wir 'Je loopt je mager achter zo'n tractor Cjrocn ^wartsjexeh in het hart- Brief over vliegveld wekt wrevel VVD VONK HEMA ÏFMffTKFl TVL: Dit gaat ons te snel' )66: toeristenbelasting verhogen tot één euro 1500 meter duin Jan Ayeslag verbrand OP KAMERS? DE WAAL wtra toontje, DINSDAG 18 SEPTEMBER 2007 «GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12209 ,'erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Slow food Ü6 wil de toeristenbelasting ertiogen van tachtig cent per «emachting naar één euro. De democraten lanceren het Dorstel daartoe vanavond (dins- q) tijdens de gemeenteraads nadering evenwichtig gebeuren. We wisten niet dat dit voorstel zou komen. Als bestuur van TVL hebben we de toe ristenbelasting komende donderdag op de agenda staan. Er bestaan binnen onze vereniging creatieve en uiteenlopende ideeën, om wellicht tot hetzelfde of een beter resultaat te komen. Volgens mij is het niet zó urgent, dat het nu halsoverkop moet worden ingevoerd. Belangrijk is dat er een totaalafweging komt, waarin alle opties worden besproken. Want ook TESO heeft een handreiking gedaan.' tverhoging levert €800.000,- op, Bivan D66 €600.000,- in het jjeijarig Toeristisch Investerings- nds wil storten. €80.000,- (twee üit) betreft de trendmatige verho llen de fractie van Frans Visman €120.000,- (drie cent) bestem- ;1 voor de dekking van de meer- snraming van de gemeente. Het nvoor de verhoging komt nadat lvoornemen van het college om zogeheten eerste dagheffing schatte opbrengst €850.000,-) is jsblazen. ai raad met zóveel dadendrang bewonderenswaardig, maar dit et ons iets te snel', reageert Bart bbers, voorzitter van de Texelse nging van Logiesverstrekkers H). 'Als TVL zijn we hier niet over aadpleegd. Toeristenbelasting is cuds een gevoelig punt. De één ingt het apart in rekening, bij de oer is de prijs inclusief. Verhoging euro is een grove maatre- L Zoals het college het probleem fcngs bij TESO neerlegde, zo leqt politiek dat nu bij de logiesver- tekkers neer. We sluiten niets uit, Br eventuele invoering moet wel Visman. 'Logiesverstrekkers willen graag snel op de hoogte zijn van een verhoging en de raad moet uiterlijk 11 december een besluit nemen over het toeristische fonds. Er is in commissieverband over gesproken, maar de raad nam toen een wat weifelende houding aan. Als niemand iets doet, dan komt er niets van de grond. Ik heb enkele toeristische ondernemers gespro ken en die hebben geen probleem met die euro. Volgens hen zullen ook de toensten er niet van opkij ken. We moeten het natuurlijk wel goed uitleggen. Mijn oproep is niet alleen aan de raad gericht, ik doe ook een beroep op bedrijven zoals TESO om geld in het toeristische fonds te storten. Als wij een stap zetten, is dat ook voor anderen een stimulans.' Met een tweewielige Sieberg uit 1963 deed John Wuis zondag n n de ploegwedstrijden van de Oude Trekker en Motoren Vereniging. (Foto Jeroen van Hatluw/Beeldbank Texel) dering >emde Ifci brief over het conflict tussen (0222) Worp en Standaart heeft wre- Ibij de WD-fractie veroorzaakt. partij vreesde dat het college probeerde de kwestie ten de raadsvergadering van mavond te houden. De WD zei verbaasd te zijn dat haar vragen schriftelijk waren beantwoord en dat dat door het college in plaats van de burgemeester gebeurde. De wijze waarop de antwoorden zijn geformuleerd wordt als 'zeer kort en bot' omschreven. De liberalen vreesden even dat het college met de schriftelijke beant woording de kwestie buiten de raad probeerde te houden, maar dat bleek niet het geval. Fractievoorzit ter Gerbrand Poster kreeg gisteren te horen dat de kwestie vanavond aan de orde komt. De WD zei alsnog een extra raadsvergadering te willen beleggen als de kwestie onbesproken zou blijven. De spierballen van John Wuis uit Oosterend werden zondag op de proef gesteld. Met een tweewie lige tractor deed hij mee aan de jaarlijkse ploegwedstrijden van de Oude Trekker en Motoren Ver eniging. 