'x (jvocn Ttvarts jexeh in het harL, Blauwtong lijkt over Marsdiep te komen Fietsers kunnen rijdend over dijk Schorren 'Samenwerking met overkant een optie' 'Soepeler omgaan met strandpaviljoen' Politiek richt blik naar zuiden Provincie wil onderzoek naar tweede ambulance Verdachte brand gepakt Opnieuw in discussie over status van werelderfgoed OP KAMERS? OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12206 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2007 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bij schapen op twee Texelse vee houderijen zijn deze week bloed monsters genomen omdat er een «rdenking bestaat dat dieren de Mkte blauwtong onder de leden hebben. Bij een derde bedrijf zul- vandaag schapen worden getapt. In de loop van volgende •eek zal duidelijk zijn of het al jon niet loos alarm is. /.'aar de virusziekte in het zuiden .an het land zó algemeen voor- tornt dat het geen nieuws meer S, maakte zelfs de Telegraaf er molding van dat er nu ook op scha- sneiland Texel verdachte dieren !jn gesignaleerd. Wel begrijpelijk, ent de ziekte di% door mugjes die isknut bekend staan worden over bracht. kan desastreuze gevol- n hebben. De zorgen onder de bapenhouders zijn dan ook groot. Sciiapenfokker en -houder Carlo 'Een boer kan zomaar vijftig procent van zijn dieren kwijt raken, naar het kan zich ook beperken tot en procent. Het risico is voor de igenaar.' ifede in verband met een mogelijke ■rdenking die door overkantse fok- bs was geconstateerd, trok één ■apenfokker zich maandag terug deelnemer aan de schapenfok- Èg. Verdenking wil echter nog lang iet zeggen dat er daadwerkelijk sprake is van blauwtong. Er komen landelijk naar verluidt honderden meldingen binnen. Dierenarts Loek van Vliet: 'De symptomen zijn kwijlen, aantasting van de voorste luchtwegen, longontsteking, inge vallen dieren, die vaak wat kreupel lopen en dikke lippen met blaasjes op de overgang naar het slijmvlies. De symptomen die ik heb gezien geven 60 tot 70 procent zekerheid. Volgende week krijgen we de uit slag.' Mocht er blauwtong worden geconstateerd, dan treedt een tevo ren vastgesteld scenario in werking. Of de ziekte hier in dezelfde mate zal optreden als elders in het land, is nog de vraag. Van Vliet: 'Het voor deel is dat er hier doorgaans meer wind staat, waardoor je minder knu- ten hebt. Dan zou je er op Texel in theorie minder last van hebben.' Blauwtong is hier weliswaar niet officieel geconstateerd, het heeft de schapenfokkerij al wel in mineur gebracht. Veeger: 'Maar de stem ming is slecht, dat kon je op de schapenfokdag goed merken, leder een is negatief, fokkers lijden soms zware verliezen. Ik hoorde van een geval onder Amsterdam, dus het komt dichterbij. Er gaan geruchten over een vaccin dat is uitgevonden, maar het zal nog wel een tijdje duren voor dit op de markt komt.' 11 'HM.M De grote trap bij de Schorren is vervangen door een nieuwe overgang over de dijk. Medewerkers v. SIGT-bestuursleden Fred Wassenborg en Tineke Feenstra keken gisteren toe. i het Hollands Noorderkwartier leggen er momenteel de laatste hand aan. IDA, D66 en VVD staan niet welwillend tegenover het zoe- Isnvan samenwerking met ande- t gemeenten in Noord-Holland, lok burgemeester Joke Geldorp 'ndt het van verstandig bestuur Puigen om te bekijken wat met «leren in de provincie kan wor- »i gedaan. tel bleek tijdens de raadscommis- Middelen tijdens de bespre- togvan ontwikkelingen die in 2008 •orden verwacht. Een daarvan is K Gedeputeerde Staten gemeen- willen doorlichten om te bekij- hoe bestuurskrachtig ze zijn. provincie streeft naar sterke oneenten, eventueel gedwongen hor fusies of samenwerking. Vol- ïis burgemeester en wethouders dat laatste voor Texel inmiddels rontkoombaar. 1 nu toe waren de kaarten voor gelijk ingezet op intensievere 'lenwerking met de andere Wad- elanden, maar het zoekgebied te worden uitgebreid. 'Samen- *king met andere gemeenten in tod-Holland moet ook mogelijk fyen!, aldus Marijke Eelman (CDA), te richten ons altijd op de Wad- ®ieilanden, maar we moeten ook teien wat we zelf kunnen doen of •aar we elders samenwerking moe- te zoeken', aldus Frans Visman ^6). Gerbrand Poster (WD) sprak voorkeur voor Wieringen uit. 