i Texel krijgt eigen gebiedsmakelaar Lieuw wil gesprek dorpscommissies Politiek heeft moeite met plan Dorpzicht College staakte terecht handhaving Wezenland Bezwaar ondernemer markt niet behandeld Samen werken aan subsidies IS krijgt een eigen gebieds- pakelaar. Dat is een persoon die sxelaars op weg moet kunnen elpen bij het ontwikkelen van dannen voor het platteland en et vinden van subsidies. Ie Dienst Landelijk Gebied van e; ministerie van LNV heeft Harry (Xftvmans van Bureau Oranjewoud ijehuurd als gebiedsmakelaar voor t eiland. Dat werd bekend tijdens ergadering van de ILG-gebieds- ommissie Texel die dinsdag op TEXELSE j COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 2007 het raadhuis werd gehouden. In de gebiedscommissie, voorgezeten door burgemeester Joke Geldorp. wordt gesproken over projecten die in aanmerking komen voor gelden uit het Investeringsbudget Lande lijke Gebied (ILG). Dat staat voor een serie subsidies van rijk, provin cie en Europese Unie voor het plat teland. Noord-Holland kent zeven gebiedscommissies, waarvan Texel er één is. Volgens secretaris Anita Meijer van de ILG-gebiedscommissie Texel is wels Belang, CDA en de Fractie feijers hebben moeite met het atuurontwikkelingsproject Dorps- jcht bij De Cocksdorp. Ze vragen ich af welke effecten de herinrich- ig voor omliggende agrarische edrijven teweeg brengt. »p Groeskamp (TB) en Gerard fears onthielden zich maandag end tijdens de raadscommissie sndgebied van goedkeuring over n voorbereidingsbesluit voor het Suurproject. Het college heeft de udgevraagd zo'n besluit te nemen, idat zij een vrijstellingsprocedure ïi opstarten. Bedoeling is dat de fenst Landelijk Gebied volgend jaar ti beginnen met de herinrichting de agrarische gronden tussen de jggesloot, Hollandseweg, Hoofd- I en Stengweg. Bedoeling is dat een natuurgebied ontstaat dat ecologische schakel tussen het jngebied en de Waddenzee vormt, teskamp bracht de plannen in com- natie met de externe werking van de Etiwe Natura 2000-wetgeving (ver- nelnaam Vogel- en Habitatricht- en en Natuurbeschermingsweg). laanwijzing van een stuk grond tot c/a 2000-gebied kan gevolgen r hebben voor de activiteiten van ■eggende agrarische bedrijven. 'De •::ojw heeft geen idee wat haar ren het hoofd hangt', aldus Groes- mp. De beoogde locatie staat ove- pns in de ontwerp-aanwijzingsbe- ilenvan het ministerie van LNV niet een Natura 2000-gebied te boek, Er ligt wel pal tegen het Natura 00-gebied Waddenzee. Dorpzicht Bkt in ieder geval deel uit van de idale Ecologische Hoofdstruc- Dat is de verzamelnaam voor r netwerk van bestaande en nog ij parische en landschappelijke ituurvereniging De Lieuw wil met dorpscommissies om tafel om izamenlijk te bekijken wat voor tonnen eenieder voor het buiten- bied heeft. Doel is waar mogelijk zamenlijk op te trekken. s Leuw heeft de dorpscommissies brief gestuurd om daar eens na te denken. Achterliggende dachte is dat gezamenlijk beter subsidieverwerving kan worden tan dan wanneer ieder voor zich aki. Volgens voorzitter Corry Heijne onder meer worden gedacht n subsidies uit het Waddenfonds Investeringsbudget Landelijke toed (ILG). De laatste is een bunde- )van subsidies van rijk, provincie Europese Unie voor het platteland sbij de provincie de regie over 'verdeling van de gelden heeft. In gevallen gaat het om miljoenen ra's. Heijne: 'Je ziet bij de rege- 'at het wordt gestimuleerd fêel mogelijk gezamenlijk aanvra- t in te dienen. Dan sta je sterker "eb je meer kans in aanmerking ®men dan wanneer je individueel project indient.' De Lieuw wil osr meer bekijken waar overlap in "en zit, zodat projecten eventueel op elkaar kunnen worden afgestemd. Ideeën voor dergelijke samenwer king zijn niet geheel nieuw. In Oos terend zijn de natuurvereniging en de dorpscommissie recent al geza menlijk opgetrokken om de plannen voor het Boerenommetje (wandel route via Oost en IJzeren Kaap) van de grond te tillen. Dat leidde onder meer tot dneduizend euro subsidie van de provincie. Het recent in de ILG opgenomen Masterplan Water was ook op basis van een gezamenlijke aanpak opgesteld. Volgens Heijne kunnen met meer samenwerking ook tijd en middelen efficiënter worden ingezet. 