Provincie kan plannen ondanks bezuinigingen realiseren Gedeputeerde Sascha Baggerman maakt debuut als soapactrice Provinciale Staten TEXELSE g COURANT Noord-fZlolland september 2007 www.noord-holland.nl Dag over toekomst dorpen in Noord-Holland Hier maak ik me druk om... DINSDAG 11 SEPTEMBER 2007 Noord-Holland NU Deze maand is de provinciale begroting voor 2008 gepresenteerd. Hoewel er moet worden bezuinigd, is er toch veel geld beschikbaar voor nieuw beleid. Gedeputeerde Ton Hooijmaijers is trots op de begroting. Het is de financiële vertaling van het collegeprogramma dat in april werd gepresen teerd. Veel van de plannen die daarin staan, kun nen worden gerealiseerd. Wel is de provincie gedwongen om te bezuinigen en de opcenten op de wegenbelasting te verho gen met enkele euro's per auto per jaar. "We hebben onze boekhouding keurig op orde en zijn prima in staat ons beleid zelf te financieren", zegt Hooijmaijers. "Maar het Rijk heeft aangekondigd ons flink te gaan korten, in de veronderstelling dat Noord-Holland een rijke provincie is die dat wel kan lijden." Bezuinigen Het gevolg is dat er moest worden bezuinigd op bestaand beleid Hooijmaijers: "Een deel hebben we kunnen opvangen zonder dat dit voor de bui tenwereld gevolgen heeft. Maar we ontkomen er niet aan om ook te korten op uitgaven die gevol- Cedeputeerde Ton HooijmaijersTevreden over het resultaat gen hebben voor anderen. Veel instellingen ont vangen volgend jaar zo'n 4% minder. Verder heb ben we ruim 2 miljoen op onderhoud van wegen moeten bezuinigen. Het is mogelijk, omdat we net op peil waren, maar er moet niets onverwachts gebeuren. Het kan ook maar één keer zo." Daartegenover staan extra uitgaven in het komende jaar, vooral op het gebied van milieu, economie en recreatie. 1 miljoen voor het verbeteren van de lucht kwaliteit in Noord-Holland. 100.000 euro voor het verbeteren van de milieuhandhaving in het Noordzeekanaal- gebied. 150.000 euro om het gevaar van overstromin gen beter in kaart te brengen. 50.000 voor het aantrekkelijk maken van het landschap rond de steden in de noordelijke Randstad. 37.500 euro voor het stimuleren van Greenport Aalsmeer. 750.000 euro voor het leefbaarheidsprogram ma voor het gebied rond Schiphol. 320.000 euro voor het project Uit in Noord- Holland. "Al met al zijn we zeker tevreden over het resul taat", zegt Hooijmaijers. "Met een totale inzet van 600 miljoen euro realiseren we volgend jaar veel voor de Noord-Hollandse samenleving!" Meer over de begroting voor 2008 is te vinden op de website van de provincie, www.noord-holland.nl. Noord-Holland telt meer dan honderd dorpen met minder dan 5.000 inwoners. Ongeveer een kwart van de bevolking woont in dunbevolkt gebied. De ontwikkelingen rond de dorpen zijn daarom voor de provincie belangrijk. Kleine kernen, zoals dorpen ook wel genoemd worden, zijn steeds meer in trek als woongebied. Maar de voorzie ningen in kleine gemeenschappen worden steeds minder: winkels verdwijnen, bushaltes worden Hoe ziet de toekomst van dorpen eruit? Daarover wordt gepraat op de Dorpendag opgeheven. Wordt er straks alleen nog maar gewoond in de dorpen? En is iedereen die er woont dan aangewezen op de auto? Over dat soort vragen wordt gepraat tijdens de Dorpendag, die op zaterdag 22 september wordt gehouden in De Blinkerd in Schoorl. De dag is bedoeld voor iedereen die zich actief inzet voor dorpen. De deelnemers wisselen ervaringen uit en zoeken naar mogelijkheden om dorpen ook in de toekomst aantrekkelijk te houden. Er zijn workshops over onderwerpen als bouwen in eigen beheer, de rol van dorpshuizen, het opzet ten van dorpswinkels, de positie van dorpsraden en overlast door jongeren. De Dorpendag wordt afgesloten met de oprich ting van de Vereniging van Kleine Kernen in Noord-Holland. Gedeputeerde Sascha Baggerman van welzijn, zorg en cultuur opent de Dorpendag. Zij gaat in op de rol van de provincie bij de vernieuwing van het platteland. Zo heeft de provincie een regeling voor groot onderhoud van dorpshuizen en is er subsidie beschikbaar voor het opzetten van dorpswinkels. Zulke dorpswinkels combineren handige voorzieningen voor dorpsbewoners. De Dorpendag wordt georganiseerd door Primo NH, kenniscentrum voor sociaal beleid. Meer infor matie is te krijgen via Primo, www.primo-nh.nl Provinciale bestuurders moeten van veel mark ten thuis zijn. Toch stond Sascha Baggerman, gedeputeerde voor onder meer welzijn, zorg en cultuur, een tijdje geleden voor een ongewone opgave. Ze speelde een kleine gastrol in West Side, de succesvolle regiosoap van AT5. De provincie heeft subsidie verleend om het ver volg mogelijk te maken van de serie, die verder wordt betaald