'Je krijgt respect voor de mannen die hier vroeger mee hebben moe ten werken', zegt Wuis terwijl hij de Sieberg uit 1963 over het land van de familie Rikkenberg langs de Oorsprongweg duwt. Zolang de 12 PK zware machine rijdt en ploegt, gaat alles prima, maar het wordt zwaar zodra de machine met de hand moet worden gekeerd om een nieuw stuk land te ploegen. Het apparaat weegt minstens een paar honderd kilo. Wuis was met de tweewielige trac tor een opmerkelijke verschijning tussen de veertien deelnemers aan de 22ste editie van de ploegwed strijden. Het was pas de tweede keer dat zo'n tractor ten tonele verscheen. Wuis had een dag eer der onder het genot van een biertje besloten mee te doen. Zondagoch tend was de Sieberg uit de schuur opgedoken en na een korte proefrit werd koers gezet naar het land van Rikkenberg. 'Dit is eigenlijk de eer ste keer dat ik aan het ploegen ben', vertelde Wuis. 'Normaal zit ik in het grondverzet.' Hij kreeg zijn toegewezen perceel van 20 are omgeploegd, maar had daarvoor de hulp nodig van een andere tractor. 'Als we eerder had den geweten dat hij met zo'n tractor zou komen, hadden we hem een kleiner stuk land gegeven', aldus Teun Huisman van de OTMV. 'Het zijn machines waar je je helemaal mager achter loopt.' Tweewielige tractoren werden vroeger in met name West-Friesland in de bollen teelt gebruikt. Marcel Bakker mocht zich aan het eind van de dag Texels kampi oen noemen. Hij werd eerste in de categorie voor heen- en weergaan- de ploegen. Willem Zegers werd tweede, Jan Willem Vlaming derde. Gerard Huisman won het klasse ment voor rondgaande ploegen. Tweede werd Kees Burgman, derde Jan Zoetelief. Vader en zoon Dirk Jan en Bram Boon hadden net als vorig jaar een onderling duel in de categorie moderne machines. Dirk Jan Boon prolongeerde zijn titel. Hoogerheide pakt hondenoverlast aan Cees Hoogerheide wil de overlast van hondenpoep aanpakken. Hij dient daartoe op 11 oktober in de commissie middelen een burgeri nitiatief in. Hondenbezitters moe ten volgens hem de uitwerpselen van hun dier onmiddellijk opruimen. 'Baasjes die zich niet aan de regels houden, lopen kans op een bekeu ring. Die bedraagt minimaal €100,- per overtreding.' Ook wijst hij erop dat baasjes een geschikt opruim- middel bij zich dienen te hebben en die te kunnen laten zien als daar. bijvoorbeeld door de milieupolitie, om wordt gevraagd. In het voorstel is te lezen dat het volgens de wet verboden is een hond binnen de bebouwde kom los te laten lopen. Ten noorden van Jan Ayeslag is zondagavond zo'n 1500 vierkante meter duinterrein verbrand. Het vuur werd tegen 21.00 uur ont dekt door een echtpaar dat bij strandpaviljoen paal 12 vandaan kwam. Op dat moment was de omvang nog een paar vierkante meter. Een grote blusactie voor kwam dat het vuur vanuit de droge duinen oversloeg naar het dennenbos. SBB sluit niet uit dat het vuur is aangestoken. De brand was voorbij de bosrand ontstaan, waarna het vuur zich onder invloed van de straffe wind in het droge duin snel uitbreid de. Brandweerlieden en mensen van Staatsbosbeheer probeerden de vlammen met vuurzwepen en water onder controle te krijgen. Het vuur werd daarbij vanaf de zeekant en vanuit het bos benaderd, om te voorkomen dat de brand zou overslaan. Een derde blusvoertuig pendelde heen en weer met water. Binnen redelijk korte tijd was het vuur onder controle en rond 22.00 uur kon het sein brand meester worden gegeven, een uur later ver trok de laatste brandweerwagen en namen medewerkers van Staats bosbeheer de bewaking over. De laatste controle was maan dagmorgen om 3.00 uur. Het ver brande terrein was hoofdzakelijk begroeid met helm en heide. (Foto TexetPhoto.nl) Buiten de bebouwde kom mag het wel, mits de hondenuitlater het dier goed onder controle heeft. Hooger heide: 'Ik doe een dringend beroep op allen zich aan de regels te hou den. U hebt de lusten van een hond, bezorg anderen niet de lasten!' Dit is de eerste keer dat er een burgeriniti atief inhoudelijk wordt behandeld in een commissie. De gemeenteraad heeft nog geen verordening voor burgerinitiatieven vastgesteld. Via een commissie kan een burgerinitia tief toch in een raadsvergadering op de agenda worden gezet. Texelaar gewond Een Texelaar is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval in de Weverstraat in Den Burg. De man, die op een elektrische fiets reed, kwam in botsing met een voetganger. Hij liep een ernstige verwonding aan zijn pink op. 