'Organisaties als Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer heb ben grote apparaten achter zich die zich met subsidies kunnen bezig houden. Dorpscommissies moeten wat dat betreft veel meer zelf doen.' De Lieuw wil onder meer praten over sociaal economische vitalisering van het platteland, één van de onderwer pen die de provincie op de agenda van de ILG-subsidies heeft gezet. In dat geval gaat het concreet om plannen op het gebied van verbre ding, innovatie en schaalvergroting in de landbouw, toerisme en recreatie, woningbouw en basisvoorzieningen voor dorpen. het de bedoeling dat de gebiedsma kelaar een helpende hand toesteekt. 'Hij kan helpen verdere stappen te nemen. Het is iemand die aan de keukentafel plaatsneemt om over plannen te komen praten.' Een van zijn taken is signaleren waar men sen soortgelijke plannen hebben, zodat eventueel zaken kunnen wor den gekoppeld. Dat laatste wordt binnen de subsidiewereld gezien als pré om aanvragen te honoreren. Bedoeling is dat de makelaar ont wikkelingen eveneens stimuleert en promoot. Aan de overkant kennen diverse landelijke gebieden even eens de gebiedsmakelaar om pro jecten op gang te helpen. Het regelen van zaken in lande lijk gebied was lange tijd een taak van de Dienst Landelijk Gebied, maar sinds de invoering van de Wet Investeringsbudget Landelijk Gebied begin dit jaar zijn meer ver antwoordelijkheden naar de pro vincie verschoven. Gedeputeerde Staten nemen de besluiten over de verdeling van de ILG-gelden voor de zeven gebiedscommissies. De Texelse commissie is bezig een pro jectenprogramma voor 2008 op te stellen. te ontwikkelen belangnjke natuurge bieden in Noord-Holland. Bedoeling is dat er op Texel nog wat vierkante meters bijkomen. Weijers wilde de zekerheid hebben dat omliggende boeren op hun land van brak water gevrijwaard blijven. Marijke Eelman (CDA) vroeg zich af of de afgesproken hoeveelheid grasland van minstens 4000 hectare in stand blijft. Volgens wethouder Nico Kikkert hoeft er niet te worden gecompen seerd, omdat het gebied na de her inrichting blijft meetellen in het aantal vierkante meters grasland. Hij kon niet zeggen in hoeverre Staatsbosbe heer (beheerder van het toekomstige natuurgebied) een 'brakwatergarantie' kan afgeven. Het onderwerp externe werking leverde weinig uitsluitsel op. Groeskamp liet weten dat de ondui delijkheid voor TB reden kan zijn bij de raadsvergadering van 18 septem ber tegen de verdere ontwikkeling van het natuurontwikkelingsproject te stemmen. De Dienst Landelijk Gebied (onder deel ministerie van LNV) is momen teel bezig de vergunningen rond te krijgen. Volgens woordvoerder Eri)< van der Spek van Staatsbosbeheer is het onder meer de bedoeling oude kreken van vóór de inpoldering weer open te maken en laagliggende delen van de weilanden te plaggen, zodat brak grondwater aan de oppervlakte kan komen. Daar kan dan 'zoutver- dragende vegetatie' groeien. Volgens Van der Spek wordt gebruik gemaakt van al aanwezig brak grondwater en wordt er geen zeewater binnenge laten. 