door de NPS en de Gemeente Amsterdam De provincie vindt het belangrijk dat het vervolg er komt, omdat West Side een goede bijdrage levert aan de integratie. Vier gezinnen Vier gezinnen van verschillende afkomst worden in de realitysoap gevolgd. Een Surinaams, Marokkaans, Turks en Nederlands gezin komen in Amsterdam-West naast elkaar te wonen. Ze leren elkaar steeds beter kennen en begrijpen. In deel 8 komt de Marokkaanse moeder Rachida gedeputeerde Baggerman tegen als die een werk- Actrice Nezha Ahmed Salah (uiterst links), Rachida in de serie, praat met Sascha Baggerman (uiterst rechts). bezoek brengt aan het Regio College. Rachida volgt daar een opleiding Verdraagzaamheid "De soap sluit uitstekend aan bij het beleid van de provincie Noord-Holland, dat streeft naar een volwaardige deelname van alle Noord-Hollanders in de samenleving", zegt Sascha Baggerman. "Verdraagzaamheid is een eerste stap om inte gratie ook echt mogelijk te maken. De soap laat zien dat het goed mogelijk is dat verschillende nationaliteiten met en naast elkaar leven." De tweede serie van 'West Side' wordt vanaf 25 september uitgezonden door AT5. Sascha Baggerman is te zien in aflevering 8. Vanaf 13 januari wordt de eerste serie, die het afgelopen jaar te zien was op AT5, opnieuw uitgezonden. Nu door de NPS op Nederland 2. Win een dvd van West Side De provincie Noord-Holland subsidieert de tweede serie van West Side, een televisiedrama van AT5 Van het eerste sei zoen is een dvd gemaakt, met daarop de dertien afleveringen plus bonusmateriaal. U kunt zo'n dvd winnen als u de vol gende vraag goed beantwoordt, hoe heet de man van Rachida. de Marokkaanse moeder, in de serie? a) Kachid b) Youssouf c) Mohammed Onder de inzenders van het Juiste antwoord verloten wij vijf dvd's. Stuur het antwoord voor 28 september naar: Redactie Noord- Holland NU. Postbus 3007. 2001 DA Haarlem of per e-mail naar nhnu@noord-holland.nl. Winnaars ontvangen uiterlijk op 3 oktober bericht St Is dat dan erg? "Wel als de sociale binding van de nieuwe bewoners niet bijzonder groot is. Er zijn zelfs dorpen die min of meer worden opgekocht door buitenstaanders." Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: provincie Noord-Holland, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 31 95, e-mail: nhnu@noord-holland.nl Wat is er tegen die ontwikkeling te doen -9 "Je kunt ervoor zorgen dat het verenigingsleven gestimuleerd wordt, bijvoorbeeld door het geven van professionele ondersteuning. Ook het concentreren van activiteiten, bijvoorbeeld rond de school, is een mogelijkheid. En het creëren van dorpswinkels, voorzieningen waar je terecht kunt voor de belangrijkste boodschappen. Verder vind ik dat je beperkte nieuwbouw zou moeten toestaan in de kleine kernen, zodat ook jongeren er kunnen blijven wonen," !j Is dat een taak van de provincie? *i "De belangrijkste taak hebben de gemeenten natuurlijk zelf. Maar de provincie moet wel degelijk een bijdrage leveren, bijvoorbeeld door mogelijkheden te scheppen in het streekplan. Het gaat om een goed evenwicht tussen stedelijk en landelijk gebied. En dat landelijke gebied is mooi omdat het goed wordt onderhouden door de mensen die er wonen. Vooral degenen die in de agrarische sector werken." Kunt u daar een voorbeeld van geven? "Schellinkhout is zo'n dorp. Het wordt daar prachtig, alle grote huizen worden er opgeknapt. Maar het zijn zelden gezinnen met kleine kinderen die een stolpboerderij van een miljoen kopen. Op die manier vergrijst zo'n dorp en komen de scholen in gevaar. Maar ook de plaatselijke toneel- en voet balvereniging, het hele sociale netwerk. En dat is weer heel belangrijk voor de oudere inwoners. Zij moeten af en toe een beroep op iemand kunnen doen." De 55 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina komt steeds een van de Statenleden aan het woord over een onderwerp dat hem of haar bijzonder aan het hart gaat. Deze maand wordt voor het eerst een Dorpendag gehouden in Noord-Holland. De laatste jaren krijgen kleine kernen ook van de provincie extra aandacht. Statenlid Nico Harteveld (WD) kent de ontwikkelingen van dichtbij. Niet alleen als inwoner van Wijdenes, maar ook door de erva ringen die hij opdeed als wethouder van Venhuizen en Medemblik. Waarom hebben de dorpen extra aandacht nodig? "Omdat er veel veranderd is. Mensen worden mobieler. Vroeger woonden en werkten ze in het dorp en ze deden er hun boodschappen. Nu gaan ze naar de supermarkten in grotere kernen, waardoor de bakker en de kruidenier verdwijnen, wonen, mensen die er niet geboren zijn." Er kom t ook een ander soort mensen in de dorpen

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 8