Minder woningen nodig dan gedacht «Lf- I Texelaartje Echt Texels spul op afsluiting TESO-feest TEXELSE j COURAN7 Uitslag woningbehoeftenonderzoek: Lezing over hooggevoeligheid Dwangsom Paal 19 opgeschort Groots opgezette vogeiteldag F amilieberichten VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2007 De Dansgroep Oude Dansen vermaakt het publiek. Oud-TESO-personeeI zwaait vanaf de Holland bij het afscheid van Texel, if oio Bert Komng) Waar het er maandag nog op leek Texel even genoeg had van het TESO-feest, was het dinsdag een drukte van belang op dé haven van Oudeschild. 'Echt Texels spul' presenteerde zich op de laatste dag van de viering van TESO's 100-jarig bestaan. Zon twintig bedrijven hadden hun ntrek genomen in de tenten op het feestterrein. Bij de meeste kraam de konden bezoekers echt Texelse producten proeven. Druk was het bij de kraam van slijterij De Wit, waar Juttertjes werden uitgedeeld. Door de wind was dit voor veel bezoe kers geen overbodig opwarmertje. Bakkerij Timmer, die dit jaar de zes tigste verjaardag viert, trakteerde bezoekers op stukken koek en liet zien wat de bakkerij door de jaren heen zoal is gaan bakken. De Reuze Aardbei deed goede zaken met hun aardbeien met slagroom en kaasboerderij Wezenspyk verkocht schapenkaas. Kinderen konden zeepjes maken bij het ambachtcen trum en mochten bij de Witte Engel pluisbolletjes maken van wol. Veel mensen namen plaats op het terras om te kijken naar het optre den van de Dansgroep Oude Dan sen. Om 18.00 uur klonk voor het laatst de stoomfluit van de Holland over de haven van Oudeschild. De sleper heeft de afgelopen week een dienst gevaren tussen Oudeschild en Den Helder. Het oud-TESO-per- soneel dat de afgelopen week mee voer op de Holland, ging ook nu mee op de laatste Texelse tocht. De band Impress sloot de week af met een hele rij meezingers, waarbij de jeugd het podium opklom om te jumpstylen. Impress bestaat uit Kees Klaassen en zangeres Hester, die eerder die week als Flair! optra den op het grote TESO-muziekfeest. Klaassen gaf aan dat TESO beslist niet weer 100 jaar moest wachten om nog zo'n feestje te vieren. In buurthuis Bethel in Zuid-Eier- land geeft Marian van den Beu zaterdag 8 september een «zing over hooggevoeligheid. Hooggevoelige mensen kunnen remmingen van anderen aanvoe len, raken snel overvoerd en hou den van rust en stilte. Ze zijn vaak extra gevoelig voor harde geluiden, stress, drukte en geuren. Van den Beuken, auteur van onder meer Hooggevoeligheid als kracht, laat :en dat hooggevoeligheid niet éeen een probleem kan zijn, maar pst ais kracht kan worden ervaren, n haar praatje geeft zij antwoord cp vragen als: 'Wie zou je zijn als je helemaal in je eigen kracht zou en vanuit je eigen kracht zou fandelen?' en 'Wie ben je wanneer angst, schuldgevoelens en schaam- tóverdwenen zijn?' te de pauze gaat Van den Beu- iten in gesprek met het publiek. De lezing begint om 14.00 uur, de toe gang bedraagt €8,-. Meer informatie is te krijgen bij Nel- da Hillen, tel. 311486. Meer infor matie over Marian van den Beuken is te vinden op www.gevoelighei- dalskracht.nl. De dwangsom voor strandpavil joen Paal 19 in De Koog is opge schort. Volgens de gemeente zijn eigenaren Herbert de Geer en Monique Rijk de afspraken uit de aanschrijving nagekomen. De drank- en horecavergunning wordt pas volgende week weer afgegeven. Begin deze maand legde de gemeente een dwangsom op van €5000,- per dag met een maxi mum van €50.000,-. Het