'De Roggesloot bevat al brak water en het hele gebied is ook gro tendeels brak.' Uitspraken over de reikwijdte van de externe werking waren moeilijk te doen. Uit de bocht... Ambulancepersoneel ontfermde zich woensdagavond over een 13-jarig meisje uit Den Haag dat schaafwonden en een kneuzing opliep op de Nikadel in De Koog. Met haar 12-jarige zusje was ze op een gehuurde tandem met hoge snelheid de steil hellende Badweg afgereden en daarbij de macht over het stuur kwijtgeraakt. De tandem kruiste de Dorpsstraat, schoot de Nikadel op, raakte op de linker weghelft en botste daar tegen de Opel van een man uit Duisburg (Duitsland). Deze was tijdig op de rem gaan staan, waardoor de mate riële gevolgen beperkt bleven tot flinke schade aan de tandem en lichte plaatschade aan de auto. De gewonde en hevig geschrokken meisjes werden ter plekke behan deld en kregen als troost elk een speelgoedbeertje. Discussie over recht overpad na duinbrand De duinbrand die woensdag bij de Korverskooi woedde, gaf aan leiding voor discussie over de dikte van de laag ruigte op het pad waarop de brand ontstond én het recht van overpad. Volgens Henk Gieze had hij Staats bosbeheer enkele malen gewaar schuwd dat er wel een erg dikke laag ruigte op het pad lag. Gieze gebruikte het pad om bij zijn huis aan de Zanddijk te komen. Dat is ook mogelijk via het fietspad langs de Zanddijk, maar 's zomers, wanneer er veel fietsers onder de duinen rijden, geeft hij de voorkeur aan het onverharde pad dat van de Ruigendijk naar de Zanddijk loopt en waarvan hij het recht van over pad heeft. Erik van der Spek van Staatsbosbe heer geeft toe dat de ruigte op som mige plekken erg dik was. 'We gaan onderzoeken hoe dat is gekomen. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat er auto's in vastlopen. Het kan ook voorkomen dat er een auto van onszelf door moet.' Overigens is het waarschijnlijk de laatste keer geweest dat er ruigte op dit pad is gestrooid. 'Bij werkzaamheden voor een duinproject is er veel zwaar verkeer overheen gegaan, waardoor het kapot is gereden. Dat herstelt zich nu weer. Er rijdt zo weinig ver keer, dat het pad binnenkort weer begroeid zal zijn.' Los daarvan is de vraag voor wie het recht van overpad van toepas sing is. Van der Spek: 'Eigenlijk geldt het recht van overpad alleen voor Gieze wanneer de Zanddijk met goed bereikbaar is, bijvoor beeld door stuifsneeuw. Dat hij er wel vaker rijdt, hebben we nooit zo'n probleem gevonden. Maar de auto die er nu reed, had er volgens ons helemaal niet mogen rijden.' Volgens Gieze geldt het recht van overpad voor iedereen die bij hem moet zijn. Zo maakt ook de kranten bezorger er gebruik van. De auto die woensdag in de ruigte vast raakte, was een kennis van Gieze. Om dis cussie in de toekomst te vermijden, wordt nu uitgezocht hoe het werke lijk zit. aldus Van der Spek. KNRM haalt patiënt op De Joke Dijkstra van de KNRM in Den Helder heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een Duitse toerist van het eiland moe ten halen. De man, die in De Koog verbleef, moest met spoed naar het Gemini Ziekenhuis omdat hij vermoedelijk een longembolie had. De Dokter Wagemaker kon echter niet varen, omdat Rijkswaterstaat werkzaam heden uitvoerde aan de brug in de Helderse veerhaven. Dat was nog een reparatie van de schade die de Molengat in januari had veroor zaakt. De toerist werd opgehaald bij de Joost Dourleinkazerne en twaalf minuten later in de marinestad over gezet in een ambulance. Aan boord werd de patiënt eveneens door ambulancepersoneel begeleid. De Joke Dijksta is uitgerust voor zie- kenvervoer. Huis in veld mag •orden verplaatst gebroeders Van Exel mogen ^09 een woning die midden 'hun land staat slopen en een He verderop langs de Postweg nieuwe bouwen. politieke partijen hebben daar- 