Texel Culinair ieder jaar een feest' Hoogste punt Den Burg-west Hoefsmid ouderwets en eerlijk beroep Autorijden op plantaardige olie TEXELSE j COURANT Wat ik zeggen wou... Bedrijvigheicl Driesporenbeleid voor stormzekere Wagemaker Drie broers beboet voor gevecht op bouwplaats Logeerhuis Texel Adriaan van Rijsselberghe verspeelt surftitel DINSDAG 11 SEPTEMBER 2007 Be aanwezige bedrijven hadden (link uitgepakt op Texel Culinair. Vooral de winnaars van 2006 had hun eer hoog te houden. Vscentrum Van Beek ging er vorig ar met de eerste prijs vandoor tl de categorie kleine restaurants 9i eethuisjes. Eigenaresse Durjet 01 Beek had er dan ook van wak- ter gelegen hoe ze de kraam zou jankleden. 'Vooral de vistafel vroeg veel organisatie. Je moet het opeen mooie manier presenteren. Mes moet er vers en fris uitzien.' 3e vis was afkomstig van de TX19, 1X25 en L616. Van Beek zou het tuk vinden opnieuw te winnen. 'Het seen waardering voor wat je doet. Vaar ik zou hoe dan ook willen dat er goed uitziet, ongeacht of er iel of geen pnjs wordt uitgereikt.' Vent van der Zaag is sinds oktober sgenaar van café 't Biervat in De i Hij had geen idee van wat te wachten stond. In zijn stand tonden bezoekers hun Kögertjes jtgeven aan Texelse kippenlever- ssof een Koger Fruitshake. 'Ik heb Kkozen voor makkelijke gerechten rdat ik hier voor het eerst sta. Om tformatie in te winnen heb ik de leosite geraadpleegd en met ande- sondernemers gesproken.' In het 1stoncj jat direct nuttigen van de Koger Fruit shake de verjongingsverschijnselen zichtbaar zouden zijn. Een jongen nam een slok. maar de verwachte verjonging bleef uit. Van der Zaag: 'Hij lacht toch? Daardoor ziet hij er een stuk jonger uit!' Bij Echte Bakker Timmer was het al vroeg druk. De high tea leende zich dan ook goed voor de namiddag. Niels Kossen: 'Vorig jaar boden we ook een high tea aan. Toen was het op dit tijdstip en 's avonds na acht uur druk.' Vooral de hoorntjes met Jutter gingen dit jaar als warme broodjes over de bank. 'Dit jaar hebben we voor de kinderen cake dat ze kunnen versieren. We moe ten nog even afwachten hoe goed dat verkoopt.' Grote variatie Er was grote variatie in de aangebo den gerechten. Zo bood Tapas-res- taurant La Tiënda gecaramelliseerde kalfslende aan en stond café-res taurant Pick Up aan de overkant van de straat met mini hamburgers. De naam Texel Culinair pretendeert een zeker niveau. Horen daar ham burgers thuis? Piet-Hein Donker uit Den Dolder werkte bij de stand van Slagerij Goënga een lamsbitterbal naar binnen. 'Eigenlijk vind ik dat bitterballen niet op een culinaire proeverij horen, maar ze zijn wel erg lekker. Ik ben ook eens naar een proeverij in Amersfoort geweest en daar lag het niveau hoger dan hier. Daarentegen is hier de sfeer veel gemoedelijker. Ik vind dit leuker.' Loes Witsen uit Alkmaar bezocht al eens een proeverij in haar woon plaats. Ze was verrast door het niveau op Texel. 'Ik vind dat je hier echt waar voor je geld krijgt. Alles wordt aangeboden tegen een rede lijke prijs en het is erg lekker.' Michel Gregoire uit De Koog noemde de wat simpeler gerechten de verwor ding van het evenement. 'Texel Culi nair moet ernaar streven om een zo hoog mogelijk culinair niveau te bereiken. Ik vind het heel jammer dat, waarschijnlijk om commerciële redenen, dat niet gebeurt.' Deson danks geniet hij ieder jaar van de proeverij. 'Ik vind het ieder jaar weer een groot feest om drie dagen lang van alles te proeven. Mijn voorkeur gaat uit naar vis.' Aan de jury was de zware taak om de stands en de gerechten te beoordelen. Meester gastheer Ellis Ribbens was voor het derde jaar als jurylid aanwezig. 'Het niveau is redelijk. Het zit hem met in de kaviaar, maar in de kwaliteit. Een perfecte hamburger is ook helemaal prima.' Zelf had ze vijftien jaar een eigen restaurant. Daardoor heeft ze veel ervaring en weet ze waar ze naar moet kijken. 