Extra krachten nodig voor dienstverlening 'Ruimte om even niets te hoeven' Groen Zwart De Bolder blijft successtory Meer dan honderd soorten vogels geteld op 'Big Day' Anderhalve ton subsidie voor verbouw Bijenkorf J'UHUS KCRT it EN HANGAR iWie HeEFT ERMOCl sriftno papieren 'HotuetlPBpitRtiM I ZqKEN Partnerkeuze Het gemeentelijk apparaat kraakt, piept en zucht al enige tijd. Niet alleen een stevige reorganisatie heeft een beroep op de instantie en de medewerkers gedaan. Ook allerlei nieuwe taken die enkele reis het Marsdiep oversteken (bij voorbeeld een Wet Maatschap pelijke Ondersteuning of de ver plichting voortaan jaarlijks alle gebouwen te taxeren) zorgen voor de nodige extra belasting van het gemeentelijk apparaat. In dat laat ste begint zich een zorgwekkende trend af te tekenen. Met name het Rijk is welhaast ongemerkt bezig de eisen aan gemeenten steeds verder op te schroeven. Is het met een decentralisatie (met vaak te weinig geld voor de overgehevelde taak) dan wordt wel weer een landelijke wet gewijzigd (bijvoor beeld de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening die in 2008 van kracht moet worden), waardoor op lokaal niveau alle zeilen moeten worden gehesen om beslagen ten ijs te komen. In dat opzicht is Texel met 160 arbeidsplaatsen (opgevuld door 178 medewerkers) echt een kleine gemeente waar het lastig is doorlopend veranderingen op te vangen en tegelijkertijd continu dienstbaar aan de eigen bevolking te blijven. Het gemeentelijk appa raat mag de afgelopen jaren zijn ingesteld op een veranderende samenleving en meer vraaggericht werken, de praktijk leert dat de gemeente- momenteel de handen al vol heeft aan zichzelf en dat het personeel soms op het tandvlees loopt. Het kan bijna niet anders dan dat Texel op termijn samen werking met omliggende gemeen ten moet zoeken om aan de eisen te blijven voldoen en de dienstver lening op peil te houden Dat is echter niet makkelijk als je een eiland bent. De afgelo pen jaren is volop met de andere Waddeneilanden gesproken, maar de signalen dat het echt tot een verloving komt blijven vooralsnog uit. De eilanden hebben veel met elkaar gemeen, maar één van die gemeenschappelijk factoren is ook dat ze eigenlijk geen van allen hun 'vrijgezellenbestaan' willen opgeven. Dat leidt ertoe dat Texel de blik ook weer naar het Noord-Hol landse vasteland richt om te zien in hoeverre daar relaties kunnen worden aangegaan. Dat is mooi. maar tot nu toe is Texel daar door de eilandpositie altijd een uitzon dering geweest. Bovendien zijn de banden met andere gemeen ten in Noord-Holland er sinds het opheffen van het Gewest Kop van Noord-Holland niet hechter op geworden. Texel doet bijvoor beeld met mee aan nieuwe vor men van samenwerking die na het gewest zijn ontstaan. Op de andere Waddeneilanden sluimert tegelijkertijd nog steeds argwaan tegen het 'grote' Texel, waardoor intensievere samenwerking op dat front waarschijnlijk meer tot een verstandshuwelijk dan een echte verbintenis zal leiden. Toch zal op termijn een richting moeten worden gekozen om niet buiten de boot te vallen. Mogelijk kunnen zowel oostwaarts als zuidwaarts partnerschappen worden aange gaan, dan ligt het eiland nog mooi centraal ook en niet aan de zijlijn. Wachten is geen optie, het heft kan het beste zelf ter hand worden genomen. Duidelijkheid over een partnerkeuze werkt in het voordeel als de kerntakendiscussie wordt gevoerd (dan weet je met wie je eventueel taken kunt delen), het geeft de overbelaste ambtelijke organisatie zicht op verlichting van de werkdruk en het kan Texel dich terbij het belangrijkste van alles brengen; behoud van de gemeen telijkezelfstandigheid. Het moment dat de provincie Texel 'uithuwelijkt' is nog niet aan de orde, maar als het de gemeente in de toekomst echt met meer zou lukken de eigen bevolking te bedienen, is gedwon gen samenwerking of zelfs een herindeling niet meer ondenkbeel dig. Daarvoor beginnen de eisen van buitenaf te hoog te worden. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2007 De WD heeft burgemeester Joke Geldorp in een open brief opheldering gevraagd over haar verstandhouding met Piet Stan daart, fractievoorzitter van Texels Belang. De liberalen hebben dat gedaan naar aanleiding van het conflict tus sen Geldorp en Standaart over het wel of met gebruiken van het woord sabotage door de laatste. De WD wil onder meer weten of de ver houding tussen Geldorp (voorzitter van de gemeenteraad) en Standaart (fractievoorzitter van de grootste coalitiepartij) verder onder de affaire te lijden heeft gehad. 'Heeft u er vertrouwen in dat u beiden in de toekomst onbeschadigd kunt func tioneren in uw functies', vraagt de oppositiepartij zich af. 'Dat zijn vra gen die bij veel Texelaars leven.' TESO-aandelen op Lionsveiling De Lions Club veilt tijdens de nieu we Lionsveiling twee TESO-aande- len. Ook worden drie flessen Klein tje van Gert van wijlen Gert Coevert onder de hamer gebracht. De Kleintjes van Gert worden inge bracht door Harry de Graaf die de flessen van families aan de over kant heeft gekregen. Het Kleintje van Gert is zeer bijzonder, omdat het drankje niet meer wordt gemaakt. Coevert nam de bereidingswijze mee in zijn graf. Het heeft de reputatie een liefdesdrankje te zijn. Volgens De Graaf zit daar een serieuze kern van waarheid in. 'Gert kroop soms hele stukken over de Hors om geschikte mossen te vinden, maar stoffen die daarin zitten, blijken ook kunstmatig in Viagra voor te komen.' De nieuwe Lionsveiling wordt donder dag- 20 en vnjdagavond 21 september gehouden in de schuur van RAB aan de Vlamkast in Oudeschild. Zaterdag 15 september kunnen daar van 9.00 tot 12.00 uur goederen worden inge bracht en de inschrijfkosten (€10,- per kavel) worden betaald. Bedoeling is dat kavels van te voren worden aangemeld. Dat kan met inschnjf- formulieren bij Reisbureau Texel in Den Burg, vakantiebureau Kobeko in De Koog en Cees Boersen (Com mandeursingel 18) in Oudeschild. Via www.lionstexel.nl kunnen ook formu lieren worden gedownload. De Lions letten dit jaar streng op de kwaliteit van de aangeboden goederen. Het aantal kavels is tot 500 gelimiteerd, zodat de veilingmeesters beide avon den de tijd voor de goederen kunnen nemen. Behalve de TESO-aandelen en de Kleintjes van Gert staan ook diverse schilderijen, antieke werken, een Mercedes oldtimer, een piano en een handmolen om graan te malen klaar voor de verkoop. flNrüüff GOES Q 0>- og - looi 3e gemeente heeft op korte ter- nijn structureel extra mankracht nodig om aan de eisen van wet- ïfijk verplichte taken te kunnen lokloen. Dat blijkt uit een over- cht dat burgemeester en wet- suders aan de politieke partijen xbben gestuurd. «gaat in totaal om zo'n acht extra ateidsplaatsen, waarvan de raad in april al twee öp het gebied fflide WOZ (Wet Onroerend Zaak belasting) heeft toegezegd. Een of «ee plekken kunnen met interne «ïchuivingen worden ingevuld. De arbeidsplaatsen zijn nodig bij rear meer Vergunningen en Hand de. brandweer en Samen- amg. Invulling zou de gemeente ®af 2008 €478.000,- extra kosten Hst overzicht kwam aan de orde in it commissie Middelen, maar dis erover heeft pas in oktober te. verzoek om extra mankracht is sfchts een onderdeel van het stuk. k teneur is vooral dat het college, "de wetenschap dat er lande- nogal wat veranderingen op de sreente afkomen, de dienstver- aan de Texelaars op peil wil ■ouden. De genoemde afdelingen daarvoor een stel taken toen uitvoerén, waar de gemeen- fewettelijk gezien niet onderuit kan. Wgens het college zou het daarom *tverstandig zijn als de raad daar- stapt en anderen ziek zijn gewor- r»u schrappen bij de naderende den. De afdeling heeft behoefte aan «"takendiscussie. Bij die discus- wordt bekeken welke taken de £"eente wel of niet zou moeten iweren en wat eventueel kan wor den uitbesteed. VROM De gemeente heeft onder meer extra capaciteit nodig om aan eisen van de VROM-inspectie te voldoen. Die oordeelde in 2003 dat Texel op het gebied van milieu, ruimtelijke ordening, handhaving en toezicht zijn taken onvoldoende uitoefende. Dat leidde tot een plan om de zaak in 2009 naar een 'adequaat niveau' te tillen, maar daarvoor is ander halve arbeidsplaats extra nodig. Als niet aan de eisen van VROM wordt voldaan, bestaat volgens bur gemeester Joke Geldorp het risico dat VROM taken van de gemeente overneemt. 