De bom zou toch een keer barsten' Standaart over ruzie: Marinetochten werden 'fiasco' rgen landbouw r strobranden Milde straf voor bedreigen van ex Shampoo, brandstoftank en erfenis TEXELSE J COURANT Rechter weegt rol slachtoffer mee Jip?! Stichting Texel Helpt stopt DAGELIJKS TEXELS NIEUWS ioiuiu.texelsecourant.nl (ZO METE6N VRR6N W£f iTRond de RnzeweBoU RHTODH GoU>) 0 2V - oS - ZOO^ 1 m de vorige t collegepartij terol. order dat ik er VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2007 0e bom zou toch een keer bar- jen', reageerde Piet Standaart isteren op de vraag of hij naar anleidingen van de gebeurtenis- un rond zijn persoon en de bur- zal aftreden als raads fractievoorzitter van Texels Vanavond nemen bestuur fractie van TB hierover een i moeizame verstandhouding met heeft in het verle- meerdere aanvaringen met geleid. Standaart: 'Het is of vijf aan de gang. Veel is buiten beeld gebleven, dit werd wat rustiger toen Ger- Poster in beeld kwam, maar dus weer raak. Ik denk dat kunt spreken van botsende maar ook andere ideeën je politiek bedrijft. Ook het speelt een rol. Voorheen partij intensief overleg met Bij belangrijke beslui- e vóór de raadsvergadering zitten om een standpunt te Noem het maar achterka- Door het duale stel- aarbij de wethouder geen deel uitmaakt van de raad, gebeurt niet meer. Er ontstond afstand periode kozen we zelfs voor de oppo- ik er zelf schuld aan heb, eirond mijn persoon politiek gezien een moeilijke situatie ontstaan, ico Kikkert, wethouder namens ató Belang, zit als wethouder en de Raad van Bestuur tussen twee vuren. Dat is een lastige posi tie. Bestuurlijk gezien is dat geen goede zaak. Het wordt tegen mij niet hardop gezegd, maar ik voel dat er naar me wordt gekeken. Maar als raadslid kan ik niet tijdelijk terugtre den, zoals de burgemeester nu heeft gedaan. De enige mogelijkheid is om ermee te stoppen. Maandag hebben we die optie binnen Texels Belang wel besproken, maar toen was nog niet bekend dat de burgemeester tijdelijk zou terugtreden. Vanavond (donderdagavond) zal blijken of ik verder ga of niet. Voor mij persoonlijk maakt het niet zoveel uit. Ik stel me graag beschikbaar voor de gemeen schap, maar als dat niet gaat, dan heb ik daar geen moeite mee. Ik zit er niet voor mijn imago.' De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Standaart bin nen en buiten Texels Belang al enige tijd niet onomstreden is. De wijze waarop hij zich op bepaalde momen ten binnen de partij manifesteerde viel niet altijd goed, maar ook zijn soms scherpe optreden buiten de politiek deed zijn partijgenoten wel eens fronsen. Waardering oogstte hij wel voor de manier waarop hij zich in de materie verdiepte. Maar weinige Texelse politici zijn zó uitge breid gedocumenteerd als Standaart. Maar in de sabotage-kwestie staat zijn geloofwaardigheid ter discussie, mogelijk tot in de rechtszaal. E-mail Standaart plaatst de recente brief van Joke Geldorp in een reeks gebeurte nissen die er volgens hem op is gericht hem het werk als politicus en fractievoorzitter van Texels Belang onmogelijk te maken. Als 'bewijs' overhandigde hij de redactie een e- mail, van Ed de Bruijn aan WD-kop- stuk Gerbrand Poster. De mail, die vorig jaar is gestolen uit het kantoor van de luchthaven, was verzonden op 5 april 2006, ten tijde van de coa litievorming. De mail was een uitnodi ging aan Poster om bij te praten over De Bruijns 'favoriete voorzitter van TB'. Reactie Poster: 'Het gesprek over jouw favoriete fractievoorzitter wil ik graag met je voeren.' Op de vraag aan Poster of dat gesprek daadwerkelijk is gevoerd, zegt hij zich dit niet meer te herinneren. 'Ik ken Ed privé. Dit was niet serieus bedoeld. Ik bemoei me er niet mee en blijf liever buiten deze rotzooi. Wel had ik het eleganter gevonden als de burgemeester eerst met Stan daart had gesproken, alvorens de brief te versturen.