65 ingestemd tijdens de raads- tomissie Grondgebied. Een jaar l?den spraken zij ook al eens *de verplaatsing, maar toen was destijds beoogde locatie aan Postweg een struikelblok. De woning komt nu tegenover r'al bestaande woning, waardoor °Pen landschap niet wordt aan- "ast Bij die woning vinden geen y knsche activiteiten meer plaats, ^door het huis op ongeveer vijf- Weter van het daar nog bestaan- M)lok kan worden geplaatst. De eigenaar heeft geen moeite met de komst van een tegenoverliggende woning. De status van tweede woning die nu nog op het huis in het veld rust verdwijnt. Wat voor woning Hans en Paul van Exel gaan bouwen is nog niet bekend. Enkele commis sieleden stelden daar vragen over, omdat voor de nieuwe woning een vrij groot kavel is ingetekend. Vol gens wethouder Nico Kikkert moet de oppervlakte van het bouwblok echter niet met het te bebouwen vlak worden verward. 'Er komt geen kasteel of kazerne.' Kikkert kon zich voorstellen dat de gebroeders Van Exel met het maken van tekeningen hebben gewacht totdat de partijen akkoord zouden gaan. Er moet bij de provincie nog een vrijstellings procedure (artikel 19 lid 1 op de Wet Ruimtelijke Ordening) worden gevoerd om de verplaatsing plano logisch mogelijk te maken. Invasie van ouderen Nooit eerder waren zoveel bewo ners van het Verpleeghuis Texel en het verzorgingstehuis De Gollards tegelijk op pad. Vijftig merendeels hoogbejaarde mannen en vrouwen trokken woensdagmiddag met rol stoelen en rollators naar de Groene- plaats om daar te genieten van het concert van de Johan Willem Friso-kapel. Ze werden begeleid of voortgeduwd door evenveel leden van de Lionsclub, Rotary en Vrou wen van Nu. zodat een flinke stoet ontstond die het gewone verkeer in de straten naar het centrum even onmogelijk maakte. Dank zij een strakke organisatie en het schitterende weer verliep de operatie perfect en tot duidelijk ple zier van de ouderen. Kinderopvang niet naar portcabins De Stichting Kinderopvang Den Helder-Texel kan zo goed als zeker niet beschikken over de portocabins van Catalpa aan de Slingerweg. De tijdelijke bouwver gunning (artikel 17) verloopt per oktober en kan niet worden ver lengd, zodat ze moeten verdwij nen. Als noodoplossing kan in de tuin van de voormalige Buitelboet waar de opvang nu is gevestigd, een extra unit worden geplaatst. Maar er wordt ook gedacht aan de voormalige Strijbosschool in Midden-Eierland. De stichting sprong in het gat dat door het vertrek van Catalpa was ontstaan. 'Helaas is Catalpa vergeten de vergunning te verlengen', vertelde woordvoerder mevrouw Andrea. In de raadscommissie Welzijn klaagde ze woensdagavond dat de huidige huisvesting met toereikend is om de wachtlijst weg te werken. Bovendien laat de kwaliteit van de huisvesting te wensen over. De stichting maakt ook gebruik van de oude cabins bij de Fontein, maar ouders zijn daarover niet erg tevreden. Het plaatsen van een nieuwe unit bij de opvang aan de Burdetstraat doet volgens Andrea afbreuk aan de fraaie tuin en daarmee aan de kwaliteit van de opvang. Veel liever nam de stichting de portoca bins aan de Slingerweg in gebruik. De lekkage daarin zou nog wel te verhelpen zijn, maar het feit dat ze op veel punten niet aan het bouwbesluit voldoen, maakt het verlengen van de tijdelijke bouwvergunning lastig. Staan laten is geen optie, want dat staat haaks op het beleid van de gemeente om daar waar nodig is te handhaven. Een gedoogbeschikking mag alleen als er sprake is van een noodsituatie, en dat betwijfelde wet houder Marian Merkelbach. Zo staat in Midden-Eierland bijvoorbeeld de Strijbosschool leeg. 