'Ik voelde me net Dagobert Duck' -7- Bij bankier moet alles tot op de cent kloppen W IEXELSE J COURANT Familieberichten o/vï' e/i <S,Y/se Bedankt! Een bankier die stamt uit de tijd dat de meeste rekenin gen nog handje contantje werden betaald. Toen de boeren maandag het melkgeld stortten bij dezelfde bank waar de administrateur van de zuivelfabriek het de vrijdag ervoor had opgenomen. En toen op spaarbankboekjes regelma tig de rente werd bijgeschreven. Bij die Boerenleenbank begon Hans van Heerwaarden 40 jaar geleden onder aan te ladder. De huidige vestigingsmanager maakte carrière inde bank die achtereenvolgens Raiffaissenbank, Rabo bank Texel en nu Rabobank Noord-Holland Noord is gaan beten. de IS" dag v? me te» >r zev? i mate'" tsen? jopvef gewe": DINSDAG 11 SEPTEMBER 2007 '«fi Van Heerwaarden (59) in 1967 op 11 september aan de slag ging de Boerenleenbank, kon hij niet vermoeden dat die dag jaren later zo iden zou worden. Het was de tijd kassier Theo Graaf er de scepter waaide. 'Ik was toen 19 en kreeg r»ns 17 collega's. Nu zijn dat er 70. dus er is nogal wat gebeurd in je veertig jaar. Er werkten toen heel Kt oudere heren. En de helft van het srsoneel bestond uit dames. Ik was je tweede jongen die binnen kwam, lat goed was voor het natuurlijk evenwicht. Die mengsmering om met sues en heren te werken spreekt mij ug steeds aan. Dan wordt het geen openhok. Het was toen de tijd dat met z'n allen één club vormden, sen afdelingen. Alleen de directeur 2 ïi een aparte kamer, waar hij de •sn'.en ontving. Wij hadden allemaal sn taak. Op marktdagen kwamen s boeren. We stonden dan met acht tien man achter de balie. Kopieër machines bestonden nog niet, car- tonpapier was toen belangrijk. We amikten het bijvoorbeeld bij het •eieren van stortingen en opmaken aktes. Achter de balie leerde ik geld omgaan. Als kassier voelde met net Dagobert Duck. Je kwam r m het geld en moest aan het ra van de dag zien dat het alle- -aal klopte. Met boekhoudmachines «den alle mutaties van klanten op timmer gelegd en ingeboekt. Met si beetje mazzel was het afschrift ei het eind van de dag klaar en kon «den bezorgd bij de klant. Toen zat de computer eraan te enen. Zelf was ik heel druk met de tffbereiding. Op een dag kwam ik :.skwam en zei tegen mijn moeder 2 morgen niet meer heen. Hoezo?, ze. Het is toch een mooie baan. fear ik had de hele dag al een zere in omdat ik op de spaarkaarten de te dag zo'n joekel van een stempel rcest zetten. Maar ik ben natuurlijk ^bleven.' Zoals ook de computer niet meer ver teen. 'Wat klanten aanleverden ging e ponskaarten en die gingen naar 8 computercentrum in Zeist waar enorme computer stond, die zó poelig was dat je er niet eens naar mocht kijken.' let was de tijd dat op Texel nog veel J featselijk was. Een eigen bank, eigen toom- en watercentrale, zuivelfa- ?ek. boerenbond, boereninkoopco- watie en noem op. Het toerisme Erade voor groei. De bank kreeg Jsantoren in de dorpen. 'Nou kanto- ik heb nog meegemaakt dat we Enten hielpen in de woonkamer van Enes Maas in De Koog. Twee a drie «r per week hielden we daar dan "et een paar man enkele uren zitting, ks er rente moest worden bijgeschre- was het een stuk hectischer. Met k opkomst van het toerisme werd 8 in De Koog vijf ochtenden in de ■eek We kregen het' druk met Duitse "^•en en het innemen van allerlei Wen cheques. Waar we gek van ^en was als klanten van collega- koobanken geld wilden opnemen, to moesten we eigenlijk het kantoor ■fei of die mensen goed waren w hun centen. Toen hebben we ^sproken dat als klanten er redelijk «ouwbaar uitzagen, ze per keer S ƒ200,- mochten opnemen. Dat ons veel telefoontjes en tijd ■'^spaard en we hebben er geen *aóe door geleden.' De beoorde- r$en werden overbodig toen geld- feiaten hun intrede deden en de feren overbodig raakten. De auto ssering haalde ook de schudze- 91 in waarmee dubbeltjes, kwartjes Gander kleingeld werd gesorteerd, "s maakten er rolletjes van, die we to weer uitdeelden aan winkeliers. te ik kwam was het contante geld "9 erg belangrijk. Rekeningen aan -"anciers werden handje contantje Saald.' teb gewerkt als kassier, verkocht fe en deed de administratie van "^en. Toen was het bijzaak en sfedde de bank er een halve dag week aan, nu heb ik een aantal ^le9a's die er de hele dag mee bezig Zo ging het ook met verzeke- 'fe- Destijds werd wel eens een ka-of opstelverzekeringen afgesto ft maar die waren bijzaak. Provisie '"aast de rentewinst, nu de belang de inkomstenbron van bank.' Bankstel fek had ook effect op zijn privé- fe- Zijn vrouw Toos was ooit één van zijn collega's, toen op een feestje de vonk oversprong. 'Nadat we vier maanden met elkaar hadden gewerkt, besloten we dat het beter zou zijn als één van ons ergens anders ging wer ken. We waren zogezegd het eerste bankstel, maar niet het laatste. Er zijn meerdere stelletjes uit de bank voort gekomen.' Van Heerwaarden bleef bij de bank en ontwikkelde zich verder. 'Theorie door studie in de avond uren, overdag de praktijk, waar je ook veel van leert. In 1975, toen Rieuwert Veenstra directeur werd, ontstond er behoefte binnen de bank afdelingen te vormen. Voor bedrijven en verzeke ringen, die Luc van Lubek uitbouwde. In die tijd werd ik met Theo den Draak voor de keus gesteld wie de commer ciële en wie de beheersmatige poot zou gaan doen. We waren er binnen een uur uit. Ik voelde meer voor com mercie. Daar hoorden ook particuliere hypotheken bij. Woonwijk De Krake ling werd gebouwd. De hypotheekren te was met 11 procent schreeuwend hoog. Ik heb klanten toen geadviseerd dat ze beter konden kiezen voor vari abele rente dan voor vaste. Want ik veronderstelde dat het een piek was. Achteraf bleek dat ook zo, de rente zakte door naar een procent of vier.' Buffer Begin tachtiger jaren werd hij manager Bedrijven. 'Het boerenbedrijf maakte een omslag mee. Van de 400 boeren van toen zijn er nu nog 220 bedrij ven over met agrarische activiteiten. Het ging niet altijd even gemakkelijk. Telers van pootaardappelen waren bij voorbeeld gewend twee kwartjes per kilo te vangen, en dat daalde ineens naar een kwartje. Daardoor ontston den betalingsproblemen. Ik vind het nog steeds een hele goede zaak dat onze organisatie toen heeft gezegd: dit is tijdelijk, het herstelt zich wel weer. En dat is ook gebeurd. De laat ste jaren is in de pootgoedsector een aardige buffer ontstaan. Ik hoop dat het ook in de visserij weer goedkomt. Die is sterk gereduceerd en heeft het lek nog niet boven water. Maar het is leuk dat nieuwe ontwikkelingen, zoals de Sumwing, op Texel ontstaan. Banken hebben samen met de over heid een borgstellingsfonds gevormd, waardoor vissers die in een innovatie willen investeren en die zekerheid te kort komen, toch kunnen investeren.' De groei kwam uit de toeristische sec tor. 