-Zo heb ik dat ook verwoord in een open brief aan de gemeente.' PvdA Ook de PvdA mengt zich in de kwestie. Eric Hercules: 'Het tijdelijk neerleggen van de nevenfunctie als voorzitter van NV Luchtvaartterrein komt wat ons betreft nadat het kalf is verdronken. De commotie na de brief van Standaart was namelijk nogal voorspelbaar: verstandiger was het geweest om vóór het ver sturen van de brief na te denken over de bestuurlijke gevolgen. De huidige commotie en de strubbelingen op het vliegveld in de laatste jaren getui gen van weinig stuurmanschap. Dat doet ons in zijn algemeenheid twijfe len aan de capaciteit van het bestuur van de NV Luchtvaartterrein.' De PvdA adviseert de burgemeester om al haar functies met betrekking tot het vliegveld neer te leggen. In een brief aan het college van b en w vraagt de PvdA om volledig open kaart te spelen. De slotvraag luidt: 'Deelt het college onze zorgen over de stabiliteit van het vliegveld en de rol van het bestuur van de NV Lucht vaartterrein?' Voor zover bekend is de kwestie niet van invloed op de voorgenomen aandelenoverdracht van het vliegveld. Tot dusver zijn de aandelen in handen van het Rijk, de provincie, de gemeente en de KvK, het is de bedoeling dat het Rijk en de provincie terugtreden en dat de Stichting Vrienden van Vliegveld Texel eigenaar wordt van een groot deel van de aandelen. Herziening streekplan Provinciale Staten nemen naar verwachting maandag 19 novem ber besluiten over de partiële her ziening van het ontwikkelings beeld Noord-Holland Noord. Door de wijziging is het, zoals het er in de conceptplannen naar uit ziet, mogelijk dat diverse ontwikkelingen op het gebied van woningbouw en bedrijventerreinen lastiger wor den. Dat zit hem in de invoering van zogeheten 'nee, tenzij-zones' waar eerst aan diverse voorwaarden moet worden voldaan voor er iets kan gegebeuren. Veel gebieden op Texel staan op de nominatie een 'nee, tenzij-zone' te worden. De Statencommissie Ruimtelijke Ordening en Grondbeleid houdt dinsdag 4 en donderdag 6 septem ber hoorzittingen over de zienswij zen die zijn ingediend. De Texelse zienswijzen komen aan de orde op de bijeenkomst van 4 september in Hotel Akersloot in Akersloot. Die duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Het college, niet gelukkig met de invoe ring van de 'nee, tenzij-zones' is één van de bezwaarmakende partij en. Het heeft er ook moeite mee dat in het gewijzigd streekplan alvast wordt ingespeeld op de nieuwe Natura 2000-wetgeving, terwijl die landelijk nog in behandeling is. Gedeputeerde Staten willen in okto ber de antwoorden op de zienswij zen klaar hebben, zodat de Staten commissie Ruimtelijke Ordening en Grondbeleid op 29 oktober voor het eerst over de herzieningen kunnen vergaderen. Het laatste woord is daarna aan Provinciale Staten. KNRM eruit voor vastzittend schip Een misvatting in een melding heeft zondag de Francine Kroe- sen uit Oudeschild en de Joke Dijkstra uit Den Helder in staat van paraatheid gebracht. Het Kustwachtcentrum had van een Duits zeiljacht op de Bollen de mel ding dat het 'water zou maken', waarna beide reddingboten met die boodschap in de oren ogenblikkelijk uitvoeren. Het schip, de Luka, bleek echter geen water te maken, maar was vastgelopen aan de grond. Met behulp van de Francine Kroesen werd een sleepverbinding tot stand gebracht, waarna de Joke Dijkstra de Luka, die twee opvarenden had, vlot trok. Een korte inspectie leerde dat het schip geen schade aan de romp had opgelopen. De schipper verklaarde verrast te zijn door de ondiepte in de vaargeul. Hij werd daarin bevestigd door de KNRM. De bemanning van de Joke Dijkstra zegt eerder dit jaar ook al te hebben geconstateerd dat diverse vaargeu len in het westelijk Waddengebied aan het verzanden zijn. Mission impossibo/? Tientallen boze gezichten ston den maandag- en dinsdagmiddag op de haven van Oudeschild. De mensen waren niet blij met de organisatie van de boottocht die het Corps Mariniers had georga niseerd naar de Razende Bol. Op maandag bleek dat ze niet aan land zouden gaan van de zand plaat, op dinsdag kwam de boot helemaal niet. In het kader van het TESO-feest en het jubileum van de Joost Dourlein- kazerne hadden de Mariniers een gratis boottocht naar de Razende Bol georganiseerd waarop mensen zich konden inschrijven. Maandag bleek aan boord dat het schip niet aan land zou gaan. 