'Mooi vlak strand met wind in de rug' Cjrocn "Zwartrjexeh in het harL, Standaart blijft aan bij Texels Belang Hovestad beschuldigt De Bruijn van laster Plan voor collectief bouwen op Texel Fiat voor extra geld maquettegebouw Hieuw dieptepunt vliegveld Opdracht geven in eigen beheer OP KAMERS? xelseScourant Pfy? \T^ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12203 DINSDAG 28 AUGUSTUS 2007 hiner in h« leeft de lu< fc telefoon k Hovestad: mij daar als p ide luchthaven Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,10 Ben bruggetje geeft de deelnemers aan het Rondje om Texel een makkelijke doorgang over het water in de Slufter. (Foto mmen van HmumiBteidbanlt Texel, Voorzitter Theo Witte van het lucht vaarmuseum, die in alle kwesties over het vliegveld tot dusver een neutrale positie heeft ingenomen, wil geen enkel commentaar geven op of over het telefoongesprek. Hovestad wel: 'Dit lastergesprek is met enkele bestuursleden van het museum besproken en men heeft besloten boven deze laster te staan.' Wel vroeg Hovestad het bestuur van de NV Luchtvaartterrein om opheldering. 'De voorzitter (Gel dorp, red.) beweert indirect dat las ter nooit heeft plaatsgevonden en dat zij als voorzitter hierover contact heeft opgenomen met Witte.' Witte geeft ook hierover geen commen taar. maar volgens Hovestad heeft de museumvoorzitter tegen hem gezegd dat er nooit zo'n gesprek met de burgemeester heeft plaats gevonden. 'Dit komt de geloofwaar digheid van de burgemeester niet ten goede.' Hovestad acht haar zelfs medeplichtig. Hij wijst de gemeenteraad als groot aandeelhouder op diens 'verant woordelijkheid voor het gedrag van de Raad van Bestuur van deze luchthaven' en vraagt de raad te overwegen een interimbestuur te installeren en de directie te vervan gen. 'Als je als luchtvaartautoriteit de schijn van partijdigheid tegen je hebt, hoor je zeker niet thuis in de luchtvaartwereld.' Raadslid Frank Kingma verzocht namens de WD gisteravond tijdens de commissievergadering Grond gebied om een extra raadsverga dering. De ruzie op het vliegveld heeft een nieuw dieptepunt bereikt nu Dené Hovestad van Reinair BV Ed de Bruijn beschuldigt van laster, tódat Hovestad was gevraagd is vlieginstructeur op de link- in het luchtvaartmuseum, de luchthavendirecteur via een gesprek gevoerd roorzitter Theo Wit- 'De directeur heeft als persoon direct scha- Naar aanleiding heeft Hovestad bij de aangifte gedaan wegens id maakte de aangifte publie- een brief aan de gemeente waarbij hij ook kopieën mees- an de correspondentie met Joke Geldorp, toen ie hoedanigheid van voor- n de NV Luchtvaartterrein /T). 'Door treiterijen en het dwarsbomen van mijn door de directie en het ontkennen ïi smaad tegen mij en mijn bedrijf torde Raad van Bestuur (RvB), zie ;mij genoodzaakt u op de hoogte brengen', schrijft Hovestad. Hij sgt dat hij na zes jaar werkzaam zijn geweest op de luchthaven (i-der meer als assistent-luchtha- eimeester) ontslag heeft genomen nöat hij zich niet langer kon ver- ngen met de integriteit en profes- teit van de directie. 'Waar il problemen mee had was interne manipulatie binnen de iisctie, RvB. vriendjes, roddel en (Merklap.' «stuur"en fractie van Texels Belang staan honderd procent ichter Piet Standaart. Dat is de ütkomst van het overleg dat vrij dagavond werd gehouden naar anleiding van de commotie rond Ie fractievoorzitter en het voor- terugtreden van de burge reester als voorzitter van de NV luchtvaartterrein Texel. Standaart te vervolgen daadwer kelijk gaat uitvoeren, moet Kikkert zijn eigen fractievoorzitter voor de rechter slepen. Standaart: 'Ik heb zaterdag telefonisch contact met Nico gehad en hem gevraagd wat hij gaat doen. Maar door omstan digheden konden we er toen niet uitgebreid op in gaan.' Afgesproken is dat Standaart en Kikkert op korte termijn in gesprek gaan. Ondanks de verklaring van Willem Bennink, woordvoerder van de LVT, dat de burgemeester de overige bestuursleden vooraf in kennis heeft gesteld van de brief waarin het dreigement aan Standaart werd geuit, zegt Standaart aanwijzingen te hebben dat Geldorp de brief op eigen houtje heeft verstuurd. Hij leidt dat af uit een kopie van een meer recente brief die de burge meester aan haar mede-bestuurs leden stuurde. 