paviljoen zou niet aan bepaalde vergunnings- regels voldoen. Zo zou de toiletgroep niet in orde zijn. Als eerste dwangmiddel had de gemeente de drank- en hore cavergunning ingetrokken, waar door er geen alcohol mocht worden geschonken. Deze regel geldt tot de horecavergunning volgende week weer wordt afgegeven. Tot dan mag Paal 19 geen alcohol schenken. Op Texel zijn de komende 15 jaar 750 nieuwe woningen nodig om de eigen bevolking te kunnen onderbrengen, zo blijkt uit het woningbehoeftenonderzoek dat onlangs werd gehouden. Dat is aanzienlijk minder dan het aan tal van 1.110 woningen dat een paar jaar geleden nog noodza kelijk werd gevonden volgens de regionale woonvisie voor de Kop van Noord-Holland. Het nieuwe getal is het belangrijkste gege ven voor de woonvisie die de gemeenteraad moet vaststellen. Ter discussie staat daarbij welke soorten woningen nodig zijn en hoe zij over de dorpen moeten worden verdeeld. Ook wat dat laatste betreft geeft de uitslag van het behoefteonderzoek een indicatie: alleen in Den Burg, De Koog en Den Hoorn is er tot 2012 groei van het aantal huishoudens. In Oudeschild en De Waal wordt een opvallende terugloop voor zien. Het onderzoek werd uitgevoerd door het Bureau Companen uit Arnhem in opdracht van de gemeente en de Stichting Wonen Texel. De gemeen te wilde het onderzoek om te bewij zen dat ook in de buitendorpen nieuwe huizen nodig zijn, hoewel dat volgens het provinciale streek plan - dat diverse uitsluitingsgebie- den noemt - nauwelijks mogelijk is. In de op basis van het onderzoek te maken woonvisie worden per dorp keuzes gemaakt, maar daarbij zal ook gebruik worden gemaakt van signalen uit de dorpen zelf en lokale ervaringen. Stichting Wonen Texel wil de uitkomsten gebruiken voor de nieuwbouwplanning, herstructu rering en verkoop. Belangrijk onderdeel van het woningbehoeftenonderzoek was een enquête die onder alle Texelse huishoudens is gehouden. Ondanks herhaalde aandrang om mee te wer ken viel het aantal teruggestuurde formulieren erg tegen, maar was toch voldoende voor een represen tatief beeld in hoofdlijnen. Alleen de per dorp uitgesplitste cijfers waren zo laag dat ze geen waarde hadden. Naast de resultaten van de enquête heeft Companen landelijke feiten, ontwikkelingen en trends in de prognoses betrokken die gevolgen hebben voor de woningbehoefte. Een van die ontwikkelingen is de afname van de bevolking die zich in Nederland aftekent. Die afname is er ook op Texel. Het aantal Texelaars is met tientallen gedaald tot ongeveer 13.700 op dit moment. Er wordt vanuit gegaan dat die terugloop doorgaat, wat met betekent dat ook het aantal huishoudens afneemt, in tegendeel. Door 'gezinsverdun- ning'(veroorzaakt door onder meer echtscheiding en meer zelfstan dig wonende jongeren) komen er meer huishoudens en zijn dus meer woningen nodig. Dat geldt echter voornamelijk voor Den Burg, De Koog en Den Hoorn. Uitstroom jongeren Het aantal huishoudens in De Waal en Oudeschild neemt af, wat te verklaren is omdat dit kinderrijke dorpen zijn. Die kinderen volgen (hoger) onderwijs en verlaten het eiland voor een belangrijk deel. Door die uitstroom van jongeren is de leeftijdsklasse van 20-35 jaar op Texel ondervertegenwoordigd. Van belang is daarnaast de vergrij zing door een toenemend aantal 65-plussers, waarvan echter een steeds groter aantal nog jaren actief en zelfstandig blijft en ook nog over geld beschikt. De resultaten van het onderzoek worden verwerkt in een