'Ik ben voor samenwerking met de Waddeneilanden, maar Wieringen ligt toch meer deze kant op en het is dezelfde provincie. Dan hoeven we ook geen Fries te leren. De kosten voor samenwerking met de eilanden lopen op naar de twee ton en dat begint ons zwaar te drukken.' Burgemeester Geldorp noemde Wieringen een goede optie om mee samen te werken. 'Daar wil het col lege graag met de raad over verder discussiëren.' Ze verzachtte zorgen van Visman dat de provincie Texel tot een gemeentelijke herindeling dwingt. 'Een bestuurskrachtmeting hoeft niet altijd tot herindelingen te leiden. Bij de gemeenten Blaricum, Eemnes en Laren heeft zo'n meting bijvoorbeeld tot samenwerkingsver banden geleid.' Volgens Geldorp past het zoeken van samenwerking goed binnen de kerntakendiscussie die op komst is. Daarbij wordt onder meer bekeken welke taken de gemeente eventu eel kan uitbesteden. Elders in den lande bestaan kleinere gemeenten die al delen van hun takenpakket aan grotere buurgemeenten hebben uitbesteed. Een voorbeeld daarvan is Ten Boer dat het nodige werk in handen van de gemeente Gronin gen heeft gegeven. Texels Belang en de Fractie Weijers onthielden zich nog van meningen over samen werking. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft de laat ste hand gelegd aan een nieuwe dijkovergang bij de Schorren. De grote trap is vervangen door een pad waar fietsers en boosterrij ders eenvoudig overheen kunnen rijden. Volgens bestuurslid Fred Wassenborg van de Stichting Integratie Gehan dicapten Texel (SIGT) is de nieuwe overgang een aanwinst voor minder- validen. 'Eerst wilde het nog wel eens voorkomen dat mensen in een boos ter vanaf De Cocksdorp buitenlangs de dijk naar Oosterend reden en dan hier op de trap stuitten. Dan hadden ze niet voldoende energie meer om terug te kunnen rijden en daar stond je dan.' Voor mensen die om medische rede nen een elektrische fiets hebben, wordt de nieuwe overgang eveneens als een uitkomst gezien. 'Het was met een elektrische fiets geen doen die trap op en af te gaan.' Mensen moeten op het dijkvak tussen de Schorren en Zeeburg verplicht de dijk oversteken. Door een oude afspraak tussen Staatsbosbeheer en Natuur monumenten mag bij de Schonen niemand het pad aan de buitenkant van de dijk betreden en bij Zeeburg mag niemand op de weg langs de binnenkant van de dijk komen. Beide wegen zijn ter plekke met hekken afgesloten. De aanleg van de nieuwe overgang kostte enkele tienduizenden euro's. 'Recreatie en toerisme zijn geen kern taken van het hoogheemraadschap. maar we wilden hier toch graag iets doen', aldus een woordvoerder van Hollands Noorderkwartier (verant woordelijk voor het onderhoud aan de dijk). 'We vinden het ook wel prettig dat de trap niet meer als los element in de dijk zit.' Op de dijk is extra ruimte gemaakt waar mensen kunnen blijven staan om de omge ving te bekijken. Natuurmonumenten heeft er een betonnen zitje geplaatst. De nieuwe weg is voorzien van een paaltje, zodat auto's er niet overheen kunnen rijden. Duits meisje valt uit discobus Een 16-jarig Duits meisje is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Redoute bij Oudeschild uit een rijdende discobus gevallen. Ze belandde op het wegdek en liep kneuzingen en schaafwon den op. Het meisje viel doordat de nooddeur, waar ze tegenaan leunde, plotseling openging. Ze leunde ertegen omdat het vrij druk was in de bus. De politie vermoedt dat iemand, toen het voertuig nog stilstond, heeft geprobeerd de nooddeur van bui tenaf te openen waardoor die niet goed meer in het slot zat. De deur kon van binnenuit niet zomaar open worden gemaakt. De bus, eigen dom van een horecabedrijf in De Koog, was volgens de politie dit jaar nog gekeurd en veilig bevonden. Het ongeval leidde tot de nodige schrik en commotie bij de ove rige passagiers die samen met het meisje met een boot in de haven lagen. De jongeren werden door hun begeleiders opgevangen. Het meisje werd in eerste instantie door ambulancepersoneel onderzocht en daarna ter controle naar een huis arts gebracht. Het zag ernaar uit dat het letsel meeviel. Dienstverlening De gemeente heeft op korte termijn structureel extra mankracht nodig om aan de eisen van wettelijk ver