Extra controles na hooibranden Geldorp treedt tijdelijk terug als voorzitter vliegveld Positie Standaart binnen TB wankelt Cf ro en ^warL- Jexels in het harL, Jeugd kan makkelijk aan alcohol komen Streep door biovergister 'Winnen energie geen agrarische activiteit' texelse9courant mis? ;'RO( ROC 09 0V TUS ai- terne!' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12202 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg lemeester Geldorp heeft haar renfunctie als voorzitter van (het bestuur van de NV Lucht- raartterrein Texel tijdelijk neer- legd. Het besluit is genomen overleg met de wethouders, de commotie die is ontstaan de brief aan Piet Standaart. (Daarin dreigde Geldorp hem te vervolgen wegens smaad. Van avond besluiten bestuur en frac tie van Texels Belang of Standaart mag aanblijven als raadslid en fractievoorzitter. Met het terugtreden van Geldorp het college van b en w voorko ken dat het voorzitterschap van het luchtvaartterrein een belemmering vormen voor haar hoofdfunctie als burgemeester en voorzitter van da raad. Geldorp blijft wel lid van de Raad van Bestuur. Woensdag was nog niet bekend wie haar taak als voorzitter van LVT waarneemt. De top van Texels Belang voerde afgelopen maandag en gisteravond overleg over de positie van Stan daart. Omdat de politicus daar zelf gisteren niet bij aanwezig kon zijn, wordt het overleg vanavond voort gezet. Voorzitter Cees Hooyschuur wilde gisteravond nog geen inhou delijke mededelingen doen. Verder op in deze krant komt Standaart zelf aan het woord over de politieke gevolgen van deze crisis. De kwestie die vorige week naar buiten kwam heeft op Texel de ton gen in ieder geval flink losgemaakt. Geldorp had uit verschillende bron nen vernomen dat Standaart rond bazuinde dat zijn vliegtuig waarmee hij in juni een noodlanding moest maken in de hangar van het vlieg veld was gesaboteerd. Ze eiste van Standaart dat hij de luchtvaartpolitie zou inschakelen voor nader onder zoek. Als hij dat niet binnen veertien dagen (de termijn liep woensdag af) zou doen, dan zou ze dat zelf doen. Als de conclusie luidde dat er geen sabotage was gepleegd, zou ze aangifte doen van smaad. Een vraag die op Texel veel werd gesteld was of dit een solo-actie van de burgemeester betrof, of dat het besluit in overleg met het bestuur van het vliegveld was genomen. Weliswaar prijkte "op de brief aan Standaart het logo van LVT, uit de inhoud viel niet op te maken dat de schrijfster ruggespraak had gehou den met het bestuur. Gevraagd naar een reactie reageerde Geldorp vorige week dat ze geen commen taar had. In het persbericht dat de gemeente woensdag verspreidde, wordt de heer W. Bennink als woord voerder naar voren geschoven. Hij zetelt namens het ministerie van Verkeer en Waterstaat in de Raad van Bestuur van het vliegveld. 'De brief van de voorzitter is met mede weten van de RvB verstuurd, het hele bestuur staat er achter', laat Bennink tot twee keer toe weten. Zeer ernstig Bennink neemt niets terug van de inhoud van de brief. 'We kunnen dit niet over onze kant laten gaan en zullen dit tot op de bodem uitzoeken. Meneer Standaart kan wel zeggen dat hij bepaalde dingen niet heeft gezegd, maar feit is dat hij tegen meerdere mensen heeft gezegd dat zijn vliegtuig in de hangar is gesabo teerd, waarmee hij impliceert dat de havenmeester of de NV heeft gesa boteerd. Sabotage staat in de lucht vaart gelijk aan doodslag, waarmee hij in feite beschuldigt van poging tot moord. Zeer ernstig. Ook heeft hij BP een mailtje gestuurd dat brandstof die aan het vliegveld wordt levert vervuild zou zijn. Nou, de instal latie is nog geen half jaar geleden vernieuwd en er worden regelmatig monsters genomen van de brand stof, waaruit geen enkele vervuiling is gebleken. Tel daarbij op het feit dat Standaart een noodlanding heeft moeten maken, dat hij zich met plantaardige olie bezighoudt, dat uit onderzoek blijkt dat zijn vliegtuig niets mankeert en dat de kleur van de brandstof niet goed is. Als je die laatste feiten op een rij zet, dan kun je je conclusie wel trekken... Als Standaart zijn woorden niet intrekt en zijn verontschuldingen aanbiedt, heeft hij een proces wegens smaad aan zijn broek.' Hoewel Standaart steeds heeft ontkend het woord sabotage in de mond te hebben genomen, schermt in navolging van Geldorp ook Ben nink met meerdere getuigen die voor de rechter