'Gigantisch. Begin zeventigerjaren was er in de winter nauwelijks een gast op het eiland. Dan raakten wij in april en mei een beetje door onze werkzaamheden heen. Theo Graaf stelde eens voor ons beurtelings drie dagen met verlof te sturen, twee dagen voor eigen rekening nemen, één dag betaalde de bank. Een goeie deal, maar eenmalig. Want het werd steeds drukker op het eiland, dus ook bij ons. We werden een bank voor iedereen, ook voor middenstand. We hebben er flink aan getrokken. In 1967 nog een balanstotaal van omgerekend €11 a 12 miljoen, in 2004 €290 miljoen. Nu na de fusie zitten we op €1,15 miljard. Aan leningen en debet in rekening courant van €6 miloen naar €255 mil joen. Het geeft aan dat er heel veel is geïnvesteerd. Door bedrijven en parti culieren in woningen. Spaartegoeden tonen een soortgelijk beeld. Toen €11 miljoen, nu €145 miljoen.' Vrij nuchter De vraag is wat er zo mooi is aan het bankiersvak. 'Ik vind het leuk om dienstverlenend bezig te zijn, ga graag met mensen om, werk graag samen en als bank kun je ambities van klan ten proberen waar te maken door geld aan ze toe te vertrouwen. Het doet me goed als je ziet dat er van een dub beltje een kwartje is gemaakt. Eigenlijk heb ik me geen dag verveeld. Natuur lijk moetje klanten wel eens teleurstel len. Zoals een bollenteler van de over kant die zich hier wil vestigen en niet weet dat je hier niet kunt beregenen. Dan moet je hem dat als bank gaan vertellen en dat zijn ondernemersplan daardoor niet kan worden uitgevoerd. Of ondernemers van elders die zijn geadviseerd door hun plaatselijke accountant en met een plan komen voor een jaarrond exploitatie, terwijl daar op Texel toen nog geen sprake van was. Als je ze dat vertelt, dan zijn ze niet echt teleurgesteld. Want die bank vertelt ze tenminste eerlijk hoe het er voor staat. Ook Texelaars kwamen wel met plannen die we met konden honoreren, omdat we ze bijvoorbeeld te ambitieus vonden. Heerwaarden: Die bank vertelt Natuurlijk is dat teleurstellend, ook voor huizenkopers, omdat die daar vaak al maanden naar toe leven. Het gebeurde wel dat zo'n klant dan naar een andere bank stapte en daar wél gehoor kreeg. Maar ik heb het ook wel eens verkeerd zien aflopen. Gelukkig ging het bij ons meestal goed. De ondernemers zijn hier gemiddeld vrij nuchter. Ze kennen de mogelijkheden, maar ook de beperkingen van Texel. Maar ze zitten ook vol initiatieven en bezitten veel ondernemerschap.' Uit betrokkenheid met Texel was hij een tijdje voorzitter van de WV, totdat hij door de toenmalige crisis er teveel in zijn werk op werd aangesproken. 'Daarover is wel genoeg gezegd. Mijn boodschap aan de Texelaars is om respect voor elkaar te tonen, meer naar elkaar te luisteren. Vaak wordt er te snel en teveel gesproken en is het luisterklimaat al bedorven. Jam mer, want op zo'n eiland heb je elkaar nodig.' Sinds de fusie is Van Heerwaarden vestigingsmanager op Texel. 'Door de eerlijk hoe het e fusie kunnen we nu groter zaken aan en hebben hiermee al goede resul taten geboekt. We hebben niet meer het gevoel dat we gefuseerd zijn. Een leuke job, omdat Texel en dit kantoor mij na aan het hart liggen. Ik heb hier diverse verbouwingen meegemaakt en we passen nu mede op verzoek van onze klanten de benedenverdie ping weer aan. Ik werk hier met heel veel mensen, van wie enkelen al heel lang. Ik probeer er voor te zorgen dat het kantoor er goed bij staat, mensen goed kunnen werken, klanten hier graag binnen stappen en ben het gezicht naar buiten. En probeer te zor gen dat de apparaten het doen. Daar voor zijn we afhankelijk van techniek en soms laat die je in de steek. Toen onze geldautomaat in De Koog er door vandalisme midden in de zomer mee stopte, was het maar goed dat ik op vakantie was. Daar kan ik dus slecht tegen. Als