'Ik let vooral op de aankleding van de stand en persoonlijke uitstraling. Daarnaast moeten 'de gerechten aan allerlei voorwaarden doen, die bijvoorbeeld te maken hebben met smaak en uitvoering. Af en toe geef ik iemand wel eens een tip.' Over de vraag wat ze zelf voor gerecht zou aan bieden als ze meedeed, moest ze lang nadenken. 'Ik zou het simpel houden. Bijvoorbeeld zuurkool met geconfijte eend. Dat is alleen niet Texels. Dan zou ik misschien kiezen voor lamssucade met een stamp potje.' Volgend jaar zal Texel Culinair van 12 tot en met 14 september worden gehouden. Het evenement bestaat dan vijf jaar en dat zal met extra festiviteiten worden gevierd. Uitslagen Categorie 1 (culinaire restaurants): 1. Restaurant De Taveerne. 2. Hotel Tatenhove. Categorie 2 (kleine res taurants en eethuisjes): 1. Viscen- trum Van Beek, 2. Tumbleweeds. Categorie 3 (overige): 1Het Proef lokaal, 2. Bilder. Publieksprijs: 't Vogelhuis-Oranjerie. Hospitality Award: Talk of the Town. Lekkerste gerecht: Texelse aardappel/pom- poenquiche met chips van lamsham en paprikacoulis van hotel-restau rant Tesselhof. ijcaté't Biervat konden bezoekers een Koger Fruitshake krijgen. Kruising moet veiliger worden gemeente wil de kruising fanhardlaan/Kogerstraat in Den Lrg veiliger maken. oktober wordt een informa- teavond voor omwonenden gehou- fen waarbij de gemeente enkele Keen op tafel wil leggen. Directe Jileiding is het dodelijk ongeval mei. Daarvoor klaagde de buurt Bk al meermalen dat de kruising waarlijk is. Er hebben zich in de top der jaren diverse ongevallen toegedaan. De WD pleitte recent xkvoor maatregelen, te aanpak van de kruising Wester- I, Pontweg, Keesomlaan waar Bij de high tea van Echte Bakker Timmer liepen vooral de hoorntjes met Jutter goed. in december en januari kort achter elkaar drie botsingen plaatsvonden, laat nog even op zich wachten. De gemeente wacht daarmee tot zij de Pontweg van de provincie heeft overgenomen. Bedoeling is dat het stuk van rotonde Akenburg tot aan de veerhaven van de gemeente wordt. /Hr» Het hoogste punt van nieuwbouw- fsn Den Burg-west is bereikt. Wiouder Nico Kikkert en Toine Wersten werden vrijdag met een toogwerker naar de top van de hekomstige woning van Kersten pbracht om daar een nokvorst te Paul Buijsman van Duin towbedrijf zag erop toe dat dit }Wi gebeurde. tosten was volledig verrast toen "onald Tool van projectontwikke- kr USP Vastgoed uit Hoorn ver- Sde dat de eigenaar van bouw- imrner vijftien samen met Kikkert knokvorst mocht leggen. Kersten: 1 «rist echt van niets, maar vind het Sd leuk. Ik heb wel eens vaker op '•'dakgezeten met klussen, dus ik ^•vachtgeen problemen.' Met een "hop ging het drietal naar boven. werd het nokstuk probleem loos gelegd. Gedurende de middag maakten alle toekomstige buurtbewoners kennis met elkaar. 'Kom jij hier ook wonen?' was een veelgehoorde vraag. Chris tina Schneller wordt de buurvrouw van Kersten, op bouwnummer veer tien. De buitenkant van haar woning noemde ze met schitterend. 'Ik had liever wat lichtere stenen gezien. Maar goed, dit nieuwbouwplan geeft me wel de kans een woning te kopen.' Momenteel woont ze bij iemand in om geen dubbele lasten te hebben. In maart 2008 zou ze in haar nieuwe woning kunnen. 'Ik moest de hypotheek al in 2005 rond hebben, terwijl ik er pas in 2008 in kan. Ik vind dat daar veel tijd tussen zit. Bovendien ben ik verkeerd geïn formeerd over de koopprijs. Die viel hoger uit, maar ik heb het huis toch maar gekocht:' Drie broers uit Vlaardingen zijn maandag door de Helderse poli tierechter elk veroordeeld tot een geldboete van €350,-. De recht bank acht bewezen dat zij zich op 14 juni vorig jaar op een bouw plaats in Den Burg schuldig heb ben gemaakt aan mishandeling. De boete werd wel geheel voor waardelijk opgelegd. De broers waren in Den Burg via een detachenngsbureau aan het werk in de bouw. Toen ze opzegden, omdat ze voor werk naar Dubai konden, was de uitvoerder daar niet gelukkig mee. Hij dreigde het loon voor drie weken werken, bij elkaar €12.000,-, niet uit te betalen. Daarop ontstond een woordenwisseling, die leidde tot een handgemeen. De uitvoer der pakte de oudste broer bij de schouder vast, waarna deze zich omdraaide en uithaalde. Volgens drie getuigen werd er flink geslagen door de bouwvakker en zijn twee jongere broers, die hem al snel te hulp schoten. 