willen verklaren dat Stan daart deze beschuldiging wel dege lijk heeft geuit. Eén van hen is Willem Hemelraad, die in de rubriek Wat ik zeggen wou verslag doet van zijn belevenissen tijdens de vliegshow, waar hij als vrijwilliger meehielp. Vervolgens kreeg ik een hele tirade over me heen dat hij bij zijn vliegtuig moest kunnen komen om dat te kunnen bewaken daar zijn vliegtuig in het verleden als eens was gesabo teerd met vervuilde brandstof Krankjorum Standaart houdt vol dat hij het woord sabotage niet in de mond De Raad van State (RvS) heeft •en streep gezet door de voor- jenomen bouw van een biomas- savergistingscentrale van de abroeders Smit aan de Oost- kap. 's Lands hoogste rechtscol- «ge heeft de benodigde bestem mingswijziging vernietigd omdat liet opwekken van energie voor verkoop niet als een agra rische (neven)activiteit wordt beschouwd. "sn voor Texel, Stichting Land- schapszorg en omwonenden had- den bezwaar gemaakt tegen de «gistingsihstallatie Martijn en Jan iteter Smit, waarmee uit mest en maïs biogas wordt gewonnen. Voor bebouw van de installatie moet het bouwblok van een hectare met nog een hectare worden uitgebreid. De gemeente werkte mee omdat het wmen van gas past in de plan- ren om Texel in 2030 via duurzame towekking in de eigen energiebe- bcefte te laten voorzien. Genoemde organisaties en buurtbewoners vre- ffin aantasting van het landschap en hinder door stank en vrachtver te. Om de gewenste uitbreiding van het bouwblok mogelijk te maken, moet bel beoogde gebruik overeenstem men met de bestemming agrarische heleinden. Er moet dus sprake a,n van het voortbrengen van een egransch product, oordeelt de RvS. ■Het opwekken van energie valt hier "et onder.' Volgens de Raad kan bet vergisten van biomassa in dit igenlmc geval niet als agrarische activiteit worden aangemerkt. Ook oordeelt de RvS dat het opwekken van ener gie niet ondergeschikt is aan de agrarische bedrijfsvoering. Bedoe ling is namelijk om met de ver koop van energie extra inkomsten te genereren. De energiebehoefte van het eigen bedrijf is volgens de RvS slechts drie procent van de op te wekken energie, wat betekent dat 97 procent wordt verkocht. De opmerking tijdens de zitting dat de biovergisting ongeveer de helft van de inkomsten van het bedrijf zal genereren, maakt dat het opwekken van elektriciteit ook niet van onder geschikte betekenis is. Eindoordeel is dat de bestemmingswijziging strij dig is met de wet op de ruimtelijke ordening. De gemeente heeft geen mogelijkheid tegen deze uitspraak in beroep te gaan. Het college van b en w beziet of een vervolgproce- dure kansen biedt en gaat hierover op korte termijn met de gebroeders Smit in gesprek. 'De gemeentelijke ambities om in 2030 duurzaam in de eigen energiebehoefte te voorzien, vereisen dat we als gemeente alle opties zo ver mogelijk onderzoeken', aldus een woordvoerder. Het is nog niet bekend wat de gevolgen van de uitspraak zijn voor het behalen van deze doelstelling. De uitspraak van de RvS heeft geen juridische conse quenties voor de benodigde milieu vergunning. Praktische wel, omdat beide vergunningen nodig zijn voor het uitvoeren van het plan. Aan de Hoofdweg ging op het land van Henk Broekman 300 350 ton graszaadhooi verloren. Een tweede klamp werd door snel ingrijpen behouden. (Foto Jeroen vt Jongeren onder de 16 jaar kun- "on in vrijwel alle horecabedrijven van De Koog alcohol krijgen en ongeren onder de 18 jaar ook sterke drank. Dat wordt gemeld foor Texelse 'scouts' die het uit- 9aansleven hebben geobserveerd. De scouts deden hun waarnemingen SWurende twee weekends, waarvan •en weekend samen met het Drugs Team (DIT). Ze brachten verslag w 'n het wekelijkse zomeroverleg "enalle instanties die bij de openbare Ne in De Koog zijn betrokken. Daar bij merkten ze op dat in veel cafés te weinig wordt gelet op het meenemen glazen de straat op. Een andere («vinding van de scouts was dat fo posters over de nachtbus bijna tegens hangen en dat de meeste Wiers er ook met van weten. Ver te klaagden ze dat de route naar fo jeugdcamping van Kogerstrand slecht is aangegeven en erg donker 15 Met de begeleiding door politie I^dorpswacht zit het wel goed. Een ander jjositief geluid was dat er op straat weinig of geen overlast was. er was overal een goede sfeer. De taxistandplaats is makkelijk te vinden en is goed aangegeven. Van de taxi's