TX1 moderner, beter en met hoog rendement Sp°rt Brief leidt tot speelveld 'Mooiste kleur blauw van Texel' Maximale bezetting maandbeker golf Nichtjes beginnen een lavendelhandel i §r m TEXELSE 7 COURANT Bart Wuis wint bootviswedstrijd 'ilnr. Bootsman/matroos Het team van zwembad Molenk oog heeft zaterdag bij de halve finale van de OLA Waterspelen net geen finaleplaats weten te behalen. De vier deelnemers, Sheila Scholl, Vienna Scholl, Sharon Betsema en Lyan Betse- ma hebben tot het laatste spel alles gegeven, maar reizen op zaterdag niet af naar Eindhoven om het op te nemen tegen de beste teams van Nederland. Molenkoog. het team nam het ver lies sportief op. 'We vonden het heel gezellig om mee te doen. Vooral het Twister Turnen en de Kolorki Rol Run Race waren té cool. We vinden het jammer dat we niet door zijn naar de finale, maar misschien proberen Lesrooster GVT Gymnastiekvereniging Texel (GVT) begint maandag 20 augustus met het nieuwe lesseizoen. Er wordt vol gens onderstaand schema gewerkt. Komend seizoen worden zowel voor dames als vofer heren trainin gen KLC (kracht, lenigheid, conditie) gegeven. Geïnteresseerden kunnen drie gratis proeflessen volgen. Voor meer informatie of aanmeldingen: Abdou Bahrim, tel. 06-12725601, e- mail fam.bahrini@texel.com. Maandag: 15.45 uur jongens groep 3; 16.45 uur jongens groep 4; 17.45 uur jongens groep 5 en 6: 18.45 uur jongens groep 7, 8 en V01; 20.00 uur dames KLC. we het volgend jaar weer', zeiden ze na afloop. De OLA Waterspelen zijn bedoeld om kinderen om een leuke manier actief kennis te laten maken met verschillende sporten. Er worden acht spellen op het water gespeeld. Kinderen konden van mei tot augustus meedoen aan één van de 23 regionale voorrondes van de OLA WaterSpelen, Tijdens elke voorronde werd één team gese lecteerd dat mee mocht doen aan de halve finale. Ook werden negen wildcards uitgedeeld. Het Texelse team kon dankzij één van deze wildcards deelnemen aan de halve finale, die zaterdag plaatsvond in Nieuwegein. Zestien behaalden een plaatsje in de finale. Dinsdag: 15.45 uur peuters 3 jaar: 16.30 uur meiden groep 1 en 2; 17.15 uur meiden groep 5; 18.30 uur turntrainmg meiden B; 19.15 uur turntraining meiden A. Woensdag: 15.30 uur jongens groep 1 en 2: 16.15 uur tumtrainmg C gemengd; 17.45 uur tumtrainmg A en B; 19.30 uur mannen KLC. Donderdag: 15.45 uur meiden groep 3: 16.45 uur meiden groep 4; 17.45 uur meiden groep 6; 18.45 uur mei den groep 7, 19.45 uur meiden groep 8 en V0120.45 uur dames turnen. Vnjdag: 15.45 uur turntraimng mei den B; 17.15 uur turntrainmg mei den A; 19.00 uur turntraining jon gens A+B; 20.45 uur jongeren vanaf V02 (springuur). gang, wn' Er klinken wel eens sombere gelui- e"' ai over de visserij, maar daarvan '9e6 es bij de feestelijke ingebruik- jme van de nieuwe TX1 zater- Geen finaleplaats voor team Molenkoog aan do kade in Oudeschiid. Gerard Timmerman Het was een lap grond waar het groen welig tierde en honden en katten geregeld hun behoeften deden. Een brief van twee kinde ren aan de burgemeester bracht verandering. Bewoners van de Vaargeul en de Golfslag in Den Burg namen zater dag een samen met medewerkers van Gemeentewerken aangelegd speelveld voor kinderen in gebruik. Het veld kwam tot stand nadat Glenn Oostra en Sandra van de Waker een brief aan burgemeester Joke Geldorp hadden geschreven. De burgemeester kwam langs voor een gesprek met de kinderen, waarna besloten werd iets moois te maken van het verloren stukje grond. 