kassier is mij geleerd dat alles tot op de cent moet kloppen en dat vind ik nog steeds.' Tekst en foto Gerard Timmerman Er zijn geen woorden voor iemand van wie je weet zij redt het niet je streelt haar wang, je ziet haar ogen je bent bevangen door verdriet flink was je, je hele leven sterk ben je tot het eind gebleven vergeten doen we je niet lieve mam, rust zacht we weten dat er iemand op je wacht Bedroefd, maar dankbaar dat zij zolang bij ons is geweest, geven wij kennis dat in de leeftijd van 91 jaar is overleden onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Maartje Zegers-Duinker sinds 2001 weduwe van Pieter Adriaan Zegers Kinderen Klein-en achterkleinkinderen „Verpleeghuis Texel" Hollewal 2 1791 GH Den Burg. Moeder is overgebracht naar de landschapka mer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg Er is gelegenheid tot condoleren dinsdag 11 september van 19.30 tot 20.30 uur en na afloop van de begrafenis in het uitvaartcentrum. De uitvaartplechtigheid zal worden gehouden woensdag 12 september om 13.30 uur in het uitvaartcentrum. Aansluitend zullen wij moeder naar haar laatste rustplaats begeleiden op de NH-begraafplaats aan de Binnenburg te Den Burg. Correspondentieadres: A.P. Zegers, Vloedlijn 30, 1791 HJ Den Burg. Mocht U geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Graag willen wij het verplegend personeel van „Verpleeghuis Texel" en de „Gollards" bedanken voor de liefdevolle verzorging van onze moeder. Familie Zegers. Onverwachts hebben wij afscheid moeten nemen van onze oudste zuster en schoonzuster Maartje Zegers-Duinker Mar Boon-Duinker en Teun Duinker Co Duinker-Kianke en Piet Duinker Annie Duinker-Wiering Thea de Ridder-Duinker en Huib de Ridder Jan Duinker t en Janny Duinker-Twigt Het laatste beetje is nu op, veel was er te verduren. Het kaarsje is thans opgebrand, gedoofd zijn alle vuren. Mary Nelly Eelman sinds 1969 weduwe van Jacob Zwaan De Koog, 15 oktober 1905 Den Burg, 8 september 2007 Aan een lang leven van bijna 102 jaar is nu een einde gekomen. Ermelo: Annie Zwaan Bennekom: Kees Zwaan Texel: Sjef en Sanne Buijsman-Rondaan en kinderen Onze moeder en omoe is overgebracht naar afscheidshuis de Vlinder. Hollewal 42 te Den Burg. Donderdag 13 september vindt om 14.00 uur in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg een korte overdenking plaats, waarna we moeder bij vader begraven op de Algemene be graafplaats aan de Kogerstraat. Wij nodigen u uit om na afloop mee terug te gaan naar de Doopsgezinde kerk. Voorafgaande aan de overdenking is er van 13.30 tot 13.55 uur gelegenheid tot condoleren in bovengenoemde kerk. Correspondentie-adres: A. Zwaan, Berkenlaan 35, 3851 PP Ermelo. Houd de zon in je hart, of het stormt of sneeuwt, of de hemel vol wolken, de aarde vol strijd. Houd de zon in je hart verlies niet de moed. Houd de zon in je hart en alles wordt goed! C. Flaischlen Hab Sonne in Herzen Ob's stürmt oder schneit, Ob der Himmel voll Wolken, die Erde voll Streit. Hab Sonne im Herzen, verlier nie den Mut. Hab Sonne im Herzen, und alles wird gut! C. Flaischlen Bedroefd delen wij u mede dat, na een kort ziekbed is overleden, mijn lieve, zorgzame vrouw en moeder Anna Swaerts-Deutsch 2-3-1929 t 10-9-2007 C.J. Swaerts B.A. Roest-Swaerts T.C.M. Roest De Zes 21 1791 EW Den Burg Moeder is overgebracht naar de strandkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 12 sep tember van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaart centrum en na afloop van de crematieplechtig heid in de koffiekamer van het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op donderdag 13 september om 12.00 uur in crematorium „Schagerkogge", Haringhuizer- weg 3 te Schagen. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd Op Zijn tijd heeft de Here tot Zich genomen onze lieve, zorgzame moeder en onvergetelijke oma Adriaantje de Jong-van Dijk Jeanne weduwe van Cornelis de Jong Amsterdam, 14 november 1921 Texel, 10 september 2007 Hoogkarspel: Klaas en Jeltje Marieke en Maarten Imme, Jente, Mirte Arjen en Nienke Almere: Tom en Jacqueline Merel Birte Texel: Mieke en Robbert Job Janet Inge Sherida Onze moeder is thuis. Gelegenheid tot afscheid nemen vrijdag 14 sep tember van 12.30 tot 13.00 uur in de aula van begraafplaats Almere Haven, Oosterdreef 15 te Almere. De afscheidsdienst zal worden gehouden om 13.00 uur in bovengenoemde aula. Aansluitend zullen wij onze moeder naar haar laatste rust plaats begeleiden op de begraafplaats aldaar. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid de familie te condoleren in de koffiekamer van de aula. Correspondentieadres: K.W. van den Bent-de Jong, Kikkertstraat 12,1795 AD De Cocksdorp. Na het overlijden van JACOB BOON hebben wij pas ervaren hoe verweven zijn leven was met ons, maar ook met u. Het heeft ons goed ge daan te weten dat hij voor zoveel mensen, zoveel heeft betekend. Al uw aandacht en zorg hebben ons getroost. Daar willen wij u hartelijk voor danken. Mw. D.M. Boon-Dijker en familie Oosterend, september 2007. oeOen elkaar /ett /a-moorc/ op zaterr/atj 1ó september 2007 om ZS.SO tmr in ijemeente/nis oa/t i7e. iv/ (fe/tujenkeit/tof/è/idteren oa/l (9.SO tof 20.S0 uur op ae /oerr/errj oorc/ervrc/iorren Jc/orrearofp /6. tSric (tRoersen en tS/ise uan t/er tSbar Gomnia/u/eurssinge/ <?<P, /f 92 'Cl?Our/esc/ü/d 0222 88Q929 Hennner mij -maar niet in sombere dagen. Herinner mij in de stralende zon hoe ik was, toen ik alles nog kon. Verdrietig, maar met een bevrijdend gevoel dat haar lijden nu voorbij is, geven wij u kennis van het overlijden van mijn maatje en onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en tante Riet Maria Alida Kos Riet Henk van der Ster Familie van der Ster, Nanda en Kees Virginia en Wico Adrie Grietha en Kees Johan en Nenna Klein- en achterkleinkinderen op de leeftijd van 75 jaar. Familie Kikkert, Klaas en Klaasje Martin en Jeanine, Lisa Adrie, Tessa, Robin, Tim Nico en Gea, Iris, Mart 10 september 2007, Hoge Gest 9, 1779 EJ Den Oever. Riet is thuis, alwaar geen bezoek. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 14 september van 19.00 tot 19.30 uur in uitvaartcentrum „De Horizon", Noordburenweg 15 te Hippolytushoef en na afloop van de begrafenis. De uitvaartdienst zal worden gehouden op zaterdag 15 september om 10.00 uur in de NH-kerk te Hippolytushoef, waarna om 14.00 uur een korte plechtigheid is in de „Waddenkerk". Kikkertstraat 85 te De Cocks dorp. Aansluitend zullen wij Riet naar haar laatste rustplaats op de be graafplaats van De Cocksdorp aan de Molenlaan begeleiden. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in hotel „Molenbos", Postweg 224 te De Cocksdorp. Lieve mensen, hartelijk dank voor de fijne jaren op het eiland. Ingeborg Neuenhaus Mama was al mama en papa blijft papa maar nu beebie is geboren, ben ik een grote zus! Anniek Geboren op 6 september 2007, gewicht 3840 gram. Corné Cornelis Martinus Pascal, Marieke en Anniek van Liere-Bakker Schilderweg 204 1792 CK Oudeschild 0222-315048

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3