plichte taken te kunnen voldoen. Dat blijkt uit een overzicht dat bur gemeester en wethouders aan de politieke partijen hebben gestuurd. Pagina 5 Texelse Courant beticht van smaad Bij de politie zijn deze week meer dere aangiftes van smaad binnen gekomen die verband houden met de gebeurtenissen rond het vlieg veld. Willem Bennink, bestuurder van NV Luchtvaartterrein, heeft aangifte van smaad gedaan tegen Kees van Roon uit Hilversum en tegen de Texelse Courant, die wordt beschuldigd van smaad en smaadschrift. Van Roon uit Hilversum trok in de krant van 28 augustus fel van leer tegen Bennink. De Texelse Courant liet hem aan het woord in een artikel waarin navraag werd gedaan over de toenmalige woordvoerder van het vliegveldbestuur. Reden voor dit stuk was het gegeven dat Bennink tot dat moment voor de meeste Texelaars een onbekende was, met als aanleiding dat hij in de krant enkele gepeperde uitspraken over Piet Standaart had gedaan. Dins dag nam Bennink in de rubriek Wat ik zeggen wou revanche op Van Roon. De krant werd afgelopen woens dag op de hoogte gesteld van de aangifte en van het feit dat ook tegen Van Roon aangifte is gedaan. Hoofdredacteur Gerard Timmerman moet zich op korte termijn op het politiebureau melden om te worden gehoord over deze kwestie. Het is voor zover bekend de eerste keer dat tegen de Texelse Courant aan gifte van smaad is gedaan. U KOMT TOCH 00K? TEXEL CULINAIR 7-9 SEPTEMBER DE KOOG tenwijzing van de Waddenzee als "srelderfgoed wordt opnieuw aan korde gesteld. Maandagavond 1 teober wordt in het raadhuis een ■inbare bijeenkomst gehouden spreker Jaap van Dijk, voor eer van de klankbordgroep die ^vooraanwijzing beijvert. 'sgering en de betrokken pro toss zijn warm voorstander van «status, omdat het een erkenning ^van de kwaliteiten van het gebied 'daardoor van promotionele en ^economische betekenis is. De «oden zelf zijn tot dusver ver- teW- Ameland en Texel zijn tegen, uit angst dat de aanwijzing 3 siden tot beperkende regelge- "9 waarmee de economie juist gediend. De deur is echter ^definitief dichtgegooid. Als er waterdicht convenant komt met waarborgen dat de erfgoedstatus geen 'kwade' gevolgen heeft, lijkt de aanwijzing wat de gemeenteraad van Texel betreft, bespreekbaar. De geruststellende uitlatingen die oud minister Veerman over dit onder werp heeft gedaan, lijken effect te hebben gehad. De bijeenkomst in het raadhuis is toegankelijk voor elke belangstel lende en begint om 20.00 uur. Toestand chauffeur ongeval zorgelijk De toestand van de 26-jarige Oos- terender die maandagmiddag op de Oosterenderweg met hoge snelheid met zijn auto van de weg raakte is nog zeer zorgelijk. Hij ligt met onder meer nek-, kaak- en inwendig letsel in het VU-ziekenhuis in Amsterdam, waar hij gisteren nog in coma lag. De politie heeft woensdagavond een 18-jarige man uit Oudeschild opgepakt die wordt verdacht van brandstichting. De man werd aan gehouden, kort nadat op het land van Bram en Albert de Ridder voor de tweede keer in anderhal ve week tijd brand was gesticht. De politie pakte hem terwijl hij met een brommer over de Zaandam- merdijk reed. De verdachte had vol gens een politiewoordvoerder een jerrycan met brandstof bij zich. De Oudeschilder wordt vooralsnog verdacht van de brand van woens dagavond, maar de politie bekijkt of er ook verbanden zijn met de ande re branden in hooi- en stroklampen die de afgelopen weken hebben gewoed. De nieuwe brand was snel onder controle. Hij was gesticht in een berg hooi, pal naast de bij de vori ge brand verbrande klamp op een afgelegen plek aan de Zanddijk. Het ging om een stapel die er nog van een jaar geleden lag. Het hooi werd met een tractor uit elkaar getrokken en de brandweer hield het met twee brandslangen nat. De Ridder ontdekte zelf dat er brand was en hij werd ook meteen door Maarten Koorn gealarmeerd. Het was de vierde hooibrand in twee weken. brand was woensdagavond snel onder controle. i Gedeputeerde Staten willen zich niet zomaar neerleggen bij een mogelijk vertrek van de tweede ambulance van Texel. Het provin ciebestuur vindt dat de ambulan cedienst eerst duidelijk in kaart moet brengen wat de risico's daarvan zijn. Dat schrijft GS in een brief aan Provinciale Staten. Statenleden van de SP hadden om opheldering gevraagd naar aanleiding van de zorgen die Texelse huisartsen had den geuit. Zij vrezen dat de zorg achteruit gaat als buiten het hoog seizoen en de schoolvakanties om nog maar één ambulance op het eiland is. Gedeputeerde Staten, verantwoor delijk voor de ambulancezorg, zeg gen zich te willen inspannen om de situatie te verbeteren. Het wil vasthouden aan de aanwijzing dat in Den Burg een standplaats voor twee ambulances moet zijn. Om tot een goed oordeel over het eventu eel vertrek te komen, wil het college eerst een nauwkeunge nsico-inven- tansatie zien. 