'Gemeentewerken heeft voor allerlei materialen gezorgd en met de ouders en enkele werknemers hebben we alles aangelegd', vertelt Esther Oostra. Het groen werd ver vangen door nieuwe tegels en een kunstgrasmat, er kwam een nieuw speeltoestel en een paar ouders zorgen voor een tekenzuil waarop de kinderen kunnen krijten. 'Het was heel leuk om te doen', vertelt Oostra. 'Mensen die niet meehielpen met het speelveld zorg den voor broodjes en soep en je zag ook veel moeders die onkruid begonnen weg te halen, zodat alles in één dag klaar was. Een man van Gemeentewerken zei dat we hem maar moesten bellen als we tegels tekort kwamen. Dat gebeurde, maar hij kwam ze op zijn vrije dag meteen brengen.' Een van de bewoners schilderde ook nog een paar tegels voor de grond in gingen. De inge bruikname werd zaterdag gevierd met een grote barbecue Piet Bolier bekijkt samen met Remco Oostra het nieuw aangelegde speeltoestel op een terrein achter de Vaargeul en de Golfslag. (Foto j«oen van Hamm/Beektoam, rerao Met een maximale bezetting van 38 golfers werd zondag gestreden om de maandbeker. De eerste flight ging om 8.30 uur van start op de golfbaan. In de eerste categorie (handicap tot en met 18.0) moesten alle slagen geteld worden, In de overige categorieën werd om sta- blefordpunten gespeeld Petra Keij- ser kwam op een score van 70 sla gen netto uit. Met deze score pakte zij de winst voor Piet. W. Schuijl met 71 slagen en Bob Hoogenraad met 72 slagen netto. In categorie 2 (handicap 18.1 t/m 26.4) won Jan Mevius met een score van 36 punten. Runner up was Kevin van Zuilekom met 34 punten, gevolgd door Jan van Andel met 33 punten. In de categorie spelers met een handicap vanaf 26.5 werd Hélène van Wijhe met 44 punten eerste. Zij werd gevolgd door Annabel Groot huis (34) en Tonny van Koppen (33). De longest drives werden geslagen door Maeike van der Schaaf en Jos van der Werf. De neary's waren voor Lot van Schelt en Hans de Beer. voor de hele Noordzee, ook dat wat we zelf hebben ontdekt.' Wat ontbreekt is een roer, die is ver vangen door een joystick. En, niet onbelangrijk op lange reizen: een automatische piloot. Cor Vonk over de bemanningsver- blijven: 'We waren al aardig ver wend. maar hier is het nog een tikje luxer en ruimer. De messroom en keuken zijn groter.' De kombuis doet inderdaad niet onder voor een luxe keuken thuis, met als extra's een afwasmachine en een oven. Alles spik en span. 'De schoonste kotter van Nederland', incasseert schoonmaakster Annie Brouwer de complimenten. Benedendeks heeft machinist Erwin Zoer een ruimere werkplaats gekregen. Kloppend hart in de machinekamer is de grote Warsila dieselmotor in de machinekamer die op 2000 pk is afgesteld. De cruise control houdt de snelheid tijdens het opsto- men naar de visgronden onder de Engelse kust (Smiths knoll en de aj niets te merken. 