'Onzin', meldde de verdachte tegenover de rechtbank. 'Die man is drie keer zo groot als ik. Ik werd op de grond gewerkt en kreeg zelf klappen, ik kon helemaal niet slaan.' Zijn broers erkenden wel klappen te hebben uitgedeeld, maar alleen om hun broer te helpen. Die begreep helemaal niet waarom hij door het Openbaar Ministerie werd vervolgd. 'Ik voel me het slachtoffer, ik heb flinke klappen gehad hoor!' Een andere zaak die speelde was de bedreiging van de uitvoerder. De nokvorst. (Foto Stlana Slbon/Boehlbank Texel) Blauwtong Beste schapenhouders, Wat de blauwtong en de besmetting door die akelige vervloekte knut- ten aangaat, zit er misschien wat bruikbaars in het volgende. Naar onze ervaring zijn knutten of knotten van alle landen het meest akelig in Zweden, waar we veel zijn geweest. Je werd er levend opgevreten door die kleine rotmugjes, vooral als je op een mooie plek aan een meer kampeerde en 's avonds nog wat buiten zat met vrienden. Later, toen ik een klein jaar in het noorden van Zweden werkte, begon ik me af te vragen waarom mijn collega's van het veldstation van de universiteit van Umea er echt nooit over klaag den. Met de Lappen, of Samen, die er ook kwamen, was het nog sterker... die hadden helemaal nooit last van insecten! Ik wilde natuurlijk graag weten hoe dat zat, en toen hebben een paar bewoners me het volgende verteld: die knutten. of knotten kunnen er absoluut niet tegen als hun vleugeltjes uitdrogen. Ze komen nooit in de felle zon en ook niet op plekken waar het waait. Ze zoeken altijd beschutte plek ken waar het windstil is en de lucht vochtig. Daarom komen ze altijd tevoorschijn als de avond valt, de wind gaat liggen, de lucht afkoelt en vochtig wordt, langs de bosrand, tussen het riet aan een meer. En daar moet je dus nooit gaan zitten voor je tentje... dat is vragen om moeilijkheden. Zolang je in de open heid blijft, in de zon en de wind, heb je nergens last van. Natuurlijk heb ben we dat meteen geprobeerd en het effect was buitengewoon goed: we zijn daarna haast nooit meer gestoken Wat de schapen betreft zou ik dus zeggen: hou ze zoveel 'mogelijk in de openheid, zo veel mogelijk in de wind. De frisse zeewind lijkt me optimaal, daar kunnen haast onmo gelijk knutten in zitten! Bouwe Kuipers, Den Burg. Aandeel TESO stijgt in waarde In het jaar dat TESO het eeuw feest viert staat het aandeel in een ongekend grote belangstel ling. Hoewel er vanuit het notaris kantoor geen mededelingen over worden gedaan, verwisselen er de laatste tijd veel van eigenaar. Er wordt naar verluidt al €4.500,- voor betaald. Bij TESO staan tot op heden 3084 aandeelhouders geregistreerd. Dat aantal groeit nadat de grootste spreiding wat langer geleden heeft plaatsgevonden, nog met enkele tientallen per jaar, wellicht omdat er weinig méér aandelen in omloop zijn. Wel verwisselden er dit jaar behoorlijk veel van eigenaar. De stij gende populanteit houdt verband met de festiviteiten, de gratis over tochten. de toegang tot de jaarver gadering de verbondenheid met de veerdienst en de curiositeitswaarde. Onder de kopers zitten nogal wat verkanter. Volgens Rob Wortel van TESO varieert de prijs tussen de €2.500,- en de €4.000,-, maar op straat worden ook hogere bedragen genoemd. Met belangstelling wordt uitgezien naar het bedrag waarop de twee aandelen op de Lionsvei- ling worden afgehamerd, al is het hoogste bod daar volgens Wortel niet helemaal maatgevend. Vorig jaar werd bij de Lions tot €4.000,- geboden. John Timmermans begint als hoefsmid op Texel. ,-L Auto in de sloot Een 27-jarige man uit Amsterdam is vrijdagnacht rond half vijf met zijn auto in de sloot langs de Kogerweg beland. Hij raakte in de slip toen hij in een bocht remde. Na een blaas- test bleek dat hij te veel alcohol had gedronken. Hij kon zijn rijbewijs inleveren en moet voor de rechter verschijnen. Paardengevoel. Dat is het belang rijkste wat een hoefsmid moet hebben volgens John Timmer mans. 