'Kennelijk heb ik een fan in het bestuur, want deze brief werd door een onbekende bij mij onder de deur geschoven. Geldorp schrijft na het eerste artikel in de Texelse Courant dat de aanleiding hiervoor de brief is die ze naar mij had gestuurd. Ze verwijst naar een kopie van die brief aan mij. Als de overige bestuursleden vooraf al van die actie op de hoogte waren, had ze die brief niet mee hoeven te stu ren. Ik vind overigens wel dat nu ze die uitspraak heeft gedaan dat ze mij wil vervolgen, dat ze dat dreige ment moet uitvoeren ook.' In reactie op de ingezonden brief van Wil lem Hemelrijk meldt René Hovestad als getuige van het gesprek tussen Hemelraad en Standaart in zijn brief aan de raad dat hij het woord sabo tage niet heeft horen vallen. Verderop in deze krant een artikel over Willem Bennink. Ongeval Muyweg Een 64-jarige vrouw uit Bussum is zaterdag gewond geraakt bij een fietsongeval op de Muyweg in Eier- land. Het stuur van haar fiets raakte verstrengeld in het stuur van haar echtgenoot. De vrouw viel en liep heupletsel op. Ze moest met de ambulance naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder worden gebracht. Trots toont Siem Rodenburg uit Uitgeest een bord met inscriptie dat hij zojuist van de dames bij de finish heeft gekregen. Voor de vijfentwintigste keer heeft hij het Rondje om Texel uitgelopen en dat laat wandelsportvereni ging Het Gouden Boltje niet onbe tuigd. De 60 kilometer lange wandeltocht rond het eiland werd zaterdag voor de 37ste keer gehouden. De 285 deelnemers startten op 't Horn- tje en finishten bij het NIOZ. De omstandigheden waren goed, ver telt Rodenburg terwijl hij in de kan tine van het instituut de benen even rust gunt. 'We hadden een mooi vlak en hard strand met de wind in de rug, een ideale temperatuur en op de dijk hadden we de wind in het gezicht wat ook aangenaam was.' De wandelronde telde 16 uitvallers en dat is volgens Henny van Heer waarden. eén van de organisatoren, zeer laag. 'Meestal zitten we rond het dubbele.' Dat tegelijkertijd op de 75 jaar bestaande Afsluitdijk ook een wandelevenement werd gehou den, had volgens hem geen invloed. Het Rondje kende een vrijwel gelijk aantal deelnemers als voorgaande jaren. Van hen deed bijna de helft voor het eerst mee Er waren 39 Texelse deelnemers, van wie Harry Bakker traditiegetrouw de snelste was. Snelste loper was, eveneens volgens traditie, de heer Beers uit Zwaagdijk. Hij had, in tegenstelling tot Harry Bakker, geen kopje koffie bij paal 17 gedronken maar was in één keer doorgelopen. Meer over de wandelronde op de sportpagina. De dorpscommissies van Ooste rend en Oudeschild werken aan plannen om het collectief en in eigen beheer bouwen van hui zen op Texel mogelijk te maken. Het zogeheten Collectief Parti culier Opdrachtgeverschap moet besparingen van 25 tot 40 procent op de kosten kunnen opleveren. De dorpscommissies hopen dat het op die manier voor Texelaars beter te doen wordt een huis te kopen. Voor senioren kan het even eens uitkomst bieden een woning te verwerven met gewenste voor zieningen. Kern van het landelijk al beproefde Collectief Particulier Opdrachtgeverschap (CPO) is dat er geen projectontwikkelaar meer bij betrokken is. 'Mensen bouwen in eigen beheer', vertelt Brendan de Graaf (dorpscommissie Oosterend), die samen met Hans Eelman (Oude schild) de kar trekt. Als er bouwgrond beschikbaar is, kunnen belangstellenden met elkaar een rechtsvorm oprichten die de grond koopt, waarna onderling de kavels worden verdeeld. Vervolgens kunnen de kopers in gezamenlijk heid een architect en een aannemer zoeken. De Graaf: 'Als je meerdere huizen tegelijk in plaats van één wil laten bouwen, kun je er een eco nomisch voordeel mee behalen.' Mensen hebben volgens hem met een CPO ook zelf de vormgeving van hun huis in de hand. 