'We hebben Bozen voor de visserij. Het is een fcoi vak, waarin een goede boter ton is te verdienen', vertellen Cor 64) en Thijs (18) die het vissersvak tan vader Adrie en moeder Ineke relde paplepel kregen ingegoten. Vanaf deze week varen ze op een rederne kotter van 42,36 meter ang, 8,5 meter breed, met een omogen dat is afgesteld op 2000 Sen met alle techniek, voorzie- mgen en luxe aan boord die een i'sserman zich maar kan wensen. Donderdag werd alvast een proef vaartgehouden. 'Het ging prima, al was het nog wel even zoeken naar alle knopjes en hendels.' Die zitten erin overvloed in de stuurhut van fel schip dat tien jaar geleden als ie Goeree 26 van de werf liep en v jaar later werd omgedoopt in óe KW49. Aanzienlijk jonger dus to de voorganger Cornelia die J 1991 dateerde. 'Dit schip is moderner, heeft een betere motor an een hoger rendement', somt Cor Vonk de kernkwaliteiten op. het oude schip stookten we per week 36 tot 37 ton gasolie, met feze kotter hopen we uit te komen ®P 32 tot 33 ton.' Een aanzien de besparing en dat tikt met de torenhoge prijzen van de olie door de portemonnee. Maar ook aan öe inkomstenkant moet het schip wter presteren. Het laten zakken ai binnenhalen van de netten, een dat zich elke week een keer of veertig herhaalt, gaat vele minu- '"1 sneller. 'Dat scheelt een trek de week.' Een grotere schroef togt voor meer trekkracht. Cockpit fe stuurhut heeft met veel knop pen, hendels, klokjes, wijzertjes 91 computers veel weg van een wckpit. Zoals een trekkrachtme- 3 beide kanten van het schip meet. 'Zo kunnen we zien of de Dirk Bram Kalverboer bij de Wartsila dieselmotor van 2000 pk in de machinekamer. verwerkt en gekoeld Doordat de vangsten niet meer zo groot zijn als voorheen, mocht het visruim iets kleiner zijn, waardoor er bijvoor beeld meer ruimte is om de netten op te slaan. Grootste tongquotum Al met al een kotter waar de zonen van Adrie en Ineke Vonk zich niet voor hoeven te schamen. Ook een miljoeneninvestering waar de nodi ge durf aan ten grondslag moet liggen. De broers vertrouwen op een goede toekomst. 'We heb ben van de Nederlandse kotters het grootste quotum tong en ook de schol kunnen we niet op. Een behoorlijke luxe dus.' Cor Vonk deelt de zorgen van de sector over de hoge brandstofprijs. 'Maar met dit schip draaien we een stuk zuiniger En als de sumwing en de pulsvisserij (waardoor het brand stofverbruik verder zal afnemen) goed uitpakken, hebben we nog minder brandstof nodig.' Een schip dat als een aanwinst voor de Texelse vloot wordt beschouwd, met een bijzondere kleur. Cor Vonk: 'De mooiste kleur blauw van Texel.' Naast schipper Cor Vonk, horen bootsman/matroos Richard de Feijter, machinist Erwin Zoer, alrounder en neef Erik Vonk, kok Robbert Boersen en tweede machinist Thijs Westerlaken. Thijs Vonk, die nu nog de opleiding aan de visserijschool in Urk volgt, stapt tijdens vakanties en stagepe rioden aan boord. Zijn vader Adrie heeft zich met moeder Ineke meer toegelegd op de ondersteunende werkzaamheden aan de wal, maar meldt zich op gezette tijden ook aan boord. Cor gekscherend: 'Als mijn moeder zegt dat hij maar weer eens een weekje naar zee moet.' Richard de Feijter, schipper Cor Vonk en broer Thijs Vonk in de stuurhut van de TX1. vraag aan Cor Vonk van de is wat er allemaal is gere- aan de nieuwe Noord van zijn familie. 