concept woonvisie. Nadat belangstellenden in de gelegenheid zijn gesteld daar over hun mening te geven, zal de raad begin volgend jaar een besluit nemen. De aantallen te bouwen woningen, de locaties en de soorten woningen liggen dan vast. Het rapport van het Bureau Compa nen is vanaf vandaag voor belang stellenden beschikbaar. Het kan worden afgehaald bij de publieks- balie van het raadhuis of worden gedownload van de gemeentelijke website www.texel.nl Cursussen Engels Lida Wels verzorgt met ingang van september weer diverse lessense ries Engels. Mede afhankelijk van het aantal deelnemers zijn er cur sussen voor beginners, half-gevor- derden en gevorderden. De nadruk ligt op conversatie (verstaan en spreken), maar ook wordt aandacht besteed aan schrijf- en leesvaardig- heid. In een ontspannen sfeer wordt structureel gewerkt aan alle aspec ten van de Engelse taal. De lessen vinden overdag plaats. In overleg is ook privé- en bijles moge lijk. Verdere inlichtingen en opgave bij de docent, tel. 314600, e-mail lidawels@kpnplanet.nl. Ze staat ook op 1 september op de cursusmarkt in de Burgemeester de Koninghal. Havenvistijn Bij de verslaglegging over het uit delen van gebakken en gerookte vis die beschikbaar was gesteld door alle Texelse kotters op het havenvis tijn en die werd uitgedeeld door de gebroeders De Vnes en Marianne van van der Vis, heeft de KNRM vergeten de namen van visbakkers Pieter Dros, Wouter Bremer en J.P. Geus door te geven. LANGE A TERMUN /\genda De jubilerende Vogelwerkgroep 'exel houdt 1 september een grote vogelteldag, waaraan iedereen kan meedoen. Tellen kan over het hele eiland of alleen in de eigen ach tertuin, de hele dag of maar een uurtje, zelfstandig of in groepsver band. De bedoeling is de diversiteit soorten op het eiland vast te eggen en een beeld te krijgen van de aantallen vogels. te teldag duurt twaalf uur, van zes wr's morgens tot zes uur 's avonds. Het eiland is voor de gelegenheid in kwadranten ingedeeld, elk met »n eigen coördinator. Deze verza melt de gegevens uit zijn kwadrant, te dag wordt afgesloten met een «zamenlijke maaltijd in dorpshuis De Wielewaal in De Waal, waar de tel ers ervaringen kunnen uitwisselen en «eerste uitslagen bekend worden «maakt. De Vogelwerkgroep hoopt een grote deelname, zodat over «thele eiland vogels worden geteld. Aanmelden kan bp de dag zelf, maar tóstvan tevoren, bij Vincent Stork, tel. 315140, 06-414349 89, e-mail stork. «!man@12move.nl. Deelnemers «xden ingedeeld bij een kwadrant en krijgen een soortenlijst toegestuurd waarop de resultaten kunnen worden ingevuld. Ook worden zij eventueel verder op weg geholpen om de dag voorspoedig te laten verlopen. De kwadranten waarin het eiland is ingedeeld, zijn niet even groot, maar wel enigszins gelijkwaardig waar het soortenrijkdom betreft. Kwadrant Noord (coördinator Vincent Stork) omvat de hele noordkop, de Slufter en de Schorren. In kwadrant West (coördinator Adriaan Dijksen) liggen de Muy en de Nederlanden, de Kor- verskooi, De Koog en de Staatsbos sen ten noorden van de Fonteinsnol, het natte blok van Waalenburg en het grootste deel van Den Burg. Kwadrant Oost (coördinator Bernard Spaans) omvat onder meer Hoogezandskil, de Bol, het Wagejot, Oost, Ooste rend, de Westerkolk en Dijkmanshui zen. Kwadrant Zuid (coördinator Giel Witte) bestaat uit de Staatsbossen ten zuiden van de Fonteinsnol, de Hemmer, de Hoge Berg, Oudeschild, Ottersaat, het Grote Vlak, het Pom- pevlak, de Hors en