'Dan kan iemand investeren in wat hij zelf belangrijk vindt.' De dorpscommissies hebben het CDA en de PvdA benaderd om het Collectief Particulier Opdracht geverschap op Texel mogelijk te maken. Beide partijen werken aan een initiatiefvoorstel dat naar ver wachting in de commissieverga deringen van oktober aan de orde komt. De ideeën zijn ook al bij de coalitiepartijen Texels Belang en GroenLinks te berde gebracht. Volgens De Graaf hebben toekom stige rechtsvormen steun van de gemeente nodig om aan de slag te kunnen gaan. 'We willen daarvoor een lening of een startsubsidie vra gen.' Dan gaat het onder meer om de kosten van adviesbureaus voor de bouwbegeleiding. Volgens Eric Hercules (PvdA) zou de gemeenteraad ook kunnen meewer ken door bij de uitgifte van nieuwe bouwgrond rekening te houden met collectieve initiatieven. 'We kunnen er over discussiëren of het mogelijk is in dergelijke gevallen de grond te verkopen tegen de kostprijs van het bouwnjp maken in plaats van een marktprijs te vragen.' De dorps commissies hebben eveneens met de provincie gesproken. De Graaf: 'Daar zien ze de meerwaarde van Collectief Particulier Ondernemer schap en zijn ze er beleid voor aan het ontwikkelen.' De plannen worden niet alleen voor Oosterend en Oudeschild ontwikkeld, volgens De Graaf kunnen ook andere dor pen er hun voordeel mee doen. In Oosterend zijn formulieren ver spreid waarop mensen kunnen aan geven of ze geïnteresseerd zijn in de mogelijkheden van het CPO. Onder meer in het Brabantse dorp Casteren is het systeem inmid dels in de praktijk beproefd. Daar zijn volgens een brochure van de gemeente Bladel en de provincie Noord-Holland een paar jaar gele den in opdracht van kopersvereni ging Zandstraat 27 starterswonin- gen gebouwd voor een gemiddelde prijs van €122.800,-. Dat was veer tig procent onder de marktwaarde. Van de gemeente Bladel werden heldere spelregels verlangd. De De gemeente mag een ton uit trekken om nog dit jaar een pro gramma van eisen, voorlopig ont werp en definitief ontwerp voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild te maken. Dat heeft een meer derheid van de politieke partijen gisteravond bepaald tijdens de raadscommissie Grondgebied. De gemeente heeft een definitief ontwerp nodig om potentiële finan ciers in het beoogde maquettege bouw over de streep te trekken. In het verleden is al eens een brochure opgesteld, maar nu het erop aan begint te komen zijn concrete gege vens nodig om fondsen en anderen warm te krijgen. Het maquettege bouw, dat tevens het nieuwe hoofd gebouw moet worden, is geraamd op €6.400.000,-. In totaal is €217.000,- voor het programma van eisen en de ontwer pen nodig, maar als de gemeente een ton beschikbaar stelt, doet het regionaal ontwikkelingsprogramma Leader Plus dat ook. De overige €17.000,- wordt door de Stichting Texels Museum bijgedragen. De ton komt uit het budget van 1,2 miljoen euro dat de raad een paar jaar gele den al opzij heeft gezet. De WD was tegen. Frans Visman (D66) en Joop Groeskamp (Texels Belang) stelden het geld met enige tegenzin beschikbaar. Visman wilde van wethouder Rikus Kieft de garantie dat het college niet bewoners wilden onder meer weten wie voor welke woningen in aan merking kwamen, wat ze mochten kosten, wat de bijdrage van de gemeente was en wat er bij verkoop te gebeuren stond. Volgens de bro chure bouwden de kopers uiteinde lijk niet alleen huizen maar ook een buurt. 'Er werden stenen en sociale verbanden gelegd.' nog een keer om extra geld komt vragen. Als het nu niet lukt vol doende geld te verwerven, kunnen de plannen volgens hem het beste worden afgeblazen. 