'Dan pakken ze een paar vierkante meter, een bureau, nemen het werk over en later krijg je de rekening.' De gemeente zou met een groei van anderhalve arbeids plaats overigens nog twee fte's onder het gemiddelde blijven. De afdeling Vergunningen en Hand having heeft eveneens anderhalve kracht extra nodig. 'Dat is net een groot schip met een te kleine bui tenboordmotor waarvan de motor al aardig warm begint te draaien', aldus wethouder Nico Kikkert. Vol gens hem krijgt de afdeling veel meer aanvragen dan de bemanning aankan. De werkdruk heeft er vol gens de wethouder inmiddels toe druk toch nog 99 procent van de bouwaanvragen binnen de termij nen weet af te handelen. WMO De afdeling Samenleving heeft een extra kracht nodig om alle naar de gemeente verschoven taken van de Wet Maatschappelijke Onder steuning te kunnen uitvoeren. Een nieuw zorgloket moet nu al door een tijdelijke kracht worden gerund. Vol gens wethouder Marian Merkelbach bestaat het risico dat een verplicht klanttevredenheidsonderzoek op de lange baan moet als er niet vol doende medewerkers zijn. Een andere extra arbeidsplaats is nodig om de elektronische dienst verlening via internet een duw in de goede richting te geven. De gemeente is verplicht minstens 65 procent van haar dienstverlening via de website aan te bieden, maar het is nog geen 30 procent. Volgens wethouder Rikus Kieft heeft het beschikbaar stellen van extra geld en mankracht voor de nieuwe WOZ-taken (elk jaar taxatie in plaats van om de vier) jaar inmiddels vruch ten afgeworpen. 'We hebben in een nieuw rapport van de Waarderings kamer een schouderklop gekregen, omdat we op de goede weg zijn.' De Waarderingskamer, een lande lijke toezichthouder, had begin dit Dat betoogde Gerbrand Poster tij dens de raadscommissie Midde len. Volgens de WD-voorman is het directiemodel geen succes en 'vluchten' de medewerkers weg bij de gemeente. In het sectorenmodel, dat nog bestond toen Poster wethouder was, waren de lijntjes volgens hem korter en konden mensen zo bij een bestuurder binnenstappen. Burge meester Joke Geldorp hekelde de kritiek. Ze stelde dat het sectoren model 'echt iets van de vorige eeuw is.' Landelijk wordt bijna overal met het directiemodel gewerkt. Poster was de enige met kritiek op het model. De commissieleden gaven het colle ge hun fiat volgend jaar €175.000,- uit te trekken voor opleiding van medewerkers. Daardoor moet het mogelijk worden dat iedereen kan voldoen aan de competenties die sinds de invoering van het direc tiemodel aan de functies zijn ver bonden. Verder dan 2008 wilde de commissie nog met gaan, omdat de kerntakendiscussie eerst duidelijk moet maken hoe het gemeentelijk palet aan functies, taken en com petenties er vanaf 2009 uitziet. Een paar partijen sloten niet uit dat het budget voor opleidingen dan moge lijk wat hoger moet worden. geleid dat goede mensen zijn opge- jaar nog gemeld dat Texel zijn WOZ- taken niet goed uitvoerde en dat er dringend behoefte aan verbetering was. Het risico hing in de lucht dat de gemeente onder toezicht van de Waarderingskamer zou worden gesteld. de mogelijkheid tijdelijk extra krach ten in te huren als zich piekdrukte voordoet. Kikkert noemde het knap dat de afdeling ondanks de werk- 'totaal deden zaterdag vijftig K zestig mensen mee aan de "te vogeltelling in het kader het 25-jarig bestaan van 'Selwerkgroep Texel, 's Avonds ,afen veertig van hen aanwezig "dorpshuis De Wielewaal om «eerste resultaten te bespre- «i. De aantallen waargenomen ;39els waren groot, waarmee 5,elde bijnaam 'Vogeleiland' eer deed. Er werden meer dan ■°00 vogels geteld, verdeeld '134 soorten. om zes uur in de morgen uur gin- M vogelaars het veld in om vanaf 'fierste licht op zoek te gaan naar ^fiel mogelijk vogels. De Vogel troep had het eiland onder de Weresseerden verdeeld. Sommi- 61 doorkruisten de duinen op zoek zangvogels, anderen keken "Sjfi uren over zee voor jan-van- iagers en sterns en rond het ^daguur zorgde het hoge water grote concentraties meeuwen ■steltlopers in gebieden als de "^'de