'Door het dier aan te voe len, wordt het werk makkelijker.' Sinds vorige week rijdt hij over het eiland met zijn mobiele hoef smederij. Timmermans woont inmiddels een week in Oudeschild en is afkom stig uit Woudenberg. Daar heeft hij zeven paarden en was hij actief als menner. 'Vaak werden er slechte hoefijzers onder de dieren geslagen. Op een gegeven moment was ik het zat en besloot ik de tweejarige opleiding tot hoefsmid te volgen. Ik was zes jaar hoefsmid in Wou denberg.' Na elf jaar voor vakantie op Texel te zijn geweest, besloot hij zich hier met zijn vrouw en dochter te vestigen en een toekomst op te bouwen. Tijdens vakanties praatte hij met paardeneigenaren en kwam er zo achter dat er behoefte bestond aan nog een vaste hoefsmid op het eiland. 'Ik hoop dat ik het werk dat ik al in Woudenberg deed gewoon kan voortzetten.' Een paard heeft, door slijtage en omdat de voet groeit, om de acht tot twaalf weken nieuwe ijzers nodig. Met één paard is Timmermans één a anderhalf uur bezig. 'Ik ga naar de klant, haal de oude ijzers eraf, bekap de hoeven, maak de ijzers op maat. nagel ze eronder en werk het af.' Timmermans wil zich op eiland bewoners en toeristen richten. 'Ik sta op de website van Stichting Paardenroutes Texel.' Het leukste aan het werk vindt Timmermans het contact met dieren en mensen. 'Je komt heel diverse mensen tegen. Daarnaast is het een ouderwets en eerlijk beroep. Het is werk waarvan je zweet op je rug krijgt.' oudste broer zou hem. vijf weken na de vermeende mishandeling, hebben gebeld. De man hoorde hem vervol gens zeggen dat hij zijn voormalige baas het liefst de nek zou breken. 'Allemaal toeval', verdedigden zijn broers de verdachte. De GSM zat in de broekzak en moet per ongeluk en geheel spontaan het nummer van de uitvoerder hebben gebeld. Die hoorde vervolgens niets meer dan een gesprek tussen twee broers. Het was volgens hen zeker niet de bedoeling iemand te bedreigen. 'Ik geloof er geen barst van', reageerde officier van justitie Van Zwieten. 'Dat is me net iets teveel toeval.' Van Zwieten achtte de bedreiging over tuigend bewezen en eiste hiervoor een taakstraf van twintig uur. Daar bovenop zou nog een maand cel komen, die de oudste broer eerder van de Rotterdamse rechter had gekregen in verband met een dief stal. Voor de mishandeling eiste de officier tegen elke broer €350,- boete voorwaardelijk. Ook politierechter Doorewaard Boek hout zei het verhaal van de spontaan bellende GSM met te geloven. Maar omdat hij het ook niet geheel kon uit sluiten, sprak hij de verdachte van dit voorval vrij. De mishandeling achtte hij wel bewezen en ook met de eis van het openbaar ministene kon hij instemmen. De rechter liet nog weten dat als ook de uitvoerder voor mishandeling was vervolgd, de kans groot was geweest dat deze even eens zou zijn veroordeeld. 'Maar de officier heeft anders besloten.' 