texelaar vind zijn of haar dorp natuurlijk het beste van het eiland. Elk dorp heeft dan ook zo zijn eigen charme. Vrijdag mogen alle dorpen op het TESO-feest in Oude schild bewijzen het leukste te zijn. Elk dorp heeft een tent tot zijn beschikking om aan de hand van toneel, muziek, natuur en bedrijven te laten zien wat het in huis heeft. Maar waarom is elk dorp het leuk ste van Texel? 'In De Cocksdorp vindt je van alles wat en daarom is het het leukste dorp', meent Tom Steenvoorden. Samen met zijn dorpsgenoten organi seert hij de bijdrage van Texels noor delijkste dorp. 'Ik woon hier nog maar een jaar, maar na 27 jaar op Texel op vakantie te komen, vond ik het hier toch het leukst. In de noordkop is veel natuur, gezelligheid en het strand is niet druk en dichtbij.' De Cocksdorp zal de unieke status als noordelijkste dorp kracht bij zetten door foto's te laten zien van hoe het dorp er vroeger uitzag en hoe het dorp er nu uit ziet. Verder zijn er foto's en een maquette van de Sluftervallei en foto's van De Krim. 'De grote parken zijn belang rijk voor ons dorp.' Verder heeft de KNRM een bijdrage geleverd, zijn er producten van locale agrariërs en is de locale kruidenbitter Dorperdrupje te proeven Over De Koog wordt door ande re Texelaars nog wel eens lacherig gedaan, maar dat neemt met weg dat ook Kogers denken in het leukste dorp te wonen. 'Wij zijn de enige badplaats van het eiland en dat is genoeg om het leukste dorp te zijn.', vertelt Bart Bos, organisator van de Koger bijdrage. 'Het maakt ons uniek op Texel.' Deze unieke status zal aan de hand van foto's van vroeger en nu getoond worden. De dorpscom missie werkt hiervoor samen met de ondernemersvereniging. 'Den Hoorn is het leukste dorp omdat het haar authenticiteit nog heeft bewaard', vindt Marie Louise Wies man. 'Er heerst een gezellige rust in het hoogseizoen, maar we zijn geen levenloos dorp. En we hebben een prachtige omgeving.' Den Hoorn gaat de verbondenheid met de loodsen gebruiken om te bewijzen dat het het leukst van Texel zijn. 'Loodsen door een wandelend landschap is ons thema.' Met foto's van een ver anderend Den Hoorn en een veran derende natuur laat het dorp zien hoe het landschap 'wandelt'. 'Ook zijn er oude kaarten en miniatuur loodshuis- jes te zien.' De Waal is Texels kleinste dorp maar mag zeker niet vergeten worden. 'Wij zijn het leukste dorp door de saam horigheid', vindt Wim Piet Eelman. 'ledereen kent en spreekt elkaar, de lijnen zijn nog kort.' Het is ook een gezellig dorp. 'We hebben op z'n tijd een feestje en de contacten dan maakt het leuk. En het is natuurlijk ook gewoon een mooi dorp.' De Waal heeft het Cultuurhistorisch Museum Texel gevraagd een opstelling te maken. 'Het Wagenmuseum hoort echt bij het dorp. Zij gaan iets vertel len over landbouw op Texel.' Ook komen er foto's van De Waal te han gen en mogelijk doet Hotel Rebecca ook iets. Oosterend is een rustig dorp, maar kent veel evenementen. 'Oosterend is het leukste dorp omdat we leuke markten en evenementen hebben', meent Cor Bremer. 'We hebben de Circus Althoff blijft een week lan ger in De Koog. De gemeente heeft daarvoor vrijdagochtend toestemming gegeven. Het circus had aanvankelijk tot afge lopen zondag zullen blijven, maar door de uitbraak van MKZ in Enge land konden de dieren niet zonder meer worden vervoerd. Na een paar dagen onduidelijkheid bleek vrijdag ochtend dat alle dieren op de kame len na zouden mogen reizen. Voor Althoff was het geen doen de zeven kamelen, één van de hoofdacts, op het eiland achter te laten. De gemeente gaf daarop toestem ming tot en met zondag 18 augus tus te blijven. 'Dat geeft in ieder geval een beetje lucht na een paar dagen stress', aldus woordvoer der Theo Hemelaar. 'We zijn de gemeente daar erg dankbaar voor.' Het is nog een vraag of de kamelen volgende week weer wel mogen worden vervoerd. Zowel in Enge land als in Nederland heeft zich de laatste dagen door het uitblijven van nieuwe uitbraken al wel een ver soepeling van het vervoersverbod voorgedaan. Circus Althoff geeft tot en met zon dag extra voorstellingen. Tot en met zaterdag beginnen die om 15.00 en 20.00 uur en op zondag om 14.00 uur. Hemelaar: 'Het is een geluk bij een ongeluk dat we op Texel staan, omdat hier elke week nieuwe toeris ten komen.' Bianca van den Berg (36) uit Den Burg is cum laude geslaagd voor de opleiding SPW-4. Ook haar stages rondde zij naar tevredenheid af. Zij gaat nu werken als pedagogisch medewerker bij een medisch kin derhuis. Een uitgebreide agenda staat ook in de gratis Vakantiekrant, die iedere vrijdag verschijnt, en op de website www.texelsecourant.nl Dinsdag 14 augustus: In de doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van Arnaud Rosdorff (piano) en James McLaren (cello). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien de volgende films: Harry Potter 5 (10.45, 18.30, 21.30 uur); Ratatouille (11.00, 13.30, 16.00 uur); Shrek de Derde (14.00 uur); Zoop in Zuid-Amerika (16.15 uur); 12.08 East of Bucharest (19.30 uur); Fantastic Four (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Die Hard 4.0 (23.00 uur) Woensdag 15 augustus: Vandaag viert TESO het 100-jarig In café De Rog in De Cocksdorp treedt om 18.00 uur de band Small Buzz op. De toegang is gratis. In dorpshuis De Bijenkorf begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Voor opgave en inlichtingen: J. Vaillant, tel. 329060 of 06-53492321. Klassiek concert van het Nederlands Fluitkwartet. Onderdeel van de Wad dentour 2007. Aanvang 20.15 uur in de Maartenskerk in Oosterend. Toe gang volwassenen:€10,-. Kinderen tot 15 jaar: 3.-. Kaartverkoop bij het VW of aan de kerk vanaf 45 min voor aanvang. In Cinema Texel draaien de volgende films: Harry Potter 5 (10.45, 18.30, 21.30 uur): Ratatouille (11.00, 13.30, 16.00 uur); Shrek de Derde (14.00 uur); Zoop in Zuid-Amerika (16.15 uur); 12.08 East of Bucharest (19.30 uur); Fantastic Four (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: Shrek the Third (14.00 uur); Transformers (D) (16.15 uur); Transfor mers (19.00 uur); Die Hard 4.0 (21.45 uur). Donderdag 16 augustus: Op het strand bij paal 17 staat van 14.00 tot 16.00 uur een zeephelling opgesteld, waarlangs kinderen het zwembad in kunnen glijden. In Cinema Texel draaien de volgende films: Harry Potter 5 (10.45, 18.30, 21.30 uur); Shrek de Derde (11.00 Hoogwater te Oudeschiid Di. 14 10.24 en 23.15 u. Wo. 15 11.16 en 23.46 u. Do. 16 11.34 en 23.54 u. Vr. 17 12.05 en 23.57 u. Za. 18 12.36 en Zo. 19 00.20 en 12.50 u. Ma. 20 00.30 en 13.04 u. Di. 21 00.40 en 13.35 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 19 augustus op om 6.27 en gaat onder om 21.01 uur. Dinsdag 21 augustus eerste kwartier. tran uur); De Simpsons (13.30, 16.15 uu- Ratatouille (14.00, 16.00, 19.00 «r The Last Legion (21.45 uur). Vrijdag 17 augustus: Bij de IJsdijk in Oudeschild begint on 19.00 uur een oefentijdrit, special bedoeld voor Texelaars die op 1 sej, tember meedoen aan de strijd om d; bedrijvenbokaal. Ook andere wielry. ïie ners zijn welkom. Deelname is gras ibn Meer informatie staat op de websfe www.wvtexel.nl. t In theater Klif 12 in Den Hoorn beg- om 20.30 uur een voorstelling van Eti de Jean. Entree €12,-. Diner vooral is mogelijk. Reserveren kan via fó 319633 en e-mail info@klif12.nl. In Cinema Texel draaien de volgentü films: Harry Potter 5 (10.45, 18.3: 21.30 uur); Shrek de Derde (n.cc uur); De Simpsons (13.30, 16.15 uirt Ratatouille (14.00, 16.00, 19.00 The Last Legion (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op DeKnr draaien Zoop in Zuid-Amerika (14.00 19.00 uur); Fantastic Four (16.00 u Pirates; At world's End (21.00 uur) Om de drukte de baas te kunnen k TESO af en toe een extra boot in. te gebeurt aanstaande vrijdag van 9.3; tot 16.00 uur, zaterdag van 8.30 let 15.00 uur en zondag van 14.30 ta 20.00 uur. Er is dan ieder half uy een afvaart, zowel vanuit Den Held? als van Texel. Toch moeten autom> bilisten soms rekening houden m wachttijden van een half uur. Dat e vrijdag het geval in Den Helder tus sen 11.00 en 15.00 uur en zaterfe; op Texel tussen 10.00 en 12.00 uu Meer informatie over de veerdienst s te verkrijgen via tel. (0222)369600cf website www.teso.nl. TEXELSE^COUR Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bug j Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl 1 Gerard Timmerman (hoofdredacteur) j; Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Sietze Vermeulen Telefoon 06 - 20 17 78 91 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl van do Stichting ROTA, govostigd to AmsunWr, se gedeponeerd Di| de Kamer van Koophandel en de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op i* ws» kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36,45 34.85 (autra» Per jaar €71,10 68,95 (autram i Bij verzending naar het buitenland zijn pa- tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. teg, |Wat ik zeggen wou... rommelmarkt in de zomer en de kerstmarkt in de winter. Elk jaar is er Strenderpop en elke vijf jaar draait alles om Oosterend Present. Ook is het dorp nog authentiek en dus mooi.' Oosterend presenteert zich met zijn evenementen. Er is een rom mel- en kerstmarkt te zien en er is wat van Strenderpop te zien. Ook wordt de maaltijd van Oosterend Present nagespeeld. 