Mokbaai, de Slufter en de Schorren. Sommige deelnemers gin gen de hele dag door om na twaalf teluren vermoeid naar de Wielewaal te gaan, anderen telden hier en daar een uurtje. Alle inspanningen bij elkaar leverden een mooi overzicht van de op het eiland aanwezige vogels. De topdrie werd gevormd door kokmeeuw (9.704 exempla ren), spreeuw (9.206 exemplaren) en zilvermeeuw (9.168 exemplaren). Ook van grauwe gans, wilde eend, eidereend, scholekster, goudplevier, kievit, bonte strandloper, tureluur, rosse grutto, wulp, stormmeeuw, grote stern, boerenzwaluw en kauw liepen de aantallen op tot boven de 1.000 exemplaren. Het kon niet anders dan dat er ook bijzondere waarnemingen waren. Zo vloog er een vale pijlstormvo gel uit het Middellandse Zee-gebied langs de noordpunt en sierden twee grote en elf kleine zilverreigers de zuidpunt en de Slufter. Er bleken nog 304 lepelaars te zijn en ook de ooievaar hing nog bij het Oude Dijk je rond. Van de grauwe franjepoot (een schaars steltlopertje) werden drie exemplaren opgemerkt. Maar liefst zeven ijsvogels zorgden voor de nodige kleuren. Een draaihals en een grauwe klauwier worden elk najaar wel enkele malen gezien, maar om ze beide op eén dag te kunnen noteren, was wel bijzonder. Verder bleek uit de twee ijsgorzen die over de Slufter vlogen dat de noorderlingen alweer op weg zijn naar het zuiden. ZDH profiteert van hardheidsclausule Voetbalvereniging ZDH uit Den Hoorn krijgt een gemeentelijke sub sidie van maximaal €2.875,- voor het vervangen van de toiletten in de kantine. Dat is 25 procent van de totale kosten. De subsidie had geweigerd kunnen worden, want de aanvraag werd ingediend toen de toiletten al klaar waren. De subsidie verordening bevat echter een hard heidsclausule op grond waarvan het geld toch verstrekt kan worden. B en w hebben dat gedaan uit begrip voor het feit dat de toiletten klaar moesten zijn voor de start van het voetbalseizoen. De Bolder draait als een trein en staat voor uitbreiding van per soneel en activiteiten. Volgend jaar zal de werkgelegenheid die door deze gemeentelijke sociale werkplaats wordt geboden met 11 fulltime arbeidsplaatsen kun nen worden uitgebreid. Omdat het veelal om parttime banen gaat, kunnen 15 tot 20 mensen extra worden aangenomen. Dat betekent dat de wachtlijst van mensen die in aanmerking komen kan worden weggewerkt Dit blijkt uit de (sluitende) begroting van de Bolder voor 2008. Die is gebaseerd op de ruimere financiële mogelijkheden die worden gebo den door de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening. Die subsidieert sociale werkplaatsen op basis van het aantal geplaatste werknemers, wat voor De Bolder gunstig uitpakt omdat er naar verhouding veel part timers werken. Het gunstige beeld is volgens b en w ook te danken aan een gezond personeelsbeleid en de goede omzet van producten en diensten, vooral bij de productie van vloerplaten en de wasserij. De extra mensen komen als geroe pen, want het is bij De Bolder erg druk. Vooral in de wasserij kan men het werk soms nauwelijks aan. Bovendien tracht de directie nieuwe activiteiten aan te trekken, vooral op gebied van industrieel werk. Naam voor hangar Uit handen van directeur Ed de Bruijn van Vliegveld Texel (rechts op de foto) kreeg Marinus Kor- tenhoeven (links) afgelopen week een naambord voor de nieuwe han gar van Vliegtuigonderhoud Texel (VOT). De hangar kreeg de naam 'Marinus Kortenhoeven Hangar'. Dinsdag werd in de hangar voor het eerst een vliegtuig onderhouden. Zoon Michael Kortenhoeven (mid den) kijkt toe. Gedeelde smaad is halve smaad Als de raad ermee akkoord gaat, krijgt de Stichting Gemeenschaps centrum Oosterend een investe ringssubsidie van €149.734, - voor een ingrijpende verbouwing en renovatie van dorpshuis De Bij enkorf. De verbouwing is deels gericht op het beter en prakti scher huisvesten van het dorps steunpunt dat sinds kort in het gebouw functioneert. Het bestaande gebouw wordt aan de voorkant over de volle lengte uitgebreid met praktijkruimtes voor arts en fysiotherapeut, in totaal 130 vierkante meter. Verder komt er een extra zaaltje voor vergaderingen en kleine evenementen. Ten behoeve van het dorpssteunpunt wordt de bestaande dorpskamer vergroot en krijgt deze een rechtstreekse verbin ding met de sportzaal. Voor de rest omvat het project groot onderhoud, waarbij het dak wordt vernieuwd en ramen worden vervangen. Naast de gemeentelijke subsidie rekent het dorpshuisbestuur op bij dragen van de provincie. TESO, VSB Fonds en Oranjefonds. In de begroting is er ook rekening mee gehouden dat een deel van de bouw in eigen beheer wordt uit gevoerd. De financiering is daar mee rond Met de nieuwbouw is in totaal €488.114.