wordt veel gebruik gemaakt zonder lange wachttijden. In tegenstelling tot wat de scouts hebben gemeld, was er het afgelo pen weekend toch wat meer onrust dan voorheen. Het was drukker, vooral door groepen jongens. Voor al vrijdagnacht was het rumoerig. Er waren diverse incidenten die tot aanhoudingen leidden. Het aantal geweldsdelicten was de afgelopen twee weken hoger dan in de daaraan voorgaande tamelijk rustige periode. Politie, dorpswachten en horecapor- tiers waren er steeds snel bij zodat de situatie beheersbaar bleef. Overlast in de woonstraten van De Koog is er op bepaalde momenten en locaties nog steeds, maar de ordebewaar ders houden vast aan hun eerdere conclusie dat het dit seizoen in de badplaats een stuk rustiger is dan in Extra controles in de nachtelijke uren in het buitengebied moeten nieuwe brandstichtingen in hooi en stroklampen voorkomen. Inzet van webcams om het stro beter te beveiligen is ook een optie. Dat is voortgekomen uit overleg dat burgemeester Joke Geldorp en brandweercommandant Dick Jon- geneel woensdag hebben gehad over de branden die in de nacht van dinsdag op woensdag woedden in twee graszaadhooi- en stroklampen aan de Hoofdweg en de Schor- renweg. Beide branden waren zeer vorige jaren en dat de verscherpte maatregelen effect hebben gehad. Er worden in De Koog nogal wat flyers uitgedeeld met allerlei reclame. Veel van dat papier komt op straat terecht en vormt daar een belangnjk deel van het zwerfvuil. De gemeente roept de 'afzenders' van de flyers op terughoudend te zijn en herinnert eraan dat zij volgens de gemeente lijke afvalstoffenverordening verplicht zijn de uitgedeelde en weggegooide flyers op te ruimen. Het topseizoen is inmiddels voor bij. Op 31 augustus en 1 septem ber wordt nog het Tropical Festival gehouden en op 2 september in De Toekomst het eindfeest. Zowel vrijdag- als zaterdagavond zal dan de nachtbus njden; om 3.00 uur de 'noordlijn' naar De Cocksdorp en drie kwartier later de 'zuidlijn' Den Burg- De Waal-Oosterend-Oudeschild. waarschijnlijk aangestoken. De eigenaren. Henk Broekman en TexelSun, hebben forse schade geleden. Op het land van Broekman aan de Hoofdweg ging 300 tot 350 ton graszaadhooi in vlammen op. Bij TexelSun werd ongeveer een derde van een 150 pakken stro tel lende klamp verwoest. De rest kon worden gered, doordat Henk ter Steege de brandende klamp bijtijds met een shovel in tweeën wist te breken. Een tweede klamp op het land van Broekman werd eveneens gered doordat Joost Broekman die met een verreiker in allerijl de pak ken uit elkaar wist te halen. Die berg stond precies in de windrichting van de al brandende klamp. De schade, die in de duizenden euro's loopt, is groot omdat stro en graszaadhooi momenteel schaars en duur zijn. 'We zullen waarschijn lijk in Drenthe of Groningen moeten proberen om nieuw te krijgen', zegt Frits Bakker van TexelSun. Hetzelfde geldt voor Broekman. 'Het is duur om aan te komen, maar we hebben het wel nodig om de wortels op het land te kunnen afdekken.' Bakker zegt met kleine, verborgen camera's te willen werken om de stroklampen in het vervolg beter te beveiligen. Broekman neemt het woord camera D66 wil AED op drukke plaatsen De gemeente moet enkele AED's aanschaffen en op druk bezochte plaatsen ophangen. Dat stelt D66 in een voorstel aan de andere politieke partijen. Volgens de liberaaldemocraten zou den in ieder geval het raadhuis, maar ook sporthal Ons Genoegen, zwembad Molenkoog, het vliegveld en één of meerdere blusvoertuigen van de brandweer met een Automa tische Externe Defibrillator moeten worden uitgerust. Dat de apparatuur levensreddend kan zijn voor mensen met een hart falen is voor D66 aanleiding de aanschaf te bepleiten. Met een AED wordt een elektrische schok aan het hart toegediend, zodat dat weer een normaal ritme kan krijgen. De prijzen variëren van €2150,- voor gebruik buiten tot €1600,- voor gebruik binnen. D66 wil de kos ten ten laste brengen van de post onvoorzien. De partij vindt dat op de plekken waar een AED komt te hangen ook getrainde mensen moeten zijn. Het onderwerp staat op de agenda van de raadscommissie Middelen van komende donderdag. Het instal leren van AED's is de afgelopen tijd vaker voorkomen. Voertuigen van de Texelse politie zijn ermee uitge rust en de dorpscommissie van De Cocksdorp schafte er eerder dit jaar twee aan die op