'Gezin de drin gende behoefte kan ik me voorstellen dat ouders onderweg naar hun werk wel een bochtje willen maken.' Los van de tijdelijke oplossingen, moet ook worden nagedacht over een per manente oplossing. Want de huisves ting in de oude Buitelboet is tijdelijk, net als de overige onderkomens. Waddenfonds definitief na uitspraak gas Het Waddenfonds gaat definitief door. Dat is het resultaat van een uitspraak van de Raad van State over de gaswinning onder de Waddenzee. Het rechtsorgaan heeft bezwaren van Vogelbescherming Nederland en de Stichting Natuur en Milieu afgewezen. Dat betekent dat de vergunningen voor de gaswinning onherroepelijk zijn geworden. Dat laatste was een voorwaarde om het Waddenfonds definitief voor twintig jaar in de lucht te krijgen. Tot nu toe had het minis terie van VROM slechts voor twee jaar subsidiegelden gereserveerd. Volgens de Raad van State is 'op basis van de beste wetenschappe lijke kennis' voldoende vastgesteld dat de gaswinning niet tot schadelijke effecten leidt. Mochten die toch wel optreden (bijvoorbeeld bodemdaling) dan kan de gaswinning volgens het zogeheten 'hand aan de kraan-prin cipe' worden bijgesteld of stilgelegd. Volgens de Raad van State is dat een 'belangrijk controlemechanisme' om zekerheid te hebben. Mocht de win ning daadwerkelijk worden bijgesteld of stilgelegd, dan heeft dat echter geen gevolgen meer voor het voort bestaan van het Waddenfonds. Daarin is bijna 680 miljoen euro beschikbaar voor het Waddengebied. Van 10 september tot en met 19 oktober kunnen de eerste aanvragen worden ingediend. De bestuursrechter in Alkmaar heeft het college onterecht op de vingers getikt over het staken van een handhavingsprocedure tegen het complex van Jur Schuiringa en Jacomien Bas aan het Wezen land in Den Burg. Dat heeft de Raad van State bepaald. De bestuursrechter in Alkmaar oor deelde in december in een zaak die door een omwonende was aan gespannen dat de gemeente de handhaving begin 2006 niet had mogen stilleggen. Zowel het college als de VOF Westerslag van Schui ringa en Bas stapte daarna naar het rechtsorgaan in Den Haag om die uitspraak aan te vechten. Volgens de Raad van State is de bestuursrechter buiten zijn boekje gegaan doordat in zijn uitspraak zowel vier illegale personeelsverblij- ven als drie woningen waren betrok ken, terwijl het alleen om de perso- neelsverblijven ging. 'De rechtbank is buiten de grenzen van het aan haar voorgelegde geschil getreden", aldus het rechtsorgaan Dat laat tegelijkertijd doorschemeren dat de vergissing niet onlogisch is door de wijze waarop de kwestie in verschil lende besluiten is aangeduid en het gegeven dat tussendoor nog wat huisnummers zijn gewijzigd. De ver warring is volgens het rechtsorgaan aan het college te wijten. Burgemeester en wethouders heb ben inmiddels bouwvergunningen voor de vier verblijven afgegeven om ze alsnog te legaliseren. De omwonende, die al jaren tegen de bewoning van het complex vecht, heeft daar opnieuw bezwaar tegen ingediend dat nog door de Bezwa- rencommissie moet worden behan deld. Het college zag mogelijkheid de verblijven te legaliseren na de her ziening van het b'estemmingsplari Den Burg en de aanname van een nieuwe notitie voor personeelsver- blijven. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het mogelijk dat alsnog een handhavingstraject moet worden gestart als de bezwaren tegen de bouwvergunning gegrond zouden worden verklaard. Marktkoopman Coos van Eek uit Almere kan formeel niet als belanghebbende worden gezien in de bezwaren die hij tegen zijn verplaatsing op de maandagoch- tendmarkt op de Groeneplaats had ingediend. Zijn bezwaren zijn niet-ontvankelijk verklaard. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten op advies van de commissie Bezwaarschriften. Van Eek, die al zo'n dertig jaar met kou sen en beenmode op Texel komt en jarenlang tegenover het raadhuis stond, verkaste in april naar een ander plekje nadat de markt was heringedeeld. Op zijn nieuwe plek (schuin tegenover Winnubts) ziet hij minder mensen langskomen, waar door hij omzetverlies zegt te lijden. Hij heeft de gemeente daarvoor in een bezwaarschrift aansprakelijk gesteld. Volgens de Bezwarencommissie kan de marktkoopman echter niet als belanghebbende worden gezien, omdat hij bezwaar heeft gemaakt tegen 'een besluit van algemene strekking' waarin de precieze loca tie van zijn standplaats niet wordt genoemd. Dan gaat het om de marktverordening die het college eerder dit jaar heeft gewijzigd. 'Dat besluit is gericht tot een open groep personen en het individuele belang van de bezwaarmaker valt daaruit onvoldoende duidelijk te destille ren', aldus de commissie die nog extra heeft bekeken of Van Eek toch als belanghebbende zou kunnen worden aangemerkt. Dat de marktkoopman schade lijdt, is volgens de Bezwarencommissie niet het gevolg van dat college- besluit, maar van het feit dat de marktmeester hem op een andere plek heeft gezet. Dat is volgens de Bezwarencommissie een 'feitelijke handeling' van de marktmeester die met als een 'schriftelijke beslis sing' van het gemeentebestuur geldt. Volgens de Algemene Wet Bestuursrecht moet er sprake zijn van een schriftelijke beslissing om iemand bij een bezwarenprocedure als belanghebbende te kunnen aan merken. Doordat Van Eek dat niet is, heeft de Bezwarencommissie zijn bezwa ren inhoudelijk verder niet bespro ken. De gemeente wil binnenkort wel met de marktkooplieden om tafel om oplossingen te bedenken. Tijdens de zitting van de commissie anderhalve maand geleden werd al gesteld dat daarbij met het indivi dueel, maar het algemeen belang voorop moet staan. Van Eek bood tijdens die bijeenkomst al een ope ning door voor te stellen zijn kraam wat kleiner te maken zodat er op zijn oude plek meer toegangsruimte naar de bult op de Groeneplaats kan komen. De andere indeling van de markt, door de marktmeester doorgesproken met de marktkoop lieden, was bedoeld om het mid denterrein meer open te gooien. Cultuurcommissie ziet in Koninghal cultureel centrum De discussie over een cultureel centrum op Texel laaide woens dagavond op toen de commissie Welzijn de cultuurnota besprak. Als lid van de adviescommissie voor kunst en cultuur hield Wil de Leeuw een pleidooi om de Burge meester de Koninghal een grote opknapbeurt te geven. 'Je kunt er een fantastisch cultureel centrum van maken, maar dan moet je er wel specialisten opzetten', ver telde De Leeuw, die aangaf dat in zo'n geval een horecavergunning wel op z'n plaats is. Zo'n aanpas sing houdt in dat er voor de Koning hal een keus moet worden gemaakt, want de functies van sporthal en cultureel centrum gaan met samen. 'Een nieuw kanjerproject', consta teerde wethouder Marian Merkel bach van Welzijn. 'Het betekent dat er elders een nieuwe sporthal moet komen, want er wordt ontzet tend veel gesport in de Koninghal. Gerard Weijers (onafh.) stond niet te trappelen. 'We hebben al geld in de Lindeboom gestoken, de Koninghal is nog lang niet in beeld.' Het ren dement van die anderhalf miljoen gulden die destijds aan het isoleren van De Lindeboom is uitgegeven, ovengens laag, constateerde Eric Hercules (PvdA). De Leeuw merkte op dat met een maximale bezetting van circa 160 zitplaatsen de capa citeit van De Lindeboom te klein is voor grote uitvoeringen. HiKp£RriG) Tp ujajijK.' IIKTELZSj Wat zullen we ze nu weer vertellen?

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5