'Wat antwoordt de schipper in bondige zeemanstaal. Samen met zijn jongere broer Thijs zet lij de familietraditie voort. Met deKlasina-J, vernoemd naar hun moeder, verwachten ze er weer ten jaar of vijftien tegen te kun- ene kant zwaarder trekt dan de andere. Bijvoorbeeld als er een steen in het net zit', vertelt boots man/matroos Richard de Feijter. Camera's tonen wat zich aan beide zijden op het schip afspeelt en op een geavanceerd systeem kunnen andere schepen worden geplot, en verschaft onder meer gegevens over visbestekken, banken, geulen, boeien boortorens. 'Eigenlijk alles Engelse banken) exact op twaalf mijl per uur. Als het schip bij min der weerstand harder gaat, gaat de motor automatisch langzamer draaien. Daarnaast twee Caterpillar hulpmotoren, die stroom opwek ken en de lieren laten draaien. 'De motor is bij Maaskant helemaal uit elkaar geweest. Hij is weer als nieuw.' Dat geldt ook voor de installatie waarmee de vis wordt DINSDAG 14 AUGUSTUS 2007 De tienjarige Bart Wuis heeft zaterdag de derde bootviswed strijd van Watersportvereniging Texel gewonnen. Hij was de jong ste deelnemer van de acht vis sers, die met vijf bootjes de Wad denzee waren opgegaan. Om 17.00 uur vertrokken de boten uit de haven van Oudeschiid, om drie uur lang bij Dogger op de Steentjes te gaan vissen. De jong ste deelnemer, de tienjarige Bart Wuis, wist de meeste centimeters aan vis aan de haak te slaan. Hij ving vier stuks vis met een lengte van 115 cm. Hij werd op de voet Mooi weer voor crossloop Bij de kantine van ZDH aan de Wit- teweg bij Den Hoorn verschenen vnj dag 105 hardlopers aan de start van de vijfde crossloop van het seizoen Het was goed loopweer. wat dui delijk te merken was aan de tijd die de deelnemers voor de verschillen afstanden nodig haden. Rob ter Burg uit Julianadorp kwam slechts zes seconden tekort om het baanrecord op de 1 km-miniloop te verbeteren. Hij kwam binnen in 3.02 minuten. Het record (uit 2000) blijft op naam van Michael Nooriander uit Den Burg Martijn van Haren won de 4 km jeugd (16.02). De 4 km mannen werd gewonnen door Jaap Witte (14.13), snelste dame op deze afstand was Colinda van der Vis (17.04). Op de 8 km was Jan Stuursma uit Kiel-Winde- weer de snelste (27.34) deelnemers. Eerste dame werd hier Chnsta Lap (37.14). Jan Hofstra uit Appelscha was de snelste veteraan op de acht kilometer (29.17). Vrijdag wordt de zesde en laatste crossloop van het seizoen gehouden. Dan worden ook de winnaars bekend gemaakt van het eindklassement. Hiervoor worden de drie snelste tij den van elke deelnemer bij elkaar opgeteld. gevolgd door zijn vader, Henk Wuis. Deze ving drie stuks vis met een totale lengte van 98 cm. Al§ derde eindigde Willem Jimmink, hij ving drie stuks vis met een lengte van 86 cm. De vangst bestond voorna melijk uit kleine zeebaars en kleine kabeljauw. De volgende en laatste bootviswed strijd van dit seizoen wordt gevist op zaterdag 8 september. Daarna wordt in clubhuis De Kajuit de win naar van de Jan Snelbokaal bekend gemaakt. Voor meer informatie M.J. Van der Zwaag: 06 23680101 Zonnige vijfde strandduincross Een zonnige strandduincross van de atletiekvereniging werd zondag gewonnen door de 20-jarige Jan Stuursma uit Kiei-Windeweer. Met een zeer lichte tred liep hij heel gemakkelijk door de duinen en over het strand en liet hij Peter ter Burg en Klaas Jan Hofstra ruim twee minuten achter zich. Dean Salweg- ter was heer en meester op de 5,3 km. Hij kwam in 20.39 over de finish. Bij de meisjes over 1200 meter werd Amy Dulfer uit Schiedam eerste (5.31). Rob ter Burg werd eerste bij de jongens (4.57). Uitslagen: 1200 meter - Jongens: I.Rob ter Burg (Julia nadorp). 