'We hebben veel boze telefoontjes gekregen van mensen', vertelt een medewerker. 'Voor de mensen is het heel vervelend, maar we konden geen risico nemen.' De bestuurder van het vaartuig besloot op zee om niet aan land te gaan. 'Hij moet de situatie inschat ten. Met afgaand tij kun je beter niet aanleggen Als het schip wel aan land kan komen, is de vraag of het dan weg komt. Uit veiligheidsoverweging is daarom besloten op zee te blijven, hij vond het niet verantwoord.' De beslissing had niet eerder gemaakt kunnen worden: 'Het heet niet voor niets de Razende Bol, de situatie kan steeds veranderen.' 'Hoe moet dat dan in oorlogstijd' was een veel gehoorde reactie. Maar de medewerker is daar duidelijk over: 'Dat zijn militairen, dan is de situatie heel anders. Ik denk dat de mensen meer teleurgesteld waren geweest al ze met honderd man op de Noorder Haaks hadden gestaan en niet weg hadden gekund.' Ook waren veel mensen teleurge steld dat ze door de hoge randen van het vaartuig weinig konden zien. Omdat de eerste twee afvaarten al waren afgelast vanwege het weer. werd besloten om maandag met een groter vaartuig te komen om meer mensen mee te kunnen nemen. Dinsdag werd besloten de hele tocht af te blazen, maar dat was niet dui delijk gemaakt aan de passagiers. Zij stonden op de haven van Oude schild te wachten tot het vaartuig kwam, maar na twintig minuten was er nog niets. Uiteindelijk is er gebeld naar de Dourleinkazerne, die meldde niet te komen. Het corps meent 's middags al te hebben afgebeld. Organisator van de TESO-week Ruud Boom ontkent een telefoon tje te hebben gehad. 'De gids van Ecomare is wel afgebeld, maar wij hebben niets te horen gekregen. Ze hadden mij moeten bellen.' De teleurgestelde passagiers kregen een consumptiebon. Het Corps Mariniers had afgelopen week te maken met onvoorziene omstandigheden. De medewerker vindt het spijtig dat het zo gelopen is. 'We proberen bij Texelse activitei ten betrokken te zijn en normaal is het rond deze tijd prachtig weer voor Kampeerder weg zonder betalen De eigenaar van een boeren- camping bij Den Hoorn waar schuwt collega's voor een man uit Zwolle die van haar logies gebruik maakte en daarna ver trok zonder betalen. Hij verbleef tussen 3 en 12 juli in twee ver schillende caravans op het ter rein. Naar volle tevredenheid, liet hij weten, maar op de dag van betaling was hij met de noorderzon vertrokken. De exploitant vermoedt dat de man nog steeds op Texel verblijft. Ze kwam hem sindsdien tweemaal tegen. De eerste keer was drie weken na zijn plotselinge vertrek. Hij excuseerde zich en vertelde financiële problemen te hebben, maar snel aan zijn verplichtingen te zullen voldoen. 'Ik zou er een dikke bos bloemen bij krijgen', aldus de Hoornder. Maar ondanks zijn belofte keerde de man niet terug. Deze week zag de campingbaas haar voor malige gast opnieuw, maar dit keer slaagde ze er niet in hem te spreken te krijgen. Ze heeft de politie inmiddels op de hoogte gesteld en een aanmaning naar het adres van de man gestuurd. Haar aangetekende brief kwam echter ongeopend terug. De kam- peerschuld bedraagt €310,-. De vrouw vraagt collega's die met de man in aanraking komen de politie te waarschuwen. Jongeren Informatie Punt 10 Noord afdeling Texel heeft isteren in de landbouw een brief «spreid met tips om nieuwe randen te voorkomen. De land ouworganisatie maakt zich zor- m over het gevaar voor mense- k leed en de financiële schade Bnde branden. Is landbouwers kregen onder het e» advies stro- en hooiklampen verzekeren, ook al staan ze maar «ikorte periode op het land. Hooi 'stro kan het beste niet meer x: aan de openbare weg wor- *i neergezet. De klampen aan Hoofdweg als de Schorrenweg snden vlak langs de weg. Volgens f0 Noord is het beter het materiaal afstand van woningen en toren te houden. Een branden berg hooi en stro kan volgens brandweer zoveel warmte ver fden dat objecten dichtbij ook «n kunnen vatten.De brandweer is 's avonds en 's nachts geruime tijd bezig geweest de branden te bestrijden. Aan de Hoofdweg moes ten beide tankautospuiten uit Den Burg worden ingezet, bij de Schor renweg stond de tankautospuit uit De Cocksdorp. Volgens officier van dienst Martijn van Hengel werd besloten de graszaadhooiklamp van Broekman gecontroleerd uit te laten branden. Die stond rondom in brand, waardoor er geen red den aan was. Dat bevestigde bij het brandweer het vermoeden van brandstichting. 