'Op grond van de uit komsten zullen we verder in gesprek gaan met de ambulancedienst over de haalbaarheid en gevolgen van het voornemen.' De keuze voor één of twee ambulances ligt uiteindelijk bij de Regionale Ambulancedienst Gedeputeerde Staten erkennen dat er sprake is van een financieel pro bleem. Het aantal ambulanceritten is de laatste jaren toegenomen, ter wijl de zorgverzekeraars, financieel Inbraken Bij twee bedrijven in Den Burg is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Bij Slagerij Beverdam in de Kogerstraat werd een achterdeur geforceerd en een klein geldbedrag uit de kas meegenomen. Ook res taurant Freya in de Gravenstraat kreeg ongewenst nachtelijk bezoek. Hier werd geen geld bewaard en volgens de politie niets weggeno men. verantwoordelijk voor het laten rij den van een ambulance, er geen extra geld bij hebben gekregen. Raadslid Henny Festen kaartte de kwestie nog aan bij de raadscom missie Middelen, maar dat had wei nig resultaat. Burgemeester Joke Geldorp gaf aan dat de politieke partijen in oktober over een voorstel kunnen praten. Ze ging inhoudelijk niet in op een gesprek dat ze eerder met directeur Jos Stierenhout van de veiligheidsregio Noord-Holland Noord heeft gehad. Lees de TC met een studentenabonnement voor nog geen 0,70 per week! E info@lenr.nl De provincie moet niet al te rigide omgaan met het toestaan van jaar ronde exploitatie van strandpavil joens. Dat hebben wethouder Nico Kikkert en voorzitter Jur Schuiringa van de Verenigde Strandexploitan- ten Texel dinsdag betoogd bij een hoorzitting over de partiële herzie ning van het Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord. De provincie wil de eisen voor een jaarronde aanwezigheid op het strand aanscherpen. Zowel de gemeente als de strandexploitanten hebben daar moeite mee, met name omdat ze al een paar jaar bij de provincie aan dringen de mogelijkheden te versoe pelen. Strandpaviljoens mogen pu acht maanden per jaar op het strand staan, maar de provincie is gene gen dat onder stnkte voorwaarden los te laten. Als het aan Texel en de strandexploitanten ligt, wordt het bij alle Texelse strandslagen mogelijk een paviljoen jaarrond te exploiteren, maar zover wil de provincie niet gaan. 'Met de aangescherpte eisen wordt het voor de ondernemers lastiger" aldus wethouder Kikkert. Volgens hem bestaat ook het risico dat de paviljoens die er al het hele jaar mogen zijn (paal 9, Noordzee bij paai 20, paal 28 en het Torenrestau rant bij de vuurtoren) op hun tellen moeten gaan passen. 'Zoals het er nu naar uitziet, zouden zij opnieuw een natuurtoets moeten ondergaan, waardoor het onzeker is of ze het hele jaar open kunnen blijven.' De wethouder vroeg zich af wat voor nut het heeft met veel partijen een strandnota op te stellen als de pro vincie er toch overheen gaat. Het college is er voorstander van dat exploitanten de mogelijkheid heb ben het hele |aar op het strand te staan. Den Helder, Zijpe en de Kamer van Koophandel protesteerden bij de hoorzitting in Akersloot eveneens tegen de provinciale omgang met strandpaviljoens. Dat leidde ertoe dat de Statencommissie Ruimtelijke Ordening en Grondbeleid eerst een nadere bestudering van de voorgeno men herzieningen wilde hebben. Schuiringa wees erop dat strandex ploitanten en gemeente het op Texel tot nu altijd al goed voor elkaar heb ben weten te knjgen. 'Van de 16 blau we vlaggen in Noord-Holland hebben we er 8 op Texel. En hoe verder je van Haarlem komt, hoe groter de toeristische belangen van het strand worden.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1