'Mensen bewust maken van traditi onele smaken, zoals Texelse scha penkaas. die door de globalisa tie dreigen te verdwijnen.' Met dat doel zet Annette van Ruitenburg een Texelse afdeling van Slow Food Nederland op en organiseert op 3 oktober een bijeenkomst. Pagina 2 m Postweg veiliger De Postweg bij het vliegveld wordt begin volgend jaar opnieuw inge richt. De gemeente wil de weghelf ten van elkaar scheiden en nieuwe aansluitingen naar het vliegveld maken, zodat de verkeersveiligheid wordt vergroot. Pagina 3 Ambassadeur 'Texel heeft alles wat je als hard loper wenst.' Dat zegt German Silva, tweevoudig winnaar van de beroemde marathon van New York en ambassadeur van de Texel Halve Marathon die op zondag 30 sep tember vanaf de boot vertrekt. Pagina 5 'Opvallend rustig' rond blauwtong 'Opvallend rustig', typeert dieren arts Loek van Vliet de situatie rond blauwtong. 'Voor zover bekend zijn er geen nieuwe verdenkin gen geconstateerd. Wel blijven de veehouders die bij hun dieren ver schijnselen zien die doen denken aan blauwtong aangifteplichtig.' Ook zelf heeft Van Vliet niet de indruk dat de ziekte zich snel heeft uitgebreid. 'Maar het is niet zo dat ik rijdend vanuit de auto kan zien of er in het land zieke dieren staan.' Gisteren werd wel bekend dat op een derde bedrijf waar bloed is getapt, inderdaad blauwtong voor komt. Hardnekkig zijn nog steeds de geruchten dat het virus zich heeft verspreid vanaf het bedrijf aan Dijkmanshuizen, waar de verden king van blauwtong het eerst voor kwam. Volgens Van Vliet bestaat daar geen enkele aanwijzing voor 'In een paar dagen werden op zes tot zeven verschillende plekken op het eiland verdenkingen van blauw tong geconstateerd, bij Oosterend en ook bij Den Hoorn. Als het zó ver uit elkaar ligt, dan is het hoogst onwaarschijnlijk dat het bij bij dat ene bedrijf vandaan komt.' (Advertentie) CURSUSAANBOD kijk op: www.preventieservice.nl Lees de TC met een studentenabonnement voor nog geen 0,70 per week! E info@lenr.nl TEXELSE ^COURANT gnm'Zwcn.Jnrdit.kXkm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer 'fbtophis. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. of een ooljaa' Vet Te- Ikosten ®ÈR wj wachten rl)_ 'kWaRTlEROPOUCOLlEÉR *>eïT6ujn& opr )Z0U MENEN r ójïis. fa siowiwtlcL-J} imeentt wonenk vrdenq anvrsg» inck&4 WD had burgemeester Gel dende Jap gevraagd in de gemeenteraad 'Idering te verschaffen over het demng llfct tussen haar en Piet Stan- Texe! Ijarl fractievoorzitter van Texels I, over het wel of niet gebrui- ;oming |fr van het woord sabotage. Tot BG)en Ik verrassing kregen de liberalen 'vorige week een brief waarin i college de vragen van de WD "twoordde. teld werd dat 'de verhouding Standaart en Geldorp pro- ioneel is','dat het 'eleganter' geweest als hun conflict bin- kamers was uitgevochten en Ier'geen sprake van rechtszaken Geldorp had gedreigd met aan- L van smaad als sabotage door kzoek van de luchtvaartpolitie ')ten zou kunnen worden. Na terugtreden als voorzitter zag 'bestuur van de NV Luchthaven- af van vervolging. antwoordt op de vraag Idorp en Standaart in de toe- onbeschadigd als raadsvoor- en fractievoorzitter kunnen •oneren dat 'beiden kunnen ioneren'. Er dienen volgens leester en wethouders ook openbare excuses te worden Advertenties voor de Vakantiekrant van 28 september kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 20 september a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 TtXTl.TTXRIS^nl

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1