'Dan houden we nog een miljoen over voor ande re zaken.' Groeskamp sprak ook over stoppen als er toch onvoldoende geld wordt opgehaald. Marijke Eelman (CDA) merkte op dat het kort dag wordt het definitief ontwerp voor het eind van het jaar klaar te hebben. Dat is nodig om een bijdrage van de pro vincie veilig te stellen. Die bijdrage en de 1,2 miljoen van de gemeente zijn eveneens nodig om financiers over de brug te krijgen. Wethouder Kieft lieten weten dat een bureau uit Hoorn bezig is een boekwerk voor de fondsenwerving samen te stellen. Dat is bijna klaar. Hij sprak van een ultieme poging het project van de grond te krijgen 'Het is te vroeg om nu al de stekker eruit te trekken.' Hij weerlegde zorgen dat het muse um met het nieuwe gebouw een schip van bijleg wordt. Het museum heeft volgens hem een kostendek kende exploitatie als er jaarlijks 80.000 bezoekers komen en er 6 euro entree wordt geheven. Nu ligt het bezoekersaantal gemiddeld tus sen de 60.000 en 70.000 per jaar en kost een kaartje 5 euro Lees de TC met een studentenabonnement voor nog geen 0,70 per week! E info@lenr.nl T 362600 Verslaafd Verslavingen kom je in allerlei vor men tegen. 'Ik ben verslaafd aan Texel', vertelt Uwe Koster uit Cre- feld bij Düsseldorf. Al veertig jaar komt hij naar het eiland en viert hij vakantie bij de familie Ipenburg in De Koog. Inmiddels komen ook de kleinkinderen mee. 'Ook zij zijn ver slaafd.' Pagina 2 Logiesverstrekkers De vereniging van Kleine Logiesver strekkers (KLV) gaat samenwerken met uitgeverij Langeveld de Rooy (L&R). Informatie op de website www.texeltoerist.nl van L&R, zoals de agenda van de dag, het weer en evenementen, worden zichtbaar op www.mooitexel.nl van de KLV. In de nabije toekomst komt de accom modatie van KLV-leden beschikbaar via www.texeltoenst.nl. Pagina 3 Brandstichting Op land van familie De Ridder aan de Oorsprongweg in Eierland is zaterdagochtend opnieuw hooi en stro in vlammen opgegaan. De poli tie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De brand verwoestte 250 pakken graszaadhooi en 8 pak ken stro met een waarde van circa €12.500,-. Pagina 5 Verkoop Molengat nog niet definitief De verkoop van veerboot Molengat aan een Italiaanse rederij is nog niet rond. TESO heeft de toegezegde aanbetaling van tien procent nog niet binnen. Dat betekent volgens de bootdienst niet dat de deal nu is afgeblazen. 'De onderhandelingen zijn nog gaande', laat een woord voerder van de bootdienst weten. Te veel drank voor baas en medewerker De politie verrichtte in de nacht van zondag op maandag een opvallende dubbele aanhouding. Dat gebeurde nadat een 19-jarige man uit Oude schild rond 4.15 uur in een bocht langs de IJsdijk de macht over het stuur was verloren. Hij ramde een hek en kwam inleen weiland tot stilstand. De man, die niet over een rijbewijs beschikte, had een borrel met zijn baas gedronken en gezegd dat hij 'voor de gein' even een rondje ging in diens auto. Vanuit het weiland belde de man zijn werk gever, die in een andere auto naar hem toe kwam om te helpen. Toen de politie arriveerde, stonden beide bestuurders naast de auto's in het weiland. Ze bleken alletwee te diep in het glaasje te hebben gekeken. Op het bureau blies de 19-jarige man 780 ug/l. Zijn 34-jarige baas. die eveneens uit Oudeschild kwam. blies 550 ug/l. Hij moest zijn pas verworven rijbewijs inleveren. TE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Speelboek I Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. IK WIL 5 H.KJES'BIER, {1RRR GRRBG H METt 3£BS5PESn1H «s Hooyschuur, voorzitter van Mis Belang: 'We zien nu geen Kien om Piet terug te trekken als actievoorzitter. Hij heeft ons ver- sdhoe de vork in de steel zit en als «stuur staan we achter hem.' Stan- bart" 'Ik heb ze de keus gelaten of deze konden scheiden van de hek of niet. Zelf kan ik die twee Mn goed scheiden. Ook bestuur "fractie hebben er geen enkel pro- km mee. Uiteraard ben ik blij met b steun.' Bij het overleg ontbrak «houder Nico Kikkert wegens Mieomstandigheden, niet omdat ierbuiten werd gehouden. Kikkert "iin een lastige positie komen te zit- Als wethouder namens Texels ig, maar zeker ook als lid van ^ad van Bestuur van het vlieg- u Als die het dreigement (dat lid wordvoerder W. Bennink vorige in deze krant herhaalde) om EXTRR TOOhmB

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1