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 (Foto Texelphoto nt) De Dokter Wagemaker heeft in het jaar waarin ze voor het eerst als dienstboot heeft gevaren tech nisch goed gefunctioneerd. Dat stelt TESO-directeur Rob Wortel, die in het jaarverslag van de boot- dienst aangeeft nog niet tevre den te zijn over het varen onder extreme omstandigheden. TESO's vlaggenschip blijkt inzetbaar tot een windsnelheid van 24 meter per seconde, terwijl in het bestek de eis van 28 meter per seconde stond. Wortel: 'In nauwe samen spraak met onze nautici onderzoekt Rolls Royce de mogelijkheden van een betere afstelling van de bestu- ringssoftware.' Daarnaast zal door aanpassing van de programma tuur het voorstuwingsvermogen bij extreme omstandigheden met tien procent worden verhoogd. Derde maatregel om de inzetbaarheid van het schip bij storm te verhogen is overleg met Rijkswaterstaat over de mogelijkheid om het westelijk havenhoofd in Den Helder te ver plaatsen. De Wagemaker moet hier door haar grotere breedte een las tige manoeuvre maken om naar de fuik te varen. Wortel verwacht dat dit driesporenbeleid tot verbetering zal leiden Autorijden op plantaardige olie. De belangrijkste redenen om over te stappen zijn dat het beter is voor het milieu en de lagere kos ten. Zaterdag was een bijeen komst van de Puur Plantaardige Olie Experience bij Niek Bors- boom aan de IJsdijk. Zo'n twintig personen waren bij Borsboom aanwezig om te sleute len aan de auto's en 's avonds te barbecueën. Allen zijn lid van het internetforum van de Experience waar ze ervaringen uitwisselen. Het ombouwen van een auto zodat deze op plantaardige olie kan rijden lijkt ingewikkeld, maar is het niet volgens Borsboom. 'Er zijn drie ver schillende technieken. Je kunt de olie mengen bij diesel, je bouwt er een tweede tank bij in zodat de auto start op diesel maar wisselt naar olie als hij warm genoeg is of je rijdt volledig op olie en gebruikt een één tank systeem.' Xander Smelter uit Capelle aan de IJssel had zijn auto in de prak gereden. Zijn nieuwe auto had hij meegenomen naar de bijeenkomst Niek Borsboom, Xander Smelter en Wouter om die, met hulp van anderen, om te bouwen. 'De belangrijkste reden om op olie te njden is voor mij dat het goed is voor mijn portemon nee.' De bijeenkomsten worden één keer in het half jaar georganiseerd. Kalsbeek sleutelen aan de auto van Smelter. (Foto Silene Sitxml Beeldbank Texel) Volgens Smelter is het altijd gezel lig. 'We knutselen een beetje aan de auto's en gaan daarna samen eten. Vanavond blijven de meesten slapen dus het wordt één grote logeerpartij. Adriaan van Rijsselberghe is er net niet in geslaagd Nederlands kampioen windsurfen te worden. Tijdens de finale in Marina Mui- derzand bij Almere verspeelde hij op de voorlaatste dag zijn kop positie. Zijn jongere broer Dorian eindigde bij het NK jeugd even eens op de tweede plaats. Het Nederlands kampioenschap bestond uit twee evenementen. De oudste Van Rijsselberghe won het eerste bij de Grevelmgendam en begon zodoende met een voor sprong op tweevoudig kampioen Dennis Littel aan de finale, die van donderdag tot en met zon dag bij Almere werd gehouden. Er ontwikkelde zich een spannende strijd, die na twee wedstrijddagen nog steeds in het voordeel van de Texelaar leek uit te pakken. Op de derde dag liet hij echter wat steken vallen, waardoor zijn concurrent de koppositie overnam. Hij gaf deze niet meer uit handen en mocht zich na in totaal 25 races (waarvan 15 bij Almere werden gehouden) opnieuw Nederlands kampioen noemen. De derde plaats ging naar Adri Keet. Dorian van Rijsselberghe eindigde op de vijftiende plaats, goed voor de tweede plaats in het jeugdklas- sement. Verwendag kankerpatiënten In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt vrijdag 5 oktober een verwendag gehouden voor (ex)borstkankerpatiënten. Verschillende ondernemers verle nen belangeloos hun medewer king om de bezoekers te laten genieten van bijvoorbeeld een voetmassage, een paraffinehand- pakking, haar- en huidadviezen en een modeshow Daarnaast zijn er deskundigen aanwezig die vra gen kunnen beantwoorden over de problemen waar (ex)patiënten tegenaan lopen. Meer informatie is te verkrijgen bij Marja van den Berg-Bijl, tel. 0223- 696346 of 06-51068432

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5