'Mensen mogen gezellig aanschuiven voor een visje en een glas wijn' 'In Oudeschild hebben we de havens en de kotters, het is een levendig dorp', zegt Klaas Veenbaas. 'Naast de haven en visserij hebben we enorm veel bednjven, dat is heel bijzonder. Ook is het hier overdag gezellig toe ristisch en zijn ze 's avonds weer weg. Dat zorgt voor een gezellig dorp dat ook rustig is.' Oudeschild is van plan de bedrijvigheid van het dorp te laten zien. 'Tatenhove komt met kunstgras, Van Sambeek met een nieuw type auto. Jan Keijser met een chalet en er is ook schapenwolisolatie te zien.' De visserijcoöperatie levert ook een bijdrage. 'Ook is er een logopuzzel van alle bedrijven.' Dan blijft alleen Texels grootste dorp nog over: Den Burg, maar dat doet niet mee. De ondernemersvereniging kon geen bedrijven vinden die bereid waren om iets vanuit Den Burg te organiseren. De dorpen presenteren zich vrijdag 17 augustus van 14.00 tot 21.00 uur op het TESO-feestterrein op de haven van Oudeschild. Aan het eind van de dag zal duidelijk zijn welk dorp het leukst is. Vanaf 19.00 uur wordt uitgemaakt welk het sportiefste dorp is tijdens een zeskamp. Dagbelasting (4) In de krant van vrijdag reageert de redactie op mijn opmerkin gen betreffende het heffen van (dag)toeristenbelasting via het boot kaartje. Met mijn dank voor de aan vullingen en correcties. Rederij Doeksen vermeldde destijds - net als Wagenborg - het belasting tarief op het bootkaartje. Kennelijk gebeurt dat nu niet meer en slaat men de toerist via de rederij aan. Dat doet weinig of niets af aan mijn bezwaar tegen dit soort belastingen. Ik geef eerlijk toe daar volstrekt tegen te zijn, omdat het zo verschrikkelijk veel lijkt op de jaren geleden opge heven vermakelijkheidsbelasting. Bovendien, dergelijke belastingen, die naar mijn persoonlijke mening in het geheel niet thuishoren in allerlei par ticuliere tarieven, dus ook niet in het overnachtingstarief, zijn in feite een tolheffing op verblijf en worden dat nu ook op de overtocht. Er zijn onge twijfeld roerende politieke verhalen te bedenken waarom de gemeente dit allemaal wel nodig heeft. Blijft staan dat de eilanders, die terecht eilander tarief betalen voor hun eigen contact met de buitenwereld, daarvoor in het bootkaartje niet worden aangeslagen. Dat heeft direct te maken met het ontbreken van dergelijke tariferingen naar de overkant. De vraag is of dat strookt met het gelijkheidsbeginsel. De Texelse belastingheffing heeft echter nog een aspect: het is de bedoeling een fonds aan te leoo» v om ontwikkelingen te stimuleren. 0* daar is niets tegen, mits tevoren tv delijk is welke stimuleringen gekw tificeerd worden beoogd. Daarvan s geen sprake. Op dat moment wri de heffing via het bootkaartje rrju inziens wel degelijk tolheffing. Dal moet uiterst behoudend mee won* omgegaan omdat zo de directe kq I peling in de bootverbinding tusa I prijs en prestatie wordt vervuild óJ inningskosten, restitutiekosteneni belastingbedrag zelf. Simpel ges? we weten niet langer wat er voc: boot moet worden betaald en t aan derden, terwijl TESO wordt al? y rekend op de publiekstevredentó S- ook op het punt van de prijs. Nogmaals mijn dank voor de co® tie, ik zal het in het volgende gedert 1 boek, een paar eilanden verben meenemen. Willem JJBöj aandeelhouder IS I Opperö# Kampioenschap |l kitesurfen Op het strand bij paal 17 wordt aj dag 2 september het open Te» kampioenschap kitesurfen geN den. Inschrijven kan van 10.00n 10.30 uur, de wedstrijden durenv* 11.15 tot 15.00 uur. Voorafga^ aan het kampioenschap word-? zaterdag 1 september van 11 ■00" 15.00 uur demonstraties kitesud gehouden.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2