Horsmeertjes, de Geul, de Mokbaai en 't Horntje. Laatste kerkdienst met mannenkoor De Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken besluit het zomer seizoen zondag met een interkerke lijke dienst in de katholieke kerk van De Koog. Medewerking wordt verleend door het Texels Christelijk Mannenkoor, dat onder leiding staat van Piet Bakker. Voorganger is ds. C.F. Klaassen. De dienst begint om 9.30 uur. Het betreft de laatste kerkelijke acti viteit van het seizoen; de zomer avondenconcerten, dia-avonden en de openstelling van de bibliotheek in De Schuilhut gaan nog wél enkele weken door. Woensdag 29 augustus: De Koninklijke Militaire Kapel Johan Willem Friso geeft vanaf 15.00 uur een concert op de Groeneplaats in Den Burg. In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Voor opgave en inlichtingen: J. Vaillant, tel. 329060 of 06-53492321. Medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Aanvang 20.00 uur, toegang €8,-. In Cinema Texel draaien de vol gende films: Ratatouille (13.30 uur): Shrek de Derde (14.00 uur); De Simpsons (16.00 uur); Zoop in India (16.15 uur); I Now Pronounce You Chuck And Larry (20.00 uur), Off side (20.15 uur). Donderdag 30 augustus: Ten bate van het orgelfonds ver koopt vrouwenvereniging De Kaars vlam van 11.00 tot 17.00 uur zelf gemaakte kleding in de hervormde kerk van De Cocksdorp. Bij de Buureton in Den Burg kun nen van 14.00 tot 16.00 uur tegen contante betaling de bestelde kaar ten voor schouwburg De Kampanje worden afgehaald. In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 15.00 tot 20.00 uur markt gehouden. Gelein Jansen verzorgt de excur sie 'Michiel de Ruyter op Texel. De deelnemers maken per fiets of scootmobiel een rondje langs bezienswaardigheden die verband houden met de beroemde zeeheld. De excursie begint rond 15.30 uur in hotel De Lindeboom in Den Burg en duurt tot circa 17.00 uur. De deelne mers worden om 15.00 uur welkom geheten met koffie en appelgebak. Opgave is mogelijk bij De Linde boom (tel. 312041) of Jansen zelf (tel. 365972; bellen tussen 13.00 en 15.00 uur). In restaurant De Compagnie, nabij de jachthaven in Oudeschild, begint om 21.30 uur een salsa-avond. Entree gratis. k wil mij verre houden van politie- te problematiek, maar voel me nu «noodzaakt een en ander uit de «eken te doen aangaande Piet Stan di Als vrijwillig medewerker van Stichting Texel Airshow was het «n mij de eer om op donderdag 19 li de toegangsbewijzen uit te reiken «stemd voor medewerkers van de «drijven op het vliegveld. Zo ook «lelde zich Piet Standaart namens bedrijf Standaart Aviation. Hoewel ®bednjf niet op mijn lijst van bedrijven Workwam, was ik zeker genegen hem ^angsbewijzen uit te reiken uiter- met de mededeling dat dit door 1 wel zou doorgegeven worden aan directie van het Vliegveld, en heb «m vervolgens vier blauwe bandjes «jetetkt voor de vier medewerkers, wie Piet Standaart. Hij vroeg ~'l of hij met dit bandje ook in de i^gar kon komen. Ik heb hem toen Weid dat dit bandje alleen toegang verschafte tot het publieksterrein. Ver lens kreeg ik een hele tirade over heen dat hij bij zijn vliegtuig moest |^nen komen om deze te kunnen kwaken daar zijn vliegtuig in het al eens gesaboteerd was '«'vervuilde brandstof en als hij deze niet kreeg kwam ik er wel ^er en zou er wel wat gebeuren. Ik 2«tem toen geantwoord dat ik hier «een als vrijwilliger zit en met deze ®en niet bekend ben maar een en «der zou overleggen met de directie Piet Standaart Wat