- gemoeid. Het bestuur had de helft van dit bedrag als gemeentelijke subsidie kunnen krijgen, maar heeft bewust zoveel mogelijk geld uit andere bronnen willen halen. De exploitatie van het vernieuwde dorpshuis is geen pro bleem en kan zelfs nog wat gunsti ger worden omdat het toekomstige complex ruimere verhuurmogelijk- heden biedt. B en w zijn opgetogen over het project 'Wij' vinden het van groot belang dat het dorpshuis in goede staat blijft om als spil van het dorp te fungeren Het realiseren van een dorpssteunpunt vloeit voort uit het WMO-beleid van de gemeente en een goede huisvesting is daar voor noodzakelijk.' Overigens functioneert de Bijenkorf ook nu al goed als dorpssteunpunt. De inloopochtenden worden steeds beter bezocht en de contacten die daarbij worden gelegd leiden tot het onderlinge dienstbetoon waar het allemaal om te doen is Bij de steun punten van Den Hoorn en De Cock- sdorp loopt het minder hard, maar ook daar tekent zich de gewenste trend af. TEXELSE j COURAT VVD roert zich in vliegveldkwestie Mor Henk de Vries opende het nieuwe Onderonsje dat op initiatief Vi Ongericht. was een loze ruimte in de ietsenkelder en het is een plek ^worden waar leerlingen van de ÖSG voortaan even de rust kun nen opzoeken. Rector Henk de Vries opende dinsdag 't Onder onsje in het schoolgebouw aan JeHaffelderweg. De schoenen moeten uit als 't foderonsje wordt betreden. Niet om de vloerkleden schoon te (ouden, maar vooral om de bezoe- e er bewust van te laten worden a met zomaar een ruimte wordt streden. 'Je moet je er even van swust zijn dat je op een bijzondere 5ek komt', vertelt Mare Hilstra, initi atiefneemster en leerling zesde klas VWO. 't Onderonsje is bedoeld als piek waar de leerlingen tot zichzelf kunnen komen. 'School of het dage lijks leven kunnen best inspannend en druk zijn, dus kan het lekker zijn even niks te hoeven en je nergens druk over te maken.' Hilstra miste een dergelijke plek nog op school. Met behulp van medeleerlingen en de concierges richtte ze de afgelo pen weken de lege ruimte in tot een sfeervol en sereen onderkomen. De buizen tegen het plafond werden afgedekt met doeken, banken en ander meubilair werden naar binnen gehaald en op de kale betonnen vloer werden kleden gelegd. De spullen werden door diverse Texel se bedrijven gedoneerd. Leerlingen die iets creatiefs hebben gemaakt, kunnen dat ook in 't Onderonsje neerzetten of ophangen. Een kopje thee zetten is er mogelijk, gesprekken voeren of naar muziek luisteren. Hilstra denkt erover even tueel ook themadagen te beleggen. 'Met bijvoorbeeld een gedichten wedstrijd of je doet dagen waarop fruit centraal staat. Het nieuwe onderkomen is tijdens schooltijd voor elke leerling toegankelijk. De sleutel wordt bij de bibliotheek neer gelegd. 'Daar kun je hem ophalen als je je naam en telefoonnummer achterlaat.' De WD zegt benieuwd te zijn hoe het staat met de wederzijds aange kondigde rechtzaken en of het met eleganter was geweest de proble men binnenskamers op te lossen. De burgemeester wordt gevraagd of zij vindt dat er excuses moe ten worden gemaakt. De libera len hopen mondeling antwoord te krijgen tijdens de raadsvergadering van dinsdag 18 september. Een voorstel voor een extra raadsver gadering over de perikelen rond het vliegveld is teruggenomen, omdat het beleggen daarvan teveel tijd in beslag zou nemen. 'Terug naar het sectorenmodel' De gemeente zou terug moeten naar het vroegere sectorenmodel en het bij de reorganisatie inge voerde directiemodel loslaten.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5