drukbezochte plek ken in Eierland zijn opgehangen. Grote Prijs heeft genomen. De zinspeling van Bennink dat Standaart plantaardige olie in zijn vliegtuig heeft gegoten, verwijst Standaart naar het rijk der fabelen, 'ledereen weet dat een ben zinemotor zoals in mijn vliegtuig daar niet op loopt. Daar heb je een diesel voor nodig Ook spreekt Standaart tegen dat hij een e-mail naar BP heeft gestuurd, met daarin het ver wijt dat er vervuilde brandstof aan het vliegveld is geleverd Om dit te bewijzen kreeg de redactie de cor respondentie met Air BP ter inzage, met daarin vragen en antwoorden over de brandstof, maar met het verwijt waarover Bennink rept. Stan daart: 'Dit is alle correspondentie. Eigenlijk is het krankjorum wat er aan de hand is. Het luchtvaartbedrijf is er toch bij gebaat om te weten wat er aan de hand is en waar het vandaan komt.' Het terugtreden van de burgemeester vindt Stan daart geen sterke zet. 'Ze heeft deze taktiek tijdens de para-oorlog ook al eens toegepast, waarna Bennink als joker naar voren werd geschoven. We kunnen haar er nu zelf niet meer op aanspreken.' Oud-Texelaars Simon van Arkel en Robert Buijsman zijn met hun band All on Black doorgedrongen tot de halve finale van de Grote Pnjs van Nederland. Zij spelen zaterdag 8 september in Ekko in Utrecht om een plaats in de finale, die 8 decem ber in Paradiso of De Melkweg in Amsterdam wordt gehouden Pagina 2 Minder woningen Op Texel zijn de komende 15 jaar 750 nieuwe woningen nodig om de eigen bevolking te kunnen onder brengen, zo blijkt uit het woningbe- hoeftenonderzoek dat onlangs werd gehouden. Dat is aanzienlijk minder dan het aantal van 1.110 wonin gen dat een paar jaar geleden nog noodzakelijk werd gevonden. Pagina 3 Ongeval Den Burg Een 41-jarige bromfietster uit Den Burg heeft dinsdagochtend verwon dingen opgelopen bij een ongeval op de kruising van de Waalderstraat met de Spinbaan in Den Burg. De vrouw kwam in botsing met een 22-jange racefietser uit Leiden. Zij moest zich onder doktersbehande ling laten stellen en werd later door verwezen naar het ziekenhuis. Waarschuwing internetbedrijf Een Texelse ondernemer waar schuwt collega's voor een inter netbedrijf dat faxen verstuurt waarop het lijkt dat het om een opzegging van een advertentie gaat, maar het in werkelijkheid een duur contract betreft. Het betreft een zogeheten informa tiewebsite waarop bedrijven worden geregistreerd. De ondernemer in kwestie werd telefonisch benaderd met de mededeling dat haar bedrijf gratis op de website werd vermeld. Als ze dat niet wilde voortzetten, kon ze dat aanstrepen op een fax die het bedrijf haar zou versturen. Dit stuurde de ondernemer terug, met als gevolg dat ze een reke ning kreeg waarop ze drie jaar lang €3.600,- moest betalen. Ze wilde aangifte doen bij de politie, maar die nam de aangifte niet op. In de kleine lettertjes .stond namelijk dat ze akkoord was gegaan met dit bedrag. Navraag leerde dat het bedrijf in kwestie hoog op de tip- lijst staat van het Acquisitie Fraud- einlichtingen punt staat Maar de Texelse ontdekte ook dat de men sen achter de website op een wijze opereren waar de politie geen actie tegen kan ondernemen. ook voorzichtig in de mond. 'We moeten iets ondernemen om dit te tackelen en gasten die dit doen te pakken te knjgen.' De afgelopen jaren zijn Texelse boeren vaker het slachtoffer van branden in stroklam pen geweest. Ook aan de overkant zijn branden in stroklampen een probleem. Bakker: 'Een leverancier aan de overkant overweegt het stro in schuren te gaan opslaan.' Beide bedrijven hadden het materiaal nog maar pas op het land staan. LTO Noord afdeling Texel maakt zich zorgen over het menselijk leed en de schade die uit de branden voort komen. Huiselijk geweld Een 40 -jarige man uit Den Burg is woensdagavond aangehou den nadat zijn vrouw melding had gedaan van huiselijk geweld. Het echtpaar had ruzie gekregen. De man zou de vrouw bedreigd hebben en haar daarna naar de keel hebben gegrepen. Hij werd overgebracht naar het politiebureau. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kop va Kop van Noord-Holland -JU UU U^^UVJU VZJU uy I TEXELTOERISXnl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Nog maar 6 dagen! Tot 75% korting op dekbedden en kussens bij de Texelse Wol Onderneming Zie advertentie op pag. 8 \J

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1