zeggen wou... van het vliegveld en heb hem verzocht mij vrijdag nogmaals te bezoeken. De man was niet voor rede vatbaar. Gelukkig was onder andere ook René Hovestadt gelijktijdig aanwezig voor zijn toegangsbewijzen. Hij verzocht Piet Standaart te bedaren, daar ik er als vrijwilliger niks mee had te maken. Uiteraard heb ik navraag gedaan bij de Kamer Van Koophandel, waar de firma Standaart Aviation niet bekend is. Het lijkt mij overigens een bloeiend bedrijfje te zijn, als je al drie mede werkers in dienst hebt. Vermeldens waard is overigens dat bij de Kamer Van koophandel staat ingeschreven: Stichting Plantaardig Vliegen; naam houder: P. Standaart; vestigingsadres: Molendwarsstraat 8; vestigingsplaats: 1791 DN Den Burg; KvK-nummer: 37119218; soort inschrijving: Rechts persoon. Zou de heer Standaart het verschil weten tussen plantaardige olie en luchtvaartbrandstof? Conclu sie: uit bovenstaande blijkt wel degelijk dat Piet Standaart dergelijke uitspra ken heeft gedaan. Ik hoop dat ik zijn nieuwsgierigheid bevredigd heb, daar hij nu eindelijk weet tegen wie hij dit gezegd zou hebben. Uiteraard ben ik ook bereid mij voor de rechter te verantwoorden. Willem Hemelraad, De Waal We vinden geen woorden om te zeggen, hoe wij hem zullen missen allemaal. Het diepst gevoel is moeilijk uit te leggen. Het hart spreekt een niet uit te spreken taal. t 17 augustus 2007 A 4 mei 1938 Wij zijn bedroefd dat Cock Schat echtgenoot van onze zus Tiny van Leersum is overleden. Wij wensen Tiny en de kinderen heel veel sterkte toe. Maartensdijk Ik dank u allen hartelijk voor uw medeleven en belangstelling na het overlijden van mijn Jans. FOKELTJE JANSJE GIELIS Kees Hartog Texel, augustus 2007 Gefeliciteerd! Geboren 19 augustus 2007 Skip llja Tycho lij a is een zoon van van Danielle Schilling en Mark Sayers Broertje van Alfa en Mas Deze bouwer wordt vandaag 50 jaar! Oude Haagseweg 58 1066 BW Amsterdam 'n Dubbel wonder is ons geschonken. Op onze roze wolk liggen 2 prachtige kinderen. Op zondag 19 augustus 2007 werden om 4.03 en 4.39 uur geboren Bram Albert Cornelis Klaassen gewicht 2200 gram Norea Marijke Beatme Klaassen gewicht 2490 gram Zoon en dochter van Kees Klaassen en Eva Kaan Broertje en zusje van Larissa, Cynthia en Irisabella. Krugerstraat 92 1782 ER Den Helder Bezoek graag in overleg 06-24702541 of 06-21570057 Êen broertje of zusje, "Reken mooi' dat je welkom benf, kleine spruit. Tkotnas Alvvin Mc* fijne Geboren om 19.42 uur, 4110 grom en 53 cm. TTkomas 20-08-2007 Trotse ouders en zus zijn Albert, Marije van der Sckans-Hoep De Wittstraot 9, 1792 ByNJ Oudeschild Wilt u mijn broertje zien, kunt u don wel even bellen misschien, tel. 0222 310255. /Mama en Thomas rusten van 12.00 tot 15.30 uur. De beste kans op succes! Gelezen in 98% van de Texelse huishoudens Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling. Postbus 11 1790 AA Den Burg (als brief frankeren) Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Contant geld bijsluiten Brief onder nummer €2,00 extra Inleveren maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag) Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) Voor informatie: 0222 - 362600 5,25 7,00 8,75 10,50 12,25 14,00 15,75 17,50 Deze bon is alleen geldig voor texelaartjes Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. I I Naam Adres J Postcode/plaats Advertentie I Handtekening Tarief incl. 19% BTW plaatsen in de krant van:

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3