'Hooibroei komt van binnenuit. Deze was op drie plekken aan de buitenkant gaan branden.' Op basis van de weersverwachtin gen kon de brandweer inschatten dat het geen gevaar opleverde het graszaadhooi te laten uitbranden. Woensdagmiddag moest de brand weer opnieuw uitrukken voor het nablussen van de stroklamp aan de Schorrenweg. is over en uit voor Stich- "9 Texel Helpt. De organisa- d'ie al tien jaar kleding naar Kt-Europa brengt, heeft geen Schikte huisvesting en voorzit- kunnen vinden. Oud-voorzit- Melle Smith vind het zonde: toisen op Texel hebben altijd W gegeven.' geleden gaf Smith te ken- 81 te willen stoppen als voorzit- van Texel Helpt. Ook wist de tohting dat zij slechts een tijdelijk toerkomen hadden in de voorma ls Gereformeerde kerk in Ooste- W. De vrijwilligers moesten dus ^oek naar een nieuwe voorzitter r,|euwe huisvesting. huisvesting werd niet zo snel jjWden. Smith: 'De vrijwilligers Jeen graag door, ook zonder mij. ^om hebben we ons hard inge- Hom-- een nieuwe plek te vinden.' 1 het er op leek dat er geen geschikte plek gevonden kon wor den, sprong de gemeente in: 'We mochten vier containers ergens in Oosterend neerzetten, een goede oplossing.' Toch kreeg Smith maandagavond een telefoontje van een van de bestuursleden. 'Ze zagen het toch met zitten om in de containers te zitten. De kwaliteit van de goederen is niet te garanderen in vochtige containers.' Daarbij kwam dat er nog steeds geen nieuwe voorzitter gevonden was. 'En daarom is het per direct afgelopen met Stichting Texel Helpt.' De kleding die er nog is, wordt met een andere organisatie naar Oost- Europa gebracht. 'Vooral bewoners van Roemenië en Albanië dragen Texel een warm hart toe.' Smith kijk terug op een mooie tijd: 'Met twin tig vrijwilligers hebben we dit met plezier gedaan. Voor veel van hen was het belangrijk om te doen.' MlerSfeege van TexelSun wist met het doorbreken van de brandende klamp aan de Hiorwnweg een deel van het schaarse Stro te behouden. (Foto Jeroen van HallumlBeeldbenh Taxed De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag een 19-jarige jongen uit Den Burg een celstaf opgelegd van 300 dagen, waarvan 184 voor waardelijk. Dit betekende voor de veroordeelde dat hij de dag na de uitspraak het Huis van Bewa ring mocht verlaten, omdat de straf was uitgezeten. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie wegens een poging tot mishandeling, een aantal bedrei gingen en vernielingen in de rela tionele sfeer nog vijftien maanden cel geëist, waarvan negen maanden voorwaardelijk. De rechtbank kwam tot de lagere straf, omdat volgens de rechter niet alle zaken bewezen waren. Behalve de lagere celstraf, wees de rechtbank ook het door de officier van justitie gevorderde con tactverbod met zijn slachtoffer, een meisje uit De Koog, af. Tijdens de zit ting werd uit verklaringen van meer dere mensen duidelijk dat de jongen niet op kon tegen zijn dominante vriendin, het slachtoffer. De moeder van de jongen had zelfs laten weten dat haar zoon 'speelgoed was in haar handen'. Na een relatie van anderhalf jaar ging het begin dit jaar mis tus sen de twee. Daarna deed zich een reeks incidenten voor. Die begon er mee dat hij de jongen een ruit van de voordeur van het ouderlijk huis van zijn vriendin vernielde en dreigde haar te verkrachten. Een paar dagen later zou hij een poging hebben gedaan haar te doden. Het Openbaar Minis terie zag het dichtknijpen van de keel aanvankelijk inderdaad als een poging tot doodslag, maar tijdens de zitting zwakte officier van justitie L. van Zwieten dit af tot een poging tot mishandeling. De rechtbank achtte de poging tot