4 57; 2 Iimo Schnitfink (Hilversum), 5.09: 3.Joren Bakker. 5.23. Meisjes: l.Amy Dulfer (Schiedam)5 312 .Lara Kreikamp (Har derwijk). 5.34; 3 Marcela Moes (Groningen). 6 50. 5.3 km. I .Dean Salwegter (Dordrecht), 20.39; 2.Ronald Boekhoudt (Froombosch), 23.24; 3.Pieter Dogger, 24.35. 9 3 km: 1 .Jan Stuursma (Kiel-Windeweer), 34.18, 2.Klaas Jan Hofstra (Appelscha), 36.42; 3.Peter ter Burg (Julianadorp), 37.11 Bekerwedstrijd Texel'94-SVO Texel'94 speelt zondag de eerste bekerwedstrijd. Om 14.30 uur treedt het eerste team in het strijdperk tegen het eerste van SVO. De grootouders van Fenneke Lap (20) namen altijd lavendel mee van de vakantie in Frankrijk. Zo kwamen de gebroeders Lap van het bedrijf Bute Weste op het idee om lavendel te gaan telen bij hun schapenboet in Den Hoorn. Inmiddels zijn de planten geplukt en verwerkt in zeep en badzout, Fenneke en haar nichtje Sanne Lap (19) gaan dit verkopen. Zo'n zeshonderd lavendelplanten namen de grootouders in juni mee in hun caravan vanuit Frankrijk. Fen neke: 'Bij de schapenboet staan tuinwallen en het landschap is daar glooiend. Net als in Zuid-Frank rijk. Daarom was dat een geschikte plek om de lavendel te planten.' De planten konden vrijwel direct worden geplukt en gedroogd. Het drogen nam volgens Fenneke zo'n tien dagen in beslag. Fenneke en Sanne benaderden ondertussen het Ambachtscentrum. 'Zij hebben een mal waarin je zeepjes in de vorm van schapenboeten kunt maken. Ook bewoners van het Maartenhuis helpen daarbij', aldus Fenneke. Het duo moest op zoek naar winkels die de producten wilden verkopen. 'We. werken bij supermarkt Goënga. Zij wilden het wel in de winkel. Via een vriend hebben we geregeld dat het bij de Zelfpluktuin verkrijgbaar is. Ook liggen inmiddels zeepjes bij Ecomare De verkoop verloopt goed, vooral de grotere zeepjes G ]jedrijvig/?e/<:/ j worden veel verkocht. De nichtjes volgen allebei de kap persopleiding. Daarnaast heeft Fen neke een diploma schoonheids specialiste. Samen willen ze in de toekomst graag een kapperszaak opzetten in Den Hoorn. Daarbij willen ze gebruik maken van de lavendelproducten. Fenneke: 'We kunnen bijvoorbeeld shampoo van de lavendel maken of crème die je na het harsen kunt gebruiken. Lavendel werkt rustgevend.' Daar zijn de vaders van het duo al achter gekomen. Toen ze lavendelkoekjes hadden gegeten die de moeder van Fenneke had gebakken, versliepen ze zich allebei de volgende och tend. De nieuwe handel van Fenneke en Sanne valt onder het Loodspro- ject, het dorpsontwikkelingsplan voor Den Hoorn. Het ondernemer schap is voor de dames nog een beetje wennen. 'Onze ouders doen momenteel veel. maar het is de bedoeling dat we op den duur alles zelf doen. Ook het maken van de producten', aldus Fenneke. Ze heb ben wel lol in hun nieuwe project. Sanne: 'Het is leuk om mensen te vertellen over onze plannen. We kijken wat er mogelijk is. We begin nen klem en als het goed loopt dan worden we groter.' Sanne en Fenneke Lap verkopen badzout en zeepjes van lavendel.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7