mishandeling bewezen, evenals allerlei bedreigingen en ver wensingen. De jongen zat in verband met deze zaken al voor zijn veroorde ling in hechtenis, maar de rechter commissaris liet hem op 28 februari voorlopig gaan, op voorwaarde dat hij geen contact meer zou zoeken met zijn ex-vriendin. Desondanks ging het vervolgens opnieuw een paar keer mis. Op 30 april meldde hij zichzelf weer bij de politie, een dag nadat ze samen uit waren geweest. Volgens zijn ex had hij haar met de dood bedreigd omdat ze hem seksueel met wilde bevredigen. De jongen ontkent dat en stelde dat zij seks wilde en toen een flauwte heeft voorgewend om aangifte te kunnen doen. De ver dachte zat tot woensdag vast, in totaal 116 dagen. De rechtbank vond de belastende verklaringen van het slachtoffer in het laatste geval te mager om tot een veroordeling te komen. Ook woog ze in haar vonnis mee dat de rol van de vriendin niet onbesproken mag blijven. Omdat ze zelfs uitsprak te verwachten dat de vrouw zelf weer contact zal zoeken, werd de jongen geen contactverbod opgelegd. Meespeelt dat Texel een kleine gemeenschap is, waar zich altijd momenten kunnen voordoen dat de twee elkaar treffen. Overigens had de jongen zelf veertien dagen geleden de rechtbank al beloofd dat hij geen contact meer zal zoeken met het slachtoffer. Ook zijn fami lie en vnenden zullen hem daar bij helpen. Volgens de rechtbank heeft de Texelaar uit frustratie en woede gehandeld en heeft hij het slachtoffer en haar familie veel angst aange jaagd. De rechtbank volgt het advies van de psychiater en de reclassering dat de jongen verplicht is een zoge noemde agressie-regulatiecursus te volgen. Advocaat Jorna liet na de uitspraak weten met het vonnis te kunnen leven, ook al omdat zijn cliënt vrij komt. 'Maar ik ga hem adviseren zo gauw zij weer contact zoekt via een kort geding een contactverbod te vorderen. Want ook tijdens de deten tie heeft ze via via weer contact met hem geprobeerd te krijgen.' Jan Uitgeest met het BMW-spatbord, de brandstoftank en de erfenis van Peter Vegten. (Foto Steun venr*jen>B«et<x>ar+ 7'neii Juttersmuseum Flora heeft de laat ste tijd weer een aantal bijzondere spullen in de collectie opgenomen. Zo werd er een brandstoftank van een vliegtuig uit de Tweede Wereld oorlog opgevist, werden er spullen uit het schip Napoli gevonden en ontvingen ze de erfenis van jutter Peter Vegten uit Groet De TX1 van de familie Vonk vis te onlangs een brandstoftank van een Engels vliegtuig uit WO II op en schonk deze aan Flora. 'Het is gemaakt van speciaal rubber', vertelt Jan Uitgeest van Flora. 'Als er door heen geschoten werd, herstelde het gat zich onmiddellijk.' Dit soort tanks waren in de oorlog erg gewild. 'Als er een neerstortte, maakte de bevolking fietsbanden van deze tanks. Gewone banden waren niet meer te verknj- gen.' Een andere toevoeging aan de collec tie kreeg Uitgeest na zeven maanden wachten. Op 19 januari strandde de MSC Napoli voor de kust van Enge land. Honderden containers sloegen overboord en de inhoud daarvan, waaronder motors en zelfs auto's, spoelden aan op de Engelse kust. 'Ik zag in de krant een hele berg vaatjes uit het schip, zo een wilde ik wel hebben. Er moest natuurlijk iets deze kant op komen.' In juli werd zijn wachten beloond. 'Tijdens een tocht op de Vliehors vond ik een spatbord van BMW. De fabriek heeft tijdens de schipbreuk nog een tijd stil gelegen omdat ze geen onderdelen meer had den.' Ook werden er pakketjes sham- pooflessen gevonden door Henk en Maarten Brugge en Jans broer Klaas. 'Deze zijn ook in België gevonden, dus ik weet dat het van de Napoli komt.' Ook ontving Flora een erfenis van jutter Peter Vegten uit Groet. 'Hij over leed onlangs vnj plotseling en zijn vrouw wilde dat zijn collectie bij elkaar bleef. Omdat Peter ook op de jutters- dagen in mei was geweest, vond zijn familie Flora een goede bestemming.' Uitgeest heeft een afdak gemaakt waar alle ontvangen stukken bij elkaar staan. 'Mensen kunnen zijn hele col lectie nog steeds bij elkaar zien.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5